calibre - en to ms translation catalogue (317 entries)

en: Abkhazian
ms: Abkhaz

en: Achinese
ms: Achin

en: Adamorobe Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Adamorobe

en: Afghan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Afgan

en: Afrihili
ms: Bahasa Afrihili

en: Ainu (Japan)
ms: Ainu (Jepun)

en: Akkadian
ms: Akkadia

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Badwi Al-Sayyid

en: Algerian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Algeria

en: Alladian
ms: Alladia

en: Amba (Solomon Islands)
ms: Amba (Kepulauan Solomon)

en: American Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Amerika

en: Amharic
ms: Amhar

en: Aquitanian
ms: Aquitania

en: Arabic
ms: Bahasa Arab

en: Aragonese
ms: Aragon

en: Argentine Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Argentina

en: Armenian
ms: Armenia

en: Armenian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Armenia

en: Aruá (Amazonas State)
ms: Aruá (Negeri Amazon)

en: Assamese
ms: Assam

en: Asturian
ms: Asturia

en: Australian Aborigines Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Orang Asli Australia

en: Australian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Australia

en: Austrian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Austria

en: Avaric
ms: Avarik

en: Awa (China)
ms: Awa (Cina)

en: Azerbaijani
ms: Azerbaijan

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
ms: Bali (Republik Democratik Congo)

en: Balinese
ms: Bali

en: Bamako Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Bamako

en: Ban Khor Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Ban Khor

en: Bavarian
ms: Bavaria

en: Belarusian
ms: Byelorussian

en: Bengkala Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Bengkala

en: Bodo (Central African Republic)
ms: Bodo (Republik Afrika Tengah)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
ms: Boko (Republik Democratik Congo)

en: Bolgarian
ms: Bolgaria

en: Bolivian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Bolivia

en: Boro (Ethiopia)
ms: Boro (Habsyah)

en: Bosnian
ms: Bosnia

en: Brazilian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Brazil

en: British Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Britain

en: Buginese
ms: Bugis

en: Bukharic
ms: Bukhari

en: Bulgarian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Bulgaria

en: Burmese
ms: Burma

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
ms: Bahasa Campur Cakchiquel-Quiché

en: Carolinian
ms: Carolinia

en: Catalan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Catalan

en: Celtiberian
ms: Celtiberia

en: Chadian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Chadia

en: Chenapian
ms: Chenapi

en: Chiangmai Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Chiangmai

en: Chilean Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Chile

en: Chinese Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Cina

en: Chorasmian
ms: Chorasmia

en: Cimbrian
ms: Cimbria

en: Colombian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Colombia

en: Corsican
ms: Corsica

en: Costa Rican Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Costa Rica

en: Croatia Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Crotia

en: Cuba Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Cuba

en: Czech Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Czech

en: Dalmatian
ms: Dalmatia

en: Danish Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Denmark

en: Dendi (Central African Republic)
ms: Dendi (Republik Afrika Tengah)

en: Dimli (individual language)
ms: Dimli (bahasa individu)

en: Dogri (individual language)
ms: Dogri (bahasa individu)

en: Dominican Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Dominica

en: Dutch Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Belanda

en: Eastern Maroon Creole
ms: Creole Maroon Timur

en: Ecuadorian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Ecuador

en: Egypt Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Mesir

en: Egyptian (Ancient)
ms: Mesir (Purba)

en: Elamite
ms: Elamit

en: Elymian
ms: Elymia

en: Enwan (Akwa Ibom State)
ms: Enwan (Negeri Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
ms: Enwan (Negeri Edu)

en: Estonian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Estonia

en: Ethiopian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Habsyi

en: Fang (Equatorial Guinea)
ms: Fang (Guinea Khatulistiwa)

en: Faroese
ms: Faeroese

en: Filipino
ms: Filipina

en: Finland-Swedish Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Finland-Sweden

en: Finnish Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Finland

en: Flinders Island
ms: Pulau Flinder

en: French Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Perancis

en: Friulian
ms: Friulia

en: Galician
ms: Galicia

en: Gbaya (Central African Republic)
ms: Gbaya (Republik Afrika Tengah)

en: Georgian
ms: Georgia

en: German Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Jerman

en: Ghanaian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Ghana

en: Gimi (Eastern Highlands)
ms: Gimi (Tanah Tinggi Timur)

en: Gimi (West New Britain)
ms: Gimi (Britain Baru Barat)

en: Greek Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Yunani

en: Guatemalan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Guatamala

en: Guinean Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Guinea

en: Haiphong Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Haiphong

en: Haitian Vodoun Culture Language
ms: Bahasa Budaya Haitian Vodoun

en: Hanoi Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Hanoi

en: Hausa Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Hausa

en: Hawaiian
ms: Hawaii

en: Ho Chi Minh City Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Bandar Ho Chi Minh

en: Honduras Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Honduras

en: Hong Kong Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Hong Kong

en: Hungarian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Hungari

en: Iberian
ms: Iberia

en: Icelandic Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Iceland

en: Illyrian
ms: Illiria

en: Indian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat India

en: Indo-Portuguese
ms: Indo-Portugis

en: Indonesian
ms: Indonesia

en: Indonesian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Indonesia

en: Indus Valley Language
ms: Bahasa Lembah Indus

en: Interlingue
ms: Interlingua

en: International Sign
ms: Isyarat Antarabangsa

en: Irish Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Ireland

en: Israeli Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Israel

en: Isu (Menchum Division)
ms: Isu (Bahagian Menchum)

en: Italian
ms: Itali

en: Italian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Itali

en: Jamaican Country Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Negara Jamaica

en: Jamaican Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Jamaica

en: Japanese Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Jepun

en: Javanese
ms: Jawa

en: Jhankot Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Jhankot

en: Jordanian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Jordan

en: Judeo-Arabic
ms: Yahudi-Arab

en: Judeo-Berber
ms: Yahudi-Barbar

en: Judeo-Georgian
ms: Yahudi-Georgia

en: Judeo-Italian
ms: Yahudi-Itali

en: Judeo-Persian
ms: Yahudi-Parsi

en: Jumla Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Jumla

en: Kabardian
ms: Kabardi

en: Kango (Bas-Uélé District)
ms: Kango (Daerah Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
ms: Kango (Daerah Tshopo)

en: Kara (Central African Republic)
ms: Kara (Republik Afrika Tengah)

en: Kare (Central African Republic)
ms: Kare (Republik Afrika Tengah)

en: Karo (Ethiopia)
ms: Karo (Habsyi)

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
ms: Kela (Republik Democratik Congo)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
ms: Kele (Republik Democratik Congo)

en: Kenyan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Kenya

en: Khorasani Turkish
ms: Turki Khurasan

en: Khotanese
ms: Khotan

en: Kinabalian
ms: Kinabali

en: Kirmanjki (individual language)
ms: Kirmanjki (bahasa individu)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
ms: Kiluba (Republik Democratik Congo)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
ms: Komo (Republik Democratik Congo)

en: Konkani (individual language)
ms: Konkani (bahasa individu)

en: Konkani (macrolanguage)
ms: Konkani (bahasa makro)

en: Korean Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Korea

en: Kuman (Russia)
ms: Kuman (Rusia)

en: Laos Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Laos

en: Latgalian
ms: Latgalia

en: Latvian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Latvia

en: Laurentian
ms: Laurentia

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
ms: Lele (Republik Democratik Congo)

en: Liburnian
ms: Liburnia

en: Libyan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Libya

en: Ligurian (Ancient)
ms: Liguria (Purba)

en: Lithuanian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Lithuania

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ms: Luo (Kenya dan Tanzania)

en: Lusitanian
ms: Lusitania

en: Luxembourgish
ms: Luxembourg

en: Lycian
ms: Lycia

en: Lydian
ms: Lydia

en: Lyons Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Lyons

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
ms: Ma (Republik Democratik Congo)

en: Madagascar Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Madagascar

en: Madurese
ms: Madura

en: Mainstream Kenyah
ms: Kenyah Utama

en: Malay (individual language)
ms: Melayu (bahasa individu)

en: Malay (macrolanguage)
ms: Melayu (bahasa makro)

en: Malaysian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Malaysia

en: Maltese
ms: Malta

en: Maltese Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Malta

en: Marghi Central
ms: Marghi Tengah

en: Marghi South
ms: Marghi Selatan

en: Mari (East Sepik Province)
ms: Mari (Wilayah Sepik Timur)

en: Mari (Madang Province)
ms: Mari (Wilayah Madang)

en: Mari (Russia)
ms: Mari (Rusia)

en: Maritime Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Mauritim

en: Marrucinian
ms: Marrucinia

en: Marshallese
ms: Marshall

en: Martha's Vineyard Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Marta/s Vineyard

en: Mauritian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Mauriti

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
ms: Mbo (Republik Demokratik Congo)

en: Mexican Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Mexico

en: Minaean
ms: Minaea

en: Minoan
ms: Minoa

en: Moldova Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Moldova

en: Monastic Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Monastik

en: Mongolian
ms: Mongolia

en: Mongolian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Mongolia

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
ms: Mono (Republik Democratik Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
ms: Mono (Kepulauan Solomon)

en: Mor (Bomberai Peninsula)
ms: Mor (Semenanjung Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
ms: Mor (Kepulauan Mor)

en: Moroccan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Maghribi

en: Mozambican Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Mozambic

en: Multiple languages
ms: Bahasa Berbilang

en: Nadruvian
ms: Nadruvia

en: Namibian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Namibia

en: Negeri Sembilan Malay
ms: Melayu Negeri Sembilan

en: Nepalese Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Nepal

en: New Zealand Sign Language
ms: Bahasa Isyarat New Zealand

en: Ngando (Central African Republic)
ms: Ngando (Republik Afrika Tengah)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
ms: Ngando (Republik Democratik Congo)

en: Ngombe (Central African Republic)
ms: Ngombe (Republik Afrika Tengah)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
ms: Ngombe (Republik Democratik Congo)

en: Nicaraguan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Nicaragua

en: Nigerian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Nigeria

en: Nisi (China)
ms: Nisi (Cina)

en: No linguistic content
ms: Tiada kandungan bahasa

en: Norwegian Bokmål
ms: Norway Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
ms: Norway Nynorsk

en: Norwegian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Norway

en: Nyika (Malawi and Zambia)
ms: Nyika (Malawi dan Zambia)

en: Occitan (post 1500)
ms: Occitan (sebelum 1500)

en: Okpe (Northwestern Edo)
ms: Okpe (Edo Barat Laut)

en: Okpe (Southwestern Edo)
ms: Okpe (Edo Barat Daya)

en: Ossetian
ms: Ossetia

en: Pakistan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Pakistan

en: Palauan
ms: Palau

en: Pana (Central African Republic)
ms: Pana (Republik Afrika Tengah)

en: Panamanian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Panama

en: Panasuan
ms: Panasu

en: Paraguayan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Paraguay

en: Parthian
ms: Parthia

en: Penang Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Penang

en: Persian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Parsi

en: Peruvian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Peru

en: Philippine Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Filipina

en: Phoenician
ms: Phoenicia

en: Piemontese
ms: Piemont

en: Pisidian
ms: Pisidia

en: Plains Indian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Indian Tanah Rata

en: Polish Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Poland

en: Portuguese
ms: Portugis

en: Portuguese Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Portugis

en: Providencia Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Providencia

en: Prussian
ms: Prussia

en: Puerto Rican Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Puerto Rico

en: Puluwatese
ms: Puluwat

en: Quebec Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Quebec

en: Rennellese Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Rennellese

en: Romanian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Romania

en: Romano-Serbian
ms: Roman-Serbia

en: Russian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Rusia

en: Salvadoran Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Salvador

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
ms: Sanga (Republik Democratik Congo)

en: Sardinian
ms: Sardini

en: Saudi Arabian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Arab Saudi

en: Scythian
ms: Scythia

en: Selangor Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Selangor

en: Serbo-Croatian
ms: Serbo-Croatia

en: Sicilian
ms: Sicily

en: Sierra Leone Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Sierra Leone

en: Sikkimese
ms: Sikkim

en: Singapore Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Singapura

en: Skalvian
ms: Skalvia

en: Slovakian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Slovak

en: So (Democratic Republic of Congo)
ms: So (Republik Democratik Congo)

en: South African Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Afrika Selatan

en: Spanish Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Sepanyol

en: Sri Lankan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Sri Lanka

en: Sudovian
ms: Sudovia

en: Sundanese
ms: Sunda

en: Swabian
ms: Swabi

en: Swahili (individual language)
ms: Swahili (bahasa individu)

en: Swahili (macrolanguage)
ms: Swahili (bahasa makro)

en: Swedish Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Sweden

en: Swiss-French Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Perancis-Swiss

en: Swiss-German Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Jerman-Swiss

en: Swiss-Italian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Itali-Swiss

en: Tahitian
ms: Tahiti

en: Taiwan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Taiwan

en: Tanzanian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Tanzania

en: Tasmanian
ms: Tasmania

en: Tebul Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Tebul

en: Thai Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Siam

en: Tonga (Tonga Islands)
ms: Tonga (Kepulauan Tonga)

en: Trinidad and Tobago Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Trinidad dan Tobago

en: Tsakonian
ms: Tsakoni

en: Tuamotuan
ms: Tuamotu

en: Tukang Besi North
ms: Tukang Besi Utara

en: Tukang Besi South
ms: Tukang Besi Selatan

en: Tunisian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Tunisia

en: Turkish Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Turki

en: Ugandan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Uganda

en: Ukrainian
ms: Ukraine

en: Ukrainian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Ukraine

en: Uncoded languages
ms: Bahasa tidak dikod

en: Urubú-Kaapor Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Urubú-Kaapor

en: Uruguayan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Uruguay

en: Ute-Southern Paiute
ms: Selatan-Ute Paiute

en: Valencian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Valencia

en: Venetian
ms: Venetia

en: Venezuelan Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Venezuela

en: Wallisian
ms: Wallisia

en: Waray (Philippines)
ms: Waray (Filipina)

en: Westphalien
ms: Westphal

en: Wè Northern
ms: Wè Utara

en: Wè Southern
ms: Wè Selatan

en: Wè Western
ms: Wè Barat

en: Yahadian
ms: Yahadi

en: Yaka (Central African Republic)
ms: Yaka (Republik Afrika Tengah)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
ms: Yaka (Republik Democratik Congo)

en: Yau (Morobe Province)
ms: Yau (Wilayah Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
ms: Yau (Wilayah Sandaun)

en: Yucatec Maya Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Yucatec Maya

en: Yugoslavian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Yugoslavia

en: Zambian Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Zambia

en: Zande (individual language)
ms: Zande (bahasa individu)

en: Zimbabwe Sign Language
ms: Bahasa Isyarat Zimbabwe
