calibre - en to ja translation catalogue (361 entries)

en: !Xóõ
ja: !Xóõ (コン語)

en: //Gana
ja: ガンダ語

en: Abkhazian
ja: アブハズ語

en: Achinese
ja: アチェ語

en: Acoli
ja: アチョリ語

en: Adangme
ja: アダグメ語

en: Adyghe
ja: アディゲ語

en: Afar
ja: アファル語

en: Afrihili
ja: アフリヒリ

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Ainu (China)
ja: アイヌ語 (中国)

en: Ainu (Japan)
ja: アイヌ語 (日本)

en: Akha
ja: アカン語

en: Akkadian
ja: アッカド語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Aleut
ja: アレウト語

en: Amami-Oshima, Northern
ja: 奄美大島北部

en: Amami-Oshima, Southern
ja: 奄美大島南部

en: Amarasi
ja: アイマラ語

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Angika
ja: アンギカ語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Aragonese
ja: アラゴン語

en: Arapaho
ja: アラパホー語

en: Arawak
ja: アラワク語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Aruá (Rondonia State)
ja: アルア (ロンドニア州)

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Avaric
ja: アヴァル語

en: Avestan
ja: アヴェスタ語

en: Awa (China)
ja: 阿波(中国)

en: Awadhi
ja: アワディ語

en: Ayere
ja: セレール語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Babango
ja: サンゴ語

en: Babatana
ja: バンバラ語

en: Balinese
ja: バリ語

en: Baluchi
ja: バルーチー語

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Basque
ja: バスク語

en: Batak
ja: バタク文字

en: Beja
ja: ベジャ語

en: Belarusian
ja: 白ロシア語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Bhojpuri
ja: ボージプリー語

en: Bikol
ja: ビコル語

en: Bini
ja: ビニ語

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Braj
ja: ブラジ語

en: Breton
ja: ブルトン語

en: Buginese
ja: ブギ語

en: Buhid
ja: ブヒッド文字

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Buriat
ja: ブリヤート語

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Caddo
ja: カドー語

en: Carian
ja: カリア文字

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Cebuano
ja: セブアノ語

en: Chakma
ja: チャクマ文字

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Chayahuita
ja: チャガタイ語

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Cherokee
ja: チェロキー語

en: Cheyenne
ja: シャイアン語

en: Chibcha
ja: チブチャ語

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinese Sign Language
ja: 中国手話

en: Chinook jargon
ja: チヌーク混成語

en: Chipewyan
ja: チペワイアン語

en: Chippewa
ja: オジブワ語

en: Choctaw
ja: チョクトー語

en: Chuukese
ja: チューク語

en: Chuvash
ja: チュヴァシュ語

en: Coptic
ja: コプト語

en: Cornish
ja: コーンウォール語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Cree
ja: クリー語

en: Creek
ja: クリーク語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Dakota
ja: ダコタ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dargwa
ja: ダルガン語

en: Delaware
ja: デラウェア語

en: Dogrib
ja: ドクリブ語

en: Duala
ja: ドゥアラ語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dyula
ja: デュラ語

en: Dzodinka
ja: ディンカ語

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: Efik
ja: エフィク語

en: Egyptian (Ancient)
ja: エジプト語 (古代)

en: Ekajuk
ja: エカジュク語

en: Elamite
ja: エラム語

en: English
ja: 英語

en: English, Middle (1100-1500)
ja: 英語、中世 (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ja: 英語、古代 (約450-1100)

en: Erzya
ja: エルジャ語

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Ewondo
ja: エウォンド語

en: Fanti
ja: ファンティー語

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Fijian
ja: フィジー語

en: Finnish
ja: フィン語

en: Fon
ja: フォン語

en: French
ja: フランス語

en: Friulian
ja: フリウリ語

en: Fulah
ja: フラ語

en: Ga
ja: ガ語

en: Gayo
ja: ガヨ語

en: Gazi
ja: カシ語

en: Geez
ja: ゲーズ語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Gilbertese
ja: キリバス語

en: Gondi
ja: ゴーンディー語

en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ語

en: Gothic
ja: ゴート語

en: Grebo
ja: グレボ語

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: Gujarati
ja: グジャラーティー語

en: Haida
ja: ハイダ語

en: Hanunoo
ja: ハヌノオ文字

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Hawaiian
ja: ハワイ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hema
ja: ニョロ語

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Hiligaynon
ja: ヒリジャノン語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hiri Motu
ja: ヒリモトゥ語

en: Hittite
ja: ヒッタイト語

en: Hmong
ja: フモング語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hupa
ja: アタパスカ語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Ido
ja: イド語

en: Igbo
ja: イボ語

en: Iloko
ja: イロカノ語

en: Inabaknon
ja: イバン語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Ingush
ja: イングーシ語

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ja: インターリングア語 (国際補助語協会)

en: Interlingue
ja: インターリング

en: Inuktitut
ja: イヌクチタット語

en: Inupiaq
ja: イヌピアク語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Jarai
ja: ジャライ語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Judeo-Arabic
ja: ユダヤ・アラビア語

en: Judeo-Persian
ja: ユダヤ・ペルシア語

en: Kabardian
ja: カバルダ語

en: Kabyle
ja: カビル語

en: Kachin
ja: カチン語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Kara (Korea)
ja: Kara (大韓民國)

en: Kara-Kalpak
ja: カラ・カルパク語

en: Karachay-Balkar
ja: カラチャイ・バルカル語

en: Karelian
ja: カレリア語

en: Kashmiri
ja: カシミーリー語

en: Kashubian
ja: カシュビアン語

en: Kawi
ja: カウィ語

en: Kazakh
ja: カザーフ語

en: Khotanese
ja: ホータン語

en: Kikuyu
ja: キクユ語

en: Kimbundu
ja: キンブンドゥ語

en: Kinyarwanda
ja: キンヤルワンダ語

en: Kirghiz
ja: キルギス語

en: Komi
ja: コミ語

en: Koongo
ja: コンゴ語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Korean Sign Language
ja: 韓国手話

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
ja: 韓国語、中世 (10-16世紀)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
ja: 韓国語、古代 (3-9世紀)

en: Kosraean
ja: コスラエ語

en: Kpelle
ja: クペレ語

en: Kuanyama
ja: クアニャマ語

en: Kumyk
ja: クミック語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Kurukh
ja: クルク語

en: Kutenai
ja: クテナイ語

en: Ladino
ja: ラジノ語

en: Lahnda
ja: ラフンダー語

en: Lamba
ja: ランバ語

en: Lao
ja: ラオ語

en: Latin
ja: ラテン語

en: Latvian
ja: ラトヴィア語

en: Lepcha
ja: レプチャ文字

en: Lezghian
ja: レズギ語

en: Limbu
ja: リンブ文字

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Lisu
ja: リス文字

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Lojban
ja: ロジバン語

en: Lozi
ja: ロジ語

en: Luba-Katanga
ja: ルバ語

en: Luba-Lulua
ja: ルバ・ルルア語

en: Luiseno
ja: ルイセニョ語

en: Lule Sami
ja: ルレ・サーミ語

en: Lunda
ja: ランダ語

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ja: ルオ語 (ケニア、タンザニア)

en: Lushai
ja: ルシャイ語

en: Lycian
ja: リキア文字

en: Lydian
ja: リディア文字

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Madurese
ja: マドゥラ語

en: Magahi
ja: マガヒ語

en: Maithili
ja: マイチリ語

en: Malagasy
ja: マラガシ語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Manchu
ja: 満州語

en: Mandaic
ja: マンダ文字

en: Mandar
ja: マンダル語

en: Mandingo
ja: マンディンゴ語

en: Manipuri
ja: マニプル語

en: Manna-Dora
ja: テルグ語

en: Manx
ja: マン島語

en: Maori
ja: マオリ語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Marwari
ja: マルワリ語

en: Masai
ja: マサイ語

en: Minangkabau
ja: ミナンカバウ語

en: Mirandese
ja: ミランド語

en: Mohawk
ja: モーホーク語

en: Moksha
ja: モクシャ語

en: Mongo
ja: モンゴ語

en: Mongolian
ja: 蒙古語

en: Mossi
ja: モッシー語

en: Multiple languages
ja: 多言語

en: N'Ko
ja: ンコ文字

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Neapolitan
ja: ナポリ語

en: Nias
ja: ニアス語

en: Niuean
ja: ニウーエイ語

en: Nogai
ja: ノガイ語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian Nynorsk
ja: ニーノシュク・ノルウェー語

en: Nyamwezi
ja: ムエジ語

en: Nyankole
ja: ニャンコール語

en: Nzima
ja: ンゼマ語

en: Oki-No-Erabu
ja: 沖永良部島方言

en: Okinawan, Central
ja: Okinawan, Central（沖縄）

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Osage
ja: オーセージ語

en: Pahlavi
ja: パーラヴィー語

en: Pal
ja: パーリ語

en: Palauan
ja: パラオ語

en: Pampanga
ja: パンパンガ語

en: Pangasinan
ja: パンガシナーン語

en: Papiamento
ja: パピアメント

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Phoenician
ja: フェニキア語

en: Pohnpeian
ja: ポナペ語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Pushto
ja: プシュトゥー語

en: Qawasqar
ja: マカッサル語

en: Rajasthani
ja: ラージャスターニー語

en: Rapanui
ja: ラパヌーイ語

en: Rejang
ja: レジャン文字

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Romany
ja: ロマニ語

en: Rundi
ja: ルンディ語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Sa'a
ja: ササク語

en: Samaritan
ja: サマリア文字

en: Samoan
ja: サモア語

en: Sandawe
ja: サンダウェ語

en: Sanskrit
ja: 梵語

en: Santali
ja: サンターリー語

en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

en: Saurashtra
ja: サウラーシュトラ文字

en: Scots
ja: スコットランド語

en: Selkup
ja: セリクプ語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Shan
ja: シャン語

en: Shona
ja: ショナ語

en: Sicilian
ja: シチリア語

en: Sidamo
ja: シダモ語

en: Siksika
ja: ブラックフット語

en: Sindhi
ja: シンディー語

en: Sinhala
ja: シンハラ文字

en: Slave (Athapascan)
ja: スレーブ語 (アサパスカン語)

en: Slovak
ja: スロヴァキア語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: Sogdian
ja: ソグド語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Soninke
ja: ソニンケ語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Sukuma
ja: スクマ語

en: Sumerian
ja: シュメール語

en: Sundanese
ja: スンダ語

en: Susu
ja: スス語

en: Swati
ja: シスワティ語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Syriac
ja: シリア語

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Tagbanwa
ja: タグバヌア文字

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tamasheq
ja: タマシェク語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tatar
ja: タタール語

en: Tereno
ja: テレーノ語

en: Tetum
ja: テトゥン語

en: Thai
ja: タイ語

en: Tibetan
ja: チベット語

en: Tigre
ja: ティグレ語

en: Tigrinya
ja: ティグリニア語

en: Timne
ja: テムネ語

en: Tiv
ja: ティブ語

en: Tlingit
ja: トリンギット語

en: Tok Pisin
ja: トック・ピジン

en: Tokelau
ja: トケラウ語

en: Tonga (Nyasa)
ja: トンガ語 (ニアサ)

en: Tonga (Tonga Islands)
ja: トンガ語 (トンガ諸島)

en: Tsimshian
ja: チムシュ語

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Tumbuka
ja: タンブカ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmen
ja: トゥルクメン語

en: Tuvalu
ja: ツバル語

en: Tuvinian
ja: ツバニア語

en: Twi
ja: トウィ語

en: Udmurt
ja: ウドムルト語

en: Ugaritic
ja: ウガリット語

en: Uighur
ja: ウイグル語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Umbundu
ja: アンブンドゥ語

en: Undetermined
ja: 言語名不明

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Vai
ja: ヴァイ語

en: Venda
ja: ベンダ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Volapük
ja: ボラピューク語

en: Votic
ja: ヴォート語

en: Walloon
ja: ワロン語

en: Washo
ja: ワショ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Wiru
ja: bWiru

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Xhosa
ja: ホサ語

en: Yakut
ja: ヤクート語

en: Yao
ja: ヤオ語

en: Yapese
ja: ヤップ語

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Zenaga
ja: ゼナガ語

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Zuni
ja: ズニ語
