calibre - en to et translation catalogue (15 entries)

en: All about using regular expressions in calibre
et: Kogu teave calibres regulaaravaldiste kasutamise kohta

en: Regular expressions are features used in many places in calibre to perform sophisticated manipulation of e-book content and metadata. This tutorial is a gentle introduction to getting you started with using regular expressions in calibre.
et: Regulaaravaldised on võimalused, mida saab kasutada calibres paljudes kohtades e-raamatu sisu ja metaandmete keerulisemaks töötlemiseks. See juhend on leebeks sissejuhatuseks calibres regulaaravaldiste kasutamiseks.

en: Contents
et: Sisukord

en: First, a word of warning and a word of courage
et: Esiteks, hoiatus- ja julgustussõnad

en: Where in calibre can you use regular expressions?
et: Kus calibres saab regulaaravaldisi kasutada?

en: What on earth *is* a regular expression?
et: Mis asi see regulaaravaldis *on*?

en: Care to explain?
et: Kas seletust saaks?

en: That doesn't sound too bad. What's next?
et: See ei kõla väga hullusti. Mis edasi?

en: Hey, neat! This is starting to make sense!
et: Väga lahe! See hakkab mõistetavamaks saama!

en: Conversions
et: Teisendused

en: Adding books
et: Raamatute lisamine

en: Bulk editing metadata
et: Metaandmete massmuutmine

en: Quick reference
et: Kiirviited

en: Credits
et: Tänusõnad

en: Thanks for helping with tips, corrections and such:
et: Tänusõnad vihjete, paranduste ja muu sellisega abistamise eest:
