calibre - en to fi translation catalogue (65 entries)

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: Reference mode
fi: Referenssitila

en: Read aloud
fi: Lue ääneen

en: Copying text and images
fi: Tekstin ja kuvien kopiointi

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Action
fi: Toiminto

en: Scroll to the beginning of the book
fi: Vieritä kirjan alkuun

en: Scroll to the end of the book
fi: Vieritä kirjan loppuun

en: Scroll backwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
fi: Vieritä taaksepäin, sujuvasti virtaustilassa ja näytön ollessa täynnä sivutetussa tilassa

en: Scroll forwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
fi: Vieritä eteenpäin, sujuvasti virtaustilassa ja näytön ollessa täynnä sivutetussa tilassa

en: Scroll leftwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
fi: Vieritä hieman vasemmalle virtaustilassa ja sivun verran sivutilassa

en: Scroll rightwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
fi: Vieritä hieman oikealle virtaustilassa ja sivua sivutilassa

en: Scroll backwards by screen-fulls
fi: Selaa taaksepäin ruudun verran

en: Scroll forwards by screen-fulls
fi: Selaa eteenpäin ruudun verran

en: Scroll to the previous section
fi: Vieritä edelliseen osioon

en: Scroll to the next section
fi: Vieritä seuraavaan osioon

en: Back
fi: Takaisin

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Follow links with the keyboard
fi: Seuraa linkkejä näppäimistöllä

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Copy current location to clipboard
fi: Kopioi nykyinen sijainti leikepöydälle

en: Copy current location as calibre:// URL to clipboard
fi: Kopioi nykyinen sijainti calibre:// URL-osoitteena leikepöydälle

en: Start search
fi: Aloita haku

en: Find next
fi: Etsi seuraava

en: Find previous
fi: Etsi edellinen

en: Increase font size
fi: Suurenna fontin kokoa

en: Decrease font size
fi: Pienennä fontin kokoa

en: Restore default font size
fi: Palauta oletusfonttikoko

en: Increase number of pages per screen
fi: Lisää sivumäärää näyttöä kohden

en: Decrease number of pages per screen
fi: Vähennä sivumäärää näyttöä kohden

en: Make number of pages per screen automatic
fi: Tee sivumäärästä näyttöä kohden automaattinen

en: Toggle full screen
fi: Koko näyttö päälle/pois

en: Toggle between Paged mode and Flow mode for text layout
fi: Vaihda tekstin asettelussa sivutilan ja virtaustilan välillä

en: Toggle the scrollbar
fi: Vaihda vierityspalkki päälle/pois

en: Toggle the Reference mode
fi: Vaihda Referenssitila

en: Show/hide bookmarks
fi: Vaihda kirjanmerkit päälle/pois

en: New bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Show the book metadata
fi: Näytä kirjan metatiedot

en: Reload book
fi: Lataa uudelleen

en: Alter the current selection forward by a word
fi: Muuta nykyistä valintaa eteenpäin sanalla

en: Alter the current selection backwards by a word
fi: Muuta nykyistä valintaa taaksepäin sanalla

en: Alter the current selection forward by a character
fi: Muuta nykyistä valintaa eteenpäin merkillä

en: Alter the current selection backwards by a character
fi: Muuta nykyistä valintaa taaksepäin merkillä

en: Alter the current selection forward by a line
fi: Muuta nykyistä valintaa eteenpäin rivillä

en: Extend the current selection to the start of the line
fi: Laajenna nykyistä valintaa rivin alkuun

en: Extend the current selection to the end of the line
fi: Laajenna nykyistä valintaa rivin loppuun

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Alter the current selection backwards by a line
fi: Muuta nykyistä valintaa taaksepäin rivin verran

en: Alter the current selection forward by a paragraph
fi: Muuta nykyistä valintaa eteenpäin kappaleen verran

en: Alter the current selection backwards by a paragraph
fi: Muuta nykyistä valintaa taaksepäin kappaleen verran

en: Show the E-book viewer controls
fi: Näytä E-kirjan katseluohjelman ohjaimet

en: Show E-book viewer preferences
fi: Näytä E-kirjan katseluohjelman asetukset

en: Go to a specified book location or position
fi: Siirry tiettyyn kirjan sijaintiin tai kohtaan

en: Toggle auto-scroll
fi: Automaattinen vieritys päälle/pois

en: Auto scroll faster
fi: Automaattinen vieritys nopeammin

en: Auto scroll slower
fi: Automaattinen vieritys hitaammin

en: Show/hide Inspector
fi: Näytä/piilota tarkastaja

en: Show/hide the word lookup panel
fi: Näytä/piilota sanan hakupaneeli

en: Quit
fi: Lopeta

en: Print book to PDF
fi: Tulosta kirja PDF-muotoon

en: Toggle the toolbar
fi: Työkalurivi päällä/pois

en: Toggle the highlights panel
fi: Korostuspaneeli päällä/pois

en: Edit this book
fi: Muokkaa tätä kirjaa
