calibre - en to gl translation catalogue (27 entries)

en: Editing e-books
gl: Edición de libros electrónicos

en: calibre has an integrated e-book editor that can be used to edit books in the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. The editor shows you the HTML and CSS that is used internally inside the book files, with a live preview that updates as you make changes. It also contains various automated tools to perform common cleanup and fixing tasks.
gl: calibre ten un editor de libros electrónicos integrado que se pode usar para editar libros nos formatos EPUB e AZW3 (Kindle). O editor móstrache o HTML e o CSS que se usan internamente dentro dos ficheiros do libro, cunha vista previa en directo que se actualiza a medida que fai cambios. Tamén contén varias ferramentas automatizadas para realizar tarefas comúns de limpeza e arranxo.

en: You can use this editor by right clicking on any book in calibre and selecting :guilabel:`Edit book`.
gl: Podes usar este editor facendo clic co botón dereito en calquera libro de calibre e seleccionando :guilabel:`Editar libro`.

en: The Edit book tool
gl: A ferramenta Editar libro

en: Contents
gl: Contidos

en: Basic workflow
gl: Fluxo de traballo básico

en: A video tour of the calibre E-book editor is available :website:`here <demo#tutorials>`.
gl: Un percorrido en vídeo do editor de libros electrónicos de calibre está dispoñible :website:`aquí <demo#tutorials>`.

en: As you make changes to the HTML or CSS in the editor, the changes will be previewed, live, in the preview panel to the right. When you are happy with how the changes you have made look, click the :guilabel:`Save` button or use :guilabel:`File->Save` to save your changes into the e-book.
gl: A medida que fagas cambios no HTML ou CSS no editor, os cambios veranse en directo no panel de vista previa á dereita. Cando estea satisfeito co aspecto dos cambios que fixera, prema no botón :guilabel:`Gardar` ou use :guilabel:`Ficheiro->Gardar` para gardar os seus cambios no libro electrónico.

en: One useful feature is :guilabel:`Checkpoints`. Before you embark on some ambitious set of edits, you can create a checkpoint. The checkpoint will preserve the current state of your book, then if in the future you decide you don't like the changes you have made to you can go back to the state when you created the checkpoint. To create a checkpoint, use :guilabel:`Edit->Create checkpoint`. Checkpoints will also be automatically created for you whenever you run any automated tool like global search and replace. The checkpointing functionality is in addition to the normal undo/redo mechanism when editing individual files. Checkpoints are needed for when changes are spread over multiple files in the book.
gl: Unha característica útil é :guilabel:`Checkpoints`. Antes de embarcarte nun conxunto ambicioso de edicións, podes crear un punto de control. O punto de control conservará o estado actual do teu libro, entón se no futuro decides que non che gustan os cambios que fixeches para que poidas volver ao estado cando creaches o punto de control. Para crear un punto de control, use :guilabel:`Editar->Crear punto de control`. Tamén se crearán automaticamente puntos de verificación sempre que utilices calquera ferramenta automatizada como a busca global e a substitución. A funcionalidade de puntos de verificación súmase ao mecanismo normal de desfacer/refacer cando se editan ficheiros individuais. Os puntos de verificación son necesarios para cando os cambios se espallan en varios ficheiros do libro.

en: That is the basic work flow for editing books -- Open a file, make changes, preview and save. The rest of this manual will discuss the various tools and features present to allow you to perform specific tasks efficiently.
gl: Ese é o fluxo de traballo básico para editar libros: abre un ficheiro, fai cambios, previsualiza e garda. O resto deste manual analizará as distintas ferramentas e funcións presentes para permitirche realizar tarefas específicas de forma eficiente.

en: The File browser
gl: Explorador de ficheiros

en: The File browser showing files in the book
gl: O explorador de ficheiros que mostra os ficheiros do libro

en: The :guilabel:`File browser` gives you an overview of the various files inside the book you are editing. The files are arranged by category, with text (HTML) files at the top, followed by stylesheet (CSS) files, images and so on. Simply double click on a file to start editing it. Editing is supported for HTML, CSS and image files. The order of text files is the same order that they would be displayed in, if you were reading the book. All other files are arranged alphabetically.
gl: O :guilabel:`Explorador de ficheiros` ofrécelle unha visión xeral dos distintos ficheiros do libro que estás editando. Os ficheiros están organizados por categorías, con ficheiros de texto (HTML) na parte superior, seguidos de ficheiros de follas de estilo (CSS), imaxes, etc. Simplemente fai dobre clic nun ficheiro para comezar a editalo. A edición é compatible con ficheiros HTML, CSS e imaxes. A orde dos ficheiros de texto é a mesma na que se mostrarían se estiveses lendo o libro. Todos os demais ficheiros están ordenados alfabeticamente.

en: Renaming files
gl: Cambiando o nome dos ficheiros

en: Merging files
gl: Fusionando ficheiros

en: Changing text file order
gl: Trocando a orde dos ficheiros de texto

en: Marking the cover
gl: Marcando a portada

en: Deleting files
gl: Eliminando ficheiros

en: Exporting files
gl: Exportando ficheiros

en: Search & replace
gl: Buscar e substituír

en: Saved searches
gl: Buscas gardadas

en: Embedding referenced fonts
gl: Incorporación de fontes referenciadas

en: Subsetting embedded fonts
gl: Subconxunto de fontes incrustadas

en: Smartening punctuation
gl: Mellorar a puntuación

en: Removing unused CSS rules
gl: Eliminando regras CSS non utilizadas

en: Checkpoints
gl: Puntos de control

en: Downloading external resources
gl: Descarga de recursos externos
