calibre - en to he translation catalogue (20 entries)

en: The Container object
he: האובייקט המכיל

en: The type of book (epub for EPUB files and azw3 for AZW3 files)
he: סוג הספר (epub עבור קבצי EPUB ו-azw3 עבור קבצי AZW3)

en: If False, links are not replaced in the OPF file.
he: אם שקר, הלינקים לא יוחלפו בקובץ ה-OPF.

en: Splitting and merging of files
he: פיצול ומיזוג של קבצים

en: Used internally
he: בשימוש פנימי

en: The list of files to be merged
he: רשימת הקבצים שימוזגו

en: Managing covers
he: ניהול כריכות

en: Working with CSS
he: עובד עם CSS

en: Working with the Table of Contents
he: עבודה עם תוכן העניינים

en: Generate a Table of Contents from links in the book.
he: צור תוכן עניינים מקישורים בספר.

en: Generate a Table of Contents from files in the book.
he: צור תוכן עניינים מהקבצים בספר.

en: The title for this table of contents.
he: הכותרת לטבלת תוכן זו.

en: Edit book tool
he: כלי עריכת ספרים אלקטרוניים

en: The main window of the user interface
he: החלון הראשי של ממשק המשתמש

en: Controlling the editor's user interface
he: שליטה בממשק המשתמש של העורך

en: Open the file specified by name in an editor
he: פתח את הקובץ שצוין לפי שם בעורך

en: Save the book. Saving is performed in the background
he: שמור את הספר. השמירה מתבצעת ברקע

en: Mark the book as having been modified
he: סמן את ספר כמי ששונה

en: Show the changes to the book from its last checkpointed state
he: הצג את השינויים בספר מנקודת הבדיקה האחרונה שלו

en: Show the editor that is editing the file specified by ``name``
he: הצג את העורך שעורך את הקובץ שצוין על ידי ``name``
