calibre - en to hu translation catalogue (24 entries)

en: Frequently Asked Questions
hu: Gyakran ismételt kérdések

en: Contents
hu: Tartalomjegyzék

en: *Output Formats:* AZW3, EPUB, DOCX, FB2, HTMLZ, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PMLZ, RB, PDF, RTF, SNB, TCR, TXT, TXTZ, ZIP
hu: *Kimeneti formátumok:* AZW3, EPUB, DOCX, FB2, HTMLZ, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PMLZ, RB, PDF, RTF, SNB, TCR, TXT, TXTZ, ZIP

en: What are the best source formats to convert?
hu: Mik a legjobb forrás formátumok a konvertáláshoz?

en: I converted a PDF file, but the result has various problems?
hu: Konvertáltam egy PDF fájlt, de problémák vannak vele.

en: PDF is a terrible format to convert from. For a list of the various issues you will encounter when converting PDF, see: :ref:`pdfconversion`.
hu: PDF-ből konvertálni nehéz. A különböző, PDF-ből való konvertálás esetén felmerülő problémákért lásd:  :ref:`pdfconversion`.

en: What's the deal with Table of Contents in MOBI files?
hu: Mi a helyzet a Tartalomjegyzékkel a MOBI fájloknál?

en: The EPUB I produced with calibre is not valid?
hu: A calibre-vel készített EPUB-om nem érvényes?

en: What devices does calibre support?
hu: Milyen eszközöket támogat a Calibre?

en: I cannot send emails using calibre?
hu: Nem tudok e-maileket küldeni a calibre használatával?

en: Where are the book files stored?
hu: Hol tárolódnak a könyv fájljai?

en: The list of books in calibre is blank!
hu: A calibre könyvlistája üres!

en: **Do not put your calibre library on a networked drive**.
hu: **Ne rakd a calibre könyvtáradat egy hálózati meghajtóra**.

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: I want calibre to download news from my favorite news website.
hu: Szeretném, ha a calibre letöltené a híreket a kedvenc híroldalaimról.

en: Why the name calibre?
hu: Miért calibre a neve?

en: My wife chose it ;-)
hu: A feleségem választotta ;-)

en: There can be several causes for this:
hu: Ennek több oka is lehet:

en: Uninstall calibre
hu: Calibre eltávolítása

en: Reboot your computer
hu: Számítógép újraindítása

en: Start calibre
hu: Calibre indítása

en: I downloaded the installer, but it is not working?
hu: Letöltöttem a telepítőt, de nem működik?

en: My antivirus program claims calibre is a virus/trojan?
hu: Az antivírus programom azt állítja, hogy a calibre egy vírus/trójai?

en: How do I backup calibre?
hu: Hogyan készíthetek biztonsági mentést a calibre-ről?
