calibre - en to is translation catalogue (18 entries)

en: This document will refer mainly to the conversion settings as found in the conversion dialog, pictured below. All these settings are also available via command line interface to conversion, documented at :doc:`generated/en/ebook-convert`. In calibre, you can obtain help on any individual setting by holding your mouse over it, a tooltip will appear describing the setting.
is: Í þessari texta er að mestu fjallað um umbreytingarstillingar í svarglugganum sem sýndur er hér fyrir neðan. Allar þessar stillingar má einnig ákvarða með beinum skipunum, eins og lýst er í :doc:`generated/is/ebook-convert`. Í calibre getur þú fengið hjálp um hverja aðgerð með því að færa bendilinn yfir hana og þá mun texti birtast sem útskýrir aðgerðirnar.

en: Contents
is: Efnisyfirlit

en: Introduction
is: Inngangur

en: The first thing to understand about the conversion system is that it is designed as a pipeline. Schematically, it looks like this:
is: Fyrst er að nefna að umbreytingarkerfið er hannað eins og röralögn. Myndrænt, þá lítur það svona út:

en: Folder
is: Mappa

en: Description
is: Lýsing

en: input
is: inntak

en: parsed
is: þáttað

en: structure
is: uppbygging

en: Look & feel
is: Útlit og viðmót

en: Fonts
is: Letur

en: Text
is: Texti

en: Layout
is: Framsetning

en: Page setup
is: Uppsetning síðu

en: Heuristic processing
is: Tilgátuvinnsla

en: Chapters and page breaks
is: Kaflar og síðuskil

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Table of Contents
is: Efnisyfirlit
