calibre - en to it translation catalogue (75 entries)

en: E-book conversion
it: Conversione E-book

en: calibre has a conversion system that is designed to be very easy to use. Normally, you just add a book to calibre, click convert and calibre will try hard to generate output that is as close as possible to the input. However, calibre accepts a very large number of input formats, not all of which are as suitable as others for conversion to e-books. In the case of such input formats, or if you just want greater control over the conversion system, calibre has a lot of options to fine tune the conversion process. Note however that calibre's conversion system is not a substitute for a full blown e-book editor. To edit e-books, I recommend first converting them to EPUB or AZW3 using calibre and then using the :guilabel:`Edit book` feature to get them into perfect shape. You can then use the edited e-book as input for conversion into other formats in calibre.
it: Calibre ha un sistema di conversione progettato per essere molto semplice, generalmente basta aggiungere un e-book ed il sistema farà di tutto per generare un risultato più fedele possibile all'originale. Calibre accetta vari formati in ingresso ma alcuni sono più adatti di altri alla conversione, se hai questo tipo di file e desideri un maggior controllo sul risultato finale, Calibre dispone di molte opzioni per ottimizzare il processo. Ricorda che il sistema di conversione non può sostituire un editor di e-book dedicato. Per creare un e-book ti suggerisco di convertirlo prima in EPUB o AZW3 e quindi usare la funzione :guilabel:'Modifica Libro' per ottenere l'aspetto migliore, utilizza il file così generato per ottenere altri formati in Calibre.

en: This document will refer mainly to the conversion settings as found in the conversion dialog, pictured below. All these settings are also available via command line interface to conversion, documented at :doc:`generated/en/ebook-convert`. In calibre, you can obtain help on any individual setting by holding your mouse over it, a tooltip will appear describing the setting.
it: Questo documento farà riferimento alle impostazioni che si trovano nella finestra di dialogo "Converti Libro" come nella foto qui sotto. Tutte le impostazioni sono disponibili anche da riga di comando come descritto su 'ebook-convert'. In Calibre puoi ottenere aiuto tenendo il puntatore del mouse sopra ogni singola voce, si aprirà una finestra che descrive l'impostazione.

en: E-book conversion dialog
it: Finestra di conversione e-book

en: Contents
it: Contenuti

en: Introduction
it: Introduzione

en: The first thing to understand about the conversion system is that it is designed as a pipeline. Schematically, it looks like this:
it: La prima cosa da comprendere è che la conversione è concepita come un sistema a cascata che schematicamente si presenta così:

en: The conversion pipeline
it: Il processo di conversione

en: The input format is first converted to XHTML by the appropriate *Input plugin*. This HTML is then *transformed*. In the last step, the processed XHTML is converted to the specified output format by the appropriate *Output plugin*. The results of the conversion can vary greatly, based on the input format. Some formats convert much better than others. A list of the best source formats for conversion is available :ref:`here <best-source-formats>`.
it: Il formato in ingresso viene inizialmente convertito in XHTML dall' *Input plugin* appropriato. Questo HTML è quindi *trasformato*. Nell'ultima fase l'XHTML elaborato viene convertito nel formato di uscita desiderato dall' *Output plugin* specifico. Alcuni formati in ingresso si convertono meglio di altri e questo può incidere notevolmente sui risultati, una lista dei migliori formati di input è disponibile :ref:`quì <best-source-formats>`.

en: The transforms that act on the XHTML output are where all the work happens. There are various transforms, for example, to insert book metadata as a page at the start of the book, to detect chapter headings and automatically create a Table of Contents, to proportionally adjust font sizes, et cetera. It is important to remember that all the transforms act on the XHTML output by the *Input plugin*, not on the input file itself. So, for example, if you ask calibre to convert an RTF file to EPUB, it will first be converted to XHTML internally, the various transforms will be applied to the XHTML and then the *Output plugin* will create the EPUB file, automatically generating all metadata, Table of Contents, et cetera.
it: Tutto il lavoro si svolge nella fase di modifica dell' XHTML in uscita. Ci sono varie operazioni da fare, ad esempio si possono inserire i metadata del libro come pagina iniziale, riconoscere l'intestazione dei capitoli e creare automaticamente una tavola dei contenuti "TOC", regolare la grandezza del font in modo proporzionale, ecc... E' importante ricordare che tutte le operazioni di modifica vengono effettuate dall'*Input plugin* sull' XHTML e non sul file d'origine. Per fare un esempio: se chiedi a Calibre di convertire un RTF in EPUB, questi convertirà prima l'RTF in XHTML internamente e quindi, dopo aver applicato le modifiche desiderate, verrà creato l'EPUB tramite l'*Output plugin* generando automaticamente i metadata, la TOC ecc..

en: Debug icon
it: Icona di debug

en: Stages of the conversion pipeline
it: Fasi del processo di conversione

en: Folder
it: Cartella

en: Description
it: Descrizione

en: This contains the HTML output by the Input plugin. Use this to debug the Input plugin.
it: Contiene l'HTML in uscita prodotto dal Plugin di Input. Usala per il debug del Plugin di Input.

en: The result of pre-processing and converting to XHTML the output from the Input plugin. Use to debug structure detection.
it: Il risultato di pre-elaborazione e conversione in XHTML del risultato del Plugin di Input. Usalo per il debug del rilevamento struttura.

en: Post structure detection, but before CSS flattening and font size conversion. Use to debug font size conversion and CSS transforms.
it: Dopo il rilevamento della struttura ma prima dell'appiattimento del CSS e della conversione della dimensione carattere. Usala per il debug di dimensione carattere e trasformazioni CSS.

en: Just before the e-book is passed to the Output plugin. Use to debug the Output plugin.
it: Appena prima che l'e-book sia passato al Plugin di Output. Usala per il debug di quest'ultimo passo.

en: Look & feel
it: Aspetto

en: Fonts
it: Caratteri

en: Let's illustrate with an example. Suppose the source document we are converting was produced by someone with excellent eyesight and has a base font size of 8pt. That means the bulk of the text in the document is sized at 8pts, while headings are somewhat larger (say 10 and 12pt) and footnotes somewhat smaller at 6pt. Now if we use the following settings::
it: Illustriamo con un esempio. Supponiamo che il documento di partenza che stiamo convertendo sia stato prodotto da una persona con una vista eccellente e che abbia una dimensione base dei caratteri di 8pt. Ciò significa che la maggior parte del testo del documento ha una dimensione di 8pt, mentre le intestazioni sono leggermente più grandi (ad esempio 10 e 12pt) e le note a piè di pagina sono leggermente più piccole (6pt). Ora, se utilizziamo le seguenti impostazioni::

en: The output document will have a base font size of 12pt, headings of 14 and 16pt and footnotes of 8pt. Now suppose we want to make the largest heading size stand out more and make the footnotes a little larger as well. To achieve this, the font key should be changed to::
it: Il documento di output avrà una dimensione di base di 12pt, titoli di 14 e 16pt e note a piè di pagina di 8pt. Supponiamo ora di voler far risaltare maggiormente il titolo più grande e di rendere un po' più grandi anche le note a piè di pagina. Per ottenere questo risultato, l'opzione del font deve essere cambiata in::

en: The largest headings will now become 18pt, while the footnotes will become 9pt. You can play with these settings to try and figure out what would be optimum for you by using the font rescaling wizard, which can be accessed by clicking the little button next to the :guilabel:`Font size key` setting.
it: I titoli più grandi diventeranno ora di 18pt, mentre le note a piè di pagina diventeranno di 9pt. È possibile giocare con queste impostazioni per cercare di capire quale sia quella ottimale per voi utilizzando la procedura guidata di ridimensionamento dei caratteri, a cui si accede facendo clic sul piccolo pulsante accanto all'impostazione `Tasto dimensione carattere`.

en: All the font size rescaling in the conversion can also be disabled here, if you would like to preserve the font sizes in the input document.
it: È inoltre possibile disattivare tutti i ridimensionamenti delle dimensioni dei caratteri durante la conversione, se si desidera conservare le dimensioni dei caratteri nel documento di input.

en: Text
it: Testo

en: Layout
it: Disposizione

en: Styling
it: Stile

en: or if you want to change the indentation of all paragraphs::
it: o se si vuole cambiare l'indentazione di tutti i paragrafi::

en: :guilabel:`Extra CSS` is a very powerful option, but you do need an understanding of how CSS works to use it to its full potential. You can use the debug pipeline option described above to see what CSS is present in your input document.
it: `Extra CSS` è un'opzione molto potente, ma è necessario conoscere il funzionamento dei CSS per poterla utilizzare al meglio. Si può usare l'opzione pipeline di debug descritta sopra per vedere quali CSS sono presenti nel documento di input.

en: Transform styles
it: Trasforma stili

en: Transform HTML
it: Trasforma HTML

en: Page setup
it: Impostazioni di pagina

en: Heuristic processing
it: Elaborazione euristica

en: :guilabel:`Enable heuristic processing`
it: :guilabel:`Abilita l'elaborazione euristica`

en: :guilabel:`Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings`
it: :guilabel:`Rileva e qualifica titoli e sottotitoli di capitolo non formattati`

en: The inserted headings are not formatted, to apply formatting use the :guilabel:`Extra CSS` option under the Look and Feel conversion settings.  For example, to center heading tags, use the following::
it: Le intestazioni inserite non sono formattate, per applicare la formattazione, utilizzare l'opzione `Extra CSS` nelle impostazioni di conversione Look and Feel. Per esempio, per centrare i tag di intestazione, usare il seguente::

en: :guilabel:`Delete blank lines between paragraphs`
it: :guilabel:`Elimina le righe vuote tra i paragrafi`

en: :guilabel:`Ensure scene breaks are consistently formatted`
it: :guilabel:`Assicurati che i salti di scena siano formattati in modo coerente`

en: :guilabel:`Replace scene breaks`
it: :guilabel:`Sostituisci i salti di scena`

en: Example horizontal rule with styles:
it: Esempio di regola orizzontale con stili:

en: :guilabel:`Remove unnecessary hyphens`
it: :guilabel:`Rimuovi trattini superflui`

en: :guilabel:`Italicize common words and patterns`
it: :guilabel:`Applica il corsivo a parole e schemi comuni`

en: :guilabel:`Replace entity indents with CSS indents`
it: :guilabel:`Sostituisci i rientri forzati con rientri CSS`

en: Some documents use a convention of defining text indents using non-breaking space entities.  When this option is enabled calibre will attempt to detect this sort of formatting and convert them to a 3% text indent using CSS.
it: Alcuni documenti seguono una convenzione che costruisce i rientri usando spazi unificatori (che non vanno a capo).  Quando questa opzione è abilitata calibre proverà a rilevare questa formattazione e a convertirla in un rientro CSS del 3%.

en: Search & replace
it: Cerca e sostituisci

en: These options are useful primarily for conversion of PDF documents or OCR conversions, though they can also be used to fix many document specific problems. As an example, some conversions can leaves behind page headers and footers in the text. These options use regular expressions to try and detect headers, footers, or other arbitrary text and remove or replace them. Remember that they operate on the intermediate XHTML produced by the conversion pipeline. There is a wizard to help you customize the regular expressions for your document.  Click the magic wand beside the expression box, and click the 'Test' button after composing your search expression.  Successful matches will be highlighted in Yellow.
it: Queste opzioni sono utili soprattutto per la conversione di documenti PDF o per le conversioni OCR, ma possono anche essere utilizzate per risolvere molti problemi specifici del documento. Ad esempio, alcune conversioni possono lasciare intestazioni e piè di pagina nel testo. Queste opzioni utilizzano espressioni regolari per cercare di individuare intestazioni, piè di pagina o altro testo arbitrario e rimuoverli o sostituirli. Ricordate che operano sull'XHTML intermedio prodotto dalla pipeline di conversione. È disponibile una procedura guidata che consente di personalizzare le espressioni regolari per il documento. Fare clic sulla bacchetta magica accanto alla casella di espressione e fare clic sul pulsante 'Prova' dopo aver composto l'espressione di ricerca. Le corrispondenze corrette saranno evidenziate in Giallo.

en: Structure detection
it: Rilevazione struttura

en: Chapters and page breaks
it: Capitoli e interruzioni di pagina

en: The default setting for detecting page breaks is::
it: L'impostazione predefinita per il rilevamento delle interruzioni di pagina è::

en: The default expressions may change depending on the input format you are converting.
it: Le espressioni predefinite possono cambiare a seconda del formato di input che si sta convertendo.

en: Miscellaneous
it: Altro

en: There are a few more options in this section.
it: In questa sezione sono presenti altre opzioni.

en: :guilabel:`Remove first image`
it: :guilabel:`Rimuovi la prima immagine`

en: Table of Contents
it: Indice

en: The :guilabel:`Level 1,2,3 TOC` options allow you to create a sophisticated multi-level Table of Contents. They are XPath expressions that match tags in the intermediate XHTML produced by the conversion pipeline. See the :ref:`conversion-introduction` for how to get access to this XHTML. Also read the :ref:`xpath-tutorial`, to learn how to construct XPath expressions. Next to each option is a button that launches a wizard to help with the creation of basic XPath expressions. The following simple example illustrates how to use these options.
it: Le opzioni `Level 1,2,3 TOC` consentono di creare un sofisticato indice multilivello. Sono espressioni XPath che corrispondono a tag nell'XHTML intermedio prodotto dalla pipeline di conversione. Si veda :ref:`conversion-introduction` per sapere come accedere a questo XHTML. Leggere anche :ref:`xpath-tutorial`, per imparare a costruire le espressioni XPath. Accanto a ogni opzione c'è un pulsante che lancia una procedura guidata per aiutare a creare le espressioni XPath di base. Il semplice esempio che segue illustra l'uso di queste opzioni.

en: Suppose you have an input document that results in XHTML that look like this:
it: Supponiamo di avere un documento di input che risulta in XHTML come questo:

en: Then, we set the options as::
it: Quindi, impostiamo le opzioni come::

en: This will result in an automatically generated two level Table of Contents that looks like::
it: Si otterrà così un indice a due livelli, generato automaticamente, che avrà l'aspetto di::

en: Using images as chapter titles when converting HTML input documents
it: Usare immagini come titolo di capitolo nella conversione di documenti sorgente HTML

en: Using tag attributes to supply the text for entries in the Table of Contents
it: Usare gli attributi dei tag per fornire il testo delle voci dell'Indice

en: How options are set/saved for conversion
it: Come vengono impostate e salvate le opzioni di conversione

en: Format specific tips
it: Suggerimenti per formati specifici

en: Convert Microsoft Word documents
it: Conversione di documenti Microsoft Word

en: Older .doc files
it: Vecchi file .doc

en: Another alternative is to use the free LibreOffice. Open your .doc file in LibreOffice and save it as .docx, which can be directly converted in calibre.
it: Un'altra alternativa è quella di usare il programma gratuito LibreOffice. Apri il tuo file .doc in LibreOffice e salvalo come .docx, che può essere convertito direttamente in calibre.

en: Convert TXT documents
it: Conversione di documenti TXT

en: Assumes that every line is a paragraph::
it: Assume che ogni riga sia un paragrafo::

en: Convert PDF documents
it: Conversione di documenti PDF

en: Extraction of vector images and tables from within the document is also not supported.
it: Neanche l'estrazione di immagini vettoriali e tabelle da dentro il documento è supportata.

en: Comic book collections
it: Collezioni di fumetti

en: The .cbc file will then contain::
it: Il file .cbc conterrà::

en: EPUB advanced formatting demo
it: Esempio di formattazione avanzata EPUB

en: Convert ODT documents
it: Conversione di documenti ODT

en: Converting to PDF
it: Conversione in PDF

en: Headers and Footers
it: Intestazioni e piè di pagina
