calibre - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: calibre User Manual
ja: calibre ユーザーマニュアル

en: calibre is an e-book library manager. It can view, convert and catalog e-books in most of the major e-book formats. It can also talk to many e-book reader devices. It can go out to the Internet and fetch metadata for your books. It can download newspapers and convert them into e-books for convenient reading. It is cross platform, running on Linux, Windows and macOS.
ja: calibre は電子書籍のライブラリ管理ソフトです。ほとんどの主要な電子書籍を閲覧したり、変換したり、カタログしたりすることができます。そして多くの電子書籍リーダ端末に対応しています。インターネットに接続して書籍の書籍情報を取得することも可能です。ネットニュースをダウンロードして、読みやすい電子書籍に変換することもできます。calibre はクロスプラットフォームで Linux、Windows、macOS で動作します。

en: You've just started calibre. What do you do now? Before calibre can do anything with your e-books, it first has to know about them. Drag and drop a few e-book files into calibre, or click the "Add books" button and browse for the e-books you want to work with. Once you've added the books, they will show up in the main view looking something like this:
ja: さて、calibre を開始しました。何から始めましょうか？ calibre で電子書籍に何かする前に、まず知っておくべきことがあります。何冊かの本を calibre にドラッグ＆ドロップするか、「本を追加」をクリックして追加したい電子書籍を探しましょう。書籍を追加すると、メインビューに次のようなものが表示されます :

en: Once you've admired the list of books you just added to your heart's content, you'll probably want to read one. In order to do that you'll have to convert the book to a format your reader understands. When first running calibre, the :guilabel:`Welcome wizard` starts and will set up calibre for your reader device. Conversion is a breeze. Just select the book you want to convert then click the "Convert books" button. Ignore all the options for now and click "OK". The little icon in the bottom right corner will start spinning. Once it's finished spinning, your converted book is ready. Click the "View" button to read the book.
ja: 追加した本がリストに表示されている気が済むまでうっとり眺めた後にひあ、きっとその本を読みたくなるでしょう。それには本の形式を、リーダが対応するものに変換する必要があります。初めて calibre を起動するとウェルカムウィザードが開始し、そこでリーダデバイスの設定が行われます。本の変換はとても簡単です。変換したい本を選択し、「本を変換」ボタンをクリックするだけでよいのです。とりあえず今のところはオプションをすべて無視して、「OK」をクリックしましょう。すると右下隅のアイコンがくるくる回転しだします。回転が止まったら、変換完了です。「表示」ボタンをクリックして本を読みましょう。

en: If you want to read the book on your reader, connect the reader to the computer, wait till calibre detects it (10-20 seconds) and then click the "Send to device" button. Once the icon stops spinning again, disconnect your reader and read away! If you didn't convert the book in the previous step, calibre will auto convert it to the format your reader device understands.
ja: リーダーで本を読みたい場合は、リーダーをコンピュータに接続し、calibre が検出するまで待ってから(10〜20秒)、「デバイスに送信」ボタンをクリックしてください。再びアイコンの回転が止まるのを待ってからリーダーを切断して、お読みください。前に示した手順で本を変換しなかった場合には、calibre はリーダーデバイスが扱える形式に自動的に変換します。

en: To get started with more advanced usage, you should read about :doc:`gui`. For even more power and versatility, learn the :doc:`generated/en/cli-index`. You will find the list of :doc:`faq` useful as well.
ja: もう少し進んだな使い方をするためには、:doc:`gui` のページからはじめるとよいでしょう。さらに高度で多様な機能は、:doc:`generated/ja/cli-index` で学べます。また、:doc:`faq` も役に立つでしょう。

en: If you have more questions, or want to discuss calibre with other users or ask for help with specific things, there are :website:`forums and other help resources available <help>`.
ja: さらに質問がある場合や、他のユーザと calibre について議論したり、助けを求めたいことがある場合には、 :website:`フォーラムなどを利用してください <help>`

en: **An e-book version of this User Manual is available in** `EPUB format <calibre.epub>`_,  `AZW3 (Kindle) format <calibre.azw3>`_ and `PDF format <calibre.pdf>`_.
ja: **本ユーザーマニュアルの電子書籍** を、`EPUBフォーマット <calibre.epub>`_  、 `AZW3 (Kindle)フォーマット <calibre.azw3>`_  、 `PDFフォーマット <calibre.pdf>`_ でダウンロード可能です。

en: Sections
ja: セクション

en: The main calibre user interface
ja: calibre のユーザーインターフェース

en: Adding your favorite news website to calibre
ja: ニュースサイトをcalibreに追加する

en: The calibre E-book viewer
ja: calibre 電子書籍ビュアー

en: Customizing calibre's e-book conversion
ja: calibre の電子書籍変換のカスタマイズ

en: Editing e-books
ja: 電子書籍の編集

en: The calibre Content server
ja: calibre コンテンツサーバー

en: Comparing e-books
ja: 電子書籍の比較

en: Editing e-book metadata
ja: 電子書籍の書誌の編集

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

en: Tutorials
ja: チュートリアル

en: Customizing calibre
ja: calibre のカスタマイズ

en: The Command Line Interface
ja: コマンドライン・インターフェース

en: Setting up a calibre development environment
ja: calibre 開発環境のセットアップ
