calibre - en to kn translation catalogue (29 entries)

en: E-book conversion
kn: ಇ-ಪುಸ್ತಕ  ಪರಿವರ್ತನೆ

en: Introduction
kn: ಪ್ರಸ್ತಾವನೆ

en: Description
kn: ವಿವರಣೆ

en: input
kn: ನೀಡಿಕೆ

en: structure
kn: ನಿರ್ಮಿತಿ

en: processed
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Look & feel
kn: ಬಾಹ್ಯ ರೂಪ

en: Fonts
kn: ಫಾಂಟ್ ಗಳು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Layout
kn: ರೂಪುರೇಷೆ

en: Styling
kn: ಶೈಲೀಕರಣ

en: Transform styles
kn:  ರೂಪಾಂತರ ಶೈಲಿಗಳು

en: Transform HTML
kn: HTML ರೂಪಾಂತರಿಸಿ

en: :guilabel:`Delete blank lines between paragraphs`
kn: :guilabel:`ಪ್ಯಾರಾಗ್ರಾಫ್ ಗಳ ನಡುವಿನ ಖಾಲಿ ಸಾಲುಗಳನ್ನು ಅಳಿಸಿ`

en: Search & replace
kn: ಹುಡುಕಿ ಮತ್ತು ಬದಲಿಸಿ

en: Structure detection
kn: ನಿರ್ಮಿತಿ ಪತ್ತೆ

en: Chapters and page breaks
kn: ಅಧ್ಯಾಯಗಳು ಮತ್ತು ಪುಟದ ವಿಭಜನೆಗಳು

en: Miscellaneous
kn: ಇತರೆ

en: :guilabel:`Remove first image`
kn: :guilabel:`ಮೊದಲ ಚಿತ್ರವನ್ನು ತೆಗೆದುಹಾಕಿ`

en: Table of Contents
kn: ಪರಿವಿಡಿ

en: Convert Microsoft Word documents
kn: Microsoft Word ದಾಖಲಾತಿಗಳನ್ನು ಪರಿವರ್ತಿಸಿ

en: Older .doc files
kn: ಹಳೆಯ .doc ಕಡತಗಳು

en: Convert TXT documents
kn: TXT ದಾಖಲಾತಿಗಳನ್ನು ಪರಿವರ್ತಿಸಿ

en: Convert PDF documents
kn:  PDF ದಾಖಲಾತಿಗಳನ್ನು ಪರಿವರ್ತಿಸಿ

en: Links and Tables of Contents are not supported
kn: ಕೊಂಡಿಗಳು ಮತ್ತು ಪರಿವಿಡಿಗಳಿಗೆ ಬೆಂಬಲವಿಲ್ಲ

en: Comic book collections
kn: ಕಾಮಿಕ್ ಪುಸ್ತಕ ಸಂಗ್ರಹಗಳು

en: Convert ODT documents
kn: ODT ದಾಖಲಾತಿಗಳನ್ನು ಪರಿವರ್ತಿಸಿ

en: Converting to PDF
kn: PDF ಗೆ ಪರಿವರ್ತಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Printable Table of Contents
kn: ಮುದ್ರಿಸಬಲ್ಲ ಪರಿವಿಡಿ
