calibre - en to mr translation catalogue (8 entries)

en: Adding your favorite news website
mr: आपल्या आवडीचे बातम्यांचे संकेतस्थळ जोडणे

en: The calibre blog
mr: कॅलिबर ब्लॉग

en: Let's try the following two feeds from *The BBC*:
mr: *BBC* च्या खालील दोन फीडवर प्रयोग करून बघू:

en: News Front Page: https://newsrss.bbc.co.uk/rss/newsonline_world_edition/front_page/rss.xml
mr: बातम्यांचे मुख्य पान: https://newsrss.bbc.co.uk/rss/newsonline_world_edition/front_page/rss.xml

en: The recipe now looks like:
mr: ही पाककृती आता अशी दिसते:

en: Tips for developing new recipes
mr: नवीन पाककृत्या विकसित करण्यास टिप

en: :doc:`generated/en/ebook-convert`
mr: :doc:`generated/mr/ebook-convert`

en: `The calibre recipes forum <https://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=228>`_
mr: `कॅलिबर पाककृतींचे फोरम <https://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=228>`_
