calibre - en to mr translation catalogue (11 entries)

en: Contents
mr: अनुक्रमणिका

en: Metadata reading, writing, and downloading is all in ``ebooks.metadata``
mr: मेटाडेटा वाचणे, लिहिणे, व डाउनलोड करणे हे सर्व ``ebooks.metadata`` मध्ये असते

en: Getting the code
mr: कोड मिळवणे

en: You can also browse the code at `GitHub <https://github.com/kovidgoyal/calibre>`_.
mr: त्याबरोबरच तुम्ही येथे कोड चाळू शकता: `GitHub <https://github.com/kovidgoyal/calibre>`_.

en: Go to https://github.com/kovidgoyal/calibre and click the :guilabel:`Fork` button.
mr: https://github.com/kovidgoyal/calibre येथे जाऊन :guilabel:`Fork` बटणावर क्लिक करा.

en: Create a plain text file::
mr: साधी टेक्स्ट फाईल बनवा::

en: Once you have done this, run::
mr: असे केल्यानंतर हे चालवा::

en: Having separate "normal" and "development" calibre installs on the same computer
mr: "साधारण" व "विकास" असे वेगवेगळे कॅलिबर इंस्टॉल एकाच संगणकावर ठेवणे

en: Similarly, you can start the E-book viewer as::
mr: तसेच तुम्ही ई-पुस्तक दृश्यक असे सुरू करू शकता::

en: Using calibre in your projects
mr: आपल्या प्रकल्पांमध्ये कॅलिबरचा वापर करणे

en: Binary install of calibre
mr: कॅलिबरची बायनरी स्थापना
