calibre - en to mr translation catalogue (42 entries)

en: Plugin
mr: प्लगइन

en: Useful methods:
mr: उपयोगी पद्धती:

en: The author of this plugin
mr: या प्लगइनचे लेखक

en: For example to load an image::
mr: उदाहरणार्थ चित्र लोड करण्यासाठी::

en: The file type of the book that was added.
mr: जोडलेल्या पुस्तकाच्या फायलीचे प्रकार

en: Library database.
mr: पुस्तकालय डेटाबेस.

en: Library database
mr: पुस्तकालय डेटाबेस

en: Metadata plugins
mr: मेटाडेटा प्लगइन

en: Catalog plugins
mr: कॅटालॉग प्लगइन

en: A LibraryDatabase2 object
mr: LibraryDatabase2 वस्तू

en: Metadata download plugins
mr: मेटाडेटा डाउनलोड प्लगइन

en: engine
mr: इंजिन

en: Conversion plugins
mr: रुपांतर प्लगइन

en: A file like object that contains the input file.
mr: फायलीसारखी वस्तू ज्यात इनपुट फाईल आहे.

en: Device drivers
mr: उपकरणांचे ड्रायव्हर

en: An integer or a list of integers
mr: पूर्णांक किंवा पूर्णांकांची यादी

en: Height for thumbnails on the device
mr: उपकरणावर थंबनेलांची उंची

en: Icon for this device
mr: या उपकरणासाठीचे आयकन

en: List of devices currently connected
mr: सध्या कनेक्टेड असलेल्या उपकरणांची यादी

en: Set of USB devices found on the system.
mr: सिस्टमवर सापडलेल्या USB उपकरणांचा संच.

en: Device information from the device scanner
mr: उपकरण स्कॅनरमधून मिळवलेली उपकरणाची माहिती

en: The UUID of the current calibre library. Can be None if there is no library (for example when used from the command line).
mr: वर्तमान कॅलिबर पुस्तकालयाचे UUID. जर पुस्तकालय नसेल तर हे "None" असू शकते (उदाहरणार्थ कमांड लाईनमधून वापरल्यावर).

en: Main memory
mr: मुख्य मेमरी

en: Memory Card A
mr: मेमरी कार्ड ए

en: Memory Card B
mr: मेमरी कार्ड बी

en: Card A
mr: कार्ड ए

en: Card B
mr: कार्ड बी

en: Update metadata on device.
mr: उपकरणावरचा मेटाडेटा अपडेट करा.

en: title
mr: शीर्षक

en: authors
mr: लेखक

en: size (file size of the book)
mr: आकार (पुस्तकाच्या फायलीचे आकार)

en: USB Mass Storage based devices
mr: USB मास स्टोरेजवर आधारित उपकरणे

en: Put news in its own folder
mr: बातम्यांना स्वतःच्या फोल्डरमध्ये टाका

en: Add an annotation to the calibre library
mr: कॅलिबर पुस्तकालयात अ‍ॅनोटेशन जोडा

en: The name of the book file without the extension.
mr: एक्स्टेंशनशिवाय पुस्तकाच्या फायलीचे नाव.

en: The full path to the e-book file
mr: ई-पुस्तक फाईलला जाणारा पूर्ण पाथ

en: A description for this action. Used to set tooltips.
mr: या कार्याचे वर्णन. टूलटिप सेट करताना याचा वापर होतो.

en: Called whenever the current library is changed.
mr: वर्तमान पुस्तकालय बदलल्यावर प्रत्येक वेळी कॉल केले जाईल.

en: Preferences plugins
mr: पसंतींविषयी प्लगइन

en: The description used for tooltips and the like
mr: टूलटिप व इतर गोष्टींसाठी वापरले जाणारे वर्णन

en: Register a setting.
mr: सेटिंग नोंदवा.

en: The setting name
mr: सेटिंगचे नाव
