calibre - en to mr translation catalogue (23 entries)

en: The calibre template language
mr: कॅलिबर साचा भाषा

en: Advanced library searching.
mr: प्रगत पुस्तकालय शोध.

en: Basic templates
mr: पायाभूत साचे

en: ``{formats}`` - A list of formats available in the calibre library for a book
mr: ``{formats}`` - कॅलिबर पुस्तकालयातील एखाद्या पुस्तकाच्या उपलब्ध असलेल्या सर्व स्वरूपांची यादी

en: Notes:
mr: टिपा:

en: Templates and plugboards
mr: साचे आणि प्लगबोर्ड

en: Examples::
mr: उदाहरण::

en: **Function definition**
mr: **कार्याची परिभाषा**

en: Examples:
mr: उदाहरणे:

en: The example shows several things:
mr: या उदाहरणात अनेक गोष्टी दिसून येतात:

en: Python Template Mode
mr: पायथॉन साचा मोड

en: E-book conversion dialog
mr: ई-पुस्तक रुपांतर डायलॉग

en: Templates and URLs
mr: साचे आणि यू.आर.एल.

en: It produces the URL::
mr: याने हा यू.आर.एल. निर्माण होतो::

en: The resulting URL is::
mr: परिणामी URL::

en: An example template is::
mr: हा एक उदाहरण साचा आहे::

en: which produces the URL::
mr: ज्याने हा यू.आर.एल. निर्माण होतो::

en: Stored templates
mr: संचित साचे

en: Providing additional information to templates
mr: साच्यांना अधिक माहिती पुरवणे

en: Differences:
mr: फरक:

en: In icon rules:
mr: आयकन नियमांमध्ये:

en: In the Content server:
mr: सामग्री सर्व्हरमध्ये:

en: Tips
mr: टिप
