calibre - en to ms translation catalogue (16 entries)

en: Virtual libraries
ms: Pustaka maya

en: Creating Virtual libraries
ms: Mencipta Pustaka maya

en: The Create Virtual library dialog has been filled in for you. Click OK and you will see that a new Virtual library has been created, and automatically switched to, that displays only the books by the selected author. As far as calibre is concerned, it is as if your library contains only the books by the selected author.
ms: Dialog Cipta pustaka Maya telah diisikan untuk anda. Klik OK dan anda akan lihat Pustaka maya baharu telah dicipta, ditukar secara automatik kepadanya, yang hanya papar buku mengikut pengarang terpilih. Sepertimana yang calibre buat, jika pustaka anda hanya mengandungi buku mengikut pengarang terpilih.

en: You can switch back to the full library at any time by once again clicking the :guilabel:`Virtual library` and selecting the entry named :guilabel:`<None>`.
ms: Anda boleh tukar kembali ke pustaka penuh pada bila-bila masa dengan mengklik sekali :guilabel:`Pustaka maya` dan pilih masukan bernama :guilabel:`<None>`.

en: Examples of useful Virtual libraries
ms: Contoh pustaka Maya yang berguna

en: Books added to calibre in the last day::
ms: Buku ditambah ke dalam calibre pada hari terakhir::

en: Books added to calibre in the last month::
ms: Buku ditambah ke dalam calibre pada bulan terakhir::

en: Books with a rating of 5 stars::
ms: Buku dengan penarafan 5 bintang::

en: Books with a rating of at least 4 stars::
ms: Buku dengan penarafan sekurang-kurangnya 4 bintang::

en: Books with no rating::
ms: Buku tanpa penarafan::

en: Periodicals downloaded by the Fetch News function in calibre::
ms: Muat turun berkala oleh fungsi Dapatkan Berita di dalam calibre::

en: Books with no tags::
ms: Buku tanpa tag::

en: Books with no covers::
ms: Buku tanpa kulit hadapan::

en: Working with Virtual libraries
ms: Mengendalikan Pustaka maya

en: Using Virtual libraries in searches
ms: Menggunakan Pustaka maya dalam penggelintaran

en: Using additional restrictions
ms: Menggunaan sekatan tambahan
