calibre - en to nb translation catalogue (9 entries)

en: calibre has an integrated e-book editor that can be used to edit books in the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. The editor shows you the HTML and CSS that is used internally inside the book files, with a live preview that updates as you make changes. It also contains various automated tools to perform common cleanup and fixing tasks.
nb: Calibre har en integrert e-bok redigerer som kan brukes på e-bøker i EPUB og AZW3 (Kindle) formater. Editoren viser deg HTML og CSS som er i bruk inne i bokfilene. med en livevisning som oppdater mens du gjør endringer. Den kan også innholde viderse automatiserte verktøy for å utføre vanlige rydde- og reprasjonsoppgaver.

en: Contents
nb: Innhold

en: Basic workflow
nb: Basis arbeidsflyt

en: Renaming files
nb: Gi filer nytt navn

en: Merging files
nb: Slå sammen filer

en: Deleting files
nb: Sletter filer

en: Replacing files
nb: Erstatter filer

en: Saved searches
nb: Lagrete søk

en: Snippets
nb: Utklip
