calibre - en to nl translation catalogue (115 entries)

en: The E-book viewer
nl: De e-boek viewer

en: calibre includes a built-in E-book viewer that can view all the major e-book formats. The E-book viewer is highly customizable and has many advanced features.
nl: calibre bevat een ingebouwde e-boek viewer die alle belangrijke e-boek formaten kan lezen. De e-boek viewer is zeer aanpasbaar en heeft veel geavanceerde functies.

en: Starting the E-book viewer
nl: Starten van de e-boek viewer

en: You can view any of the books in your calibre library by selecting the book and pressing the :guilabel:`View` button. This will open up the book in the E-book viewer. You can also launch the E-book viewer by itself from the Start menu in Windows.  On macOS, you can pin it to the dock and launch it from there. On Linux you can use its launcher in the desktop menus or run the command :command:`ebook-viewer`.
nl: U kunt ieder boek bekijken in uw calibre-bibliotheek door het boek te selecteren en de knop :guilabel:`Bekijken`  te drukken. Hiermee wordt het boek geopend in de lezer. U kunt de lezer ook inschakelen vanaf het Start-menu in Windows.  In macOS, kunt U het vastzetten in het dock en het van daaruit starten. In Linux you kunt U de starter in het desktop menu gebruiken of het commando command :command:`ebook-viewer` gebruiker.

en: Navigating around an e-book
nl: Door een e-book navigeren

en: You can "turn pages" in a book by either:
nl: U kunt in een boek 'pagina's omslaan' door:

en: Clicking in the left or right margin or the page with the mouse
nl: Klikken in de linker- of rechtermarge of in de pagina met de muis

en: Pressing the :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` or arrow keys
nl: Drukken op :kbd: `spatiebalk`, :kbd:` pagina omhoog`, :kbd: `pagina omlaag` of pijltoetsen

en: On a touchscreen tapping on the text or swiping left and right
nl: Op een touchscreen tikken op de tekst of  naar links en rechts vegen

en: You can access the viewer controls by either:
nl: U heeft toegang tot de lezerbediening via:

en: Right clicking on the text
nl: Rechtsklikken op de tekst

en: Pressing the :kbd:`Esc` or :kbd:`Menu` keys
nl: Drukken op de :kbd: `Esc` of :kbd:` Menu` toetsen

en: On a touchscreen by tapping the top 1/3rd of the screen
nl: Op een aanraakscherm door op het bovenste 1/3 van het scherm te tikken

en: The viewer has two modes, "paged" and "flow". In paged mode the book content is presented as pages, similar to a paper book. In flow mode the text is presented continuously, like in a web browser. You can switch between them using the viewer :guilabel:`Preferences` under :guilabel:`Page layout` or by pressing the :kbd:`Ctrl+M` key.
nl: De viewer heeft twee modi, 'gepagineerd" en "vloeiend". In gepagineerde modus komt het boek in pagina's, zoals een papieren boek. In vloeiende modus loopt de tekst door zoals in een web browser. U kan ertussen schakelen met de viewer :guilabel:`Voorkeuren->Conversie` onder :guilabel:`Algemene opties->Pagina opmaak` of door de :kbd:`Ctrl+M` toets in te drukken.

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: When you are in the middle of a book and close the E-book viewer, it will remember where you stopped reading and return there the next time you open the book. You can also set bookmarks in the book by using the :guilabel:`Bookmarks` button in the E-book viewer controls or pressing :kbd:`Ctrl+B`. When viewing EPUB format books, these bookmarks are actually saved in the EPUB file itself. You can add bookmarks, then send the file to a friend.  When they open the file, they will be able to see your bookmarks. You can turn off this behavior in the :guilabel:`Miscellaneous` section of the viewer preferences.
nl: Als u midden in een boek bent en de e-boek viewer sluit, zal deze onthouden waar u stopte met lezen en daar terugkeren de volgende keer u het boek opent. U kan ook bladwijzers instellen in het boek met de :guilabel:`Bladwijzers` knop in de e-boek viewer bediening of door :kbd:`Ctrl+B` in te drukken. Bij EPUB boeken worden deze bladwijzers opgeslagen in het EPUB bestand zelf. U kan bladwijzers opslaan en dan het bestand naar een vriend sturen. Als ze het bestand openen, zullen ze uw bladwijzers kunnen zien. U kan dit uitschakelen in de :guilabel:`Diversen` sectie van de viewer voorkeuren.

en: Table of Contents
nl: Inhoudsopgave

en: If the book you are reading defines a Table of Contents, you can access it by pressing the :guilabel:`Table of Contents` button. This will bring up a list of sections in the book. You can click on any of them to jump to that portion of the book.
nl: Als het boek dat u leest een inhoudsopgave heeft, kunt u die openen door op de knop: guilabel :`inhoudsopgave' te drukken. Dit geeft een lijst met secties in het boek weer. U kan op eender welke klikken om naar dat gedeelte van het boek te springen.

en: Navigating by location
nl: Navigeren op locatie

en: E-books, unlike paper books, have no concept of pages. You can refer to precise locations in e-books using the :guilabel:`Go to->Location` functionality in the viewer controls.
nl: E-boeken hebben, in tegenstelling tot papieren boeken, geen concept van pagina's. U kunt naar exacte locaties in e-boeken verwijzen met behulp van de :guilabel:`Ga naar-> Locatie`-functionaliteit in de lezerbediening.

en: You can use this location information to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these locations under :guilabel:`Go to->Location` in the viewer controls.
nl: U kunt deze locatiegegevens gebruiken om ondubbelzinnig naar delen van de boeken te verwijzen bij bespreken met vrienden of ernaar verwijzen in andere werken. U kunt deze locaties invoeren onder :guilabel:`Ga naar-> Locatie` in de lezerbediening.

en: There is a URL you can copy to the clipboard and paste into other programs or documents. Clicking on this URL will open the book in the calibre E-book viewer at the current location.
nl: Er is een URL die u kan kopiëren naar het plakbord en plakken in andere programma's of documenten. Klikken op deze URL opet het boek in de calibre e-boek viewer op de huidige locatie.

en: If you click on links inside the e-book to take you to different parts of the book, such as an endnote, you can use the :guilabel:`Back` and :guilabel:`Forward` buttons in the top left corner of the viewer controls. These buttons behave just like those in a web browser.
nl: Als u op de links klikt in het e-boek die u naar andere delen in het boek brengen, zoals een eindnoot, dan kan u de knoppen  :guilabel:`Terug` and :guilabel:`Voorwaarts` links bovenaan in de lezerbediening. Deze knoppen gedragen zich zoals die in een web browser.

en: Reference mode
nl: Referentiemodus

en: calibre also has a very handy :guilabel:`Reference mode`. You can turn it on by clicking the :guilabel:`Reference mode` button in the viewer controls.  Once you do this, every paragraph will have a unique number displayed at the start, made up of the section and paragraph numbers.
nl: calibre heeft ook een handige :guilabel:`Reference mode`. U kan het aanzetten door op de :guilabel:`Reference mode` knop in de lezerbediening te klikken. Als u dit doet, krijgt elke alinea een uniek nummer weergeven aan het begin, bestaand uit de sectie- en alineanummers.

en: You can use this number to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these numbers in the :guilabel:`Go to function` to navigate to a particular reference location.
nl: U kunt dit nummer gebruiken om ondubbelzinnig te refereren aan delen van de boeken wanneer u die bespreekt met vrienden of in andere werken hieraan wilt refereren. U kunt deze nummers ingeven in het guilabel:`Go to function` om naar een specifieke referentie locatie te gaan.

en: Highlighting text
nl: Tekst highlighten

en: When you select text in the viewer, a little popup bar appears next to the selection. You can click the highlight button in that bar to create a highlight. You can add notes and change the color of the highlight. On a touch screen, long tap a word to select it and show the popup bar. Once in highlight mode you can change what text is selected, using touch screen friendly selection handles. Drag the handles to the top or bottom margins to scroll while selecting. You can also :kbd:`Shift+click` or :kbd:`right click` to extend the selection, particularly useful for multi-page selections.
nl: Als u tekst selecteert in de viewer verschijnt er een kleine pop-up naast de selectie. U kan op de highlight knop in die balk klikken om een highlight te maken. U kan nota's toevoegen en de kleur van de highlight veranderen. Bij een aanraakscherm, tik lang op een woord om te selecteren en de pop-up te tonen. In highlight modus kan u welke tekst geselecteerd is met aanraak vriendelijke selectiegrepen. Sleep de grepen naar de boven- of ondermarge om te scrollen tijdens selecteren. U kan ook :kbd:`Shift+klik` of :kbd:`rechtse klik` om de selectie uit te breiden, zeer bruikbaar bij multi-pagina selectie.

en: You can use the :guilabel:`Highlights` button in the viewer controls to show a separate panel with a list of all highlights in the book, sorted by chapter.
nl: U kan de :guilabel:`Highlights` knop in de viewerbediening gebruiken om een apart paneel met een lijst van alle highlights in het boek te tonen, gesorteerd per hoofdstuk.

en: You can browse *all highlights* in your entire calibre library by right clicking the :guilabel:`View` button and choosing :guilabel:`Browse annotations`.
nl: U kan *alle highlights* in uw hele calibre bekijken doorbladeren door rechts te klikken op de :guilabel:`Tonen` knop en :guilabel:`Doorblader annotaties` te kiezen.

en: Finally, if you use the calibre Content server's in browser viewer, you can have the viewer sync its annotations with the browser viewer by going to :guilabel:`Preferences->Miscellaneous` in the viewer preferences and entering the username of the Content server viewer to sync with. Use the special value ``*`` to sync with anonymous users.
nl: Tenslotte, als u de calibre Content server's in browser viewer gebruikt, kan u de viewer z'n annotaties laten synchroniseren met de browser viewer via :guilabel:`Voorkeuren->Diversen` in de viewer voorkeuren en invoeren van de gebruikersnaam van de Content server viewer om mee te synchroniseren. Gebruik de joker ``*`` om te synchroniseren met anonieme gebruikers.

en: Read aloud
nl: Lees hardop

en: You can also read aloud highlighted passages by adding the :guilabel:`Read aloud` button to the selection bar in the viewer preferences under :guilabel:`Selection behavior`.
nl: U kan ook gehighlighte delen luidop voorlezen door de :guilabel:`Luidop lezen` knop toe te voegen aan selectiebalk in de viewer voorkeuren onder :guilabel:`Selectiegedrag`.

en: Searching the text
nl: In de tekst zoeken

en: Following links using only the keyboard
nl: Links volgen met enkel het toetsenbord

en: The E-book viewer has a :guilabel:`Hints mode` that allows you to click links in the text without using the mouse. Press the :kbd:`Alt+F` key and all links in the current screen will be highlighted with a number or letter over them. Press the letter on your keyboard to click the link. Pressing the :kbd:`Esc` key will abort the :guilabel:`Hints mode` without selecting any link.
nl: De e-boekviewer heeft een :guilabel:`Hintmodus` die u toelaat op links in de tekst te klikken zonder muis.Druk de :kbd:`Alt+F` toets in en alle links in het huidige scherm worden gehighlight met een cijfer of letter erover. Tik de letter op uw toetsenbord om op de link te klikken. Drukken op de :kbd:`Esc` toets voert de  :guilabel:`Hintmodus` af zonder een link te selecteren.

en: If more than thirty five links are on-screen then some of them will have multiple letters, in which case type the first and second, or the first and press :kbd:`Enter` to activate. You can also use the :kbd:`Backspace` key to undo a mistake in typing.
nl: Als er meer dan 35 links op het scherm zijn, hebben sommige meerdere letters. Tik in dat geval de eerste en de tweede of de eerste en tik :kbd:`Enter` om te activeren. U kan ook :kbd:`Backspace` gebruiken om een tikfout te herstellen.

en: Customizing the look and feel of your reading experience
nl: De look and feel van de leeservaring personalizeren

en: You can change font sizes on the fly by using :guilabel:`Font size` in the viewer controls or :kbd:`Ctrl++` or :kbd:`Ctrl+-` or holding the :kbd:`Ctrl` key and using the mouse wheel.
nl: U kunt lettergroottes in een wip wijzigen door :guilabel:`Lettergrootte` in de lezerbediening te gebruiken of :kbd:`Ctrl ++` of :kbd:`Ctrl+-` of de toets :kbd:`Ctrl` ingedrukt te houden en het muiswiel te gebruiken.

en: Colors can be changed in the :guilabel:`Colors` section of the viewer preferences.
nl: Kleuren kunnen worden gewijzigd in de :guilabel:`Colors` sectie van de lezervoorkeuren.

en: You can change the number of pages displayed on the screen as well as page margins in :guilabel:`Page layout` in the viewer preferences.
nl: U kunt het aantal pagina's dat op het scherm wordt weergegeven alsmede de paginamarges wijzigen in :guilabel:`Paginalay-out` in de lezervoorkeuren.

en: You can display custom headers and footers such as time left to read, current chapter title, book position, etc. via the :guilabel:`Headers and footers` section of the viewer preferences.
nl: U kunt aangepaste kopteksten en voetteksten weergeven, zoals de resterende tijd om te lezen, de titel van het huidige hoofdstuk, de boekpositie, enz. via het :guilabel:`Kopteksten en voetteksten` van de voorkeuren van de lezer.

en: More advanced customization can be achieved by the :guilabel:`Styles` settings. Here you can specify a background image to display under the text and also a stylesheet you can set that will be applied to every book. Using it you can do things like change paragraph styles, text justification, etc.  For examples of custom stylesheets used by calibre's users, see `the forums <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.
nl: Meer geavanceerde aanpassing kunnen worden bereikt met de instellingen :guilabel: `Styles`. Hier kunt u een achtergrondafbeelding specificeren om onder de tekst weer te geven en ook kunt u een stijlblad instellen dat op elk boek wordt toegepast. Hiermee kunt u dingen doen zoals alineastijlen wijzigen, tekstuitvulling enz. Voor voorbeelden van aangepaste stylesheets die door gebruikers van calibre worden gebruikt, zie `de forums <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500 > `_.

en: Dictionary lookup
nl: Opzoeken in woordenboek

en: You can look up the meaning of words in the current book by double clicking or long tapping the word you want to lookup and then clicking the lookup button that looks like a library.
nl: U kan de betekenis van woorden opzoeken door dubbelklikken of lang tikken op het woord dat u wilt opzoeken en dan te klikken op de opzoek knop die eruit ziet als een bibliotheek.

en: Copying text and images
nl: Kopieer tekst en afbeeldingen

en: You can select text and images by dragging the content with your mouse and then right clicking and selecting :guilabel:`Copy` to copy to the clipboard.  The copied material can be pasted into another application as plain text and images.
nl: U kunt tekst en afbeeldingen selecteren door de inhoud met uw muis te slepen en vervolgens met de rechtermuisknop te klikken en te selecteren :guilabel:`Copy` om naar het klembord te kopiëren. Het gekopieerde materiaal kan als platte tekst en afbeeldingen in een andere applicatie worden geplakt.

en: Zooming in on images
nl: Inzoomen op afbeeldingen

en: You can zoom in to show an image at full size in a separate window by either double clicking or long tapping on it. You can also right click on it and choose :guilabel:`View image`.
nl: U kunt inzoomen om een afbeelding op ware grootte in een apart venster weer te geven door erop te dubbelklikken of lang te tikken. U kunt er ook op rechtsklikken en kiezen: guilabel :`Bekijk afbeelding`.

en: Keyboard shortcuts
nl: Toetsenbord sneltoetsen

en: Keyboard shortcut
nl: Toetsenbord snelkoppeling

en: Action
nl: Actie

en: Scroll to the beginning of the book
nl: Blader naar het begin van het boek

en: Scroll to the end of the book
nl: Blader naar het einde van het boek

en: Scroll backwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
nl: Blader terug, gelijkmatig in vloeiende-stand en bij volledig scherm in pagina-stand

en: Scroll forwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
nl: Blader vooruit, gelijkmatig in vloeiende-stand en bij volledig scherm in pagina-stand

en: Scroll leftwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
nl: Langzaam naar links scrollen in vloeiende-stand en bij een pagina in pagina-stand

en: Scroll rightwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
nl: Langzaam naar rechts scrollen in vloeiende-stand en bij een pagina in pagina-stand

en: Scroll backwards by screen-fulls
nl: Blader gelijkmatig terug  bij volledig scherm

en: Scroll forwards by screen-fulls
nl: Blader gelijkmatig vooruit bij volledig scherm

en: Scroll to the previous section
nl: Scroll naar de vorige paragraaf

en: Scroll to the next section
nl: Scroll naar de volgende paragraaf

en: Back
nl: Terug

en: Forward
nl: Volgende

en: Follow links with the keyboard
nl: Volg links met het toetsenbord

en: Copy to clipboard
nl: Naar klembord kopiëren

en: Copy current location to clipboard
nl: Kopieer huidige locatie naar klembord

en: Copy current location as calibre:// URL to clipboard
nl: Kopieer huidige locatie als calibre:// URL naar klembord

en: Start search
nl: Begin met zoeken

en: Find next
nl: Volgende zoeken

en: Find previous
nl: Vorige zoeken

en: Increase font size
nl: Lettertype vergroten

en: Decrease font size
nl: Lettertype verkleinen

en: Restore default font size
nl: Standaard font grootte herstellen

en: Increase number of pages per screen
nl: Verhoog het aantal pagina's per scherm

en: Decrease number of pages per screen
nl: Verlaag het aantal pagina's per scherm

en: Make number of pages per screen automatic
nl: Maak het aantal pagina's per scherm automatisch

en: Toggle full screen
nl: Volledig scherm aan/uit

en: Toggle between Paged mode and Flow mode for text layout
nl: Wissel tussen Pagina-stand en Vloeiende-stand voor tekst layout

en: Toggle the scrollbar
nl: Schakel de schuifbalk in

en: Toggle the Reference mode
nl: Wissel de Referentie-stand

en: Show/hide bookmarks
nl: Toon/verberg bladwijzers

en: New bookmark
nl: Nieuwe bladwijzer

en: Show the book metadata
nl: Toon de metadata van het boek

en: Reload book
nl: Boek herladen

en: Alter the current selection forward by a word
nl: Wijzig de huidige selectie vooruit door een woord

en: Alter the current selection backwards by a word
nl: Wijzig de huidige selectie achteruit door een woord

en: Alter the current selection forward by a character
nl: Wijzig de huidige selectie vooruit met een letter

en: Alter the current selection backwards by a character
nl: Wijzig de huidige selectie achteruit met een letter

en: Alter the current selection forward by a line
nl: Wijzig de huidige selectie vooruit met een regel

en: Extend the current selection to the start of the line
nl: Breid huidige selectie uit tot het begin van de regel

en: Extend the current selection to the end of the line
nl: Breid huidige selectie uit tot het einde van de regel

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Alter the current selection backwards by a line
nl: Wijzig de huidige selectie achteruit met een regel

en: Alter the current selection forward by a paragraph
nl: Wijzig de huidige selectie vooruit met een paragraaf

en: Alter the current selection backwards by a paragraph
nl: Wijzig de huidige selectie achteruit met een paragraaf

en: Show the E-book viewer controls
nl: Toon de e-boekviewer controls

en: Show E-book viewer preferences
nl: Toon de e-boekviewer voorkeuren

en: Go to a specified book location or position
nl: Ga naar een geselecteerd boek of positie

en: Toggle auto-scroll
nl: Schakel automatisch scrollen in

en: Auto scroll faster
nl: Sneller automatisch bladeren

en: Auto scroll slower
nl: Trager automatisch bladeren

en: Show/hide Inspector
nl: Toon/verberg Controleur

en: Show/hide the word lookup panel
nl: Toon/verberg de woorden pop-up venster

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Print book to PDF
nl: Afdrukken naar PDF

en: Toggle the toolbar
nl: Wissel de werkbalk

en: Toggle the highlights panel
nl: Schakel het deelvenster met markeringen

en: Edit this book
nl: Bewerk dit boek

en: Non re-flowable content
nl: Niet-opnieuw stroombare inhoud

en: Some books have very wide content that cannot be broken up at page boundaries. For example tables or :code:`<pre>` tags. In such cases, you should switch the viewer to *flow mode* by pressing :kbd:`Ctrl+M` to read this content. Alternately, you can also add the following CSS to the :guilabel:`Styles` section of the viewer preferences to force the viewer to break up lines of text in :code:`<pre>` tags::
nl: Sommige boeken hebben zeer brede inhoud die niet kan afbreken aan paginagrenzen. Bv. tabellen of :code:`<pre>` tags. In dergelijke gevallen schakelt u de viewer naar *flow-modus* door :kbd:`Ctrl+M` te tikken om deze inhoud te lezen. Anderzijds kunt u ook volgende CSS toevoegen aan het :guilabel: `Stijlen` gedeelte van de viewervoorkeuren om de viewer te dwingen tekstregels op te splitsen in :code:`<pre>` tags::

en: Set when using a dark color scheme
nl: Instellen wanneer donker kleurenschema te gebruiken

en: Set when using a light color scheme
nl: Instellen wanneer licht kleurenschema te gebruiken

en: Set when in paged mode
nl: Instellen wanneer in gepagineerde modus

en: Set when in flow (non-paginated) mode
nl: Instellen wanneer vloeiende (niet-gepagineerde) modus te gebruiken
