calibre - en to pt translation catalogue (84 entries)

en: Editing e-books
pt: Editar livros digitais

en: calibre has an integrated e-book editor that can be used to edit books in the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. The editor shows you the HTML and CSS that is used internally inside the book files, with a live preview that updates as you make changes. It also contains various automated tools to perform common cleanup and fixing tasks.
pt: O Calibre tem integrado um editor de ebooks que pode ser usado para editar livros nos formatos EPUB e AZW3 (Kindle). O editor mostra-lhe o HTML e o CSS que são usados internamente dentro dos ficheiros do livro, com uma pré-visualização ao vivo que é atualizada conforme vai fazendo alterações. Também contém várias ferramentas automatizadas para efetuar tarefas comuns de limpeza e reparação.

en: You can use this editor by right clicking on any book in calibre and selecting :guilabel:`Edit book`.
pt: Pode usar este editor clicando com o botão direito em qualquer livro no Calibre e selecionar :guilabel:`Editar livro`.

en: Contents
pt: Conteúdos

en: Basic workflow
pt: Fluxo de trabalho básico

en: A video tour of the calibre E-book editor is available :website:`here <demo#tutorials>`.
pt: Está disponível um vídeo contendo uma visita guiada ao editor de ebooks do Calibre :website:`aqui <demo#tutorials>`.

en: As you make changes to the HTML or CSS in the editor, the changes will be previewed, live, in the preview panel to the right. When you are happy with how the changes you have made look, click the :guilabel:`Save` button or use :guilabel:`File->Save` to save your changes into the e-book.
pt: Conforme vai fazendo alterações ao HTML ou ao CSS no editor, as mudanças serão pré-visualizadas, no momento, no painel de pré-visualização à direita. Quando estiver satisfeito com o modo como se apresentam as mudanças que efetuou, clique no botão  :guilabel:`Guardar` ou use :guilabel:`Ficheiro->Guardar` para guardar as suas alterações no ebook.

en: The File browser
pt: O navegador de ficheiros

en: By hovering your mouse over an entry, you can see its size, and also, at the bottom of the screen, the full path to the file inside the book. Note that files inside e-books are compressed, so the size of the final book is not the sum of the individual file sizes.
pt: Ao pairar o rato sobre uma entrada, pode ver o seu tamanho e, também, no fundo do ecrã, o caminho completo para o ficheiro dentro do livro. Note que os ficheiros dentro de ebooks estão compactados, pelo que o tamanho do livro finalizado não é a soma dos tamanhos dos ficheiros individuais.

en: Many files have special meaning, in the book. These will typically have an icon next to their names, indicating the special meaning. For example, in the picture to the left, you can see that the files :guilabel:`cover_image.jpg` and :guilabel:`titlepage.xhtml` have the icon of a cover next to them, this indicates they are the book cover image and titlepage. Similarly, the :guilabel:`content.opf` file has a metadata icon next to it, indicating the book metadata is present in it and the :guilabel:`toc.ncx` file has a T icon next to it, indicating it is the Table of Contents.
pt: Muitos ficheiros têm, no livro, significado especial.  Estes tipicamente têm um ícone junto aos seus nomes, indicando esse significado especial. Por exemplo, na figura à esquerda, pode ver que os ficheiros :guilabel:`cover_image.jpg` e :guilabel:`titlepage.xhtml` têm um ícone de uma capa junto a eles, que indica que são a capa e a página de título do livro. De igual modo, o ficheiro :guilabel:`content.opf` tem um ícone de metadados junto a ele, indicando que os meta-dados do livro estão presentes e o ficheiro :guilabel:`toc.ncx` tem um ícone T a seguir a ele indicando que é o Índice.

en: You can perform many actions on individual files, by right clicking them.
pt: Pode executar muitas ações em ficheiros individuais, clicando sobre eles com o botão direito do rato.

en: Renaming files
pt: Renomear ficheiros

en: You can rename an individual file by right clicking it and selecting :guilabel:`Rename`. Renaming a file automatically updates all links and references to it throughout the book. So all you have to do is provide the new name, calibre will take care of the rest.
pt: Pode renomear um ficheiro individual clicando com o botão direito do rato e selecionando :guilabel:`Renomear`. Renomear um ficheiro atualiza automaticamente todos as hiperligações e referências a ele existentes no livro. Assim, tudo o que tem de fazer é fornecer o novo nome, e o Calibre toma conta do resto

en: You can also bulk rename many files at once. This is useful if you want the files to have some simple name pattern. For example you might want to rename all the HTML files to have names Chapter-1.html, Chapter-2.html and so on. Select the files you want bulk renamed by holding down the :kbd:`Shift` or :kbd:`Ctrl` key and clicking the files. Then right click and select :guilabel:`Bulk rename`. Enter a prefix and what number you would like the automatic numbering to start at, click OK and you are done. The bulk rename dialog also lets you rename files by the order they appear in the book instead of the order you selected them in, useful, for instance to rename all images by the order they appear.
pt: Pode também renomear vários ficheiros de uma vez só. Tal é útil se pretender que os ficheiros apresentem um qualquer tipo de padrão simples no nome. Por exemplo, pode querer renomear todos os ficheiros HTML de modo a ter nomes como Capitulo-1.html, Capitulo-2.html e assim sucessivamente. Selecione os ficheiros a que pretende aplicar esta renomeação múltipla mantendo carregada a tecla :kbd:`Shift` ou :kbd:`Ctrl` enquanto clica nos ficheiros. De seguida, clique com o botão direito e selecione :guilabel:`Renomear em lote`. Indique um prefixo e o número com que pretende começar a numeração automática, clique OK, e está feito. O diálogo de renomeação em lote permite-lhe ainda renomear ficheiros pela ordem em que aparecem no livro em vez de ser pela ordem em que os escolheu, o que é útil, por exemplo, para renomear todas as figuras pela ordem em que aparecem.

en: Merging files
pt: Fundir ficheiros

en: Sometimes, you may want to merge two HTML files or two CSS files together. It can sometimes be useful to have everything in a single file. Be wary, though, putting a lot of content into a single file will cause performance problems when viewing the book in a typical e-book reader.
pt: Às vezes pode pretender combinar dois ficheiros HTML ou dois ficheiros CSS. Pode eventualmente ser útil ter tudo apenas num só ficheiro. No entanto, tenha cuidado, pois colocar uma grande quantidade de conteúdos num só ficheiro terá impacto na performance do sistema ao visualizar o livro num leitor de ebooks.

en: Changing text file order
pt: Mudar ordem dos ficheiros de texto

en: Marking the cover
pt: Marcar a capa

en: E-books typically have a cover image. This image is indicated in the :guilabel:`File browser` by the icon of a brown book next to the image name. If you want to designate some other image as the cover, you can do so by right clicking on the file and choosing :guilabel:`Mark as cover`.
pt: Os ebooks tipicamente têm uma imagem de capa. Esta imagem é indicada no :guilabel:`Navegador de ficheiros` pelo ícone de um livro castanho junto ao nome da imagem. Se pretender designar outra imagem como sendo a capa, pode fazê-lo clicando com o botão direito sobre o ficheiro e escolher :guilabel:`Marcar como capa`.

en: In addition, EPUB files has the concept of a *titlepage*. A title page is a HTML file that acts as the title page/cover for the book. You can mark an HTML file as the titlepage when editing EPUBs by right-clicking. Be careful that the file you mark contains only the cover information. If it contains other content, such as the first chapter, then that content will be lost if the user ever converts the EPUB file in calibre to another format. This is because when converting, calibre assumes that the marked title page contains only the cover and no other content.
pt: Além disso, os arquivos EPUB têm o conceito de uma *titlepage*. Uma página de capa é um ficheiro HTML que atua como a página de título / capa do livro. Você pode marcar um ficheiro HTML como sendo a página de título ao editar EPUBs clicando com o botão direito do rato. Cuidado para que o ficheiro marcado contenha apenas as informações da capa. Se contiver outro conteúdo, como o primeiro capítulo, esse conteúdo será perdido caso o utilizador converta posteriormente o ficheiro EPUB no Calibre para outro formato. Isto ocorre porque, ao converter, o Calibre pressupõe que a página de capa marcada contenha apenas a capa e nenhum outro conteúdo.

en: Deleting files
pt: Apagar ficheiros

en: Exporting files
pt: Exportar ficheiros

en: Adding new images/fonts/etc. or creating new blank files
pt: Adicionar novas imagens/tipos de letra/etc. ou criar novos ficheiros vazios

en: You can add a new image, font, stylesheet, etc. from your computer into the book by clicking :guilabel:`File->New file`. This lets you either import a file by clicking the :guilabel:`Import resource file` button or create a new blank HTML file or stylesheet by simply entering the file name into the box for the new file.
pt: Pode adicionar uma nova imagem, tipo de letra, folha de estilo, etc. a partir do seu computador para o livro clicando :guilabel:`Ficheiro->Novo ficheiro`. Tal permite importar um ficheiro quando clica no botão :guilabel:`Importar ficheiros de recursos`, ou criar um novo ficheiro HTML ou folha de estilo vazios, bastando para tal simplesmente indicar um nome de ficheiro na caixa para o novo ficheiro.

en: You can also import multiple files into the book at once using File->Import files into book.
pt: Pode também importar múltiplos ficheiros de uma só vez para dentro do livro usando Ficheiro->Importar ficheiros para dentro do livro.

en: Replacing files
pt: Substituir ficheiros

en: Linking stylesheets to HTML files efficiently
pt: Ligar eficientemente folhas de estilo a ficheiros HTML

en: Search & replace
pt: Pesquisar e substituir

en: Saved searches
pt: Pesquisas guardadas

en: You can save frequently used search/replace expressions (including function mode expressions) and reuse them multiple times.  To save a search simply right click in the Find box and select :guilabel:`Save current search`.
pt: Pode guardar expressões de pesquisa/substituição frequentemente utilizadas (incluindo expressões de modo de função) e reutilizá-las várias vezes. Para guardar uma pesquisa basta clicar com o botão direito do rato na caixa Localizar e selecionar :guilabel:`Guardar pesquisa atual`.

en: Function mode
pt: Modo de função

en: Search ignoring HTML tags
pt: Pesquisar ignorando etiquetas HTML

en: Automated tools
pt: Ferramentas automatizadas

en: Editing the Table of Contents
pt: Editar o índice

en: There is a dedicated tool to ease editing of the Table of Contents. Launch it with :guilabel:`Tools->Table of Contents->Edit Table of Contents`.
pt: Existe uma ferramenta dedicada para facilitar a edição do índice. Invoque-a com :guilabel:`Ferramentas->Índice->Editar índice`.

en: Checking the book
pt: A verificar o livro

en: Some of the checks performed are:
pt: Algumas das verificações executadas:

en: Malformed or unknown CSS styles. Any CSS that is not valid or that has properties not defined in the CSS 2.1 standard (plus a few from CSS 3) are reported. CSS is checked in all stylesheets, inline style attributes and <style> tags in HTML files.
pt: Estilos CSS malformados ou desconhecidos. Qualquer CSS que não seja válido ou que tenha propriedades não definidas na norma CSS 2.1 (e mais alguns do CSS 3) são relatados. O CSS é verificado em todas as folhas de estilo, atributos de estilo em linha e <style> etiquetas em ficheiros HTML.

en: Broken links. Links that point to files inside the book that are missing are reported.
pt: Hiperligações quebradas. São relatadas ligações que apontem para ficheiros dentro do livro e que estejam em falta.

en: Unreferenced files. Files in the book that are not referenced by any other file or are not in the spine are reported.
pt: Ficheiros não referenciados. São relatados ficheiros no livro que não são referenciados por qualquer outro ficheiro ou que não constem da espinha.

en: Various common problems in OPF files such as duplicate spine or manifest items, broken idrefs or meta cover tags, missing required sections and so on.
pt: Vários problemas comuns em ficheiros OPF tais como lombada ou itens de manifesto duplicados, problemas com idrefs ou metaetiquetas de capa, secções obrigatórias em falta e assim por diante.

en: Various compatibility checks for known problems that can cause the book to malfunction on reader devices.
pt: Verificações diversas de compatibilidade para problemas conhecidos que podem provocar o mau funcionamento do livro em dispositivos de leitura.

en: Adding a cover
pt: Adicionar capa

en: Embedding referenced fonts
pt: A incorporar os tipos de letra referenciados

en: Subsetting embedded fonts
pt: A segmentar os tipos de letra incorporados...

en: Smartening punctuation
pt: Em processamento inteligente da pontuação

en: Transforming CSS properties
pt: Transformar as propriedades CSS

en: Create rules to transform the styling of the book. For example, create a rule to convert all red text to green or to double the font size of all text in the book or make text of a certain font family italic, etc.
pt: Cria regras que transformam o estilo do livro. Por exemplo, criar uma regra para converter todo o texto vermelho para verde ou duplicar o tamanho do tipo de letra em todo o livro ou ainda colocar em itálico o texto de uma certa família de tipos de letra, etc.

en: Creating the rules is simple, the rules follow a natural language format, that looks like:
pt: Criar regras é simples, pois seguem um formato de linguagem natural que se parece com:

en: If the property *color* is *red* *change* it to *green*
pt: Se a propriedade *cor* for *vermelho* *alterar* para *verde*

en: If the property *font-size* is *any value* *multiply* the value by *2*
pt: Se a propriedade *font-size* for *qualquer valor* *multiplicar* o valor por *2*

en: Accessed via :guilabel:`Tools->Transform styles`.
pt: Acedido via :guilabel:`Ferramentas->Transformar estilos`.

en: Removing unused CSS rules
pt: A remover regras CSS não utilizadas

en: Remove all unused CSS rules from stylesheets and <style> tags. Some books created from production templates can have a large number of extra CSS rules that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers that need to process them all. Accessed via :guilabel:`Tools->Remove unused CSS`.
pt: Remove todas as regras CSS não usadas das folhas de estilo e das marcas <style>. Alguns livros criados a partir de modelos de produção podem conter um grande número de regras CSS extra que não se aplicam a qualquer conteúdo existente. Estas regras extra podem atrasar leitores que necessitem de as processar a todas. É acedido via :guilabel:`Ferramentas->Remover CSS não usado`.

en: Fixing HTML
pt: Corrigir HTML

en: This tool simply converts HTML that cannot be parsed as XML into well-formed XML. It is very common in e-books to have non-well-formed XML, so this tool simply automates the process of fixing such HTML. The tool works by parsing the HTML using the HTML5 algorithm (the algorithm used in all modern browsers) and then converting the result into XML. Be aware that auto-fixing can sometimes have counter-intuitive results. If you prefer, you can use the Check Book tool discussed above to find and manually correct problems in the HTML. Accessed via :guilabel:`Tools->Fix HTML`.
pt: Esta ferramenta converte HTML que não pode ser analisado como XML em XML bem formado. É muito comum nos livros digitais existir XML mal-formado, pelo que esta ferramenta simplesmente automatiza o processo de reparação desse HTML. A ferramenta funciona analisando o HTML usando o algoritmo HTML5 (o algoritmo usado em todos os navegadores modernos) e depois converte o resultado para XML. Esteja ciente de que a reparação automática pode, por vezes, ter resultados contraintuitivos. Se preferir, pode usar a ferramenta Verificação de livro, discutida acima, para encontrar e corrigir manualmente problemas no HTML. Aceder através de :guilabel:`Ferramentas->Reparar HTML`.

en: Beautifying files
pt: A embelezar ficheiros

en: Inserting an inline Table of Contents
pt: A inserir um índice incorporado

en: Normally in e-books, the Table of Contents is separate from the main text and is typically accessed via a special Table of Contents button/menu in the e-book reading device. You can also have calibre automatically generate an *inline* Table of Contents that becomes part of the text of the book. It is generated based on the currently defined Table of Contents.
pt: Normalmente em ebooks, o índice está separado do texto principal e é acedido, no dispositivo de leitura de ebooks, através de um botão/menu especial de índice. Também pode fazer com que o Calibre gere automaticamente um índice *incorporado* que se torna parte do texto do livro. Será gerado com base no índice atualmente definido.

en: Setting Semantics
pt: Definir semântica

en: Filtering style information
pt: Filtrar estilo de informação

en: Upgrading the book's internals
pt: Atualização das estruturas internas do livro

en: Checkpoints
pt: Pontos de controlo

en: The Live preview panel
pt: O painel de pré-visualização em tempo real

en: Splitting HTML files
pt: Dividir ficheiros HTML

en: The Live CSS panel
pt: Painel CSS ao vivo

en: Miscellaneous tools
pt: Ferramentas diversas

en: There are a few more tools that can be useful while you edit the book.
pt: Existem mais algumas ferramentas que podem ser úteis quando editar o livro.

en: The Table of Contents view
pt: A vista de índice

en: Checking the spelling of words in the book
pt: Verificar a ortografia de palavras no livro

en: You can run a spelling checker via :guilabel:`Tools->Check spelling`.
pt: Pode correr um corretor ortográfico através de :guilabel:`Ferramentas->Verificar ortografia`.

en: Adding new dictionaries
pt: Adicionar dicionários

en: Inserting special characters
pt: Inserir caracteres especiais

en: The code inspector view
pt: Vista de inspeção de código

en: Checking external links
pt: Verificar ligações externas

en: Downloading external resources
pt: Descarregar recursos externos

en: Arranging files into folders by type
pt: Organizar ficheiros em pastas por tipo

en: The Reports tool
pt: A ferramenta de relatórios

en: Special features in the code editor
pt: Funcionalidades especiais no editor de código

en: Syntax highlighting
pt: Realçar sintaxe

en: Context sensitive help
pt: Ajuda sensível ao contexto

en: Auto-complete
pt: Auto-completar

en: Snippets
pt: Trechos

en: The calibre E-book editor supports *snippets*. A snippet is a piece of text that is either re-used often or contains a lot of redundant text. The editor allows you to insert a snippet with only a few key strokes. The snippets are very powerful, with many features, such as placeholders you can jump between, automatic mirroring of repeated text and so on. For more information, see :doc:`snippets`.
pt: O editor Calibre de ebook suporta *trechos*. Um trecho é um pedaço de texto que é reutilizado com frequência ou contém algum texto redundante. O editor permite que você insira um trecho com apenas algumas combinações de teclas. Os trechos são uma funcionalidade poderosa, com muitos recursos, como marcadores de espaço entre os quais você pode saltar, espelhamento automático de texto repetido e assim por diante. Para obter mais informações, consulte :doc:`snippets`.
