calibre - en to pt translation catalogue (14 entries)

en: Virtual libraries
pt: Bibliotecas virtuais

en: Creating Virtual libraries
pt: Criação de bibliotecas virtuais

en: Examples of useful Virtual libraries
pt: Exemplos de bibliotecas virtuais úteis

en: Books added to calibre in the last day::
pt: Livros adicionados ao Calibre no último dia:

en: Books added to calibre in the last month::
pt: Livros adicionados ao Calibre no último mês:

en: date:>30daysago
pt: data:>30diasatrás

en: Books with a rating of 5 stars::
pt: Livros com 5 estrelas:

en: Books with a rating of at least 4 stars::
pt: Livros com uma classificação de pelo menos 4 estrelas:

en: Books with no rating::
pt: Livros sem avaliação::

en: Books with no tags::
pt: Livros sem etiquetas::

en: Books with no covers::
pt: Livros sem capas:

en: Working with Virtual libraries
pt: Trabalho com bibliotecas virtuais

en: Using Virtual libraries in searches
pt: Usar bibliotecas virtuais nas pesquisas

en: Using additional restrictions
pt: Usar restrições adicionais
