calibre - en to pt translation catalogue (8 entries)

en: Managing subgroups of books, for example "genre"
pt: Gerir subgrupos de livros, por exemplo "género"

en: The commonly-provided requirements for subgroups such as genres are:
pt: Os requisitos geralmente fornecidos para subgrupos, como géneros, são:

en: A book can be in multiple subgroups (genres). This distinguishes subgroups from physical file folders.
pt: Um livro pode estar em vários subgrupos (géneros). Isto distingue subgrupos de pastas de ficheiros físicos.

en: Subgroups (genres) must form a hierarchy; subgroups can contain subgroups.
pt: Os subgrupos (géneros) devem formar uma hierarquia; subgrupos podem conter subgrupos.

en: Setup
pt: Configuração

en: Searching
pt: A pesquisar

en: Restrictions
pt: Restrições

en: Useful template functions
pt: Funções úteis de modelos
