calibre - en to pt translation catalogue (21 entries)

en: All about using regular expressions in calibre
pt: Tudo sobre utilização de expressões regulares no Calibre

en: Contents
pt: Conteúdos

en: First, a word of warning and a word of courage
pt: Primeiro, uma palavra de advertência e encorajamento

en: This is, inevitably, going to be somewhat technical- after all, regular expressions are a technical tool for doing technical stuff. I'm going to have to use some jargon and concepts that may seem complicated or convoluted. I'm going to try to explain those concepts as clearly as I can, but really can't do without using them at all. That being said, don't be discouraged by any jargon, as I've tried to explain everything new. And while regular expressions themselves may seem like an arcane, black magic (or, to be more prosaic, a random string of mumbo-jumbo letters and signs), I promise that they are not all that complicated. Even those who understand regular expressions really well have trouble reading the more complex ones, but writing them isn't as difficult- you construct the expression step by step. So, take a step and follow me into the rabbit hole.
pt: Isso, inevitavelmente, vai ser um pouco técnico, afinal, expressões regulares são uma ferramenta técnica para fazer coisas técnicas. Vou ter que usar alguns jargões e conceitos que podem parecer complicados ou enrolados. Vou tentar explicar esses conceitos o mais claro que eu puder, contudo eu realmente não poderei fazer isso sem usá-los. Dito isto, não desanime por qualquer jargão, eu tentarei explicar tudo novo. E embora expressões regulares em si podem parecer, um horror (ou, para ser mais prosaico, uma sequência aleatória de letras e sinais), eu prometo que elas não são tão complicadas. Mesmo aqueles que entendem expressões regulares muito bem terão dificuldades para ler as mais complexas, mas escrevê-las não é tão difícil, você constrói a expressão passo a passo. Então, dê um passo e siga-me.

en: Where in calibre can you use regular expressions?
pt: Onde pode usar expressões regulares no Calibre?

en: What on earth *is* a regular expression?
pt: O que *é* afinal uma expressão regular?

en: Care to explain?
pt: Importa-se de explicar?

en: That doesn't sound too bad. What's next?
pt: Isso não parece tão mau assim. O que há a seguir?

en: Hey, neat! This is starting to make sense!
pt: Ah, claro! Isto está a começar a fazer sentido!

en: So, what are the most useful sets?
pt: Então, quais são os conjuntos mais úteis?

en: is equivalent to ``[0-9]``
pt: é equivalente a ``[0-9]``

en: is equivalent to ``[a-zA-Z0-9_]``
pt: é equivalente a ``[a-zA-Z0-9_]``

en: is equivalent to any whitespace
pt: é equivalente a um espaço em branco

en: You missed...
pt: Você perdeu...

en: In the beginning, you said there was a way to make a regular expression case insensitive?
pt: No início, você disse que havia uma maneira de fazer expressões regulares insensíveis?

en: I think I'm beginning to understand these regular expressions now... how do I use them in calibre?
pt: Agora acho que estou a começar a entender estas expressões regulares... como faço para as usar no Calibre?

en: Conversions
pt: Conversões

en: Adding books
pt: Adicionar livros

en: Bulk editing metadata
pt: Editar metadados em lote

en: Credits
pt: Créditos

en: Thanks for helping with tips, corrections and such:
pt: Obrigado por ajudar com dicas, correções, etc:
