calibre - en to pt_BR translation catalogue (12 entries)

en: Editing e-book metadata
pt_BR: Editando metadados de e-books

en: Contents
pt_BR: Conteúdo

en: Editing the metadata of one book at a time
pt_BR: Editar os metadados de um livro de cada vez

en: You can click the button in between title and authors to swap them automatically.
pt_BR: Você pode clicar no botão entre o título e o autor para inverte-los automaticamente

en: Downloading metadata
pt_BR: Descarregar metadados

en: Managing book formats
pt_BR: Gerir formatos de ebooks

en: All about covers
pt_BR: Tudo sobre capas

en: Editing the metadata of many books at a time
pt_BR: Editar os metadados de vários livros de uma vez

en: Search and replace
pt_BR: Buscar e Substituir

en: `Upper case` -- change all the characters in the field to upper case
pt_BR: `Upper case` -- altera todos os caracteres no campo para maiúsculas.

en: `Title case` -- capitalize each word in the result.
pt_BR: `Title case` -- Maiusculizar cada palavra no resultado

en: Bulk downloading of metadata
pt_BR: Descarregamento de metadados em lote
