calibre - en to uk translation catalogue (160 entries)

en: The E-book viewer
uk: Переглядач електронних книжок

en: calibre includes a built-in E-book viewer that can view all the major e-book formats. The E-book viewer is highly customizable and has many advanced features.
uk: calibre включає вбудований переглядач електронних книжок, який дозволяє переглядати більшість форматів цих книжок. Переглядач легко налаштовується та має багато функцій.

en: Starting the E-book viewer
uk: Запуск програми для перегляду електронних книг

en: You can view any of the books in your calibre library by selecting the book and pressing the :guilabel:`View` button. This will open up the book in the E-book viewer. You can also launch the E-book viewer by itself from the Start menu in Windows.  On macOS, you can pin it to the dock and launch it from there. On Linux you can use its launcher in the desktop menus or run the command :command:`ebook-viewer`.
uk: Ви можете переглядати будь-які книжки з вашої бібліотеки calibre, вибравши книжку та натиснувши кнопку :guilabel:`Переглянути`. У відповідь книгу буде відкрито у програмі для перегляду. Також ви можете запустити саму програму для перегляду книг за допомогою меню Windows. У macOS, ви можете пришпилити кнопку програми на бічну панель і запускати програму за допомогою цієї кнопки. У Linux ви можете скористатися засобом запуску у меню стільниці або командою :command:`ebook-viewer`.

en: Navigating around an e-book
uk: Навігація електронною книгою

en: You can "turn pages" in a book by either:
uk: «Гортати» сторінки у книзі можна так:

en: Clicking in the left or right margin or the page with the mouse
uk: Клацанням кнопкою миші на лівому або правому полі сторінки

en: Pressing the :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` or arrow keys
uk: Натисканням клавіш :kbd:`Пробіл`, :kbd:`Page Up`, :kbd:`Page Down` або клавіш зі стрілками

en: On a touchscreen tapping on the text or swiping left and right
uk: На сенсорному екрані торканням тексту або проведенням пальцем по екрану ліворуч або праворуч

en: You can access the viewer controls by either:
uk: Доступ до інструментів керування переглядом можна отримати так:

en: Right clicking on the text
uk: Клацанням правою кнопкою миші на тексті

en: Pressing the :kbd:`Esc` or :kbd:`Menu` keys
uk: Натисканням клавіші :kbd:`Esc` або :kbd:`Menu`

en: On a touchscreen by tapping the top 1/3rd of the screen
uk: Торканням до верхньої третини екрана на сенсорному екрані

en: The viewer has two modes, "paged" and "flow". In paged mode the book content is presented as pages, similar to a paper book. In flow mode the text is presented continuously, like in a web browser. You can switch between them using the viewer :guilabel:`Preferences` under :guilabel:`Page layout` or by pressing the :kbd:`Ctrl+M` key.
uk: Засіб перегляду книг може працювати у двох режимах — із поділом на сторінки і неперервному режимі. У режимі поділу на сторінки вміст книги буде представлено у форматі сторінок, подібно до звичайної паперової книги. У режимі неперервного перегляду текст буде показано на неперервному «сувої», подібно до тексту у браузері. Перемикатися між режимами можна за допомогою панелі  :guilabel:`Налаштування` засобу перегляду, а саме, розділу :guilabel:`Компонування сторінки`, або за допомогою натискання комбінації клавіш :kbd:`Ctrl+M`.

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: When you are in the middle of a book and close the E-book viewer, it will remember where you stopped reading and return there the next time you open the book. You can also set bookmarks in the book by using the :guilabel:`Bookmarks` button in the E-book viewer controls or pressing :kbd:`Ctrl+B`. When viewing EPUB format books, these bookmarks are actually saved in the EPUB file itself. You can add bookmarks, then send the file to a friend.  When they open the file, they will be able to see your bookmarks. You can turn off this behavior in the :guilabel:`Miscellaneous` section of the viewer preferences.
uk: Якщо ви почали читати книгу, а потім закрили вікно засобу перегляду, програма запам’ятає місце, на якому ви зупинилися, і повернеться до нього, коли ви відкриєте книгу наступного разу. Крім того, ви можете встановити у книзі закладки за допомогою кнопки :guilabel:`Закладки` на панелі засобів керування переглядом або комбінації клавіш :kbd:`Ctrl+B`. Якщо ви читаєте книгу у форматі EPUB, закладки зберігатимуться у самому файлі EPUB. Ви можете додати закладки, а потім надіслати файл другові чи подрузі. Коли надісланий файл буде відкрито, читач зможе побачити ваші закладки. Ви можете вимкнути цю поведінку у розділі :guilabel:`Різне` у налаштуваннях засобу перегляду.

en: Table of Contents
uk: Зміст

en: If the book you are reading defines a Table of Contents, you can access it by pressing the :guilabel:`Table of Contents` button. This will bring up a list of sections in the book. You can click on any of them to jump to that portion of the book.
uk: Якщо у книзі, яку ви читаєте, є таблиця вмісту, ви можете відкрити її натисканням кнопки :guilabel:`Зміст`. У відповідь програма покаже список розділів книги. Ви можете натиснути будь-який з пунктів цього списку, щоб перейти безпосередньо до відповідної частини книги.

en: Navigating by location
uk: Навігація за місцем

en: E-books, unlike paper books, have no concept of pages. You can refer to precise locations in e-books using the :guilabel:`Go to->Location` functionality in the viewer controls.
uk: У електронній книзі, на відміну від звичайної, немає сторінок. Ви можете перейти до якогось певного місця у електронній книзі за допомогою пункту меню :guilabel:`Перейти до -> Місце` на панелі керування переглядом.

en: You can use this location information to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these locations under :guilabel:`Go to->Location` in the viewer controls.
uk: Ви можете скористатися цими даними щодо місця для створення однозначних посилань на частини книги, коли обговорюватимете вміст книги з друзями або посилатиметесь на неї у інших роботах. Ви можете ввести дані цих місць за допомогою пункту :guilabel:`Перейти до -> Місце` на панелі засобів керування переглядом.

en: There is a URL you can copy to the clipboard and paste into other programs or documents. Clicking on this URL will open the book in the calibre E-book viewer at the current location.
uk: Маємо адресу, яку ви можете скопіювати до буфера обміну даними і вставити до інших програм або документів. Натискання пункту цієї адреси призведе до відкриття книги у засобі перегляду calibre на поточній позиції.

en: If you click on links inside the e-book to take you to different parts of the book, such as an endnote, you can use the :guilabel:`Back` and :guilabel:`Forward` buttons in the top left corner of the viewer controls. These buttons behave just like those in a web browser.
uk: Якщо під час читання ви скористаєтеся посиланнями у електронній книзі, які переноситимуть вас до інших частин книги, наприклад кінцевої примітки, ви зможете за допомогою кнопок :guilabel:`Назад` і :guilabel:`Вперед` швидко переходити між початковою частиною книги і частиною посилання. Ці кнопки розташовано у верхньому лівому куті панелі засобів керування переглядом. Вони працюють так само, як відповідні кнопки програми для перегляду сторінок інтернету.

en: Reference mode
uk: Режим посилань

en: calibre also has a very handy :guilabel:`Reference mode`. You can turn it on by clicking the :guilabel:`Reference mode` button in the viewer controls.  Once you do this, every paragraph will have a unique number displayed at the start, made up of the section and paragraph numbers.
uk: Крім того, у calibre передбачено дуже зручний режим посилань. Увімкнути його можна натисканням кнопки :guilabel:`Режим посилань`. Після вмикання цього режиму на початку кожного абзацу буде показано унікальний номер, що складатиметься із номеру розділу та номеру абзацу у ньому.

en: You can use this number to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these numbers in the :guilabel:`Go to function` to navigate to a particular reference location.
uk: Ви можете скористатися цим номером для створення однозначних посилань на частини книги, коли обговорюватимете вміст книги з друзями або посилатиметесь на неї у інших роботах. Ви можете ввести показані числа у поле із підписом :guilabel:`Перейти` у верхній частині вікна програми, щоб перейти до відповідного місця у книзі.

en: Highlighting text
uk: Підсвічування тексту

en: When you select text in the viewer, a little popup bar appears next to the selection. You can click the highlight button in that bar to create a highlight. You can add notes and change the color of the highlight. On a touch screen, long tap a word to select it and show the popup bar. Once in highlight mode you can change what text is selected, using touch screen friendly selection handles. Drag the handles to the top or bottom margins to scroll while selecting. You can also :kbd:`Shift+click` or :kbd:`right click` to extend the selection, particularly useful for multi-page selections.
uk: Коли ви позначаєте текст у засобі перегляду, програма показує невеличку контекстну панель поряд із позначеним фрагментом. Ви можете натиснути кнопку підсвічування на цій панелі, щоб створити підсвічування. На сенсорних екранах можна натиснути слово і потримати палець протягом певного часу, щоб програма показали контекстну панель. У режимі підсвічування ви можете змінити позначення тексту за допомогою зручних сенсорних засобів пересування меж позначеного.  Перетягніть елементи керування до верхнього або нижнього поля екрана, щоб виконати гортання зображення під час позначення. Ви також можете утримувати натиснутою клавішу :kbd:`Shift` і клацати кнопкою миші або скористатися клацанням :kbd:`правою кнопкою` миші для розширення вибору. Це, зокрема, корисно для позначення тексту на декількох сторінках одночасно.

en: You can use the :guilabel:`Highlights` button in the viewer controls to show a separate panel with a list of all highlights in the book, sorted by chapter.
uk: Ви можете скористатися кнопкою :guilabel:`Підсвічування` на панелі керування засобом перегляду, щоб відкрити окрему панель зі упорядкованим за розділами списком усіх підсвічувань у книзі.

en: You can browse *all highlights* in your entire calibre library by right clicking the :guilabel:`View` button and choosing :guilabel:`Browse annotations`.
uk: Щоб переглянути *усі підсвічування* в усій вашій бібліотеці calibre, клацніть правою кнопкою миші на кнопці :guilabel:`Перегляд` і виберіть :guilabel:`Навігація анотаціями`.

en: Finally, if you use the calibre Content server's in browser viewer, you can have the viewer sync its annotations with the browser viewer by going to :guilabel:`Preferences->Miscellaneous` in the viewer preferences and entering the username of the Content server viewer to sync with. Use the special value ``*`` to sync with anonymous users.
uk: Нарешті, якщо ви користуєтеся засобом перегляду у браузері сервера даних, ви можете синхронізувати анотації стандартного засобу перегляду і засобу перегляду у браузері: відкрийте сторінку :guilabel:`Налаштування -> Різне` у вікні засобу перегляду і введіть ім'я користувача сервера даних, з обліковим записом якого виконуватиметься синхронізація. Скористайтеся особливим значенням ``*``, якщо хочете виконувати синхронізацію із анонімними користувачами.

en: Read aloud
uk: Прочитати уголос

en: The viewer can read book text aloud. To use it you can simply click the :guilabel:`Read aloud` button in the viewer controls to start reading book text aloud. The word or sentence being currently read is highlighted. Speech is synthesized from the text using either the `Piper <https://github.com/rhasspy/piper>`__ neural text-to-speech engine or your operating system services for text-to-speech. You can change the backend and the voice being used by clicking the gear icon in the bar that is displayed while :guilabel:`Read aloud` is active.
uk: У засобі для читання книг передбачено можливість читання книг уголос. Щоб скористатися нею, просто натисніть кнопку :guilabel:`Читати уголос` на панелі керування засобом перегляду, і програма почне читання тексту уголос. Поточне слово або речення, яке читатиме програма, буде підсвічено. Синтез мовлення з тексту відбуватимуться за допомогою `Piper <https://github.com/rhasspy/piper>`__ або засобів озвучення тексту операційної системи. Змінити модуль обробки і диктора можна натисканням піктограми шестерні на панелі, яку буде показано програмою у режимі :guilabel:`Читати уголос`.

en: You can also read aloud highlighted passages by adding the :guilabel:`Read aloud` button to the selection bar in the viewer preferences under :guilabel:`Selection behavior`.
uk: Ви також можете наказати програмі прочитати уголос позначений фрагмент тексту — додайте кнопку :guilabel:`Читати уголос` на панель вибору у налаштуваннях засобу перегляду, розділ :guilabel:`Поведінка при позначенні`.

en: Support for text-to-speech in browsers is very incomplete and bug-ridden so how well :guilabel:`Read aloud` will work in the in-browser viewer is dependent on how well the underlying browser supports text-to-speech.
uk: Підтримка озвучення тексту у браузерах є дуже неповною і сповненою вад, тому якість роботи інструмента :guilabel:`Читати уголос` у режимі перегляду у браузері залежить від якості підтримки озвучення тексту у браузері.

en: Searching the text
uk: Пошук тексту

en: The viewer has very powerful search capabilities. Press the :kbd:`Ctrl+F` key or access the viewer controls and click search. The simplest form of searching is to just search for whatever text you enter in the text box. The different forms of searching are chosen by the search mode box below the search input. Available modes are:
uk: У засобі перегляду передбачено дуже потужні можливості пошуку. Натисніть комбінацію клавіш :kbd:`Ctrl+F` для отримання доступу до засобів керування переглядом. Потім натисніть кнопку пошуку. Найпростішою формою пошуку є простий пошук будь-якого введеного вами до поля пошуку тексту. Форму пошуку можна вибрати за допомогою поля режиму пошуку під полем для введення критерію пошуку. Доступні режими:

en: :guilabel:`Contains` - The simplest default mode. The text entered in the search box is searched for anywhere. All punctuation, accents and spaces are ignored. For example, the search: ``Pena`` will match all of the following: ``penal, pen a, pen.a and Peña``. If you select the :guilabel:`Case sensitive` box then accents, spaces and punctuation are no longer ignored.
uk: :guilabel:`Містить` — найпростіший типовий режим. Програма шукатиме текст, який введено до поля пошуку, усюди. Усі символи пунктуації, акценти і пробіли буде проігноровано. Наприклад, за запитом ``Pena`` буде знайдено ``penal, pen a, pen.a і Peña``. Якщо ви позначите пункт :guilabel:`З врахуванням регістру`, акценти, пробіли і пунктуацію буде враховано.

en: :guilabel:`Whole words` - Searches for whole words. So for example, the search ``pena`` will match the word ``Peña`` but not the word ``Penal``. As with :guilabel:`Contains` searches above, accents and punctuation are ignored unless the :guilabel:`Case sensitive` box is checked.
uk: :guilabel:`Цілі слова` — шукати цілі слова. Наприклад, у результаті пошуку ``pena`` буде знайдено слово ``Peña``, але не слово ``Penal``. Як і з випадком пошуку :guilabel:`Містить` вище, акценти і пунктуацію буде проігноровано, якщо не позначено пункт :guilabel:`З врахуванням регістру`.

en: :guilabel:`Nearby words` - Searches for whole words that are near each other. So for example, the search ``calibre cool`` will match places where the words ``calibre`` and ``cool`` occur within sixty characters of each other. To change the number of characters add the new number to the end of the list of words. For instance, ``calibre cool awesome 120`` will match places where the three words occur within 120 characters of each other. Note that punctuation and accents are *not* ignored for these searches.
uk: :guilabel:`Сусідні слова` — шукати цілі слова, які розташовано поруч. Отже, наприклад, у результаті пошуку ``calibre чудовий`` буде знайдено місця, де слова``calibre`` і ``чудовий`` трапляються на відстані до шестидесяти символів одне від одного. Щоб змінити кількість символів, додайте число наприкінці списку слів. Наприклад, у результаті пошуку ``calibre чудовий різнокольоровий 120`` буде знайдено місця, де ці три слова розділяє одне від одного не більше 120 символів. Зауважте, що при пошуку символи пунктуації та акценти *не* буде проігноровано.

en: :guilabel:`Regex` - Interprets the search text as a *regular expression*. To learn more about using regular expressions, see :doc:`the tutorial <regexp>`.
uk: :guilabel:`Формальний вираз` — вважати текст для пошуку *формальним виразом*. Щоб дізнатися більше про формальні вирази, ознайомтеся із :doc:`відповідним розділом <regexp>`.

en: Following links using only the keyboard
uk: Перехід за посиланнями лише за допомогою клавіатури

en: The E-book viewer has a :guilabel:`Hints mode` that allows you to click links in the text without using the mouse. Press the :kbd:`Alt+F` key and all links in the current screen will be highlighted with a number or letter over them. Press the letter on your keyboard to click the link. Pressing the :kbd:`Esc` key will abort the :guilabel:`Hints mode` without selecting any link.
uk: У засобі для читання електронних книг передбачено :guilabel:`Режим підказок`, у якому ви можете клацати на посиланнях у тексті без використання миші. Натисніть комбінацію клавіш :kbd:`Alt+F`, і програма підсвітить усі посилання у поточній області перегляду, показавши для кожного з них цифру або літеру. Натисніть клавішу літери, щоб перейти за відповідним посиланням. Натисканням клавіші :kbd:`Esc` можна вийти з режиму підказок без переходу за посиланням.

en: If more than thirty five links are on-screen then some of them will have multiple letters, in which case type the first and second, or the first and press :kbd:`Enter` to activate. You can also use the :kbd:`Backspace` key to undo a mistake in typing.
uk: Якщо в області перегляду виявиться понад 35 посилань, деяким з них буде призначено багатолітерні комбінації. У цьому випадку натисніть першу і другу клавіш комбінації, а потім натисніть клавішу :kbd:`Enter`, щоб перейти за посиланням. Ви також можете скористатися натисканням клавіші :kbd:`Backspace`, щоб скасувати помилку під час набирання комбінації літер.

en: Customizing the look and feel of your reading experience
uk: Налаштовування вигляду і поведінки програми під час читання

en: You can change font sizes on the fly by using :guilabel:`Font size` in the viewer controls or :kbd:`Ctrl++` or :kbd:`Ctrl+-` or holding the :kbd:`Ctrl` key and using the mouse wheel.
uk: Змінити розмір символів шрифту «на льоту» можна за допомогою пункту :guilabel:`Розмір шрифту` на панелі засобів керування переглядом, або натискання комбінацій клавіш :kbd:`Ctrl++` чи :kbd:`Ctrl+-`, або утримуванням натиснутою клавіші :kbd:`Ctrl` із одночасним прокручуванням коліщатка миші.

en: Colors can be changed in the :guilabel:`Colors` section of the viewer preferences.
uk: Кольори можна змінити за допомогою пункту :guilabel:`Кольори` у налаштуваннях засобу перегляду книг.

en: You can change the number of pages displayed on the screen as well as page margins in :guilabel:`Page layout` in the viewer preferences.
uk: Ви можете змінити кількість показаних на екрані сторінок, а також розміри полів сторінки за допомогою розділу :guilabel:`Компонування сторінки` у налаштуваннях засобу перегляду.

en: You can display custom headers and footers such as time left to read, current chapter title, book position, etc. via the :guilabel:`Headers and footers` section of the viewer preferences.
uk: Ви можете наказати програмі показувати нетипові верхні і нижні колонтитули, зокрема час до завершення читання книги, назву поточної глави, позицію у книзі тощо, за допомогою розділу :guilabel:`Верхні і нижні колонтитули` налаштувань засобу читання.

en: More advanced customization can be achieved by the :guilabel:`Styles` settings. Here you can specify a background image to display under the text and also a stylesheet you can set that will be applied to every book. Using it you can do things like change paragraph styles, text justification, etc.  For examples of custom stylesheets used by calibre's users, see `the forums <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.
uk: Доступ до ширшого спектра налаштувань можна отримати за допомогою розділу :guilabel:`Стилі`. За допомогою цього розділу ви можете вказати зображення тла, яке буде показано під текстом, а також таблицю стилів програма застосовуватиме до усіх книг, які ви у ній відкриватимете. За її допомогою ви зможете змінити стилі абзаців, вирівнювання тексту тощо. Приклади нетипових таблиць стилів, які використовуються користувачами calibre, можна знайти на `форумі програми <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.

en: Dictionary lookup
uk: Пошук у словнику

en: You can look up the meaning of words in the current book by double clicking or long tapping the word you want to lookup and then clicking the lookup button that looks like a library.
uk: Переглядати значення слів у поточній книзі можна подвійним клацанням або довгим натисканням на слові, пошук значення якого слід виконати, із наступним натисканням кнопки пошуку, яка виглядає як бібліотека.

en: Copying text and images
uk: Копіювання тексту та малюнків

en: You can select text and images by dragging the content with your mouse and then right clicking and selecting :guilabel:`Copy` to copy to the clipboard.  The copied material can be pasted into another application as plain text and images.
uk: Ви можете вибрати текст та малюнки, позначивши фрагмент за допомогою миші, потім клацнувши правою кнопкою миші і вибравши пункт :guilabel:`Копіювати` для копіювання даних до буфера обміну. Скопійований матеріал може бути вставлений у іншу програму як неформатований текст та малюнки.

en: Zooming in on images
uk: Збільшення масштабу зображень

en: You can zoom in to show an image at full size in a separate window by either double clicking or long tapping on it. You can also right click on it and choose :guilabel:`View image`.
uk: Ви можете наказати програмі збільшити масштаб для показу зображення у повному розмірі в окремому вікні або подвійним клацанням, або довгим притисканням (на сенсорних пристроях) зображення. Крім того, ви можете клацнути на зображенні правою кнопкою миші і вибрати :guilabel:`Переглянути зображення`.

en: Syncing with a paper edition of the current book
uk: Синхронізація із паперовим виданням поточної книги

en: Some e-books, that have corresponding print editions, include metadata that marks the start of each paper page. For such e-books, the viewer allows you to jump to a particular paper edition page via the :guilabel:`Go to` button in the viewer controls. You can also optionally display the paper page corresponding to the current location in the book's headers or footers via the viewer settings, by adding :guilabel:`Pages from paper edition` to either the header or the footer.
uk: Деякі електронні книги, які мають відповідні друковані видання, містять метадані, які позначають початок кожної паперової сторінки. Для таких електронних книг програма перегляду дозволяє переходити до певної сторінки паперового видання за допомогою кнопки :guilabel:`Перейти до` в елементах керування переглядом. Ви також можете, якщо хочете, наказати програмі показувати номер паперової сторінки, яка відповідає поточному розташуванню, у верхніх або нижніх колонтитулах книги, за допомогою налаштувань переглядача, додавши :guilabel:`Сторінки з паперового видання` до верхнього або нижнього колонтитула.

en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: The viewer has extensive keyboard shortcuts, like the rest of calibre. They can be customised in the viewer :guilabel:`Preferences`. The default shortcuts are listed below:
uk: У засобі перегляду передбачено широкий набір клавіатурних скорочень, як і у решті calibre. Налаштувати скорочення можна на сторінці :guilabel:`Налаштування` засобу перегляду. Нижче наведено типові скорочення:

en: Keyboard shortcuts for the calibre E-book viewer
uk: Клавіатурні скорочення засобу перегляду calibre

en: Keyboard shortcut
uk: Клавіатурні скорочення

en: Action
uk: Дія

en: :kbd:`Home, Ctrl+ArrowUp, Ctrl+ArrowLeft`
uk: :kbd:`Home, Ctrl+↑, Ctrl+←`

en: Scroll to the start of the current file in a multi file book
uk: Гортати до початку поточного файла у книзі, яка складається з декількох файлів

en: Scroll to the beginning of the book
uk: Гортати до початку книги

en: Scroll to the end of the book
uk: Гортати до кінця книги

en: :kbd:`End, Ctrl+ArrowDown, Ctrl+ArrowRight`
uk: :kbd:`End, Ctrl+↓, Ctrl+→`

en: Scroll to the end of the current file in a multi file book
uk: Гортати до кінця поточного файла у книзі, яка складається з декількох файлів

en: :kbd:`ArrowUp`
uk: :kbd:`↑`

en: Scroll backwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
uk: Плавно гортати назад, неперервно у потоковому режимі і екранами у режимі сторінок

en: :kbd:`ArrowDown`
uk: :kbd:`↓`

en: Scroll forwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
uk: Плавно гортати вперед, неперервно у потоковому режимі і екранами у режимі сторінок

en: :kbd:`ArrowLeft`
uk: :kbd:`←`

en: Scroll leftwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
uk: Плавно гортати ліворуч потрохи у потоковому режимі і екранами у режимі сторінок

en: :kbd:`ArrowRight`
uk: :kbd:`→`

en: Scroll rightwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
uk: Плавно гортати праворуч потрохи у потоковому режимі і екранами у режимі сторінок

en: :kbd:`PageUp, Shift+Spacebar`
uk: :kbd:`PageUp, Shift+Пробіл`

en: Scroll backwards by screen-fulls
uk: Гортати назад екранами

en: :kbd:`PageDown, Spacebar`
uk: :kbd:`PageDown, Пробіл`

en: Scroll forwards by screen-fulls
uk: Гортати вперед екранами

en: Scroll to the previous section
uk: Гортати до попереднього розділу

en: Scroll to the next section
uk: Гортати до наступного розділу

en: :kbd:`Alt+ArrowLeft`
uk: :kbd:`Alt+←`

en: Back
uk: Назад

en: :kbd:`Alt+ArrowRight`
uk: :kbd:`Alt+→`

en: Forward
uk: Вперед

en: Toggle Table of Contents
uk: Увімкнути або вимкнути показ панелі вмісту

en: Change settings quickly by creating and switching to :guilabel:`profiles`
uk: Швидко змініть параметри створенням та перемиканням на :guilabel:`профілях`

en: Follow links with the keyboard
uk: Переходити за посиланнями за допомогою клавіатури

en: Copy to clipboard
uk: Скопіювати до буфера

en: Copy current location to clipboard
uk: Скопіювати поточну адресу до буфера обміну

en: Copy current location as calibre:// URL to clipboard
uk: Скопіювати поточну адресу як адресу calibre:// до буфера обміну

en: Start search
uk: Почати пошук

en: Find next
uk: Знайти наступне

en: Find previous
uk: Знайти попереднє

en: :kbd:`Ctrl+Plus, Meta+Plus`
uk: :kbd:`Ctrl+Плюс, Meta+Плюс`

en: Increase font size
uk: Збільшити розмір шрифту

en: :kbd:`Ctrl+Minus, Meta+Minus`
uk: :kbd:`Ctrl+Мінус, Meta+Мінус`

en: Decrease font size
uk: Зменшити розмір шрифту

en: Restore default font size
uk: Відновити типовий розмір шрифту

en: Increase number of pages per screen
uk: Збільшити кількість сторінок на екрані

en: Decrease number of pages per screen
uk: Зменшити кількість сторінок на екрані

en: Make number of pages per screen automatic
uk: Визначати кількість сторінок на екрані автоматично

en: Toggle full screen
uk: Увімкнути/Вимкнути повноекранний режим

en: Toggle between Paged mode and Flow mode for text layout
uk: Перемкнутися між режимом сторінок і неперервним режимом у компонуванні тексту

en: Toggle the scrollbar
uk: Увімкнути або вимкнути смужку гортання

en: Toggle the Reference mode
uk: Увімкнути або вимкнути режим посилань

en: Show/hide bookmarks
uk: Показати або приховати закладки

en: New bookmark
uk: Нова закладка

en: Show the book metadata
uk: Показати метадані книги

en: Reload book
uk: Перезавантажити книгу

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowRight`
uk: :kbd:`Ctrl+Shift+→`

en: Alter the current selection forward by a word
uk: Після поточного позначеного вперед на одне слово

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowLeft`
uk: :kbd:`Ctrl+Shift+←`

en: Alter the current selection backwards by a word
uk: Після поточного позначеного назад на одне слово

en: :kbd:`Shift+ArrowRight`
uk: :kbd:`Shift+→`

en: Alter the current selection forward by a character
uk: Змінити поточне позначення вперед на символ

en: :kbd:`Shift+ArrowLeft`
uk: :kbd:`Shift+←`

en: Alter the current selection backwards by a character
uk: Змінити поточне позначення назад на символ

en: :kbd:`Shift+ArrowDown`
uk: :kbd:`Shift+↓`

en: Alter the current selection forward by a line
uk: Змінити поточне позначення вперед на рядок

en: Extend the current selection to the start of the line
uk: Розширити поточний позначений фрагмент до початку рядка

en: Extend the current selection to the end of the line
uk: Розширити поточний позначений фрагмент до кінця рядка

en: Select all
uk: Вибрати все

en: :kbd:`Shift+ArrowUp`
uk: :kbd:`Shift+↑`

en: Alter the current selection backwards by a line
uk: Змінити поточне позначення назад на рядок

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowDown`
uk: :kbd:`Ctrl+Shift+↓`

en: Alter the current selection forward by a paragraph
uk: Змінити поточне позначення вперед на абзац

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowUp`
uk: :kbd:`Ctrl+Shift+↑`

en: Alter the current selection backwards by a paragraph
uk: Змінити поточне позначення назад на абзац

en: :kbd:`Esc, MenuKey`
uk: :kbd:`Esc, Меню`

en: Show the E-book viewer controls
uk: Показати засоби керування переглядачем електронних книг

en: :kbd:`Ctrl+Comma, Ctrl+Esc, Meta+Esc, Meta+Comma`
uk: :kbd:`Ctrl+кома, Ctrl+Esc, Meta+Esc, Meta+кома`

en: Show E-book viewer preferences
uk: Показати вікно налаштувань засобу перегляду електронних книг

en: Go to a specified book location or position
uk: Перейти до вказаного місця або позиції у книзі

en: :kbd:`Ctrl+Spacebar`
uk: :kbd:`Ctrl+Пробіл`

en: Toggle auto-scroll
uk: Увімкнути або вимкнути автогортання

en: :kbd:`Alt+ArrowUp`
uk: :kbd:`Alt+↑`

en: Auto scroll faster
uk: Швидше автогортання

en: :kbd:`Alt+ArrowDown`
uk: :kbd:`Alt+↓`

en: Auto scroll slower
uk: Повільніше автогортання

en: Show/hide Inspector
uk: Показати або приховати панель Інспектора

en: Show/hide the word lookup panel
uk: Показати або приховати панель пошуку слів

en: :kbd:`Ctrl+Q (Cmd+Q on macOS)`
uk: :kbd:`Ctrl+Q (Cmd+Q у macOS)`

en: Quit
uk: Вийти

en: Print book to PDF
uk: Надрукувати книгу до PDF

en: Toggle the toolbar
uk: Увімкнути/Вимкнути панель

en: Toggle the highlights panel
uk: Перемкнути панель підсвічування

en: Edit this book
uk: Редагувати цю книгу

en: Non re-flowable content
uk: Непридатний до перенесення текст

en: Some books have very wide content that cannot be broken up at page boundaries. For example tables or :code:`<pre>` tags. In such cases, you should switch the viewer to *flow mode* by pressing :kbd:`Ctrl+M` to read this content. Alternately, you can also add the following CSS to the :guilabel:`Styles` section of the viewer preferences to force the viewer to break up lines of text in :code:`<pre>` tags::
uk: У деяких книгах надто широкі фрагменти тексту без пробілів можуть вилізати за межі сторінок. Прикладами таких фрагментів є таблиці або вміст теґів :code:`<pre>`. Щоб переглянути такі фрагменти, слід перемкнути засіб перегляду у «рухомий режим» натисканням комбінації клавіш :kbd:`Ctrl+M`. Крім того, ви можете додати такий код CSS до розділу стилів налаштувань засобу перегляду з метою примусового перенесення рядків тексту всередині теґів :code:`<pre>`::

en: Designing your book to work well with the calibre E-book viewer
uk: Компонування вашої книги для роботи із переглядачем calibre

en: The calibre E-book viewer will set the ``is-calibre-viewer`` class on the root element. So you can write CSS rules that apply only for it. Additionally, the viewer will set the following classes on the ``body`` element:
uk: Переглядач електронних книг calibre встановлює у кореневому елементі клас ``is-calibre-viewer``. Отже, ви можете писати правила CSS, які стосуватимуться лише переглядача. Крім того, переглядач встановлює такі класи у елементі ``body``:

en: Set when using a dark color scheme
uk: Встановлюють при використанні темної схеми кольорів

en: Set when using a light color scheme
uk: Встановлюють при використанні світлої схеми кольорів

en: Set when in paged mode
uk: Встановлюють у режимі поділу на сторінки

en: Set when in flow (non-paginated) mode
uk: Встановлюють у режимі сувою (без поділу на сторінки)

en: Set when displaying a popup footnote
uk: Встановіть при показі контекстної підрядкової примітки

en: Finally, you can use the calibre color scheme colors via `CSS variables <https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/Using_CSS_custom_properties>`_. The calibre E-book viewer defines the following variables: ``--calibre-viewer-background-color``, ``--calibre-viewer-foreground-color`` and optionally ``--calibre-viewer-link-color`` in color themes that define a link color.
uk: Нарешті, ви можете скористатися схемою кольорів calibre за допомогою `змінних CSS <https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/Using_CSS_custom_properties>`_. Переглядач електронних книг calibre визначає такі змінні: ``--calibre-viewer-background-color``, ``--calibre-viewer-foreground-color`` і, необов'язково, ``--calibre-viewer-link-color`` у темах кольорів, які визначають колір посилань.
