xfce-apps.catfish - en to nn translation catalogue (84 entries)

en: Catfish File Search
nn: Catfish filsøk

en: File search
nn: Filsøk

en: Search the file system
nn: Søk filsystemet

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: files;find;locate;lookup;search;
nn: filer;finn;lokaliser;slå opp;søk;leit;spor opp;

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Advanced
nn: Avansert

note: Restore Cancel button Buttons
en: Cancel
nn: Avbryt

en: _Open
nn: _Opna

note: This menu contains the menu items: _Open, Show in _File Manager, _Copy Location, Save _As, _Delete
en: Show in _File Manager
nn: Vis i _filutforskaren

note: This menu contains the menu items: _Open, Show in _File Manager, _Copy Location, Save _As, _Delete
en: _Copy Location
nn: _Kopier plassering/filsti

en: _Save as...
nn: _Lagra som …

en: File Extensions
nn: Filsuffiks

en: Documents
nn: Dokument

en: Folders
nn: Mapper

en: Images
nn: Bilete

en: Music
nn: Musikk

en: Videos
nn: Filmar

en: Applications
nn: Applikasjonar

en: Other
nn: Andre

en: Any time
nn: Når som helst

en: Today
nn: I dag

en: This week
nn: Denne veka

en: Go to Today
nn: Gå til i dag

en: <b>Start Date</b>
nn: <b>Startdato</b>

en: <b>End Date</b>
nn: <b>Sluttdato</b>

en: Update
nn: Oppdater

en: The search database is more than 7 days old.  Update now?
nn: Søkedatabasen er meir enn 7 dagar gammal. Oppdater no?

en: File Type
nn: Filtype

en: Modified
nn: Endra

en: Results will be displayed as soon as they are found.
nn: Viser resultatet så snart det dukkar opp.

en: Unlock
nn: Lås opp

en: <b>Updated:</b>
nn: <b>Oppdatert:</b>

en: <big><b>Update Search Database</b></big>
nn: <big><b>Oppdater søkedatabase</b></big>

en: For faster search results, the search database needs to be refreshed.
    This action requires administrative rights.
nn: Søkedatabasen må oppdaterast for raskare søkeresultat.
    Denne handlinga krev administrative rettar.

en: Update Search Database
nn: Oppdater søkedatabasen

en: Compact List
nn: Kompakt liste

en: Thumbnails
nn: Miniatyrbilete

en: Show _hidden files
nn: Vis _gøymde filer

en: _About
nn: _Om

en: Usage: %prog [options] path query
nn: Bruk: %prog [val] sti søketerm

en: Use large icons
nn: Bruk store ikon

en: Use thumbnails
nn: Bruk miniatyrbilete

en: Display time in ISO format
nn: Vis tida i ISO-format

en: Perform exact match
nn: Krev eksakte treff

en: Include hidden files
nn: Ta med skjulte filer

en: Perform fulltext search
nn: Søk i tekstinnhaldet til filene

en: If path and query are provided, start searching when the application is displayed.
nn: Viss du oppgir sti og søketerm, så vil søket starta så når applikasjonen viser seg.

note: Translators: this text is displayed next to a filename that is not utf-8 encoded.
en: %s (invalid encoding)
nn: %s (ugyldige teikn)

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Never
nn: Aldri

en: An error occurred while updating the database.
nn: Fekk ein feil ved oppdatering av databasen.

en: Authentication failed.
nn: Klarte ikkje autentisera

en: Authentication cancelled.
nn: Autentisering avbrote.

en: Search database updated successfully.
nn: Oppdaterte søkedatabasen.

note: Update the Cancel button to Close, make it default
en: Close
nn: Lukk

note: Set the dialog status to running.
en: Updating...
nn: Oppdaterer …

en: Stop Search
nn: Avbryt søket

en: Search is in progress...
    Press the cancel button or the Escape key to stop.
nn: Søker …
    Trykk avbryt-knappen eller Escape-tasten for å stoppa.

en: Begin Search
nn: Start søket

en: "%s" could not be opened.
nn: Kunne ikkje opna «%s».

en: "%s" could not be saved.
nn: Kunne ikkje lagra «%s».

en: "%s" could not be deleted.
nn: Kunne ikkje sletta «%s».

en: Are you sure that you want to 
    permanently delete "%s"?
nn: Er du sikker på at du vil sletta «%s» for godt?

en: Are you sure that you want to 
    permanently delete the %i selected files?
nn: Er du sikker på at du vil sletta dei %i valde filene for godt?

en: If you delete a file, it is permanently lost.
nn: Viss du slettar ei fil, så er ho borte for alltid.

en: Filename
nn: Filnamn

en: Size
nn: Storleik

en: Location
nn: Plassering

en: Preview
nn: Førehandsvisning

en: Details
nn: Detaljar

en: Yesterday
nn: I går

en: No files found.
nn: Fann ingen filer.

en: Try making your search less specific
    or try another directory.
nn: Prøv å gjera søket mindre spesifikt
    eller prøv ei anna mappe.

en: 1 file found.
nn: Fann 1 fil.

en: %i files found.
nn: Fann %i filer.

en: bytes
nn: byte

en: Catfish is a versatile file searching tool.
nn: Catfish er eit allsidig filsøkeverktøy.

en: Password Required
nn: Passord krevst

en: Incorrect password... try again.
nn: Feil passord … prøv igjen.

en: Password:
nn: Passord:

en: Enter your password to
    perform administrative tasks.
nn: Skriv passordet for å
    utføra administrative oppgåver.

en: The application '%s' lets you
    modify essential parts of your system.
nn: Applikasjonen «%s» lar deg
    endra essensielle deler av systemet.

en: Versatile file searching tool
nn: Allsidig filsøkeverktøy

en: Catfish is a small, fast, and powerful file search utility. Featuring a minimal interface with an emphasis on results, it helps users find the files they need without a file manager. With powerful filters such as modification date, file type, and file contents, users will no longer be dependent on the file manager or organization skills.
nn: Catfish er eit lite, raskt og kraftig filsøkeverktøy. Med eit minimalt grensesnitt som legg vekt på resultat, hjelper det brukaren å finna filene dei treng utan ein filutforskar. Med nyttige filter som endringsdato, filtype og filinnhald, så er brukaren ikkje lenger avhengig av filutforskarar eller orden i systemet.
