cheese - en to tr translation catalogue (127 entries)

en: Photo mode
tr: Fotoğraf kipi

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Video mode
tr: Video kipi

en: Photo burst mode
tr: Şipşak kipi

en: Burst
tr: Şipşak

en: Take a photo using a webcam
tr: Web kamerası kullanarak fotoğraf çek

en: Navigate to the previous page of effects
tr: Önceki etki sayfasına git

en: Effects
tr: Etkiler

en: _Effects
tr: _Etkiler

en: Navigate to the next page of effects
tr: Sonraki etki sayfasına git

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
tr: Tam ekran kipinden çık ve pencereli kipe geri dön

en: Preferences
tr: Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Close
tr: _Kapat

en: Device
tr: Aygıt

en: Photo resolution
tr: Fotoğraf çözünürlüğü

en: Video resolution
tr: Video çözünürlüğü

en: Webcam
tr: Web kamerası

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Hue
tr: Ton

en: Contrast
tr: Zıtlık

en: Image
tr: Görüntü

en: Shutter
tr: Deklanşör

en: _Countdown
tr: _Geri sayım

en: Fire _flash
tr: _Flaş kullan

en: Burst mode
tr: Şipşak kipi

en: Number of photos
tr: Fotoğraf sayısı

en: Delay between photos (seconds)
tr: Fotoğraflar arasındaki bekleme (saniye)

en: Capture
tr: Yakala

en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

en: P_references
tr: Te_rcihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Cheese
tr: Peynir _Hakkında

en: Take a Photo
tr: Fotoğraf Çek

en: Open
tr: Aç

en: Save _As…
tr: Farklı _Kaydet...

en: Move to _Trash
tr: Çöp’e _Taşı

en: Delete
tr: Sil

note: Both taken from the desktop file.
en: Cheese
tr: Peynir

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
tr: Web kameranızdan fotoğraflar ve videolar çekip bunlara görsel etkiler ekler.

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos, applies fancy special effects and lets you share the fun with others.
tr: Peynir; web kameranızı kullanarak fotoğraf ve video çeker, hoş etkiler uygular ve eğlenceyi başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır.

en: Take multiple photos in quick succession with burst mode. Use the countdown to give yourself time to strike a pose, and wait for the flash!
tr: Şipşak kipinde hızlıca birçok fotoğraf çekin. Poz verebilmek için sayacı kullanarak kendinize zaman tanıyın ve flaşı bekleyin!

en: Under the hood, Cheese uses GStreamer to apply fancy effects to photos and videos. With Cheese it is easy to take photos of you, your friends, pets or whatever you want and share them with others.
tr: Peynir, fotoğraflarınıza ve videolarınıza hoş etkiler vermek için perde arkasında GStreamer'i kullanır. Peynir ile kendinizin, arkadaşlarınızın, hayvanlarınızın ve istediğiniz her şeyin fotoğrafını çekmek ve başkalarıyla paylaşmak çok kolay.

en: Webcam Booth
tr: Web Kamerası Standı

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
tr: fotoğraf;video;görüntü;web kamerası;webcam;kamera;özçekim;selfie;

en: Use a countdown
tr: Geri sayım kullan

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
tr: Fotoğraf çekmeden önce geri sayım göstermesi için doğru (true) olarak ayarlayın

en: Countdown length
tr: Geri sayım uzunluğu

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
tr: Fotoğraf çekmeden önceki geri sayım süresi, saniye türünden

en: Fire flash before taking a photo
tr: Resim çekmeden önce flaş patlat

en: Set to true to fire a flash before taking a photo
tr: Resim çekmeden önce flaş patlatılması için doğru (true) olarak ayarlayın

en: Camera device string indicator
tr: Kamera aygıt dizgesi belirteci

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
tr: Kamerayı belirten aygıt düğümünün yolu, örneğin /dev/video0

en: Last selected effect
tr: Son seçilen etki

en: Name of the installed effect that was selected last
tr: Son seçilen kurulu etkinin adı

en: Photo width
tr: Fotoğraf genişliği

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
tr: Kameradan yakalanan resmin genişliği, piksel türünden

en: Photo height
tr: Fotoğraf yüksekliği

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
tr: Kameradan yakalanan resmin yüksekliği, piksel türünden

en: Video width
tr: Video genişliği

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
tr: Kameradan yakalanan videonun genişliği, piksel türünden

en: Video height
tr: Video yüksekliği

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
tr: Kameradan yakalanan videonun yüksekliği, piksel türünden

en: Image brightness
tr: Resim parlaklığı

en: Adjusts the brightness of the image coming from the camera
tr: Kameradan gelen resmin parlaklığını ayarlar

en: Image contrast
tr: Resim zıtlığı

en: Adjusts the contrast of the image coming from the camera
tr: Kameradan gelen resmin karşıtlığını ayarlar

en: Image saturation
tr: Resim dolgunluğu

en: Adjusts the saturation of the image coming from the camera
tr: Kameradan gelen resmin doygunluğunu ayarlar

en: Image hue
tr: Görüntü tonu

en: Adjusts the hue (color tint) of the image coming from the camera
tr: Kameradan gelen görüntünün renk tonunu ayarlar

en: Video path
tr: Video yolu

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” will be used.
tr: Videoların saklandığı dosya yolunu belirtir. Eğer boşsa, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” kullanılacak.

en: Photo path
tr: Fotoğraf yolu

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” will be used.
tr: Fotoğrafların saklandığı dosya yolunu belirtir. Eğer boşsa, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” kullanılacak.

en: Time between photos in burst mode
tr: Patlama kipinde fotoğraflar arasındaki süre

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
tr: Fotoğraf patlama sırasında her fotoğraf arasında geçecek zamanın milisaniye türünden uzunluğu. Eğer flaş gecikmesi geri sayım değerinden düşükse, bunun yerine geri sayım değeri kullanılır.

en: Number of photos in burst mode
tr: Patlama kipinde fotoğraf sayısı

en: The number of photos to take in a single burst.
tr: Tek patlamada çekilecek fotoğraf sayısı.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
tr: Genel Bakış

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
tr: Tam ekran aç / kapa

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
tr: Uygulamadan çık

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
tr: Küçük Resimler

[ctx: shortcut window]
en: Open
tr: Aç

[ctx: shortcut window]
en: Save As
tr: Farklı Kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

[ctx: shortcut window]
en: Delete
tr: Sil

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Select
tr: _Seç

en: Shutter sound
tr: Deklanşör sesi

en: _Take Another Picture
tr: Başka Resim _Çek

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
tr: Gereken GStreamer ögelerinden bir veya daha çoğu eksik:

en: No device found
tr: Aygıt bulunamadı

en: Device capabilities not supported
tr: Aygıt yetenekleri desteklenmedi

en: Unknown device
tr: Bilinmeyen aygıt

en: Cancellable initialization not supported
tr: İptal edilebilir ilklendirme desteklenmiyor

en: Start in wide mode
tr: Geniş kipte başlat

en: Device to use as a camera
tr: Kamera olarak kullanılacak aygıt

en: DEVICE
tr: AYGIT

en: Output version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: Start in fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinde başlat

en: Webcam in use
tr: Kullanılan web kamerası

en: Cheese Website
tr: Peynir Web Sitesi

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
tr: Etki Yok

en: Could not open %s
tr: %s açılamadı

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
tr[0]: %d dosyayı kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: _Delete
tr: _Sil

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
tr[0]: Eğer bu ögeleri silerseniz, kalıcı olarak kaybolacaklar

en: Could not delete %s
tr: %s silinemedi

en: Skip
tr: Atla

en: Skip all
tr: Tümünü atla

en: Could not move %s to trash
tr: %s, çöpe taşınamadı

note: Nothing selected.
en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

en: Save
tr: Kaydet

en: Could not save %s
tr: %s kaydedilemedi

en: Stop recording
tr: Kaydı durdur

en: Record a video
tr: Video kaydet

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop taking pictures
tr: Resim çekmeyi durdur

en: Take multiple photos
tr: Çoklu fotoğraf çek

en: No effects found
tr: Etki yok

en: There was an error playing video from the webcam
tr: Web kamerasından video oynatırken hata oluştu

en: Record a video using a webcam
tr: Web kamerası kullanarak video kaydet

en: Take multiple photos using a webcam
tr: Web kamerası kullanarak çoklu fotoğraf çek

en: Choose an Effect
tr: Etki Seç

en: Record a Video
tr: Video Kaydet

en: Take Multiple Photos
tr: Çoklu Fotoğraf Çek
