cinnamon-control-center - en to cs translation catalogue (470 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
cs: Jiný profil…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
cs: Výchozí:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
cs: Barevný prostor:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
cs: Testovací profil:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
cs: Nastavit pro všechny uživatele

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
cs: Vytvořit virtuální zařízení

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
cs: Vybrat souboru s profilem ICC

en: _Import
cs: _Importovat

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
cs: Podporované profily ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
cs: Všechny soubory

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
cs: Profily dostupné pro obrazovky

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
cs: Profily dostupné pro skenery

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
cs: Profily dostupné pro tiskárny

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
cs: Profily dostupné pro fotoaparáty

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
cs: Profily dostupné pro webové kamery

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
cs: Profily k dispozici

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
cs: Zařízení

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
cs: Kalibrace

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
cs: Nelze odebrat automaticky přidaný profil

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
cs: Bez profilu

en: %i year | %i years
cs[0]: %i rok
cs[1]: %i roky
cs[2]: %i let

en: %i month | %i months
cs[0]: %i měsíc
cs[1]: %i měsíce
cs[2]: %i měsíců

en: %i week | %i weeks
cs[0]: %i týden
cs[1]: %i týdny
cs[2]: %i týdnů

note: fallback
en: Less than 1 week
cs: Méně než 1 týden

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
cs: Výchozí RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
cs: Výchozí CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
cs: Výchozí odstíny šedé

en: Uncalibrated
cs: Nezkalibrováno

en: This device is not color managed.
cs: Pro toto zařízení se nepoužívá správa barev.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
cs: Toto zařízení používá továrně kalibrovaná data.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
cs: Toto zařízení nemá profil použitelný pro celoobrazovkovou korekci barev.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
cs: Toto zařízení má starý profil, který už nemusí být přesný.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
cs: Neurčeno

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
cs: Nenalezeno žádné zařízení podporující správu barev

[ctx: Device kind]
en: Display
cs: Monitor

[ctx: Device kind]
en: Scanner
cs: Skener

[ctx: Device kind]
en: Printer
cs: Tiskárna

[ctx: Device kind]
en: Camera
cs: Fotoaparát

[ctx: Device kind]
en: Webcam
cs: Webkamera

note: Add some common languages first
en: English
cs: angličtina

en: British English
cs: britská angličtina

en: German
cs: němčina

en: French
cs: francouzština

en: Spanish
cs: španělština

en: Chinese (simplified)
cs: čínština (zjednodušená)

en: Russian
cs: Ruština

en: Arabic
cs: Arabština

note: Add some common regions
en: United States
cs: Spojené státy

en: Germany
cs: Německo

en: France
cs: Francie

en: Spain
cs: Španělsko

en: China
cs: Čína

en: Select a region
cs: Vyberte region

en: Unspecified
cs: Neurčeno

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
cs: Zrcadlené displeje

en: Confirm reset to defaults
cs: Potvrďte reset na výchozí hodnoty

en: Cancel
cs: Storno

en: Continue
cs: Pokračovat

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
cs: Tím se odstraní všechna stávající uspořádání zobrazení a stávající rozvržení bude vrácen do výchozího stavu.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
cs: Na šířku

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
cs: Na výšku vpravo

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
cs: Na výšku vlevo

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
cs: Na šířku (překlopené)

en: Monitor scale
cs: Měřítko monitoru

en: User interface scale
cs: Měřítko zobrazení uživatelského rozhraní

en: Network proxy
cs: Síťová proxy

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
cs: VPN %s

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
cs: Problém, něco se pokazilo. Kontaktujte prosím výrobce softwaru.

en: NetworkManager needs to be running.
cs: Je zapotřebí, aby byl spušěný NetworkManager.

en: never
cs: nikdy

en: today
cs: dnes

en: yesterday
cs: včera

en: %i day ago | %i days ago
cs[0]: před %i dnem
cs[1]: před %i dny
cs[2]: před %i dny

en: IPv4 Address
cs: IPv4 adresa

en: IPv6 Address
cs: IPv6 adresa

en: IP Address
cs: IP adresa

en: Hardware Address
cs: Hardwarová adresa

en: Default Route
cs: Výchozí trasa

en: DNS4
cs: DNS IPv4

en: DNS6
cs: DNS IPv6

en: Last used
cs: Naposledy použito

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
cs: Drátové

en: Options…
cs: Volby…

en: Add new connection
cs: Přidat nové připojení

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
cs: Firemní

[ctx: Wifi security]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Signal strength]
en: None
cs: Žádný

[ctx: Signal strength]
en: Weak
cs: Slabá

[ctx: Signal strength]
en: Ok
cs: Dostačující

[ctx: Signal strength]
en: Good
cs: Dobrá

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
cs: Výborná

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
cs: Používáte-li k přístupu na Internet jiné než bezdrátové připojení, můžete nastavit bezdrátový přístupový bod pro sdílení připojení s ostatními.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
cs: Zapnutím bezdrátového přístupového bodu bude připojení k <b>%s</b> ztraceno.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
cs: Když je na něm aktivní režim přístupového bodu, dané zařízení není možné používat souběžně také pro přístup k Internetu.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
cs: Zastavit přístupový bod a odpojit případné uživatele?

en: _Cancel
cs: _Storno

en: _Stop Hotspot
cs: Za_stavit přístupový bod

en: System policy prohibits use as a Hotspot
cs: Systémová zásada zakazuje použití jako přístupový bod

en: Wireless device does not support Hotspot mode
cs: Bezdrátové zařízení nepodporuje režim přístupového bodu

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
cs: Informace o sítích (včetně hesel) a vlastního nastavení, budou pro vybrané sítě ztraceny.

en: _Forget
cs: _Zapomenout

en: History
cs: Historie

en: _Close
cs: _Zavřít

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
cs: _Zapomenout

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
cs: Pokud není zadána URL adresa nastavení, použije se automatické vyhledání webové proxy.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
cs: Nedoporučuje se v nedůvěryhodných veřejných sítích.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
cs: Není známo

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
cs: Přímé spojení

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
cs: Infrastruktura

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
cs: Neznámý stav

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
cs: Nespravováno

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
cs: Nedostupné

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
cs: Připojuje se

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
cs: Požadováno ověření

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
cs: Připojeno

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
cs: Odpojuje se

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
cs: Připojení se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
cs: Neznámý stav (chybí)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
cs: Nepřipojeno

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
cs: Nastavení se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
cs: Nastavení IP adresy se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
cs: Platnost nastavení IP adresy skončila

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
cs: Hesla byla požadována, ale neposkytnuta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
cs: Žadatel 802.1x odpojen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
cs: Nastavení 802.1x žadatele (supplicant) se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
cs: Žadatel 802.1x se nezdařil

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
cs: Žadateli 802.1x trvalo ověření příliš dlouho

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
cs: Spuštění služby PPP se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
cs: Služba PPP odpojena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
cs: PPP se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
cs: Spuštění klienta DHCP se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
cs: Chyba klienta DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
cs: Klient DHCP neuspěl

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
cs: Spuštění služby sdíleného připojení se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
cs: Služba sdíleného připojení se nezdařila

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
cs: Spuštění služby AutoIP se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
cs: Chyba služby AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
cs: Služba AutoIP se nezdařila

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
cs: Linka obsazena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
cs: Žádný vytáčecí tón

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
cs: Nelze navázat spojení

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
cs: Překročen časový limit požadavku na vytáčení

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
cs: Pokus o vytáčení se nezdařil

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
cs: Inicializace modemu se nezdařila

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
cs: Výběr zvoleného APN se nezdařil

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
cs: Nevyhledávají se sítě

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
cs: Registrace do sítě zamítnuta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
cs: Platnost registrace do sítě skončila

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
cs: Registrace do požadované sítě se nezdařila

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
cs: Ověření PIN neúspěšné

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
cs: Firmware zařízení nejspíše chybí

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
cs: Připojení bylo ztraceno

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
cs: Existující spojení bylo převzato

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
cs: Modem nenalezen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
cs: Připojení Bluetooth se nezdařilo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
cs: SIM karta není vložena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
cs: Požadován PIN kód k SIM kartě

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
cs: Požadován PUK kód k SIM kartě

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
cs: Chybná SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
cs: Nezdařilo se něco, na čem toto připojení závisí

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
cs: Schází firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
cs: Odpojen kabel

en: Layout
cs: Rozvržení

en: Default
cs: Výchozí

en: Button %d
cs: Tlačítko %d

en: Output:
cs: Výstup:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
cs: Zachovat poměr (přidá černé pruhy):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
cs: Mapovat na jedinou obrazovku

en: %d of %d
cs: %d z %d

en: Display Mapping
cs: Mapování zobrazení

en: Stylus
cs: Pero

en: Button
cs: Tlačítko

en: New shortcut…
cs: Nová klávesová zkratka…

en: Security
cs: Zabezpečení

en: automatic
cs: automaticky

en: Profile %d
cs: Profil %d

en: Never
cs: Nikdy

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Identity
cs: Identita

en: Address
cs: Adresa

en: Netmask
cs: Maska sítě

en: Gateway
cs: Brána

en: Delete Address
cs: Smazat adresu

en: Add
cs: Přidat

en: Delete DNS Server
cs: Smazat DNS server

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
cs: Metrika

en: Delete Route
cs: Smazat směrování

en: Automatic (DHCP)
cs: Automatické (DHCP)

en: Manual
cs: Ručně

en: Link-Local Only
cs: Pouze link-local

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Automatic, DHCP only
cs: Automaticky, pouze  DHCP

en: Reset
cs: Vrátit na výchozí

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
cs: Žádné

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
cs: Klíč WEP 40/128 bitů (Hex nebo ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
cs: WEP 128-bit heslo

en: Dynamic WEP (802.1x)
cs: Dynamické WEP (802.1x)

[ctx: Firewall zone]
en: Default
cs: Výchozí

en: The zone defines the trust level of the connection
cs: Zóna definuje úroveň důvěry k připojení

en: Unable to open connection editor
cs: Nedaří se otevřít editor připojení

en: New Profile
cs: Nový profil

en: _Add
cs: Přid_at

en: VPN
cs: VPN propojení

en: Import from file…
cs: Importovat ze souboru…

en: Add VPN
cs: Přidat VPN

en: Cannot import VPN connection
cs: Nelze importovat připojení VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
cs: Soubor „%s“ nelze přečíst nebo neobsahuje rozpoznatelné informace o připojení VPN
    
    Chyba: %s.

en: Select file to import
cs: Vybrat soubor pro import

en: _Open
cs: _Otevřít

en: A file named “%s” already exists.
cs: Soubor s názvem „%s“ už existuje.

en: _Replace
cs: Nah_radit

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
cs: Chcete nahradit %s připojením VPN, které ukládáte?

en: Cannot export VPN connection
cs: Toto VPN připojení se nedaří exportovat

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
cs: Připojení VPN „%s“ nemůže být exportováno do %s.
    
    Chyba: %s.

en: Export VPN connection
cs: Exportovat VPN připojení

en: _Save
cs: _Uložit

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
cs: blíže neurčená chyba v zabezpečení 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
cs: nevybrán žádný soubor

en: unspecified error validating eap-method file
cs: blíže neurčená chyba při ověřování souboru s metodou eap

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
cs: Soukromé klíče DER, PEM, nebo PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
cs: Certifikáty DER nebo PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
cs: schází soubor EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
cs: Vybrat soubor PAC

en: PAC files (*.pac)
cs: Soubory PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
cs: chybí uživatelské jméno pro EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
cs: chybí heslo pro EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
cs: neplatný certifikát EAP-PEAP certifikační autority: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
cs: neplatný certifikát EAP-PEAP certifikační autority: žádný certifikát není zadán

en: Choose a Certificate Authority certificate
cs: Vybrat certifikát certifikační autority

en: missing EAP username
cs: chybí uživatelské jméno pro EAP

en: missing EAP password
cs: chybí heslo pro EAP

en: missing EAP-TLS identity
cs: chybí identita pro EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
cs: neplatný certifikát EAP-TLS certifikační autority: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
cs: neplatný certifikát EAP-TLS certifikační autority: žádný certifikát není zadán

en: invalid EAP-TLS password: missing
cs: neplatné heslo pro EAP-TLS: chybí

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
cs: neplatný soukromý klíč pro EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
cs: neplatný uživatelský certifikát pro EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
cs: Nešifrované soukromé klíče nejsou bezpečné

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
cs: Zdá se, že vybraný soukromý klíč není chráněn heslem. Mohlo by dojít ke kompromitaci vašich bezpečnostních údajů. Vyberte prosím soukromý klíč chráněný heslem.
    
    (Svůj soukromý klíč můžete chránit heslem pomocí openssl)

en: Choose your personal certificate
cs: Vyberte svůj osobní certifikát

en: Choose your private key
cs: Vyberte svůj soukromý klíč

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
cs: neplatný certifikát EAP-TTLS certifikační autority: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
cs: neplatný certifikát EAP-TTLS certifikační autority: žádný certifikát není zadán

en: Unknown error validating 802.1x security
cs: Neznámá chyba při ověřování bezpečnosti 802.1x

en: Tunneled TLS
cs: Tunelované TLS

en: Protected EAP (PEAP)
cs: Chráněné EAP (PEAP)

en: missing leap-username
cs: chybí uživatelské jméno pro LEAP

en: missing leap-password
cs: chybí heslo pro LEAP

en: missing wep-key
cs: chybí klíč WEP

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
cs: neplatný klíč WEP: klíč s délkou %zu musí obsahovat jen šestnáctkové číslice

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
cs: neplatný klíč WEP: klíč s délkou %zu musí obsahovat jen znaky sady ASCII

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
cs: neplatný klíč WEP: nesprávná délka klíče %zu. Klíč musí mít délku 5/13 (ASCII) nebo 10/26 (HEX)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
cs: neplatný klíč WEP: heslo nesmí být prázdné

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
cs: neplatný klíč WEP: heslo musí být kratší než 64 znaků

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
cs: neplatný klíč WPA-PSK: neplatná délka klíče %zu. Musí být [8,63] bajtů nebo 64 šestnáctkových číslic

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
cs: neplatný klíč WPA-PSK: nelze zpracovat klíč s 64 bajty jako šestnáctkový

en: _All Settings
cs: Všechn_a nastavení

en: Enable verbose mode
cs: Zapnout podrobný režim

en: Show the overview
cs: Zobrazit přehled

en: Show help options
cs: Zobrazí přepínače nápovědy

en: Panel to display
cs: Panel který zobrazit

en: - System Settings
cs: – Nastavení systému

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
cs: %s
    Spuštěním „%s --help“ si zobrazíte úplný seznam dostupných přepínačů příkazového řádku.

en: Help
cs: Nápověda

en: Quit
cs: Ukončit

en: Color
cs: Barva

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
cs: Aby u jednotlivých zařízení byla uplatněna správa barev, potřebují aktuální barevné profily.

en: Add device
cs: Přidat zařízení

en: Add a virtual device
cs: Přidat virtuální zařízení

en: Delete device
cs: Odstranit zařízení

en: Remove a device
cs: Odebrat zařízení

en: Set this profile for all users on this computer
cs: Nastavit tento profil pro všechny uživatele tohoto počítače

en: Add profile
cs: Přidat profil

en: Remove profile
cs: Odebrat profil

en: View details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: Device type:
cs: Typ zařízení:

en: Manufacturer:
cs: Výrobce:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
cs: Do tohoto okna můžete přetahovat soubory s obrázky a automaticky tak dokončit kolonky výše.

en: Select a language
cs: Vybrat jazyk

en: _Select
cs: _Vybrat

en: Display Arrangement
cs: Uspořádání displeje

en: Set as Primary
cs: Nastavit jako hlavní

en: Display Configuration
cs: Nastavení displeje

en: Join Displays
cs: Sloučit displeje

en: Mirror
cs: Zrcadlit

en: Displays
cs: Displeje

en: Reset to Defaults
cs: Obnovit na výchozí hodnoty

en: Cancel changes
cs: Zrušit změny

en: Apply
cs: Použít

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Refresh Rate
cs: Obnovovací frekvence

en: Rotation
cs: Otočení

en: Adjust for TV
cs: Přizpůsobit pro TV

en: _Add Profile…
cs: _Přidat profil…

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Network
cs: Síť

[ctx: proxy method]
en: None
cs: Žádná

[ctx: proxy method]
en: Manual
cs: Ručně

[ctx: proxy method]
en: Automatic
cs: Automaticky

en: _Method
cs: _Metoda

en: _Configuration URL
cs: _URL s nastavením

en: _HTTP Proxy
cs: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
cs: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
cs: Proxy _FTP

en: _Socks Host
cs: _SOCKS stroj

en: _Ignore Hosts
cs: _Ignorovat stroje

en: HTTP proxy port
cs: Port proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
cs: Port proxy HTTPS

en: FTP proxy port
cs: Port proxy FTP

en: Socks proxy port
cs: Port proxy Socks

en: Turn device off
cs: Vypnout zařízení

en: Add Device
cs: Přidat zařízení

en: Remove Device
cs: Odebrat zařízení

en: VPN Type
cs: Typ VPN

en: Group Name
cs: Název skupiny

en: Group Password
cs: Heslo skupiny

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Turn VPN connection off
cs: Vypnout připojení VPN

en: _Apply
cs: _Použít

en: Automatic _Connect
cs: A_utomatické připojení

en: Signal Strength
cs: Síla signálu

en: Link speed
cs: Rychlost spojení

en: details
cs: podrobnosti

en: S_ecurity
cs: Zab_ezpečení

en: _Password
cs: _Heslo

en: My Home Network
cs: Síť doma

en: None
cs: Žádné

en: Show P_assword
cs: Ukázat he_slo

en: Make available to other users
cs: Zpřístupnit ostatním uživatelům

en: identity
cs: identita

en: _Addresses
cs: _Adresy

en: Automatic (DHCP) addresses only
cs: Pouze automatické (DHCP) adresy

en: Link-local only
cs: Pouze link-local

en: Shared with other computers
cs: Sdíleno s dalšími počítači

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Routes
cs: Trasy

en: _Ignore automatically obtained routes
cs: _Ignorovat automaticky obdržené trasy

en: Use this connection _only for resources on its network
cs: Použít toto připojení _pouze pro zdroje na jeho síti

en: _MAC Address
cs: _MAC adresa

en: _Cloned MAC Address
cs: _Klonovaná MAC adresa

en: _Reset
cs: _Resetovat

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
cs: Vrátit nastavení pro toto připojení na výchozí hodnoty, ale pamatovat si připojení jako upřednostňované.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
cs: Odstranit všechny podrobnosti, týkající se této sítě a nesnažit se do ní automaticky připojovat.

en: reset
cs: resetovat

[ctx: tab]
en: Reset
cs: Resetovat

en: Wi-Fi Hotspot
cs: Bezdrátový přístupový bod

en: _Turn On
cs: Zapnou_t

en: Turn Wi-Fi off
cs: Vypnout Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
cs: Po_užít jako hotspot…

en: _Connect to Hidden Network…
cs: Přip_ojit se ke skryté síti…

en: _History
cs: _Historie

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
cs: Vypněte, chcete-li se připojit k bezdrátové síti

en: Network Name
cs: Název sítě

en: Connected Devices
cs: Připojená zařízení

en: Security type
cs: Typ zabezpečení

en: Password
cs: Heslo

en: Choose a Layout
cs: Výběr rozložení

en: Preview
cs: Náhled

en: Select an input source to add
cs: Vyberte vstupní zdroj, který se má přidat

en: Keyboard Layout Options
cs: Volby rozvržení klávesnice

en: Region and Language
cs: Region a jazyk

en: Add Layout
cs: Přidat rozložení

en: Remove Layout
cs: Odebrat rozvržení

en: Move Up
cs: Přesunout nahoru

en: Move Down
cs: Přesunout dolů

en: Preview Layout
cs: Náhled rozvržení

en: Include less-common layouts in the selection list
cs: Včetně méně obvyklých rozvržení v seznamu výběru

en: Use the same layout for all windows
cs: Použít stejné rozvržení ve všech oknech

en: Allow different layouts for individual windows
cs: Umožnit různá rozložení pro jednotlivá okna

en: New windows use the default layout
cs: Nové okno použije výchozí rozvržení

en: New windows use the previous window's layout
cs: Nové okno použije rozvržení předchozího okna

en: Display options
cs: Volby zobrazení

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
cs: Pokud je k dispozici, zvolit rozložení klávesnice pomocí vlajky daného státu

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
cs: Zobrazit název rozvržení místo názvu skupiny při použití textového označení rozvržení

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
cs: Upřednostnit VELKÁ PÍSMENA při označení rozložení

en: _Options...
cs: V_olby…

en: View and edit keyboard layout options
cs: Zobrazit a upravit možnosti rozvržení klávesnice

en: Reset to De_faults
cs: _Vrátit do výchozího stavu

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
cs: Nahradit stávající nastavení rozvržení klávesnice
    výchozím nastavením

en: Map Buttons
cs: Mapování tlačítek

en: Map buttons to functions
cs: Mapování tlačítek na funkce

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
cs: Chcete-li upravit zkratku, vyberte akci „Vyvolat klávesovou zkratku“, stiskněte tlačítko klávesové zkratky a podržte nové klávesy, nebo stisknutím klávesy Backspace vymažte.

en: No tablet detected
cs: Nenalezen žádný tablet

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
cs: Zapojte nebo zapněte tablet Wacom

en: Bluetooth Settings
cs: Nastavení Bluetooth

en: Wacom Tablet
cs: Grafický tablet Wacom

en: Tracking Mode
cs: Režim sledování stopy:

en: Left-Handed Orientation
cs: Orientace pro leváky

en: Map to Monitor…
cs: Namapovat na monitor…

en: Map Buttons…
cs: Namapovat tlačítka…

en: Calibrate…
cs: Kalibrovat…

en: Adjust mouse settings
cs: Přizpůsobit nastavení myši

en: Adjust display resolution
cs: Přizpůsobit rozlišení displeje

en: Decouple Display
cs: Rozdělit displej

en: Tablet (absolute)
cs: Jako tablet (absolutně)

en: Touchpad (relative)
cs: Jako touchpad (relativně)

en: Middle Mouse Button Click
cs: Kliknutí prostředním tlačítkem myši

en: Right Mouse Button Click
cs: Kliknutí pravým tlačítkem myši

en: Back
cs: Zpět

en: Forward
cs: Vpřed

en: No stylus found
cs: Nebyl nalezen žádný stylus

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
cs: Přesuňte stylus pero do blízkosti tabletu, aby jej bylo možné nastavit

en: Eraser Pressure Feel
cs: Pocit z přítlaku gumy

en: Soft
cs: Měkký

en: Firm
cs: Tvrdý

en: Top Button
cs: Horní tlačítko

en: Lower Button
cs: Dolní tlačítko

en: Lowest Button
cs: Tlačítko nejníže

en: Tip Pressure Feel
cs: Pocit z přítlaku hrotu

en: Test Your _Settings
cs: Vyzkoušet na_stavení

en: 802.1x _Security
cs: _Zabezpečení 802.1x

en: page 1
cs: strana 1

en: Anony_mous identity
cs: Anony_mní identita

en: Inner _authentication
cs: Vnitřní _oveření totožnosti

en: page 2
cs: strana 2

en: Last Used
cs: Naposledy použito

en: Twisted Pair (TP)
cs: Kroucené páry (TP)

en: _Name
cs: _Název

en: _Cloned Address
cs: _Klonovaná adresa

en: bytes
cs: bajtů

en: Make available to other _users
cs: Zpřístupnit ostatním _uživatelům

en: Connect _automatically
cs: Připojovat _automaticky

en: Firewall _Zone
cs: _Zóna brány firewall

en: Automatic DNS
cs: Automatické DNS

en: Automatic Routes
cs: Automatické směrování

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
cs: Resetovat nastavení pro tuto síť včetně hesel, ale pamatovat si ji jako upřednostňovanou síť

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
cs: Smazat všechny podrobnosti týkající se této sítě a nezkoušet se automaticky připojit

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
cs: (Chyba: nedaří se načíst editor VPN připojení)

en: Make available to _other users
cs: Zpřístupnit _ostatním uživatelům

en: Anonymous
cs: Anonymní

en: Authenticated
cs: Totožnost ověřena

en: Both
cs: Obojí

en: PAC _file
cs: _Soubor PAC

en: _Inner authentication
cs: Vn_itřní ověření totožnosti

en: Allow automatic PAC pro_visioning
cs: Zapnout automatické nasta_vení PAC

en: _Username
cs: _Uživatelské jméno

en: Sho_w password
cs: _Zobrazit heslo

en: Version 0
cs: Verze 0

en: Version 1
cs: Verze 1

en: C_A certificate
cs: Certifikát certif. _autority

en: No CA certificate is _required
cs: _Certifikát cert. autority není požadován

en: PEAP _version
cs: _Verze PEAP

en: I_dentity
cs: I_dentita

en: _User certificate
cs: _Uživatelský certifikát

en: Private _key
cs: Soukromý _klíč

en: _Private key password
cs: Heslo k _soukromému klíči

en: Au_thentication
cs: _Ověření totožnosti

en: 1 (Default)
cs: 1 (výchozí)

en: Open System
cs: Otevřený systém

en: Shared Key
cs: Sdílený klíč

en: _Key
cs: _Klíč

en: Sho_w key
cs: Z_obrazit klíč

en: _Type
cs: _Typ

en: Screen Calibration
cs: Kalibrace obrazovky

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
cs: Chcete-li tablet zkalibrovat, klepněte na cílové značky zobrazené na obrazovce.

en: Mis-click detected, restarting…
cs: Zjištěno chybné kliknutí, začíná se znovu…

en: Color management settings
cs: Nastavení správy barev

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
cs: Barva, ICC, profil, kalibrace, tisk, displeje

en: Region & Language
cs: Region a jazyk

en: Change your region and language settings
cs: Změňte svůj region a nastavení jazyka

en: Display
cs: Displej

en: Change resolution and position of monitors and projectors
cs: Změnit rozlišení a polohu monitorů a projektorů

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
cs: Panel, projektor, xrandr, obrazovka, rozlišení, obnovení

en: Network settings
cs: Nastavení sítě

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
cs: Síť, bezdrátová, IP, LAN, proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
cs: Grafický tablet

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
cs: Nastavit mapování tlačítek a přizpůsobit citlivost grafických tabletů

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
cs: Tablet, Wacom, stylus, guma, myš
