cinnamon-control-center - en to da translation catalogue (460 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
da: Anden profil …

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
da: Standard:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
da: Farverum:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
da: Testprofil:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
da: Indstil for alle brugere

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
da: Opret virtuel enhed

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
da: Vælg fil med ICC-profil

en: _Import
da: _Importér

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
da: Understøttede ICC-profiler

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
da: Alle filer

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
da: Tilgængelige profiler for skærme

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
da: Tilgængelige profiler for scannere

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
da: Tilgængelige profiler for printere

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
da: Tilgængelige profiler for kameraer

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
da: Tilgængelige profiler for webkameraer

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
da: Tilgængelige profiler

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
da: Enhed

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
da: Kalibrering

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
da: Kan ikke slette automatisk tilføjet profil

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
da: Ingen profil

en: %i year | %i years
da[0]: %i år
da[1]: %i år

en: %i month | %i months
da[0]: %i måned
da[1]: %i måneder

en: %i week | %i weeks
da[0]: %i uge
da[1]: %i uger

note: fallback
en: Less than 1 week
da: Mindre end 1 uge

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
da: Standard-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
da: Standard-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
da: Standardgrå

en: Uncalibrated
da: Ukalibreret

en: This device is not color managed.
da: Denne enhed anvender ikke farvekorrigering.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
da: Denne enhed anvender producent-kalibrerede data.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
da: Denne enhed har ikke en profil, der er egnet til fuldskærms-farvekorrigering.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
da: Denne enhed har en gammel profil, der muligvis ikke længere er nøjagtig.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
da: Ikke angivet

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
da: Ingen enheder fundet, som understøtter farvehåndtering

[ctx: Device kind]
en: Display
da: Skærm

[ctx: Device kind]
en: Camera
da: Kamera

note: Add some common languages first
en: English
da: Engelsk

en: British English
da: Britisk engelsk

en: German
da: Tysk

en: French
da: Fransk

en: Spanish
da: Spansk

en: Chinese (simplified)
da: Kinesisk (forenklet)

en: Russian
da: Russisk

en: Arabic
da: Arabisk

note: Add some common regions
en: United States
da: USA

en: Germany
da: Tyskland

en: France
da: Frankrig

en: Spain
da: Spanien

en: China
da: Kina

en: Select a region
da: Vælg en region

en: Unspecified
da: Ikke angivet

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
da: Klonede skærme

en: Confirm reset to defaults
da: Bekræft nulstilling til standarder

en: Cancel
da: Annullér

en: Continue
da: Fortsæt

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
da: Dette vil fjerne alle eksisterende skærmkonfigurationer og nulstille det nuværende layout.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
da: Landskab

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
da: Portræt højre

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
da: Portræt venstre

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
da: Landskab (omvendt)

en: Monitor scale
da: Skærmskalering

en: User interface scale
da: Skalering af brugerfladen

en: Network proxy
da: Netværksproxy

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
da: Ups, der er gået noget galt. Kontakt venligst din softwareforhandler.

en: NetworkManager needs to be running.
da: Netværkshåndtering skal køre.

en: never
da: aldrig

en: today
da: i dag

en: yesterday
da: i går

en: %i day ago | %i days ago
da[0]: %i dag siden
da[1]: %i dage siden

en: IPv4 Address
da: IPv4-adresse

en: IPv6 Address
da: IPv6-adresse

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Hardware Address
da: Hardwareadresse

en: Default Route
da: Standardrute

en: Last used
da: Sidst anvendt

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
da: Kablet

en: Options…
da: Indstillinger …

en: Add new connection
da: Tilføj ny forbindelse

[ctx: Wifi security]
en: None
da: Ingen

[ctx: Signal strength]
en: None
da: Ingen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
da: Svag

[ctx: Signal strength]
en: Ok
da: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
da: God

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
da: Fremragende

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
da: Hvis du har en internetforbindelse, som ikke er trådløs, kan du indstille et trådløst hotspot til at dele forbindelsen med andre.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
da: Hvis du tænder for det trådløse hotspot, vil du blive frakoblet <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
da: Det er ikke muligt at tilgå internettet gennem din trådløse forbindelse, mens hotspottet er aktivt.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
da: Stop hotspot og afkobl eventuelle brugere?

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Stop Hotspot
da: _Stop hotspot

en: System policy prohibits use as a Hotspot
da: Systempolitikken forbyder brug som hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
da: Trådløs enhed understøtter ikke hotspot-tilstand

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
da: Netværksdetaljer for de valgte netværk inklusive adgangskoder og eventuelt brugertilpasset konfiguration vil gå tabt.

en: _Forget
da: _Glem

en: History
da: Historik

en: _Close
da: _Luk

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
da: _Glem

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
da: Der bruges autofinding af web-proxyer, når der ikke er givet en konfigurationsadresse.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
da: Dette anbefales ikke for ubetroede offentlige netværk.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
da: Infrastruktur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
da: Status ukendt

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
da: Uhåndteret

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
da: Utilgængelig

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
da: Forbinder

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
da: Godkendelse påkrævet

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
da: Tilsluttet

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
da: Afbryder forbindelse

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
da: Status ukendt (mangler)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
da: Ikke tilsluttet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
da: Konfiguration mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
da: IP-konfiguration mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
da: IP-konfiguration udløbet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
da: Hemmeligheder var påkrævede, men blev ikke angivet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
da: 802.1x-supplikant frakoblet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
da: Konfiguration af 802.1x-supplikant mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
da: 802.1x-supplikant fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
da: 802.1x-supplikant brugte for lang tid på at godkende

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
da: PPP-tjenesten kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
da: PPP-tjeneste frakoblet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
da: PPP fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
da: DHCP-klienten kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
da: DHCP-klientfejl

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
da: DHCP-klienten fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
da: Tjenesten for delt forbindelse kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
da: Tjenesten til delt forbindelse fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
da: AutoIP-tjenesten kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
da: AutoIP-tjenestefejl

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
da: AutoIP-tjenesten fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
da: Linjen er optaget

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
da: Ingen ringetone

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
da: Opkobling kunne ikke etableres

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
da: Tidsudløb for opringningsforsøg

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
da: Opringningsforsøg mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
da: Initialisering af modem mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
da: Kunne ikke vælge den angivne APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
da: Søger ikke efter netværk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
da: Netværksregistrering nægtet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
da: Tidsudløb ved netværksregistrering

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
da: Kunne ikke registreres på det forespurgte netværk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
da: PIN-kontrol mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
da: Firmware for enheden mangler måske

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
da: Forbindelse forsvandt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
da: Eksisterende forbindelse blev antaget

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
da: Modem ikke fundet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
da: Bluetooth-forbindelse mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
da: SIM-kort ikke indsat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
da: SIM-pin påkrævet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
da: SIM-puk påkrævet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
da: SIM forkert

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
da: Forbindelsesforudsætning mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
da: Firmware mangler

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
da: Kabel ikke tilsluttet

en: Default
da: Standard

en: Button %d
da: Knap %d

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
da: Bevar proportionerne (letterboxformat):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
da: Afbild på én skærm

en: %d of %d
da: %d af %d

en: Display Mapping
da: Skærmafbildning

en: Stylus
da: Pen

en: Tablet
da: Tegneplade

en: Button
da: Knap

en: New shortcut…
da: Ny genvej …

en: Security
da: Sikkerhed

en: automatic
da: automatisk

en: Profile %d
da: Profil %d

en: Never
da: Aldrig

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Details
da: Detaljer

en: Identity
da: Identitet

en: Address
da: Adresse

en: Netmask
da: Netmaske

en: Gateway
da: Adgangspunkt

en: Delete Address
da: Slet adresse

en: Add
da: Tilføj

en: Delete DNS Server
da: Slet DNS-server

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
da: Metrik

en: Delete Route
da: Slet rute

en: Automatic (DHCP)
da: Automatisk (DHCP)

en: Manual
da: Manuel

en: Link-Local Only
da: Kun link-lokal

en: Prefix
da: Præfiks

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic, DHCP only
da: Automatisk, kun DHCP

en: Reset
da: Nulstil

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
da: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
da: WEP 40/128-bit-nøgle (Hex eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
da: WEP 128-bit-adgangskode

en: Dynamic WEP (802.1x)
da: Dynamisk WEP (802.1x)

[ctx: Firewall zone]
en: Default
da: Standard

en: The zone defines the trust level of the connection
da: Zonen definerer forbindelsens tillidsniveau

en: Unable to open connection editor
da: Kan ikke åbne forbindelsesredigering

en: New Profile
da: Ny profil

en: _Add
da: _Tilføj

en: Import from file…
da: Importér fra fil …

en: Add VPN
da: Tilføj VPN

en: Cannot import VPN connection
da: Kan ikke importere VPN-forbindelse

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
da: Filen “%s” kunne ikke læses eller indeholder ikke genkendelige oplysninger om VPN-forbindelsen
    
    Fejl: %s.

en: Select file to import
da: Vælg fil, der skal importeres

en: _Open
da: _Åbn

en: A file named “%s” already exists.
da: Der findes allerede en fil med navnet “%s”.

en: _Replace
da: _Erstat

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
da: Vil du erstatte %s med den VPN-forbindelse, du er ved at gemme?

en: Cannot export VPN connection
da: Kan ikke eksportere VPN-forbindelse

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
da: VPN-forbindelsen “%s” kunne ikke eksporteres til %s.
    
    Fejl: %s.

en: Export VPN connection
da: Eksportér VPN-forbindelse

en: _Save
da: _Gem

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
da: udefineret fejl i 802.1X-sikkerhed (wpa-eap)

en: no file selected
da: ingen fil valgt

en: unspecified error validating eap-method file
da: uspecificeret fejl ved kontrol af eap-metodefil

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
da: Private DER-, PEM- eller PKCS#12-nøgler (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
da: DER- eller PEM-certifikater (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
da: manglende EAP-FAST PAC-fil

en: Choose a PAC file
da: Vælg en PAC-fil

en: PAC files (*.pac)
da: PAC-filer (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
da: manglende EAP-LEAP-brugernavn

en: missing EAP-LEAP password
da: manglende EAP-LEAP-adgangskode

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-PEAP: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-PEAP: intet certifikat angivet

en: Choose a Certificate Authority certificate
da: Vælg certifikat fra certifikatautoritet

en: missing EAP username
da: manglende EAP-brugernavn

en: missing EAP password
da: manglende EAP-adgangskode

en: missing EAP-TLS identity
da: manglende EAP-TLS-identitet

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-TLS: intet certifikat angivet

en: invalid EAP-TLS password: missing
da: ugyldig EAP-TLS-adgangskode: mangler

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
da: ugyldig privat nøgle til EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
da: ugyldigt brugercertifikat til EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
da: Ukrypterede private nøgler er usikre

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
da: Den valgte private nøgle lader ikke til at være beskyttet med adgangskode. Dette kan medføre, at dine legitimationsoplysninger kompromitteres. Vælg venligst en privat nøgle beskyttet med adgangskode.
    
    (Du kan bruge openssl til at beskytte din private nøgle med adgangskode)

en: Choose your personal certificate
da: Vælg dit personlige certifikat

en: Choose your private key
da: Vælg din private nøgle

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-TTLS: intet certifikat angivet

en: Unknown error validating 802.1x security
da: Ukendt fejl ved validering af 802.1X-sikkerhed

en: Tunneled TLS
da: TLS gennem tunnel

en: Protected EAP (PEAP)
da: Beskyttet EAP (PEAP)

en: missing leap-username
da: manglende leap-brugernavn

en: missing leap-password
da: manglende leap-adgangskode

en: missing wep-key
da: manglende web-nøgle

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
da: ugyldig wep-nøgle: nøgle med længde %zu må kun indeholde hex-cifre

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
da: ugyldig web-nøgle: nøgle med længde %zu må kun indeholde ascii-tegn

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
da: ugyldig wep-nøgle: forkert nøglelængde %zu. En nøgle skal have længden 5/13 (ascii) eller 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
da: ugyldig wep-nøgle: adgangskode må ikke være tom

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
da: ugyldig wep-nøgle: adgangskode skal være kortere end 64 tegn

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
da: ugyldig wpa-psk: ugyldig nøglelængde %zu. Skal være [8, 63] byte eller 64 hex-cifre

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
da: ugyldig wpa-psk: kan ikke fortolke nøgle med 64 byte som hex

en: _All Settings
da: _Alle indstillinger

en: Enable verbose mode
da: Anvend uddybende tilstand

en: Show the overview
da: Vis oversigten

en: Show help options
da: Vis flag for hjælp

en: Panel to display
da: Panel der skal vises

en: - System Settings
da: - Systemindstillinger

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør “%s --help” for at se den fulde liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: Help
da: Hjælp

en: Quit
da: Afslut

en: Color
da: Farve

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
da: For at farvehåndteres skal hver enhed have en ajourført farveprofil.

en: Add device
da: Tilføj enhed

en: Add a virtual device
da: Tilføj en virtuel enhed

en: Delete device
da: Slet enhed

en: Remove a device
da: Fjern en enhed

en: Set this profile for all users on this computer
da: Anvend denne profil for alle brugere på denne computer

en: Add profile
da: Tilføj profil

en: Remove profile
da: Slet profil

en: View details
da: Vis detaljer

en: Device type:
da: Enhedstype:

en: Manufacturer:
da: Producent:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
da: Billedfiler kan trækkes hen på dette vindue for automatisk fuldførelse af ovenstående felter.

en: Select a language
da: Vælg et sprog

en: _Select
da: _Vælg

en: Display Arrangement
da: Placering af skærme

en: Set as Primary
da: Angiv som primær

en: Display Configuration
da: Skærmkonfiguration

en: Join Displays
da: Sammenføj skærme

en: Mirror
da: Klon

en: Displays
da: Skærme

en: Reset to Defaults
da: Nulstil til standarder

en: Cancel changes
da: Annullér ændringer

en: Apply
da: Anvend

en: Resolution
da: Opløsning

en: Refresh Rate
da: Opdateringsfrekvens

en: Adjust for TV
da: Tilpas til TV

en: _Add Profile…
da: _Tilføj profil …

en: Provider
da: Udbyder

en: Network
da: Netværk

[ctx: proxy method]
en: None
da: Ingen

[ctx: proxy method]
en: Manual
da: Manuel

[ctx: proxy method]
en: Automatic
da: Automatisk

en: _Method
da: _Metode

en: _Configuration URL
da: _Konfigurationsadresse

en: _HTTP Proxy
da: _HTTP-proxy

en: H_TTPS Proxy
da: H_TTPS-proxy

en: _FTP Proxy
da: _FTP-proxy

en: _Socks Host
da: _Socks-vært

en: _Ignore Hosts
da: _Ignorér værter

en: HTTP proxy port
da: Port for HTTP-proxy

en: HTTPS proxy port
da: Port for HTTPS-proxy

en: FTP proxy port
da: Port for FTP-proxy

en: Socks proxy port
da: Port for socks-proxy

en: Turn device off
da: Slå enhed fra

en: Add Device
da: Tilføj enhed

en: Remove Device
da: Fjern enhed

en: VPN Type
da: VPN-type

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Group Password
da: Gruppeadgangskode

en: Username
da: Brugernavn

en: Turn VPN connection off
da: Slå VPN-forbindelse fra

en: _Apply
da: An_vend

en: Automatic _Connect
da: _Forbind automatisk

en: Signal Strength
da: Signalstyrke

en: Link speed
da: Forbindelseshastighed

en: details
da: detaljer

en: S_ecurity
da: S_ikkerhed

en: _Password
da: A_dgangskode

en: My Home Network
da: Mit hjemmenetværk

en: None
da: Ingen

en: Show P_assword
da: _Vis adgangskode

en: Make available to other users
da: Gør tilgængelig for andre brugere

en: identity
da: identitet

en: _Addresses
da: A_dresser

en: Automatic (DHCP) addresses only
da: Kun automatiske adresser (DHCP)

en: Link-local only
da: Kun link-lokal

en: Shared with other computers
da: Delt med andre computere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Routes
da: Ruter

en: _Ignore automatically obtained routes
da: _Ignorér automatisk fundne ruter

en: Use this connection _only for resources on its network
da: Brug _kun denne forbindelse til ressourcer på dens netværk

en: _MAC Address
da: _MAC-adresse

en: _Cloned MAC Address
da: _Klonet MAC-adresse

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
da: Nulstil indstillingerne for denne forbindelse, men husk som foretrukken forbindelse.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
da: Fjern alle detaljer vedrørende dette netværk, og prøv ikke automatisk at forbinde til det.

en: reset
da: nulstil

[ctx: tab]
en: Reset
da: Nulstil

en: Wi-Fi Hotspot
da: Trådløst hotspot

en: _Turn On
da: _Tænd

en: Turn Wi-Fi off
da: Sluk wi-fi

en: _Use as Hotspot…
da: _Brug som hotspot …

en: _Connect to Hidden Network…
da: _Forbind til skjult netværk …

en: _History
da: _Historik

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
da: Slå fra for at forbinde til et trådløst netværk

en: Network Name
da: Netværksnavn

en: Connected Devices
da: Forbundne enheder

en: Security type
da: Sikkerhedstype

en: Password
da: Adgangskode

en: Choose a Layout
da: Vælg et layout

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Select an input source to add
da: Vælg en inputkilde, der skal tilføjes

en: Keyboard Layout Options
da: Indstillinger for tastaturlayout

en: Region and Language
da: Region og sprog

en: Add Layout
da: Tilføj layout

en: Remove Layout
da: Fjern layout

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Preview Layout
da: Forhåndsvisning af layout

en: Include less-common layouts in the selection list
da: Medtag mindre almindelige layout i udvalgslisten

en: Use the same layout for all windows
da: Brug samme layout i alle vinduer

en: Allow different layouts for individual windows
da: Tillad forskellige layout for hvert vindue

en: New windows use the default layout
da: Nye vinduer anvender standardlayout

en: New windows use the previous window's layout
da: Nye vinduer anvender det foregående vindues layout

en: Display options
da: Visningsmuligheder

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
da: Anvend et landeflag, hvis tilgængeligt, til at repræsentere tastaturlayout

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
da: Vis layoutnavnet i stedet for gruppenavnet, når der anvendes tekst til at repræsentere et layout

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
da: Foretræk store bogstaver, når der anvendes tekst til at repræsentere et layout

en: _Options...
da: _Indstillinger …

en: View and edit keyboard layout options
da: Vis og redigér indstillinger for tastaturlayout

en: Reset to De_faults
da: Gendan _standardværdier

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
da: Erstat de aktuelle indstillinger for tastaturlayout med
    standardindstillingerne

en: Map Buttons
da: Tildel knapper

en: Map buttons to functions
da: Tildel funktioner til knapper

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
da: Redigér en genvej ved at vælge handlingen “Send tastetryk”, klik på tastaturgenvejstasten og hold de nye taster nede. Brug slet tilbage-tasten for at rydde.

en: No tablet detected
da: Ingen tegneplade fundet

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
da: Vær venlig at tilslutte eller tænde din Wacom-tegneplade

en: Bluetooth Settings
da: Bluetooth-indstillinger

en: Wacom Tablet
da: Wacom-tegneplade

en: Tracking Mode
da: Sporingstilstand

en: Left-Handed Orientation
da: Venstrehåndsorientering

en: Map to Monitor…
da: Afbild på skærm …

en: Map Buttons…
da: Tildel knapper …

en: Calibrate…
da: Kalibrér …

en: Adjust mouse settings
da: Justér museindstillinger

en: Adjust display resolution
da: Justér skærmopløsning

en: Decouple Display
da: Afkobl skærm

en: Tablet (absolute)
da: Tegneplade (absolut)

en: Touchpad (relative)
da: Touchpad (relativ)

en: Middle Mouse Button Click
da: Midtermuseklik

en: Right Mouse Button Click
da: Højre museklik

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: No stylus found
da: Ingen pen fundet

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
da: Flyt din pen hen til tegnepladen for at konfigurere den

en: Eraser Pressure Feel
da: Følelsen af pres med viskelæder

en: Soft
da: Blød

en: Firm
da: Fast

en: Top Button
da: Øvre knap

en: Lower Button
da: Nedre knap

en: Lowest Button
da: Underste knap

en: Tip Pressure Feel
da: Følelsen af pres med spidsen

en: Test Your _Settings
da: A_fprøv dine indstillinger

en: 802.1x _Security
da: 802.1_x-sikkerhed

en: page 1
da: side 1

en: Anony_mous identity
da: A_nonym identitet

en: Inner _authentication
da: Indre _godkendelse

en: page 2
da: side 2

en: Last Used
da: Senest anvendt

en: Twisted Pair (TP)
da: Parsnoet kabel (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
da: Tilslutningsenhedsgrænseflade (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
da: Medieuafhængig grænseflade (MII)

en: _Name
da: _Navn

en: _Cloned Address
da: _Klonet adresse

en: bytes
da: byte

en: Make available to other _users
da: Gør tilgængelig for andre _brugere

en: Connect _automatically
da: Forbind a_utomatisk

en: Firewall _Zone
da: Firewall_zone

en: Automatic DNS
da: Automatisk DNS

en: Automatic Routes
da: Automatiske ruter

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
da: Nulstil indstillinger for dette netværk inklusive adgangskoder, men husk det som et foretrukkent netværk

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
da: Fjern alle detaljer vedrørende dette netværk, og prøv ikke automatisk at forbinde

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
da: (Fejl: kan ikke indlæse program til redigering af VPN-forbindelse)

en: Make available to _other users
da: Gør tilgængelig for _andre brugere

en: Anonymous
da: Anonym

en: Authenticated
da: Godkendt

en: Both
da: Begge

en: PAC _file
da: PAC-_fil

en: _Inner authentication
da: _Indre godkendelse

en: Allow automatic PAC pro_visioning
da: Tillad automatisk PAC-pro_visionering

en: _Username
da: _Brugernavn

en: Sho_w password
da: Vi_s adgangskode

en: C_A certificate
da: C_A-certifikat

en: No CA certificate is _required
da: CA-certifikat er ikke _påkrævet

en: PEAP _version
da: PEAP-_version

en: I_dentity
da: I_dentitet

en: _User certificate
da: _Brugercertifikat

en: Private _key
da: Privat _nøgle

en: _Private key password
da: Adgangskode for _privat nøgle

en: Au_thentication
da: _Godkendelse

en: 1 (Default)
da: 1 (standard)

en: Open System
da: Åbent system

en: Shared Key
da: Delt nøgle

en: _Key
da: _Nøgle

en: Sho_w key
da: _Vis nøgle

en: WEP inde_x
da: WEP-inde_ks

en: Screen Calibration
da: Skærmkalibrering

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
da: Rør ved målmarkørerne, efterhånden som de vises på skærmen, for at kalibrere tegnepladen.

en: Mis-click detected, restarting…
da: Fejlklik registreret, genstarter …

en: Color management settings
da: Farvestyringsindstillinger

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
da: Farve, ICC, Profil, Kalibrere, Printer, Skærm

en: Region & Language
da: Region og sprog

en: Change your region and language settings
da: Ændr indstillinger for sprog og region

en: Display
da: Skærm

en: Change resolution and position of monitors and projectors
da: Ændr opløsning og placering af skærme og projektorer

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
da: Panel, Projektor, xrandr, Skærm, Opløsning, Genopfrisk, Genindlæs

en: Network settings
da: Netværksindstillinger

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
da: Netværk, Trådløs, IP, LAN, Proxy, Internet, Wi-fi

en: Graphics Tablet
da: Tegneplade

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
da: Angiv tildeling af knapper og justér følsomhed for digital pen til tegneplader

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
da: Tegneplade, Wacom, Pen, Stylus, Viskelæder, Slette, Mus
