cinnamon-control-center master - en to id translation catalogue (455 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
id: Profil lain…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
id: Standar:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
id: Ruang warna:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
id: Profil uji:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
id: Atur buat semua pengguna

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
id: Buat perangkat virtual

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
id: Pilih Berkas Profil ICC

en: _Import
id: _Impor

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
id: Profil ICC yang didukung

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
id: Semua berkas

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
id: Profil Tersedia Bagi Monitor

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
id: Profil Tersedia Bagi Pemindai

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
id: Profil Tersedia Bagi Pencetak

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
id: Profil Tersedia Bagi Kamera

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
id: Profil Tersedia Bagi Webcam

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
id: Profil Tersedia

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
id: Perangkat

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
id: Kalibrasi

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
id: Tak bisa menghapus profil yang ditambahkan secara otomatis

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
id: Tiada profil

en: %i year | %i years
id[0]: %i tahun

en: %i month | %i months
id[0]: %i bulan

en: %i week | %i weeks
id[0]: %i minggu

note: fallback
en: Less than 1 week
id: Kurang dari 1 minggu

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
id: RGB standar

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
id: CMYK standar

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
id: Kelabu standar

en: Uncalibrated
id: Tak dikalibrasi

en: This device is not color managed.
id: Perangkat tak dikelola warnanya.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
id: Perangkat ini memakai data terkalibrasi pabrikan.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
id: Perangkat tak memiliki profil yang cocok bagi koreksi warna seluruh layar.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
id: Perangkat memiliki profil tua yang mungkin tidak akurat lagi.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
id: Tak dinyatakan

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
id: Tak terdeteksi perangkat yang mendukung manajemen warna

[ctx: Device kind]
en: Display
id: Tampilan

[ctx: Device kind]
en: Scanner
id: Pemindai

[ctx: Device kind]
en: Camera
id: Kamera

note: Add some common languages first
en: English
id: Inggris

en: British English
id: Inggris Britania

en: German
id: Jerman

en: French
id: Perancis

en: Spanish
id: Spanyol

en: Chinese (simplified)
id: Cina (disederhanakan)

en: Russian
id: Rusia

en: Arabic
id: Arab

note: Add some common regions
en: United States
id: Amerika Serikat

en: Germany
id: Jerman

en: France
id: Perancis

en: Spain
id: Spanyol

en: China
id: Cina

en: Select a region
id: Pilih daerah

en: Unspecified
id: Tak dinyatakan

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
id: Tampilan Kembar

en: Confirm reset to defaults
id: Konfirmasikan pengaturan ulang ke default

en: Cancel
id: Batal

en: Continue
id: Lanjutkan

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
id: Ini akan menghapus semua konfigurasi tampilan yang ada dan mengatur ulang tata letak saat ini.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
id: Lanskap

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
id: Potret Kanan

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
id: Potret Kiri

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
id: Lanskap (dibalik)

en: Monitor scale
id: Skala monitor

en: User interface scale
id: Skala antarmuka pengguna

en: Network proxy
id: Proxy jaringan

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
id: VPN %s

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
id: Ups, ada sesuatu yang salah. Harap hubungi vendor perangkat lunak Anda.

en: NetworkManager needs to be running.
id: NetworkManager perlu berjalan.

en: never
id: tak pernah

en: today
id: hari ini

en: yesterday
id: kemarin

en: %i day ago | %i days ago
id[0]: %i hari yang lalu

en: IPv4 Address
id: Alamat IPv4

en: IPv6 Address
id: Alamat IPv6

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Hardware Address
id: Alamat Perangkat Keras

en: Default Route
id: Jalur Bawaan

en: Last used
id: Terakhir dipakai

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
id: Kabel

en: Options…
id: Opsi…

en: Add new connection
id: Tambah sambungan baru

[ctx: Wifi security]
en: None
id: Tak ada

[ctx: Signal strength]
en: None
id: Tidak ada

[ctx: Signal strength]
en: Weak
id: Lemah

[ctx: Signal strength]
en: Ok
id: Oke

[ctx: Signal strength]
en: Good
id: Baik

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
id: Sempurna

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
id: Apabila Anda memiliki koneksi Internet selain nirkabel, Anda dapat membuat hotspot nirkabel untuk berbagi koneksi dengan yang lain.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
id: Mengaktifkan hotspot nirkabel akan memutuskan Anda dari <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
id: Tidak mungkin mengakses Internet melalui nirkabel anda selama hotspot aktif.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
id: Hentikan hotspot dan putuskan semua pengguna?

en: _Cancel
id: _Batal

en: System policy prohibits use as a Hotspot
id: Kebijakan sistem melarang pemakaian sebagai Hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
id: Perangkat nirkabel tidak mendukung mode Hotspot

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
id: Rincian jaringan untuk jaringan yang dipilih, termasuk kata sandi dan konfigurasi kustom akan hilang.

en: _Forget
id: _Lupakan

en: History
id: Riwayat

en: _Close
id: _Tutup

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
id: _Lupakan

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
id: Mencari Sendiri Proksi Web dipakai ketika URL Konfigurai tak diberikan.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
id: Ini tak dianjurkan bagi jaringan publik yang tak terpercaya.

en: Proxy
id: Proksi

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
id: Ad-Hoc

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
id: Infrastruktur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
id: Status tak diketahui

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
id: Tak dikelola

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
id: Tak tersedia

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
id: Menyambung

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
id: Perlu otentikasi

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
id: Tersambung

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
id: Memutus

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
id: Koneksi gagal

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
id: Status tak diketahui (hilang)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
id: Tak tersambung

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
id: Konfigurasi gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
id: Konfigurasi IP gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
id: Konfigurasi IP kadaluarsa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
id: Rahasia diperlukan, tapi tak disediakan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
id: 802.1X supplicant diputus

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
id: Konfigurasi 802.1X supplicant gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
id: 802.1X supplicant gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
id: 802.1X supplicant makan waktu terlalu lama untuk mengotentikasi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
id: Layanan PPP gagal dimulai

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
id: Layanan PPP diputus

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
id: PPP gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
id: Klien DHCP gagal dimulai

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
id: Galat klien DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
id: Klien DHCP gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
id: Layanan koneksi bersama gagal dimulai

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
id: Layanan koneksi bersama gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
id: Layanan AutoIP gagal dimulai

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
id: Galat layanan AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
id: Layanan AutoIP gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
id: Jalur sibuk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
id: Tak ada nada panggil

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
id: Carrier tak dapat dijalin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
id: Permintaan pemanggilan habis waktu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
id: Usaha memanggil gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
id: Inisialisasi modem gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
id: Gagal memilih APN yang dinyatakan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
id: Tak mencari jaringan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
id: Pendaftaran jaringan ditolak

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
id: Pendaftaran jaringan habis waktu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
id: Gagal mendaftar ke jaringan yang diminta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
id: Uji PIN gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
id: Firmware yang diperlukan bagi perangkat mungkin hilang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
id: Koneksi aktif perangkat menghilang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
id: Koneksi perangkat kini diasumsikan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
id: Modem tak ditemukan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
id: Koneksi Bluetooth gagal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
id: Kartu SIM tak dipasang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
id: Perlu PIN SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
id: Perlu PUK SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
id: SIM salah

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
id: Kebergantungan koneksi gagal

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
id: Firmware hilang

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
id: Kabel tercabut

en: Layout
id: Tata letak

en: Default
id: Bawaan

en: Button %d
id: Tombol %d

en: Output:
id: Keluaran:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
id: Pertahankan rasio aspek (kotak surat):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
id: Memetakan ke monitor tunggal

en: %d of %d
id: %d dari %d

en: Display Mapping
id: Pemetaan Tampilan

en: Button
id: Tombol

en: New shortcut…
id: Pintasan baru…

en: Security
id: Keamanan

en: automatic
id: otomatis

en: Profile %d
id: Profil %d

en: Never
id: Jangan Pernah

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Details
id: Rincian

en: Identity
id: Identitas

en: Address
id: Alamat

en: Delete Address
id: Hapus Alamat

en: Add
id: Tambah

en: Delete DNS Server
id: Hapus Server DNS

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
id: Metrik

en: Delete Route
id: Hapus Route

en: Automatic (DHCP)
id: Otomatis (DHCP)

en: Link-Local Only
id: Hanya Link-Lokal

en: Prefix
id: Prefiks

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatic, DHCP only
id: Otomatis, hanya DHCP

en: Reset
id: Atur Ulang

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
id: Tidak ada

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
id: Kunci WEP 40/128-bit (Heksa atau ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
id: Frasa-kunci WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
id: WEP Dinamik (802.1x)

en: The zone defines the trust level of the connection
id: Zona mendefinisikan tingkat kepercayaan dari koneksi

en: Unable to open connection editor
id: Tidak dapat membuka editor koneksi

en: New Profile
id: Profil Baru

en: _Add
id: _Tambah

en: Import from file…
id: Impor dari berkas…

en: Add VPN
id: Tambah VPN

en: Cannot import VPN connection
id: Tidak dapat mengimpor koneksi VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
id: Berkas "%s" tidak dapat dibaca atau tidak berisi informasi koneksi VPN yang dikenali
    
    Galat: %s.

en: Select file to import
id: Pilih berkas untuk diimpor

en: _Open
id: _Buka

en: A file named “%s” already exists.
id: Berkas bernama "%s" sudah ada.

en: _Replace
id: _Ganti

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
id: Apakah Anda ingin mengganti %s dengan koneksi VPN yang Anda simpan?

en: Cannot export VPN connection
id: Tidak dapat mengekspor koneksi VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
id: Sambungan VPN "%s" tidak dapat diekspor ke %s.
    
    Galat: %s.

en: Export VPN connection
id: Ekspor sambungan VPN

en: _Save
id: _Simpan

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
id: galat yang tidak terdefinisi dalam keamanan 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
id: tak ada berkas yang dipilih

en: unspecified error validating eap-method file
id: galat tak dispesifikasikan saat memvalidasi berkas eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
id: Kunci privat DER, PEM, atau PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
id: Sertifikat DER atau PEM  (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
id: kurang berkas PAC EAP-FAST

en: Choose a PAC file
id: Pilih berkas PAC

en: PAC files (*.pac)
id: Berkas PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
id: kurang nama pengguna EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
id: kurang sandi EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
id: sertifikat CA EAP-PEAP tak valid: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
id: sertifikat CA EAP-PEAP tak valid: tak ada sertifikat yang dinyatakan

en: Choose a Certificate Authority certificate
id: Pilih sebuah sertifikat Certificate Authority

en: missing EAP username
id: kurang nama pengguna EAP

en: missing EAP password
id: kurang kata sandi EAP

en: missing EAP-TLS identity
id: kurang identitas EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
id: sertifikat CA EAP-TLS tak valid: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
id: sertificat CA EAP-TLS tak valid: tak ada sertifikat yang dinyatakan

en: invalid EAP-TLS password: missing
id: sandi EAP-TLS tak valid: kurang

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
id: kunci privat EAP-TLS tak valid: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
id: sertifikat pengguna EAP-TLS tak valid: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
id: Kunci privat tak tersandi itu tidak aman

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
id: Kunci pribadi yang dipilih sepertinya tidak dilindungi oleh sandi. Ini dapat menyebabkan kredensial keamanan Anda disalahgunakan. Silakan pilih kunci pribadi yang diamankan oleh sandi.
    
    (Anda dapat melindungi kunci pribadi Anda dengan openssl)

en: Choose your personal certificate
id: Pilih sertifikat pribadi Anda

en: Choose your private key
id: Pilih kunci privat Anda

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
id: sertifikat CA EAP-TTLS tak valid: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
id: sertificat CA EAP-TTLS tak valid: tak ada sertifikat yang dinyatakan

en: Unknown error validating 802.1x security
id: Galat tak diketahui saat memvalidasi keamanan 802.1x

en: missing leap-username
id: kurang nama pengguna leap

en: missing leap-password
id: kurang sandi leap

en: missing wep-key
id: kurang kunci wep

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
id: kunci wep tak valid: kunci dengan panjang %zu mesti hanya memuat dijit heksa

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
id: kunci wep tak valid: kunci dengan panjang %zu mesti hanya memuat karakter ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
id: kunci wep tak valid: panjang kunci %zu salah. Suatu kunci mesti memiliki panjang 5/13 (ascii) atau 10/26 (heksa)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
id: wep-key tak valid: frasa sandi tak boleh kosong

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
id: kunci wep tak valid: frasa sandi mesti lebih pendek daripada 64 karakter

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
id: wpa-psk tak valid: panjang kunci %zu tak valid. Mesti antara [8,63] byte atau 64 heksa dijit

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
id: wpa-psk tak valid: tak bisa menginterpretasi kunci dengan 64 byte sebagai heksa

en: _All Settings
id: Semu_a Pengaturan

en: Enable verbose mode
id: Aktifkan moda verbose

en: Show the overview
id: Tampilkan ringkasan

en: Show help options
id: Menampilkan opsi bantuan

en: Panel to display
id: Panel yang hendak ditampilkan

en: - System Settings
id: - Pengaturan Sistem

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
id: %s
    Jalankan '%s --help' untuk melihat daftar lengkap dari pilihan baris perintah.

en: Help
id: Bantuan

en: Quit
id: Keluar

en: Color
id: Warna

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
id: Setiap perangkat perlu profil warna terkini untuk menjadi terkelola warnanya.

en: Add device
id: Tambah perangkat

en: Add a virtual device
id: Tambahkan perangkat virtual

en: Delete device
id: Hapus perangkat

en: Remove a device
id: Hapus perangkat

en: Set this profile for all users on this computer
id: Tata profil ini bagi semua pengguna pada komputer ini

en: Add profile
id: Tambah profil

en: Remove profile
id: Hapus profil

en: View details
id: Lihat detail

en: Device type:
id: Jenis perangkat

en: Manufacturer:
id: Pabrikan:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
id: Berkas gambar dapat diseret ke jendela ini untuk melengkapi otomatis ruas-ruas di atas.

en: Select a language
id: Pilih sebuah bahasa

en: _Select
id: _Pilih

en: Display Arrangement
id: Pengaturan Tampilan

en: Set as Primary
id: Atur sebagai Utama

en: Display Configuration
id: Konfigurasi Tampilan

en: Join Displays
id: Gabung Layar

en: Mirror
id: Cermin

en: Displays
id: Tampilan

en: Reset to Defaults
id: Kembalikan ke Setelan Awal

en: Cancel changes
id: Batalkan perubahan

en: Apply
id: Terapkan

en: Resolution
id: Resolusi

en: Refresh Rate
id: Rasio Penyegaran

en: Rotation
id: Rotasi

en: Adjust for TV
id: Setel untuk TV

en: _Add Profile…
id: _Tambah Profil...

en: Provider
id: Penyedia

en: Network
id: Jaringan

[ctx: proxy method]
en: None
id: Tak ada

[ctx: proxy method]
en: Automatic
id: Otomatis

en: _Method
id: _Metode

en: _Configuration URL
id: URL _Konfigurasi

en: _HTTP Proxy
id: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
id: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
id: Proxy _FTP

en: _Socks Host
id: Host _Socks

en: _Ignore Hosts
id: _Abaikan Host

en: HTTP proxy port
id: Port Proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
id: Port Proxy HTTPS

en: FTP proxy port
id: Port Proxy FTP

en: Socks proxy port
id: Port Proxy Socks

en: Turn device off
id: Matikan perangkat

en: Add Device
id: Tambah Perangkat

en: Remove Device
id: Hapus Perangkat

en: VPN Type
id: Jenis VPN

en: Group Name
id: Nama Grup

en: Group Password
id: Sandi Grup

en: Username
id: Nama Pengguna

en: Turn VPN connection off
id: Matikan koneksi VPN

en: _Apply
id: _Terapkan

en: Automatic _Connect
id: Sambung_Otomatis

en: Signal Strength
id: Kekuatan Sinyal

en: Link speed
id: Kecepatan link

en: details
id: rincian

en: S_ecurity
id: K_eamanan

en: My Home Network
id: Jaringan Rumahku

en: None
id: Nihil

en: Show P_assword
id: Tampilkan S_andi

en: Make available to other users
id: Jadikan tersedia bagi pengguna lain

en: identity
id: identitas

en: _Addresses
id: _Alamat

en: Automatic (DHCP) addresses only
id: Hanya alamat otomatis (DHCP)

en: Link-local only
id: Hanya link-lokal

en: Shared with other computers
id: Berbagi dengan komputer lain

en: Disabled
id: Dimatikan

en: Routes
id: Rute

en: _Ignore automatically obtained routes
id: _Abaikan route yang diperoleh secara otomatis

en: Use this connection _only for resources on its network
id: Gunakan hanya_sambungan ini untuk sumber daya pada jaringannya

en: _MAC Address
id: _Alamat MAC

en: _Cloned MAC Address
id: _Alamat MAC yang diklon

en: hardware
id: perangkat keras

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
id: Ulang pengaturan untuk koneksi ini ke setelan standar, tapi ingat sebagai koneksi yang disukai.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
id: Hapus semua rincian yang berkaitan dengan jaringan ini dan jangan mencoba untuk menyambung secara otomatis kepadanya.

en: Hardware
id: Perangkat keras

[ctx: tab]
en: Reset
id: Setel ulang

en: Wi-Fi Hotspot
id: Hotspot Wi-Fi

en: _Turn On
id: Ak_tifkan

en: Turn Wi-Fi off
id: Matikan Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
id: _Gunakan sebagai Hotspot

en: _Connect to Hidden Network…
id: _Menghubungkan ke jaringan tersembunyi

en: _History
id: _Riwayat

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
id: Matikan untuk menyambung ke jaringan Wi-Fi

en: Network Name
id: Nama Jaringan

en: Connected Devices
id: Perangkat Yang Tersambung

en: Security type
id: Tipe keamanan

en: Password
id: Kata Sandi

en: Choose a Layout
id: Pilih Tata Letak

en: Preview
id: Pratinjau

en: Select an input source to add
id: Pilih sumber masukan untuk ditambahkan

en: Keyboard Layout Options
id: Pilihan-pilihan Tata Letak Keyboard

en: Region and Language
id: Wilayah dan Bahasa

en: Add Layout
id: Tambah Tata Letak

en: Remove Layout
id: Hapus tata letak

en: Move Up
id: Pindah Ke Atas

en: Move Down
id: Pindah Ke Bawah

en: Preview Layout
id: Pratinjau Tata Letak

en: Include less-common layouts in the selection list
id: Sertakan tata letak yang kurang umum dalam daftar pilihan

en: Use the same layout for all windows
id: Gunakan tata letak yang sama pada semua jendela

en: Allow different layouts for individual windows
id: Perbolehkan tata letak berbeda untuk tiap jendela

en: New windows use the default layout
id: Jendela baru memakai tata letak bawaan

en: New windows use the previous window's layout
id: Jendela baru memakai tata letak jendela sebelumnya

en: Display options
id: Pilihan tampilan

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
id: Gunakan bendera negara, jika tersedia, untuk mewakili tata letak keyboard

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
id: Tampilkan nama tata letak dari pada nama grup saat menggunakan teks untuk mewakili tata letak

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
id: Utamakan huruf besar saat menggunakan teks untuk mewakili tata letak

en: _Options...
id: _Opsi...

en: View and edit keyboard layout options
id: Lihat dan ubah opsi tata letak keyboard

en: Reset to De_faults
id: _Kembali Semula

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
id: Ganti tatanan tata letak papan tik kini dengan
    pengaturan bawaan

en: Map Buttons
id: Tombol Pemetaan

en: Map buttons to functions
id: Tombol pemetaan ke fungsi

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
id: Untuk menyunting suatu tombol pintas, pilih aksi "Kirim Ketukan Tombol", tekan tombol pintasan papan tik dan tahan tombol baru atau tekan Backspace untuk menghapus.

en: No tablet detected
id: Tablet tak terdeteksi

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
id: Silakan tancapkan atau nyalakan tablet Wacom Anda

en: Bluetooth Settings
id: Pengaturan Bluetooth

en: Wacom Tablet
id: Tablet Wacom

en: Tracking Mode
id: Mode Pelacakan

en: Left-Handed Orientation
id: Orientasi Kidal

en: Map to Monitor…
id: Petakan ke Monitor…

en: Map Buttons…
id: Tombol Pemetaan...

en: Calibrate…
id: Mengalibrasi...

en: Adjust mouse settings
id: Setel pengaturan tetikus

en: Adjust display resolution
id: Atur resolusi tampilan

en: Decouple Display
id: Tampilan Terpisah

en: Tablet (absolute)
id: Tablet (absolut)

en: Touchpad (relative)
id: Touchpad (relatif)

en: Middle Mouse Button Click
id: Klik Tombol Tengah Mouse

en: Right Mouse Button Click
id: Klik Tombol Kanan Mouse

en: Back
id: Kembali

en: Forward
id: Maju

en: No stylus found
id: Tak ada stylus yang ditemukan

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
id: Silakan pindah stylus ke dekat tablet untuk mengkonfigurasinya

en: Eraser Pressure Feel
id: Perasaan Tekanan Penghapus

en: Soft
id: Lembut

en: Firm
id: Tegas

en: Top Button
id: Tombol Puncak

en: Lower Button
id: Tombol Bawah

en: Lowest Button
id: Tombol Paling Bawah

en: Tip Pressure Feel
id: Perasaan Tekanan Ujung

en: Test Your _Settings
id: Uji _Pengaturan Anda

en: 802.1x _Security
id: Keamanan_802.1x

en: page 1
id: halaman 1

en: Anony_mous identity
id: Identitas anoni_m

en: Inner _authentication
id: Otentikasi_dalam

en: page 2
id: halaman 2

en: Last Used
id: Terakhir Digunakan

en: _Name
id: _Nama

en: _Cloned Address
id: _Alamat yang ditiru

en: bytes
id: byte

en: Make available to other _users
id: Jadikan tersedia bagi pengg_una lain

en: Connect _automatically
id: Terhubung otom_atis

en: Firewall _Zone
id: Zona_Firewall

en: Automatic DNS
id: DNS Otomatis

en: Automatic Routes
id: Rute Otomatis

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
id: Ulang pengaturan jaringan ini, termasuk kata sandi, tapi ingat ini sebagai jaringan yang disukai

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
id: Hapus semua rincian yang berkaitan dengan jaringan ini dan jangan mencoba untuk menyambung secara otomatis

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
id: (Kesalahan: tidak dapat memuat penyunting koneksi VPN)

en: Make available to _other users
id: Jadikan tersedia bagi pengg_una lain

en: Anonymous
id: Anonim

en: Authenticated
id: Terotentikasi

en: Both
id: Keduanya

en: PAC _file
id: Berkas_PAC

en: _Inner authentication
id: Otent_ikasi dalam:

en: Allow automatic PAC pro_visioning
id: Ijinkan PAC pro_visioning otomatis

en: _Username
id: Nama pengg_una

en: Sho_w password
id: Tampilkan _sandi

en: Version 0
id: Versi 0

en: Version 1
id: Versi 1

en: C_A certificate
id: Sertifikat C_A

en: No CA certificate is _required
id: Tidak ada sertifikat CA yang dibutuhkan

en: PEAP _version
id: _Versi PEAP

en: I_dentity
id: I_dentitas

en: _User certificate
id: Sertifikat pengg_una

en: Private _key
id: _Kunci pribadi

en: _Private key password
id: Sandi kunci _pribadi

en: Au_thentication
id: O_tentikasi

en: 1 (Default)
id: 1 (Standar)

en: Open System
id: Sistem Terbuka

en: Shared Key
id: Kunci Bersama

en: _Key
id: _Kunci

en: Sho_w key
id: Tampilkan _kunci

en: WEP inde_x
id: Inde_ks WEP

en: _Type
id: _Tipe

en: Screen Calibration
id: Kalibrasi Layar

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
id: Sentuhlah penanda target yang muncul pada layar untuk melakukan kalibrasi pada tablet.

en: Mis-click detected, restarting…
id: Salah klik terdeteksi, memulai ulang…

en: Color management settings
id: Pengaturan manajemen warna

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
id: Warna, ICC, Profil, Kalibrasi, Printer, Tampilan

en: Region & Language
id: Wilayah & Bahasa

en: Change your region and language settings
id: Ubah pengaturan wilayah dan bahasa Anda

en: Display
id: Tampilan

en: Change resolution and position of monitors and projectors
id: Ubah resolusi dan posisi monitor dan projektor

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
id: Panel, Proyektor, xrandr, Layar, Resolusi, Segarkan

en: Network settings
id: Pengaturan jaringan

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
id: Jaringan, Nirkabel, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
id: Tablet Grafis

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
id: Tata pemetaan tombol dan atur kepekaan stylus bagi tablet grafis

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
id: Tablet, Wacom, Stylus, Penghapus, Mouse
