cinnamon-control-center master - en to ja translation catalogue (490 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ja: 他のプロファイル…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ja: 既定:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ja: 色空間:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ja: テスト用プロファイル:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ja: 全ユーザー用に設定

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ja: 仮想デバイスを作成

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ja: ICC プロファイルのファイルを選択

en: _Import
ja: インポート (_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ja: サポートされている ICC プロファイル

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ja: すべてのファイル

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ja: 利用可能なディスプレイ用プロファイル

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ja: 利用可能なスキャナー用プロファイル

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ja: 利用可能なプリンター用プロファイル

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ja: 利用可能なカメラ用プロファイル

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ja: 利用可能なウェブカメラ用プロファイル

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ja: 利用可能なプロファイル

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ja: デバイス

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
ja: 較正

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
ja: 自動で追加されたプロファイルは削除できません

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ja: プロファイルなし

en: %i year | %i years
ja[0]: %i 年

en: %i month | %i months
ja[0]: %i ヶ月

en: %i week | %i weeks
ja[0]: %i 週間

note: fallback
en: Less than 1 week
ja: 1 週間未満

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ja: 既定の RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ja: 既定の CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ja: 既定のグレースケール

en: Uncalibrated
ja: 未較正

en: This device is not color managed.
ja: このデバイスは色管理されていません。

en: This device is using manufacturing calibrated data.
ja: このデバイスは製造時の較正データを使用しています。

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
ja: このデバイスは画面全体の色補正に適したプロファイルを持っていません。

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
ja: このデバイスは不正確かもしれない古いプロファイルを持っています。

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ja: 指定なし

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
ja: 色管理をサポートするデバイスが見つかりません

[ctx: Device kind]
en: Display
ja: ディスプレイ

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ja: スキャナー

[ctx: Device kind]
en: Printer
ja: プリンター

[ctx: Device kind]
en: Camera
ja: カメラ

[ctx: Device kind]
en: Webcam
ja: ウェブカメラ

note: Add some common languages first
en: English
ja: 英語

en: British English
ja: イギリス英語

en: German
ja: ドイツ語

en: French
ja: フランス語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Chinese (simplified)
ja: 中国語 (簡体字)

en: Russian
ja: ロシア語

en: Arabic
ja: アラビア語

note: Add some common regions
en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: Germany
ja: ドイツ

en: France
ja: フランス

en: Spain
ja: スペイン

en: China
ja: 中国

en: Select a region
ja: 地域を選択してください

en: Unspecified
ja: 未指定

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
ja: 複製表示のディスプレイ

en: Confirm reset to defaults
ja: 既定値に戻そうとしています

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Continue
ja: 続行

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
ja: 既存のディスプレイ設定をすべて削除し、現在のレイアウトを初期化します。

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ja: 横方向

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ja: 縦方向 (右)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ja: 縦方向 (左)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ja: 横方向 (反転)

en: Monitor scale
ja: モニターの拡大率

en: User interface scale
ja: UI の拡大率

en: Network proxy
ja: ネットワークプロキシ

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ja: 問題が発生しました。ソフトウェアのベンダーに報告してください。

en: NetworkManager needs to be running.
ja: NetworkManager が実行されている必要があります。

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ja: %d MB/秒

en: never
ja: まったくなし

en: today
ja: 今日

en: yesterday
ja: 昨日

en: %i day ago | %i days ago
ja[0]: %i 日前

en: IPv4 Address
ja: IPv4 アドレス

en: IPv6 Address
ja: IPv6 アドレス

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Hardware Address
ja: ハードウェアアドレス

en: Default Route
ja: 既定のルート

en: Last used
ja: 最終使用日

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ja: 有線

en: Options…
ja: オプション…

en: Add new connection
ja: 新しい接続を追加

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ja: エンタープライズ

[ctx: Wifi security]
en: None
ja: なし

[ctx: Signal strength]
en: None
ja: 圏外

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ja: 弱い

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ja: 普通

[ctx: Signal strength]
en: Good
ja: 良い

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ja: 最高

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
ja: 無線以外のインターネット接続がある場合は、 無線アクセスポイントを設定し、他の人とインターネット接続を共有することができます。

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
ja: 無線アクセスポイントをオンにすると <b>%s</b> の接続が切断されます。

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
ja: アクセスポイントが有効な場合、無線によるインターネット接続はできません。

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ja: アクセスポイントを停止し、ユーザーを切断させますか？

en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: _Stop Hotspot
ja: アクセスポイントを停止 (_S)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ja: システムのポリシーにより、アクセスポイントとしての使用が禁止されています

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ja: 無線デバイスが、アクセスポイントモードをサポートしていません

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ja: 選択したネットワークのパスワードや、その他の設定がすべて失われます。

en: _Forget
ja: 破棄 (_F)

en: History
ja: 履歴

en: _Close
ja: 閉じる (_C)

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ja: 破棄 (_F)

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ja: 設定ファイルの URL が指定されていない場合は Web Proxy Autodiscovery (WPAD) を使用します。

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ja: 信頼できない公衆ネットワークでの WPAD の使用は推奨されません。

en: Proxy
ja: プロキシ

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
ja: アドホック

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ja: インフラストラクチャ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ja: 状態不明

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ja: 管理対象外

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ja: 利用不可

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ja: 接続しています

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ja: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ja: 接続済み

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ja: 切断しています

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ja: 接続失敗

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ja: 状態不明 (見つかりません)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ja: 未接続

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ja: 設定に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ja: IP 設定に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ja: IP 設定の期限切れ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ja: 必要な秘密情報が未指定です

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ja: 802.1x サプリカントが切断されました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ja: 802.1x サプリカントの設定に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ja: 802.1x サプリカントが失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ja: 802.1x サプリカントの認証に時間がかかりすぎました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ja: PPP サービスの起動に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ja: PPP サービスの接続を切断しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ja: PPP が失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ja: DHCP クライアントの起動に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ja: DHCP クライアントにエラーがありました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ja: DHCP クライアントが失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ja: 共有接続サービスの起動に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ja: 共有接続サービスが失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ja: AutoIP サービスの起動に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ja: AutoIP サービスにエラーがありました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ja: AutoIP サービスが失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ja: 回線が使用中です

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ja: 発信音がありません

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ja: キャリアの確立ができませんでした

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ja: 発信要求がタイムアウトしました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ja: 発信の試行に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ja: モデムの初期化に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ja: 指定された APN の選択に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ja: ネットワーク検索をしていません

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ja: ネットワーク登録が拒否されました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ja: ネットワーク登録がタイムアウトしました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ja: 要求されたネットワークへの登録に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ja: PIN の確認に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ja: デバイスのファームウェアがないようです

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ja: 接続が消失しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ja: 既存の接続と見なされました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ja: モデムが見つかりませんでした

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ja: Bluetooth 接続に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ja: SIM カードが挿入されていません

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ja: SIM の暗証番号 (PIN) が必要です

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ja: SIM の PUK コードが必要です

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ja: SIM が違います

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ja: 接続の依存サービスに問題があります

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ja: ファームウェア未検出

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ja: ケーブル未接続

en: Layout
ja: レイアウト

en: Default
ja: 既定

en: Button %d
ja: ボタン %d

en: Output:
ja: 出力:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ja: 縦横比を維持 (レターボックス):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ja: ひとつのモニターに割り当て

en: %d of %d
ja: %d / %d

en: Display Mapping
ja: 画面のマッピング

en: Stylus
ja: スタイラス

en: Tablet
ja: タブレット

en: Button
ja: ボタン

en: New shortcut…
ja: 新しいショートカット…

en: Security
ja: セキュリティ

en: automatic
ja: 自動

en: Profile %d
ja: プロファイル %d

en: Never
ja: 未使用

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Details
ja: 詳細

en: Identity
ja: 識別情報

en: Address
ja: アドレス

en: Netmask
ja: ネットマスク

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Delete Address
ja: アドレスを削除

en: Add
ja: 追加

en: Server
ja: サーバー

en: Delete DNS Server
ja: DNS サーバーを削除

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ja: メトリック

en: Delete Route
ja: ルートを削除

en: Automatic (DHCP)
ja: 自動 (DHCP)

en: Manual
ja: 手動

en: Link-Local Only
ja: リンクローカルのみ

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic, DHCP only
ja: 自動, DHCP のみ

en: Reset
ja: 初期化

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ja: なし

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ja: WEP 40/128-bit キー (16 進または ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ja: WEP 128-bit パスフレーズ

en: Dynamic WEP (802.1x)
ja: ダイナミック WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
ja: WPA & WPA2 パーソナル

en: WPA & WPA2 Enterprise
ja: WPA & WPA2 エンタープライズ

[ctx: Firewall zone]
en: Default
ja: 既定

en: The zone defines the trust level of the connection
ja: ゾーンにより、接続の信頼レベルが決定されます

en: Unable to open connection editor
ja: 接続エディターを開けません

en: New Profile
ja: 新しいプロファイル

en: _Add
ja: 追加 (_A)

en: Import from file…
ja: ファイルからインポート…

en: Add VPN
ja: VPN を追加

en: Cannot import VPN connection
ja: VPN 接続をインポートできません

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ja: ファイル “%s” は読み取れないか、認識できる VPN 接続情報が含まれていません
    
    エラー: %s。

en: Select file to import
ja: インポートするファイルを選択

en: _Open
ja: 開く (_O)

en: A file named “%s” already exists.
ja: “%s” という名前のファイルがすでに存在します。

en: _Replace
ja: 置換 (_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ja: VPN 接続を %s に上書きして保存しますか？

en: Cannot export VPN connection
ja: VPN 接続をエクスポートできません

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ja: VPN 接続 “%s” を %s にエクスポートできませんでした。
    
    エラー: %s。

en: Export VPN connection
ja: VPN 接続をエクスポート

en: _Save
ja: 保存 (_S)

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
ja: 802.1x セキュリティ (wpa-eap) の不明なエラーです

en: no file selected
ja: ファイルが未選択です

en: unspecified error validating eap-method file
ja: EAP メソッドファイルの検証中に不明なエラーがありました

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ja: DER, PEM, PKCS#12 秘密鍵 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ja: DER または PEM 証明書 (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
ja: EAP-FAST PAC ファイルがありません

en: Choose a PAC file
ja: PAC ファイルを選択

en: PAC files (*.pac)
ja: PAC ファイル (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
ja: EAP-LEAP ユーザー名がありません

en: missing EAP-LEAP password
ja: EAP-LEAP パスワードがありません

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-PEAP CA 証明書です: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-PEAP CA 証明書です: 証明書が指定されていません

en: Choose a Certificate Authority certificate
ja: 認証局の証明書を選択

en: missing EAP username
ja: EAP ユーザー名がありません

en: missing EAP password
ja: EAP パスワードがありません

en: missing EAP-TLS identity
ja: EAP-TLS 識別情報がありません

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-TLS CA 証明書です: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-TLS CA 証明書です: 証明書が指定されていません

en: invalid EAP-TLS password: missing
ja: 無効な EAP-TLS パスワードです: 指定されていません

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ja: 無効な EAP-TLS 秘密鍵です: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ja: 無効な EAP-TLS ユーザー証明書です: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
ja: 暗号化されていない秘密鍵は危険です

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ja: 選択した秘密鍵はパスワードで保護されていないようです。  このままだと、セキュリティ資格情報が漏洩するおそれがあります。  パスワードで保護された秘密鍵を選択してください。
    
    (秘密鍵のパスワード保護は OpenSSL で行えます)

en: Choose your personal certificate
ja: 個人証明書を選択

en: Choose your private key
ja: 秘密鍵を選択

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-TTLS CA 証明書です: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-TTLS CA 証明書です: 証明書が指定されていません

en: Unknown error validating 802.1x security
ja: 802.1x セキュリティの検証中に不明なエラーがありました

en: Tunneled TLS
ja: トンネル TLS

en: Protected EAP (PEAP)
ja: 保護された EAP (PEAP)

en: missing leap-username
ja: LEAP ユーザー名がありません

en: missing leap-password
ja: LEAP パスワードがありません

en: missing wep-key
ja: WEP キーがありません

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ja: 無効な WEP キーです: キー (長さ %zu) には 16 進数字のみを含めてください

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ja: 無効な WEP キーです: キー (長さ %zu) には ASCII 文字のみを含めてください

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ja: 無効な WEP キーです: キーの長さ %zu は正しくありません。キーは 5/13 (ASCII) か 10/26 (16 進) の長さにしてください

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ja: 無効な WEP キーです: パスフレーズは空にできません

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ja: 無効な WEP キーです: パスフレーズは 64 文字未満にしてください

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ja: 無効な WPA 事前共有キーです: キーの長さ %zu は正しくありません。[8,63] バイトか 64 個の 16 進数字にしてください

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ja: 無効な WPA 事前共有キーです: 64 バイトのキーを 16 進数字として解釈できません

en: _All Settings
ja: すべての設定 (_A)

en: Enable verbose mode
ja: 冗長モードを有効化

en: Show the overview
ja: 全体を表示

en: Show help options
ja: ヘルプのオプションを表示

en: Panel to display
ja: 表示するパネル

en: - System Settings
ja: - システムの設定

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    '%s --help' を実行すると、利用できるコマンドラインのオプションをすべて表示します。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Quit
ja: 終了

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ja: アクセスポイント

en: Color
ja: 色

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ja: 色管理を行うには、各デバイスの最新カラープロファイルが必要です。

en: Add device
ja: デバイスを追加

en: Add a virtual device
ja: 仮想デバイスを追加します

en: Delete device
ja: デバイスを削除

en: Remove a device
ja: デバイスを削除します

en: Set this profile for all users on this computer
ja: このコンピューターを使用するすべてのユーザーに対し、指定したプロファイルを適用します

en: Add profile
ja: プロファイルを追加

en: Remove profile
ja: プロファイルを削除

en: View details
ja: 詳細を表示

en: Device type:
ja: デバイスの種類:

en: Manufacturer:
ja: 製造者:

en: Model:
ja: モデル:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
ja: このウィンドウにイメージファイルをドラッグすると、上の欄を自動補完できます。

en: Select a language
ja: 言語を選択してください

en: _Select
ja: 選択 (_S)

en: Display Arrangement
ja: ディスプレイの配置

en: Set as Primary
ja: プライマリに設定

en: Display Configuration
ja: ディスプレイの設定

en: Join Displays
ja: ディスプレイを繋げる

en: Mirror
ja: 複製

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Reset to Defaults
ja: 既定値に戻す

en: Cancel changes
ja: 変更をキャンセル

en: Apply
ja: 適用

en: Resolution
ja: 解像度

en: Refresh Rate
ja: リフレッシュレート

en: Rotation
ja: 画面の回転

en: Adjust for TV
ja: テレビに最適化

en: _Add Profile…
ja: プロファイルを追加 (_A)…

en: IMEI
ja: 識別番号

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: proxy method]
en: None
ja: なし

[ctx: proxy method]
en: Manual
ja: 手動

[ctx: proxy method]
en: Automatic
ja: 自動

en: _Method
ja: メソッド (_M)

en: _Configuration URL
ja: 設定 URL (_C)

en: _HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシ (_H)

en: H_TTPS Proxy
ja: HTTPS プロキシ (_T)

en: _FTP Proxy
ja: FTP プロキシ (_F)

en: _Socks Host
ja: SOCKS ホスト (_S)

en: _Ignore Hosts
ja: 無視するホスト (_I)

en: HTTP proxy port
ja: HTTP プロキシポート

en: HTTPS proxy port
ja: HTTPS プロキシポート

en: FTP proxy port
ja: FTP プロキシポート

en: Socks proxy port
ja: SOCKS プロキシポート

en: Turn device off
ja: デバイスをオフにする

en: Add Device
ja: デバイスを追加

en: Remove Device
ja: デバイスを削除

en: VPN Type
ja: VPN の種類

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group Password
ja: グループのパスワード

en: Username
ja: ユーザー名

en: Turn VPN connection off
ja: VPN 接続をオフにする

en: _Apply
ja: 適用 (_A)

en: Automatic _Connect
ja: 自動的に接続 (_C)

en: Signal Strength
ja: 信号強度

en: Link speed
ja: リンク速度

en: details
ja: 詳細

en: _SSID
ja: SSID (_S)

en: _BSSID
ja: BSSID (_B)

en: S_ecurity
ja: セキュリティ (_E)

en: _Password
ja: パスワード (_P)

en: My Home Network
ja: ホームネットワーク

en: None
ja: なし

en: Show P_assword
ja: パスワードを表示 (_A)

en: Make available to other users
ja: 他のユーザーにも利用可能とする

en: identity
ja: 識別情報

en: IPv_4
ja: IPv4 (_4)

en: _Addresses
ja: アドレス (_A)

en: Automatic (DHCP) addresses only
ja: 自動 (DHCP) アドレスのみ

en: Link-local only
ja: リンクローカルのみ

en: Shared with other computers
ja: 他のコンピューターと共有

en: Disabled
ja: 無効

en: Routes
ja: ルート

en: _Ignore automatically obtained routes
ja: 自動取得したルートを無視 (_I)

en: Use this connection _only for resources on its network
ja: この接続の使用を、内部ネットワークのリソースのみに制限 (_O)

en: IPv_6
ja: IPv6 (_6)

en: _MAC Address
ja: MAC アドレス (_M)

en: _Cloned MAC Address
ja: クローンの MAC アドレス (_C)

en: hardware
ja: ハードウェア

en: _Reset
ja: 初期化 (_R)

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
ja: この接続の設定を既定値に戻します。ただし、接続そのものは保持しておきます。

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
ja: このネットワークに関する詳細をすべて削除し、自動的に接続しないようにします。

en: reset
ja: 初期化

en: Hardware
ja: ハードウェア

[ctx: tab]
en: Reset
ja: 初期化

en: Wi-Fi Hotspot
ja: Wi-Fi アクセスポイント

en: _Turn On
ja: オンにする (_T)

en: Turn Wi-Fi off
ja: Wi-Fi をオフにする

en: _Use as Hotspot…
ja: アクセスポイントとして使用 (_U)…

en: _Connect to Hidden Network…
ja: 非表示のネットワークに接続 (_C)…

en: _History
ja: 履歴 (_H)

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ja: Wi-Fi ネットワークに接続するには、アクセスポイントをオフにします

en: Network Name
ja: ネットワーク名

en: Connected Devices
ja: 接続しているデバイス

en: Security type
ja: セキュリティの種類

en: Password
ja: パスワード

en: Choose a Layout
ja: レイアウトを選択

en: Preview
ja: プレビュー

en: Select an input source to add
ja: 追加する入力ソースを選択してください

en: Keyboard Layout Options
ja: キーボードレイアウトのオプション

en: Region and Language
ja: 地域と言語

en: Add Layout
ja: レイアウトを追加

en: Remove Layout
ja: レイアウトを削除

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: Preview Layout
ja: レイアウトのプレビュー

en: Include less-common layouts in the selection list
ja: 選択肢の一覧に、あまり一般的ではないレイアウトも含める

en: Use the same layout for all windows
ja: すべてのウィンドウで同じレイアウトを使用

en: Allow different layouts for individual windows
ja: ウィンドウごとに異なるレイアウトを使用

en: New windows use the default layout
ja: 新しいウィンドウには、既定のレイアウトを使用

en: New windows use the previous window's layout
ja: 新しいウィンドウには、以前のウィンドウのレイアウトを使用

en: Display options
ja: 表示の設定

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
ja: キーボードレイアウトに対応する国旗があれば表示

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
ja: テキストでレイアウトを表すとき、グループ名ではなくレイアウト名を表示

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
ja: テキストでレイアウトを表すとき、大文字アルファベットを優先して使用

en: _Options...
ja: オプション (_O)...

en: View and edit keyboard layout options
ja: キーボードレイアウトのオプションを表示・編集します

en: Reset to De_faults
ja: 既定値に戻す (_F)

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ja: 現在のキーボードレイアウトの設定を、既定のものに置き換えます

en: Map Buttons
ja: ボタンの割り当て

en: Map buttons to functions
ja: ボタンに機能を割り当て

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ja: ショートカットを編集するには、“キーストロークを送信” アクションを選択し、キーボードショートカットのボタンを押します。その後、新しく設定したいキーを押すか、バックスペースを押して設定を解除します。

en: No tablet detected
ja: タブレットを検出できません

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ja: Wacom タブレットを接続するか、電源を入れてください

en: Bluetooth Settings
ja: Bluetooth の設定

en: Wacom Tablet
ja: Wacom タブレット

en: Tracking Mode
ja: 追跡モード

en: Left-Handed Orientation
ja: 左手用

en: Map to Monitor…
ja: モニターに割り当て…

en: Map Buttons…
ja: ボタンを割り当て…

en: Calibrate…
ja: 較正…

en: Adjust mouse settings
ja: マウスの設定を調整

en: Adjust display resolution
ja: ディスプレイの解像度を調整

en: Decouple Display
ja: ディスプレイを分断

en: Tablet (absolute)
ja: タブレット (絶対座標)

en: Touchpad (relative)
ja: タッチパッド (相対座標)

en: Middle Mouse Button Click
ja: マウスの中ボタンクリック

en: Right Mouse Button Click
ja: マウスの右ボタンクリック

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: No stylus found
ja: スタイラスが見つかりません

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ja: 設定を変更するには、スタイラスをタブレットの近くに置いてください

en: Eraser Pressure Feel
ja: 消しゴムの感触

en: Soft
ja: 柔らかい

en: Firm
ja: 硬い

en: Top Button
ja: 上のボタン

en: Lower Button
ja: 下のボタン

en: Lowest Button
ja: 一番下のボタン

en: Tip Pressure Feel
ja: ペン先の感触

en: Test Your _Settings
ja: 設定をテスト (_S)

en: 802.1x _Security
ja: 802.1x セキュリティ (_S)

en: page 1
ja: ページ 1

en: Anony_mous identity
ja: 匿名の識別子 (_M)

en: Inner _authentication
ja: 内部認証 (_A)

en: page 2
ja: ページ 2

en: Last Used
ja: 最終使用日

en: Twisted Pair (TP)
ja: ツイストペア (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
ja: アタッチメントユニットインタフェース (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
ja: メディアインディペンデントインタフェース (MII)

en: 10 Mb/s
ja: 10 MB/秒

en: 100 Mb/s
ja: 100 MB/秒

en: 1 Gb/s
ja: 1 GB/秒

en: 10 Gb/s
ja: 10 GB/秒

en: _Name
ja: 名前 (_N)

en: M_TU
ja: MTU (_T)

en: _Cloned Address
ja: クローンのアドレス (_C)

en: bytes
ja: バイト

en: Make available to other _users
ja: 他のユーザーにも利用可能とする (_U)

en: Connect _automatically
ja: 自動的に接続 (_A)

en: Firewall _Zone
ja: ファイアウォールゾーン (_Z)

en: Automatic DNS
ja: 自動 DNS

en: Automatic Routes
ja: 自動ルート

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
ja: パスワードを含む、このネットワークの設定を既定値に戻します。ただし、ネットワークそのものは保持しておきます

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
ja: このネットワークに関する詳細をすべて削除し、自動的に接続しないようにします

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ja: (エラー: VPN 接続エディターを読み込めません)

en: Make available to _other users
ja: 他のユーザーにも利用可能とする (_O)

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Authenticated
ja: 認証

en: Both
ja: 両方

en: PAC _file
ja: PAC ファイル (_F)

en: _Inner authentication
ja: 内部認証 (_I)

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ja: 自動 PAC プロビジョニングを許可 (_V)

en: _Username
ja: ユーザー名 (_U)

en: Sho_w password
ja: パスワードを表示 (_W)

en: Version 0
ja: バージョン 0

en: Version 1
ja: バージョン 1

en: C_A certificate
ja: CA 証明書 (_A)

en: No CA certificate is _required
ja: CA 証明書は必要ない (_R)

en: PEAP _version
ja: PEAP バージョン (_V)

en: I_dentity
ja: 識別情報 (_D)

en: _User certificate
ja: ユーザー証明書 (_U)

en: Private _key
ja: 秘密鍵 (_K)

en: _Private key password
ja: 秘密鍵のパスワード (_P)

en: Au_thentication
ja: 認証 (_T)

en: 1 (Default)
ja: 1 (既定)

en: Open System
ja: オープンシステム

en: Shared Key
ja: 共有キー

en: _Key
ja: キー (_K)

en: Sho_w key
ja: キーを表示 (_W)

en: WEP inde_x
ja: WEP インデックス (_X)

en: _Type
ja: 種類 (_T)

en: Screen Calibration
ja: 画面の較正

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ja: タブレットを較正するには、画面に表示される対象マーカーをタップしてください。

en: Mis-click detected, restarting…
ja: 押し間違いがありました。やり直します…

en: Color management settings
ja: 色管理の設定

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
ja: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display, カラー, 色, プロファイル, キャリブレーション, 較正, プリンター, ディスプレイ

en: Region & Language
ja: 地域と言語

en: Change your region and language settings
ja: 地域と言語の設定を変更します

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ja: モニターやプロジェクターの解像度と位置を変更します

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
ja: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh, パネル, プロジェクター, スクリーン, 画面, 解像度, リフレッシュ

en: Network settings
ja: ネットワークの設定

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
ja: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi, ネットワーク, ワイヤレス, プロキシ, インターネット

en: Graphics Tablet
ja: グラフィックタブレット

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ja: グラフィックタブレットのボタン割り当てや、スタイラス感度を調整します

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
ja: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse, タブレット, スタイラス, 消しゴム, マウス
