cinnamon-control-center - en to uk translation catalogue (482 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
uk: Інший профіль…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
uk: Типовий:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
uk: Простір кольорів:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
uk: Тестовий профіль

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
uk: Вказати для всіх користувачів

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
uk: Створити віртуальний пристрій

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
uk: Оберіть файл профілю ICC

en: _Import
uk: _Імпортувати

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
uk: Підтримувані профілі ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
uk: Усі файли

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
uk: Доступні профілі для екранів

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
uk: Доступні профілі для сканерів

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
uk: Доступні профілі для принтерів

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
uk: Доступні профілі для камер

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
uk: Доступні профілі для вебкамер

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
uk: Доступні профілі

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
uk: Пристрій

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
uk: Калібрування

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
uk: Неможливо вилучити автоматично доданий профіль

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
uk: Немає профілю

en: %i year | %i years
uk[0]: %i рік
uk[1]: %i роки
uk[2]: %i років

en: %i month | %i months
uk[0]: %i місяць
uk[1]: %i місяці
uk[2]: %i місяців

en: %i week | %i weeks
uk[0]: %i тиждень
uk[1]: %i тижні
uk[2]: %i тижнів

note: fallback
en: Less than 1 week
uk: Менше за тиждень

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
uk: Типовий RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
uk: Типовий CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
uk: Типовий сірий

en: Uncalibrated
uk: Некалібрований

en: This device is not color managed.
uk: Цей пристрій не керується кольорами.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
uk: Цей пристрій використовує вироблення каліброваних даних.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
uk: Цей пристрій не має профілю зручного для повноекранного кольорокоригування.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
uk: Цей пристрій має старий профіль, який більше не є точним.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
uk: Не вказано

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
uk: Не виявлено пристрою, який би підтримував керування кольорами

[ctx: Device kind]
en: Display
uk: Дисплей

[ctx: Device kind]
en: Scanner
uk: Сканер

[ctx: Device kind]
en: Printer
uk: Принтер

[ctx: Device kind]
en: Camera
uk: Камера

[ctx: Device kind]
en: Webcam
uk: Вебкамера

note: Add some common languages first
en: English
uk: Англійська

en: British English
uk: Англійська (Велика Британія)

en: German
uk: Німецька

en: French
uk: Французька

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Chinese (simplified)
uk: Китайська (спрощена)

en: Russian
uk: Російська

en: Arabic
uk: Арабська

note: Add some common regions
en: United States
uk: Сполучені Штати

en: Germany
uk: Німеччина

en: France
uk: Франція

en: Spain
uk: Іспанія

en: China
uk: Китай

en: Select a region
uk: Обрати регіон

en: Unspecified
uk: Не вказано

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
uk: Дзеркальні екрани

en: Confirm reset to defaults
uk: Підтвердження скидання до налаштувань за замовчуванням

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Continue
uk: Продовжити

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
uk: Це видалить існуючу конфігурацію дисплею та скине поточне розташування

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
uk: Альбомна

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
uk: Портретна праворуч

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
uk: Портретна ліворуч

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
uk: Альбомна перевернута

en: Monitor scale
uk: Масштабування монітору

en: User interface scale
uk: Масштаб інтерфейсу

en: Network proxy
uk: Мережевий проксі

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
uk: Отакої, щось не так. Зв'яжіться з вашим постачальником програмних засобів.

en: NetworkManager needs to be running.
uk: Потрібно запустити NetworkManager.

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
uk: %d Мб/с

en: never
uk: ніколи

en: today
uk: сьогодні

en: yesterday
uk: учора

en: %i day ago | %i days ago
uk[0]: %i день тому
uk[1]: %i дні тому
uk[2]: %i днів тому

en: IPv4 Address
uk: Адреса IPv4

en: IPv6 Address
uk: Адреса IPv6

en: IP Address
uk: Адреса IP

en: Hardware Address
uk: Апаратна адреса

en: Default Route
uk: Типовий маршрут

en: Last used
uk: Востаннє використано

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
uk: Дротовий

en: Options…
uk: Параметри…

en: Add new connection
uk: Додати нове з'єднання

[ctx: Wifi security]
en: None
uk: Немає

[ctx: Signal strength]
en: None
uk: Немає

[ctx: Signal strength]
en: Weak
uk: Слабкий

[ctx: Signal strength]
en: Ok
uk: Так

[ctx: Signal strength]
en: Good
uk: Хороший

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
uk: Відмінний

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
uk: Якщо у вас є з'єднання з інтернетом відмінне від бездротового, можете відкрити бездротову точку, щоб поділитись з'єднанням з іншими.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
uk: Перемикання на бездротову гарячу точку роз'єднає Вас із <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
uk: Доступ до Інтернету по бездротовому каналу можливий лише при відімкненій точці доступу.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
uk: Зупинити гарячу точку та від'єднати користувачів?

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Stop Hotspot
uk: _Зупинити гарячу точку

en: System policy prohibits use as a Hotspot
uk: Використання у якості точки доступу заборонено системною політикою

en: Wireless device does not support Hotspot mode
uk: Бездротовий пристрій не підтримує режим точки доступу

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
uk: Мережеві дані для вибраних мереж, включаючи пароль і будь-які користувацькі параметри, будуть втрачені.

en: _Forget
uk: _Забути

en: History
uk: Дієпис

en: _Close
uk: _Закрити

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
uk: _Забути

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
uk: Коли URL налаштувань не надається, використовується автоматичне виявлення проксі.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
uk: Це не рекомендовано для ненадійних публічних мереж.

en: Proxy
uk: Проксі

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
uk: Невідома

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
uk: Спеціальне

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
uk: Інфраструктура

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
uk: Стан невідомий

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
uk: Некерований

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
uk: Недоступний

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
uk: З'єднання

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
uk: Слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
uk: З'єднано

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
uk: Від'єднання

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
uk: Не вдалося з'єднатись

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
uk: Стан невідомий (немає)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
uk: Не з'єднано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
uk: Налаштування IP застаріли

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
uk: Потрібні були реєстраційні дані, яких не було надано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
uk: Шукача 802.1x від'єднано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати шукач 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
uk: Помилка шукача 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
uk: Шукач 802.1x забрав забагато часу для розпізнавання

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
uk: Службу PPP від'єднано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
uk: Помилка PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
uk: Не вдалося запустити клієнт DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
uk: Помилка клієнта DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
uk: Помилка роботи клієнта DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу спільного з'єднання

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
uk: Помилка роботи служби спільного з'єднання

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
uk: Помилка служби AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
uk: Помилка роботи служби AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
uk: Лінію зайнято

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
uk: Немає гудка

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
uk: Неможливо встановити жодного носія сигналу

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
uk: Час очікування набирання збіг

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
uk: Невдала спроба набирання номеру

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
uk: Не вдалося запустити модем

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
uk: Не вдалося вибрати вказаний APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
uk: Немає пошуку мереж

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
uk: Реєстрацію мережі заборонено

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
uk: Час реєстрації мережі збіг

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
uk: Не вдалося зареєструватися з мережею

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
uk: Не вдалося перевірити PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
uk: Можливо, відсутня мікропрограма для пристрою

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
uk: З'єднання зникло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
uk: Наявне з'єднання вигадано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
uk: Не знайдено модему

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
uk: Не вдалося з'єднатися з Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
uk: Не вставлено картки SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
uk: Потрібно SIM Pin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
uk: Потрібно SIM Puk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
uk: Неправильна SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
uk: Помилка роботи залежности з'єднання

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
uk: Бракує мікропрограми

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
uk: Кабель від'єднано

en: Layout
uk: Розкладка

en: Default
uk: Типово

en: Button %d
uk: Кнопка %d

en: Output:
uk: Вивід:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
uk: Зберегти співвідношення сторін (поштова скринька):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
uk: Прив’язати до одного монітора

en: %d of %d
uk: %d з %d

en: Display Mapping
uk: Показ на екран

en: Stylus
uk: Стилус

en: Tablet
uk: Планшет

en: Button
uk: Кнопка

en: New shortcut…
uk: Нове скорочення…

en: Security
uk: Безпека

en: automatic
uk: автоматично

en: Profile %d
uk: Профіль %d

en: Never
uk: Ніколи

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Учора

en: Details
uk: Докладніше

en: Identity
uk: Ідентифікатор

en: Address
uk: Адреса

en: Netmask
uk: Маска

en: Gateway
uk: Шлюз

en: Delete Address
uk: Вилучити адресу

en: Add
uk: Додати

en: Server
uk: Сервер

en: Delete DNS Server
uk: Вилучити сервер DNS

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
uk: Метрика

en: Delete Route
uk: Вилучити маршрут

en: Automatic (DHCP)
uk: Автоматично (DHCP)

en: Manual
uk: Вручну

en: Link-Local Only
uk: Лише Link-Local

en: Prefix
uk: Префікс

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Automatic, DHCP only
uk: Автоматично, лише DHCP

en: Reset
uk: Скинути

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
uk: Жодний

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
uk: WEP 40/128-бітний ключ (Hex або ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
uk: WEP 128-и бітна ключова фраза

en: Dynamic WEP (802.1x)
uk: Динамічний WEP (802.1x)

[ctx: Firewall zone]
en: Default
uk: Типово

en: The zone defines the trust level of the connection
uk: Зона визначає рівень довіри зв'язку

en: Unable to open connection editor
uk: Не вдалося відкрити редактор з'єднань

en: New Profile
uk: Новий профіль

en: _Add
uk: _Додати

en: Import from file…
uk: Імпортувати з файла…

en: Add VPN
uk: Додати VPN

en: Cannot import VPN connection
uk: Не вдалось імпортувати з'єднання з VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
uk: Файл «%s» неможливо прочитати або він містить невідому інформацію про з'єднання з VPN
    
    Помилка: %s.

en: Select file to import
uk: Виберіть файл для імпорту

en: _Open
uk: _Відкрити

en: A file named “%s” already exists.
uk: Файл з назвою «%s» вже існує.

en: _Replace
uk: _Замінити

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
uk: Бажаєте замінити %s на з'єднання з VPN, яке ви зберігаєте?

en: Cannot export VPN connection
uk: Неможливо експортувати з'єднання з VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
uk: З'єднання з VPN «%s» неможливо експортувати в %s.
    
    Помилка: %s.

en: Export VPN connection
uk: Експорт з'єднання з VPN

en: _Save
uk: З_берегти

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
uk: невідома помилка безпеки 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
uk: не вибрано файла

en: unspecified error validating eap-method file
uk: Невизначена помилка завірення файла з методом eap

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
uk: Приватні ключі DER, PEM або PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
uk: Сертифікати DER або PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
uk: відсутній файл EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
uk: Виберіть файл PAC

en: PAC files (*.pac)
uk: Файли PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
uk: бракує імені користувача EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
uk: бракує паролю EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
uk: недійсний EAP-PEAP CA сертифікат: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
uk: недійсний сертифікат EAP-PEAP CA: не вказано сертифікат

en: Choose a Certificate Authority certificate
uk: Виберіть сертифікат видавця

en: missing EAP username
uk: бракує імені користувача EAP

en: missing EAP password
uk: бракує паролю EAP

en: missing EAP-TLS identity
uk: бракує ототожнення EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
uk: недійсний EAP-TLS CA сертифікат: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
uk: Недійсний сертифікат ЦА EAP-TLS: не вказано сертифікату

en: invalid EAP-TLS password: missing
uk: невірний пароль EAP-TLS: відсутній

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
uk: невірний приватний ключ EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
uk: недійсний сертифікат користувача EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
uk: Небезпечно використовувати приватні ключі без шифрування

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
uk: Вибраний приватний ключ не є захищений паролем. Це може поставити під загрозу ваші важливі дані. Виберіть захищений паролем приватний ключ.
    
    (можете зробити це за допомогою openssl)

en: Choose your personal certificate
uk: Виберіть ваш особистий сертифікат

en: Choose your private key
uk: Виберіть ваш приватний ключ

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
uk: невірний сертифікат ЦС EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
uk: невірний сертифікат ЦА EAP-TTLS: не вказано сертифікату

en: Unknown error validating 802.1x security
uk: Невідома помилка перевірки безпеки 802.1x

en: FAST
uk: ХУТКО

en: Tunneled TLS
uk: Тунельний TLS

en: Protected EAP (PEAP)
uk: Захищений EAP (PEAP)

en: missing leap-username
uk: не вказано leap-username

en: missing leap-password
uk: не вказано leap-password

en: missing wep-key
uk: не вказано wep-ключ

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
uk: невірний ключ WEP: ключ з довжиною %zu має містити тільки шістнадцяткові числа

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
uk: невірний ключ WEP: ключ з довжиною %zu має містити тільки символи ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
uk: невірний ключ WEP: хибна довжина ключа %zu. Ключ має бути або довжиною 5/13 (ascii), або 10/26 (шістнадцятковий).

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
uk: невірний ключ WEP: пароль не може бути порожнім

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
uk: невірний ключ WEP: пароль має бути коротшим за 64 символи

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
uk: невірний  ключ PSK: неправильна довжина ключа %zu. Має бути [8,63] байти або 64 шістнадцяткових числа

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
uk: невірний WPA-PSK: неможливо інтерпретувати ключ шз 64 байтами як шістнадцяткове число.

en: _All Settings
uk: _Усі налаштування

en: Enable verbose mode
uk: Увімкнути докладний режим

en: Show the overview
uk: Показати огляд

en: Show help options
uk: Показати параметри довідки

en: Panel to display
uk: Панель для показу

en: - System Settings
uk: - Системні налаштування

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
uk: %s
    Під час запуску з ключем «%s --help» виводиться перелік доступних параметрів команди.

en: Help
uk: Довідка

en: Quit
uk: Вийти

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
uk: Точка доступу

en: Color
uk: Колір

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
uk: Кожен пристрій потребує оновлення профілю кольорів для керування кольорами.

en: Add device
uk: Додати пристрій

en: Add a virtual device
uk: Додати віртуальний пристрій

en: Delete device
uk: Вилучити пристрій

en: Remove a device
uk: Вилучити пристрій

en: Set this profile for all users on this computer
uk: Встановити цей профіль для всіх користувачів цього комп'ютера

en: Add profile
uk: Додати профіль

en: Remove profile
uk: Вилучити профіль

en: View details
uk: Переглянути деталі

en: Device type:
uk: Тип пристрою:

en: Manufacturer:
uk: Виробник:

en: Model:
uk: Модель:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
uk: Графічні файли можна перетягувати на це вікно, щоб автоматично заповнити поля вище.

en: Select a language
uk: Обрати мову

en: _Select
uk: _Обрати

en: Display Arrangement
uk: Розташування дисплеїв

en: Set as Primary
uk: Зробити основним

en: Display Configuration
uk: Налаштування дисплею

en: Join Displays
uk: З'єднання дисплеїв

en: Mirror
uk: Дзеркало

en: Displays
uk: Дисплеї

en: Reset to Defaults
uk: Відновити типові значення

en: Cancel changes
uk: Відмінити зміни

en: Apply
uk: Застосувати

en: Resolution
uk: Роздільність

en: Refresh Rate
uk: Частота поновлення

en: Rotation
uk: Обертання

en: Adjust for TV
uk: Підкоригувати для ТБ

en: _Add Profile…
uk: _Додати профіль…

en: Provider
uk: Постачальник

en: Network
uk: Мережа

[ctx: proxy method]
en: None
uk: Жоден

[ctx: proxy method]
en: Manual
uk: Вручну

[ctx: proxy method]
en: Automatic
uk: Автоматично

en: _Method
uk: _Метод

en: _Configuration URL
uk: _Налаштування URL

en: _HTTP Proxy
uk: _Проксі HTTP

en: H_TTPS Proxy
uk: П_роксі HTTPS

en: _FTP Proxy
uk: Пр_оксі FTP

en: _Socks Host
uk: _Вузол Socks:

en: _Ignore Hosts
uk: _Нехтувати вузли

en: HTTP proxy port
uk: Порт проксі HTTP

en: HTTPS proxy port
uk: Порт проксі HTTPS

en: FTP proxy port
uk: Порт проксі FTP

en: Socks proxy port
uk: Порт проксі Socks

en: Turn device off
uk: Вимкнути пристрій

en: Add Device
uk: Додати пристрій

en: Remove Device
uk: Вилучити пристрій

en: VPN Type
uk: Тип VPN

en: Group Name
uk: Назва групи

en: Group Password
uk: Пароль групи

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Turn VPN connection off
uk: Вимкнути VPN-з’єднання

en: _Apply
uk: _Застосувати

en: Automatic _Connect
uk: Автоматично _з'єднуватись

en: Signal Strength
uk: Рівень сигналу

en: Link speed
uk: Швидкість передачі даних

en: details
uk: докладно

en: S_ecurity
uk: З_ахист

en: _Password
uk: _Пароль

en: My Home Network
uk: Моя домашня мережа

en: None
uk: Жоден

en: Show P_assword
uk: Показати па_роль

en: Make available to other users
uk: Зробити доступним для інших користувачів

en: identity
uk: ідентифікація

en: _Addresses
uk: _Адреси

en: Automatic (DHCP) addresses only
uk: Лише автоматичні адреси (DHCP)

en: Link-local only
uk: Лише для локальної мережі

en: Shared with other computers
uk: Спільний з іншими комп’ютерами

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Routes
uk: Маршрути

en: _Ignore automatically obtained routes
uk: _Нехтувати автоматично отримані маршрути

en: Use this connection _only for resources on its network
uk: Використовувати це з’єднання _лише для ресурсів у цій мережі

en: _MAC Address
uk: _MAC Адреса

en: _Cloned MAC Address
uk: Клонована MAC-адреса

en: hardware
uk: обладнання

en: _Reset
uk: _Скинути

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
uk: Скинути параметри для цього з'єднання до типових, але запам'ятати як основне з'єднання.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
uk: Вилучити всі параметри, що відносяться до цієї мережі, та не намагатися автоматично під’єднуватися до цієї мережі.

en: reset
uk: скинути

en: Hardware
uk: Обладнання

[ctx: tab]
en: Reset
uk: Скинути

en: Wi-Fi Hotspot
uk: Точка доступу Wi-Fi

en: _Turn On
uk: _Увімкнути

en: Turn Wi-Fi off
uk: Вимкнути Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
uk: _Зробити точкою доступу…

en: _Connect to Hidden Network…
uk: _З'єднатися з прихованою мережею…

en: _History
uk: _Дієпис

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
uk: Вимкніть, щоб під’єднатися до мережі Wi-Fi

en: Network Name
uk: Назва мережі

en: Connected Devices
uk: З'єднані пристрої

en: Security type
uk: Тип безпеки

en: Password
uk: Пароль

en: Choose a Layout
uk: Обрати розкладку

en: Preview
uk: Передпрогляд

en: Select an input source to add
uk: Обрати джерело, щоб додати

en: Keyboard Layout Options
uk: Параметри розкладки клавіатури

en: Region and Language
uk: Регіон і мова

en: Add Layout
uk: Додати розкладку

en: Remove Layout
uk: Вилучити розкладку

en: Move Up
uk: Перемістити вгору

en: Move Down
uk: Перемістити вниз

en: Preview Layout
uk: Переглянути розкладки

en: Include less-common layouts in the selection list
uk: Включити менш розповсюдженні розкладки у перелік для вибору

en: Use the same layout for all windows
uk: Використовувати однакові розкладки для всіх вікон

en: Allow different layouts for individual windows
uk: Дозволити різні розкладки для кожного вікна

en: New windows use the default layout
uk: Нові вікна використовують типову розкладку

en: New windows use the previous window's layout
uk: Нові вікна використовують розкладку попереднього вікна

en: Display options
uk: Параметри показу

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
uk: Використовувати прапор країни, якщо доступно, для показу розкладки клавіатури

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
uk: Показувати назву розкладки замість назви групи, коли використовується текст для показу розкладки

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
uk: Надавати перевагу верхньому регістру при використанні тексту для показу розкладки

en: _Options...
uk: _Параметри…

en: View and edit keyboard layout options
uk: Перегляд і зміна параметрів розкладки клавіатури

en: Reset to De_faults
uk: _Типові значення

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
uk: Замінити налаштування поточної розкладки клавіатури
    на типові налаштування

en: Map Buttons
uk: Призначити кнопки

en: Map buttons to functions
uk: Призначити кнопки функціям

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
uk: Щоб змінити комбінацію клавіш, виберіть дію «Надіслати натискання клавіші», натисніть кнопку скорочення й утримайте нові клавіші або натисніть Backspace, щоб очистити.

en: No tablet detected
uk: Не виявлено планшета

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
uk: Під'єднайте або ввімкніть планшет Wacom

en: Bluetooth Settings
uk: Налаштування Bluetooth

en: Wacom Tablet
uk: Планшет Wacom

en: Tracking Mode
uk: Режим стеження

en: Left-Handed Orientation
uk: Орієнтація на шульгів

en: Map to Monitor…
uk: Пов’язати з монітором…

en: Map Buttons…
uk: Пов’язати кнопки…

en: Calibrate…
uk: Калібрувати…

en: Adjust mouse settings
uk: Скоригувати параметри миші

en: Adjust display resolution
uk: Коригувати роздільність екрану

en: Decouple Display
uk: Роз'єднати дисплей

en: Tablet (absolute)
uk: Планшет (цілковитий)

en: Touchpad (relative)
uk: Тачпад (відносний)

en: Middle Mouse Button Click
uk: Натиск середньою кнопкою миші

en: Right Mouse Button Click
uk: Натиск правою кнопкою миші

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Далі

en: No stylus found
uk: Стилус не знайдено

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
uk: Будь ласка, перемістіть ваш стилус ближче до планшету, для його налаштування

en: Eraser Pressure Feel
uk: Чутливість гумки

en: Soft
uk: М'яка

en: Firm
uk: Тверда

en: Top Button
uk: Верхня кнопка

en: Lower Button
uk: Нижня кнопка

en: Lowest Button
uk: Найнижча кнопка

en: Tip Pressure Feel
uk: Чутливість дотику

en: Test Your _Settings
uk: Випробувати ваші _параметри

en: 802.1x _Security
uk: _Захист 802.1x

en: page 1
uk: сторінка 1

en: Anony_mous identity
uk: А_нонімна ідентифікація

en: Inner _authentication
uk: _Внутрішня перевірка справжности

en: page 2
uk: сторінка 2

en: Last Used
uk: Останнє використання

en: Twisted Pair (TP)
uk: Вита пара (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
uk: Інтерфейс під'єднання пристрою (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
uk: Інтерфейс незалежний від носія (MII)

en: 10 Mb/s
uk: 10 Мб/с

en: 100 Mb/s
uk: 100 Мб/с

en: 1 Gb/s
uk: 1 Гб/с

en: 10 Gb/s
uk: 10 Гб/с

en: _Name
uk: _Ім'я

en: _Cloned Address
uk: _Клонована адреса

en: bytes
uk: байтів

en: Make available to other _users
uk: Зробити доступним для інших _користувачів

en: Connect _automatically
uk: З'єднуватись _автоматично

en: Firewall _Zone
uk: _Зона вогнестрима

en: Automatic DNS
uk: Автоматичний DNS

en: Automatic Routes
uk: Автоматичні маршрути

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
uk: Скинути параметри цієї мережі, включаючи паролі, але запам’ятати мережу в якості бажаної

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
uk: Вилучити всі подробиці пов'язані з цією мережею та не намагатися з'єднатися з нею автоматично

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
uk: (Помилка: неможливо завантажити редактор VPN-з’єднань)

en: Make available to _other users
uk: Зробити доступним для _інших користувачів

en: Anonymous
uk: Анонімно

en: Authenticated
uk: Авторизований

en: Both
uk: Обидва

en: PAC _file
uk: _Файл PAC

en: _Inner authentication
uk: _Внутрішня автентифікація

en: Allow automatic PAC pro_visioning
uk: Дозволити автоматичне перед_бачення PAC

en: _Username
uk: _Ім'я користувача

en: Sho_w password
uk: П_оказати пароль

en: Version 0
uk: Версія 0

en: Version 1
uk: Версія 1

en: C_A certificate
uk: Сертифікат _ЦС

en: No CA certificate is _required
uk: Не _вимагається сертифікату ЦС

en: PEAP _version
uk: _Версія PEAP

en: I_dentity
uk: _Ідентифікація

en: _User certificate
uk: Сертифікат _користувача

en: Private _key
uk: Приватний _ключ

en: _Private key password
uk: _Пароль приватного ключа

en: Au_thentication
uk: А_втентифікація

en: 1 (Default)
uk: 1 (Типово)

en: Open System
uk: Відкрита система

en: Shared Key
uk: Спільний ключ

en: _Key
uk: _Ключ

en: Sho_w key
uk: П_оказати ключ

en: WEP inde_x
uk: _Індекс WEP

en: _Type
uk: _Тип

en: Screen Calibration
uk: Калібрування екрана

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
uk: Торкніться цільового маркера, коли той з'явиться на екрані, щоб калібрувати планшет.

en: Mis-click detected, restarting…
uk: Виявлено місклік, перезавантаження…

en: Color management settings
uk: Налаштування керування кольором

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
uk: Колір, ICC, Профіль, Калібрування, Принтер, Дисплей

en: Region & Language
uk: Регіон і мова

en: Change your region and language settings
uk: Зміна налаштувань Вашого регіону та мови

en: Display
uk: Дисплей

en: Change resolution and position of monitors and projectors
uk: Змінити роздільність і розташування моніторів та проєкторів

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
uk: Панель, Проектор, xrandr, Екран, Роздільна здатність, Оновити

en: Network settings
uk: Налаштування мережі

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
uk: Мережа, Бездротові мережі, IP, Локальна мережа, Проксі, Інтернет, WiFi

en: Graphics Tablet
uk: Графічний планшет

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
uk: Визначити прив’язку кнопок і скоригувати чутливість сенсора для графічних планшетів

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
uk: Планшет, Wacom, Стилус, Стирач, Миша
