linuxmint - en to uk translation catalogue (38 entries)

en: Log out
uk: Выйти

en: Power off
uk: Выключити

en: Ignoring any existing inhibitors
uk: Іґнорованя вшыткых препиначув

en: Don't prompt for user confirmation
uk: Не просити потверчженя од хосновача

en: Log out of this system now?
uk: Лишити сістему тепирь?

en: Shut down this system now?
uk: Выключити сістему тепирь?

en: Restart this system now?
uk: Перепустити сістему тепирь?

en: You will be automatically logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
uk[0]: Лишите сістему через %d секунду.
uk[1]: Лишите сістему через %d секунды.
uk[2]: Лишити сістему через %d секунд.

en: This system will be automatically shut down in %d second. | This system will be shut down in %d seconds.
uk[0]: Сістема буде выключена автоматічно через %d секунду.
uk[1]: Сістема буде выключена автоматічно через %d секунды.
uk[2]: Сістема буде выключена автоматічно через %d секунд.

en: This system will be automatically restarted in %d second. | This system will be restarted in %d seconds.
uk[0]: Сістема буде автоматічно перепущена через %d секунду.
uk[1]: Сістема буде автоматічно перепущена через %d секунды.
uk[2]: Сістема буде автоматічно перепущена через %d секунд.

en: Not responding
uk: Не одповідат

en: Exited with code %d
uk: Реалізовано з коло %d

en: Killed by signal %d
uk: Реалізовано сіґналом %d

en: Stopped by signal %d
uk: Сперто сіґналом %d

en: Remembered Application
uk: Запомненый придаток

en: This program is blocking logout.
uk: Ся проґрама блокує выход з сістемы.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
uk: Нові кліентські споєня одмінявут ся, бо сеанс ся кончат

en: Could not create ICE listening socket: %s
uk: Не уйшло учинити ICE listening socket: %s

en: Unknown
uk: Незнамый

en: Override standard autostart directories
uk: Переузначити стандардні діректорії автозапуска

en: AUTOSTART_DIR
uk: ДІРЕКТОРІЯ_АВТОЗАПУСКА

en: Session to use
uk: Хосновати сеанс

en: SESSION_NAME
uk: ИМНЯ_СЕАНСА

en: Enable debugging code
uk: Уключити режім долаженя

en: Do not load user-specified applications
uk: Не ладовати придаткы, указані хосновачом

en: Version of this application
uk: Верзія придатка

en: Show the fail whale dialog for testing
uk: Указати діалоґ з хыбов под час долаженя

en:  - the Cinnamon session manager
uk:  - справник сеансув Cinnamon

en: Session
uk: Сесія

en: S_uspend
uk: _Чекавучый режім

en: _Hibernate
uk: _Режім сна

en: _Switch User
uk: _Поміняти хосновача

en: _Cancel
uk: _Одмінити

en: _Restart
uk: _Перепустити

en: _Log Out
uk: _Выйти з сістемы

en: _Shut Down
uk: _Выключити

en: Some programs are still running:
uk: Даякі проґрамы щи роблят:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
uk: Чеканя довершеня роботы проґрамы. Перерваня сих проґрам може предвести од страті даных.
