linuxmint - en to el translation catalogue (1761 entries)

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Failed to launch '%s'
el: Αποτυχία εκκίνησης '%s'

en: Passwords do not match
el: Τα συνθηματικά δεν συμπίπτουν

en: Authentication dialog was dismissed by the user
el: Ο διάλογος πιστοποίησης απορρίφθηκε από το χρήστη

en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

en: File System
el: Σύστημα αρχείων

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Print version
el: Εμφάνιση έκδοσης

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
el: Εμφάνιση

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
el: Χρώμα

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
el: Στη μικτή λειτουργία οι περισσότερες εφαρμογές είναι φωτεινές. Ορισμένα στοιχεία επιφάνειας εργασίας είναι σκούρα για να δημιουργήσουν αντίθεση.

en: Mixed
el: Μικτό

en: Dark
el: Σκοτεινό

en: Light
el: Φωτεινό

en: Advanced settings...
el: Προηγμένες ρυθμίσεις...

en: Style
el: Στυλ

en: Directory Properties
el: Ιδιότητες φακέλου

en: Name:
el: Όνομα:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Launcher Properties
el: Ιδιότητες Eκκινητή

en: Command:
el: Εντολή:

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Launch in Terminal?
el: Εκκίνηση σε Τερματικό;

en: Use dedicated GPU if available
el: Χρησιμοποιήστε αποκλειστική GPU εάν είναι διαθέσιμη

en: Add
el: Προσθήκη

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Main Menu
el: Κεντρικό μενού

en: Restore System Configuration
el: Επαναφορά ρυθμίσεων συστήματος

en: Restore the default menu layout
el: Επαναφορά της προεπιλεγμένης διάταξης μενού

en: Close
el: Κλείσιμο

en: _New Menu
el: _Nέο μενού

en: Ne_w Item
el: Νέ_ο Αντικείμενο

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Edit Desktop File
el: Επεξεργασία αρχείου επιφάνειας εργασίας

en: Add/Edit Launcher
el: Προσθήκη/Επεξεργασία Εκκινητή

en: Type:
el: Τύπος:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Program:
el: Πρόγραμμα:

en: Icon Name
el: Όνομα Εικονιδίου

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Custom Application
el: Προσαρμοσμένη Εφαρμογή

en: Execution of '%s' failed:
el: Η εκτέλεση του '%s' απέτυχε:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να αφαιρέσετε το '%s'?

en: Remove '%s'
el: Αφαίρεση '%s'

en: About...
el: Σχετικά με...

en: Configure...
el: Διαμόρφωση...

en: Leave it
el: Άφησε το

en: Remove it
el: Αφαίρεσε το

en: Move to another panel
el: Μετακίνηση σε άλλο πλαίσιο

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση κατάλληλου πλαισίου. Η μικροεφαρμογή έχει καταργηθεί.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
el: Ορισμένες μικροεφαρμογές δεν επιτρέπουν πολλαπλά στιγμιότυπα ή βρίσκονται ήδη στον μέγιστο αριθμό στιγμιοτύπων, οπότε δεν αντιγράφηκαν

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Sound Settings
el: Ρυθμίσεις Ήχου

en: Microphone
el: Μικρόφωνο

en: Show Text
el: Εμφάνιση κειμένου

en: Hide Text
el: Απόκρυψη κειμένου

en: Wait
el: Αναμονή

en: Remove this desklet
el: Αφαίρεσε αυτήν την εφαρμογής οθόνης

en: Switch User
el: Αλλαγή Χρήστη

en: Suspend
el: Αναστολή λειτουργίας (Suspend)

en: Hibernate
el: Αδρανοποίηση (Hibernate)

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να αφαιρέσετε το χώρο εργασίας "%s";

en: Initializing
el: Αρχικοποίηση

en: Loaded
el: Φορτώθηκε

en: Error
el: Σφάλμα

en: Out of date
el: Παρωχημένο

en: Not compatible with Wayland
el: Μη συμβατό με το Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
el: Μη έγκυρες επιλογές επισκόπησης: Εσφαλμένος αριθμός ενεργών γωνιών

en: Execution time (ms):
el: Χρόνος εκτέλεσης (ms):

en: Loaded successfully
el: Επιτυχής φόρτωση

en: Check your video drivers
el: Ελέγξτε τους οδηγούς βίντεο σας

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
el: Το σύστημά σας αυτή τη στιγμή λειτουργεί χωρίς επιτάχυνση γραφικών υλικού

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
el: Ενδέχεται να αντιμετωπίσετε κακή απόδοση και υψηλή χρήση CPU.

en: Launch Driver Manager
el: Εκκινήστε το Διαχειριστή Οδηγών

en: Problems during Cinnamon startup
el: Υπήρξαν προβλήματα κατα την εκκίνηση του Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
el: Το Cinnamon ξεκίνησε επιτυχώς αλλά μια ή περισσότερες μικροεφαρμογές, εφαρμογές οθόνης ή επεκτάσεις απέτυχαν να φορτωθούν.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
el: Ελέγξτε το αρχείο καταγραφής του συστήματος και του Cinnamon LookingGlass  για τυχόν προβλήματα.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
el: Στην συνέχεια αφαιρέστε τις προβληματικές επεκτάσεις μέσα από τις ρυθμίσεις του Cinnamon για να μην ξαναδείτε αυτό το μήνυμα,

en: Please contact the developer.
el: Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον developer.

en: Workspace
el: Χώρος εργασίας

en: Restarting Cinnamon...
el: Επανεκκίνηση του Cinnamon...

en: System Information
el: Πληροφορίες Συστήματος

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: No
el: Όχι

en: Yes
el: Ναι

en: OK
el: Εντάξει

en: Mirrored Displays
el: Κατοπτρισμένες Οθόνες

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Username
el: Όνομα χρήστη

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
el: Διαχειριστής Δικτύου

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
el: Επιλέξτε τη θέση του νέου πίνακα. Πατήστε Esc για ακύρωση.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
el: Επιλέξτε νέα θέση του πίνακα. Πατήστε Esc για ακύρωση.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
el: Δεν έχετε προσθέσει κάποιο πίνακα.
    Θέλετε να ανοίξετε τις ρυθμίσεις πίνακα;

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
el: Ρυθμίσεις πίνακα

en: Applets
el: Μικροεφαρμογές

en: Panel edit mode
el: Λειτουργία επεξεργασίας πίνακα

en: Move
el: Μεταφορά

en: Remove
el: Αφαίρεσε

en: Are you sure you want to remove this panel?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να κλείσετε αυτό το πάνελ;

en: Add a new panel
el: Προσθέστε νέο πίνακα

en: Troubleshoot
el: Αντιμετώπιση προβλημάτων

en: Restart Cinnamon
el: Επανεκκίνηση του Cinnamon

en: Looking Glass
el: Μεγεθυντικός φακός

en: Restore all settings to default
el: Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων στις προεπιλογές

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
el: Σίγουρα θέλετε να επαναφέρετε όλες τις ρυθμίσεις στις εργοστασιακές;

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
el: Ρυθμίσεις Συστήματος

en: Retry
el: Προσπάθεια ξανά

en: %s (%s) has just been stopped.
el: Το %s (%s) μόλις σταμάτησε

en: Device %s can be turned off, if necessary.
el: Η συσκευή %s μπορεί να κλείσει, αν χρειάζεται

en: Device %s is busy, please wait.
el: Η συσκευή %s είναι απασχολημένη, παρακαλούμε περιμένετε

en: Do not disconnect or data loss may occur.
el: Μην αποσυνδεθείτε, αλλιώς μπορεί να υπάρξει έλλειψη δεδομένων

en: Unable to stop the drive %s (%s)
el: Αδυναμία να σταματήσει ο δίσκος %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
el: Το %s (%s) μπορεί να αποσυνδεθεί με ασφάλεια

en: Device %s can be removed.
el: Η συσκευή %s μπορεί να αφαιρεθεί

en: %s (%s) has just been ejected.
el: Μόλις έγινε εξαγωγή του %s (%s)

en: Do not remove or data loss may occur.
el: Μην αφαιρέσετε αλλιώς μπορεί να υπάρχει έλλειψη δεδομένων

en: Unable to eject the drive %s (%s)
el: Αδυναμία εξαγωγής δίσκου %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
el: Επιτυχής αποπροσάρτηση %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
el: Αποτυχία εξαγωγής %s (%s)

en: Authentication Required
el: Απαιτείται Πιστοποίηση

en: Authenticate
el: Πιστοποίηση

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
el: Συγγνώμη, αυτό δεν δούλεψε. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: Press ESC to close
el: Πατήστε Esc για κλείσιμο

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
el: Ελα_χιστοποίηση

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
el: Απομεγιστο_ποίηση

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
el: Με_γιστοποίηση

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
el: _Μετακίνηση

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
el: _Αλλαγή μεγέθους

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
el: Μετακίνηση μπάρας τίτλου στην οθόνη

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
el: Πάντα στην κορυφή

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
el: _Πάντα σε ορατό χώρο εργασίας

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
el: Μόνο σε αυ_τό το χώρο εργασίας

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
el: Μετακίνηση σε άλλο χώρο ερ_γασίας

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: No open windows
el: Δεν υπάρχουν ανοιχτά παράθυρα

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Move to left workspace
el: Μετακίνηση στον αριστερό χώρο εργασίας

en: Move to right workspace
el: Μετακίνηση στον δεξιό χώρο εργασίας

en: Visible on all workspaces
el: Ορατό σε όλους τους χώρους εργασίας

en: Move to a new workspace
el: Μετακίνηση σε νέο χώρο εργασίας

en: Move to monitor %d
el: Μετακίνηση στην οθόνη %d

en: Only on this workspace
el: Μόνο σε αυτόν τον χώρο εργασίας

en: Unmaximize
el: Aπομεγιστοποίηση

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Screen Reader
el: Αναγνώστης Οθόνης

en: Screen Keyboard
el: Πληκτρολόγιο Οθόνης

en: Sticky Keys
el: Ασύγχρονα πλήκτρα

en: Slow Keys
el: Πλήκτρα αργής ανάδρασης

en: Bounce Keys
el: Πλήκτρα Αναπήδησης

en: Mouse Keys
el: Πλήκτρα ποντικιού

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
el: Εξωμοίωση δευτερεύοντος πατήματος

note: Hover Click
en: Hover click
el: Αιωρούμενο πάτημα

en: Universal Access Settings
el: Ρυθμίσεις καθολικής πρόσβασης

en: High Contrast
el: Υψηλή Αντίθεση

en: Large Text
el: Μεγάλο Κείμενο

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
el: %A, %-e %B %Y

en: Date and Time Settings
el: Ρυθμίσεις Ημερομηνίας και Ώρας

en: Starting in a few minutes
el: Έναρξη σε μερικά λεπτά

en: Starting in %d minutes
el: Εκκίνηση σε %d λεπτά

en: This evening
el: Το απόγευμα

en: Starting later today
el: Έναρξη αργότερα σήμερα

en: In %d hour | In %d hours
el[0]: Σε %d ώρα
el[1]: Σε %d ώρες

en: No Events
el: Κανένα συμβάν

en: In progress
el: Σε εξέλιξη

en: All day
el: Όλη την ημέρα

en: Today
el: Σήμερα

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
el: Εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
el: Εμφάνιση των desklet

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
el: Εμφάνιση του επιλογέα χώρου εργασίας (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
el: Εμφάνιση του επιλογέα παραθύρου (Κλίμακα)

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Move to the other monitor
el: Μετακίνηση σε άλλη οθόνη

en: Move to monitor
el: Μετακίνιση σε οθόνη

en: Move to another workspace
el: Μετακίνηση σε άλλη επιφάνεια εργασίας

en: Applet preferences
el: Προτιμήσεις μικροεφαρμογών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
el: Ομαδοποιημένη λίστα παραθύρων

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Run with dedicated GPU
el: Εκτέλεση με αποκλειστική GPU

en: Unpin from Panel
el: Ξεκαρφίτσωμα από τον Πίνακα

en: Pin to Panel
el: Καρφίτσωμα στον Πίνακα

en: Remove from Autostart
el: Αφαίρεση από τα Προγράμματα εκκίνησης

en: Add to Autostart
el: Προσθήκη στα Προγράμματα εκκίνησης

en: Create Shortcut
el: Δημιουργία Συντόμευσης

en: Restore to full opacity
el: Επαναφορά σε πλήρη αδιαφάνεια

en: Close others
el: Τερματισμός άλλων

en: Close all
el: Τερματισμός όλων

en: Power management
el: Διαχείριση ενέργειας

en: Power management is already inhibited by another program
el: Η Διαχείριση ενέργειας έχει ήδη ανασταλεί από άλλο πρόγραμμα

en: Power management: inhibited by another program
el: Η Διαχείριση ενέργειας: έχει ανασταλεί από άλλο πρόγραμμα

en: Apps inhibiting power management:
el: Εφαρμογές που εμποδίζουν τη διαχείριση ενέργειας:

en: Inhibit applet
el: Αναστέλλουσα εφαρμογή

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Show Keyboard Layout
el: Εμφάνιση Διάταξης Πληκτρολογίου

en: Show Character Table
el: Εμφάνιση πίνακα χαρακτήρων

en: Keyboard Settings
el: Ρυθμίσεις Πληκτρολογίου

en: Add to panel
el: Προσθήκη στην γραμμή εργασιών

en: Add to desktop
el: Προσθήκη στην επιφάνεια εργασίας

en: Remove from favorites
el: Αφαίρεση από τα αγαπημένα

en: Add to favorites
el: Προσθήκη στα αγαπημένα

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: This file is no longer available
el: Το αρχείο αυτό δεν είναι διαθέσιμο.

en: Open with
el: Άνοιγμα με

en: Other application...
el: Άλλη εφαρμογή...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
el: Μενού

en: Edit menu
el: Επεξεργασία μενού

en: Recent Files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: Clear list
el: Εκκαθάριση λίστας

en: Clear all recent documents
el: Εκκαθάριση όλων των πρόσφατων εγγράφων

en: No recent documents
el: Δεν υπάρχουν πρόσφατα έγγραφα

en: All Applications
el: Όλες οι Εφαρμογές

en: Lock Screen
el: Κλείδωμα Οθόνης

en: Lock the screen
el: Κλείδωμα της οθόνης

en: Leave the session
el: Έξοδος από τη συνεδρία

en: Shut down the computer
el: Απενεργοποίηση του υπολογιστή

en: <unknown>
el: <άγνωστο>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
el: απενεργοποιημένο

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
el: χωρίς διαχείριση

en: disconnecting...
el: Αποσύνδεση σε εξέλιξη ...

en: connecting...
el: Σύνδεση σε εξελιξη ...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
el: απαιτείται ταυτοποίηση

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
el: Έλλειψη firmware

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
el: Αποσυνδεδεμένο καλώδιο

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
el: μη διαθέσιμο

en: connection failed
el: αποτυχία σύνδεσης

en: More
el: Περισσότερα

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
el: Συνδέθηκε (ιδιωτικά)

en: Ethernet
el: Τοπικό δίκτυο Ethernet

en: Wifi
el: Ασύρματο Δίκτυο

en: Modem
el: Μόντεμ

en: Auto Ethernet
el: Αυτόματο Ethernet

en: Auto broadband
el: Αυτόματο ευρυζωνικό

en: Auto dial-up
el: Αυτόματο dial-up

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
el: Αυτόματο %s

en: Auto bluetooth
el: Αυτόματο bluetooth

en: Auto wireless
el: Αυτόματο ασύρματο

en: Enable networking
el: Ενεργοποίηση δικτύωσης

en: Wired
el: Ενσύρματο

en: Wireless
el: Ασύρματο

en: Mobile broadband
el: Κινητή ευρυζωνική

en: VPN Connections
el: Συνδέσεις VPN

en: WIREGUARD Connections
el: WIREGUARD

en: Network Settings
el: Ρυθμίσεις Δικτύου

en: Network Connections
el: Συνδέσεις Δικτύου

en: Connection failed
el: Αποτυχία σύνδεσης

en: Activation of network connection failed
el: Αποτυχία ενεργοποίησης σύνδεσης δικτύου

en: Networking is disabled
el: Η δικτύωση έχει απενεργοποιηθεί

en: No connection
el: Χωρίς σύνδεση

en: Connecting to the cellular network...
el: Σύνδεση στο κυψελωτό δίκτυο...

en: Connecting to the wireless network...
el: Σύνδεση στο ασύρματο δίκτυο...

en: Connecting to the wired network...
el: Σύνδεση στο ενσύρματο δίκτυο...

en: Connecting to the VPN...
el: Σύνδεση στο VPN...

en: Connecting to WIREGUARD...
el: Σύνδεση στο WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
el: Σύνεση στο δίκτυο...

en: Connected to the wireless network
el: Συνδέθηκε στο ασύρματο δίκτυο

en: Wireless connection
el: Ασύρματη σύνδεση

en: (Limited connectivity)
el: (Περιορισμένη συνδεσιμότητα)

en: Connected to the wired network
el: Συνδέθηκε στο ενσύρματο δίκτυο

en: Connected to the cellular network
el: Συνδέθηκε στο κυψελωτό δίκτυο

en: Connected to the VPN
el: Συνδέθηκε στο VPN

en: Connected to WIREGUARD
el: Έγινε σύνδεση με το WIREGUARD

en: Connected to the network
el: Συνδέθηκε στο δίκτυο

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
el: Εκκαθάριση Ειδοποιήσεων

en: Notification Settings
el: Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων

en: No notifications
el: Δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις

en: %d notification | %d notifications
el[0]: %d ειδοποίηση
el[1]: %d ειδοποιήσεις

en: just now
el: μόλις τώρα

en: %d second ago | %d seconds ago
el[0]: %d δευτερόλεπτο πριν
el[1]: %d δευτερόλεπτα πριν

en: %d minute ago | %d minutes ago
el[0]: %d λεπτό πριν
el[1]: %d λεπτά πριν

en: Enable on-screen keyboard
el: Ενεργοποίηση πληκτρολογίου οθόνης

en: Click to toggle the on-screen keyboard
el: Κάντε κλικ για (απ)ενεργοποίηση πληκτρολογίου οθόνης

en: Click to enable the on-screen keyboard
el: Κάντε κλικ για ενεργοποίηση πληκτρολογίου οθόνης

en: Launch
el: Εκκίνηση

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
el: Εκκινητές γραμμής εργασιών

en: Battery full
el: Μπαταρία πλήρης

en: Battery almost full
el: Μπαταρία σχεδόν πλήρης

en: Battery good
el: Μπαταρία καλή

en: Low battery
el: Χαμηλή μπαταρία

en: Critically low battery
el: Κρίσιμα χαμηλή μπαταρία

en: AC adapter
el: Προσαρμογέας ρεύματος

en: Laptop battery
el: Μπαταρία φορητού υπολογιστή

en: Monitor
el: Οθόνη

en: Mouse
el: Ποντίκι

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Cell phone
el: Κινητό τηλέφωνο

en: Media player
el: Συσκευή αναπαραγωγής πολυμέσων

en: Tablet
el: Συσκευή Tablet

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: Touchpad
el: Επιφάνεια αφής

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
el: Δίκτυο

en: Video
el: Βίντεο

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: Keyboard backlight
el: Φωτισμός πληκτρολογίου

en: Power Settings
el: Ρυθμίσεις Ενέργειας

en: Charging
el: Φόρτιση

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
el[0]: Φόρτιση - %d ώρα μέχρι την πλήρη φόρτιση
el[1]: Φόρτιση - %d ώρες μέχρι την πλήρη φόρτιση

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
el: Φόρτιση - %d %s %d %s μέχρι την πλήρη φόρτιση

en: hour | hours
el[0]: ώρα
el[1]: ώρες

en: minute | minutes
el[0]: λεπτό
el[1]: λεπτά

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
el[0]: Φόρτιση - %d λεπτό μέχρι την πλήρη φόρτιση
el[1]: Φόρτιση - %d λεπτά μέχρι την πλήρη φόρτιση

en: Fully charged
el: Πλήρως φορτισμένο

en: Using battery power
el: Χρήση ενέργειας μπαταρίας

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
el[0]: Χρήση ενέργειας μπαταρίας - απομένει %d ώρα
el[1]: Χρήση ενέργειας μπαταρίας - απομένουν %d ώρες

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
el: Χρήση ενέργειας μπαταρίας - απομένουν %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
el[0]: Χρήση ενέργειας μπαταρίας - απομένει %d λεπτό
el[1]: Χρήση ενέργειας μπαταρίας - απομένουν %d λεπτά

en: Fully discharged
el: Πλήρως αποφορτισμένο

en: Not charging
el: Δεν φορτίζεται

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
el: Εκτυπωτές

en: Cancel all jobs
el: Ακύρωση όλων των εργασιών

en: '%s' on %s
el: '%s' σε %s

en: Send to front
el: Αποστολή στο προσκήνιο

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
el: Πρόσφατα έγγραφα

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
el: Αφαιρούμενοι δίσκοι

en: Open file manager
el: Άνοιγμα διαχειριστή αρχείων

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
el: Κλιμάκωση

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Hi there!
el: Χαίρετε!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
el: Πατήσατε το πλήκτρο!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
el: Χρησιμοποιήσατε τη συντόμευση πληκτρολογίου!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
el: Κάντε κλικ για να εμφανιστεί η επιφάνεια εργασίας ή το μεσαίο κλικ για να εμφανιστούν οι μικροεφαρμογές επιφανείας εργασίας

en: Show Desklets
el: Προβολή μικροεφαρμογών επιφανείας εργασίας

en: Click to pause the slideshow
el: Πατήστε για παύση της προβολής

en: Click to resume the slideshow
el: Πατήστε για συνέχιση της προβολής

en: The slideshow is disabled
el: Η παρουσίαση είναι απενεργοποιημένη

en: Slideshow
el: Προβολή διαφανειών

en: Next Background
el: Επόμενο φόντο

en: Background Settings
el: Ρυθμίσεις φόντου

en: Current background:
el: Τωρινό παρασκήνιο:

en: Playing
el: Αναπαραγωγή

en: Paused
el: Παύση

en: Stopped
el: Διακόπηκε

en: Volume
el: Ένταση

en: Unknown Artist
el: Άγνωστος Καλλιτέχνης

en: Unknown Album
el: Άγνωστο άλμπουμ

en: Unknown Title
el: Άγνωστος Τίτλος

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Stop
el: Διακοπή

en: Next
el: Επόμενο

en: Consecutive Playing
el: Αναπαραγωγή διαδοχικά

en: No Shuffle
el: Όχι Τυχαία

en: Open Player
el: Εκκίνηση Εφαρμογής Αναπαραγωγής

en: Quit Player
el: Τερματισμός Εφαρμογής Αναπαραγωγής

en: Pause
el: Παύση

en: Repeat Single
el: Επανάληψη Ενός

en: Repeat All
el: Επανάληψη Όλων

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
el: Τυχαία προβολή

en: Mute output
el: Σίγαση ήχου εξόδου

en: Mute input
el: Σίγαση ήχου εισόδου

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Output device
el: Συσκευή εξόδου

en: Input device
el: Συσκευή εισόδου

en: Launch player
el: Εκκίνηση αναπαραγωγής

en: Choose player controls
el: Επιλογή χειρισμού αναπαραγωγέα

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
el: Είστε σίγουρος πως θέλετε να διαγράψετε όλα τα αρχεία από τον κάδο απορριμμάτων;

en: This operation cannot be undone.
el: Αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να αναιρεθεί.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
el: Κάδος Απορριμμάτων

en: Empty Trash
el: Άδειασμα Κάδου Απορριμμάτων

en: Open Trash
el: Άνοιγμα Κάδου Απορριμμάτων

en: Log Out...
el: Αποσύνδεση...

en: Power Off...
el: Τερματισμός λειτουργίας...

en: Remove 'Window list'
el: Αφαίρεση 'Λίστας παραθύρων'

en: All windows
el: Όλα τα παράθυρα

en: Manage workspaces (Expo)
el: Διαχείριση χώρων εργασίας (Expo)

en: Add a new workspace
el: Προσθήκη επιφάνειας εργασίας

en: Remove the current workspace
el: Απομάκρυνση της συγκεκριμένης επιφάνειας εργασίας

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
el: Κανονικό

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Upside-down
el: Αναποδογύρισμα

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
el: Οθόνη

en: Configure display settings...
el: Διαμόρφωση ρυθμίσεων οθόνης ...

en: Clock
el: Ρολόι

en: Edit launcher
el: Επεξεργασία εκκινητή

en: Photo Frame
el: Κορνίζα

en: Control Center
el: Κέντρο Ελέγχου

en: Users and Groups
el: Χρήστες και Ομάδες

en: Add or remove users and groups
el: Προσθήκη ή αφαίρεση χρηστών και ομάδων

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
el: Εικονικό πληκτρολόγιο

en: Turn on-screen keyboard on or off
el: Εναλλαγή λειτουργίας πληκτρολογίου οθόνης

en: Valid name
el: Έγκυρη ονομασία

en: The name cannot be empty.
el: Η ονομασία δεν μπορεί να είναι κενή.

en: Valid executable
el: Έγκυρο εκτελέσιμο

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
el: Το εκτελέσιμο δεν είναι έγκυρο. Δεν μπορεί να είναι κενό και τα κενά στη διαδρομή πρέπει να αγνοούνται με την χρήση ανάποδης καθέτου (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία του εκκινητή σε αυτή τη θέση. Προσθήκη στην επιφάνεια εργασίας εναλλακτικά;

en: Choose a command
el: Επιλέξτε μια εντολή

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
el: Θέλετε να προσθέσετε αυτό το εκκινητή και στο μενού; Θα προστεθεί αρχικά στην κατηγορία Άλλα.

en: Screen Locker
el: Κλείδωμα οθόνης

en: Please type an away message for the lock screen
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε ένα μήνυμα απουσίας για την οθόνη κλειδώματος

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Hardware
el: Υλικό

en: Administration
el: Διαχείριση Συστήματος

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
el: δίκτυο, ασύρματο, wifi, ethernet, ευρυζωνικό, διαδίκτυο

en: color, profile, display, printer, output
el: χρώμα, προφίλ, οθόνη, εκτυπωτής, έξοδος

en: Graphics Tablet
el: Πινακίδα Σχεδίασης

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
el: wacom, ψηφιοποίηση, ταμπλέτα, γραφικά, βαθμονόμηση, γραφίδα

en: printers, laser, inkjet
el: εκυπωτές, λειζερ, μελάνης

en: Firewall
el: Τείχος Προστασίας

en: firewall, block, filter, programs
el: τείχος προστασίας, φραγή, φίλτρο, προγράμματα

en: Languages
el: Γλώσσες

en: language, install, foreign
el: γλώσσα, εγκατάσταση, ξένη

en: Input Method
el: Μέθοδος Εισαγωγής

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
el: Γλώσσα, εγκατάσταση, άγνωστο, εισαγωγή, μέθοδος, κινέζικα, κορεάτικα, γιαπωνέζικα, πληκτρολόγηση

en: Login Window
el: Παράθυρο εισόδου

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
el: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch, εκκίνηση, σύνδεση, διαχειριστής, παράθυρο εισόδου, είσοδος

en: login, lightdm, manager, settings, editor
el: σύνδεση, lightdm, διαχειριστής, ρυθμίσεις, συντάκτης

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
el: σύνδεση, gdm, διαχειριστής, χρήστης, εκκίνηση, εναλλαγή

en: Driver Manager
el: Διαχειριστής οδηγών

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
el: βίντεο, οδηγός, wifi, κάρτα, υλικό, ιδιοταγής, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
el: Ρυθμίσεις Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
el: βίντεο, οδηγός, ιδιόκτητο, nvidia, ρυθμίσεις

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
el: Πηγές Λογισμικού

en: ppa, repository, package, source, download
el: ppa, αποθετήριο, πακέτο, πηγή, λήψη

en: Package Management
el: Διαχείριση Πακέτων

en: update, install, repository, package, source, download
el: ενημέρωση, εγκατάσταση, αποθήκη, πακέτο, πηγή, λήψη

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
el: χρήστης, χρήστες, λογαριασμός, λογαριασμοί, ομάδα, ομάδες, συνθηματικό

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
el: μεταφορά, κινητό

en: Manage Services and Units
el: Διαχείρηση υπηρεσιών και μονάδων εκκίνησης

en: systemd, units, services, systemctl, init
el: systemd, units, services, systemctl, init, εκκίνηση, υπηρεσίες

en: Disks
el: Δίσκοι

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
el: δίσκοι, διαχειριστείτε, υλικό, διαχείριση, σκληρός, hdd, στικάκι, διαμόρφωση, διαγραφή, έλεγχος, δημιουργία, iso, ISO, δίσκος, εικόνα

en: Online Accounts
el: Online Λογαριασμοί

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
el: ppa, αποθετήριο, πακέτο, πηγή, λήψη, βίντεο, οδηγός, wifi, κάρτα, υλικό, ιδιόκτητο, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
el: Επιστροφή στις ρυθμίσεις όλων

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
el: Το όνομα της ομάδας δε μπορεί να περιέχει κεφάλαια ή χαρακτήρες διαστήματος

en: Change Password
el: Αλλαγή κωδικού

en: New password
el: Νέο συνθηματικό

en: Confirm password
el: Επιβεβαίωση συνθηματικού

en: Generate a password
el: Δημιουργία συνθηματικού

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
el: Το νέο συνθηματικό σας  πρέπει να έχει μήκος τουλάχιστον 8 χαρακτήρων

en: Show password
el: Εμφάνιση συνθηματικού

en: An error occurred. Your password was not changed.
el: Συνέβη κάποιο σφάλμα. Ο κωδικός πρόσβασης σας δεν άλλαξε

en: Change
el: Τροποποίηση

en: Too short
el: Πολύ μικρό

en: Weak
el: Αδύναμο

en: Fair
el: Μέτριο

en: Good
el: Καλό

en: Strong
el: Δυνατό

en: Standard
el: Τυπικός

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Account Type
el: Τύπος Λογαριασμού

en: Full Name
el: Ονοματεπώνυμο

en: Invalid username
el: Άκυρο όνομα χρήστη

en: A user with the name '%s' already exists.
el: Ένας χρήστης με το όνομα '%s' υπάρχει ήδη.

en: Users
el: Διαχείριση χρηστών

en: Groups
el: Διαχείριση ομάδων

en: Click to change the picture
el: Πατήστε εδώ για αλλαγή της εικόνας

en: Browse for more pictures...
el: Ψάξε μια άλλη φωτογραφία

en: Click to change the name
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε το όνομα

en: Click to change the password
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε τον κωδικό πρόσβασης

en: Click to change the groups
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε τις ομάδες

en: Picture
el: Φωτογραφία

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
el: Όνομα

en: Open
el: Άνοιξε

en: Images
el: Εικόνες

en: No password set
el: Δεν ορίστηκε συνθηματικό

en: Set at login
el: Ορισμός κατά τη σύνδεση

en: This user is currently logged in
el: Ο χρήστης είναι αυτή τη στιγμή συνδεδεμένος

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
el: Ο προσωπικός φάκελος του χρήστη είναι κρυπτογραφημένος.  Για τη διατήρηση πρόσβασης στον κρυπτογραφημένο φάκελο, μόνο ο χρήστης θα πρέπει να αλλάζει τον κωδικό.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε μόνιμα το χρήστη %s και όλα τα αρχεία που σχετίζονται με αυτόν;

en: This group is set as %s's primary group
el: Αυτή έχει ορισθεί ως η κύρια ομάδα του χρήστη %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε μόνιμα το %s;

en: Group Name
el: Όνομα Ομάδας

en: Previous instance
el: Προηγούμενο στιγμιότυπο

en: Next instance
el: Επόμενο στιγμιότυπο

en: More options
el: Περισσότερες επιλογές

en: Import from a file
el: Εισαγωγή από αρχείο

en: Export to a file
el: Εξαγωγή σε αρχείο

en: Reset to defaults
el: Επαναφορά στα προεπιλεγμένα

en: Reload %s
el: Επαναφόρτωση %s

en: Settings for %s
el: Ρυθμίσεις για %s

en: Select or enter file to export to
el: Επιλέξτε ή εισάγετε αρχείο για εξαγωγή σε

en: JSON files
el: Αρχεία JSON

en: Select a JSON file to import
el: Επιλέξτε ένα αρχείο JSON για εισαγωγή

en: Cancel Job
el: Ακύρωση εργασίας

en: Do you really want to cancel this job?
el: Σίγουρα επιθυμείτε την ακύρωση αυτής της εργασίας;

en: Keep Printing
el: Η Εκτύπωση συνεχίζεται

en: Do you really want to cancel all jobs?
el: Θέλετε πραγματικά να ακυρώσετε όλες τις εργασίες;

en: Cancel All Jobs
el: Ακύρωση όλων των εργασιών

en: Random
el: Τυχαίο

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Item
el: Αντικείμενο

en: Select a date
el: Επιλογή μιας ημερομηνίας

en: Select a time
el: Επιλέξτε μια ώρα

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: This applet is currently enabled
el: Αυτή η μικροεφαρμογή είναι ενεργοποιημένη αυτήν τη στιγμή

en: This desklet is currently enabled
el: Αυτή η μικροεφαρμογή επιφάνειας εργασίας είναι ενεργοποιημένη αυτήν τη στιγμή

en: This extension is currently enabled
el: Αυτή η προέκταση είναι ενεργοποιημένη αυτήν τη στιγμή

en: by %s
el: κατά %s

en: Configure
el: Προσαρμογή

en: This is a system applet. It cannot be removed.
el: Αυτή είναι μια μικροεφαρμογή του συστήματος. Δεν μπορεί να αφαιρεθεί

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
el: Αυτή είναι μια μικροεφαρμογή επιφάνειας εργασίας. Δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
el: Αυτή είναι μια επέκταση του συστήματος. Δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
el: Αυτή η μικροεφαρμογή περιέχει κλήσεις λειτουργίας που θα μπορούσαν ενδεχομένως να προκαλέσουν διακοπή λειτουργίας ή πάγωμα του Cinnamon. Εάν αντιμετωπίζετε διακοπές λειτουργίας ή πάγωμα, δοκιμάστε να την αφαιρέσετε.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
el: Αυτή η μικροεφαρμογή επιφάνειας εργασίας περιέχει κλήσεις λειτουργίας που θα μπορούσαν ενδεχομένως να προκαλέσουν διακοπή λειτουργίας ή πάγωμα του Cinnamon. Εάν αντιμετωπίζετε διακοπές λειτουργίας ή πάγωμα, δοκιμάστε να την αφαιρέσετε.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
el: Αυτή η επέκταση περιέχει κλήσεις λειτουργίας που θα μπορούσαν ενδεχομένως να προκαλέσουν διακοπή λειτουργίας ή πάγωμα του Cinnamon. Εάν αντιμετωπίζετε διακοπές λειτουργίας ή πάγωμα, δοκιμάστε να την αφαιρέσετε.

en: About
el: Σχετικά

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
el: Η επέκταση %s δεν είναι συμβατή με την έκδοση του Cinnamon σας.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
el: Υπάρχουν πολλές εμφανίσεις ενεργοποιημένες. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να καταργήσετε όλες αυτές;

en: Are you sure you want to completely remove %s?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να αφαιρέσετε εντελώς το %s;

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
el: Αυτό θα επαναφέρει το προεπιλεγμένο σύνολο ενεργοποιημένων μικροεφαρμογών. Είστε σίγουρος πως θέλετε να το κάνετε:

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
el: Αυτό θα επαναφέρει το προεπιλεγμένο σύνολο ενεργοποιημένων εφαρμογών οθόνης. Είστε σίγουρος πως θέλετε να το κάνετε:

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
el: Αυτό θα απενεργοποιήσει όλες τις ενεργές επεκτάσεις. Θέλετε σίγουρα να το κάνετε;

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
el: Αυτό θα καταργήσει όλες τις ενέργειες. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να το κάνετε;

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
el: Κάτι πήγε στραβά κατά τη φόρτωση του %s. Βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε την πιο πρόσφατη έκδοση και, στη συνέχεια, αναφέρετε το ζήτημα στον προγραμματιστή του.

en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Popularity
el: Δημοτικότητα

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Upgradable
el: Αναβαθμίσιμο

en: More info
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Update all
el: Αναβάθμιση όλων

en: %d update available | %d updates available
el[0]: %d διαθέσιμη αναβάθμιση
el[1]: %d διαθέσιμες αναβαθμίσεις

en: No updates available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
el: Πατήστε στο  eyedropper, και μετά επιλέξτε με το ποντίκι ένα χρώμα από οπουδήποτε στην οθόνη

en: Click to set a new accelerator key.
el: Κάντε κλικ για να ορίσετε ένα νέο πλήκτρο επιτάχυνσης.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
el: Πατήστε Escape ή κάντε κλικ ξανά για να ακυρώσετε τη λειτουργία.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
el: Πατήστε το πλήκτρο Backspace για να καθαρίσετε την υπάρχουσα συντόμευση πληκτρολογίου.

en: unassigned
el: μη ανατεθιμένο

en: Pick an accelerator
el: Επιλέξτε επιταχυντή.

en: Continue
el: Συνέχεια

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
el: 
    Αυτός ο συνδυασμός πλήκτρων, '<b>%s</b>' δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται γιατί θα ήταν αδύνατο να πληκτρολογήσετε χρησιμοποιώντας αυτό το κλειδί.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
el: Δοκιμάστε ξανά χρησιμοποιώντας ένα τροποποιημένο κλειδί, όπως Control, Alt ή Super (πλήκτρο Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
el: Συνεχίστε μόνο εάν είστε βέβαιοι ότι αυτό είναι που θέλετε, διαφορετικά πατήστε ακύρωση.

en: Checking dependencies
el: Γίνεται έλεγχος των εξαρτήσεων

en: Please install: %s
el: Παρακαλώ εγκαταστήσετε: %s

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: Sound files
el: Αρχεία ήχου

en: Downloading images:
el: Λήψη εικόνων:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια πρόσβασης στο διακομιστή. Δοκιμάστε ξανά σε λίγο.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
el: Κάτι πήγε στραβά με τη λήψη των spices. Δοκιμάστε να ανανεώσετε τη λίστα ξανά.

en: Refreshing the cache
el: Ανανέωση της κρυφής μνήμης

en: Installing %s
el: Εγκατάσταση του %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εγκατάσταση του %s. Αναφέρετε αυτό το συμβάν στον προγραμματιστή του.

en: Uninstalling %s
el: Απεγκατάσταση του %s

en: A problem occurred while removing %s.
el: Ένα πρόβλημα εμφανίστηκε κατά την απομάκρυνση του %s

en: 
    
    Details:  %s
el: 
    
    Λεπτομέρειες:  %s

en: Add new entry
el: Προσθήκη νέας καταχώρισης

en: Remove selected entry
el: Αφαίρεση επιλεγμένης καταχώρησης

en: Edit selected entry
el: Αλλαγή επιλεγμένης καταχώρησης

en: Move selected entry up
el: Μετακινήστε την επιλεγμένη καταχώρηση πάνω

en: Move selected entry down
el: Μετακινήστε την επιλεγμένη καταχώρηση κάτω

en: Edit entry
el: Επεξεργασία της επιλεγμένη καταχώρηση

en: Configure accessibility features
el: Προσαρμογή λειτουργιών προσβασιμότητας

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
el: μεγεθυντής, συνομιλία, πρόσβαση, μεγέθυνση, πλήκτρα, αντίθεση

en: Visual
el: Οπτικό

note: Visual Aids
en: Visual Aids
el: Οπτικά βοηθήματα

en: High contrast
el: Υψηλή αντίθεση

en: Large text
el: Μεγάλο κείμενο

en: Screen reader
el: Αναγνώστης οθόνης

en: Configure screen reader
el: Ρύθμιση αναγνώστη οθόνης

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
el: Zoom Επιφάνειας Εργασίας

en: Enable zoom
el: Ενεργοποίηση zoom

en: Magnification
el: Μεγέθυνση

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
el: Ανενεργό

en: Mouse wheel modifier
el: Τροποποιητής λειτουργίας περιστροφικής ροδέλας ποντικιού

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
el: Όταν ο τροποποιητής είναι πατημένος, η κύλιση της ροδέλας του ποντικιού θα αυξάνει ή θα μειώνει το μέγεθος.

en: Scroll at screen edges
el: Κύληση από τα άκρα της οθόνης

en: Keep cursor centered
el: Διατήρηση του δείκτη του ποντικιού στο κέντρο

en: Cursor moves with contents
el: Ο δείκτης του ποντικιού να κινείται μαζί με τα περιεχόμενα

en: Cursor pushes contents around
el: Ο κέρσορας σπρώχνει τα δεδομένα τριγύρω

en: Mouse tracking mode
el: Λειτουργία παρακολούθησης ποντικιού

en: Lens mode
el: Λειτουργία φακού

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Horizontal strip
el: Οριζόντια λωρίδα

en: Vertical strip
el: Κάθετη λωρίδα

en: Lens shape
el: Σχήμα φακών

en: Full screen
el: Πλήρης οθόνη

en: Top half
el: Άνω μισό

en: Bottom half
el: Κάτω μισό

en: Left half
el: Αριστερό μισό

en: Right half
el: Δεξιό μισό

en: Screen position
el: Θέση Οθόνης

en: Enable the on-screen keyboard
el: Ενεργοποίηση πληκτρολογίου οθόνης

en: Touch
el: Αφή

en: Full scale
el: Σε πλήρη κλίμακα

en: Scanning
el: Σάρωση

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
el: Διάταξη πληκτρολογίου

en: At the bottom of the screen
el: Στο κάτω μέρος της οθόνης

en: At the top of the screen
el: Στο πάνω μέρος της οθόνης

en: Keyboard position
el: Τοποθεσία πληκτρολογίου

en: A quarter of the screen
el: Ένα τέταρτο της οθόνης

en: A third of the screen
el: Ένα τρίτο της οθόνης

en: Half of the screen
el: Την μισή οθόνη

en: Keyboard size
el: Μέγεθος πληκτρολογίου

en: Show the keyboard any time something expects input
el: Προβολή πληκτρολογίου κάθε φορά που κάτι αναμένει είσοδο

en: Show keyboard only when the user activates it
el: Προβολή πληκτρολογίου μόνο όταν ο χρήστης το ενεργοποιεί

en: Activation mode
el: Λειτουργία Ενεργοποίησης

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
el: Ενδείξεις πληκτρολογίου

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
el: Χρήση ορατών ενδείξεων για τα Caps και Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
el: Χρήση ηχητικών σημάτων για τα Caps και Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
el: Ο ήχος που θα χρησιμοποιείται όταν Caps ή το Num Lock ενεργοποιούνται

en: Sound to use Caps or Num Lock off
el: Ο ήχος που θα χρησιμοποιείται όταν Caps ή το Num Lock απενεργοποιούνται

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
el: Ανατροφοδότηση συμβάντος (απαιτείται για τις ειδοποιήσεις της βοήθειας πληκτρολόγησης)

en: Enable visual alerts
el: Ενεργοποίηση οπτικών ειδοποιήσεων

en: Flash the entire monitor
el: Στιγμαίο αναβόσβησμα της οθόνης

en: Flash the active window
el: Στιγμιαίο αναβόσβησμα του ενεργού παραθύρου

en: Visual style
el: Οπτικό στυλ

en: Enable audio alerts
el: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων ήχου

en: Sound to use for window alerts
el: Ο ηχος που θα χρησιμοποιείται για τις ειδοποιήσεις παραθύρου

en: Typing assistance
el: Βοήθεια πληκτρολόγησης

note: Stickykeys
en: Sticky keys
el: Ασύγχρονα πλήκτρα

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
el: Η ακολουθία πλήκτρων τροποποίησης να λειτουργεί ως συνδυασμός τους

en: Disable if two modifiers are pressed together
el: Απενεργοποίηση αν πατηθούν ταυτόχροναι και οι δυο τροποποιητές

en: Alert when a modifier key is pressed
el: Ειδοποίηση αν πατηθεί κάποιο πλήκτρο τροποποιητής

note: Slowkeys
en: Slow keys
el: Αργά πλήκτρα

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
el: Να μεσολαβεί καθυστέρηση μεταξύ του πατήματος ενός πλήκτρου και της αποδοχής του

en: Alert when a key is pressed
el: Ειδοποίηση όταν πατιέται κάποιο πλήκτρο

en: Alert when a key is accepted
el: Ειδοποίηση όταν γίνεται αποδεκτό κάποιο πλήκτρο

en: Alert when a key is rejected
el: Ειδοποίηση όταν απορρίπτεται κάποιο πλήκτρο

en: Acceptance delay
el: Χρόνος καθυστέρησης αποδοχής

en: Short
el: Μικρό

en: Long
el: Μεγάλο

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
el: Πλήκτρα Αναπήδησης

en: Ignore fast duplicate keypresses
el: Να αγνοούνται τα γρήγορα διπλοπατήματα πλήκτρου

note: Mousekeys
en: Mouse keys
el: Πλήκτρα ποντικιού

en: Control the pointer using the keypad
el: Έλεγχος κέρσορα με το πληκτρολόγιο

en: Initial delay
el: Αρχική καθυστέρηση

en: Shorter
el: Κοντύτερο

en: Longer
el: Μακρύτερο

en: Acceleration time
el: Χρόνος επιτάχυνσης

en: Maximum speed
el: Μέγιστη ταχύτητα

en: Slower
el: Πιο αργά

en: Faster
el: Πιο γρήγορα

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
el: Πρόκληση διπλού πατήματος με παρατεταμένο κράτημα του κύριου κουμπιού

en: Trigger a click when the pointer hovers
el: Ενεργοποίηση πατήματος όταν αιωρείται ο δείκτης του ποντικιού

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Motion threshold
el: Κατώφλι κίνησης

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
el: Μικρό

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
el: Μεγάλο

en: Manage your actions
el: Διαχείριση των ενεργειών σας

en: action
el: ενέργεια

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Manage
el: Διαχειρίζομαι

en: Download
el: Μεταφόρτωση

en: Layout
el: Διάταξη

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Installed actions
el: Εγκατεστημένες ενέργειες

en: Remove all
el: Αφαίρεση όλων

en: Manage Cinnamon applets
el: Διαχείριση μικροεφαρμογών Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
el: Μπορείτε να αφαιρέσετε ορισμένα στοιχεία στη λειτουργία επεξεργασίας της γραμμής εργασιών μέσω του μενού επιλογών.

en: applet
el: μικροεφαρμογή

en: Installed applets
el: Εγκατεστημένες εφαρμογές

en: Reset all
el: Επαναφορά όλων

en: Previous Panel
el: Προηγούμενο πλαίσιο

en: Next Panel
el: Επόμενο πλαίσιο

en: Solid color
el: Συμπαγές χρώμα

en: Horizontal gradient
el: Οριζόντια διαβάθμιση

en: Vertical gradient
el: Κάθετη διαβάθμιση

en: No picture
el: Χωρίς εικόνα

en: Mosaic
el: Μωσαϊκό

en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: Scaled
el: Υπό κλίμακα

en: Stretched
el: Τεντωμένο

en: Spanned
el: Διευρυμένο

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Change your desktop's background
el: Άλλαξε το φόντο της επιφάνειας εργασίας

en: background, picture, slideshow
el: Φόντο, εικόνα, παρουσίαση

en: Backgrounds
el: Φόντο

en: Add Folder
el: Προσθήκη φακέλου

en: Add new folder
el: Προσθήκη νέου φακέλου

en: Remove selected folder
el: Αφαίρεση επιλεγμένου φακελιυ

en: Play backgrounds as a slideshow
el: Παίξτε φόντα ως διαδοχική προβολή

en: minutes
el: λεπτά

en: Play images in random order
el: Αναπαραγωγή εικόνων σε τυχαία σειρά

en: Picture aspect
el: Αναλογίες εικόνας

en: Manage date and time settings
el: Διαχειρίσου τις ρυθμίσεις ημερομηνίας και ώρας

en: time, date, calendar, format, network, sync
el: ώρα, ημερομηνία, ημερολόγιο, μορφοποίηση, δίκτυο, συγχρονισμός

en: Date & Time
el: Ημερομηνία & Ώρα

en: Date and Time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: Network time
el: Ώρα δικτύου

en: Manually set date and time
el: Μη αυτόματη ρύθμιση της ημερομηνίας και της ώρας

en: Format
el: Διαμόρφωση

en: Use 24h clock
el: Χρήση 24ωρου ρολογιού

en: Display the date
el: Προβολή της ημερομηνίας

en: Display seconds
el: Προβολή δευτερολέπτων

en: Use locale default
el: Χρήση προεπιλογών locale

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Monday
el: Δευτέρα

en: First day of week
el: Πρώτη ημέρα της εβδομάδας

en: Region
el: Περιοχή

en: City
el: Πόλη

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: Office
el: Γραφείο

en: System
el: Σύστημα

en: Web
el: Ιστός

en: Mail
el: Ηλεκ. Αλληλογραφία

en: Music
el: Μουσική

en: Photos
el: Φωτογραφίες

en: Word
el: Έγγραφο κειμένου

en: Spreadsheet
el: Υπολογιστικό φύλλο

en: Source Code
el: Πηγαίος Κώδικας

en: File Manager
el: Διαχειριστής αρχείων

en: Plain Text
el: Απλό Κείμενο

en: CD audio
el: CD ήχου

en: Select an application for audio CDs
el: Επιλέξτε μια εφαρμογή για CD ήχου

en: DVD video
el: Βίντεο DVD

en: Select an application for video DVDs
el: Επιλέξτε μια εφαρμογή για DVD βίντεο

en: Music player
el: Αναπαραγωγέας μουσικής

en: Select an application to run when a music player is connected
el: Επιλέξτε την εφαρμογή που θα εκτελείται, όταν θα συνδέεται μια συσκευή αναπαραγωγής μουσικής

en: Select an application to run when a camera is connected
el: Επιλέξτε την εφαρμογή που θα εκτελείται, όταν θα συνδέεται μια φωτογραφική μηχανή

en: Software
el: Λογισμικό

en: Select an application for software CDs
el: Επιλέξτε μια εφαρμογή για τα CD λογισμικού

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
el: DVD ήχου

en: blank Blu-ray disc
el: κενός δίσκος Blu-ray

en: blank CD disc
el: κενός δίσκος CD

en: blank DVD disc
el: κενός δίσκος DVD

en: blank HD DVD disc
el: κενός δίσκος HD DVD

en: Blu-ray video disc
el: Δίσκος βίντεο Blu-ray

en: e-book reader
el: αναγνώστης ηλεκτρονικών βιβλίων (e-book)

en: HD DVD video disc
el: Δίσκος βίντεο HD DVD

en: Windows software
el: Λογισμικό Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
el: Επιλογή γραμμής εντολών για το τερματικό σας για να εκτελέσει μια μεταβιβασμένη εντολή.

en: Ask what to do
el: Ερώτηση για το τι θα γίνει

en: Open folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Do nothing
el: Καμία ενέργεια

en: Other Media
el: Άλλα μέσα

en: Select how other media should be handled
el: Επιλογή τρόπου διαχείρισης άλλων μέσων

en: _Action:
el: _Ενέργεια:

en: Preferred Applications
el: Προτιμώμενες Εφαρμογές

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
el: μέσα, προεπιλογές, εφαρμογές, προγράμματα, αφαιρούμενο μέσο, πρόγραμμα περιήγησης, πρόγραμμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, ημερολόγιο, μουσική, βίντεο, φωτογραφίες, εικόνες, cd, αυτόματη αναπαραγωγή, αγαπημένα, εφαρμογές

en: Preferred applications
el: Προτιμώμενες εφαρμογές

en: Calculator
el: Αριθμομηχανή

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Arguments
el: Ορίσματα

en: Removable media
el: Αφαιρούμενα μέσα

en: Prompt or start programs on media insertion
el: Προτροπή ή εκκίνηση προγραμμάτων κατά την εισαγωγή μέσων

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
el: Ά_λλα μέσα…

en: Manage your Cinnamon desklets
el: Διαχείριση των εφαρμογών οθόνης του Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
el: Μπορείς να αφαιρέσεις το παράθυρο  μιας εφαρμογής οθόνης από την επιφάνεια εργασίας από το μενού της (δεξί κλικ)

en: desklet, desktop, slideshow
el: εφαρμογές οθόνης, επιφάνεια εργασίας, προβολή διαφανειών

en: Desklets
el: Εφαρμογές Οθόνης

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: General Desklets Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις εφαρμογών οθόνης

en: No decoration
el: Καμία διακόσμηση

en: Border only
el: Μόνο περίγραμμα

en: Border and header
el: Περίγραμμα και επικεφαλίδα

en: Decoration of desklets
el: Διακόσμηση εφαρμογών οθόνης

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
el: Σημείωση: μερικές εφαρμογές οθόνης απαιτούν το πλαίσιο και ο τίτλος να είναι ορατά πάντοτε

en: Such requirements override the settings selected here
el: Τέτοιες προϋποθέσεις υπερισχύουν των  επιλεγμένων  ρυθμίσεων εδώ

en: Snap desklets to grid
el: Προσκόλληση των εφαρμογών οθόνης στο πλέγμα

en: Width of desklet snap grid
el: Πλάτος πλέγματος προσκόλλησης εφαρμογών οθόνης

en: Lock desklets in their current position
el: Κλείδωμα εφαρμογών οθόνης στις τρέχουσες θέσεις τους

en: Installed desklets
el: Εγκατεστημένες εφαρμογές οθόνης

en: Manage your desktop icons
el: Διαχείριση εικονιδίων επιφάνειας εργασίας

en: desktop, home, button, trash
el: επιφάνεια εργασίας, αρχικός φάκελος, κουμπί, απορρίματα

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Manage display settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων οθόνης

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
el: εμφάνιση, οθόνη, διάταξη, ανάλυση, διπλή, lcd

en: Disable automatic screen rotation
el: Απενεργοποίηση αυτόματης περιστροφής της οθόνης

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
el: Επιλέξτε αυτό για να απενεργοποιήσετε την αυτόματη  περιστροφή της οθόνης σε υλικό με υποστηριζόμενα επιταχυνσιόμετρα.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
el: Ενεργοποίηση χειριστηρίων κλασματικής κλιμάκωσης (πειραματικό)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
el: Επιλέξτε αυτήν την επιλογή για εμφάνιση επιπρόσθετων χειριστηρίων για κλιμάκωση ανά οθόνη

en: Control Cinnamon visual effects.
el: Ρυθμίστε τα οπτικά εφέ του Cinnamon

en: effects, window
el: εφέ, παράθυρο

en: Effects
el: Εφέ

en: Desktop and window effects
el: Εφέ επιφάνειας εργασίας και παραθύρου

en: Effects on dialog boxes
el: Εφέ σε παράθυρα διαλόγου

en: Effects on menus
el: Εφέ στα μενού

en: Session startup animation
el: Κινούμενη εικόνα εκκίνησης συνεδρίας

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
el: Ξεθωριάζων εφέ στα κουτιά κειμένων κύλισης του cinnamon (όπως στη λίστα εφαρμογών στο Μενού)

en: Window effects
el: Εφέ παραθύρου

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
el: Κανένα

en: Traditional
el: Παραδοσιακό

en: Fly
el: Αδιάλειπτα

en: New windows or unminimizing existing ones
el: Νέα παράθυρα ή αποελαχιστοποίηση υπαρχόντων

en: Closing windows
el: Αναίρεση παραθύρων

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
el: Βαθμιαία εμφάνιση (Fade)

en: Minimizing windows
el: Απόκρυψη παραθύρων

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
el: Αλλαγή μεγέθους και διευθέτηση παραθύρων

en: Window animation speed
el: Ταχύτητα κίνησης παραθύρων

en: Manage your Cinnamon extensions
el: Διαχειρίσου τις επεκτάσεις του Cinnamon

en: extension, addon
el: επέκταση, πρόσθετο

en: Extensions
el: Επεκτάσεις

en: Installed extensions
el: Εγκατεστημένες επεκτάσεις

en: Disable all
el: Απενεργοποίηση όλων

en: Configure system fonts
el: Ρύθμιση γραμματοσειράς συστήματος

en: font, size, small, large
el: γραμματοσειρά, μέγεθος, μικρά, μεγάλα

en: Font Selection
el: Επιλογή Γραμματοσειράς

en: Default font
el: Προεπιλεγμένη γραμματοσειρά

en: Desktop font
el: Γραμματοσειρά επιφάνειας εργασίας

en: Document font
el: Γραμματοσειρά εγγράφου

en: Monospace font
el: Γραμματοσειρά σταθερού πλάτους

en: Window title font
el: Γραμματοσειρά τίτλου παραθύρου

en: Font Settings
el: Ρυθμίσεις Γραμματοσειρών

en: Grayscale
el: Κλίμακα του γκρι

en: Slight
el: Ελαφρύ

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
el: Μεσαία

en: Full
el: Πλήρες

en: Vertical RGB
el: Κάθετο RGB

en: Vertical BGR
el: Κάθετο BGR

en: Text scaling factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης κειμένου

en: Hinting
el: Εξομάλυνση γραμμάτων

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
el: Οι υποδείξεις επιτρέπει την παραγωγή ξεκάθαρου και ευανάγνωστου κειμένου στην οθόνη.

en: Antialiasing
el: Εξομάλυνση

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
el: Η εξομάλυνση κάνει το κείμενο στην οθόνη πιο ομαλό και ευανάγνωστο

en: RGBA Order
el: RGBA κατάταξη

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
el: Η σειρά των στοιχείων υποεικονοστοιχείων σε μια οθόνη LCD, χρησιμοποιείται μόνο όταν η αντιδιαβροχή έχει οριστεί σε 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
el: Διάφορες προτιμήσεις του Cinnamon

en: logging, click
el: καταγραφή, κλικ

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
el: Γενικές Ρυθμίσεις

en: Compositor Options
el: Επιλογές Compositor

en: Disable compositing for full-screen windows
el: Απενεργοποίηση του compositing για τα παράθυρα σε πλήρη οθόνη

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
el: Επιλέξτε αυτήν την επιλογή για να αφήσετε τις εφαρμογές πλήρους οθόνης να παρακάμψουν το compositing manager και να εκτελεστούν με τη μέγιστη ταχύτητα. Αποεπιλέξτε το αν αντιμετωπίζετε σπασίματα οθόνης σε λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Miscellaneous Options
el: Διάφορες Επιλογές

en: Enable timer when logging out or shutting down
el: Ενεργοποίηση χρονόμετρου κατά την αποσύνδεση ή τον τερματισμό

en: Timer delay
el: Καθυστέρηση χρονοδιακόπτη

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: Memory limit
el: Όριο μνήμης

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
el: Επανεκκίνηση του Cinnamon όταν χρησιμοποιεί πολλή μνήμη

en: MB
el: ΜΒ

en: Check frequency
el: Έλεγχος συχνότητας

en: Switch to right workspace
el: Αλλαγή στον δεξιό χώρο εργασίας

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
el: Αλλαγή στον αριστερό χώρο εργασίας

en: Minimize window
el: Ελαχιστοποίηση παραθύρου

note: Windows
en: Maximize window
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Move window to right workspace
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας δεξιά

en: Move window to left workspace
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας αριστερά

en: Make window fullscreen
el: Μεγέθυνση παραθύρου σε πλήρη οθόνη

en: Exit window fullscreen
el: Έξοδος του παραθύρου από πλήρη οθόνη

en: Push tile up
el: Ώθηση πλακιδίου προς τα πάνω

en: Push tile down
el: Ώθηση πλακιδίου προς τα κάτω

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
el: Ώθηση πλακιδίου προς τα αριστερά

en: Push tile right
el: Ώθηση πλακιδίου προς τα δεξιά

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
el: Εμφάνιση επιφάνειας εργασίας

en: Volume up
el: Αύξηση έντασης

en: Volume down
el: Μείωση έντασης

note: Sound and Media
en: Volume mute
el: Σίγαση ήχου

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
el: Εναλλαγή Αναπαραγωγής / Παύσης

en: Next track
el: Επόμενο κομμάτι

en: Previous track
el: Προηγούμενο κομμάτι

en: Zoom desktop in
el: Μεγέθυνση της επιφάνειας εργασίας

en: Zoom desktop out
el: Σμίκρυνση της επιφάνειας εργασίας

en: Run a command
el: Εκτέλεση εντολής

en: Trigger at gesture start
el: Ενεργοποίηση κατά την έναρξη χειρονομίας

en: Trigger at gesture end
el: Ενεργοποίηση κατά το τέλος χειρονομίας

en: Manage touch gestures
el: Διαχειριστείτε τις χειρονομίες αφής

en: gesture, swipe, pinch, touch
el: χειρονομία, σάρωση, τσίμπημα, άγγιγμα

en: Gestures
el: Xειρονομίες

en: Check again
el: Επανέλεγχος

en: Swipe
el: Χειρονομία

en: Swipe with 2 fingers
el: Σύρσιμο με 2 δάχτυλα

en: Touchscreen only
el: Μόνο οθόνη αφής

en: Swipe with 3 fingers
el: Σύρσιμο με 3 δάχτυλα

en: Swipe with 4 fingers
el: Σύρσιμο με 4 δάχτυλα

en: Swipe with 5 fingers
el: Σύρσιμο με 5 δάχτυλα

en: Pinch
el: Τσίμπημα

en: Pinch with %d fingers
el: Τσίμπημα με %d δάχτυλα

en: Pinch with 5 fingers
el: Τσίμπημα με 5 δάχτυλα

en: Tap
el: Άγγιγμα

en: Enable gestures
el: Ενεργοποίηση χειρονομιών

en: Activation thresholds
el: Όρια ενεργοποίησης

en: In percentage of the touch surface
el: Σε ποσοστό της επιφάνειας αφής

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
el: Το πακέτο touchegg πρέπει να εγκατασταθεί για υποστήριξη χειρονομιών.

en: Gestures are disabled
el: Οι χειρονομίες είναι απενεργοποιημένες

en: The Touchegg service is not running
el: Η υπηρεσία Touchegg δεν εκτελείται

en: Up
el: Πάνω

en: Down
el: Κάτω

en: In
el: Μέσα

en: Out
el: Έξω

en: Tap with %d fingers
el: Άγγιγμα με %d δάχτυλα

en: Enter a command
el: Εισάγετε μια εντολή

en: Sensitivity
el: Ευαισθησία

en: Less
el: Λιγότερη

en: Manage hotcorner settings
el: Ρυθμίστε τις ενεργές γωνίες

en: hotcorner, overview, scale, expo
el: ενεργή γωνία, επισκόπηση, κλίμακα, expo

en: Hot Corners
el: Ενεργές γωνίες

en: Show all workspaces
el: Προβολή όλων των χώρων εργασίας

note: Expo
en: Show all windows
el: Προβολή όλων των παραθύρων

en: Enable this corner
el: Ενεργοποίηση αυτής της γωνίας

en: Type a command...
el: Πληκτρολογείστε μια εντολή

en: Activation delay (ms)
el: Ενεργοποίηση καθυστέρησης (ms)

en: Unknown size
el: Άγνωστο μέγεθος

en: Unknown CPU
el: Άγνωστη CPU

en: Operating System
el: Λειτουργικό Σύστημα

en: Cinnamon Version
el: Έκδοση Cinnamon

en: Linux Kernel
el: Πυρήνας Linux

en: Processor
el: Επεξεργαστής

en: Memory
el: Μνήμη

en: Hard Drives
el: Σκληροί Δίσκοι

en: Hard Drive
el: Σκληρός Δίσκος

en: Graphics Card
el: Κάρτα Γραφικών

en: Display Server
el: Διακομιστής οθόνης

en: Display system information
el: Προβολή πληροφοριών για τον υπολογιστή

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
el: σύστημα, πληροφορίες, λεπτομέρειες, γραφικό, ήχος, πυρήνας, έκδοση, σχετικά με

en: System Info
el: Πληροφορίες συστήματος

en: Upload system information
el: Αποστολή πληροφοριών συστήματος

en: No personal information included
el: Δεν συμπεριλαμβάνονται προσωπικές πληροφορίες

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Troubleshooting
el: Επίλυση Προβλημάτων

en: Windows
el: Παράθυρα

en: Positioning
el: Τοποθέτηση

en: Tiling and Snapping
el: Οργάνωση και προσκόλληση

en: Inter-workspace
el: Διά-χώρος εργασίας

en: Inter-monitor
el: Διά-όργανο ελέγχου

en: Workspaces
el: Χώροι Εργασίας

en: Direct Navigation
el: Άμεση πλοήγηση

en: Screenshots and Recording
el: Στιγμιότυπα και εγγραφές βίντεο

en: Launchers
el: Εκκινητές

en: Sound and Media
el: Ήχος και πολυμέσα

en: Quiet Keys
el: Πλήκτρα Αποσιώπησης

en: Universal Access
el: Γενική πρόσβαση

en: Custom Shortcuts
el: Προσαρμοσμένες συντομεύσεις

en: Pointer
el: Δείκτης

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
el: Εμφάνιση της οθόνης επιλογής παραθύρων

en: Show the workspace selection screen
el: Εμφάνιση της οθόνης επιλογής χώρου εργασίας

en: Cycle through open windows
el: Ξεφύλλισε τα ανοιχτά παράθυρα

en: Cycle backwards through open windows
el: Ανάποδη κύλιση μεταξύ ανοιχτών παραθύρων

en: Cycle through windows from all workspaces
el: Εναλλαγή των παραθύρων από όλους τους χώρους εργασίας

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
el: Αντίστροφη εναλλαγή των παραθύρων από όλους τους χώρους εργασίας

en: Cycle through open windows of the same application
el: Κύλιση μεταξύ ανοιχτών παραθύρων της ίδιας εφαρμογής

en: Cycle backwards through open windows of the same application
el: Ανάποδη κύλιση μεταξύ ανοιχτών παραθύρων της ίδιας εφαρμογής

en: Run dialog
el: Διάλογος εκτέλεσης

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
el: Εναλλαγή στο Looking Glass

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
el: Μετακινήστε το δείκτη στην επόμενη οθόνη

en: Move pointer to the previous monitor
el: Μετακινήστε το δείκτη στην προηγούμενη οθόνη

en: Unmaximize window
el: Επαναφορά παραθύρου

en: Activate window menu
el: Ενεργοποίηση μενού παραθύρου

en: Raise window
el: Ανάδυση παραθύρου

en: Lower window
el: Κάτω παράθυρο

en: Toggle maximization state
el: Εναλλαγή  κατάστασης μεγιστοποίησης

en: Toggle fullscreen state
el: Εναλλαγή  κατάστασης πλήρους οθόνης

en: Toggle shaded state
el: Εναλλαγή σκιασμένης κατάστασης

en: Toggle always on top
el: Εναλλαγή στο πάντα από πάνω

en: Toggle showing window on all workspaces
el: Εναλλαγή ορατότητας παράθυρου σε όλες τις επιφ. εργασίας

en: Increase opacity
el: Αύξηση αδιαφάνειας

en: Decrease opacity
el: Μείωση αδιαφάνειας

en: Toggle vertical maximization
el: Εναλλαγή της κάθετης μεγιστοποίησης

en: Toggle horizontal maximization
el: Εναλλαγή της οριζόντιας μεγιστοποίησης

note: Windows - Positioning
en: Resize window
el: Αλλαγή μεγέθους παραθύρου

en: Move window
el: Μετακίνηση παραθύρου

en: Center window in screen
el: Κεντράρισμα του παράθυρου στην οθόνη

en: Move window to upper-right
el: Μετακίνηση παραθύρου πάνω-δεξιά

en: Move window to upper-left
el: Μετακίνηση παραθύρου πάνω-αριστερά

en: Move window to lower-right
el: Μετακίνηση παραθύρου κάτω-δεξιά

en: Move window to lower-left
el: Μετακίνηση παραθύρου κάτω-αριστερά

en: Move window to right edge
el: Μετακίνηση παραθύρου στην δεξιά άκρη

en: Move window to top edge
el: Μετακίνηση παραθύρου στην πάνω άκρη

en: Move window to bottom edge
el: Μετακίνηση παραθύρου στην κάτω άκρη

en: Move window to left edge
el: Μετακίνηση παραθύρου στην αριστερή άκρη

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
el: Μετακίνηση παραθύρου σε νέο χώρο εργασίας

en: Move window to workspace above
el: Μετακίνηση του παραθύρου στον παραπάνω χώρο εργασίας

en: Move window to workspace below
el: Μετακίνηση του παραθύρου στον παρακάτω χώρο εργασίας

en: Move window to workspace 1
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 1

en: Move window to workspace 2
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 2

en: Move window to workspace 3
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 3

en: Move window to workspace 4
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 4

en: Move window to workspace 5
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 5

en: Move window to workspace 6
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 6

en: Move window to workspace 7
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 7

en: Move window to workspace 8
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 8

en: Move window to workspace 9
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 9

en: Move window to workspace 10
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 10

en: Move window to workspace 11
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 11

en: Move window to workspace 12
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
el: Μετακίνηση παραθύρου στην αριστερή οθόνη

en: Move window to right monitor
el: Μετακίνηση παραθύρου στην δεξιά οθόνη

en: Move window to monitor above
el: Μετακίνηση του παραθύρου στην παραπάνω οθόνη

en: Move window to monitor below
el: Μετακίνηση του παραθύρου στην παρακάτω οθόνη

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 1

en: Switch to workspace 2
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 2

en: Switch to workspace 3
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 3

en: Switch to workspace 4
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 4

en: Switch to workspace 5
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 5

en: Switch to workspace 6
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 6

en: Switch to workspace 7
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 7

en: Switch to workspace 8
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 8

en: Switch to workspace 9
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 9

en: Switch to workspace 10
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 10

en: Switch to workspace 11
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 11

en: Switch to workspace 12
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 12

note: System
en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Shut down
el: Τερματισμός λειτουργίας

en: Lock screen
el: Κλείδωμα οθόνης

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
el: Λήψη στιγμιότυπου μίας περιοχής της οθόνης

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
el: Αντέγραψε ένα στιγμιότυπο μιας περιοχής της οθόνης στο πρόχειρο

en: Take a screenshot
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης

en: Copy a screenshot to clipboard
el: Αντέγραψε το στιγμιότυπο οθόνης στο πρόχειρο

en: Take a screenshot of a window
el: Λήψη στιγμιότυπου ενός παραθύρου

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
el: Αντιγραφή του στιγμιότυπου ενός παραθύρου στο πρόχειρο

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
el: Εναλλαγή εγγραφής επιφάνειας εργασίας (απαιτείται επανεκκίνηση του Cinnamon)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
el: Εναλλαγή διαμορφώσεων οθόνης

en: Rotate display
el: Περιστροφή οθόνης

en: Orientation Lock
el: Κλείδωμα Προσανατολισμού

en: Increase screen brightness
el: Αύξηση φωτεινότητας οθόνης

en: Decrease screen brightness
el: Μείωση φωτεινότητας οθόνης

en: Toggle keyboard backlight
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση οπίσθιου φωτισμού πληκτρολογίου

en: Increase keyboard backlight level
el: Αύξηση επιπέδου οπίσθιου φωτισμού πληκτρολογίου

en: Decrease keyboard backlight level
el: Μείωση επιπέδου οπίσθιου φωτισμού πληκτρολογίου

en: Toggle touchpad state
el: Εναλλαγή κατάστασης επιφάνειας αφής

en: Turn touchpad on
el: Ενεργοποίηση επιφάνειας αφής

en: Turn touchpad off
el: Απενεργοποίηση επιφάνειας αφής

en: Show power statistics
el: Προβολή στατιστικών ενέργειας

note: Launchers
en: Launch terminal
el: Εκκίνηση τερματικού

en: Launch help browser
el: Εκκίνηση συτήματος βοήθειας

en: Launch calculator
el: Εκκίνηση αριθμομηχανής

en: Launch email client
el: Εκκίνηση εφαρμογής ηλ.αλληλογραφίας

en: Launch web browser
el: Εκκίνηση περιηγητή ιστοσελίδων

en: Home folder
el: Προσωπικός φάκελος

en: Mic mute
el: Σίγαση μικροφώνου

en: Launch media player
el: Εκκίνηση αναπαραγωγέα πολυμέσων

en: Pause playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Stop playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Eject
el: Αποβολή

en: Rewind
el: Πισωγύρισμα

en: Fast-forward
el: Γρήγορη προώθηση

en: Repeat
el: Επανάληψη

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
el: Σίγηση ήχου (Ήσυχο)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
el: Μείωση ήχου (Ήσυχο)

en: Volume up (Quiet)
el: Αύξηση ήχου (Ήσυχο)

note: Universal Access
en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: Turn screen reader on or off
el: Εναλλαγή λειτουργίας αναγνώστη οθόνης

en: Increase text size
el: Μεγέθυνση κειμένου

en: Decrease text size
el: Σμίκρυνση κειμένου

en: High contrast on or off
el: Εναλλαγή ενεργοποίησης υψηλής αντίθεσης

en: Manage keyboard settings and shortcuts
el: Διαχείριση ρυθμίσεων πληκτρολογίου και  πλήκτρων συντόμευσης

en: keyboard, shortcut, hotkey
el: πληκτρολόγιο,συντομεύσεις,συντόμευση

en: Key repeat
el: Επανάληψη πλήκτρου

en: Typing
el: Πληκτρολογεί

en: Enable key repeat
el: Ενεργοποίησε την λειτουργία επανάληψης πλήκτρων

en: Repeat delay:
el: Καθυστέρηση επανάληψης:

en: Repeat speed:
el: Ταχύτητα επανάληψης:

en: Slow
el: Αργή

en: Fast
el: Γρήγορη

en: Text cursor
el: Δρομέας κειμένου

en: Text cursor blinks
el: Αναβόσβημα δρομέα κειμένου

en: Blink speed:
el: Ταχύτητα αναβοσβήσματος:

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
el: Για να επεξεργαστείτε μια συντόμευση, κάντε κλικ σε αυτή και πατήστε τα νέα πλήκτρα ή πατήστε backspace για να την καθαρίσετε.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
el: Πληκτρολογήστε για αναζήτηση συντομεύσεων

en: Press Escape to cancel the search.
el: Πατήστε ESC για ματαίωση αναζήτησης.

en: Click to search by accelerator
el: Κάντε κλικ για αναζήτηση με επιταχυντή

en: Bindings
el: Δεσμεύσεις

en: Add custom shortcut
el: Προσθήκη προσαρμοσμένης συντόμευσης

en: Remove custom shortcut
el: Αφαίρεση προσαρμοσμένης συντόμευσης

en: Categories
el: Κατηγορίες

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Keyboard bindings
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Instance
el: Στιγμιότυπο

en: Layouts
el: Παραγόμενα εξόδου

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
el: Αυτός ο συνδυασμός πλήκτρων, <b>%(combination)s</b> χρησιμοποιείται από το <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
el: εάν συνεχίσετε, ο συνδυασμός θα καταχωρηθεί στο <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
el: Θέλετε να συνεχίσετε με αυτή τη λειτουργία;

en: Reset to default
el: Επαναφορά προκαθορισμένων

en: Select a file
el: Επιλογή αρχείου

en: Control mouse and touchpad settings
el: Ρυθμίστε το ποντίκι και την επιφάνεια αφής

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
el: ποντίκι, επιφάνεια αφής, synaptic, διπλό κλικ

en: Mouse and Touchpad
el: Ποντίκι και Επιφάνεια Αφής

en: Left handed (mouse buttons inverted)
el: Αριστερόχειρας (αντιστροφή πλήκτρων ποντικιού)

en: Reverse scrolling direction
el: Αντιστροφή της φοράς κύλησης

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
el: Προβολή της θέσης του δρομέα όταν πατιέται το πλήκτρο Control

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
el: Προσομοίωση του μεσαίου κουμπιού πατώντας ταυτόχρονα το αριστερό και δεξιό κουμπί

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
el: Επικολλήστε την τρέχουσα επιλογή όταν πατηθεί το μεσαίο κλικ

en: Drag-and-drop threshold
el: Όριο του Μεταφορά-και-πτώση

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
el: εικονοστοιχεία

en: Pointer size and speed
el: Μέγεθος και ταχύτητα δείκτη

en: Size
el: Μέγεθος

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Device default
el: Προεπιλογή συσκευής

en: Constant
el: Σταθερό

en: Adaptive
el: Προσαρμόσιμο

en: Acceleration
el: Επιτάχυνση

en: Double-Click timeout
el: Χρονικό όριο διπλού κλίκ

en: Timeout
el: Χρονικό όριο

en: Double-click test
el: Δοκιμή διπλού κλικ

en: Enabled
el: Ενεργή

en: Disabled when a mouse is attached
el: Απενεργοποιημένη όταν είναι συνδεδεμένο ένα ποντίκι

en: Touchpad is
el: Η επιφάνεια αφής είναι

en: Tap to click
el: Χτυπήστε ελαφρά για να κάνετε κλικ

en: Disable touchpad while typing
el: Απενεργοποίησε την επιφάνειας αφής κατά την πληκτρολόγηση

en: Default device behavior
el: Προεπιλεγμένη συμπεριφορά συσκευής

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
el: Περιοχές εικονικών κουμπιών κατά μήκος του κάτω μέρους της επιφάνειας αφής

en: Use multiple fingers for right and middle click
el: Χρησιμοποίηση  πολλών δακτύλων για δεξί και μεσαίο κλικ

en: Click actions
el: Ενέργειες κλικ

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Success!
el: Επιτυχία!

en: Two-finger scrolling
el: Κύλιση δύο δαχτύλων

en: Edge scrolling
el: Κύλιση αιχμής

en: Scrolling method
el: Μέθοδος κύλισης

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Primary monitor
el: Κύρια οθόνη

en: Active monitor
el: Ενεργή οθόνη

en: The monitor specified below
el: Η οθόνη που καθορίζεται παρακάτω

en: Notification preferences
el: Προτιμήσεις ειδοποιήσεων

en: notifications
el: ειδοποιήσεις

en: Notification settings
el: Ρυθμίσεις ειδοποιήσεων

en: Enable notifications
el: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων

en: Remove notifications after their timeout is reached
el: Αφαίρεση ειδοποιήσεων όταν το χρονικό τους περιθώριο λήξει

en: Show notifications on the bottom side of the screen
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων στην κάτω πλευρά της οθόνης

en: Monitor to use for displaying notifications
el: Οθόνη για εμφάνιση ειδοποιήσεων

en: Notification duration
el: Διάρκεια ειδοποίησης

en: Display a test notification
el: Προβολή δοκιμαστικής ειδοποίησης

en: Media keys OSD
el: Πλήκτρα πολυμέσων OSD

en: Center Zone
el: Κεντρική Ζώνη

en: Panel height:
el: Ύψος πλαισίου:

en: Left Zone
el: Αριστερή Ζώνη

en: Right Zone
el: Δεξιά Ζώνη

en: Panel width:
el: Μήκος πλαισίου:

en: Top Zone
el: Περιοχή Κορυφής

en: Bottom Zone
el: Περιοχή Βάσης

en: Panel Visibility
el: Ορατότητα Πίνακα

en: Auto hide panel
el: Αυτόματη απόκρυψη πίνακα

en: Always show panel
el: Να γίνεται πάντα προβολή της γραμμής εργασιών

en: Intelligently hide panel
el: Έξυπνη απόκρυψη γραμμής εργασιών

en: Auto-hide panel
el: Αυτόματη απόκρυψη της γραμμής εργασιών

en: Show delay
el: Καθυστέρηση εμφάνισης

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
el: χιλιοστά δευτερολέπτου

en: Hide delay
el: Καθυστέριση απόκρυψης

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: Panel appearance
el: Εμφάνιση πλαισίου

en: Allow theme to determine font size
el: Επιτρέψτε στο θέμα να καθορίσει το μέγεθος της γραμματοσειράς

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Scale to panel size exactly
el: Κλίμακα στο μέγεθος πίνακα ακριβώς

en: Scale to panel size optimally
el: Βέλτιστη κλιμάκωση στο μέγεθος του πίνακα

en: Colored icon size
el: Χρωματισμένο μέγεθος εικονιδίου

en: Symbolic icon size
el: Μέγεθος συμβολικών εικονιδίων

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schema.js
en: px
el: εικονοστοιχεία

en: Manage Cinnamon panel settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων γραμμής εργασιών Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
el: Γραμμή εργαλείων, ύψος, κάτω, πάνω, αυτόματη απόκρυψη, μέγεθος, διάταξη

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
el: Γραμμή εργασιών

en: Previous panel
el: Προηγούμενη γραμμή εργασιών

en: Next panel
el: Επόμενη γραμμή εργασιών

en: General Panel Options
el: Γενικές επιλογές γραμμής εργασιών

en: Add new panel
el: Προσθήκη νέας γραμμής εργασιών

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
el: Επιτρέπει στον δείκτη να περάσει μέσα από τα άκρα των πινάκων

en: Shut down immediately
el: Απενεργοποίηση κατευθείαν

en: 30 seconds
el: 30 δευτερόλεπτα

en: 60 seconds
el: 60 δευτερόλεπτα

en: 90 seconds
el: 90 δευτερόλεπτα

en: 2 minutes
el: 2 λεπτά

en: 5 minutes
el: 5 λεπτά

en: 10 minutes
el: 10 λεπτά

en: 15 minutes
el: 15 λεπτά

en: 30 minutes
el: 30 λεπτά

en: 45 minutes
el: 45 λεπτά

en: 1 hour
el: 1 ώρα

en: 2 hours
el: 2 ώρες

en: 3 hours
el: 3 ώρες

en: Never
el: Ποτέ

en: Unknown time
el: Άγνωστος χρόνος

en: hours
el: ώρες

en: Manage power settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων ενέργειας

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
el: ενέργεια, αναστολή, αδρανοποίηση, φορητός υπολογιστής, σταθερός υπολογιστής, φωτεινότητα, προφύλαξη οθόνης

en: Power Management
el: Διαχείριση Ενέργειας

en: On A/C power
el: Σε τροφοδοσία

en: On battery power
el: Με τροφοδοσία μπαταρίας

en: Turn off the screen when inactive for
el: Απενεργοποίηση οθόνης όταν είναι αδρανής για

en: Suspend when inactive for
el: Αναστολή όταν μείνει σε αδράνεια για

en: When the lid is closed
el: Όταν κλείσει το καπάκι

en: Extra options
el: Επιπλέον επιλογές

en: When the power button is pressed
el: Όταν το κουμπί λειτουργίας πατηθεί

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
el: Εκτέλεση της ενέργειας κλεισίματος οθόνης ακόμα και αν είναι συνδεδεμένες άλλες εξωτερικές οθόνες

en: When the battery is critically low
el: Όταν η μπαταρία είναι εξαιρετικά χαμηλή

en: Enable Hybrid Sleep
el: Ενεργοποίηση υβριδικού ύπνου

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
el: Αντικαθιστά την αναστολή με υβριδικό ύπνο

en: Enable Hibernate after suspend
el: Ενεργοποίηση αδρανοποίησης μετά την αναστολή λειτουργίας

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
el: Πρώτα αναστολή του υπολογιστή και αδρανοποίηση μετά από συγκεκριμένο χρόνο.

en: Power
el: Ενέργεια

en: Batteries
el: Μπαταρίες

en: Screen brightness
el: Φωτεινότητα οθόνης

en: On battery, dim screen when inactive
el: Με μπαταρία, σκοτεινιάσμα οθόνης όταν είναι ανενεργό

en: Brightness level when inactive
el: Επίπεδο φωτεινότητας όταν είναι ανενεργό

en: Dim screen after inactive for
el: Αμυδρή οθόνη μετά από ανενεργό για

en: Backlight brightness
el: Φωτεινότητα οπίσθιου φωτισμού

en: Devices
el: Συσκευές

en: Low battery notifications
el: Ειδοποιήσεις χαμηλής μπαταρίας

en: For wireless keyboard
el: Για ασύρματο πληκτρολόγιο

en: For wireless mouse
el: Για ασύρματο ποντίκι

en: For other connected devices
el: Για άλλες συνδεδεμένες συσκευές

en: Caution low UPS, %s remaining
el: Προσοχή χαμηλό φορτίο UPS, απομένει %s

en: Using UPS power - %s remaining
el: Σε τροφοδοσία από UPS - απομένει %s

en: Caution low UPS
el: Προσοχή χαμηλό φορτίο UPS

en: Using UPS power
el: Σε τροφοδοσία από UPS

en: Charging - %s until fully charged
el: Φορτίζεται - απομένει %s μέχρι να φορτιστεί πλήρως

en: Caution low battery, %s remaining
el: Προσοχή χαμηλή μπαταρία, απομένει %s

en: Using battery power - %s remaining
el: Σε τροφοδοσία από μπαταρία - απομένει %s

en: Not discharging
el: Δεν αποφορτίζεται

en: Charging - fully charged
el: Φορτίζεται - πλήρες φορτισμένο

en: Empty
el: Άδειο

en: Battery
el: Μπαταρία

en: Uninterruptible power supply
el: Αδιάλειπτη παροχή ρεύματος

en: Wireless mouse
el: Ασύρματο ποντίκι

en: Wireless Keyboard
el: Ασύρματο Πληκτρολόγιο

en: Personal digital assistant
el: Προσωπική ψηφιακή βοήθεια

en: Cellphone
el: Κινητό τηλέφωνο

en: Ask
el: Να γίνεται ερώτηση

en: Cinnamon privacy settings
el: Ρυθμίσεις ιδιωτικότητας του Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
el: ιδιωτικότητα, πρόσφατο, gtk, ιδιωτικό

en: Privacy
el: Ιδιωτικότητα

en: Remember recently accessed files
el: Θυμήσου τα πρόσφατα ανοιγμένα αρχεία

en: Recent files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: Never forget old files
el: Ποτέ μην ξενάς τα παλιά αρχεία

en: Number of days to remember old files
el: Αριθμός ημέρων για να θυμάσε τα παλιά αρχεία

en: Internet connectivity
el: Συνδεσιμότητα διαδικτύου

en: Check connectivity
el: Έλεγχος συνδεσιμότητας

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
el: Ελέγξτε ότι οι συνδέσεις δικτύου μπορούν να φτάσουν στο Internet. Αυτό καθιστά δυνατή την ανίχνευση δεσμευμένων πυλών, αλλά παράγει επίσης περιοδική κυκλοφορία δικτύου.

en: Lock immediately
el: Άμεσο Κλείδωμα

en: 2 seconds
el: 2 δευτερόλεπτα

en: 5 seconds
el: 5 δευτερόλεπτα

en: 10 seconds
el: 10 δευτερόλεπτα

en: 15 seconds
el: 15 δευτερόλεπτα

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: 3 minutes
el: 3 λεπτά

en: Manage screen lock settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων κλειδώματος οθόνης

en: screensaver, lock, away, message
el: 32/5000 προφύλαξη οθόνης, κλείδωμα, μακριά, μήνυμα

en: Screensaver
el: Προφύλαξη οθόνης

en: Screensaver settings
el: Ρυθμίσεις προστασίας οθόνης

en: Delay before starting the screensaver
el: Καθυστέρηση πριν την έναρξη της προστασίας οθόνης

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
el: Αυτή η επιλογή ορίζει την ώρα αναμονής πριν την έναρξη της προστασίας οθόνης, όταν ο υπολογιστής δεν χρησιμοποιείται

en: Lock settings
el: Ρυθμίσεις κλειδώματος

en: Lock the computer when put to sleep
el: Κλείδωμα του υπολογιστή κατά τη νάρκη

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για απαίτηση κωδικού όταν ο υπολογιστής "ξυπνά" από την αδράνεια

en: Lock the computer after the screensaver starts
el: Κλείδωμα του υπολογιστή μετά την έναρξη της προστασίας οθόνης

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για απαίτηση κωδικού όταν η οθόνη απενεργοποιείται από μόνη της ή όταν η προφύλαξη οθόνης ενεργοποιείται μετά από μια περίοδο αδράνειας

en: Delay before locking
el: Καθυστέρηση πριν το κλείδωμα

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
el: Αυτή η επιλογή ορίζει ένα ποσό χρόνου αναμονής πριν από το κλείδωμα της οθόνης, μετά από την εμφάνιση της προφύλαξης οθόνης ή την απενεργοποίηση της οθόνης

en: Always show the clock
el: Πάντα προβολή του ρολογιού

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
el: Προβολή του ρολογιού στην ταπετσαρία αντί μόνο στην οθόνη ξεκλειδώματος

en: Use a custom date and time format
el: Χρήση προσαρμοσμένης μορφής ημερομηνίας και ώρας

en: Time Format
el: Μορφή ώρας

en: Date Format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
el: Εμφάνιση πληροφοριών για τη σύνταξη της μορφής ημερομηνίας

en: Time Font
el: Γραμματοσειρά Ώρας

en: Date Font
el: Γραμματοσειρά ημερομηνίας

en: Away message
el: Μήνυμα κατά την απουσία

en: Show this message when the screen is locked
el: Προβολή μηνύματος όταν η οθόνη είναι κλειδωμένη

en: This is the default message displayed on your lock screen
el: Αυτό είναι το προεπιλεγμένο μήνυμα που εμφανίζεται στην οθόνη κλειδώματός σας

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
el: Ζητήστε ένα προσαρμοσμένο μήνυμα κατά το κλείδωμα της οθόνης από το μενού

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
el: Η επιλογή αυτή σας επιτρέπει να ορίσετε ένα μήνυμα κάθε φορά που κλειδώνετε τον υπολογιστή από το μενού

en: Allow keyboard shortcuts
el: Άδεια συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
el: Άδεια συντομεύσεων όπως έλεγχος έντασης και πλήκτρα πολυμέσων για χρήση στην οθόνη κλειδώματος

en: Show media player controls
el: Προβολή χειρισμού αναπαραγωγέα πολυμέσων

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
el: Για συμβατούς αναπαραγωγείς, προβολή χειρισμού αναπαραγωγής κατά το παίξιμο του πολυμέσου

en: Show album art
el: Προβολή τέχνης album

en: If available, show album art while media is playing
el: Αν διαθέσιμη, προβολή τέχνης album κατά το παίξιμο του πολυμέσου

en: Show info panel
el: Προβολή περιοχής πληροφοριών

en: Show the number of missed notifications and the battery status
el: Προβολή αριθμού χαμένων ειδοποιήσεων και κατάστασης της μπαταρίας

en: Allow floating clock and album art widgets
el: Να επιτρέπεται η επίπλευση σε ρολόι και γραφικά άλμπουμ

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
el: Όταν είναι ενεργοποιημένη η προεπιλεγμένη προφύλαξη οθόνης, επιτρέψτε στα γραφικά και τα γραφικά άλμπουμ να κυκλοφορούν τυχαία

en: Starting Cinnamon
el: Εκκίνηση του Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
el: Κλείσιμο του Cinnamon

en: Switching workspace
el: Εναλλαγή επιφανειών εργασίας

en: Opening new windows
el: Άνοιγμα νέων παραθύρων

en: Maximizing windows
el: Μεγιστοποίηση παραθύρων

en: Unmaximizing windows
el: Αναίρεση μεγιστοποίησης παραθύρων

en: Tiling and snapping windows
el: Οργάνωση και προσκόλληση παραθύρων

en: Inserting a device
el: Εισαγωγή συσκευής

en: Removing a device
el: Απομάκρυνση συσκευής

en: Showing notifications
el: Προβολή ειδοποιήσεων

en: Changing the sound volume
el: Αλλαγή της έντασης ήχου

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
el: Μπροστινό Αριστερό

en: Front Right
el: Μπροστινό Δεξί

en: Front Center
el: Μπροστινό Μεσαίο

en: Rear Left
el: Πίσω Αριστερό

en: Rear Right
el: Πίσω Δεξί

en: Rear Center
el: Πίσω Μεσαίο

en: Subwoofer
el: Ηχείο χαμηλών συχνοτήτων (Subwoofer)

en: Side Left
el: Πλευρικό Αριστερό

en: Side Right
el: Πλευρικό Δεξί

en: Volume:
el: Ένταση:

en: Softer
el: Απαλότερο

en: Louder
el: Ισχυρότερο

en: Muted
el: Βουβό

en: Click to unmute
el: Πατήστε για κατάργηση σίγασης

en: Click to mute
el: Πατήστε για σίγαση

en: Balance
el: Ισορροπημένο

en: Rear
el: Πίσω

en: Front
el: Μπροστά

en: Soft
el: Ασθενές

en: Loud
el: Ισχυρό

en: Input level
el: Επίπεδο εισόδου

en: Output profile
el: Προφίλ εξόδου

en: Test sound
el: Έλεγχος ήχου

en: Test Sound
el: Έλεγχος Ήχου

en: Manage sound settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων ήχου

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
el: Ήχος, μέσα, μουσική, ηχεία, ήχος, μικρόφωνο, ακουστικό

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
el: Ήχος

en: Output
el: Έξοδος

en: Device
el: Συσκευή

en: Device settings
el: Ρυθμίσεις συσκευής

en: Input
el: Είσοδος

en: No inputs sources are currently available.
el: Αυτή τη στιγμή δεν διατίθενται πηγές εισόδου

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Sounds Volume
el: Ένταση ήχων

en: No application is currently playing or recording audio.
el: Αυτή τη στιγμή, καμία εφαρμογή δεν αναπαράγει ή καταγράφει ήχο.

en: Manage your startup applications
el: Διαχείριση των εφαρμογών εκκίνησης σου

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
el: Εκκίνηση, προγράμματα, εκκίνηση, αρχικοποίηση, συνεδρία, αυτόματη έναρξη, εφαρμογές

en: Startup Applications
el: Προγράμματα εκκίνησης

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: No description
el: Χωρίς περιγραφή

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Run now
el: Εκτέλεση τώρα

en: Could not execute '%s'
    %s
el: Δεν μπορεί να εκτελεστεί '%s'
    %s

en: Custom command
el: Προσαρμοσμένη εντολή

en: Choose application
el: Επιλογή εφαρμογής

en: %s s
el: %s

en: Add Startup Program
el: Προσθήκη προγραμμάτων εκκίνησης

en: Edit Startup Program
el: Επεξεργασία προγραμμάτων εκκίνησης

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Command
el: Εντολή

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Startup delay
el: Καθυστέρηση εκκίνησης

en: The startup command cannot be empty
el: Η εντολή εκκίνησης δε μπορεί να είναι κενή

en: The startup command is not valid
el: Η εντολή εκκίνησης δεν είναι έγκυρη

en: Select Command
el: Επιλογή εντολής

en: Search Applications...
el: Αναζήτηση Εφαρμογών...

en: Add Application
el: Προσθήκη Εφαρμογής

en: Manage themes to change how your desktop looks
el: Ρυθμίστε τα θέματα και αλλάξτε την εμφάνιση του υπολογιστή

en: themes, style
el: θέμα, εμφάνιση, στύλ

en: Themes
el: Θέματα

en: Mouse Pointer
el: Δείκτης ποντικιού

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Simplified settings...
el: Απλοποιημένες ρυθμίσεις...

en: Add/Remove
el: Προσθήκη/Αφαίρεση

en: Miscellaneous options
el: Διάφορες επιλογές

en: Let applications decide
el: Αφήστε τις εφαρμογές να αποφασίσουν

en: Prefer dark mode
el: Προτιμήστε τη σκοτεινή λειτουργία

en: Prefer light mode
el: Προτιμήστε τη φωτεινή λειτουργία

en: Dark mode
el: Σκοτεινή λειτουργία

en: This setting only affects applications which support dark mode
el: Αυτή η ρύθμιση επηρεάζει μόνο εφαρμογές που υποστηρίζουν τη σκοτεινή λειτουργία

en: Show icons in menus
el: Εμφάνιση εικονιδίων στα μενού

en: Show icons on buttons
el: Εμφάνιση εικονιδίων στα κουμπιά

en: Scrollbar behavior
el: Συμπεριφορά της γραμμής κύλισης

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
el: Άλμα απευθείας στη θέση όπου γίνεται κλικ στο διάκενο

en: Use overlay scroll bars
el: Χρησιμοποιήστε γραμμές κύλισης επικάλυψης

en: Override the current theme's scrollbar width
el: Αγνόηση πλάτους γραμμής κύλισης του τρέχοντος θέματος

en: Scrollbar width
el: Πλάτος γραμμής κύλισης

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
el: Οι αλλαγές ενδέχεται να μην ισχύσουν για προγράμματα που εκτελούνται ήδη και να μην επηρεάσουν όλες τις εφαρμογές.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

en: Manage window tiling preferences
el: Διαχείριση προτιμήσεων τοποθέτησης παραθύρων ως πλακίδια

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
el: παράθυρο, πλακίδιο, αναστροφή, τοποθέτηση ως πλακίδια, λαβή, συγκράτηση

en: Window Tiling
el: Πλακίδια Παραθύρων

en: Enable Window Tiling and Snapping
el: Ενεργοποίηση Παράθεσης Παραθύρων ως Πλακάκια και Προσκόλλησης Παραθύρων

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
el: Μεγιστοποίηση, αντί για παράθεση ως πλακάκι, κατά το σύρσιμο ενός παραθύρου στην πάνω άκρη

en: Change your user preferences and password
el: Αλλάξτε τις προτιμήσεις χρήστη σας και τον κωδικό πρόσβασης

en: user, account, information, details, password
el: χρήστης, λογαριασμός, πληροφορίες, λεπτομέρειες, συνθηματικό

en: Account details
el: Λεπτομέρειες λογαριασμού

en: Click to change your picture
el: Πατήστε για να αλλάξετε την φωτογραφία σας

en: Take a photo...
el: Λήψη φωτογραφίας…

en: Click to change your name
el: Πατήστε για να αλλάξετε το όνομα σας

en: Click to change your password
el: Πατήστε για να αλλάξετε τον κωδικό πρόσβασης

en: Current password
el: Τρέχων κωδικός πρόσβασης

en: Wrong password
el: Λάθος κωδικός πρόσβασης

en: Internal Error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Manage window preferences
el: Ρυθμίστε τις επιλογές παραθύρων

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
el: παράθυρα, γραμμή τίτλου, άκρη, διακόπτης, λίστα παραθύρων, προσοχή, εστίαση

en: Titlebar
el: Γραμμή τίτλου

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Classic Mac
el: Κλασσικό Mac

en: Buttons layout
el: Διάταξη κουμπιών

en: Toggle Shade
el: Εναλλαγή σκίασης

en: Toggle Maximize
el: Εναλλαγή Μεγιστοποίησης

en: Toggle Maximize Horizontally
el: Εναλλαγή Οριζόντιας Μεγιστοποίησης

en: Toggle Maximize Vertically
el: Εναλλαγή Κάθετης Μεγιστοποίησης

en: Toggle on all workspaces
el: Εναλλαγή όλων των χώρων εργασίας

en: Lower
el: Χαμηλότερα

en: Action on title bar double-click
el: Ενέργεια κατά το διπλό κλίκ στη μπάρα τίτλου

en: Action on title bar middle-click
el: Ενέργεια κατά το μεσαίο κλικ στη μπάρα τίτλου

en: Action on title bar right-click
el: Ενέργεια κατά το δεξί κλικ στη μπάρα τίτλου

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
el: Τίποτα

en: Shade and unshade
el: Επισκίαση και αναίρεση επισκίασης

en: Adjust opacity
el: Προσαρμογή αδιαφάνειας

en: Action on title bar with mouse scroll
el: Ενέργεια στη γραμμή τίτλου με το κύλισμα του ποντικιού

en: Minimum opacity
el: Ελάχιστη αδιαφάνεια

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Window Focus
el: Εστίαση Παραθύρου

en: Click
el: Κλικ

en: Sloppy
el: Άτσαλα

en: Window focus mode
el: Λειτουργία εστίασης παραθύρου

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
el: Η λειτουργία εστίασης παραθύρου δείχνει τον τρόπο ενεργοποίησης των παραθύρων. Έχει τρεις πιθανές τιμές· "πάτημα" σημαίνει ότι πρέπει να πατηθεί στα παράθυρα για να εστιάζονται, "πρόχειρο" σημαίνει ότι τα παράθυρα εστιάζονται όταν το ποντίκι μπαίνει στο παράθυρο και "ποντίκι" σημαίνει ότι τα παράθυρα εστιάζονται όταν το ποντίκι μπαίνει στο παράθυρο και απεστιάζονται όταν το ποντίκι αφήνει το παράθυρο.

en: Automatically raise focused windows
el: Αυτόματη ανύψωση εστιασμένων παραθύρων

en: Bring windows which require attention to the current workspace
el: Εμφάνιζε τα παράθυρα που απαιτούν την προσοχή μου στην τρέχουσα επιφάνεια εργασίας

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
el: Έμφαση σε νέα παράθυρα που ξεκινούν από ένα τερματικό

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
el: Κανονικά, γίνεται εστίαση σε όλα τα παράθυρα που δημιουργούνται από τον χρήστη. Αυτό ελέγχει εάν θα περιλαμβάνονται ή όχι προγράμματα που εκκινούνται από ένα τερματικό.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
el: Σύνδεσε τα παράθυρα διαλόγου στο γονικό παράθυρο

en: Moving and Resizing Windows
el: Μετακίνηση και Αλλαγή μεγέθους Παραθύρων

en: Cursor
el: Δρομέας

en: Manual
el: Χειροκίνητα

en: Center
el: Στο κέντρο

en: Location of newly opened windows
el: Θέση των νέων παραθύρων

en: Special key to move and resize windows
el: Ειδικό πλήκτρο για μετακίνηση και αλλαγή μεγέθους παραθύρου

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
el: Ενόσω το ειδικό πλήκτρο είναι πατημένο, τα παράθυρα μπορούν να συρθούν με το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού και να γίνει αλλαγή μεγέθους με το δεξί πλήκτρο του ποντικιού.

en: Draggable border width
el: Συρόμενο πλάτος περιγράμματος

en: Narrower
el: Στενότερο

en: Wider
el: Πλατύτερο

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
el: Αυτό προσαρμόζει το πλάτος του τμήματος του περιγράμματος του παραθύρου που χρησιμοποιείται για την αλλαγή μεγέθους.

en: Icons only
el: Μόνο εικονίδια

en: Thumbnails only
el: Μόνο μικρογραφίες

en: Icons and thumbnails
el: Εικονίδια και προεπισκοπήσεις

en: Icons and window preview
el: Εικονίδια και προεπισκοπήσεις παραθύρων

en: Window preview (no icons)
el: Προεπισκόπηση παράθυρου (χωρίς εικονίδιο)

en: Timeline (3D)
el: Χρονοδιάγραμμα (3D)

en: Alt-Tab switcher style
el: Στυλ διακόπτη Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
el: Εμφάνιση του διακόπτη alt-tab στην αρχική οθόνη και όχι στην ενεργή

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
el: Μετακινήστε ελαχιστοποιημένα παράθυρα στο τέλος της εναλλαγής εναλλακτικών καρτελών

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
el: Καθυστέρηση πριν από την εμφάνιση της εναλλαγής alt-tab

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
el: Εμφάνιση παράθυρα από όλους τους χώρους εργασίας

en: Warp mouse pointer to the new focused window
el: Στρεβλώστε το δείκτη του ποντικιού στο νέο εστιασμένο παράθυρο

en: Manage workspace preferences
el: Ρυθμίστε τους χώρους εργασίας

en: workspace, osd, expo, monitor
el: χώρος εργασίας, osd, expo, οθόνη

en: Workspace Options
el: Επιλογές χώρου εργασίας

en: Enable workspace OSD
el: Ενεργοποίηση χώρου εργασίας OSD

en: Allow cycling through workspaces
el: Να επιτρέπεται η κύλιση μέσω των χώρων εργασίας

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
el: Χρήση χώρων εργασίας μόνο για την κύρια οθόνη (απαιτεί επανεκκίνηση του Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
el: Προβολή Expo σε πλέγμα

en: Single Click
el: Μονό Κλικ

en: Double Click
el: Διπλό Κλικ

en: Drag
el: Σύρετε

en: Secondary Click
el: Δευτερεύον Κλικ

en: _Text
el: _Κείμενο

en: _Icons
el: _Εικονίδια

en: _Both
el: _Και τα δύο

en: _Horizontal
el: _Οριζόντιο

en: _Vertical
el: _Κάθετο

en: Cinnamon just crashed
el: Το Cinnamon μόλις κατέρρευσε

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
el: Απενεργοποίηση μεταφορτωμένων μικροεφαρμογών, εφαρμογών οθόνης και επεκτάσεων

en: You are currently running in fallback mode.
el: Βρίσκεστε στην ενναλακτική λειτουργία

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
el: Αν υποψιάζεστε ότι η πηγή της κατάρρευσης είναι μια τοπική επέκταση, μικροεφαρμογή ή εφαρμογή οθόνης, μπορείτε να απενεργοποιήσετε μεταφορτωμένα πρόσθετα χρησιμοποιώντας το κουτί επιλογής παρακάτω.

en: Do you want to restart Cinnamon?
el: Θέλετε να επανεκκινήσετε το Cinnamon;

en: Version %s (%s)
el: Έκδοση %s (%s)

en: Version %s
el: Έκδοση %s

en: Updated on %s
el: Ενημερώθηκε στις %s

en: About %s
el: Σχετικά με %s

en: the type of the Spice
el: ο τύπος του Spice

en: the UUID of the Spice
el: το UUID του Spice

en: Unable to locate %s %s
el: Αδυναμία εντοπισμού %s %s

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
el: Μικροεφαρμογή XRandR ελέγχου οθόνης

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
el: Γρήγορη λίστα παραθύρων

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
el: Γρήγορη πρόσβαση παραθύρων απο όλες τις επιφάνειες εργασίας

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
el: Κάντε κλικ για εμφάνιση και διαχείριση των ειδοποιήσεων συστήματος

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
el: Αγνόηση προσωρινών ειδοποιήσεων

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
el: Επιλέξτε αυτό για αγνόηση προσωρινών ειδοποιήσεων.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
el: Εμφάνιση άδειου δίσκου

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
el: Επιλέξτε αυτό για εμφάνιση του δίσκου, ακόμη και αν δεν υπάρχουν νέες ειδοποιήσεις.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
el: Εμφάνιση του αριθμού ειδοποιήσεων

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
el: Ορισμός κουμπιού(ών) για την εμφάνιση του μενού αναδυόμενων παραθύρων ειδοποιήσεων

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
el: Ορισμός κουμπιού(ών) για την εκκαθάριση όλων των ειδοποιήσεων

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
el: Άνοιγμα ρυθμίσεων ειδοποιήσεων

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
el: Πίνακας Συστήματος

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
el: Μια βοηθητική εφαρμογή που φιλοξενεί όλα τα εικονίδια του συστήματος

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
el: Έλεγχος απορριμμάτων από τη γραμμή εργασιών

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
el: Διαχωριστικό

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
el: Εικονίδιο διαχωριστής το οποίο μπορεί να προστεθεί πολλές φορές

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
el: Γωνιακή μπάρα

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
el: Μια μπάρα σχεδιασμένη να τοποθετείται στη γωνία, που χρησιμοποιείται για να εμφανίζει την επιφάνεια εργασίας, τα desklets, τον επιλογέα χώρου εργασίας ή τον επιλογέα παραθύρου.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
el: Συμπεριφορά κλικ

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
el: Ενέργεια μεσαίου κλικ

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
el: Ενέργεια Shift + κλικ

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
el: Ενέργεια Shift + μεσαίο κλικ

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Scroll wheel behavior
el: Συμπεριφορά τροχού κύλισης

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
el: Εναλλαγή χώρων εργασίας

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
el: Εναλλαγή χώρων εργασίας (αντίστροφα)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
el: Κρυφοκοίταγμα στην επιφάνεια εργασίας στο πέρασμα με το ποντίκι

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
el: Κρυφοκοίταγμα στην επιφάνεια εργασίας όταν το ποντίκι περνά πάνω από τη μικροεφαρμογή

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
el: Εφέ Blur

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
el: Θόλωμα παραθύρων κατά το κρυφοκοίταγμα στην επιφάνεια εργασίας

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
el: Καθυστέρηση περάσματος ποντικιού

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
el: Καθυστέρηση πριν το κρυφοκοίταγμα προβάλει την επιφάνεια εργασίας

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
el: Αδιαφάνεια παραθύρου

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
el: Αλλαγή αδιαφάνειας των παραθύρων κατά το κρυφοκοίταγμα στην επιφάνεια εργασίας

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
el: Εκκίνηση εφαρμογών από τη γραμμή εργασιών

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
el: Επιτρέπει την μετακίνηση των εκκινητών

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
el: Πρόσβαση στα πρόσφατα ανοιγμένα αρχεία

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
el: Ρυθμίσεις API επίδειξη

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
el: Μια μικροεφαρμογή για την επίδειξη των δυνατοτήτων και τη χρήση της μικροεφαρμογής και desklet ρυθμίσεις API

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
el: Ορατές ρυθμίσεις

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
el: Επιλογείς

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
el: Ρυθμίσεις Εντολής

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
el: Ρυθμιζόμενες ρυθμίσεις λίστας

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
el: Πληροφορίες

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
el: Επιλογείς Αρχείων

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις Μενού

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
el: Ρυθμίσεις Animaiton

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
el: Άλλοι επιλογείς

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
el: Η λίστα μου

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
el: Εμφάνιση τμήματος εξαρτήσεων

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
el: Τμήμα εξαρτήσεων

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
el: Παίξτε με αυτά τα γραφικά στοιχεία και δείτε την αυτόματη αντίδραση στη μικροεφαρμογή του πίνακα.
    
    Αυτή είναι μια ετικέτα και το περιεχόμενο δεν μπορεί να τροποποιηθεί ούτε να προσπελαστεί. Μπορεί να θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια ετικέτα για να εμφανίσετε πρόσθετες συμβουλές ή οδηγίες, για παράδειγμα.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
el: Το εικονίδιο προς χρήση στη γραμμή εργασιών

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο αρχείου, ή πληκτρολογήστε ένα όνομα εικονιδίου στο κουτί εισαγωγής

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
el: Το χρώμα παρασκηνίου για τη μικροεφαρμογή

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
el: Πατήστε εδώ για να επιλέξετε το χρώμα φόντου για αυτήν την μικροεφαρμογή

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
el: Πλάτος μικροεφαρμογής στη γραμμή εργασιών

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
el: Αυξήστε ή μειώστε την τιμή του στροφέα για να κάνετε τη μικροεφαρμογή πιο πλατιά ή πιο στενή στη γραμμή εργασιών

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
el: Παρακαλώ κάντε μια επιλογή

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
el: Πρώτη Επιλογή

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
el: Δεύτερη Επιλογή

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
el: Τρίτη Επιλογή

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
el: Τέταρτη Επιλογή

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
el: Μια συνδυασμένη επιλογή μπορεί να επιλέξει μεταξύ του int, του boolean, του float, και των τιμών των string

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
el: Ορίστε μια επίδειξη του ελέγχου διπλής κατεύθυνσης

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
el: Αν προσαρμόσετε αυτή την κλίμακα, θα ενημερωθεί στη μικροεφαρμογή. Αν προσαρμόσετε την κλίμακα στη μικροεφαρμογή, ενημερώνεται εδώ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
el: Επιλέξτε αυτό για χρήση προσαρμοσμένης ετικέτας

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
el: Η επιλογή αυτού του κουτιού σας επιτρέπει να ορίσετε μια προσαρμοσμένη ετικέτα στο παρακάτω πεδίο - αυτό επιδεικνύει τις εξαρτήσεις τις ρύθμισεις

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
el: Προσαρμοσμένη Ετικέτα ΜΙκροεφαρμογής

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
el: Ορίστε τη προσαρμοσμένη σας ετικέτα εδώ. Αυτό το πεδίο  δεν είναι διαθέσιμο εκτός αν έχει ενεργοποιηθεί ο παραπάνω διακόπτης

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
el: Τύπος του animation

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
el: Ένας επιλογέας τάξης έχει ως τιμή μία συμβολοσειρά, την οποία μπορείτε να περάσετε ως μετάβαση σε Tweener.addTween ()
    settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween-
    function->tooltip

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
el: Τύπος εφέ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
el: Μην Πατήστε Αυτό το Κουμπί!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
el: Με το πάτημα αυτού του κουμπιού, ενεργοποιείται μια μέθοδος επανάκλησης στη μικροεφαρμογή - εμπρός, πατήστε το.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
el: Αυτό είναι ένα γραφικό στοιχείο για σήμα πατήματος μονού πλήκτρου

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
el: Ορίστε εδώ τον συνδυασμό πλήκτρων για ενεργοποίηση μίας ενέργειας

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
el: Επιλογή ενός αρχείου

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
el: Επιλογή ενός καταλόγου

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
el: Επιλογή ενός ήχου

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
el: Μπορείτε να πληκτρολογήσετε παραγράφους και λίστες εδώ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
el: Αυτός ο τύπος ρύθμισης είναι χρήσιμος για λίστες πολλαπλών γραμμών, και για κείμενο που είναι πολύ μεγάλο για να χωρέσει
    σε ένα  γραφικό στοιχείο εισόδου. Μπορείς να θέσεις χειροκίνητα το ύψος της προβολής κειμένου με την ιδιότητα 'ύψος'.
    Αυτό είναι ορισμένο στο 150. Το προκαθορισμένο είναι 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
el: Επιλογή μίας Ημερομηνίας

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
el: Επιλέξτε μια Ώρα

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
el: Προσαρμοσμένο δέντρο γραφικό στοιχείο

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
el: Μόνιμος

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
el: Διεύθυνση

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
el: Νούμερο id

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
el: Εικονίδιο

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
el: Πλήκτρο συντόμευσης

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
el: Μονοπάτι αρχείου

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
el: Δείξε το τμήμα εξαρτήσεων

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
el: Επιλέγοντας αυτό το κουτί εμφανίζει το τμήμα Εξαρτήσεων παρακάτω. Αποεπιλέγοντας το το κρύβει.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
el: Μπορείτε να δείτε αυτήν την ενότητα επειδή ο παραπάνω διακόπτης είναι ενεργοποιημένος. Δοκιμάστε να την απενεργοποιήσετε και να δείτε τι συμβαίνει.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
el: Δείξε πληροφορίες

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
el: Δείξε πληροφορία #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
el: Δείξε πληροφορία #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
el: Μην δείχνεις την πληροφορία #1 ή #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
el: Πληροφορία #1: Βλέπετε αυτήν την πληροφορία διότι η πρώτη επιλογή είναι επιλεγμένη στο combo box παραπάνω. Δοκιμάστε να επιλέξετε διαφορετικές επιλογές για να δείτε διαφορετική πληροφορία.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
el: Πληροφορία #1: Βλέπετε αυτό το εναλλακτικό κείμενο τώρα διότι επιλέξατε την δεύτερη επιλογή στο combo box παραπάνω.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
el: Τιμή αριθμού

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
el: Η τιμή του στροφείου παραπάνω είναι μικρότερη από 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
el: Η τιμή του στροφείου παραπάνω είναι μεγαλύτερη ή ίση με 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
el: Δοκιμάστε το προσαρμοσμένο widget!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
el: Κυρίως μενού του cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
el: Διάταξη και περιεχόμενο

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
el: Συντόμευση πληκτρολογίου για άνοιγμα και κλείσιμο μενού

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
el: Χρήση προσαρμοσμένου εικονιδίου και ετικέτας

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
el: Επιλέξτε για να ορίσετε προσαρμοσμένο εικονίδιο και ετικέτα

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο προς εμφάνιση στη γραμμή εργασιών

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
el: Μέγεθος εικόνας

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
el: Κείμενο

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
el: Εισάγετε προσαρμοσμένο κείμενο προς εμφάνιση στη γραμμή εργασιών.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων κατηγοριών

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
el: Επιλέξτε αν θα εμφανίζονται ή όχι εικονίδια στις κατηγορίες.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
el: Μέγεθος εικονιδίου κατηγοριών

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων εφαρμογών

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
el: Επιλέξτε αν στις εφαρμογές θα εμφανίζονται ή όχι εικονίδια

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
el: Μέγεθος εικονιδίου εφαρμογών

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
el: Προβολή πλήκτρων αγαπημένων και συνεδρίας

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
el: Επιλέξτε αν θα εμφανίζεται ή όχι η αριστερή περιοχή των μενού.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
el: Μέγεθος εικονιδίου αγαπημένων

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
el: Εμφάνιση αγαπημένων

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
el: Επιλογή εμφάνισης ή μη των αγαπημένων αρχείων στο μενού.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
el: Εμφάνιση σελιδοδεικτών και τοποθεσιών

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
el: Επιλέξτε εάν θα εμφανίζονται οι σελιδοδείκτες και οι τοποθεσίες στο μενού.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
el: Εμφάνιση προσφάτων

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
el: Επιλέξτε αν θα προβάλλονται τα πρόσφατα στο μενού

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
el: Αλλαγή κατηγοριών κατά την αιώρηση

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
el: Επιλέξτε αν θα αλλάζουν οι κατηγορίες κατά την αιώρηση του δρομέα επάνω τους.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
el: Ενεργοποίηση αυτόματης κύλισης στη λίστα εφαρμογών

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
el: Ενεργοποίηση ή όχι της ομαλής αυτόματης κύλισης στη λίστα εφαρμογών.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
el: Ενεργοποίηση εισαγωγής διαδρομής συστήματος αρχείων στο πεδίο αναζήτησης

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
el: Επιτρέπει την εισαγωγή διαδρομής στο πεδίο αναζήτησης του μενού

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
el: Εξαναγκασμός εμφάνισης του πλαισίου όταν ανοίγει το μενού

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
el: Το άνοιγμα του μενού θα εμφανίσει και το κυρίως πλαίσιο (το οποίο μπορεί να είναι κρυμμένο).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
el: Άνοιγμα του μενού κατά την μεταφορά του δρομέα πάνω σε αυτό

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
el: Ενεργοποίηση ανοίγματος μενού όταν ο δρομέας είναι στην μικροεφαρμογή

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
el: Καθυστέρηση hover μενού

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
el: Καθυστέρηση πριν το άνοιγμα του μενού με το πέρασμα του ποντικιού

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
el: Χρήση animation μενού

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
el: Άδεια animation του μενού στο άνοιγμα και κλείσιμο

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
el: Άνοιγμα του επεξεργαστή του μενού

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
el: Πατήστε το κουμπί για να εξατομικεύσετε τις εισαγωγές του μενού σας

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
el: Επαναφορά του μενού στο αρχικό του μέγεθος

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
el: Έλεγχος της προβολής διαφανειών

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
el: Βασικές ρυθμίσεις για την παρουσίαση ( slideshow ) του cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
el: Πρόσβαση στους αφαιρούμενους δίσκους

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
el: Ελαχιστοποίηση όλων των παραθύρων

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
el: Μικροεφαρμογή Ρυθμίσεων

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
el: Ρυθμίσεις Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
el: Λίστα παραθύρων

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
el: Κύρια λίστα παραθύρων του cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
el: Προβολή μιας ειδοποίησης στη λίστα παραθύρων όταν ένα παράθυρο από έναν άλλο χώρο εργασίας απαιτεί προσοχή

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
el: Ενεργοποίηση κυλίσματος με το ροδάκι του ποντικιού στη λίστα των παραθύρων

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
el: Αντιστροφή της κατεύθυνσης κύλισης της ροδέλας του ποντικιού στη λίστα παραθύρων

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
el: Αριστερό κλικ για ελαχιστοποίηση παραθύρου

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
el: Μεσαίο κλίκ για κλείσιμο παραθύρου

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
el: Εμφάνιση ονόματος παραθύρων στο πάνελ

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
el: Πλάτος κουμπιού παραθύρου στον πίνακα

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
el: Τα κουμπιά παραθύρων μπορεί να έχουν διαφορετικά μεγέθη και να χρησιμοποιηούν το συνολικό διαθέσιμο χώρο

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
el: Επιλέξτε τι θα εμφανίζεται όταν τοποθετείτε το δείκτη του ποντικιού πάνω από ένα κουμπί παραθύρου

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
el: Τίτλος

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
el: Μικρογραφία

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
el: Εμφάνιση τίτλου πάνω από τη μικρογραφία

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
el: Μέγεθος μικρογραφίας

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
el: Μεγαλύτερο

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
el: Κύρια λίστα παραθύρων του Cinammon με ομάδες εφαρμογών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
el: Μενού Περιβάλλοντος

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
el: Κουμπιά συντόμευσης

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
el: Πλήκτρα Εφαρμογής

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
el: Κρυφοκοίταγμα όταν ο δείκτης αιωρείται εκεί

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
el: Ομαδοποίηση παραθύρων ανά εφαρμογή

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
el: Ενέργεια κύλισης ρόδας ποντικιού

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
el: Κυκλική εναλλαγή εφαρμογών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
el: Κυκλική εναλλαγή παραθύρων

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
el: Ενέργεια αριστερού κλικ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
el: Απ/ενεργοποίηση τελευταίου εστιασμένου παραθύρου

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
el: Εκκίνηση νέου παραθύρου εφαρμογής

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
el: Κλείσιμο τελευταία εστιασμένου παραθύρου στην ομάδα

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
el: Καθολικό πλήκτρο για εναλλαγή μενού μικρογραφιών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
el: Καθολικό πλήκτρο για εμφάνιση της σειράς των εφαρμογών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
el: Διάρκεια της προβολής σειράς εφαρμογών με το πάτημα κουμπιού συντόμευσης

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
el: Ενεργοποιήστε τη συντόμευση Super+<αριθμός> για εναλλαγή/άνοιγμα εφαρμογών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
el: Ετικέτα πλήκτρου

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
el: Όνομα εφαρμογής

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
el: Τίτλος παραθύρου

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
el: Τίτλος παραθύρου (μόνο για το εστιασμένο παράθυρο)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
el: Κίνηση εκκινητή

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
el: Προβολή αριθμού παραθύρων

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
el: Ενεργοποίηση μετακίνησης πλήκτρων εφαρμογών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
el: Εναλλαγή παραθύρων με τον τροχό κύλισης του ποντικιού

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
el: Εμφάνιση μικρογραφιών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
el: Κίνηση thumbnail

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
el: Ενεργοποίηση κατακόρυφων μικρογραφιών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
el: Ταξινόμηση μικρογραφιών με το τελευταία εστιασμένο παράθυρο

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
el: Επισήμανση μικρογραφίας του τελευταία εστιασμένου παραθύρου

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
el: Κλικ για εμφάνιση μικρογραφιών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
el: Καθυστέρηση πριν την εμφάνιση μικρογραφιών

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
el: Εμφάνιση παραθύρου με αιώρηση στη μικρογραφία του

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
el: Χρόνος εμφάνισης παραθύρου

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
el: Χρόνος σβησίματος παραθύρου

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
el: ποσοστό

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
el: Εμφάνιση πρόσφατων αντικειμένων

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
el: Προβολή επιλογών αυτόματης εκκίνησης

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
el: Εφαρμογή της επιλογής κίνησης οθόνης σε όλα τα παράθυρα

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
el: Όταν κάνετε κλικ "Κίνηση σε οθόνη" στο μενού εφαρμογής, αυτή η επιλογή θα μετακινήσει όλα τα παράθυρα μίας εφαρμογής αντί για το πιο πρόσφατα χρησιμοποιημένο της εφαρμογής.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
el: Κάντε κλικ στο κουμπί ή περάστε τον κέρσορα για να ενεργοποιήσετε το Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
el: Ενεργοποίηση expo στη γωνία συντόμευσης

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
el: Μικροεφαρμογή αποτροπής

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
el: Αυτή η βοηθητική εφαρμογή χρησιμοποιείται για να απενεργοποιήσετε τις ειδοποιήσεις και τη διαχείριση ενέργειας (συμπεριλαμβανομένης της προστασίας οθόνης και της συνεδρίασης από την μετάβαση σε αδράνεια)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
el: Εμποδίστε τη διαχείριση ενέργειας

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
el: Ρυθμίστε το συνδυασμό πλήκτρων ώστε να εμποδίζουν τη διαχείριση ενέργειας.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
el: Αναστολή ειδοποιήσεων

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
el: Ρυθμίστε το συνδυασμό πλήκτρων για την αναστολή των ειδοποιήσεων.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
el: Άνοιγμα των ρυθμίσεων ισχύος

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
el: Εναλλακτής χώρου εργασίας

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
el: Επιλογή χώρου εργασίας από τον πίνακα

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
el: Τύπος οθόνης

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
el: Σημειώστε ότι η οπτική αναπαράσταση θα λειτουργήσει μόνο εάν ο πίνακάς σας είναι αρκετά μεγάλος για σωστή εμφάνιση, αλλιώς το απλό στυλ θα χρησιμοποιηθεί.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
el: Μια οπτική αναπαράσταση των χώρων εργασίας

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
el: Απλά κουμπιά

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
el: Αντιστροφή ή απενεργοποίηση της κατεύθυνσης κύλισης στη λίστα χώρων εργασίας.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
el: Αντεστραμμένη

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
el: Διαχείριση εργασιών εκτύπωσης

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου εκτυπωτή

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
el: Πάντα

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
el: Όταν υπάρχουν εκτυπωτές

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
el: Όταν γίνεται εκτύπωση

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
el: Επιλέξτε πότε να φαίνεται το εικονίδιο εκτυπωτή στον πίνακα

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
el: Εφαρμογή για των έλεγχο του ήχου και της μουσικής

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
el: Έλεγχος αναπαραγωγής

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
el: Εμφάνιση ελέγχου βρόχων και μετάθεση του αναπαραγόμενου κομματιού

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
el: Εμφάνιση μενού

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
el: Ορισμός κουμπιού για εμφάνιση του μενού της μικροεφαρμογής ήχου

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
el: Να εμφανίζεται πάντα ο διακόπτης εισόδου

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
el: Να εμφανίζεται πάντα ο διακόπτης "Σίγαση εισαγωγής" στο μενού περιβάλλοντος.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
el: Εμφάνιση πληροφοριών τραγουδιού στη γραμμή εργασιών

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
el: χαρακτήρες

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
el: Περιορισμός πληροφοριών τραγουδιών σε

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
el: Εναλλαγή κλεισίματος ήχου

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
el: Εναλλαγή εξόδου σίγασης

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
el: Εναλλαγή εισόδου σίγασης

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
el: Ενέργεια για μεσαίο κλικ

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
el: Ενέργεια στο shift+μεσαίο κλικ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
el: Χρησιμοποιήστε οριζόντια κύλιση για να μετακινηθείτε μεταξύ των κομματιών

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
el: Εμφάνιση εξώφυλλου άλμπουμ ως εικονίδιο

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
el: Απόκρυψη εικονιδίων δίσκου συστήματος για συμβατούς αναπαραγωγούς

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
el: Επεξήγηση οθόνης

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
el: Εμφάνιση έντασης στην επεξήγηση οθόνης

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
el: Εμφάνιση αναπαραγωγού μέσων στην επεξήγηση οθόνης

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
el: Εμφάνιση καλλιτέχνη και τίτλου στην επεξήγηση οθόνης

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
el: Εφαρμογή για πρόσβαση στα στοιχεία λογαριασμού σας, αλλαγή χρήστη και γρήγορη αποσύνδεση ή απενεργοποίηση του υπολογιστή

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
el: Μικροεφαρμογή χρήστη

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
el: Εμφάνιση ονόματος χρήστη στη γραμμή εργασιών

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
el: Εμφάνιση της εικόνας χρήστη στο πλαίσιο

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
el: Μικροεφαρμογή XApp Status

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
el: Μικροεφαρμογή που φιλοξενεί όλα τα εικονίδια της περιοχής ειδοποιήσεων συστήματος για εφαρμογές που χρησιμοποιούν XAppStatusIcons

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
el: Κάντε κλικ στο κουμπί ή περάστε τον κέρσορα για να ενεργοποιήσετε την Κλίμακα

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
el: Ενεργοποιήση κλίμακας στη γωνία συντόμευσης

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
el: Πληκτρολόγιο οθόνης

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
el: Μια μικροεφαρμογή για το ξεκίνημα του πληκτρολογίου οθόνης

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
el: Εφαρμογή ελέγχου δικτύου

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
el: Ορισμός συνδυασμού πλήκτρων για εμφάνιση του μενού της μικροεφαρμογής δικτύου.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
el: Διαχειριστής Ρεύματος

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
el: Μικροεφαρμογή για την διαχείρηση ενέργειας

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
el: Εμφάνιση ποσοστού

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
el: Εμφάνιση εναπομείναντος χρόνου

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
el: Εμφάνιση ποσοστού και εναπομείναντος χρόνου

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
el: Απόκρυψη ετικέτας

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
el: Πάντα προβολή όλων των μπαταριών

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
el: Επιλέξτε για να προβάλλονται πολλαπλές μπαταρίες στον πίνακα, ανεξάρτητα αν μια από αυτές έχει οριστεί σαν κύρια.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
el: Πρόσβαση στα αγαπημένα αρχεία

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
el: Εμφάνιση ολόκληρων των διαδρομών στη λίστα

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
el: Διαχωριστής

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
el: Προσθήκη χώρου μεταξύ των μικροεφαρμογών

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
el: Ποσότητα χώρου  σε εικονοστοιχεία

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
el: Προσαρμόστε αυτό για να αυξήσετε ή να μειώσετε το πλάτος αυτού του πλαισίου

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
el: Ημερολόγιο

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
el: Η μικροεφαρμογή ημερολόγιο του cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
el: Εμφάνιση συμβάντων ημερολογίου

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
el: Επιλέξτε για εμφάνιση συμβάντων στο ημερολόγιο

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
el: Εμφάνιση αριθμού εβδομάδων στο ημερολόγιο

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
el: Επιλέξτε αυτό για εμφάνιση αριθμών εβδομάδων στο ημερολόγιο.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
el: Χρήση προσαρμοσμένης μορφής ημερομηνίας

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
el: Επιλέξτε αυτό για να ορίσετε μια προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας στην μικροεφαρμογή ημερολόγιο.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
el: Μορφή Ημερομηνίας

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
el: Ορίστε την προσαρμοσμένη μορφή σας εδώ.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
el: Μορφή ημερομηνίας για συμβουλές εργαλείων

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
el: Ορίστε την προσαρμοσμένη μορφή συμβουλών εργαλείων σας εδώ.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να μάθετε περισσότερα για τη σύνταξη των μορφών ημερομηνίας.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
el: Εμφάνιση ημερολογίου

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
el: Ορισμός κουμπιού(ών) για την εμφάνιση του ημερολογίου

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
el: Μικροεφαρμογή προσβασιμότητας

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
el: Ψηφιακή κορνίζα

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
el: Εφαρμογή επιφάνειας εργασίας - ψηφιακή κορνίζα

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
el: Φάκελος

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
el: Ύψος

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
el: Πλάτος

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
el: Καθυστέρηση βαθμιαίας εμφάνισης

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
el: Ειδικά εφέ

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
el: Σέπια

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
el: Ασπρόμαυρο

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
el: Εφαρμογή επιφάνειας εργασίας για το ωρολόι

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
el: Εφαρμογή επιφάνειας εργασίας για την εμφάνιση της ώρας

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
el: Χρώμα κειμένου

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
el: Πατήστε το κουμπί για να επιλέξετε νέο χρώμα κειμένου

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
el: Επιλέξτε αυτό για να ορίσετε μια προσαρμοσμένη μορφή ώρας στην εφαρμογή οθόνης ρολογιού.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
el: Εφαρμογή επιφάνειας εργασίας εκκίνησης

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
el: Εφαρμογή επιφάνειας εργασίας για την εκκίνηση προγραμμάτων
