linuxmint - en to fa translation catalogue (1751 entries)

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Failed to launch '%s'
fa: شکست در اجرای '%s'

en: Passwords do not match
fa: گذرواژه‌ها تطابق ندارند

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fa: محاوره تأیید هویت از طرف کاربر رد شد

en: Home
fa: خانه

en: File System
fa: سامانهٔ پرونده

en: Search
fa: جستجو

en: Print version
fa: نمایش نسخه‌

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
fa: ظاهر

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
fa: رنگ

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
fa: در حالت ترکیبی اکثر برنامه ها روشن هستند. برخی از عناصر میزکار برای ایجاد کنتراست تیره هستند.

en: Mixed
fa: ترکیبی

en: Dark
fa: تاریک

en: Light
fa: روشن

en: Advanced settings...
fa: تنظیمات پیشرفته...

en: Style
fa: سبک

en: Directory Properties
fa: ویژگی‌های شاخه

en: Name:
fa: نام:

en: Comment:
fa: توضیح:

en: Launcher Properties
fa: ویژگی‌های اجراگر

en: Command:
fa: فرمان:

en: Browse
fa: مرور

en: Launch in Terminal?
fa: اجرا در ترمینال؟

en: Use dedicated GPU if available
fa: استفاده از پردازنده گرافیکی اختصاصی در صورت دردسترس بودن

en: Add
fa: افزودن

en: Delete
fa: حذف

en: Edit
fa: ویرایش

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: Restore System Configuration
fa: بازیابی پیکربندی سیستم

en: Restore the default menu layout
fa: بازگرداندن چیدمانِ پیش‌فرضِ فهرست

en: Close
fa: بستن

en: _New Menu
fa: _فهرست جدید

en: Ne_w Item
fa: مورد _جدید

en: Cut
fa: برش

en: Copy
fa: رونوشت

en: Paste
fa: جایگذاری

en: Properties
fa: ویژگی‌ها

en: Edit Desktop File
fa: ویرایش فایلِ میزکار

en: Add/Edit Launcher
fa: افزودن/ویرایش اجراگر

en: Type:
fa: نوع:

en: Title:
fa: عنوان:

en: Program:
fa: برنامه:

en: Icon Name
fa: نام نماد

en: Application
fa: برنامه

en: Custom Application
fa: برنامهٔ سفارشی

en: Execution of '%s' failed:
fa: اجرای «%s» شکست خورد:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
fa: آیا مطمئن هستید میخواهید «%s» را حذف کنید؟

en: Remove '%s'
fa: حذف '%s'

en: About...
fa: درباره…

en: Configure...
fa: پیکربندی…

en: Leave it
fa: رها کردن

en: Remove it
fa: حذف

en: Move to another panel
fa: انتقال به پنل دیگر

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
fa: پنل مناسب پیدا نشد. به جای آن برنامک حذف شد.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
fa: بعضی از برنامک‌ها اجازهٔ اجرای چند نمونه را نمی‌دهند، یا در حداکثر تعدادشان بودند، پس تکثیر نشدند

en: Cancel
fa: لغو

en: Sound Settings
fa: تنظیمات صدا

en: Microphone
fa: میکروفون

en: Show Text
fa: نمایش متن

en: Hide Text
fa: مخفی کردن متن

en: Wait
fa: صبر کردن

en: Remove this desklet
fa: برداشتن این رومیزی

en: Switch User
fa: تعویض کاربر

en: Suspend
fa: تعلیق

en: Hibernate
fa: خواب‌زمستانی

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
fa: آیا از حذف فضای کار «%s» اطمینان دارید؟

en: Initializing
fa: درحال مقدار دهی

en: Loaded
fa: بارگذاری شد

en: Error
fa: خطا

en: Out of date
fa: منسوخ

en: Not compatible with Wayland
fa: با Wayland سازگار نیست

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
fa: گزینه‌های نمای کلی نامعتبر: تعداد اشتباه گوشه‌ها

en: Execution time (ms):
fa: زمان اجرا (میلی‌ثانیه):

en: Loaded successfully
fa: با موفقیت بارگذاری شد

en: Check your video drivers
fa: درایور های تصویری خود را بررسی کنید

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
fa: سیستم شما هم‌اکنون بدون شتاب‌دهی سخت‌افزاری ویدیو در حال اجرا است.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
fa: ممکن است بازدهی کم و مصرف بالای CPU تجربه کنید.

en: Launch Driver Manager
fa: اجرای مدیر درایور

en: Problems during Cinnamon startup
fa: مشکلات هنگام اجرا Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
fa: Cinnamon با موفقیت اجرا شد، اما بارگذاری یک یا چند برنامک، رومیزی یا افزونه شکست خورد.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
fa: گزارش سیستمِ خود و گزارش Cinnamon LookingGlass را برای یافتن مشکلات بررسی کنید.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
fa: می‌توانید در تنظیمات Cinnamon، افزونه(ها)ی آزاردهنده را از کار بیندازید تا از تکرار این پیام جلوگیری کنید.

en: Please contact the developer.
fa: لطفاً با توسعه‌دهنده تماس بگیرید.

en: Workspace
fa: فضای کاری

en: Restarting Cinnamon...
fa: راه‌اندازی مجدد Cinnamon…

en: System Information
fa: اطلاعات سیستم

en: Confirm
fa: تأیید

en: No
fa: نه

en: Yes
fa: بله

en: OK
fa: باشه

en: Mirrored Displays
fa: نمایشگرهای آینه‌ای

en: Password
fa: گذرواژه

en: Username
fa: نام کاربری

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
fa: مدير شبكه

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
fa: موقعیت پنل جدید را انتخاب کنید. Esc برای لغو.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
fa: موقعیت جدید پنل را انتخاب کنید. Esc برای لغو.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
fa: شما هیچ پنلی اضافه نکرده‌اید.
    می‌خواهید تنظیمات پنل را بازکنید؟

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
fa: تنظیمات پنل

en: Applets
fa: برنامک‌ها

en: Panel edit mode
fa: حالت ویرایش پنل

en: Move
fa: انتقال

en: Remove
fa: حذف

en: Are you sure you want to remove this panel?
fa: آیا از حذف این پنل اطمینان دارید؟

en: Add a new panel
fa: افزودن پنل جدید

en: Troubleshoot
fa: عیب‌یابی

en: Restart Cinnamon
fa: راه‌اندازی مجدد Cinnamon

en: Restore all settings to default
fa: بازگردانی تمامی تنظیمات به پیش‌فرض

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
fa: مطمئنید که می‌خواهید تمامی تنظیمات را به پیش‌فرض بازگردانید؟

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
fa: تنظیمات سیستم

en: Retry
fa: تلاش دوباره

en: %s (%s) has just been stopped.
fa: %s (%s) همین الان متوقف شد.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
fa: در صورت نیاز، میتوان دستگاه %s را خاموش کرد.

en: Device %s is busy, please wait.
fa: دستگاه %s مشغول است، لطفاً صبر کنید.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
fa: اتصال را قطع نکنید وگرنه ممکن است داده هایی از دست بروند.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
fa: ناتوان در متوقف کردن درایو %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
fa: ‏%s (%s) می‌تواند به صورت ایمن قطع شود.

en: Device %s can be removed.
fa: دستگاه %s می‌تواند برداشته شود.

en: %s (%s) has just been ejected.
fa: ‏%s (%s) جداسازی شد.

en: Do not remove or data loss may occur.
fa: برندارید. یا ممکن است داده‌ها از دست بروند.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
fa: ناتوان در بیرون دادن درایو %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
fa: با موفقیت جدا شد %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
fa: شکست در پیاده کردن %s (%s)

en: Authentication Required
fa: تأیید هویت لازم است

en: Authenticate
fa: تأیید هویت

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
fa: با عرض پوزش، این کار نکرد. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Press ESC to close
fa: برای بستن، ESC را بفشارید

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
fa: کمینه کردن_

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
fa: نابیشینه کردن_

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
fa: بیشینه کردن_

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
fa: انتقال_

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
fa: تغییر اندازه_

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
fa: جابه‌جایی نوار عنوان روی صفحه

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
fa: همیشه در _بالا

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
fa: همیشه در فضای‌کاری قابل مشاهده_

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
fa: فقط در این فضای‌کار_

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
fa: انتقال به فضای کاری دیگر_

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
fa: _بستن

en: No open windows
fa: هیچ پنجره‌ای باز نیست

en: Restore
fa: بازیابی

en: Minimize
fa: کمینه کردن

en: Maximize
fa: بیشینه کردن

en: Move to left workspace
fa: انتقال به فضای‌ کاری چپ

en: Move to right workspace
fa: انتقال به فضای‌ کاری راست

en: Visible on all workspaces
fa: قابل مشاهده در تمامی فضاهای کاری

en: Move to a new workspace
fa: انتقال به یک فضای کاری جدید

en: Move to monitor %d
fa: انتقال به نمایشگر %d

en: Only on this workspace
fa: تنها در این فضای کاری

en: Unmaximize
fa: نابیشینه کردن

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
fa: قابلیت دسترسی

en: Zoom
fa: بزرگ‌نمایی

en: Screen Reader
fa: صفحه‌خوان

en: Screen Keyboard
fa: صفحه‌کلید روی‌صفحه

en: Sticky Keys
fa: کلیدهای چسبان

en: Slow Keys
fa: کلیدهای آهسته

en: Bounce Keys
fa: کلید‌های پرشی

en: Mouse Keys
fa: کلید‌های ماوس

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
fa: کلیک دوم شبیه سازی شده

note: Hover Click
en: Hover click
fa: کلیک شناور

en: Universal Access Settings
fa: تنظیمات دسترسی همگانی

en: High Contrast
fa: کنتراست بالا

en: Large Text
fa: متن بزرگ

en: Date and Time Settings
fa: تنظیمات تاریخ و ساعت

en: Starting in a few minutes
fa: شروع تا دقایقی دیگر

en: Starting in %d minutes
fa: شروع در %d دقیقه

en: This evening
fa: عصر امروز

en: Starting later today
fa: شروع در اواخر امروز

en: In %d hour | In %d hours
fa[0]: در %d ساعت
fa[1]: در %d ساعت

en: No Events
fa: رویدادی وجود ندارد

en: In progress
fa: درحال انجام

en: All day
fa: تمام روز

en: Today
fa: امروز

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
fa: نمایش میزکار

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
fa: نمایش رومیزی ها

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
fa: نمایش انتخاب کننده فضای کار (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
fa: نمایش انتخاب کننده فضای کار(مقیاس)

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
fa: علاقه‌مندی‌ها

en: Move to the other monitor
fa: انتقال به نمایشگر دیگر

en: Move to monitor
fa: انتقال به نمایشگر

en: Move to another workspace
fa: انتخاب به فضای کار دیگر

en: Applet preferences
fa: ترجیحات برنامک

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
fa: لیست گروهی پنجره‌ها

en: Places
fa: مکان‌ها

en: Recent
fa: موارد اخیر

en: Run with dedicated GPU
fa: اجرا با پردازنده گرافیکی اختصاصی

en: Unpin from Panel
fa: برداشتن سنجاق از پنل

en: Pin to Panel
fa: سنجاق کردن به پنل

en: Remove from Autostart
fa: حذف از شروع خودکار

en: Add to Autostart
fa: افزودن به شروع خودکار

en: Create Shortcut
fa: ایجاد میانبر

en: Restore to full opacity
fa: برگرداندن به شفافیت کامل

en: Close others
fa: بستن بقیه

en: Close all
fa: بستن همه

en: Power management
fa: مدیریت انرژی

en: Power management is already inhibited by another program
fa: درحال حاضر مدیریت انرژی توسط برنامه‌ای دیگر به حالت تعلیق درآمده است

en: Power management: inhibited by another program
fa: مدیریت انرژی: تعلیق شده توسط برنامه‌ای دیگر

en: Apps inhibiting power management:
fa: برنامه‌هایی که مدیریت انرژی را تعلیق کرده‌اند:

en: Inhibit applet
fa: به تعلیق درآوردن برنامک

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
fa: اعلان‌ها

en: Show Keyboard Layout
fa: نمایش چیدمان صفحه‌کلید

en: Show Character Table
fa: نمایش جدول کاراکترها

en: Keyboard Settings
fa: تنظیمات صفحه‌کلید

en: Add to panel
fa: افزودن به پنل

en: Add to desktop
fa: افزودن به میزکار

en: Remove from favorites
fa: حذف از علاقه‌مندی‌ها

en: Add to favorites
fa: افزودن به علاقه‌مندی‌ها

en: Uninstall
fa: حذف نصب

en: This file is no longer available
fa: این فایل دیگر در دستس نیست

en: Open with
fa: باز کردن با

en: Other application...
fa: برنامه‌های دیگر...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
fa: فهرست

en: Edit menu
fa: ویرایش فهرست

en: Recent Files
fa: فایل‌های اخیر

en: Clear list
fa: پاک کردن لیست

en: Clear all recent documents
fa: پاک کردن لیست اسناد اخیر

en: No recent documents
fa: هیچ سندی اخیرا استفاده نشده

en: All Applications
fa: همه برنامه‌ها

en: Lock Screen
fa: صفحه قفل

en: Lock the screen
fa: فقل کردن صفحه

en: Leave the session
fa: ترک کردن نشست

en: Shut down the computer
fa: خاموش کردن رایانه

en: <unknown>
fa: <ناشناخته>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
fa: غیرفعال

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
fa: مدیریت‌نشده

en: disconnecting...
fa: در حال قطع ارتباط...

en: connecting...
fa: در حال برقراری ارتباط...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
fa: تأیید هویت لازم است

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
fa: فاقد firmware

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
fa: کابل قطع شد

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
fa: دردسترس نیست

en: connection failed
fa: اتصال شکست خورد

en: More
fa: بیشتر

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
fa: متصل شد(خصوصی)

en: Ethernet
fa: اترنت

en: Modem
fa: مودم

en: Bluetooth
fa: بلوتوث

en: WireGuard
fa: وایرگارد

en: Auto Ethernet
fa: اترنت خودکار

en: Auto broadband
fa: پهن‌باند خودکار

en: Auto dial-up
fa: Dial-Up خودکار

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
fa: %s خودکار

en: Auto bluetooth
fa: بلوتوث خودکار

en: Auto wireless
fa: بی‌سیم خودکار

en: Enable networking
fa: فعال‌سازی شبکه

en: Wired
fa: با سیم

en: Wireless
fa: بی‌سیم

en: Mobile broadband
fa: پهن‌باند موبایل

en: VPN Connections
fa: اتصالات VPN

en: WIREGUARD Connections
fa: اتصالات وایرگارد

en: Network Settings
fa: تنظیمات شبکه

en: Network Connections
fa: اتصالات شبکه

en: Connection failed
fa: اتصال شکست خورد

en: Activation of network connection failed
fa: فعال‌سازی اتصال شبکه شکست خورد

en: Networking is disabled
fa: شبکه غیرفعال است

en: No connection
fa: بدون اتصال

en: Connecting to the cellular network...
fa: در حال اتصال به شبکه تلفن همراه...

en: Connecting to the wireless network...
fa: در حال اتصال به شبکه بی‌سیم...

en: Connecting to the wired network...
fa: در حال اتصال به شبکه باسیم...

en: Connecting to the VPN...
fa: در حال اتصال به VPN...

en: Connecting to WIREGUARD...
fa: در حال اتصال به وایرگارد...

en: Connecting to the network...
fa: در حال اتصال به شبکه...

en: Connected to the wireless network
fa: به شبکه بی‌سیم متصل شد

en: Wireless connection
fa: اتصال بی‌سیم

en: (Limited connectivity)
fa: (اتصال محدود)

en: Connected to the wired network
fa: به شبکه باسیم متصل شد

en: Connected to the cellular network
fa: به شبکه تلفن همراه متصل شد

en: Connected to the VPN
fa: به VPN متصل شد

en: Connected to WIREGUARD
fa: به وایرگارد متصل شد

en: Connected to the network
fa: به شبکه متصل شد

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
fa: پاک کردن اعلان ها

en: Notification Settings
fa: تنظیمات اعلان‌ها

en: No notifications
fa: اعلانی وجود ندارد

en: %d notification | %d notifications
fa[0]: %d اعلان
fa[1]: %d اعلان

en: just now
fa: همین الان

en: %d second ago | %d seconds ago
fa[0]: %d ثانیه پیش
fa[1]: %d ثانیه پیش

en: %d minute ago | %d minutes ago
fa[0]: %d دقیقه پیش
fa[1]: %d دقیقه پیش

en: Enable on-screen keyboard
fa: فعال‌سازی صفحه‌کلید مجازی

en: Click to toggle the on-screen keyboard
fa: برای فعال/غیرفعال‌سازی صفحه کلید روی نمایشگر کلیک کنید

en: Click to enable the on-screen keyboard
fa: برای فعال‌سازی صفحه کلید روی نمایشگر کلیک کنید

en: Launch
fa: اجرا

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
fa: اجرا کننده‌های پنل

en: Battery full
fa: باتری پر است

en: Battery almost full
fa: باتری تقریبا پر است

en: Battery good
fa: باتری خوب است

en: Low battery
fa: باتری کم است

en: Critically low battery
fa: باتری بسیار کم است

en: AC adapter
fa: ‏آداپتور AC

en: Laptop battery
fa: باتری لپ‌تاپ

en: Monitor
fa: نمایشگر

en: Mouse
fa: ماوس

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
fa: صفحه‌کلید

en: Cell phone
fa: تلفن همراه

en: Media player
fa: پخش‌کنندهٔ رسانه

en: Tablet
fa: تبلت

en: Computer
fa: رایانه

en: Touchpad
fa: پدِ لمسی

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
fa: شبکه

en: Video
fa: ویدیو

en: Brightness
fa: روشنایی

en: Keyboard backlight
fa: روشن کردن نور صفحه کلید

en: Power Settings
fa: تنظیمات انرژی

en: Charging
fa: درحال شارژ

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
fa[0]: درحال شارژ - %d ساعت تا پر شدن
fa[1]: درحال شارژ - %d ساعت تا پر شدن

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
fa: درحال شارژ - %d %s %d %s تا شارژ کامل

en: hour | hours
fa[0]: ساعت
fa[1]: ساعت

en: minute | minutes
fa[0]: دقیقه
fa[1]: دقیقه

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
fa[0]: درحال شارژ - %d دقیقه تا پر شدن
fa[1]: درحال شارژ - %d دقیقه تا پر شدن

en: Fully charged
fa: کاملاً شارژ شد

en: Using battery power
fa: درحال استفاده از انرژی باتری

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
fa[0]: درحال استفاده از انرژی باتری - %d ساعت باقی مانده
fa[1]: درحال استفاده از انرژی باتری - %d ساعت باقی مانده

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
fa: درحال استفاده از انرژی باتری - %d %s %d %s باقی مانده

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
fa[0]: در حال استفاده از انرژی باتری - %d دقیقه باقی مانده
fa[1]: در حال استفاده از انرژی باتری - %d دقیقه باقی مانده

en: Fully discharged
fa: به طور کامل تخلیه شده است

en: Not charging
fa: شارژ نمی‌شود

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
fa: پرینتر‌ها

en: Cancel all jobs
fa: لغو تمامی کارها

en: '%s' on %s
fa: '%s' در %s

en: Send to front
fa: ارسال به جلو

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
fa: اسناد اخیر

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
fa: درایوهای قابل جداسازی

en: Open file manager
fa: بازکردن مدیر فایل

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
fa: مقیاس‌

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
fa: تنظیمات

en: Hi there!
fa: درود!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
fa: دگمه را فشار دادید!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
fa: شما از دکمه میانبر استفاده کردید!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
fa: برای نمایش میزکار کلیک، یا برای نمایش رومیزی‌ها کلیک وسط کنید

en: Show Desklets
fa: نمایش رومیزی‌ها

en: Click to pause the slideshow
fa: برای توقف نمایش‌اسلاید کلیک کنید

en: Click to resume the slideshow
fa: برای ازسرگیری نمایش اسلاید کلیک کنید

en: The slideshow is disabled
fa: نمایش‌اسلاید غیرفعال است

en: Slideshow
fa: نمایش اسلاید

en: Next Background
fa: پس زمینه‌ی بعدی

en: Background Settings
fa: تنظیمات پس‌زمینه

en: Current background:
fa: پس‌زمینه فعلی:

en: Playing
fa: درحال پخش

en: Paused
fa: مکث شده

en: Stopped
fa: متوقف شده

en: Volume
fa: صدا

en: Unknown Artist
fa: هنرمند ناشناس

en: Unknown Album
fa: آلبوم ناشناخته

en: Unknown Title
fa: عنوان ناشناخته

en: Previous
fa: قبلی

en: Play
fa: پخش

en: Stop
fa: توقف

en: Next
fa: بعدی

en: Consecutive Playing
fa: پخش متوالی

en: No Shuffle
fa: بدون پخش تصادفی

en: Open Player
fa: بازکردن پخش کننده

en: Quit Player
fa: بستن پخش کننده

en: Pause
fa: مکث

en: Repeat Single
fa: تکرار یکباره

en: Repeat All
fa: تکرار همه

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
fa: تصادفی

en: Mute output
fa: بی‌صدا کردن خروجی

en: Mute input
fa: بی‌صدا کردن ورودی

en: Applications
fa: برنامه‌ها

en: Output device
fa: دستگاه خروجی

en: Input device
fa: دستگاه ورودی

en: Launch player
fa: اجرای بخش کننده

en: Choose player controls
fa: انتخاب کنترل‌های پخش کننده

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید همه موارد موجود در زباله‌دان را پاک کنید؟

en: This operation cannot be undone.
fa: این عملیات غیرقابل برگشت است.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
fa: زباله‌دان

en: Empty Trash
fa: خالی‌کردن زباله‌دان

en: Open Trash
fa: بازکردن زباله‌دان

en: Log Out...
fa: خروج از سیستم...

en: Power Off...
fa: خاموش کردن...

en: Remove 'Window list'
fa: حذف 'لیست پنجره‌ها'

en: All windows
fa: همه ی پنجره ها

en: Manage workspaces (Expo)
fa: مدیریت فضاهای کار (Expo)

en: Add a new workspace
fa: اضافه کردن فضای کار جدید

en: Remove the current workspace
fa: حدف فضای کاری فعلی

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
fa: عادی‌

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Upside-down
fa: برعکس

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
fa: نمایش

en: Configure display settings...
fa: پیکربندی تنظیمات نمایش...

en: Clock
fa: ساعت

en: Edit launcher
fa: ویرایش اجراگر

en: Photo Frame
fa: قاب تصویر

en: Control Center
fa: مرکز کنترل

en: Users and Groups
fa: کاربران و گروه‌ها

en: Add or remove users and groups
fa: اضافه یا حذف کردن کاربران و گروه‌ها

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
fa: صفحه‌کلید مجازی

en: Turn on-screen keyboard on or off
fa: روشن یا خاموش کردن صفحه‌کلیدِ روی-صفحه

en: Valid name
fa: نام معتبر

en: The name cannot be empty.
fa: نام نمیتواند خالی باشد.

en: Valid executable
fa: فایل اجراییِ معتبر

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
fa: فایل اجرایی معتبر نیست. نمی تواند خالی باشد و فاصله های موجود در مسیر باید با بک‌اسلش (\) باشند.

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
fa: نمیتوان در این مکان اجراگر را ایجاد کرد. بجای آن به میزکار اضافه شود؟

en: Choose a command
fa: انتخاب دستور

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
fa: آیا میخواهید این اجراگر را نیز به فهرست اضافه کنید؟ در آغازِ دسته‌بندی «دیگر» قرار خواهد گرفت.

en: Screen Locker
fa: فقل کننده صفحه

en: Please type an away message for the lock screen
fa: لطفا یک پیامِ هنگامِ دوری برای صفحه قفل بنویسید

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Hardware
fa: سخت‌افزار

en: Administration
fa: مدیریت

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
fa: شبکه، بی‌سیم، وای‌فای، اترنت، پهن‌باند، اینترنت

en: color, profile, display, printer, output
fa: رنگ، پروفایل، نمایش، پرینتر، خروجی

en: Graphics Tablet
fa: تبلت گرافیک

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
fa: wacom، digitize، تبلت، گرافیک، کالیبره کردن،stylus

en: printers, laser, inkjet
fa: پرینترها، لیزری، جوهرافشان

en: Firewall
fa: دیوار آتش

en: firewall, block, filter, programs
fa: دیوار‌آتش، انسداد، فیلتر، برنامه‌ها

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: language, install, foreign
fa: زبان، نصب، خارجی

en: Input Method
fa: روش ورودی

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
fa: زبان، نصب، خارجی، ورودی، روش، چینی، کره‌ای، ژاپنی، تایپ کردن

en: Login Window
fa: پنجرهٔ ورود به سیستم

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
fa: ورود به سیستم، lightdm ، mdm ، gdm ، مدیر، کاربر، گذرواژه، راه‌اندازی، تعویض

en: login, lightdm, manager, settings, editor
fa: ورود به سیستم، lightdm ، مدیر، تنظیمات، ویرایشگر

en: Driver Manager
fa: مدیر درایور

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
fa: ویدئو، درایور، وای‌فای، کارت، سخت‌افزار، انحصاری، nvidia، radeon، nouveau، fglrx

en: Nvidia Settings
fa: تنظیمات Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
fa: ویدئو، درایور، انحصاری، nvidia، تنظیمات

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
fa: منابع نرم‌افزار

en: ppa, repository, package, source, download
fa: ppa، مخزن، بسته، منبع، بارگیری

en: Package Management
fa: مدیریت بسته

en: update, install, repository, package, source, download
fa: بروزرسانی، نصب، مخازن، بسته، منبع، بارگیری

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
fa: کاربر، کاربران، حساب، حساب‌ها، گروه، گروه‌ها، گذرواژه

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
fa: بلوتوث، دانگِل، انتقال، موبایل

en: Manage Services and Units
fa: مدیریت خدمات و واحدها

en: systemd, units, services, systemctl, init
fa: systemd، واحد ها، سرویس ها، systemctl، init

en: Disks
fa: دیسک‌ها

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
fa: دیسک ها، مدیریت‌کردن، سخت‌افزار، مدیریت، سخت، هارد دیسک، فلش، قالب‌بندی، پاک کردن، آزمایش، ایجاد، iso، ISO، دیسک، تصویر

en: Online Accounts
fa: حساب های آنلاین

en: Back to all settings
fa: بازگشت به تمام تنظیمات

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
fa: اسم گروه نمی تواند شامل حروف بزرگ یا کاراکتر های فاصله باشد

en: Change Password
fa: تغییر گذرواژه

en: New password
fa: گذرواژه‌ی جدید

en: Confirm password
fa: تأیید گذرواژه

en: Generate a password
fa: ایجاد گذرواژه

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
fa: گذرواژه جدید باید حداقل 8 حرفی باشد

en: Show password
fa: نمایش گذرواژه

en: An error occurred. Your password was not changed.
fa: خطایی رخ داد. گذرواژه شما تغییر داده نشد.

en: Change
fa: تغییر

en: Too short
fa: خیلی کوتاه

en: Weak
fa: ضعیف

en: Fair
fa: متوسط

en: Good
fa: خوب

en: Strong
fa: قوی

en: Standard
fa: استاندارد

en: Administrator
fa: مدیر

en: Account Type
fa: نوع حساب

en: Full Name
fa: نام کامل

en: Invalid username
fa: نام‌کاربری نامعتبر

en: A user with the name '%s' already exists.
fa: کاربری با نام '%s' از قبل وجود دارد.

en: Users
fa: کاربران

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Click to change the picture
fa: برای تغییر تصویر کلیک کنید

en: Browse for more pictures...
fa: مرور برای تصاویر بیشتر...

en: Click to change the name
fa: برای تغییر نام کلیک کنید

en: Click to change the password
fa: برای تغییر گذرواژه کلیک کنید

en: Click to change the groups
fa: برای تغییر گروه‌ها کلیک کنید

en: Picture
fa: تصویر

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
fa: نام

en: Open
fa: باز‌کردن

en: Images
fa: تصاویر

en: No password set
fa: گذرواژه‌ای تنظیم نشده

en: Set at login
fa: تنظیم در ورود به سیستم

en: This user is currently logged in
fa: این کاربر درحال حاضر وارد سیستم شده است

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
fa: مسیر خانه این کاربر رمزگزاری شده است. برای حفظ دسترسی به مسیر رمزگذاری شده، فقط کاربر باید این رمز عبور را تغییر دهد.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
fa: مطمئنید می‌خواهید به طور دائمی %s و تمام فایل‌های مربوط به این کاربر را حذف کنید؟

en: This group is set as %s's primary group
fa: این به عنوان گروه اصلی %s تنظیم شده است

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
fa: مطمئنید می‌خواهید %s را به طور دائمی حذف کنید؟

en: Group Name
fa: نام گروه

en: Previous instance
fa: نمونه قبلی

en: Next instance
fa: نمونه بعدی

en: More options
fa: گزینه های بیشتر

en: Import from a file
fa: وارد کردن از فایل

en: Export to a file
fa: صادر کردن به فایل

en: Reset to defaults
fa: بازنشانی به پیش‌فرض

en: Reload %s
fa: بارگذاری مجدد %s

en: Settings for %s
fa: تنظیمات برای %s

en: Select or enter file to export to
fa: فایل را برای صادر کردن به آن انتخاب یا وارد کنید

en: JSON files
fa: فایلهای JSON

en: Select a JSON file to import
fa: انتخاب فایل JSON برای وارد کردن

en: Cancel Job
fa: لغو کار

en: Do you really want to cancel this job?
fa: آیا واقعا می‌خواهید این کار را لغو کنید؟

en: Keep Printing
fa: چاپ‌کردن را ادامه بده

en: Do you really want to cancel all jobs?
fa: آیا از لغو تمام  کارها مطمئن هستید؟

en: Cancel All Jobs
fa: لغو همه‌ی کارها

en: Random
fa: تصادفی

en: Show
fa: نمایش

en: Item
fa: مورد

en: Select a date
fa: یک تاریخ را انتخاب کنید

en: Select a time
fa: یک زمان را انتخاب کنید

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: This applet is currently enabled
fa: این برنامک در حال حاضر فعال است

en: This desklet is currently enabled
fa: این رومیزی در حال حاضر فعال است

en: This extension is currently enabled
fa: این افزونه در حال حاضر فعال است

en: by %s
fa: توسط %s

en: Configure
fa: پیکربندی

en: This is a system applet. It cannot be removed.
fa: این یک برنامک سیستمی است. نمی توان آن را حذف کرد.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
fa: این یک رومیزی سیستمی است. نمی توان آن را حذف کرد.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
fa: این یک افزونه سیستمی است. نمی توان آن را حذف کرد.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fa: این برنامک شامل فراخوانی های عملکردی است که به  می تواند باعث از کار افتادن یا فلجی Cinnamon شود. اگر با خرابی یا فلجی مواجه هستید، لطفاً سعی کنید آن را حذف کنید.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fa: این رومیزی شامل فراخوانی های عملکردی است که می تواند باعث از کار افتادن یا فلجی Cinnamon شود. اگر با خرابی یا فلجی مواجه هستید، لطفاً سعی کنید آن را حذف کنید.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
fa: این افزونه شامل فراخوانی های عملکردی است که می تواند باعث از کار افتادن یا فلجی Cinnamon شود. اگر با خرابی یا فلجی مواجه هستید، لطفاً سعی کنید آن را حذف کنید.

en: About
fa: درباره

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
fa: افزونه %s با نسخه Cinnamon شما سازگار نیست.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
fa: چندین نمونه فعال وجود دارد. آیا مطمئن هستید که می خواهید همه آنها را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to completely remove %s?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید %s را به طور کامل حذف کنید؟

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
fa: این مجموعه پیش‌فرض برنامک‌های فعال را بازیابی میکند. آیا مطمئنید که می‌خواهید این کار را انجام دهید؟

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
fa: این مجموعه پیش‌فرض رومیزی‌های فعال را بازیابی میکند. آیا مطمئنید که می‌خواهید این کار را انجام دهید؟

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
fa: این همه افزونه های فعال را غیرفعال میکند.آیا مطمئنید که می‌خواهید این کار را انجام دهید؟

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
fa: با این کار همه اقدامات حذف می شوند. آیا مطمئنید که می خواهید این کار را انجام دهید؟

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
fa: هنگام بارگذاری %s مشکلی پیش آمد. لطفاً مطمئن شوید که از آخرین نسخه استفاده می کنید و سپس مشکل را به توسعه دهنده آن گزارش دهید.

en: Installed
fa: نصب شده

en: Install
fa: نصب

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Sort by
fa: مرتب‌سازی بر اساس

en: Popularity
fa: محبوبیت

en: Date
fa: تاریخ

en: Upgradable
fa: قابل ارتقا

en: More info
fa: اطلاعات بیشتر

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Update all
fa: بروزرسانی همه

en: %d update available | %d updates available
fa[0]: %d بروزرسانی موجود است
fa[1]: %d بروزرسانی موجود است

en: No updates available
fa: هیچ بروزرسانی‌ای دردسترس نیست

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
fa: روی قطره چکان کلیک کنید، سپس روی یک رنگ در هر نقطه از صفحه خود کلیک کنید تا آن رنگ را انتخاب کنید

en: Click to set a new accelerator key.
fa: برای تنظیم یک کلید شتاب دهنده جدید کلیک کنید.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
fa: Escape را فشار دهید یا دوباره کلیک کنید تا عملیات لغو شود.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
fa: برای پاک کردن پیوند کلید فعلی Backspace را بفشارید.

en: unassigned
fa: تعیین نشده

en: Pick an accelerator
fa: یک شتاب دهنده انتخاب کنید

en: Continue
fa: ادامه

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
fa: 
    این ترکیب کلید، '<b>%s</b>' نباید استفاده شود زیرا نوشتن با استفاده از این کلید غیرممکن خواهد بود.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
fa: لطفاً با استفاده از یک کلید اصلاح کننده مانند Control، Alt یا Super (کلید ویندوز) دوباره امتحان کنید.

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
fa: فقط اگر مطمئن هستید که این همان چیزی است که می خواهید ادامه دهید، در غیر این صورت لغو را فشار دهید.

en: Checking dependencies
fa: بررسی وابستگی ها

en: Please install: %s
fa: لطفا نصب کنید: %s

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Open
fa: _بازکردن

en: Sound files
fa: فایل های صوتی

en: Downloading images:
fa: در حال بارگیری تصاویر :

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
fa: هنگام تلاش برای دسترسی به سرور خطایی روی داد. لطفا بعد از مدتی دوباره امتحان کنید.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
fa: مشکلی در بارگیری ادویه ها پیش آمد. لطفاً دوباره لیست را بازخوانی کنید.

en: Refreshing the cache
fa: در حال تازه‌سازی حافظه پنهان

en: Installing %s
fa: در حال نصب %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
fa: هنگام نصب %s خطایی روی داد. لطفاً این حادثه را به توسعه دهنده آن گزارش دهید.

en: Uninstalling %s
fa: درحال حذف :  %s

en: A problem occurred while removing %s.
fa: هنگام حذف %s مشکلی رخ داد.

en: 
    
    Details:  %s
fa: 
    
    جزئیات: %s

en: Add new entry
fa: افزودن ورودی جدید

en: Remove selected entry
fa: حذف ورودی انتخاب شده

en: Edit selected entry
fa: ویرایش ورودی انتخاب شده

en: Move selected entry up
fa: انتقال ورودی انتخاب شده  به بالا

en: Move selected entry down
fa: انتقال ورودی انتخاب شده به پایین

en: Edit entry
fa: ویرایش ورودی

en: Configure accessibility features
fa: پیکربندی ویژگی‌های دسترسی

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
fa: ذره‌بین، سخن، دسترسی، بزرگ‌نمایی، کلیدها، کنتراست

en: Visual
fa: بَصَری

note: Visual Aids
en: Visual Aids
fa: کمک‌های بصری

en: High contrast
fa: کنتراست بالا

en: Large text
fa: متن بزرگ

en: Screen reader
fa: صفحه خوان

en: Configure screen reader
fa: پیکربندی صفحه خوان

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
fa: بزرگ‌نمایی میزکار

en: Enable zoom
fa: فعال‌سازی بزرگ‌نمایی

en: Magnification
fa: بزرگ‌نمایی

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Mouse wheel modifier
fa: تغییر دهنده چرخِ ماوس

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
fa: هنگامی که این تغییر دهنده فشرده میشود، پیمایش با ماوس بزرگنمایی را کم و زیاد میکند.

en: Scroll at screen edges
fa: در لبه‌های صفحه پیمایش کنید

en: Keep cursor centered
fa: نشانگرِ ماوس را در مرکز نگه‌دارید

en: Cursor moves with contents
fa: نشانگرِ ماوس همراه با محتوا حرکت میکند

en: Cursor pushes contents around
fa: نشانگرِ ماوس محتوا را به اطراف هل میدهد

en: Mouse tracking mode
fa: حالت ردیابی ماوس

en: Lens mode
fa: حالت لِنز

en: Square
fa: مربع

en: Horizontal strip
fa: نوار افقی

en: Vertical strip
fa: نوار عمودی

en: Lens shape
fa: شکل عدسی

en: Full screen
fa: تمام صفحه

en: Top half
fa: نیمه بالایی

en: Bottom half
fa: نیمه پایینی

en: Left half
fa: نیمه چپ

en: Right half
fa: نیمه راست

en: Screen position
fa: موقعیت صفحه

en: Enable the on-screen keyboard
fa: فعالسازی صفحه‌کلید رویِ صفحه

en: Touch
fa: لمس

en: Full scale
fa: مقیاس کامل

en: Scanning
fa: در حال اسکن

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
fa: چیدمان صفحه‌کلید

en: At the bottom of the screen
fa: در پایین صفحه

en: At the top of the screen
fa: در بالای صفحه

en: Keyboard position
fa: موقعیت صفحه‌کلید

en: A quarter of the screen
fa: یک چهارم از صفحه

en: A third of the screen
fa: یک سوم از صفحه

en: Half of the screen
fa: نیمی از صفحه

en: Keyboard size
fa: اندازه صفحه‌کلید

en: Show the keyboard any time something expects input
fa: هرگاه چیزی انتظار ورودی دارد صفحه‌کلید را نمایش بده

en: Show keyboard only when the user activates it
fa: صفحه‌کلید را فقط هنگامی که کاربر آنرا فعال میکند نمایش بده

en: Activation mode
fa: حالت فعالسازی

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
fa: نشانگرهای صفحه‌کلید

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
fa: از نشانگر بصری روی Caps lock و Num lock استفاده کن

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
fa: از نشانگر صوتی روی Caps lock و Num lock استفاده کن

en: Sound to use Caps or Num Lock on
fa: صدا برای استفاده از Caps Lock یا Num Lock روشن

en: Sound to use Caps or Num Lock off
fa: صدا برای استفاده از Caps Lock یا Num Lock خاموش

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
fa: بازخورد رویداد (لازم برای هشدار های کمک نگارشی)

en: Enable visual alerts
fa: فعالسازی هشدارهای بصری

en: Flash the entire monitor
fa: درخشان کردن تمامِ نمایشگر

en: Flash the active window
fa: درخشان کردن پنجره فعال

en: Visual style
fa: سَبکِ بصری

en: Enable audio alerts
fa: فعالسازی هشدارهای صوتی

en: Sound to use for window alerts
fa: صدا برای استفاده در هشدارهای صفحه

en: Typing assistance
fa: کمک نگارشی

note: Stickykeys
en: Sticky keys
fa: کلید های چسبنده

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
fa: با دنباله ای کلیدهای اصلاح کننده مانند ترکیب برخورد کن

en: Disable if two modifiers are pressed together
fa: غیرفعالسازی درصورت باهم فشرده شدنِ دو کلید اصلاح کننده

en: Alert when a modifier key is pressed
fa: هشدار هنگام فشرده شدن یک کلید اصلاح کننده

note: Slowkeys
en: Slow keys
fa: کلید های آهسته

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
fa: بین لحظه فشردن کلید و لحظه پذیرفته شدن آن تاخیر ایجاد کنید

en: Alert when a key is pressed
fa: هشدار هنگام فشرده شدن یک کلید

en: Alert when a key is accepted
fa: هشدار هنگام پذیرفته شدن یک کلید

en: Alert when a key is rejected
fa: هشدار هنگام پذیرفته نشدن یک کلید

en: Acceptance delay
fa: تاخیر پذیرش

en: Short
fa: کوتاه

en: Long
fa: بلند

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
fa: کلیدهای پَرِشی

en: Ignore fast duplicate keypresses
fa: نادیده گرفتن فشردن های سریع و مثلِ‌همِ کلیدها

note: Mousekeys
en: Mouse keys
fa: کلیدهای ماوس

en: Control the pointer using the keypad
fa: کنترل نشانگر با استفاده از صفحه‌کلیدِ اعداد

en: Initial delay
fa: تاخیر اولیه

en: Shorter
fa: کوتاه‌تر

en: Longer
fa: بلند‌تر

en: Acceleration time
fa: زمان شتاب‌دهی

en: Maximum speed
fa: حداکثر سرعت

en: Slower
fa: آهسته‌تر

en: Faster
fa: سریع‌تر

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
fa: ایجاد یک کلیک ثانویه با نگه‌داشتن کلید اصلی

en: Trigger a click when the pointer hovers
fa: ایجاد یک کلید هنگام تعلیق نشانگر

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
fa: تاخیر

en: Motion threshold
fa: آستانه حرکت

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
fa: کوچک

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
fa: بزرگ

en: Manage your actions
fa: اعمال خود را مدیریت کنید

en: action
fa: عملیات

en: Actions
fa: اقدامات

en: Manage
fa: مدیریت

en: Download
fa: بارگیری

en: Layout
fa: چیدمان

en: Enable
fa: فعالسازی

en: Disable
fa: غیرفعالسازی

en: Installed actions
fa: اقدامات نصب شده

en: Remove all
fa: حذف همه

en: Manage Cinnamon applets
fa: مدیریت برنامک‌های Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
fa: می‌توانید ویژگی‌های خاصی را در حالت ویرایش پنل، از طریق فهرست زمینه حذف کنید.

en: applet
fa: برنامک

en: Installed applets
fa: برنامک های نصب شده

en: Reset all
fa: بازنشانی همه

en: Previous Panel
fa: پنل قبلی

en: Next Panel
fa: پنل بعدی

en: Solid color
fa: رنگ خالص

en: Horizontal gradient
fa: شیب رنگ افقی

en: Vertical gradient
fa: شیب رنگ عمودی

en: No picture
fa: بدون تصویر

en: Mosaic
fa: موزاییک

en: Centered
fa: مرکزی

en: Scaled
fa: مقیاس شده

en: Stretched
fa: کشیده

en: Spanned
fa: وجب شده

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Change your desktop's background
fa: پس‌زمینه‌ی میزکارتان را تغییر دهید

en: background, picture, slideshow
fa: پس‌زمینه، تصویر، نمایش‌اسلاید

en: Backgrounds
fa: پس‌زمینه‌ها

en: Add Folder
fa: افزودن پوشه

en: Add new folder
fa: افزودن پوشه جدید

en: Remove selected folder
fa: حذف پوشه انتخاب شده

en: Play backgrounds as a slideshow
fa: پخش پس‌زمینه‌ها به عنوان نمایش‌اسلاید

en: minutes
fa: دقایق

en: Play images in random order
fa: پخش تصاویر با ترتیب تصادفی

en: Picture aspect
fa: سیمای تصویر

en: Manage date and time settings
fa: مدیریت تنظیمات تاریخ و زمان

en: time, date, calendar, format, network, sync
fa: زمان، تاریخ، تقویم، قالب‌بندی، شبکه، هم‌زمانی

en: Date & Time
fa: تاریخ و زمان

en: Date and Time
fa: تاریخ و زمان

en: Network time
fa: زمان شبکه

en: Manually set date and time
fa: تنظیم دستی تاریخ و زمان

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Use 24h clock
fa: استفاده از قالب 24 ساعتی

en: Display the date
fa: نمایش تاریخ

en: Display seconds
fa: نمایش ثانیه‌ها

en: Use locale default
fa: استفاده از پیش‌فرض منطقه

en: Sunday
fa: یکشنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: First day of week
fa: روز اول هفته

en: Region
fa: ناحیه

en: City
fa: شهر

en: Internet
fa: اینترنت

en: Multimedia
fa: چندرسانه‌ای

en: Office
fa: اداری

en: System
fa: سیستم

en: Web
fa: وب

en: Mail
fa: نامه

en: Music
fa: موسیقی

en: Photos
fa: عکس‌ها

en: Spreadsheet
fa: صفحه گسترده

en: Source Code
fa: کد منبع

en: File Manager
fa: مدیر فایل

en: Plain Text
fa: متن ساده

en: CD audio
fa: CD صدا

en: Select an application for audio CDs
fa: برنامه‌ای برای CDهای صوتی انتخاب کنید

en: DVD video
fa: DVD ویدیو

en: Select an application for video DVDs
fa: برنامه‌ای برای DVDهای تصویری انتخاب کنید

en: Music player
fa: پخش کننده موسیقی

en: Select an application to run when a music player is connected
fa: برنامه‌ای انتخاب کنید تا وقتی پخش‌کننده موسیقی وصل می‌شود، اجرا شود

en: Select an application to run when a camera is connected
fa: برنامه‌ای انتخاب کنید تا وقتی دوربین وصل می‌شود، اجرا شود

en: Software
fa: نرم‌افزار

en: Select an application for software CDs
fa: برنامه‌ای برای CDهای نرم‌افزاری انتخاب کنید

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
fa: DVD صوتی

en: blank Blu-ray disc
fa: دیسک Blu-ray خالی

en: blank CD disc
fa: دیسک CD خالی

en: blank DVD disc
fa: دیسک DVD خالی

en: blank HD DVD disc
fa: دیسک HD DVD خالی

en: Blu-ray video disc
fa: دیسک ویدیویی Blu-ray

en: e-book reader
fa: کتاب الکترونیکی خوان

en: HD DVD video disc
fa: دیسک ویدیویی HD DVD

en: Picture CD
fa: CD تصویر

en: Super Video CD
fa: اَبَر CD ویدیویی

en: Video CD
fa: CD ویدئو

en: Windows software
fa: نرم‌افزار ویندوز

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
fa: گزینه خط-فرمان برای ترمینالِ شما که دستورات فرستاده شده را اجرا کند.

en: Ask what to do
fa: بپرس چه باید کرد

en: Open folder
fa: بازکردن پوشه

en: Do nothing
fa: هیچ کاری انجام نده

en: Other Media
fa: رسانه دیگر

en: Select how other media should be handled
fa: انتخاب کنید رسانه‌های دیگر باید چگونه مدیریت شود

en: _Action:
fa: _اقدام:

en: Preferred Applications
fa: برنامه های ترجیح داده شده

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
fa: رسانه، پیش‌فرض‌ها، برنامه ها، نرم‌افزارها، قابل‌جداسازی، مرورگر، ایمیل، تقویم، موسیقی، ویدیوها، عکس‌ها، تصاویر، cd ، پخش‌خودکار، علاقه‌مندی، برنامه ها

en: Preferred applications
fa: برنامه های ترجیح داده شده

en: Calculator
fa: ماشین‌حساب

en: Terminal
fa: ترمینال

en: Arguments
fa: استدلال‌ها

en: Removable media
fa: رسانه قابلِ جداسازی

en: Prompt or start programs on media insertion
fa: اعلان یا شروع برنامه‌ها هنگام ورود رسانه

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
fa: رسانه‌های دیگر...

en: Manage your Cinnamon desklets
fa: رومیزی‌های Cinnamon را مدیریت کنید

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
fa: می‌توانید از طریق فهرست‌زمینه‌ی رومیزی‌ها، ویژگی‌های معینی را، از میزکار حذف کنید

en: desklet, desktop, slideshow
fa: رومیزی، میزکار، نمایش‌اسلاید

en: Desklets
fa: رومیزی

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: General Desklets Settings
fa: تنظیمات کلی رومیزی‌ها

en: No decoration
fa: فاقد تزئینات

en: Border only
fa: فقط مرز

en: Border and header
fa: مرز و سربرگ

en: Decoration of desklets
fa: تزئینات رومیزی‌ها

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
fa: توجه: برخی رومیزی‌ها برای این که همواره حاضر باشند، نیاز به مرز/سربرگ دارند

en: Such requirements override the settings selected here
fa: چنین الزاماتی تنظیمات انتخاب شده در اینجا را بازنویسی میکند

en: Snap desklets to grid
fa: قالب کردن رومیزی ها به صورت شبکه‌ای

en: Width of desklet snap grid
fa: عرض قالب شبکه‌ایِ رومیزی

en: Lock desklets in their current position
fa: قفل کردن رومیزی ها در موقعیت فعلیشان

en: Installed desklets
fa: رومیزی های نصب شده

en: Manage your desktop icons
fa: نماد‌های میزکارتان را مدیریت کنید

en: desktop, home, button, trash
fa: میزکار، خانه، دکمه، زباله‌دان

en: Desktop
fa: میزکار

en: Manage display settings
fa: مدیریت تنظیمات صفحه نمایش

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
fa: نمایش، صفحه، نمایشگر، چیدمان، وضوح، دوتایی، lcd

en: Disable automatic screen rotation
fa: غیرفعالسازی چرخش خودکار صفحه

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
fa: این گزینه را برای غیرفعالسازی چرخش خودکار صفحه بر سخت‌افزاری که به شتاب‌سنجِ مورد پشتیبانی تجهیز شده است انتخاب کنید.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
fa: فعالسازی مقیاس بندی کسری (آزمایشی)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
fa: این گزینه را برای نمایش کنترل های اضافی چیدمان، برای مقیاس بندی هر نمایشگر انتخاب کنید.

en: Control Cinnamon visual effects.
fa: جلوه‌های بصری Cinnamon را کنترل کنید.

en: effects, window
fa: جلوه‌ها، پنجره

en: Effects
fa: جلوه‌ها

en: Desktop and window effects
fa: جلوه‌های م و پنجره

en: Effects on dialog boxes
fa: جلوه‌های جعبه های گفتوگو

en: Effects on menus
fa: جلوه‌های فهرست ها

en: Session startup animation
fa: پویانمایی شروع نشست

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
fa: جلوه محو شدن در جعبه های پیمایشی Cinnamon (مانند فهرست لیست برنامه ها)

en: Window effects
fa: جلوه‌های پنجره

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
fa: هیچکدام

en: Traditional
fa: سنتی

en: Fly
fa: پرواز

en: New windows or unminimizing existing ones
fa: پنجره جدید یا غیرِکمینه کردن پنجره های موجود

en: Closing windows
fa: بستن پنجره ها

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
fa: محو

en: Minimizing windows
fa: کمینه کردن پنجره ها

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
fa: تغییر‌اندازه یا کاشی‌کاری پنجره ها

en: Window animation speed
fa: سرعت پویانمایی پنجره

en: Manage your Cinnamon extensions
fa: افزونه‌های Cinnamon را مدیریت کنید

en: extension, addon
fa: افزودنی، افزونه

en: Extensions
fa: افزونه‌ها

en: Installed extensions
fa: افزونه های نصب شده

en: Disable all
fa: غیرفعال کردن همه

en: Configure system fonts
fa: پیکربندی فونت‌های سیستم

en: font, size, small, large
fa: فونت، اندازه، کوچک، بزرگ

en: Font Selection
fa: انتخاب فونت

en: Default font
fa: فونت پیش‌فرض

en: Desktop font
fa: فونت میزکار

en: Document font
fa: فونت سند

en: Monospace font
fa: فونت فاصله یکسان

en: Window title font
fa: فونت عنوان پنجره

en: Font Settings
fa: تنظیمات فونت

en: Grayscale
fa: سیاه و سفید

en: Slight
fa: اندک

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
fa: متوسط

en: Full
fa: کامل

en: Vertical RGB
fa: RGB عمودی

en: Vertical BGR
fa: BGR عمودی

en: Text scaling factor
fa: معیار اندازه‌ی فونت

en: Hinting
fa: اشاره

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
fa: اشاره، تولید متن واضح و خوانا روی صفحه ی نمایش را ممکن می‌سازد.

en: Antialiasing
fa: ضدپلگی

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
fa: ضدپلگی، متن روی صفحه‌ی نمایش را صاف‌تر و به آسانی قابل خواندن می‌کند

en: RGBA Order
fa: ترتیب RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
fa: ترتیب عناصر زیرپیکسلی بر صفحه LCD، تنها هنگامی استفاده میشود که ضدپلگی در حالت 'rgba' قرار دارد

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
fa: ترجیحات متفرقه Cinnamon

en: logging, click
fa: گزارش‌برداری، کلیک

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
fa: عمومی

en: Compositor Options
fa: گزینه های Compositor

en: Disable compositing for full-screen windows
fa: غیر فعالسازی Compositor برای پنجره های تمام صفحه

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
fa: این گزینه را انتخاب کنید تا به برنامه های تمام صفحه اجازه دهید از compositing manager صرف نظر کنند و در حداکثر سرعت اجرا شوند. اگر در حالت تمام صفحه دچار گسیختگی صفحه (screen-tearing) میشوید آنرا لغوِ انتخاب کنید.

en: Miscellaneous Options
fa: گزینه‌های متفرقه

en: Enable timer when logging out or shutting down
fa: فعالسازی تایمر هنگام خروج یا خاموش کردن

en: Timer delay
fa: تاخیر تایمر

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
fa: ثانیه

en: Memory limit
fa: محدود کننده حافظه

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
fa: راه‌اندازی مجدد Cinnamon هنگامی که حافظه بیش از حد مصرف میکند

en: Check frequency
fa: تکرار بررسی

en: Switch to right workspace
fa: تغییر به فضای‌کاریِ راست

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
fa: تغییر به فضای‌کاریِ چپ

en: Minimize window
fa: کمینه کردن پنجره

note: Windows
en: Maximize window
fa: بیشینه کردن پنجره

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Move window to right workspace
fa: انتقال پنجره به فضای‌کاریِ راست

en: Move window to left workspace
fa: انتقال پنجره به فضای‌کاریِ چپ

en: Make window fullscreen
fa: تمام صفحه کردن پنجره

en: Exit window fullscreen
fa: خروج از پنجره تمام صفحه

en: Push tile up
fa: به بالا حل دادن کاشی

en: Push tile down
fa: به پایین حل دادن کاشی

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
fa: به چپ حل دادن کاشی

en: Push tile right
fa: به راست حل دادن کاشی

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
fa: نمایش میزکار

en: Volume up
fa: صدا زیاد

en: Volume down
fa: صدا کم

note: Sound and Media
en: Volume mute
fa: قطع صدا

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
fa: کنترل پخش / مکث

en: Next track
fa: موزیک بعدی

en: Previous track
fa: موزیک قبلی

en: Zoom desktop in
fa: بزرگنمایی دسکتاپ

en: Zoom desktop out
fa: کوچکنمایی دسکتاپ

en: Run a command
fa: اجرای یک دستور

en: Trigger at gesture start
fa: فعال سازی در آغاز حرکت

en: Trigger at gesture end
fa: فعال سازی در پایان حرکت

en: Manage touch gestures
fa: مدیریت حرکاتِ‌دست لمسی

en: gesture, swipe, pinch, touch
fa: حرکتِ دست، حرکت جاروبی،نیشگون ، لمس

en: Gestures
fa: حرکاتِ‌دست

en: Check again
fa: بررسی مجدد

en: Swipe
fa: حرکت جاروبی

en: Swipe with 2 fingers
fa: حرکت جاروبی با 2 انگشت

en: Touchscreen only
fa: فقط صفحه لمسی

en: Swipe with 3 fingers
fa: حرکت جاروبی با 3 انگشت

en: Swipe with 4 fingers
fa: حرکت جاروبی با 4 انگشت

en: Swipe with 5 fingers
fa: حرکت جاروبی با 5 انگشت

en: Pinch
fa: نیشگون

en: Pinch with %d fingers
fa: نیشگون با %d انگشت

en: Pinch with 5 fingers
fa: نیشگون با 5 انگشت

en: Tap
fa: ضربه

en: Enable gestures
fa: فعالسازی حرکاتِ‌دست

en: Activation thresholds
fa: آستانه فعال شدن

en: In percentage of the touch surface
fa: در درصدِ سطح لمسی

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
fa: بسته touchegg باید برای پشتیبانی از حرکاتِ‌دست نصب شود.

en: Gestures are disabled
fa: حرکاتِ‌دست غیرفعال‌اند

en: The Touchegg service is not running
fa: سرویس Touchegg درحال اجرا نیست

en: Up
fa: بالا

en: Down
fa: پایین

en: In
fa: داخل

en: Out
fa: خارج

en: Tap with %d fingers
fa: با %d انگشت ضربه بزنید

en: Enter a command
fa: یک فرمان وارد کنید

en: Sensitivity
fa: حساسیت

en: Less
fa: کمتر

en: Manage hotcorner settings
fa: مدیریت تنظیماتِ میانبرِ گوشهِ صفحه

en: hotcorner, overview, scale, expo
fa: نمای کلی، میانبرِ گوشهِ صفحه، مقیاس، expo

en: Hot Corners
fa: میانبرهای گوشه صفحه

en: Show all workspaces
fa: نمایش تمام فضاهای کاری

note: Expo
en: Show all windows
fa: نمایش تمام پنجره ها

en: Enable this corner
fa: فعالسازی این گوشه

en: Type a command...
fa: یک دستور بنویسید...

en: Activation delay (ms)
fa: تاخیر فعالسازی (ms)

en: Unknown size
fa: اندازه ناشناس

en: Unknown CPU
fa: CPU ناشناس

en: Operating System
fa: سیستم عامل

en: Cinnamon Version
fa: نسخه Cinnamon

en: Linux Kernel
fa: کرنِل Linux

en: Processor
fa: پردازنده

en: Memory
fa: حافظه

en: Hard Drives
fa: هارد دیسک ها

en: Hard Drive
fa: هارد دیسک

en: Graphics Card
fa: کارت گرافیک

en: Display Server
fa: سرور نمایش

en: Display system information
fa: نمایش اطلاعات سیستم

en: System Info
fa: اطلاعات سیستم

en: Upload system information
fa: بارگذاری اطلاعات سیستم

en: No personal information included
fa: شامل هیچ اطلاعات شخصی نیست

en: Copy to clipboard
fa: رونوشت به کلیپ‌بورد

en: Troubleshooting
fa: عیب‌یابی

en: Windows
fa: پنجره ها

en: Positioning
fa: نحوه قرارگیری

en: Tiling and Snapping
fa: کاشی کردن و چسباندن

en: Inter-workspace
fa: میان-فضای‌کاری

en: Inter-monitor
fa: میان-نمایشگری

en: Workspaces
fa: فضاهای کاری

en: Direct Navigation
fa: راهیابی مستقیم

en: Screenshots and Recording
fa: عکس‌از‌صفحه و ضبط

en: Launchers
fa: اجراگرها

en: Sound and Media
fa: صدا و رسانه

en: Quiet Keys
fa: کلید های ساکت

en: Universal Access
fa: دسترسی همگانی

en: Custom Shortcuts
fa: میانبر های سفارشی

en: Pointer
fa: نشانگر

en: Spices
fa: اسپایس ها

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
fa: نمایش صفحه انتخاب پنجره

en: Show the workspace selection screen
fa: نمایش صفحه انتخاب فضای‌کار

en: Cycle through open windows
fa: گردش میان پنجره های باز

en: Cycle backwards through open windows
fa: گردشِ برعکس میان پنجره های باز

en: Cycle through windows from all workspaces
fa: گردش میان پنجره ها از تمام فضاهای کاری

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
fa: گردشِ برعکس میان پنجره ها از تمام فضاهای کاری

en: Cycle through open windows of the same application
fa: گردش میان پنجره های بازِ یک برنامه

en: Cycle backwards through open windows of the same application
fa: گردشِ برعکس میان پنجره های بازِ یک برنامه

en: Run dialog
fa: دیالوگِ اجرا

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
fa: فعالسازی Looking Glass

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
fa: حرکت دادن نشانگر به نمایشگر بعدی

en: Move pointer to the previous monitor
fa: حرکت دادن نشانگر به نمایشگر قبلی

en: Unmaximize window
fa: نا-بیشینه کردنِ پنجره

en: Activate window menu
fa: فعالسازی فهرست پنجره

en: Raise window
fa: بالابردن پنجره

en: Lower window
fa: پایین‌بردن پنجره

en: Toggle maximization state
fa: فعالسازی حالتِ بیشینگی

en: Toggle fullscreen state
fa: فعالسازی حالتِ تمام صفحه

en: Toggle shaded state
fa: فعالسازی حالتِ سایه شده

en: Toggle always on top
fa: فعالسازی حالتِ همیشه در بالا

en: Toggle showing window on all workspaces
fa: فعالسازی حالتِ نمایشِ پنجره بر تمام فضاهای کاری

en: Increase opacity
fa: افزایش شفافیت

en: Decrease opacity
fa: کاهش شفافیت

en: Toggle vertical maximization
fa: فعالسازی بیشینگی عمودی

en: Toggle horizontal maximization
fa: فعالسازی بیشینگی افقی

note: Windows - Positioning
en: Resize window
fa: تغییر اندازه پنجره

en: Move window
fa: جا‌به‌جایی پنجره

en: Center window in screen
fa: انتقال پنجره پنجره به مرکز صفحه

en: Move window to upper-right
fa: انتقال پنجره به بالا-راست

en: Move window to upper-left
fa: انتقال پنجره به بالا-چپ

en: Move window to lower-right
fa: انتقال پنجره به پایین-راست

en: Move window to lower-left
fa: انتقال پنجره به پایین-چپ

en: Move window to right edge
fa: انتقال پنجره به لبه راست

en: Move window to top edge
fa: انتقال پنجره به لبه بالا

en: Move window to bottom edge
fa: انتقال پنجره به لبه پایین

en: Move window to left edge
fa: انتقال پنجره به لبه چپ

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
fa: انتقال پنجره به فضای کاری جدید

en: Move window to workspace above
fa: انتقال پنجره به فضای کاری بالا

en: Move window to workspace below
fa: انتقال پنجره به فضای کاری پایین

en: Move window to workspace 1
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱

en: Move window to workspace 2
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۲

en: Move window to workspace 3
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۳

en: Move window to workspace 4
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۴

en: Move window to workspace 5
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۵

en: Move window to workspace 6
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۶

en: Move window to workspace 7
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۷

en: Move window to workspace 8
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۸

en: Move window to workspace 9
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۹

en: Move window to workspace 10
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱۰

en: Move window to workspace 11
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱۱

en: Move window to workspace 12
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱۲

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
fa: انتقال پنجره به نمایشگر چپ

en: Move window to right monitor
fa: انتقال پنجره به نمایشگر راست

en: Move window to monitor above
fa: انتقال پنجره به نمایشگر بالا

en: Move window to monitor below
fa: انتقال پنجره به نمایشگر پایین

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
fa: رفتن به فضای کاری ۱

en: Switch to workspace 2
fa: رفتن به فضای کاری ۲

en: Switch to workspace 3
fa: رفتن به فضای کاری ۳

en: Switch to workspace 4
fa: رفتن به فضای کاری ۴

en: Switch to workspace 5
fa: رفتن به فضای کاری ۵

en: Switch to workspace 6
fa: رفتن به فضای کاری ۶

en: Switch to workspace 7
fa: رفتن به فضای کاری ۷

en: Switch to workspace 8
fa: رفتن به فضای کاری ۸

en: Switch to workspace 9
fa: رفتن به فضای کاری ۹

en: Switch to workspace 10
fa: رفتن به فضای کاری ۱۰

en: Switch to workspace 11
fa: رفتن به فضای کاری ۱۱

en: Switch to workspace 12
fa: رفتن به فضای کاری ۱۲

note: System
en: Log out
fa: خروج از سیستم

en: Shut down
fa: خاموش کردن

en: Lock screen
fa: صفحه قفل

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
fa: گرفتن عکس‌ِصفحه از یک محدوده

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
fa: رونوشتِ عکس‌ِصفحه از یک محدوده به کلیپ‌بورد

en: Take a screenshot
fa: گرفتن عکسِ‌ازصفحه

en: Copy a screenshot to clipboard
fa: رونوشتِ عکسِ‌ازصفحه به کلیپ‌بورد

en: Take a screenshot of a window
fa: گرفتن عکسِ‌صفحه از یک پنجره

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
fa: رونوشتِ عکسِ‌صفحه از یک پنجره به کلیپ‌بورد

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
fa: فعالسازی ضبظ میزکار (باید Cinnamon را راه‌اندازی مجدد کنید)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
fa: جا‌به‌جاییِ پیکربندیِ نمایشگر

en: Rotate display
fa: چرخش صفحه نمایش

en: Orientation Lock
fa: قفل جهت‌بابی

en: Increase screen brightness
fa: افزایش روشنایی صفحه

en: Decrease screen brightness
fa: کاهش روشنایی صفحه

en: Toggle keyboard backlight
fa: فعالسازی نورِ زمینه صفحه‌کلید

en: Increase keyboard backlight level
fa: افزایش سطح نورِ زمینه صفحه‌کلید

en: Decrease keyboard backlight level
fa: کاهش سطح نورِ زمینه صفحه‌کلید

en: Toggle touchpad state
fa: تغییر وضعیت پَدِ لمسی

en: Turn touchpad on
fa: روشن کردن پَدِ لمسی

en: Turn touchpad off
fa: خاموش کردن پَدِ لمسی

en: Show power statistics
fa: نمایش آمارِ انرژی

note: Launchers
en: Launch terminal
fa: اجرا ترمینال

en: Launch help browser
fa: اجرا مرورگرِ کمک

en: Launch calculator
fa: اجرا ماشین‌حساب

en: Launch email client
fa: اجرا سرویس گیرنده ایمیل

en: Launch web browser
fa: اجرا مرورگر وب

en: Home folder
fa: پوشه خانه

en: Mic mute
fa: قطع میکروفون

en: Launch media player
fa: اجرا پخش‌ کننده رسانه

en: Pause playback
fa: توقف بازپخش

en: Stop playback
fa: قطع بازپخش

en: Eject
fa: جداسازی

en: Rewind
fa: بازپیچی

en: Fast-forward
fa: جلو‌رفتن-سریع

en: Repeat
fa: تکرار

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
fa: قطع صدا (حالت ساکت)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
fa: صدا کم (حالت ساکت)

en: Volume up (Quiet)
fa: صدا زیاد (حالت ساکت)

note: Universal Access
en: Zoom in
fa: بزرگ کردن

en: Zoom out
fa: کوچک کردن

en: Turn screen reader on or off
fa: خاموش یا روشن کردن صفحه‌خوان

en: Increase text size
fa: افزایش سایز متن

en: Decrease text size
fa: کاهش سایز متن

en: High contrast on or off
fa: روشن یا خاموشِ کنتراست بالا

en: Manage keyboard settings and shortcuts
fa: مدیریت تنظیمات و میانبر های صفحه‌کلید

en: keyboard, shortcut, hotkey
fa: صفحه‌کلید، میانبر، کلید میانبر

en: Key repeat
fa: تکرار کلید

en: Typing
fa: تایپ کردن

en: Enable key repeat
fa: فعالسازی تکرار کلید

en: Repeat delay:
fa: تاخیرِ تکرار:

en: Repeat speed:
fa: سرعت تکرار:

en: Slow
fa: آهسته

en: Fast
fa: سریع

en: Text cursor
fa: نشانه‌گر متن

en: Text cursor blinks
fa: نشانه‌گر متن چشمک میزند

en: Blink speed:
fa: سرعت چشمک:

en: Shortcuts
fa: میانبر ها

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
fa: برای ویرایش یک پیوند صفحه‌کلید، بر آن کلیک کرده و کلید های جدید را بفشارید، یا برای پاک کردن آن backspace را بزنید.

en: Press Escape to cancel the search.
fa: ESC را بزنید تا جستجو را لغو کنید.

en: Add custom shortcut
fa: افزودن میانبر سفارشی

en: Remove custom shortcut
fa: حذف میانبر سفارشی

en: Categories
fa: دسته‌بندی‌ها

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
fa: میانبرهای صفحه‌کلید

en: Keyboard bindings
fa: پیوند های صفحه کلید

en: Layouts
fa: چیدمان ها

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
fa: ترکیب کلیدِ <b>%(combination)s</b> درحال حاضر توسط <b>%(old)s</b> درحال استفاده است.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
fa: اگر ادامه دهید، ترکیب به <b>%(new)s</b> اختصاص خواهد یافت.

en: Do you want to continue with this operation?
fa: آیا میخواهید این عملیات را ادامه دهید؟

en: Reset to default
fa: بازنشانی به پیش‌فرض

en: Select a file
fa: یک فایل انتخاب کنید

en: Control mouse and touchpad settings
fa: کنترل تنظیمات ماوس و پَد لمسی

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
fa: ماوس، پدِ لمسی، synaptic، کلیک-دوتایی

en: Mouse and Touchpad
fa: ماوس و پَد لمسی

en: Left handed (mouse buttons inverted)
fa: چپ دست (دکمه های ماوس برعکس)

en: Reverse scrolling direction
fa: جهت پیماش معکوس

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
fa: نمایش موقعیت نشانگر هنگام فشردن کلید کنترل

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
fa: تقلید کلیکِ وسط با کلیک کردنِ هردو کلیکِ چپ و راست

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
fa: هنگامی که کلیک وسط فشره میشود انتخاب کنونی را جایگذاری کن

en: Drag-and-drop threshold
fa: آستانه کشیدن-و-انداختن

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
fa: پیکسل

en: Pointer size and speed
fa: اندازه و سرعت نشانگر

en: Size
fa: اندازه

en: Smaller
fa: کوچک‌تر

en: Larger
fa: بزرگ‌تر

en: Speed
fa: سرعت

en: Device default
fa: پیش‌فرض دستگاه

en: Constant
fa: مداوم

en: Adaptive
fa: انطباقی

en: Acceleration
fa: تسریع

en: Double-Click timeout
fa: اتمامِ زمان کلیکِ-دوتایی

en: Timeout
fa: اتمام زمان

en: Double-click test
fa: آزمایشِ کلیک-دوتایی

en: Enabled
fa: فعال

en: Disabled when a mouse is attached
fa: غیرفعال هنگامی که ماوس متصل است

en: Touchpad is
fa: پدِ لمسی

en: Tap to click
fa: ضربه برای کلیک

en: Disable touchpad while typing
fa: غیرفعال کردن پدِ لمسی هنگام نوشتن

en: Default device behavior
fa: رفتار دستگاه پیش‌فرض

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
fa: محدوده های دکمه مجازی در پایینِ پدِ لمسی

en: Use multiple fingers for right and middle click
fa: استفاده از چند انگشت برای کلیک راست و وسط

en: Click actions
fa: عملکردهای کلیک

en: Scrolling
fa: پیمایش

en: Success!
fa: موفقیت!

en: Two-finger scrolling
fa: پیمایشِ دو-انگشتی

en: Edge scrolling
fa: پیمایش لبه

en: Scrolling method
fa: روش پیمایش

en: Automatic
fa: خودکار

en: Primary monitor
fa: نمایشگر اصلی

en: Active monitor
fa: مانیتور فعال

en: The monitor specified below
fa: مانیتور مشخص شده در زیر

en: Notification preferences
fa: ترجیحات اعلان

en: notifications
fa: اعلان ها

en: Notification settings
fa: تنظیمات اعلان

en: Enable notifications
fa: فعالسازی اعلان ها

en: Remove notifications after their timeout is reached
fa: حذف اعلان ها بعد از رسیدن به اتمام زمانشان

en: Show notifications on the bottom side of the screen
fa: نمایش اعلان ها در قسمت پایین صفحه

en: Monitor to use for displaying notifications
fa: مانیتور برای نمایش اعلان‌ها

en: Notification duration
fa: مدت استمرار اعلان

en: Display a test notification
fa: نمایش اعلان آزمایشی

en: Media keys OSD
fa: کلید های رسانه OSD

en: Center Zone
fa: ناحیه مرکز

en: Panel height:
fa: ارتفاع پنل:

en: Left Zone
fa: ناحیه چپ

en: Right Zone
fa: ناحیه راست

en: Panel width:
fa: عرض پنل:

en: Top Zone
fa: ناحیه بالا

en: Bottom Zone
fa: ناحیه پایین

en: Panel Visibility
fa: نمایان بودن پنل

en: Auto hide panel
fa: مخفی کردن خودکار پنل

en: Always show panel
fa: نمایش همیشگی پنل

en: Intelligently hide panel
fa: مخفی کردن هوشمندِ پنل

en: Auto-hide panel
fa: مخفی‌کردن-خودکار پنل

en: Show delay
fa: تاخیر نمایش

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
fa: میلی‌ثانیه

en: Hide delay
fa: تاخیر مخفی کردن

en: Customize
fa: سفارشی سازی

en: Panel appearance
fa: ظاهر پنل

en: Allow theme to determine font size
fa: اجازه دادن به تِم برای مشخص کردن اندازه فونت

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Scale to panel size exactly
fa: مقاس‌بندی دقیق به اندازه پنل

en: Scale to panel size optimally
fa: مقاس‌بندی بهینه به اندازه پنل

en: Colored icon size
fa: اندازه نماد رنگی

en: Symbolic icon size
fa: اندازه نماد اِشاری

en: Manage Cinnamon panel settings
fa: مدیریت تنظیمات پنل Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
fa: پنل، ارتفاع، پایین، بالا، مخفی‌کردن‌خودکار، اندازه، چیدمان

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
fa: پنل

en: Previous panel
fa: پنل قبلی

en: Next panel
fa: پنل بعدی

en: General Panel Options
fa: تنظیمات عمومی پنل

en: Add new panel
fa: افزودن پنل جدید

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
fa: به نشانگر اجازه دهید از لبه های پنل‌ها عبور کند

en: Shut down immediately
fa: فورا خاموش شود

en: 30 seconds
fa: 30 ثانیه

en: 60 seconds
fa: 60 ثانیه

en: 90 seconds
fa: 90 ثانیه

en: 2 minutes
fa: 2 دقیقه

en: 5 minutes
fa: 5 دقیقه

en: 10 minutes
fa: 10 دقیقه

en: 15 minutes
fa: 15 دقیقه

en: 30 minutes
fa: 30 دقیقه

en: 45 minutes
fa: 45 دقیقه

en: 1 hour
fa: 1 ساعت

en: 2 hours
fa: 2 ساعت

en: 3 hours
fa: 3 ساعت

en: Never
fa: هرگز

en: Unknown time
fa: زمان نامشخص

en: hours
fa: ساعت

en: Manage power settings
fa: مدیریت تنظیمات انرژی

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
fa: انرژی، تعلیق، خواب‌زمستانی، لپ‌تاپ، میزکار، روشنایی، محافظ صفحه‌نمایش

en: Power Management
fa: مدیریت انرژی

en: On A/C power
fa: روی برق A/C

en: On battery power
fa: روی برق باتری

en: Turn off the screen when inactive for
fa: خاموش کردن صفحه هنگام غیرفعال بودن برای

en: Suspend when inactive for
fa: تعلیق هنگام غیرفعال بودن برای

en: When the lid is closed
fa: هنگامی که درب بسته است

en: Extra options
fa: گزینه های اضافی

en: When the power button is pressed
fa: هنگامی که دکمه خاموش فشرده میشود

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
fa: اجرای عملیات بستن-درب حتی هنگامی که نمایشگرهای خارجی متصل اند

en: When the battery is critically low
fa: هنگامی که باتری شدیدا کم است

en: Enable Hybrid Sleep
fa: فعالسازی خواب پیوندی

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
fa: تعلیق را با خوابِ پیوندی جایگزین میکند

en: Enable Hibernate after suspend
fa: فعالسازی خواب‌زمستانی بعد از تعلیق

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
fa: اول دستگاه را تعلیق و آنرا بعد از مدتی مشخص وارد خواب‌زمستانی کنید.

en: Power
fa: انرژی

en: Batteries
fa: باتری ها

en: Screen brightness
fa: روشنایی صفحه

en: On battery, dim screen when inactive
fa: در هنگام استفاده از باتری، صفحه را هنگام بی‌کاری تاریک کن

en: Brightness level when inactive
fa: سطح روشنایی هنگام بی‌کاری

en: Dim screen after inactive for
fa: تاریک کردن صفحه بعد از بی‌کار بودن برای

en: Backlight brightness
fa: روشنایی نورِ زمینه

en: Devices
fa: دستگاه ها

en: Low battery notifications
fa: اعلان باتری کم

en: For wireless keyboard
fa: برای کیبورد بی‌سیم

en: For wireless mouse
fa: برای ماوس بی‌سیم

en: For other connected devices
fa: برای دیگر دستگاه های متصل

en: Caution low UPS, %s remaining
fa: هشدار UPS ضعیف، %s باقی مانده

en: Using UPS power - %s remaining
fa: درحال استفاده از برق UPS ـ %s باقی مانده

en: Caution low UPS
fa: هشدار UPS ضعیف

en: Using UPS power
fa: درحال استفاده از برق

en: Charging - %s until fully charged
fa: درحال شارژ ـ %s تا شارژ کامل

en: Caution low battery, %s remaining
fa: هشدار باتری ضعیف، %s باقی مانده

en: Using battery power - %s remaining
fa: درحال استفاده از برق باتری ـ %s باقی مانده

en: Not discharging
fa: شارژ باتری در حال کم شدن نیست

en: Charging - fully charged
fa: درحال شارژ ـ کاملا شارژ شد

en: Empty
fa: خالی

en: Battery
fa: باتری

en: Uninterruptible power supply
fa: منبع تغذیه اضطراری

en: Wireless mouse
fa: ماوس بی‌سیم

en: Wireless Keyboard
fa: صفحه‌کلید بی‌سیم

en: Personal digital assistant
fa: دستیار شخصی دیجیتال

en: Cellphone
fa: تلفن‌همراه

en: Ask
fa: پرسیدن

en: Cinnamon privacy settings
fa: تنظیمات حریم‌خصوصی Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
fa: حریم‌خصوصی، اخیر، gtk، خصوصی

en: Privacy
fa: حریم‌خصوصی

en: Remember recently accessed files
fa: به‌خاطر سپردن فایل های مورد دسترسی اخیر

en: Recent files
fa: فایل های اخیر

en: Never forget old files
fa: هرگز فایل های قدیمی را فراموش نکن

en: Number of days to remember old files
fa: تعداد روز ها برای به‌خاطر داشتن فایل های قدیمی

en: Internet connectivity
fa: اتصال اینترنت

en: Check connectivity
fa: بررسی اتصال

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
fa: بررسی کنید که آیا اتصالات شبکه میتوانند به اینترنت دسترسی داشته باشند. این تشخیص درگاه های اسیر را ممکن میسازد، اما ترافیک شبکه دوره‌ای نیز ایجاد میکند.

en: Lock immediately
fa: قفل کردن بی درنگ

en: 2 seconds
fa: 2 ثانیه

en: 5 seconds
fa: ۵ ثانیه

en: 10 seconds
fa: ۱۰ ثانیه

en: 15 seconds
fa: 15 ثانیه

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: 3 minutes
fa: 3 دقیقه

en: Manage screen lock settings
fa: مدیریت تنظیمات قفل صفحه

en: screensaver, lock, away, message
fa: محافظ صفحه، قفل، دور، پیام

en: Screensaver
fa: محافظ صفحه

en: Screensaver settings
fa: تنظیمات محافظ صفحه

en: Delay before starting the screensaver
fa: تاخیر قبل از راه‌اندازی محافظ صفحه

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
fa: این گزینه مقدار زمان صبر کردن قبل از راه‌اندازی محافظ صفحه را تعریف میکند، هنگامی که رایانه درحال استفاده شدن نیست

en: Lock settings
fa: تنظیمات قفل

en: Lock the computer when put to sleep
fa: قفل کردن رایانه هنگام واردِ خواب کردن

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
fa: این گزینه را برای درخواست گذرواژه هنگام بیدار شدن رایانه از حالت تعلیق فعال کنید

en: Lock the computer after the screensaver starts
fa: قفل کردن رایانه بعد از شروعِ محافظ صفحه

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
fa: این گزینه را برای درخواست گذرواژه هنگامی که صفحه خودش را خاموش میکند، یا هنگامی که محافظ صفحه بعد از یک دوره بیکاری فعال میشود فعال کنید

en: Delay before locking
fa: تاخیر قبل از قفل کردن

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
fa: این مقدارِ زمانِ صبر کردن قبل از قفل کردن صفحه، بعد از نشان دادن محافظ صفحه یا خاموش کردن صفحه را تعریف میکند

en: Always show the clock
fa: همیشه ساعت را نشان بده

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
fa: نشان دادن ساعت روی کاغذ دیواری بجای فقط روی صفحه قفل

en: Use a custom date and time format
fa: استفاده از یک قالب‌بندی سفارشی تاریخ و زمان

en: Time Format
fa: قالب‌بندی زمان

en: Date Format:
fa: قالب‌بندی تاریخ:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
fa: نمایش اطلاعات درباره ترکیبِ قالب‌بندی تاریخ

en: Time Font
fa: فونت زمان

en: Date Font
fa: فونت تاریخ

en: Away message
fa: پیامِ دوری

en: Show this message when the screen is locked
fa: نمایش این پیام هنگامی که صفحه قفل است

en: This is the default message displayed on your lock screen
fa: این پیام پیش‌فرضی است که بر صفحه قفل شما نمایش داده میشود

en: Font
fa: فونت

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
fa: درخواستِ پیام سفارشی هنگام قفل کردن صفحه از فهرست

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
fa: این گزینه به شما اجازه میدهد هربار که از طریقِ فهرست صفحه را قفل میکنید یک پیام بنویسید

en: Allow keyboard shortcuts
fa: مجاز کردن میانبر های صفحه‌کلید

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
fa: مجاز کردن استفاده از میانبر هایی مانند کنترل-صدا و کلید های رسانه در صفحه قفل

en: Show media player controls
fa: نمایش کنترل های پخش کننده رسانه

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
fa: برای پخش کننده های سازگار، کنترل های بازپخش را هنگامی که رسانه درحال پخش است نشان بده

en: Show album art
fa: نشان دادن تصویر آلبوم

en: If available, show album art while media is playing
fa: درصورت دردسترس بودن، تصویر آلبوم را هنگامی که رسانه پخش میشود نشان بده

en: Show info panel
fa: نشان دادن پنلِ اطلاعات

en: Show the number of missed notifications and the battery status
fa: نشان دادنِ تعداد اعلان های از دست داده و وضعیت باتری

en: Allow floating clock and album art widgets
fa: مجاز کردنِ ویجت های ساعت شناور و تصویرِ آلبوم

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
fa: هنگامی که محافظ صفحه پیش‌فرض فعال است، اجازه دهید ویجت های ساعت و تصویر آلبوم بصورت تصادفی اطراف صفحه شناور باشند

en: Starting Cinnamon
fa: راه‌اندازی Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
fa: ترک Cinnamon

en: Switching workspace
fa: تعویض فضای کار

en: Opening new windows
fa: باز کردن پنجره های جدید

en: Maximizing windows
fa: بیشینه کردن پنجره ها

en: Unmaximizing windows
fa: نابیشینه کردن پنجره ها

en: Tiling and snapping windows
fa: کاشی کردن و چسباندنِ پنجره ها

en: Inserting a device
fa: وارد کردن یک دستگاه

en: Removing a device
fa: برداشتن یک دستگاه

en: Showing notifications
fa: نمایش اعلان ها

en: Changing the sound volume
fa: تغییر میزان صدا

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
fa: جلو چپ

en: Front Right
fa: جلو راست

en: Front Center
fa: جلو مرکز

en: Rear Left
fa: عقب چپ

en: Rear Right
fa: عقب راست

en: Rear Center
fa: عقب مرکز

en: Subwoofer
fa: ساب ووفر

en: Side Left
fa: سمت چپ

en: Side Right
fa: سمت راست

en: Volume:
fa: صدا:

en: Softer
fa: نرم‌تر

en: Louder
fa: بلند‌تر

en: Muted
fa: بی‌صدا

en: Click to unmute
fa: برای صدا دار کردن کلیک کنید

en: Click to mute
fa: برای بی‌صدا کردن کلیک کنید

en: Balance
fa: تعادل

en: Rear
fa: عقب

en: Front
fa: جلو

en: Soft
fa: ملایم

en: Loud
fa: بلند

en: Input level
fa: سطح ورودی

en: Output profile
fa: پروفایل خروجی

en: Test sound
fa: آزمودن صدا

en: Test Sound
fa: آزمودن صدا

en: Manage sound settings
fa: مدیریت تنظیمات صدا

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
fa: صدا، رسانه، موسیقی، بلندگو، صدا، میکروفون، هدفون

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
fa: صدا

en: Output
fa: خروجی

en: Device
fa: دستگاه

en: Device settings
fa: تنظیمات دستگاه

en: Input
fa: ورودی

en: No inputs sources are currently available.
fa: درحال حاضر هیچ منبع ورودی ای در دسترس نیست.

en: Sounds
fa: صداها

en: Sounds Volume
fa: میزان صداها

en: No application is currently playing or recording audio.
fa: درحال حاضر هیچ برنامه ای درحال پخش یا ضبط صدا نیست.

en: Manage your startup applications
fa: برنامه‌های هنگامِ-شروعِ خود را مدیریت کنید

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
fa: شروع، نرم‌افزار ها، راه‌اندازی، init، نشست، شروع خودکار، برنامه ها

en: Startup Applications
fa: برنامه های هنگامِ-شروع

en: Unavailable
fa: خارج از دسترس

en: No description
fa: بدون توضیح

en: No name
fa: بدون نام

en: Run now
fa: الان اجرا شود

en: Could not execute '%s'
    %s
fa: نمیتوان '%s' را اجرا کرد
    %s

en: Custom command
fa: دستور سفارشی

en: Choose application
fa: انتخاب برنامه

en: Add Startup Program
fa: اضافه کردن نرم‌افزارِ هنگامِ-شروع

en: Edit Startup Program
fa: ویرایش نرم‌افزارِ هنگامِ-شروع

en: Save
fa: ذخیره

en: Command
fa: دستور

en: Browse...
fa: مرور...

en: Comment
fa: توضیح

en: Startup delay
fa: تاخیر هنگامِ شروع

en: The startup command cannot be empty
fa: دستورِ هنگامِ-شروع نمیتواند خالی باشد

en: The startup command is not valid
fa: دستورِ هنگامِ-شروع نامعتبر است

en: Select Command
fa: انتخاب دستور

en: Search Applications...
fa: جستوجو برنامه ها...

en: Add Application
fa: افزودن برنامه

en: Manage themes to change how your desktop looks
fa: مدیریت تم ها برای تغییر ظاهر میزکارتان

en: themes, style
fa: تم ها، سبک

en: Themes
fa: قالب‌ها

en: Mouse Pointer
fa: نشانگر ماوس

en: Icons
fa: نماد ها

en: Simplified settings...
fa: تنظیمات ساده شده...

en: Add/Remove
fa: افزودن/حذف

en: Miscellaneous options
fa: گزینه های متفرقه

en: Let applications decide
fa: بگذار برنامه تصمیم بگیرد

en: Prefer dark mode
fa: ترحیج حالت تاریک

en: Prefer light mode
fa: ترجیح حالت روشن

en: Dark mode
fa: حالت تاریک

en: This setting only affects applications which support dark mode
fa: این تنظیمات فقط بر برنامه هایی اثرگذار است که از حالت تاریک پشتیبانی میکنند

en: Show icons in menus
fa: نمایش نماد ها در فهرست ها

en: Show icons on buttons
fa: نمایش نماد ها بر دکمه ها

en: Scrollbar behavior
fa: رفتار نوارِ پیمایش

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
fa: پریدن به موقعیت هنگام کلیک کردن در هرکجای نوارِ-پیمایش

en: Use overlay scroll bars
fa: استفاده از نوار های پیمایشِ شفاف

en: Override the current theme's scrollbar width
fa: لغوِ عرض نوارِ پیمایشِ تمِ فعلی

en: Scrollbar width
fa: عرض نوار

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
fa: تغییرات ممکن است برای برنامه هایی که از قبل در حال اجرا هستند اعمال نشود و ممکن است بر همه برنامه ها تأثیر نگذارد.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
fa: سفارشی

en: Manage window tiling preferences
fa: مدیریت ترجیحات کاشی‌کاری پنجره ها

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
fa: پنجره، کاشی، چرخاندن، کاشی‌کاری، چسبیدن، چسباندن

en: Window Tiling
fa: کاشی‌کاری پنجره

en: Enable Window Tiling and Snapping
fa: قعالسازی کاشی‌کاری و چسباندن پنجره

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
fa: هنگام کشیدن یک پنجره به لبه بالایی، بجای کاشی کردن، بیشینه کن

en: Change your user preferences and password
fa: ترجیحات کاربر و گذرواژه خود را تغییر دهید

en: user, account, information, details, password
fa: کاربر، حساب، اطلاعات، جزئیات، گذرواژه

en: Account details
fa: جزئیات حساب

en: Click to change your picture
fa: برای تغییر تصویر خود کلیک کنید

en: Take a photo...
fa: گرفتن عکس...

en: Click to change your name
fa: برای تغییر نام خود کلیک کنید

en: Click to change your password
fa: برای تغییر گذرواژه خود کلیک کنید

en: Current password
fa: گذرواژه فعلی

en: Wrong password
fa: گذرواژه اشتباه

en: Internal Error
fa: خطای داخلی

en: Manage window preferences
fa: مدیریت ترجیحات پنجره

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
fa: پنجره ها، نوار عنوان، لبه، جابه‌جا کننده، فهرست پنجره ها، توجه، تمرکز

en: Titlebar
fa: نوارِ عنوان

en: Buttons
fa: دکمه ها

en: Classic Mac
fa: کلاسیک Mac

en: Buttons layout
fa: چیدمان دکمه ها

en: Toggle Shade
fa: فعالسازی/غیرفعالسازی سایه

en: Toggle Maximize
fa: فعالسازی/غیرفعالسازی بیشینه کردن

en: Toggle Maximize Horizontally
fa: فعالسازی/غیرفعالسازی بیشینه کردنِ افقی

en: Toggle Maximize Vertically
fa: فعالسازی/غیرفعالسازی بیشینه عمودی

en: Toggle on all workspaces
fa: فعالسازی/غیرفعالسازی بر همه فضاهای کاری

en: Lower
fa: پایین آوردن

en: Action on title bar double-click
fa: اقدام هنگام کلیک-دوتایی بر نوارِ عنوان

en: Action on title bar middle-click
fa: اقدام هنگام کلیکِ-وسط بر نوارِ عنوان

en: Action on title bar right-click
fa: اقدام هنگام کلیک-راست بر نوارِ عنوان

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
fa: هیچی

en: Shade and unshade
fa: سایه و غیرِسایه

en: Adjust opacity
fa: تنظیم شفافیت

en: Action on title bar with mouse scroll
fa: اقدام هنگام پیمایشِ ماوس بر نوار عنوان

en: Minimum opacity
fa: حداقل شفافیت

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
fa: رفتار

en: Window Focus
fa: تمرکز پنجره

en: Click
fa: کلیک

en: Sloppy
fa: نامرتب

en: Window focus mode
fa: حالت تمرکز پنجره

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
fa: حالت تمرکز پنجره مشخص میکند پنجره ها چگونه فعال میشوند. سه مقدارِ ممکن دارد؛ «کلیک» یعنی باید بر پنجره ها کلیک شود تا متمرکز شوند، «نامرتب» یعنی پنجره ها هنگام ورودِ ماوس به آنها متمرکز میشوند، «ماوس» یعنی پنجره ها با ورود ماوس متمرکز و هنگام خروج آن نامتمرکز میشوند.

en: Automatically raise focused windows
fa: بالا آوردن خودکار پنجره ها متمرکز

en: Bring windows which require attention to the current workspace
fa: آوردن پنجره های نیازمند توجه به فضای کاری فعلی

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
fa: دادن تمرکز به پنجره های جدیدی که از طریق ترمینال اجرا شده اند

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
fa: درحالت عادی، به تمام پنجره های ایجاد شده توسط کاربر، تمرکز اولیه داده میشود. این کنترل میکند که آیا پنجره های اجرا شده از ترمینال هم مشمول بشوند یا نه.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
fa: متصل کردن پنجره های گفتگو به پنجرهِ والد

en: Moving and Resizing Windows
fa: انتقال و تغییر اندازه پنجره ها

en: Cursor
fa: نشانگر

en: Manual
fa: دستی

en: Center
fa: مرکز

en: Location of newly opened windows
fa: مکانِ پنجره های تازه باز شده

en: Special key to move and resize windows
fa: کلید مخصوص برای انتقال و تغییر اندازه پنجره ها

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
fa: هنگامی که کلید مخصوص فشرده میشود، میتوان پنجره ها را با دکمه چپِ ماوس کشید و با دکمه راستِ ماوس تغییر اندازه داد.

en: Draggable border width
fa: عرضِ حاشیه قابل کشیدن

en: Narrower
fa: باریک‌تر

en: Wider
fa: پهن‌تر

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
fa: این عرض آن قسمت از حاشیه پنجره که برای تغییر اندازه استفاده میشود را تنظیم میکند.

en: Icons only
fa: فقط نمادها

en: Thumbnails only
fa: فقط تصاویرِ کوچک

en: Icons and thumbnails
fa: نمادها و تصاویرِ کوچک

en: Icons and window preview
fa: نماد ها و پیش‌نمایشِ پنجره

en: Window preview (no icons)
fa: پیش‌نمایش پنجره (بدون نماد)

en: Coverflow (3D)
fa: جریانِ جلد ها (3D)

en: Timeline (3D)
fa: خط زمان (3D)

en: Alt-Tab switcher style
fa: سبکِ جابه‌جا کننده Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
fa: نمایش جابه‌جا کننده Alt-Tab بر نمایشگر اصلی بجای نمایشگر فعال

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
fa: انتقال پنجره های کمینه شده به انتهای جابه‌جا کننده Alt-Tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
fa: تاخیر قبل از نمایش جابه‌جا کننده Alt-Tab

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
fa: نمایش پنجره ها از تمام فضاهای کاری

en: Warp mouse pointer to the new focused window
fa: آوردن نشانگر ماوس به پنجرهِ تازهِ متمرکز شده

en: Manage workspace preferences
fa: مدیریت ترجیحات فضای کاری

en: workspace, osd, expo, monitor
fa: فضای کاری، osd، expo، نمایشگر

en: Workspace Options
fa: گزینه های فضای کاری

en: Enable workspace OSD
fa: فعالسازی OSD فضای کاری

en: Allow cycling through workspaces
fa: مجاز کردن گردش میان فضاهای کاری

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
fa: فقط در نمایشگر اصلی از فضاهای کاری استفاده شود (نیازمند راه‌اندازی مجدد Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
fa: نمایشِ نمای Expo به صورت شبکه ای

en: Single Click
fa: کلیک تکی

en: Double Click
fa: کلیک دوتایی

en: Drag
fa: کسیدن

en: Secondary Click
fa: کلیک ثانویه

en: _Text
fa: _متن

en: _Icons
fa: _نماد ها

en: _Both
fa: _هردو

en: _Horizontal
fa: _افقی

en: _Vertical
fa: _عمودی

en: Cinnamon just crashed
fa: Cinnamon همین الان از کار افتاد

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
fa: برنامک ها، رومیزی ها و افزونه های بارگیری شده را غیرفعال کنید

en: You are currently running in fallback mode.
fa: شما درحال حاضر درحالت عقب نشینی هستید.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
fa: اگر فکر میکنید منبع خرابی یک افزونه، برنامک یا رومیزی محلی است، میتوانید افزودنی های بارگیری شده را با استفاده از گزینه های زیر غیرفعال کنید.

en: Do you want to restart Cinnamon?
fa: آیا میخواهید Cinnamon را راه‌اندازی مجدد کنید؟

en: Version %s (%s)
fa: نسخه %s (%s)

en: Version %s
fa: نسخه %s

en: Updated on %s
fa: بروزشده در %s

en: About %s
fa: دربارهٔ %s

en: the UUID of the Spice
fa: شناسه ی (UUID) اسپایس

en: Unable to locate %s %s
fa: مکان یابی %s %s ممکن نیست

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
fa: برنامک کنترل نمایشگر XRandR

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
fa: لیست سریع پنجره ها

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
fa: دسترسی سریع به پنجره ها از تمامی فضاهای کاری

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
fa: برای نمایش و مدیریت اعلان‌های سیستم کلیک کنید

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
fa: نادیده گرفتن اعلان های زودگذر

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
fa: این را برای نادیده گرفتن اعلان های زودگذر انتخاب کنید.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
fa: نمایش سینی خالی

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
fa: این را برای نمایش سینی حتی در صورت نبود اعلان های جدید انتخاب کنید.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
fa: نمایش تعداد اعلان ها

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
fa: نمایش اعلان ها

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
fa: تنظیم پیوندهای صفحه‌کلید برای نمایش فهرست فرعیِ اعلان ها.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
fa: تنظیم پیوند(های) صفحه‌کلید برای پاک کردن همه اعلان ها.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
fa: بازکردن تنظیمات اعلان

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
fa: سینی سیستم

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
fa: یک برنامک که تمام نماد های سینی سیستم را میزبانی میکند

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
fa: کنترل زباله‌دان از پنل

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
fa: جدا کننده

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
fa: یک نماد جدا کننده که میتواند چند مرتبه اضافه شود

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
fa: نوارِ گوشه

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
fa: نواری طراحی شده برای گذاشتن در گوشه، که از آن برای نمایش میزکار، رومیزی ها، انتخابگرِ میزکار یا انتخابگرِ پنجره استفاده میشود.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
fa: اقدام هنگام کلیک

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
fa: اقدام هنگام وسط کلیک

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Scroll wheel behavior
fa: رفتار چرخِ پیمایش

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
fa: تغییر فضای کاری

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
fa: تغییر فضای کاری (وارونه)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
fa: ریزنگاه به میزکار هنگام گذرِ ماوس

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
fa: ریزنگاه به میزکار هنگام گذرِ ماوس از روی برنامک

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
fa: جلوه تاری

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
fa: تار کردن پنجره ها هنگام ریزنگاه به میزکار

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
fa: تاخیرِ هنگامِ گذرِ ماوس

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
fa: تاخیر قبل از ریزنگاه به میزکار

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
fa: شفافیت پنجره

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
fa: تغییر شفافیت پنجره‌ها هنگام ریزنگاه به میزکار

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
fa: اجرای برنامه ها از پنل

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
fa: مجاز کردنِ کشیدنِ اجراگر ها

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
fa: دسترسی به اسنادی که اخیرا باز کردید

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
fa: تنظماتِ API Demo

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
fa: یک برنامکِ نمونه برای نشان دادن مصارف و توانایی های API تنظیماتِ برنامک و رومیزی

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
fa: تنظیمات آشکار

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
fa: انتخابگر ها

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
fa: تنظیمات دستور

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
fa: تنظیمات فهرست قابل ویرایش

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
fa: وابستگی ها

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
fa: اطلاعات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
fa: انتخابگر های فایل

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
fa: تنظیمات فهرست

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
fa: تنظیمات پویانمایی

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
fa: انتخابگر های دیگر

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
fa: لیستِ من

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
fa: نمایشِ بخشِ وابستگی ها

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
fa: بخشِ وابستگی ها

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
fa: با این ویجت ها بازی کنید و واکنش خودکار را در اپلت پنل مشاهده کنید.
    
    این یک برچسب است و محتوا را نمی‌توان تغییر داد و نمی‌توان به آن دسترسی داشت. برای مثال، ممکن است بخواهید از یک برچسب برای نشان دادن نکات یا دستورالعمل های اضافی استفاده کنید.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
fa: نماد برای استفاده در پنل

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
fa: یک فایل نماد انتخاب کنید، یا میتوانید نام یک نماد را در جعبه ورودی بنویسید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
fa: رنگِ پس‌زمینه برای برنامک

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
fa: برای انتخاب یک رنگ زمینه جدید برای این برنامک بر روی دکمه کلیک کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
fa: عرض برنامک در پنل

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
fa: مقدارِ چرخنده را کاهش یا افزایش دهید برنامک را در پنل پهن‌تر یا باریک‌تر کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
fa: لطفا یک گزینه را انتخاب کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
fa: انتخاب اول

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
fa: انتخاب دوم

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
fa: انتخاب سوم

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
fa: انتخاب چهارم

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
fa: یک انتخاب ترکیبی میتواند بین مقادیر int، بولی، شناور، و رشته انتخاب کند

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
fa: این یک نمایش از کنترلِ دو جهتی است

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
fa: اگر این مقیاس را تنظیم کنید، در برنامک بروزرسانی میشود.  اگر مقیاس را در برنامک تنظیم کنید، در اینجا بروزرسانی میشود

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
fa: برای استفاده از برچسب سفارشی این را انتخاب کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
fa: انتخاب ابن گزینه به شما اجازه میدهد یک برچسب سفارشی در محدوده زیر تنظیم کنید - این وابستگی های تنظیم کردن را نشان میدهد

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
fa: برچسب سفارشی برنامک

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
fa: اینجا برچسب سفارشی‌تان را تنظیم کنید.  این بخش دردسترس نیست مگر اینکه گزینه بالا روشن باشد

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
fa: نوعِ پویانمایی

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
fa: یک انتخاب کننده دوقلو دو مقدار به‌عنوان رشته دارد، که میتوانید آنرا به عنوان transition به Tweener.addTween() دهید.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
fa: نوعِ جلوه

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
fa: این دکمه را نفشارید!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
fa: فشردن این دکمه یک روش پاسخ را در برنامک فعال میکند - بفرمایید، فشارش دهید.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
fa: این یک ویجت آزمایشی برای ارسال سیگنال کلیدهای تکی است

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
fa: اینجا پیوندِ‌صفحه‌کلید را برای فعال‌کردن یک اقدام تنظیم کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
fa: یک فایل انتخاب کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
fa: یک مسیر انتخاب کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
fa: یک صدا انتخاب کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
fa: یک فونت انتخاب کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
fa: اینجا میتوانید پاراگراف و لیست بنویسید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
fa: این تنظیمات برای لیست های چند خطی کاربردی است، و متن هایی که برای جادادن در یک ویجتِ ورودی خیلی بلند اند.
    شما میتوانید با قابلیت 'ارتفاع' ارتفاع نمای متنی را به‌صورت دستی تنظیم کنید. این یکی به 150 تنظیم شده است. پیش‌فرض 200 است.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
fa: یک تاریح انتخاب کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
fa: یک زمان انتخاب کنید

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
fa: ویجت درختی سفارشی

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
fa: ساکن

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
fa: آدرس

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
fa: شماره Id

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
fa: نماد

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
fa: کلید میانبر

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
fa: مسیر فایل

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
fa: نمایشِ بخشِ وابستگی ها

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
fa: انتخاب این گزینه بخشِ وابستگی ها را در زیر نشان میدهد. لغو انتخاب آنرا مخفی میکند.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
fa: شما میتوانید این بخش را ببینید چون گزینه بالا روشن است. خاموش کردنِ آنرا امتحان کنید و نتیجه را ببینید.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
fa: نمایش اطلاعات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
fa: نمایش اطلاعات #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
fa: نمایش اطلاعات #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
fa: نمایش ندادنِ اطلاعات #1 یا #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
fa: اطلاعات #1: شما این اطلاعات را میبینید چون گزینه اول در جعبه ترکیبی بالا انتخاب شده است. برای دیدن اطلاعات متفاوت، گزینه های متفاوت را امتحان کنید.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
fa: اطلاعات #2: شما الان این متن را میبینید چون گزینه دوم در جعبه ترکیبی بالا را انتخاب کرده اید.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
fa: مقدار عدد

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
fa: مقدار عدد یا چرخنده بالا از 5 کمتر است

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
fa: مقدار عدد یا چرخنده بالا با 5 برابر یا از آن بیشتر است

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
fa: این ویجت سفارشی را امتحان کنید!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
fa: فهرست اصلی Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
fa: چیدمان و محتوا

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
fa: میانبر صفحه‌کلید برای باز و بسته کردن فهرست

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
fa: استفاده از نماد و برچسب سفارشی

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
fa: برای مشخص کردن نماد و برچسب سفارشی این را انتخاب کنید

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
fa: انتخاب یک نماد برای نمایش در پنل.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
fa: اندازه نماد

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
fa: متن

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
fa: متن سفارشی برای نمایش در پنل را وارد کنید.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
fa: نمایش نماد های گروه

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
fa: انتخاب کنید آیا برای گروه ها نماد نمایش داده شود یا خیر.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
fa: اندازه نماد گروه

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
fa: نمایش نماد برنامه ها

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
fa: انتخاب کنید آیا برای برنامه ها نماد نمایش داده شود یا خیر.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
fa: اندازه نماد برنامه

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
fa: نمایش دکمه‌های نشست و علاقه‌مندی‌ها

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
fa: انتخاب کنید آیا قطعه سمت چپ فهرست نمایش داده شود یا خیر.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
fa: اندازه نماد علاقه‌مندی‌ها

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
fa: نمایش علاقه‌مندی‌ها

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
fa: انتخاب کنید آیا فایل های موردعلاقه‌ در فهرست نمایش داده شود یا خیر.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
fa: نمایش مکان ها و نشانک ها

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
fa: انتخاب کنید آیا مکان ها و نشانک ها در فهرست نمایش داده شوند یا خیر.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
fa: نمایش تازه ها

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
fa: انتخاب کنید آیا تازه ها در فهرست نمایش داده شوند یا خیر.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
fa: تغییر گروه هنگام گذرِ ماوس

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
fa: انتخاب کنید آیا گروه‌ها با گذرِ ماوس از روی آنها تغییر کنند یا خیر.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
fa: فعالسازی پیمایش خودکار در لیست برنامه

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
fa: انتخاب کنید آیا پیمایش آرام در لیست برنامه فعال باشد یا خیر.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
fa: فعالسازی ورودی مسیر فایل‌سیستم در جعبه جستجو

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
fa: مجاز کردن ورودی مسیر در جعبه جستجوی فهرست.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
fa: هنگام بازکردن فهرست پنل را مجبور به نمایان بودن کنید

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
fa: بازکردن فهرست پنل را نیز نشان میدهد (که ممکن است بصورت خودکار مخفی شده باشد).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
fa: بازکردن فهرست هنگامی که ماوس‌اَم را روی آن حرکت میدهم

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
fa: فعالسازیِ بازکردنِ فهرست هنگامی که ماوس وارد برنامک میشود

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
fa: تاخیرِ گذرِ ماوس از روی فهرست

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
fa: تاخیر قبل از بازشدن فهرست هنگامِ گذرِ ماوس از روی آن

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
fa: استفاده از پویانمایی‌های فهرست

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
fa: مجاز کردن فهرست به پویانمایی هنگام باز و بسته شدن

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
fa: بازکردن ویرایشگر فهرست

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
fa: برای سفارشی کردن اقلامِ فهرست خود این دکمه را بزنید.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
fa: بازگردانی فهرست به اندازه اصلی‌اش

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
fa: کنترل های نمایش‌اسلاید

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
fa: کنترل های ساده برای نمایش اسلاید Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
fa: دسترسی به درایوهای قابل جداسازی

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
fa: کمینه کردنِ تمام پنجره ها

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
fa: برنامک تنظیمات

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
fa: تنظیمات Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
fa: لیست پنجره

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
fa: لیست پنجره اصلی Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
fa: نمایش هشدار در لیست پنجره هنگامی که پنجره ای از فضای کاری دیگری نیارمند توجه است

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
fa: مجازکردنِ پیمایشِ چرخِ-ماوس در لیستِ پنجره

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
fa: جهت وارونه پیمایشِ چرخِ-ماوس در لیستِ پنجره

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
fa: برای کمینه کردن پنجره کلیک-چپ کنید

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
fa: برای بستن پنجره کلیک وسط کنید

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
fa: نمایش نام پنجره ها در پنل

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
fa: عرضِ دکمه پنجره در پنل

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
fa: دکمه های پنجره میتوانند اندازه های متفاوت داشته باشند و از تمام فضا در دسترس استفاده کنند

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
fa: انتخاب کنید هنگام نگه داشتن ماوس روی دکمه پنجره چه چیزی نشان داده شود

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
fa: عنوان

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
fa: نمایش عنوان بالای تصویرِ کوچک

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
fa: اندازه تصاویر کوچک

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
fa: بزرگترین

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
fa: لیست پنجره اصلی Cinnamon با گروه‌بندی برنامه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
fa: تصاویرِ کوچک

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
fa: فهرست زمینه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
fa: کلید های میانبر

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
fa: دکمه های برنامه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
fa: ریزنگاه هنگام گذر ماوس

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
fa: گروه‌بندی پنجره ها براساس برنامه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
fa: اقدام هنگامِ پیمایشِ چرخِ ماوس

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
fa: گردش بین برنامه ها

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
fa: گردش بین پنجره ها

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
fa: اقدام هنگام چپ کلیک

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
fa: فعالسازی آخرین پنجره متمرکز

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
fa: اجرا نمونه جدید برنامه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
fa: بستنِ آخرین پنجره متمرکز شده در گروه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
fa: کلید میانبر سراری برای گردش میان فهرست های تصاویر کوچک

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
fa: میانبر جهانی برای نمایش ترتیب برنامه ها

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
fa: مدت زمان نمایش ترتیب برنامه ها هنگام فشردن کلید میانبر

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
fa: فعالسازی Super+<number>  برای جابه‌جایی/بازکردن برنامه ها

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
fa: برچسب دکمه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
fa: نام برنامه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
fa: عنوان پنجره

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
fa: عنوان پنجره (فقط برای پنجره متمرکز)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
fa: پویانمایی اجراگر

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
fa: نمایش اعدادِ تعدادِ پنجره ها

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
fa: فعال کردن کشیدنِ دکمه برنامه

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
fa: گرداندن پنجره ها هنگام پیمایش چرخِ ماوس

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
fa: نمایش تصاویر کوچک

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
fa: پویانمایی تصاویر کوچک

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
fa: فعالسازی تصاویر کوچک عمودی

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
fa: مرتب کردن تصاویر کوچک براساس آخرین پنجره‌های متمرکز شده

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
fa: درخشان کردنِ تصویرِ کوچکِ آخرین پنجره متمرکز شده

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
fa: برای نمایش تصاویر کوچک کلیک کنید

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
fa: تاخیر قبل از نمایش تصاویر کوچک

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
fa: نمایش پنجره هنگام گذر ماوس از روی تصویر کوچک آن

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
fa: زمان پدیدار شدن پنجره

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
fa: زمان ناپدید شدن پنجره

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
fa: درصد

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
fa: نمایش موارد اخیر

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
fa: نمایش گزینه شروع خودکار

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
fa: اعمال گزینه انتقال نمایشگر به همه پنجره ها

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
fa: هنگام کلیک بر «انتقال به نمایشگر» در فهرست زمینه، این گزینه تمام پنجره های یک برنامه را، بجای فقط آخرین پنجره متمرکز از آن، منتقل میکند.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
fa: برای فعالسازی نمای Expo کلیک کنید یا با ماوس گُذر کنید

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
fa: فعالسازی Expo هنگام گذرِ ماوس

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
fa: بازداشتنِ برنامک

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
fa: این برنامک برای غیرفعال کردنِ اعلان ها و مدیریت انرژی (شامل محافظ‌صفحه و نشست از بیکار شدن) استفاده میشود

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
fa: بازداشتنِ مدیریت انرژی

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
fa: تنظیم پیوند های صفحه‌کلید برای بازداشتنِ مدیریت انرژی.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
fa: بازداشتنِ اعلان ها

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
fa: تنظیم پیوند های صفحه‌کلید برای بازداشتنِِ اعلان ها.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
fa: بازکردن تنظیمات انرژی

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
fa: جابه‌جاکننده فضای کاری

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
fa: انتخاب فضای کاری از پنل

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
fa: نوع نمایشگر

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
fa: توجه داشته باشید که ارائه بصری تنها درصورتی کارمیکند که پنل برای نمایش درست آن به اندازه کافی بزرگ باشد، درغیر این صورت سبک ساده استفاده خواهد شد.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
fa: یک ارائه بصری از فضاهای کاری

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
fa: دکمه های ساده

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
fa: وارونه‌سازی یا غیرفعال کردنِ جهت پیمایش در لیست فضاهای کاری.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
fa: وارونه

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
fa: مدیریت کار های پرینت

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
fa: نمایش نماد پرینتر

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
fa: همیشه

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
fa: هنگام وجود پرینتر

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
fa: هنگام پرینت

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
fa: انتخاب کنید نماد پرینتر چه زمانی در پنل نشان داده شود

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
fa: یک برنامک Cinnamon برای کنترل صدا و موسیقی

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
fa: کنترل پخش کننده ها

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
fa: نمایش کنترل های حلقه و تصادفی

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
fa: نمایش فهرست

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
fa: تنظیم کلید هایی برای نمایش فهرست برنامک صدا.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
fa: همیشه سوئیچ ورودی نشان داده شود

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
fa: همیشه سوئیچ 'سکوت ورودی' را در منوی زمینه نمایش دهید.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
fa: نمایش اطلاعات آهنگ روی پنل

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
fa: کاراکتر ها

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
fa: محدود کردن اطلاعات آهنگ به

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
fa: فعال/غیرفعال‌سازی بی‌صدا

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
fa: فعال/غیرفعال‌سازی بی‌صداکردنِ خروجی

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
fa: فعال/غیرفعال‌سازی بی‌صداکردنِ ورودی

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
fa: اقدام هنگام کلیک-وسط

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
fa: عملکرد بر روی کلیک میانه و نگهداشتن کلید Shift

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
fa: استفاده از پیمایش افقی برای جابه‌جایی بین آهنگ ها

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
fa: نمایش تصویر آلبوم بعنوان نماد

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
fa: مخفی کردن نماد های سینی سیستم برای پخش کننده های سازگار

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
fa: حبابِ راهنمایی

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
fa: نشان دادن صدا در حبابِ راهنمایی

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
fa: نشان دادن پخش کننده در حبابِ راهنمایی

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
fa: نمایش عنوان و هنرمندِ آهنگ در حبابِ راهنمایی

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
fa: یک برنامک برای دسترسی به جزيیات حساب خود، جابه‌جایی بین کاربران و خروج یا خاموش کردن سریعِ رایانه

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
fa: برنامک کاربر

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
fa: نمایش نام کاربر روی پنل

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
fa: نمایش عکس کاربر بر روی پنل

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
fa: برنامک وضعیت XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
fa: یک برنامک که تمام نماد های سینی را برای برنامه هایی که از XAppStatusIcons استفاده میکنند میزبانی میکند

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
fa: کلیک یا گذرِ ماوس برای فعالسازیِ نمایِ مقیاس

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
fa: فعالسازی مقیاس با گذرِ ماوس

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
fa: صفحه‌کلیدِ روی-صفحه

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
fa: یک برنامک Cinnamon برای اجرای صفحه‌کلیدِ روی-صفحه

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
fa: برنامک مدیرِ شبکه

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
fa: تنظیم پیوندهای صفحه‌کلید برای نمایش فهرستِ برنامکِ مدیرِ شبکه.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
fa: مدیر انرژی

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
fa: برنامک مدیریت انرژی Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
fa: نمایش درصد

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
fa: نمایش زمان باقی مانده

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
fa: نمایش درصد و زمان باقی مانده

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
fa: مخفی کردن برچسب

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
fa: همیشه همه باتری ها را نمایش بده

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
fa: این گزینه را برای نشان داده همیشگیِ چند باتری در پنل، بدون درنظر گرفتنِ اصلی بودنِ یکی‌شان انتخاب کنید.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
fa: دسترسی به فایل های موردعلاقه‌تان

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
fa: نمایش مسیر های کامل در لیست

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
fa: جدا کننده

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
fa: بین برنامک های خود مقداری فضا اضافه کنید

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
fa: مقدار فضا به پیکسل

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
fa: این را برای کاهش یا افزایش عرض این جداکننده تنظیم کنید

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
fa: تقویم

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
fa: برنامک تقویم Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
fa: نمایش رویداد های تقویم

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
fa: این را برای نمایش رویدادها در تقویم انتخاب کنید.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
fa: نمایش عدد هفته‌ها در تقویم

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
fa: این را برای نمایش شماره هفته ها در تقویم انتخاب کنید.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
fa: استفاده از یک قالب‌بندی تاریخ سفارشی

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
fa: این را برای تعریف یک قالب‌بندی سفارشی برای تاریخ در برنامک تقویم انتخاب کنید.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
fa: قالب‌بندی سفارشی خود را اینجا تنظیم کنید.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
fa: قالب‌بندی تاریخ برای حبابِ راهنما

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
fa: اینجا قالب‌بندی سفارشیِ حبابِ‌راهنماییِ خود را تنظیم کنید.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
fa: برای دانستنِ بیشتر درباره ترتیب در قالب‌بندی های تاریخ بر این دکمه کلیک کنید.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
fa: نمایش تقویم

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
fa: تنظیم پیوند های صفحه‌کلید برای نمایش تقویم.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
fa: برنامکِ دسترسی پذیری

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
fa: قابِ دیجیتالِ تصویرِ

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
fa: یک رومیزیِ قابِ دیجیتالِ تصویرِ

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
fa: پوشه

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
fa: ارتفاع

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
fa: عرض

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
fa: تاخیر محو شدن

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
fa: جلوه ویژه

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
fa: رنگ سوبیائی

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
fa: سیاه و سفید

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
fa: رومیزی ساعت

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
fa: رومیزی که زمان را نمایش میدهد

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
fa: رنگ متن

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
fa: بر روی دکمه کلیک کنید تا یک رنگ جدید برای متن انتخاب کنید

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
fa: تیک بزنید تا یک قالب بندی شخصی برای زمان داخل رومیزی ساعت تعریف کنید.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
fa: رومیزی اجرا کننده

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
fa: یک رومیزی که برنامه ای را اجرا میکند
