linuxmint - en to kab translation catalogue (1562 entries)

en: Unknown
kab: Arussin

en: Failed to launch '%s'
kab: Ur izmir ara ad yekker '%s'

en: Passwords do not match
kab: Awalen n unekcum ur nmeɣran ara

en: Home
kab: Akaram udmawan

en: File System
kab: Anagraw n ifuyla

en: Search
kab: Nadi

en: Print version
kab: Lqem n usiggez

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
kab: Timeẓri

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
kab: Ini

en: Dark
kab: Ubrik

en: Advanced settings...
kab: Iɣewwaren inaẓiyen

en: Style
kab: Aɣanib

en: Directory Properties
kab: Iraten n ukaram

en: Name:
kab: Isem:

en: Comment:
kab: Awennit:

en: Launcher Properties
kab: Iraten n umsekkar

en: Command:
kab: Anezḍay:

en: Browse
kab: Snirem

en: Launch in Terminal?
kab: Sekker deg yixef?

en: Add
kab: Rnu

en: Delete
kab: Kkes

en: Edit
kab: Ẓreg

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan

en: Restore System Configuration
kab: Err-d tawila n unagraw

en: Restore the default menu layout
kab: Err-d taneɣruft n wumuɣ amezwer

en: Close
kab: Mdel

en: _New Menu
kab: _Umuɣ amaynut

en: Ne_w Item
kab: A_ferdis amaynut

en: Cut
kab: Gzem

en: Copy
kab: Nɣel

en: Paste
kab: Senṭeḍ

en: Properties
kab: Iraten

en: Edit Desktop File
kab: Ẓreg afaylu n tnarit

en: Add/Edit Launcher
kab: Rnu/Ẓreg Amsekkar

en: Type:
kab: Anaw :

en: Title:
kab: Azewel:

en: Program:
kab: Ahil:

en: Icon Name
kab: Isem n tignit

en: Application
kab: Asnas

en: Custom Application
kab: Asnas yugnen

en: Execution of '%s' failed:
kab: Aselkem n '%s' ur yeddi ara:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
kab: Tebɣiḍ ad tekseḍ '%s'?

en: Remove '%s'
kab: Kkes '%s'

en: About...
kab: Ɣef...

en: Configure...
kab: Swel...

en: Leave it
kab: Eǧǧ-it

en: Remove it
kab: Kkes-it

en: Move to another panel
kab: Mbiwel ɣer ugalis-nniḍen

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
kab: Agalis iwatan ur yettwaf ara. Tapliḍt tettwakks deg umḍiq.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
kab: Kra n teplettin ur qebblent aṭas n tummanin neɣ tuɣ llant deg umḍan-nsen afellay n tummanin ihi ur d-ttwaneɣlent ara

en: Cancel
kab: Semmet

en: Sound Settings
kab: Iɣewwaṛen n umeslaw

en: Microphone
kab: Asawaḍ

en: Show Text
kab: Sken aḍris

en: Hide Text
kab: Ffer aḍris

en: Remove this desklet
kab: Sfeḍ tadesklett-a

en: Switch User
kab: Beddel aseqdac

en: Suspend
kab: Ḥbes di leεḍil

en: Hibernate
kab: Sgen

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
kab: Tebɣiḍ ad tekseḍ taɣzut n umahil  "%s"?

en: Initializing
kab: Awennez

en: Loaded
kab: Yuli-d

en: Error
kab: Tuccḍa

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
kab: Tixtririyin n usenked ur ɣbilent ara. Amiḍan ar usɣit n tɣemmar

en: Execution time (ms):
kab: Akud n uselkem (ms):

en: Loaded successfully
kab: Yuli akken iwata

en: Check your video drivers
kab: Senqed inuḍafen inek n uvidyu

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
kab: Anagraw-inek akka tura itteddu war arum n usɣiwel n uvidyu.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
kab: Tzemreḍ ad d-tmagreḍ yir tirmitin akked useqdec afellay n CPU.

en: Launch Driver Manager
kab: Sekker amsefrak n unuḍaf

en: Problems during Cinnamon startup
kab: Llan wuguren deg usekker n Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
kab: Cinnamon iṣadd akken ilaq, maca tella yiwet neɣ aṭas n teplatin, tiseklatin neɣ isɣezfen i ixesran.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
kab: Senqed aɣmis-ik(m) n unagraw d uɣmis Cinnamon Looking Glass i wuguren merra.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
kab: Tzemreḍ ad tessenseḍ isɣezfen deg iɣewwaren Cinnamon akken ur d-yettuɣal ara yizen-a

en: Please contact the developer.
kab: Nermes akked uneflay.

en: Workspace
kab: Tamnaṭ n umahil

en: Restarting Cinnamon...
kab: Asker_nniḍen n Cinnamon...

en: System Information
kab: Taɣut ɣef unagraw

en: Confirm
kab: Sentem

en: No
kab: Ala

en: Yes
kab: Ih

en: OK
kab: IH

en: Password
kab: Awal uffir

en: Username
kab: Isem n useqdac

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
kab: Anedbal n uẓeṭṭa

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
kab: Frn awadeg n usalig amaynu. Esc akken ad tesfsxeḍ.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
kab: Fren adeg n weglis amaynu. Esc akken ad tessfesxeḍ.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
kab: Ulac ɣur-k(m) isgilen i d-yernan.
    Tebɣiḍ ad teldiḍ iɣewwaren n wesgil ?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
kab: Iɣewwaṛen n ugalis

en: Applets
kab: Tiplatin

en: Panel edit mode
kab: Askar n teẓrigt n ugalis

en: Move
kab: Senkez

en: Remove
kab: Kkes

en: Are you sure you want to remove this panel?
kab: D tidet tebɣiḍ ad tekkseḍ agalis-agi?

en: Add a new panel
kab: Rnu agalis amynut

en: Troubleshoot
kab: Aqeεεed

en: Restart Cinnamon
kab: Senker tikelt nniḍen Cinnamon

en: Looking Glass
kab: Lemri

en: Restore all settings to default
kab: Err-d akk iɣewwaren s lexṣas

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
kab: D tidett tebɣiḍ ad terreḍ iɣewwaren ɣer wazalen n lexṣas

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
kab: Iɣewwaṛen n unagraw

en: Retry
kab: Ɛreḍ tikelt nniḍen

en: %s (%s) has just been stopped.
kab: %s (%s) akken kan yettwaseḥbes

en: Device %s can be turned off, if necessary.
kab: Ibenk %s yezmer ad yettusens, ma yelaq.

en: Device %s is busy, please wait.
kab: Ibenk %s ur yestufa ara, ttxil-k arǧu.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
kab: Ur senssar ara ma ulac zemren ad ṛuḥen yisefka.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
kab: Ulamek aseḥbes n yimeɣri %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
kab: %s (%s) yezmer ad yettwakkes s tɣellist.

en: Device %s can be removed.
kab: Ibenk %s yezmer ad yettwakkes.

en: %s (%s) has just been ejected.
kab: %s (%s) akken kan yettwaḍeqqer.

en: Do not remove or data loss may occur.
kab: Ur ttekkes ara ma ulac zemren ad ṛuḥen yisefka.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
kab: Ulamek aḍeqqer n yimeɣri %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
kab: Tukksa n %s (%s) ur yeddi ara

en: Press ESC to close
kab: Ssed taqeffalt ESC akken ad tmedleḍ

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
kab: S_mutti

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
kab: A_les tisekta

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
kab: _Mdel

en: No open windows
kab: Ulac isfuyla yeldin

en: Restore
kab: Err-d

en: Minimize
kab: Simẓi

en: Maximize
kab: Semɣer

en: Move to left workspace
kab: Σeddi ɣer tallunt tazelmaḍt  umahil

en: Move to right workspace
kab: Σeddi ɣer tallunt tayeffust umahil

en: Visible on all workspaces
kab: Yettbin-d deg yakk tallunin umahil

en: Move to a new workspace
kab: Senkez ɣer tallunt-iḍen n umahil

en: Move to monitor %d
kab: Senker ɣer usefrak %d

en: Only on this workspace
kab: Deg tullunt-a kan n umahil

en: Unmaximize
kab: Ur yewwiḍ d afellay

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
kab: Tuffart

en: Screen Reader
kab: Imeɣri n wegdil

en: Screen Keyboard
kab: Tasarut unasiw

en: Sticky Keys
kab: Tisura ineṭṭḍen

en: Slow Keys
kab: Tisura ẓẓayen

en: Bounce Keys
kab: Tisura i d-yettuɣalen

en: Mouse Keys
kab: Tiqfallin n umumed

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
kab: Anqab wis sin yettusrewsen

note: Hover Click
en: Hover click
kab: Anqab n wesriffeg

en: Universal Access Settings
kab: Imsektayen n waddaf ameɣradu

en: High Contrast
kab: Tanmarit εlayen

en: Large Text
kab: Aḍris ameqqran

en: Date and Time Settings
kab: Azemz d wakud iɣewwaren

en: Starting in a few minutes
kab: Asekker di kra n tesdidin

en: Starting in %d minutes
kab: Asekker di %d n tesdidin

en: This evening
kab: Tameddit-agi

en: In %d hour | In %d hours
kab[0]: Di %d n usrag
kab[1]: Di %d n yisragen

en: No Events
kab: Ulac ineḍruyen

en: In progress
kab: Itteddu

en: All day
kab: Ass meṛr

en: Today
kab: Assa

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
kab: Sken-d tanarit

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
kab: Inurifen

en: Move to the other monitor
kab: Σeddi ɣer usefrak nniḍen

en: Move to monitor
kab: Ddu ɣer ugdil

en: Move to another workspace
kab: Σeddi ɣer tallunt nniḍen n umahil

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
kab: Tabdart yettusgerwen n isfuyla

en: Places
kab: Imukan

en: Recent
kab: Melmi kan

en: Unpin from Panel
kab: Serreḥ seg ugalis

en: Pin to Panel
kab: Pin ɣer ufeggag

en: Remove from Autostart
kab: Kkes seg tnekra tawurmant

en: Add to Autostart
kab: Rnu ɣer tnekra tawurmant

en: Create Shortcut
kab: Rnu anegzum

en: Restore to full opacity
kab: Err-it-id deg tefdest tummidt

en: Close others
kab: Mdel wiyaḍ

en: Close all
kab: Mdel akk

en: Power management
kab: Asefrek n usečči

en: Power management is already inhibited by another program
kab: Asefrek n usečči yettwakref yakan  s wahil-iḍen

en: Power management: inhibited by another program
kab: Asefrek n usečči yettwakref s wahil-iḍen

en: Apps inhibiting power management:
kab: Asnas yettaǧan asefrek n tfasa:

en: Inhibit applet
kab: Kref taplett

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
kab: Tilɣa

en: Show Keyboard Layout
kab: Sken-d aɣawas unasiw

en: Show Character Table
kab: Sken-d tafelwit isekkilen

en: Keyboard Settings
kab: Iɣewwaṛen n unasiw

en: Add to panel
kab: Rnu ɣer ugalis

en: Add to desktop
kab: Rnu ɣer ufellaru

en: Remove from favorites
kab: Kkes-it seg ismal

en: Add to favorites
kab: Rnu ismal

en: Uninstall
kab: Kkes

en: This file is no longer available
kab: Afaylu-agi dayen ur yewjid ara

en: Open with
kab: Ldi s

en: Other application...
kab: Isnasen nniḍen...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
kab: Umuɣ

en: Edit menu
kab: Ẓreg umuɣ

en: Recent Files
kab: Ifayluyen ineggura

en: Clear list
kab: Sfeḍ tabdart

en: Clear all recent documents
kab: Sfeḍ akk isemliyen n melmi kan

en: No recent documents
kab: Ulac arraten uzwiren

en: All Applications
kab: Akk isnasen

en: Lock Screen
kab: Sekkeṛ agdil

en: Lock the screen
kab: Sekkeṛ agdil

en: Leave the session
kab: Ffeɣ si tɣimit-a

en: Shut down the computer
kab: Sens aselkim

en: <unknown>
kab: Arussin

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
kab: ittwasens

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
kab: ur yettwasefrak ara

en: disconnecting...
kab: kkes agatu...

en: connecting...
kab: tuqna...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
kab: asesteb yettwasra

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
kab: ahilen frimawre ixuṣṣen

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
kab: agatu yettwakkes

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
kab: ulac-it

en: connection failed
kab: tuqna ur teddi ara

en: More
kab: Ugar

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
kab: Yeqqen (d uslig)

en: Modem
kab: Amodem

en: Auto broadband
kab: Aktum awurman εlayen

en: Auto dial-up
kab: Asuḍen awurman

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
kab: Awurman  %s

en: Auto bluetooth
kab: Bluetooth awurman

en: Auto wireless
kab: Azeṭṭa war ideddan

en: Enable networking
kab: Selḥu deg uzeṭṭa

en: Wired
kab: S ugatu

en: Wireless
kab: War agatu

en: Mobile broadband
kab: Aktum aziraz εlayen

en: VPN Connections
kab: Tuqna VPN

en: Network Settings
kab: Iɣewwaṛen n uẓeṭṭa

en: Network Connections
kab: Tuqniwin n uẓeṭṭa

en: Connection failed
kab: Tuqna ur teddi yara

en: Activation of network connection failed
kab: Azeṭṭa ur yessaweḍ ara ad yeqqen

en: Networking is disabled
kab: Tuqna n uẓeṭṭa tettwasens

en: No connection
kab: Ulac tuqna

en: Connecting to the cellular network...
kab: Tuqqna ɣer uzeṭṭa n tcenba...

en: Connecting to the wireless network...
kab: Tuqqna ɣer uzeṭṭa n war ideddan...

en: Connecting to the wired network...
kab: Tuqqna ɣer uzeṭṭa n ugatu...

en: Connecting to the VPN...
kab: Tuqna ɣer VPN...

en: Connecting to the network...
kab: Tuqna ɣer uẓeṭṭa...

en: Connected to the wireless network
kab: Yeqqen ɣer ueẓeṭṭa n war ideddan

en: Wireless connection
kab: Tuqqna war ideddan

en: Connected to the wired network
kab: Yeqqen ɣer uzeṭṭa n ugatu

en: Connected to the cellular network
kab: Yeqqen ɣer uzeṭṭa n tcenba

en: Connected to the VPN
kab: Ittwaqen ɣer VPN

en: Connected to the network
kab: Ittwaqen ɣer uẓeṭṭa

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
kab: Sfeḍ ilɣuyen

en: Notification Settings
kab: Iɣewwaren n ilɣa

en: No notifications
kab: Ulac tisezmal

en: %d notification | %d notifications
kab[0]: %d n ulɣu
kab[1]: %d n ilɣa

en: just now
kab: tura kan

en: %d second ago | %d seconds ago
kab[0]: %d n tasint aya
kab[1]: %d n tasinin aya

en: %d minute ago | %d minutes ago
kab[0]: %d n tesdat aya
kab[1]: %d n tesdatin aya

en: Click to toggle the on-screen keyboard
kab: Ttekki akken ad tremmdeḍ anasiw ɣer ugdil

en: Click to enable the on-screen keyboard
kab: Ttekki akken ad tesselḥuḍ anasiw n wegdil

en: Launch
kab: Sker

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
kab: I

en: Battery full
kab: Adɣaɣ yeččur

en: Battery almost full
kab: Adɣaɣ qṛib ad iččar

en: Battery good
kab: Adɣaɣ yegarrez

en: Low battery
kab: Addad n wuẓru  d afellay

en: Critically low battery
kab: Aẓru qrib ad ifak

en: AC adapter
kab: Amsizeg n AC

en: Laptop battery
kab: Tabaṭrit n uselkim ufus

en: Monitor
kab: Asefrak

en: Mouse
kab: Taɣerdayt

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
kab: Anasiw

en: Cell phone
kab: Tilifun n tcenba

en: Media player
kab: Imeɣri n ugetmedia

en: Tablet
kab: Taṭablit

en: Computer
kab: Aselkim

en: Touchpad
kab: Talwiḥt tawallsant

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
kab: Aẓeṭṭa

en: Brightness
kab: Tifawit

en: Keyboard backlight
kab: Asifew amendeffir n wegdil

en: Power Settings
kab: Iɣewwaren usečči

en: Charging
kab: La d-yettali

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
kab[0]: Tasalyt- %d tsaεtin i s-d-yegran akken ad d-yali merra
kab[1]: Tasalyt- %d tsaεtin i s-d-yegran akken ad d-yali merra

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
kab: La d-yessalay  %d %s %d %s alamma yeččur

en: hour | hours
kab[0]: asrag
kab[1]: isragen

en: minute | minutes
kab[0]: tasdat
kab[1]: tisdatin

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
kab[0]: La d-yessalay - %d ɣer m'ara yeččar
kab[1]: Charging - %d minutes until fully charged

en: Fully charged
kab: Dayen yeččur

en: Using battery power
kab: Aseqdec n tbaṭrit

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
kab[0]: Aseqdec n tbaṭrit - Tura akka grant-d %d  d tasaεet
kab[1]: Aseqdec n tbaṭrit - Tura akka grant-d %d  d tasaεet

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
kab: Aseqdec n tbaṭrit - qqimen-d %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
kab[0]: Aseqdec n tbaṭrit - %d  qqiment-d n tedqiqin
kab[1]: Aseqdec n tbaṭrit - %d qqiment-d n tedqiqin

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
kab: Tisaggazin

en: Cancel all jobs
kab: Sefsex akk imahilen

en: '%s' on %s
kab: %s si %s

en: Send to front
kab: Azen ɣer sdat

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
kab: Arraten yezwaren

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
kab: Iḍebsiyen izirazen

en: Open file manager
kab: Ldi amsefrak n ifuyla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
kab: Aznuzu

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
kab: Iɣewaren

en: Hi there!
kab: Azul ɣur-k!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
kab: TSANDEḌ ƔEF TQEFFALT!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
kab: TESQEDCEḌ ANEGZUM!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
kab: Ssed iwakken an tsekneḍ tanarit neɣ ssed ɣef teqfalt n tlemmast iwakken ad tsekneḍ tisnasin n tnarit

en: Show Desklets
kab: Sken tisnasin n tnarit

en: Click to pause the slideshow
kab: Ttekki akken ad tḥebseḍ tigri ar taswiεt-iḍen

en: Click to resume the slideshow
kab: Ttekki akken ad tkemmleḍ i tigri

en: The slideshow is disabled
kab: Tettwssens tigri

en: Slideshow
kab: Tigri

en: Next Background
kab: Γer zzat

en: Background Settings
kab: Iɣewwaren ugilal

en: Current background:
kab: Agilal amiran:

en: Playing
kab: Yetturar

en: Paused
kab: Yettṛaǧu

en: Stopped
kab: Yeḥbes

en: Volume
kab: Ableɣ

en: Unknown Artist
kab: Anaẓur-a d arussin

en: Unknown Album
kab: Tasfift-a d tarussint

en: Unknown Title
kab: Azwel-a d arussin

en: Previous
kab: Ɣer deffir

en: Play
kab: Urar

en: Stop
kab: Seḥbes

en: Next
kab: Ɣer zdat

en: Consecutive Playing
kab: Urar-iten d tirni

en: No Shuffle
kab: Ulac aẓẓay

en: Open Player
kab: Ldi imeɣri

en: Quit Player
kab: Ffeɣ seg imeɣri

en: Pause
kab: Seṛǧu

en: Repeat Single
kab: Σiwed-d i tezlit

en: Repeat All
kab: Σiwed-d i kullec

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
kab: D agacuran

en: Mute output
kab: Tuffɣa tasusamt

en: Mute input
kab: Akeččum asusam

en: Applications
kab: Isnasen

en: Output device
kab: Ibenk n tuffɣa

en: Input device
kab: Ibenk n tuffɣa

en: Launch player
kab: Serreḥ i umeɣri

en: Choose player controls
kab: Fren imsenqad n yimeɣri

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
kab: S tidet tebɣiḍ tebɣiḍ ad tḍeqqreḍiferdisen akk yellan deg iḍumman ?

en: This operation cannot be undone.
kab: Tamzelt-a ur tettwasefsax ara.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
kab: Iḍumman

en: Empty Trash
kab: Taqecwalt n iḍumman tilemt

en: Open Trash
kab: Ldi taqecwalt iḍumman

en: Log Out...
kab: Bru i tuqqna...

en: Power Off...
kab: Ssens-it...

en: Remove 'Window list'
kab: Kkes umuɣ n isfuyla

en: All windows
kab: Akk isfuyla

en: Manage workspaces (Expo)
kab: Sefrek tallunin umahil (Expo)

en: Add a new workspace
kab: Rnu-d  umahil tamynut

en: Remove the current workspace
kab: Sfeḍ tallunt-a n umahil

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
kab: Amagnu

en: Left
kab: Azelmaḍ

en: Right
kab: Ayeffus

en: Upside-down
kab: Meqlubi

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
kab: Sken

en: Configure display settings...
kab: Swel iɣewwaṛen n uskan...

en: Clock
kab: Tamrint

en: Edit launcher
kab: Beddel asekkar

en: Photo Frame
kab: Tifelwit n tewlafin

en: Control Center
kab: Amas n wenzaḍ

en: Users and Groups
kab: Iseqdacen d igrawen

en: Add or remove users and groups
kab: Rnu neɣ kkes iseqdacen akked igrawen

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
kab: Anasiw aḥlis

en: Turn on-screen keyboard on or off
kab: Rmed neɣ ssens anasiw amwalan

en: Valid name
kab: Isem ameɣtu

en: The name cannot be empty.
kab: Isem ur izmir ara ad yili d ilem.

en: Valid executable
kab: Imselkem uɣbil

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
kab: Imselkem-a ur yeɣbil ara. Ur yezmir ad yili d ilem, yerna tallunin n webrid ilaq ad ttusezwrent s temgal-slacin (/).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
kab: Asekker ur yettmagga ara deg umḍiq-a. Tebɣiḍ ad t-ternuḍ ɣer tnarit ?

en: Choose a command
kab: Fren taladna

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
kab: Tebɣiḍ daɣen ad ternuḍ asekkar-a ɣer ugbur (deg taggayt "ayen nniḍen")

en: Screen Locker
kab: Agdil usekkeṛ

en: Please type an away message for the lock screen
kab: Jerred ttxil-k(m) kra n yizen n tibewt i ugdil isekkeṛ

en: Preferences
kab: Ismenyifen

en: Hardware
kab: Arrum

en: Administration
kab: Tadbelt

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
kab: aẓeṭṭa, war tanila, wifi, ethernet, broadband, internet

en: color, profile, display, printer, output
kab: ini, amaɣnu, askan, taseggazt, tuffɣa

en: Graphics Tablet
kab: Taṭabliet tudlift

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
kab: wacom, suḍen, taṭablet, udlifen, seddeṛ, astilit

en: printers, laser, inkjet
kab: tisaggazin, laser, inkjet

en: Firewall
kab: Aɣṛab n tmes

en: firewall, block, filter, programs
kab: amgal-times, rgel, sisti, ahilen

en: Languages
kab: Tutlayin

en: language, install, foreign
kab: tutlayin, sbedd, tiberraniyin

en: Input Method
kab: Tarrayt n usekcem

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
kab: tutlayt, sebded, tabeṛṛanit, asekcem, tarrayt, tacinwat, takurit, tajaponit, tira

en: Login Window
kab: Asfaylu n usesteb

en: login, lightdm, manager, settings, editor
kab: kcem, lightdm, amsefrak, iɣewwaṛen, amaẓrazg

en: Driver Manager
kab: Amsefrak n inuḍafen

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
kab: avidyu, anuḍaf, wifi, takarḍa, ingawien,nvidia, radeon, amaynu, fglrx

en: Nvidia Settings
kab: Iɣewwaren n Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
kab: ividyuten, inuḍafen, amli, nvidia, iɣewwaren

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
kab: Iɣbula n iseɣẓanen

en: ppa, repository, package, source, download
kab: ppa, temsersiwt, akemmus, taɣbalut, asider

en: Package Management
kab: Asefrek n ikemmusen

en: update, install, repository, package, source, download
kab: leqqem, sbedd, asarsay, akemmus, aɣbalu, sider

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
kab: aseqdac, iseqdacen, amiḍan, imiḍanen, agraw, igrwen, awal uffir

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
kab: bluetooth, dongle, asiweḍ, aziraz

en: Manage Services and Units
kab: Sefrek imeẓluyen aked iferdisen

en: systemd, units, services, systemctl, init
kab: systemd, iferdisen, imeẓluyen, systemctl, init

en: Disks
kab: Iḍebsiyen

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
kab: iḍebsiyen, sefrk, arum, asefrek, aquran, hdd, tasarut, amasal, sfeḍ, arem, snulfu-d, iso, ISO, aḍebsi, tugna

en: Online Accounts
kab: Imiḍanen ɣef uẓeḍḍa

en: Back to all settings
kab: Tuɣalin ɣer iɣewwaren merra

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
kab: Isem n ugraw ulamek ara yesɛu isekkilen imeqranen neɣ isekkilen n talunt

en: Change Password
kab: Snifel awal uffir

en: New password
kab: Awal uffir amaynut

en: Confirm password
kab: Sentem awal uffir

en: Generate a password
kab: Sirew awal uffir

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
kab: Awal n unekcum-inek ilaq ad isɛu 8 n isekkilen di teɣzi

en: Show password
kab: Sken awal uffir

en: An error occurred. Your password was not changed.
kab: Teḍra-d tucḍa. Awal n inekcum-inek ur yettwabeddel ara.

en: Change
kab: Snifel

en: Too short
kab: Wezzil

en: Weak
kab: D uḍɛif

en: Fair
kab: Uɣdim

en: Good
kab: Igerrez

en: Strong
kab: Iǧhedd

en: Standard
kab: Anaway

en: Administrator
kab: Anedbal

en: Account Type
kab: Tawsit n umiḍan

en: Full Name
kab: Isem anguz

en: Invalid username
kab: Isem n useqdac d urameɣtu

en: A user with the name '%s' already exists.
kab: Yella yakan useqdac s yisem n useqdac '%s'.

en: Users
kab: Iseqdacen

en: Groups
kab: Igrawen

en: Click to change the picture
kab: Ssed iwakken ad tbeddeleḍ tugna

en: Browse for more pictures...
kab: Snirem i wugar n tugniwin...

en: Click to change the name
kab: Ssed iwakken ad tbeddeleḍ isem

en: Click to change the password
kab: Ssed iwakken ad tbeddeleḍ isem n unekcum

en: Click to change the groups
kab: Ssed iwakken ad tbeddeleḍ igrawen

en: Picture
kab: Tugna

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
kab: Isem

en: Open
kab: Ldi

en: Images
kab: Tugniwin

en: No password set
kab: Ula d awal uεeddi ur yettuswel

en: Set at login
kab: Sbadu deg usulay n tuqqna

en: This user is currently logged in
kab: Aseqdac-a yeqqen yakan

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
kab: Akaram udmawan n useqdac-a d imceffeṛ. Iwakken ad yettwaḥrez  ukeččum ɣer kra n ukaram imceffeṛ,  d aseqdac kan i izemren ad ibeddel awal uεeddi.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
kab: S tidet tebɣiḍ ad tsefḍeḍ  ɣef lqaε %s akked ifuyla merra icudden ɣer useqdac-a ?

en: This group is set as %s's primary group
kab: Agraw-agi ittwasbed am  %s's ugraw azwaran

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
kab: S tidet tebɣiḍ ad tsefḍeḍ  ɣef lqaε %s ?

en: Group Name
kab: Isem n ugraw

en: Previous instance
kab: Tummant tuzwirt

en: Next instance
kab: Tummant i d-iteddun

en: More options
kab: Ugar n textiriyin

en: Import from a file
kab: Kter-d si kra n ufaylu

en: Export to a file
kab: Sifeḍ ɣer kra n ufaylu

en: Reset to defaults
kab: Tiririt s lexṣas

en: Reload %s
kab: Sali tikkelt-nniḍen %s

en: Settings for %s
kab: Iɣewwaren i  %s

en: Select or enter file to export to
kab: Fren neɣ jerred afaylu ara tessifdeḍ

en: JSON files
kab: Ifuyla JSON

en: Select a JSON file to import
kab: Fren afaylu JSON ara d-tketreḍ

en: Cancel Job
kab: Sefsex amahil

en: Do you really want to cancel this job?
kab: D tidet tebɣiḍ ad tsefsxeḍ amahil-agi?

en: Keep Printing
kab: Kemmel asiggez

en: Do you really want to cancel all jobs?
kab: D tidet tebɣiḍ ad tsefsxeḍ akk imahilen?

en: Cancel All Jobs
kab: Sefsex akk imailen

en: Random
kab: Agacuṛan

en: Show
kab: Sken

en: Item
kab: Aferdis

en: Select a date
kab: Fren Azemz

en: Select a time
kab: Fren akud

en: Hour
kab: Asrag

en: Minute
kab: Taseddidt

en: Second
kab: Tasint

en: This applet is currently enabled
kab: Tapliḍt-agi termed akka tura

en: This desklet is currently enabled
kab: Tasnast-agi n tnarit termed akka tura

en: This extension is currently enabled
kab: Azgrir-agi irmed akka tura

en: by %s
kab: sɣur %s

en: Configure
kab: Swel

en: This is a system applet. It cannot be removed.
kab: Tagi d tapliḍt n unagraw. Ulamek ara tettwakkes.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
kab: Tagi d tapliḍt n unagraw. Ulamek ara tettwakkes.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
kab: Wagi d asiɣzef n unagraw. Ulamek ara yettwakkes.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
kab: Tapliḍt-agi tesɛa tiɣriwin n twuri i yezemren ad d-glunt s usegres neɣ uguren n tmellit n Cinnamon . Ma tmugreḍ iɣelluyen neɣ uguren n temellit, ttxil-k kkes Ttapliḍt-agi.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
kab: Tasnast-agi n tnarit tesɛa tiɣriwin n twuri i yezemren ad d-glun uɣelluy neɣ s wugur n tmellit n Cinnamon. Ma tmugreḍ iɣelluyen neɣ uguren n tmellit, ttxil-k eɛreḍ ad t-tekkseḍ.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
kab: Asiɣzef-agi  yesɛa tiɣriwin n twuri i yezemren ad d-glun uɣelluy neɣ s wugur n tmellit n Cinnamon. Ma tmugreḍ iɣelluyen neɣ uguren n tmellit, ttxil-k eɛreḍ ad t-tekkseḍ.

en: About
kab: Γef

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
kab: Asiɣzef-inek m %s ur yemṣada ara akked lqem-inek m n Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
kab: Aṭas n tummanin i yettwaldin. Tebɣiḍ ad tent-tmedleḍ akk ?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
kab: Tebɣiḍ ad tekseḍ akk %s?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
kab: Tamzelt-a d tin ara d-yerren akk tiplettin ileḥḥun s lexṣas. S tidet d ayen i tebɣiḍ ad tgeḍ ?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
kab: Tamzelt-a d tin ara d-yerren akk tidesklettin ileḥḥun s lexṣas. S tidet d ayen i tebɣiḍ ad tgeḍ ?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
kab: Atan tettedduḍ ad tessenseḍ isɣezfen akk ileḥḥun. D s tidet d ayen i tebɣiḍ ad tgeḍ ?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
kab: Ayagi ad yekkes akk tigawin. Tetḥeqqeḍ belli tebɣiḍ ad tgeḍ ayagi ?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
kab: Yella wayen ur neddi ara mi yettwazdem %s. Ttxil-k tḥeqqeq belli tseqdaceḍ lqem angaru, sakin azen aneqqis n tuccḍa i weneflay.

en: Installed
kab: Yettusbedd

en: Install
kab: Sebded

en: Update
kab: Leqqem

en: Sort by
kab: Fren s

en: Popularity
kab: Cciεa

en: Date
kab: Azemz

en: Upgradable
kab: Sali lqem

en: More info
kab: Ugar n talɣut

en: Refresh
kab: Sismeḍ

en: Update all
kab: Leqqem kulec

en: %d update available | %d updates available
kab[0]: %d n lqem iwjed
kab[1]: %d n ileqman wejden

en: No updates available
kab: Ulac ileqman iwejden

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
kab: Ttekki ɣef uzeɣbub, syin rnu ttekki  ɣef yiwen yini anda i k-(m)-yehwa deg udegdil akken ad tferneḍ ini

en: Click to set a new accelerator key.
kab: Ttekki neɣ efk acekkaḍ d amaynu i  tqeffalin.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
kab: Ttekki ɣef <Échap (Esc)> neɣ nqeb ɣef usefsex n temzelt.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
kab: Ttekki ɣef <Tuɣalin ɣer deffir>akken ad tsefḍeḍ asemwatin yellan gar tqeffalin.

en: unassigned
kab: ur nettuwennez ara

en: Pick an accelerator
kab: Fren abrid igezmen deg unasiw

en: Continue
kab: Kemmel

en: Checking dependencies
kab: Asenqed n tgilin

en: Please install: %s
kab: Ttxilek sebed: %s

en: _Cancel
kab: _Sefsex

en: _Open
kab: _Lldi

en: Sound files
kab: Ifayluten n imesli

en: Downloading images:
kab: Asider n tugniwin:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
kab: Teḍra-d tuccḍa deg uneɛruḍ n wadduf ɣer uqeddac. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen akka cewya.

en: Refreshing the cache
kab: Sismeḍ tazarkatut

en: Installing %s
kab: Asbeddi n %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
kab: Teḍra-d tuccḍa deg uneɛruḍ n usbeddi n %s. Ttxil-k azen aneqqis n tuccḍa-yagi i weneflay.

en: Uninstalling %s
kab: Asbeddi n %s

en: A problem occurred while removing %s.
kab: Yeḍra-d wugur di tukksa n %s.

en: 
    
    Details:  %s
kab: 
    
    Talqayt:  %s

en: Add new entry
kab: Rnu anekcum amaynut

en: Remove selected entry
kab: Kkes anekcum yettwafernen

en: Edit selected entry
kab: Ẓreg anekcum yettwafernen

en: Move selected entry up
kab: Smutti anekcum yettwafernen d asawen

en: Move selected entry down
kab: Smutti anekcum yettwafernen d akessar

en: Edit entry
kab: Ẓreg anekcum

en: Configure accessibility features
kab: Aswalo n tmesɣent  n tuffart

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
kab: tlinint, awal, adduf, zoom, tiqeffalin, tamarit

en: Visual
kab: Askan

note: Visual Aids
en: Visual Aids
kab: Imεawnen yettbinen

en: High contrast
kab: Tanmarit εlayen

en: Large text
kab: Aḍris ahrawan

en: Screen reader
kab: Ameɣri n ugdil

en: Configure screen reader
kab: Seɣwer ameɣri n ugdil

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
kab: Semɣeṛ/Semẓi afellaru

en: Enable zoom
kab: Rmed asemɣeṛ/asemẓi

en: Magnification
kab: Asemɣer

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
kab: Ittwarermed

en: Mouse wheel modifier
kab: Abeddal n tlibint n tɣerdayt

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
kab: M'akken ara yili ubeddal-a iṣubb, asudeɣ n tverdayt ad yernu neɣ ad yessenqes deg zzom.

en: Scroll at screen edges
kab: Asudeɣ  ɣef waduren n wegdil

en: Keep cursor centered
kab: Eǧǧ taḥnaccaṭ deg tlemmast

en: Cursor moves with contents
kab: Taḥnaccaṭ tettbeddil amkan akked  wegbur

en: Cursor pushes contents around
kab: Taḥnaccaṭ teddeggir agbur i d-yezzin

en: Mouse tracking mode
kab: Askar n weḍfar n tɣerdayt

en: Lens mode
kab: Askar n tlintit

en: Square
kab: Amkuẓ

en: Horizontal strip
kab: Tasfift taglawant

en: Vertical strip
kab: Tasfift taratakt

en: Lens shape
kab: Talɣa n tlintit

en: Full screen
kab: Agdil ačuran

en: Top half
kab: Azgen ufella

en: Bottom half
kab: Azgen n wadda

en: Left half
kab: Azgen azelmaḍ

en: Right half
kab: Azgen ayeffus

en: Screen position
kab: Ideg deg ugdil

en: Enable the on-screen keyboard
kab: Rmed anasiw n twalit

en: Touch
kab: Amaḍes

en: Full scale
kab: Yeččur

en: Scanning
kab: Tasleṭ

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
kab: Timersa n unasiw

en: At the bottom of the screen
kab: Di tama n wadda n ugdil

en: At the top of the screen
kab: Di tama ufella n ugdil

en: Keyboard position
kab: Adig n unasiw

en: A quarter of the screen
kab: Rbeɛ n ugdil

en: A third of the screen
kab: Ttelt n ugdil

en: Half of the screen
kab: Azgen n ugdil

en: Keyboard size
kab: Tiddi n unasiw

en: Show the keyboard any time something expects input
kab: Sken-d anasiw m'ara yili yetturaju ujerred

en: Show keyboard only when the user activates it
kab: Sken-d anasiw m'ara irmed-it kan useqdac

en: Activation mode
kab: Askar n wermad

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
kab: Inamalen unasiw

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
kab: Seqdec anamal amwalan i Verr Maj d Num

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
kab: Seqdec anamal amaslan i Verr Maj d Num

en: Sound to use Caps or Num Lock on
kab: Imesli ara d-yeffɣen ma tettusekkeṛ Verr Maj d Num

en: Sound to use Caps or Num Lock off
kab: Imesli ara d-yeffɣen ma tettuserreḥ Verr Maj d Num

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
kab: Tiririt i uneḍru ( d ayen ilaqen i ujerred n tiɣriyin ɣer kra n tedhelt)

en: Enable visual alerts
kab: Rmed timunar timwalanin

en: Flash the entire monitor
kab: Err agdil merra-ines ad yettebririq

en: Flash the active window
kab: Err asfaylu urmid ad yettebririq

en: Visual style
kab: Aɣan amwalan

en: Enable audio alerts
kab: Rmed timunar timeslanin

en: Sound to use for window alerts
kab: Imesli ara yettwasqedcen i tmunar n usfaylu

en: Typing assistance
kab: Tadhelt n tiyiti deg unasiw

note: Stickykeys
en: Sticky keys
kab: Asenṭeḍ n  tqeffalin

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
kab: Sifer talubbayt n tqeffalin ubeddel am akken d tamsuddest

en: Disable if two modifiers are pressed together
kab: Ssens m'ara yili ṣubbent snat tqeffalin ɣef tikelt

en: Alert when a modifier key is pressed
kab: Ssemner-d ma tṣubb kra n tqeffalt

note: Slowkeys
en: Slow keys
kab: Ẓẓayit tqeffalin

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
kab: Uqem amenḍar gar teswiεt m'ara tili tqeffalt tṣubb d teswiεt ideg ara tettwaqbel

en: Alert when a key is pressed
kab: Xebber-d ma tella kra n tqeffalt iṣubben

en: Alert when a key is accepted
kab: Xebber-d ma tella kra n tqeffalt yettwaqeblen

en: Alert when a key is rejected
kab: Xebber-d ma tella kra n tqeffalt ur nettwaqbel

en: Acceptance delay
kab: Amenḍar n weqbal

en: Short
kab: Wezzil

en: Long
kab: Γezzif

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
kab: Tiqeffalin yettbumbin

en: Ignore fast duplicate keypresses
kab: Ur ḥetteb ara ittekkiyen iruraden yettemcabin ɣef tqeffalin

note: Mousekeys
en: Mouse keys
kab: Tiqeffalin n tɣerdayt

en: Control the pointer using the keypad
kab: Senqed ameswaṛ s tesga tumḍint

en: Initial delay
kab: Amenḍar amenzu

en: Shorter
kab: Wezzil ugar

en: Longer
kab: Γezzif ugar

en: Acceleration time
kab: Akud n weckaḍ

en: Maximum speed
kab: Arured afellay

en: Slower
kab: Ẓẓay ugar deg tikli

en: Faster
kab: D arurad ugar

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
kab: Ssker-d anqab wis sin s tqeffalt tagejdant ara teǧǧeḍ tṣubb

en: Trigger a click when the pointer hovers
kab: Ssker-d anqab s tqeffalt tagejdant ara teǧǧeḍ tṣubb

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
kab: Amenḍaṛ

en: Motion threshold
kab: Tirehfi n umussu

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
kab: Tirehfi n umussu

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
kab: Hraw

en: Actions
kab: Tigawin

en: Manage
kab: Sefrek

en: Download
kab: Sider

en: Layout
kab: Aseggem n usebter

en: Enable
kab: Sermed

en: Disable
kab: Sexsi

en: Remove all
kab: Kkes akk

en: Manage Cinnamon applets
kab: Sefrek tiplatin n Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
kab: Tzemreḍ ad tsefḍeḍ iferdisen d usligen deg uskar n teẓrigt s wegbur asatlan.

en: applet
kab: tapleḍt

en: Installed applets
kab: Tiplitin yettusbedden

en: Reset all
kab: Alles awennez i kulec

en: Previous Panel
kab: Agalis uzwir

en: Next Panel
kab: Agalis uḍfir

en: Solid color
kab: Ini amsari

en: Horizontal gradient
kab: Ini s tfesna aglawan

en: Vertical gradient
kab: Ini s tfesna aratak

en: No picture
kab: Ulac tugna

en: Mosaic
kab: Tamusakt

en: Centered
kab: Yettunemmes

en: Scaled
kab: Deg tfesna

en: Stretched
kab: Yennejbad

en: Spanned
kab: Yettufser

en: Background color
kab: Ini n ugilal

en: Change your desktop's background
kab: Beddel agilal n tnarit-ik

en: background, picture, slideshow
kab: agilal, tugna, askan n tmaccagin

en: Backgrounds
kab: Idren n wegdil

en: Add Folder
kab: Rnu akaram

en: Add new folder
kab: Rnu akaram d amaynu

en: Remove selected folder
kab: Sfeḍ akaram yettwafernen

en: Play backgrounds as a slideshow
kab: Sεeddi-d idren n wegdil d tigiri

en: minutes
kab: tisdadin

en: Play images in random order
kab: Amizzwer agacuran

en: Picture aspect
kab: Tuggwa n tugna

en: Manage date and time settings
kab: Sefrek iɣewwaṛen n wazemz akked wakud

en: time, date, calendar, format, network, sync
kab: akud, azemz, awiyat, amasal, aẓeṭṭa, amtawi

en: Date & Time
kab: Azemz & Akud

en: Date and Time
kab: Azemz d wakud

en: Network time
kab: Asrag n uẓeḍḍa

en: Manually set date and time
kab: Sbadu azemz d usrag s ufus

en: Format
kab: Amasal

en: Use 24h clock
kab: Seqdec tamrin n 24ts

en: Display the date
kab: Sken azemz

en: Display seconds
kab: Sken-d tisinin

en: Use locale default
kab: Seqdec islugan iwandanaen s lexṣas

en: Sunday
kab: Acer (lḥedd)

en: Monday
kab: Arim

en: First day of week
kab: Ass ameswaru n yimalas

en: Region
kab: Tamnaḍt

en: City
kab: Aɣrem

en: System
kab: Anagraw

en: Source Code
kab: Angal aɣbalu

en: File Manager
kab: Asefrak n ifuyla

en: Plain Text
kab: Aḍris amsari

en: Select an application for audio CDs
kab: Fren asnas i CDs asfeldan

en: Select an application for video DVDs
kab: Fren asnan i uvidyu DVD

en: Select an application to run when a music player is connected
kab: Fren asnas iwumi ara tserrḥeḍ m'ara yili yeqqen kra n yimeɣri n uẓawan

en: Select an application to run when a camera is connected
kab: Fren asnas ad tt-seduḍ m'ara ad tens takamirat

en: Software
kab: Aseɣẓan

en: Select an application for software CDs
kab: Fran asnas i iCD-iyen ideg llan iseɣẓanen

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
kab: aḍebsi DVD asfeldan

en: blank Blu-ray disc
kab: aḍebsi Blu-ray d ilem

en: blank CD disc
kab: aḍebsi CD d ilem

en: blank DVD disc
kab: aḍebsi DVD d ilem

en: blank HD DVD disc
kab: aḍebsi HD DVD d ilem

en: Blu-ray video disc
kab: Aḍebsi Blu-ray uvidyu

en: e-book reader
kab: imeɣri n e-book

en: HD DVD video disc
kab: Aḍebsi HD DVD uvidyu

en: Picture CD
kab: Aḍebsi CD n tungniwin

en: Super Video CD
kab: Super-vidyu CD

en: Video CD
kab: Vidyu CD

en: Windows software
kab: Iseɣẓanen n Windows

en: Ask what to do
kab: Steqsi d acu ara tgeḍ

en: Open folder
kab: Ldi akaram

en: Do nothing
kab: Ur tegg acmek

en: Other Media
kab: Amidya-nniḍen

en: Select how other media should be handled
kab: Fren amek ara ttusferken imidyaten-nniḍen

en: _Action:
kab: _Tigawt:

en: Preferred Applications
kab: Isnasen imenyafen

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
kab: allal n teywalt, imezwar, isnasen, ahilen, allalen yettwakkasen, iminig, email, awitay, aẓawan, tividyutin, tiwtafin, tugniwin, cd, taɣuri tawurmant, inurifen, izegrar

en: Preferred applications
kab: Isnasen imenyafen

en: Removable media
kab: Kkes amidya

en: Prompt or start programs on media insertion
kab: Sedmer-d i tmegriwt n kra umidya

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
kab: _Amidya-nniḍen...

en: Manage your Cinnamon desklets
kab: Sefrek tideskeltin-ik (m) n Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
kab: Tzemreḍ ad tsefḍeḍ iferdisen d usligen deg tnarit s ubrid n wegbur asatlan n tdiskeltin

en: desklet, desktop, slideshow
kab: tadisklet, tanarit, tigri

en: Desklets
kab: Tideskeltin

en: General Settings
kab: Iɣewwaren imuta

en: General Desklets Settings
kab: Iɣewwaren imuta n tdiskeltin

en: No decoration
kab: Ulac adlag

en: Border only
kab: Iri kan

en: Border and header
kab: Iri aked inixef

en: Decoration of desklets
kab: Adlag n tdiskeltin

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
kab: Tamawat : llant kra n tidskeltin ara yeḥwiǧen tilin n wadur/afqerru

en: Such requirements override the settings selected here
kab: Isɣawsaten-a ad ilin deg umkan iɣewwaren yettwafernen dayi

en: Snap desklets to grid
kab: Semyeḍfer tidiskeltin deg iẓiki

en: Width of desklet snap grid
kab: Tehri n yiẓiki n  tuddma n tdiskeltin

en: Installed desklets
kab: Tidisklitin yettusbedden

en: Manage your desktop icons
kab: Sefrek taykunin n tnarit-inek

en: desktop, home, button, trash
kab: tanarit, akaram udmawan, taqeffalt, taqerṭilt, iḍumman

en: Desktop
kab: Tanarit

en: Manage display settings
kab: Sefrek iɣewwaṛen n ubeqqeḍ

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
kab: askan, agdil, asefrak, layout, tabadut, uslig, lcd

en: Disable automatic screen rotation
kab: Sens abran awurman n wegdil

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
kab: Fren taxtirit-a akken ad tessenseḍ abran awurman n wegdil  deg yengawiyen yettusgulfen s icekkaḍ-mitren yettuqeblen.

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
kab: Fren tawuri-agi akken akken ad tbeqqeḍeḍ tiwuriwin-nniḍen.

en: Control Cinnamon visual effects.
kab: Sefrek isemda imeẓriyen n Cinnamon.

en: effects, window
kab: isemda, asfaylu

en: Effects
kab: Isemda

en: Desktop and window effects
kab: Tanarit akked yisemda n usfaylu

en: Effects on dialog boxes
kab: Isemda ɣef tnakatin n udiwenni

en: Effects on menus
kab: Isemda ɣef wumuɣen

en: Session startup animation
kab: Asmussu mi ara tekker  tɣimit

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
kab: Asemdu nufessuy ɣef umuɣen n usudeɣ (md: deg yegburen n yesnansen)

en: Window effects
kab: Isemda n usfaylu

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
kab: Ulac

en: Traditional
kab: Amensay

en: Closing windows
kab: Amdal n isfuyla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
kab: Tifsit

en: Minimizing windows
kab: Asimẓi n isfuyla

en: Manage your Cinnamon extensions
kab: Sefrek izsiɣzaf n Cinnamon

en: extension, addon
kab: asiɣzef

en: Extensions
kab: Isiɣzifen

en: Installed extensions
kab: Isɣezfen yettusbedden

en: Disable all
kab: Sexsi i meṛṛa

en: Configure system fonts
kab: Seɣwer tisefsa n unagraw

en: font, size, small, large
kab: tasefsit, tiddi, tamecṭuḥt, tahrawnant

en: Font Selection
kab: Tafrayt n tsefsit

en: Default font
kab: Tasefsit n lexṣas

en: Desktop font
kab: Tasefsit n tnarit

en: Document font
kab: Tasefsit n utaftar

en: Monospace font
kab: Tasefsit tayanellunt

en: Window title font
kab: Tasefsit n uzwel n usfaylu

en: Font Settings
kab: Iɣewwaren n tsefsit

en: Grayscale
kab: Iswiren n yini aciban

en: Slight
kab: Meẓẓi

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
kab: Alemmas

en: Full
kab: Ačuran

en: Vertical RGB
kab: RGB ubdid

en: Vertical BGR
kab: RGB ubdid

en: Text scaling factor
kab: Amgi n usellum n weḍris

en: Hinting
kab: Areqqeε

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
kab: Areqqeε d ayen yettaǧǧan aḍris ad d-yeffeɣ d ifaw, tettishil tɣuri-s deg ugdil.

en: Antialiasing
kab: Amzay

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
kab: Amzay yettarra ɣef ugdil aḍris d alewwaɣ yerna yeshel i tɣuri

en: RGBA Order
kab: Amizzwer RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
kab: Amizzwer n iferdisen n ipiksilen inaddawen ɣef ugdil LCD, yettwaseqdec kan ticki amzay yettusbadu ɣer 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
kab: Ixtiriyen yemgarasen n Cinnamon

en: logging, click
kab: anekcum, senned

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
kab: Amatu

en: Compositor Options
kab: Iɣewwaṛen n umsuddes

en: Disable compositing for full-screen windows
kab: Ssens tasudest i yisfula i d-yeffɣen s wegdil ačuran

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
kab: Fren taxtirit-a akken ad teǧǧeḍ isnasen i d-yeffɣen s wegdil ačuran ad sεun timelliyin ifazen. Sefsex afran ma tmugreḍ-d kra n ucerrig n wegdil deg weskar n wegdil ačuran.

en: Miscellaneous Options
kab: Tixtiriyin Yem

en: Enable timer when logging out or shutting down
kab: Rmed amessḍan bu-usmezger m'akken ara tsekkṛeḍ

en: Timer delay
kab: Amenḍar

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
kab: tasinin

en: Memory limit
kab: Tilist n tkatut

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
kab: Ales asekker n Cinnamon  ticki isseqdac aṭas n tkatut

en: MB
kab: KAṬ

en: Check frequency
kab: Senqed asnagar

en: Switch to right workspace
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil tayeffust

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil tazelmaḍt

en: Minimize window
kab: Semẓi asfaylu

note: Windows
en: Maximize window
kab: Semɣer asfaylu

en: Close window
kab: Mdel asfaylu

en: Move window to right workspace
kab: Smutti asfaylu ɣer tama tayefust n tallunt n umahil

en: Move window to left workspace
kab: Smutti asfaylu ɣer tama tazelmaḍt n tallunt n umahil

en: Push tile up
kab: Degger ciṭuḥ d asawen

en: Push tile down
kab: Degger ciṭuḥ d aksar

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
kab: Degger ciṭuḥ ɣer zelmaḍ

en: Push tile right
kab: Degger ciṭuḥ ɣer yefus

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
kab: Sken afellaru

en: Volume up
kab: Rnu-yas i ubleɣ

en: Volume down
kab: Ssider-as i ubleɣ

note: Sound and Media
en: Volume mute
kab: Gzem imesli

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
kab: Ḥbes / kemmel taɣuri

en: Next track
kab: Tafuɣalt tuḍfirt

en: Previous track
kab: Tafuɣalt tuzwirt

en: Run a command
kab: Selkem amezḍay

en: Enter a command
kab: Sekcem taladna

en: Manage hotcorner settings
kab: Sefrek iɣewwaren n tɣemmar timegza

en: hotcorner, overview, scale, expo
kab: tiɣemmar timegza, imeẓri amatu, asellum, expo

en: Hot Corners
kab: Tiɣemmar timegza

en: Show all workspaces
kab: Sken-d akk tallunin  umahil

note: Expo
en: Show all windows
kab: Sken akk isfuyla

en: Enable this corner
kab: Sermed tiɣmert

en: Type a command...
kab: Anaw n unezḍay...

en: Activation delay (ms)
kab: Amenḍar n usermed (ms)

en: Unknown size
kab: Tiddi tarussint

en: Unknown CPU
kab: CPU arussin

en: Operating System
kab: Anagraw n wammud

en: Cinnamon Version
kab: Lqem n Cinnamon

en: Processor
kab: Asasker

en: Memory
kab: Takatut

en: GiB
kab: GAṬ

en: Hard Drives
kab: Iḍebsiyen iquṛanen

en: Hard Drive
kab: Aḍebsi aquṛan

en: GB
kab: GAṬ

en: Graphics Card
kab: Takarḍa tudlift

en: Display system information
kab: Sken talɣut ɣef unagraw

en: System Info
kab: Talɣut ɣef unagraw

en: Upload system information
kab: Ssali-d isallen unagraw

en: No personal information included
kab: Ula d isalli udmawan ur d-yeddi

en: Troubleshooting
kab: Aqeεεed

en: Windows
kab: Isfuyla

en: Positioning
kab: Timsersiwt

en: Tiling and Snapping
kab: Asɣarreb d ucuddu

en: Inter-workspace
kab: Agar-tallunin n umahil

en: Inter-monitor
kab: Gar-yegdilen

en: Workspaces
kab: Tallunin n umahil

en: Direct Navigation
kab: Asikel usrid

en: Screenshots and Recording
kab: Tuṭṭfiwin n ugdil aked usekles

en: Launchers
kab: Imsinḍen

en: Sound and Media
kab: Imesli aked umidya

en: Quiet Keys
kab: Imserrḥen

en: Universal Access
kab: Addaf ameɣradan

en: Custom Shortcuts
kab: Inegzumen Yugnen

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
kab: Sken agdil n ufran n isfuyla

en: Show the workspace selection screen
kab: Sken agdil n ufran n tallunt n umahil

en: Cycle through open windows
kab: Snilles aεeddi ɣer isfuyla yemgaraden

en: Cycle backwards through open windows
kab: Uɣal-d ɣer deffir gar isfuyla yeldin

en: Cycle through open windows of the same application
kab: Snilles aεeddi ɣer isfuyla yemgaraden yellan deg yiwen wesnas

en: Cycle backwards through open windows of the same application
kab: Uɣal-d ɣer deffir gar isfuyla yemgaraden yellan deg yiwen wesnas

en: Run dialog
kab: Sker adiwenni

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
kab: Rmed/ sens Looking Glass

en: Unmaximize window
kab: Sefsex asmeɣer usfaylu

en: Activate window menu
kab: Sermed umuɣ n usfaylu

en: Raise window
kab: Sizwer asfaylu

en: Lower window
kab: Ssaṭer asfaylu

en: Toggle maximization state
kab: Rmed/ssens addad

en: Toggle fullscreen state
kab: Σeddi ɣer weskar n wegdil ačuran

en: Toggle shaded state
kab: Rmed/ssens addad ukbil

en: Toggle always on top
kab: Rmed/ssens "deg uswir amenzu"

en: Toggle showing window on all workspaces
kab: Sεeddi askan isfuyla ɣer tnariyin merra

en: Increase opacity
kab: Rnu deg tfedsi

en: Decrease opacity
kab: Ssenqes i tfedsi

en: Toggle vertical maximization
kab: Rmed/ssens asemɣer aratak

en: Toggle horizontal maximization
kab: Rmed/ssens asemɣer aglawan

note: Windows - Positioning
en: Resize window
kab: Beddel tisektiwin n usfaylu

en: Move window
kab: Smutti asfaylu

en: Center window in screen
kab: Err asfaylu di tlemast n ugdil

en: Move window to upper-right
kab: Smutti asfaylu ɣer tama n ufella tayefust

en: Move window to upper-left
kab: Smutti asfaylu ɣer tama n ufella tazelmaḍt

en: Move window to lower-right
kab: Smutti asfaylu ɣer tama n wadda tayefust

en: Move window to lower-left
kab: Smutti asfaylu ɣer tama n wadda tazelmaḍt

en: Move window to right edge
kab: Smutti asfaylu ɣer yiri ayefus

en: Move window to top edge
kab: Smutti asfaylu ɣer yiri n ufella

en: Move window to bottom edge
kab: Smutti asfaylu ɣer yiri n wadda

en: Move window to left edge
kab: Smutti asfaylu ɣer yiri azelmaḍ

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil tamaynutt

en: Move window to workspace 1
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 1

en: Move window to workspace 2
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 2

en: Move window to workspace 3
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 3

en: Move window to workspace 4
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 5

en: Move window to workspace 5
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 5

en: Move window to workspace 6
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 6

en: Move window to workspace 7
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 7

en: Move window to workspace 8
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 8

en: Move window to workspace 9
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 9

en: Move window to workspace 10
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 10

en: Move window to workspace 11
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 11

en: Move window to workspace 12
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt n umahil 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
kab: Smutti asfaylu ɣer tama tazelmaḍt n ugdil

en: Move window to right monitor
kab: Smutti asfaylu ɣer tama tayefust n ugdil

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 1

en: Switch to workspace 2
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 2

en: Switch to workspace 3
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 3

en: Switch to workspace 4
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 4

en: Switch to workspace 5
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 5

en: Switch to workspace 6
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 6

en: Switch to workspace 7
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 7

en: Switch to workspace 8
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 8

en: Switch to workspace 9
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 9

en: Switch to workspace 10
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 10

en: Switch to workspace 11
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 11

en: Switch to workspace 12
kab: Sεeddi ɣer tallunt umahil 12

note: System
en: Log out
kab: Ffeɣ

en: Shut down
kab: Sexsi

en: Lock screen
kab: Isekkeṛ ugdil

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
kab: Ṭṭef-d tuddma n wegdil i kra n teɣzut

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
kab: Nɣel tuddma n wegdil n kra n wegdil ɣer umendad ufus

en: Take a screenshot
kab: Ṭṭef-d tuddma n wegdil

en: Copy a screenshot to clipboard
kab: Nɣel tuddma n wegdil ɣer umendad ufus

en: Take a screenshot of a window
kab: Ṭṭef-d tuddma n wegdil n kra n usfaylu

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
kab: Nɣel tuddma n wegdil n kra n usfaylu ɣer umendad ufus

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
kab: Sεeddi asekles n tnarit (yeṭṭalab-d aεiwed n weskar n Cinnamon)

en: Rotate display
kab: Tti abeqqeḍ

en: Orientation Lock
kab: Sekkeṛ abran n wegdil

en: Increase screen brightness
kab: Rnu asfaw n ugdil

en: Decrease screen brightness
kab: Senqes asfaw n ugdil

en: Toggle keyboard backlight
kab: Sεeddi asfaw amendeffir n unasiw

en: Increase keyboard backlight level
kab: Rnu i uswir n wesfaw amendeffir n unasiw

en: Decrease keyboard backlight level
kab: Senqes i uswir n wesfaw amendeffir n unasiw

en: Toggle touchpad state
kab: Sεeddi addad n telwiḥt tamaḍest

en: Turn touchpad on
kab: Rmed talwiḥt tamaḍest

en: Turn touchpad off
kab: Ssens talwiḥt tamaḍest

en: Show power statistics
kab: Sken-d tidaddanin n usečči

note: Launchers
en: Launch terminal
kab: Sineḍ kra n yixef

en: Launch help browser
kab: Serreḥ i iminig n uεiwen

en: Launch calculator
kab: Sekker taselkimt

en: Launch email client
kab: Sekker amsaɣ n tirawt

en: Launch web browser
kab: Sekker iminig n web

en: Home folder
kab: Akaram umager

en: Mic mute
kab: Gzem asawaḍ

en: Launch media player
kab: Sekker ameɣri n umidya

en: Pause playback
kab: Sesganfi taɣuri

en: Stop playback
kab: Ḥbes taɣuri

en: Eject
kab: Ḍeqqer-d

en: Rewind
kab: Tuɣalin ɣer deffir

en: Fast-forward
kab: Asaẓi

en: Repeat
kab: Ales

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
kab: Gzem imesli

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
kab: Ssider-as i ubleɣ

en: Volume up (Quiet)
kab: Rnu deg ubleɣ

note: Universal Access
en: Zoom in
kab: Zoom n zzat

en: Zoom out
kab: Zoom n deffir

en: Turn screen reader on or off
kab: Rmed neɣ ssens taɣuri n wegdil

en: Increase text size
kab: Simɣur tiddi n uḍris

en: Decrease text size
kab: Simecṭuḥ tiddi n uḍris

en: High contrast on or off
kab: Rmed neɣ ssens tanmarit εlayen

en: Manage keyboard settings and shortcuts
kab: Sefrek iɣewwaren n unasiw d iberdan igezmen

en: keyboard, shortcut, hotkey
kab: anasiw, abrid igezmen, abrid iigezmen n unasiw

en: Key repeat
kab: Tulsin n tqeffalt

en: Typing
kab: Ajerred

en: Enable key repeat
kab: Rmed tulsin n tqeffalt

en: Repeat delay:
kab: Tulsin n umenḍar:

en: Repeat speed:
kab: Arured n tulsin:

en: Slow
kab: Ẓẓay

en: Fast
kab: D arurad

en: Text cursor
kab: Taḥnaccaṭ n wedris

en: Text cursor blinks
kab: Taḥnaccaṭ n wedris tettebririq

en: Blink speed:
kab: Arured n webrireq:

en: Shortcuts
kab: Iberdan igezmen

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
kab: Iwakken ad tbeddleḍ kra n webrid igezmen, nqeb s ufall-a tettekkiḍ ɣef tqeffalin timaynutin, ne ttekki ɣef <Tuɣalin ɣer deffir> akken ad t-tsefḍeḍ.

en: Add custom shortcut
kab: Rnu anegzum yugnen

en: Remove custom shortcut
kab: Kkes anegzum yugnen

en: Categories
kab: Taggayin

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw

en: Keyboard bindings
kab: Asemwati n tqeffalin

en: Layouts
kab: Imrussuyen

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
kab: Asemwati-ya n tqeffalin, <b>%(combination)s</b> yettunefk yakan i <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
kab: Ma tkemmleḍ, asemwati-ya ad yernu ad yettunefk daɣen i <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
kab: Tebɣiḍ ad tkemmleḍ i temzlet-a ?

en: Reset to default
kab: Err-d azalen s lexṣas

en: Select a file
kab: Fren afaylu

en: Control mouse and touchpad settings
kab: Senqed iɣewwaren n tɣerdayt d telwiḥt tawallsant

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
kab: taɣerdayt, talwiḥt, synaṭic, anqab uslig

en: Mouse and Touchpad
kab: Taɣerdayt d telwiḥt tawallsant

en: Left handed (mouse buttons inverted)
kab: I bu-ufus azelmaḍ (taɣerdayd akked tqeffalin ttusemxallfent

en: Reverse scrolling direction
kab: Tti tanila n udrudem

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
kab: Ssken-d adeg n uneqqaḍ m'ara tili tqeffakt Ctrl tṣubb

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
kab: Tellel anqab alemmas s yiwen wenqab anbebbran n tqeffalin tizelmaḍin d tyeffusin

en: Drag-and-drop threshold
kab: Amnar n trehfi n usucceḍ-d-unqal

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
kab: ipiksilen

en: Pointer size and speed
kab: Tiddi n uneqqaḍ d urured

en: Size
kab: Tiddi

en: Smaller
kab: Meẓẓi ugar

en: Larger
kab: Hraw ugar

en: Acceleration
kab: Ackaḍ

en: Double-Click timeout
kab: Amenḍar n wenqab uslig

en: Timeout
kab: Yemmut umenḍar

en: Double-click test
kab: Asekyed n wenqab uslig

en: Tap to click
kab: Ttekki akken ad tneqbeḍ

en: Disable touchpad while typing
kab: Ttekki akken ad tneqbeḍ

en: Use multiple fingers for right and middle click
kab: Seqdec aṭas n iḍudan i usiti ayefus akked usiti alemmas

en: Click actions
kab: Tigawin n usiti

en: Scrolling
kab: Adrudem

en: Success!
kab: Tammug akken iwata!

en: Two-finger scrolling
kab: Adrurem s sin iḍudan

en: Edge scrolling
kab: Adrurem n yiri

en: Scrolling method
kab: Tarayt n udrurem

en: Notification preferences
kab: Tisezmal usmenyif

en: notifications
kab: tisezmal

en: Notification settings
kab: Iɣewwaren n usezmel

en: Enable notifications
kab: Rmed tisezmal

en: Remove notifications after their timeout is reached
kab: Sfeḍ tisezmal mi yemmut umenḍar-nsent

en: Show notifications on the bottom side of the screen
kab: Sken tilɣa di tama n wadda n ugdil

en: Display a test notification
kab: Ssken-d tasezmelt usekyed

en: Media keys OSD
kab: Tasezmelt n ugetmidya

en: Center Zone
kab: Tamnaḍt talemmast

en: Panel height:
kab: Teɣzi n ugalis:

en: Left Zone
kab: Tamnaḍt tazelmaḍt

en: Right Zone
kab: Tamnaḍt tayefust

en: Panel width:
kab: Tehri n ugalis:

en: Top Zone
kab: Tamnaḍt n ufella

en: Bottom Zone
kab: Tamnaḍt n wadda

en: Panel Visibility
kab: Tumant n ugalis

en: Auto hide panel
kab: Γumm s wudem awurman

en: Always show panel
kab: Sskun-d dima

en: Intelligently hide panel
kab: Sskan-d s tegzi

en: Auto-hide panel
kab: Aɣummu awurman  n ugalis

en: Show delay
kab: Sken-d asmeεḍel

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
kab: mili-tasint

en: Hide delay
kab: Γumm asmeεḍel

en: Customize
kab: Sagen

en: Panel appearance
kab: Tameẓriwt n ugalis

en: Allow theme to determine font size
kab: Sireg asentel akken ad yaf tiddi n tsefsit

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
kab: Teɣzi n tsefsit

en: Scale to panel size exactly
kab: Seggem s tiseddi ar teɣzi n ugalis

en: Scale to panel size optimally
kab: Seggem s wudem ifazen ar teɣzi n ugalis

en: Colored icon size
kab: Tiddi n tignit yeɣman

en: Symbolic icon size
kab: Tiddi n tignit tazamulant

en: Manage Cinnamon panel settings
kab: Sefrek iɣewwaren n tfelwit n yiri n Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
kab: tafelwit n yiri, tattayt, ukessar, ufella, ɣumm, tiddi, amrussu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
kab: Tafelwit n yiri, tattayt, ukessar, ufella, ɣumm, tiddi, amrussu

en: Previous panel
kab: Tafelwit n yiri tuzwirt

en: Next panel
kab: Tafelwit n yiri i d-iteddun

en: General Panel Options
kab: Tixtiriyin timatuyin

en: Add new panel
kab: Rnu-d tawelwit n yiri d tamynut

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
kab: Eǧǧ aneqqaḍ ad iεeddi deg leṭruf n tflelwa n yiri

en: Shut down immediately
kab: Sens tura

en: 30 seconds
kab: 30 n tsinin

en: 60 seconds
kab: 60 n tsinin

en: 90 seconds
kab: 90 n tsinin

en: 2 minutes
kab: 2 n tesdatin

en: 5 minutes
kab: 5 n tesdatin

en: 10 minutes
kab: 10 n tesdatin

en: 15 minutes
kab: 15 n tesdatin

en: 30 minutes
kab: 30 n tesdatin

en: 45 minutes
kab: 45 ntesdatin

en: 1 hour
kab: 1 n usrag

en: 2 hours
kab: 2 n isragen

en: 3 hours
kab: 3 n isragen

en: Never
kab: Weṛǧin

en: Unknown time
kab: Akud arussin

en: hours
kab: isragen

en: Manage power settings
kab: Sefrek iɣewwaren n wučči

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
kab: tafasa, asewḥel, asgen, aselkim aziraz, aselkim n tnarit, tafat, amsekles n ugdil

en: Power Management
kab: Asefrek n tfasa

en: On A/C power
kab: Icudd s ačči

en: On battery power
kab: Icudd ɣer usečči

en: Turn off the screen when inactive for
kab: Ssen agdil ma ur yermid ara ɣef teɣzi n

en: Suspend when inactive for
kab: Ḥbes-it di leεḍi ma ur yermid azal n

en: When the lid is closed
kab: M'ara yili ugdil isekkeṛ

en: Extra options
kab: Tixtiriyin tistayanin

en: When the power button is pressed
kab: M'ara tili tqeffalt ssens/cεel tṣubb

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
kab: Sker tigawt m'ara tsekkeṛ-d leɣṭa n uselkim ɣas m'ara ilin isefraken n berra cudden

en: When the battery is critically low
kab: M'ara tili tbaṭrit teεya maḍi

en: Enable Hybrid Sleep
kab: Sermed tadhelt Hybrid Sleep

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
kab: Semselsi asgan s Hybrid Sleep

en: Power
kab: Tazmert

en: Batteries
kab: Tibaṭriyin

en: Screen brightness
kab: Tafat n wegdil

en: On battery, dim screen when inactive
kab: Di tbatrit, sider tifawit n ugdil arurmid

en: Brightness level when inactive
kab: Aswir n tafat n wegdil m'ara ad ili insa

en: Dim screen after inactive for
kab: Sider tafat n ugdil ticki yeḥbes urmud s

en: Backlight brightness
kab: Tifawit n usfaw amdeffir

en: Devices
kab: Ibenkan

en: Caution low UPS, %s remaining
kab: Ɣur-k !  Amdeswal yenzef - yegra-d %s

en: Using UPS power - %s remaining
kab: Deg umdeswal - yegra-d %s

en: Caution low UPS
kab: Ɣur-k !  Amdeswal yenzef

en: Using UPS power
kab: Aseqdec n umdeswal

en: Charging - %s until fully charged
kab: Taččart tetteddu - %s arama yeččuṛ i meṛṛa

en: Caution low battery, %s remaining
kab: Ɣur-k !  Tabatrit tenzef,  yegra-d %s

en: Using battery power - %s remaining
kab: Aseqdec n ezmert n uẓru- %s i mazal

en: Charging - fully charged
kab: Taččart - Yeččur

en: Empty
kab: Ilem

en: Battery
kab: Aẓru

en: Uninterruptible power supply
kab: Amdeswal

en: Wireless mouse
kab: Taɣerdayt mebla tinelwa

en: Wireless Keyboard
kab: Anasiw mebla tinelwa

en: Personal digital assistant
kab: Amallal umḍin udmawan

en: Cellphone
kab: Tiliɣri n ufus

en: Ask
kab: Suter

en: Cinnamon privacy settings
kab: Iɣewwaren usligen Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
kab: tabadnit, melmi kan, gtk, uslig

en: Privacy
kab: Tusligt

en: Remember recently accessed files
kab: Cfu ɣef iuyla yettwakecmen melmi kan

en: Recent files
kab: Ifuyla n melmi kan

en: Never forget old files
kab: Werǧin ad tettuḍ ifuyla iqbuṛen

en: Number of days to remember old files
kab: Amdan n wussan n cfawat ɣef ifuyla iqburen

en: Internet connectivity
kab: Tuqqna Internet

en: Check connectivity
kab: Selken tuqqna

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
kab: Selken ma yella tuqqna n uẓeḍḍa tezmer ad  taweḍ  Internet. Ayagi ad yesireg tifin n  iwwuren yettwaṭṭfen, yerna ad d-yeslal sya  ɣer da s usetti n uẓeḍḍa.

en: Lock immediately
kab: Sewḥel tura kan

en: 2 seconds
kab: 2 n tsenanin

en: 15 seconds
kab: 15 n tasinin

en: 1 minute
kab: 1 n tesdat

en: 3 minutes
kab: 3 n tesdatin

en: Manage screen lock settings
kab: Sefrek iɣewwaṛen n usewḥel n ugdil

en: screensaver, lock, away, message
kab: aḥerraz n ugalis, sewḥel, yebɛed, izen

en: Screensaver
kab: Agdil n usuḍes

en: Screensaver settings
kab: Iɣewwaren n ugdil n usuḍes

en: Delay before starting the screensaver
kab: Smaẓi send aseddu n ugdil n usuḍes

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
kab: Amallal umḍin udmawan

en: Lock settings
kab: Iɣewwaṛen n usewḥel

en: Lock the computer when put to sleep
kab: Sekkeṛ aselkim ticki yettusgen

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
kab: Sermed tanefrunt-agi iwakken ad yettusuter wawal n uɛeddi ticki yuki-d uselkim si tguni

en: Lock the computer after the screensaver starts
kab: Sekker aselkim ticki yebda ugdil n usuḍes

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
kab: Sermed tanefrunt-agi iwakken ad yili usuter n wawal n uɛeddi mi ara yexsi ugdil, neɣ mi ara yermed usedmas n ugdil mbaɛd tanzagt n war armud

en: Delay before locking
kab: Amenḍar send asekkeṛ

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
kab: Tanefrunt-agi ad tesbadu akud n uraǧu send asekkeṛ n ugdil, mbaɛd askan n usedmas n ugdil neɣ mbaɛḍ asexsi n ugdil

en: Always show the clock
kab: Skan yal tikelt tamrilt

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
kab: Sken tamrilt mačči kan ɣef ugdil n tukksa n usekkeṛ maca ula ɣef ugilal n ugdil

en: Use a custom date and time format
kab: Seqdec amasal yugnen i uzemz akked wakud

en: Time Format
kab: Amasal n wakud

en: Date Format:
kab: Amasal n wazemz:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
kab: Sken isallan ɣef tseddast n umasal n uzemz

en: Time Font
kab: Taseftit n wakud

en: Date Font
kab: Taseftit n wazemz

en: Away message
kab: Izen n yiba

en: Show this message when the screen is locked
kab: Sken-s izen-agi m'ara ad iwḥel wegdil

en: This is the default message displayed on your lock screen
kab: Wagi d izen n lexṣas ara yettwabeqqeḍen ɣef ugdil inek n usekkeṛ

en: Font
kab: Tasefsit

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
kab: Suter izen yugnen mi ara tsekkeṛeḍ agdil seg wumuɣ

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
kab: Tanefrunt-agi agi ad k-teǧǧ ad taruḍ izen di yal tikkelt ara tsekkeṛeḍ agdil seg wumuɣ

en: Allow keyboard shortcuts
kab: Sireg inegzumen n unasiw

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
kab: Eǧǧ Inegzumen n unasiw

en: Show media player controls
kab: Sken isenqaden n imeɣri n umidya

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
kab: Deg imeɣriyen yemṣadan, sken tiqfalin n ugetmidya mi ara tetteddu tɣuri

en: Show album art
kab: Sken-d album art

en: If available, show album art while media is playing
kab: Ma yewjed, sken tanettalt n walbum mi ara yeteddu umidya

en: Show info panel
kab: Sken talɣut n ugalis

en: Show the number of missed notifications and the battery status
kab: Sken amḍan n tilɣa yettwazeglen akked waddad n tbatrit

en: Allow floating clock and album art widgets
kab: Sireg tamrilt yettifliwen akked tnettalin n ilbumen

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
kab: Mi yermed usedmas n ugdil n lexṣas, sireg tamrilt akked tnettalin n ilbumen iwakken ad ifliwen s ugacur

en: Starting Cinnamon
kab: Skker Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
kab: Eǧǧ Cinnamon

en: Switching workspace
kab: Asenfel n tallunt n umahil

en: Opening new windows
kab: Lddi asfaylu amaynut

en: Maximizing windows
kab: Asimɣer n isfuyla

en: Unmaximizing windows
kab: Kkes asemɣer n isfuyla

en: Tiling and snapping windows
kab: Asɣirreb d ucuddu n yisfula

en: Inserting a device
kab: Tugra n yibenk

en: Removing a device
kab: Tuksa n ibnek

en: Showing notifications
kab: Askan n ilγuten

en: Changing the sound volume
kab: Snifel ableɣ n imesli

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
kab: Sdat ɣer zelmaḍ

en: Front Right
kab: Sdat ɣer yefus

en: Front Center
kab: Sdat di tlemmast

en: Rear Left
kab: Deffir ɣer zelmaḍ

en: Rear Right
kab: Deffir ɣer yefus

en: Rear Center
kab: Deffir di tlemmast

en: Subwoofer
kab: Imsemɣer n imesli  azuran

en: Side Left
kab: Idis ɣer zelmaḍ

en: Side Right
kab: Idis ɣer yefus

en: Volume:
kab: Ableɣ:

en: Softer
kab: Yenzef ugar

en: Louder
kab: Yeǧhed ugar

en: Muted
kab: Asusam

en: Click to unmute
kab: Sit i tukksa n tisusemt

en: Click to mute
kab: Sit i tisusemt

en: Balance
kab: Awliwal

en: Rear
kab: Deffir

en: Front
kab: Sdat

en: Soft
kab: Lewwaɣ

en: Loud
kab: Yeǧhedd

en: Input level
kab: Aswir n unekcum

en: Output profile
kab: Alegdis n tuffɣa

en: Test sound
kab: Sekyed imesli

en: Test Sound
kab: Sekyed imesli

en: Manage sound settings
kab: Sefrek iɣewwaren n imesli

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
kab: imesli, amidya, aẓawan, imsmeɣren n yimesli, imikṛufunen, tisefladin

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
kab: Imesli

en: Output
kab: Tuffɣa

en: Device
kab: Ibenk

en: Device settings
kab: Iɣewwaren n yibenk

en: Input
kab: Anekcum

en: No inputs sources are currently available.
kab: Ulac iɣbula n unekcum i yewejden akka tura.

en: Sounds
kab: Imeslan

en: Sounds Volume
kab: Ableɣ n imeslan

en: No application is currently playing or recording audio.
kab: Akka tura ulac asnas i tɣuri neɣ i usekles n imesli.

en: Manage your startup applications
kab: Sefrek isnasen-inek n usekker

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
kab: asenker, iseγẓanen, boot, init, tiγimit, asenker awurman, isnasen

en: Startup Applications
kab: Isnasen n usekker

en: Unavailable
kab: Ulac-it

en: No description
kab: Ulac aglam

en: No name
kab: Ulac isem

en: Run now
kab: Selkem tura

en: Could not execute '%s'
    %s
kab: Ulamek aselkem n '%s'
    %s

en: Custom command
kab: Anezḍay yugnen

en: Choose application
kab: Fren asnan

en: Add Startup Program
kab: Rnu ahil n usekker

en: Edit Startup Program
kab: Ẓreg ahil n usekker

en: Save
kab: Sekles

en: Command
kab: Anezḍay

en: Browse...
kab: Snirem...

en: Comment
kab: Awennit

en: Startup delay
kab: Amenḍar n usekker

en: The startup command cannot be empty
kab: Anezḍay n usekker ulamek ara ytili d ilem

en: The startup command is not valid
kab: Anezḍay n usekker ur yewjid ara

en: Select Command
kab: Fren anezḍay

en: Search Applications...
kab: Nadi isnasen...

en: Add Application
kab: Rnu asnas

en: Manage themes to change how your desktop looks
kab: Sefrek isental iwakken ad tbeddeleḍ timeẓri n tnarit-inek

en: themes, style
kab: isental, aɣanib

en: Themes
kab: Isental

en: Mouse Pointer
kab: Aerccam n tɣerdayt

en: Icons
kab: Tignitin

en: Add/Remove
kab: Rnu/Kkes

en: Miscellaneous options
kab: Tinefrunin tinḍanin

en: Show icons in menus
kab: Sken tignitin deg wumuɣen

en: Show icons on buttons
kab: Sken tignitin di teqfalin

en: Scrollbar behavior
kab: Tikli n tfeggagt n udrurem

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
kab: Neggez ɣer wasun ticki yekka-d usiti di tallunt tilemt

en: Use overlay scroll bars
kab: Seqdec taduli n tfeggagin n udrurem

en: Override the current theme's scrollbar width
kab: Sbadu tehri n tfeggagt n udrurem

en: Scrollbar width
kab: Tehri n tfeggagt n udrurem

en: Manage window tiling preferences
kab: Sefrek ismenyifen n umlawy n isfuyla

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
kab: asfaylu, amlaway, qluqel, swati, aswati

en: Window Tiling
kab: Aswati n isfuyla

en: Enable Window Tiling and Snapping
kab: Sermed amlaway akked uderrer n usfaylu

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
kab: Asemɣer afellay, deg umḍiq n umlaway, mi ara yettuzuɣer usfaylu ɣer yiri n ufella

en: Change your user preferences and password
kab: Snifel ismenyifen inek n useqdac akked wawal n uɛeddi

en: user, account, information, details, password
kab: aseqdac, amiḍan, talɣut, talqayt, awal uffir

en: Account details
kab: Ifatusen n umiḍan

en: Click to change your picture
kab: Sit iwakken ad tbeddeleḍ tugna inek

en: Take a photo...
kab: Ṭṭef tawlaft...

en: Click to change your name
kab: Sit iwakken ad tbeddeleḍ isem-inek

en: Click to change your password
kab: Sit iwakken ad tbeddeleḍ awal n uɛeddi inek

en: Current password
kab: Awal n uɛeddi amiran

en: Wrong password
kab: Awal n uɛeddi d armeɣtu

en: Internal Error
kab: Tuccḍa tadigant

en: Manage window preferences
kab: Sefrek ismenyifen n usfaylu

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
kab: asfaylu, tafeggagt n uzwel, iri, asenfal, tabdart n usfaylu, lwelha, asaḍas

en: Titlebar
kab: Tafeggagt n uzwel

en: Buttons
kab: Tiqfalin

en: Classic Mac
kab: Mac aklasiki

en: Buttons layout
kab: Tarusi n teqfalin

en: Toggle Shade
kab: Qluqel ɣer useḍfes ɣer tfeggagt n uzwel

en: Toggle Maximize
kab: Qluqel asemɣer afellay

en: Toggle Maximize Horizontally
kab: Qluqel asemɣer afellay aglawan

en: Toggle Maximize Vertically
kab: Qluqel asemɣer afellay ubdid

en: Toggle on all workspaces
kab: Qluqel di merra tallunin n umahil

en: Lower
kab: Err ɣer ugilal

en: Action on title bar double-click
kab: Ṯigawt ɣef tfeggagt n uzwel s usiti uslig

en: Action on title bar middle-click
kab: Tigawt ɣef tfeggagt n uzwel s usiti alemmas

en: Action on title bar right-click
kab: Tigawt ɣef tfeggagt n uzwel s usiti ayefus

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
kab: Ulac

en: Shade and unshade
kab: Seḍfes ɣer tfeggagt n uzwel udiɣ err asfaylu ɣer tiddi-ines tamagnut

en: Adjust opacity
kab: Seggem tiḍullest

en: Action on title bar with mouse scroll
kab: Tigawt ɣef tfeggagt n uzwel s udrudem n tɣerdayt

en: Minimum opacity
kab: Tigawt ɣef tfeggagt n uzwel s udrurem n tɣergadyt

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
kab: Tiddin

en: Window Focus
kab: Asaḍas n isfuyla

en: Click
kab: Sit

en: Sloppy
kab: Iserreḥ

en: Window focus mode
kab: Askar n usaḍas n usfaylu

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
kab: Askar asaḍas n isfuyla yemmal amek remden isfuyla. Yezmer ad yesɛu kraḍ n wazalen;"click" yebɣa ad d-yini belli isfuyla sran asiti iwakken ad awin asaḍas,"sloppy" yebɣa ad d-yini belli isfuyla ad awin asaḍas ticki ara tekcem  tɣerdayt ɣer daxel n usfaylu, ma d "mouse" yebɣa ad d-yini isfuyla ad awin asaḍas mi tekcem tɣerdayt ɣer daxel n usfaylu u ad t-sruḥent mi ara teffeɣ tɣerdayt seg usfaylu.

en: Automatically raise focused windows
kab: Sali-d s wudem awurman isfuyla yesɛan asaḍas

en: Bring windows which require attention to the current workspace
kab: Isfuyla isran lwelha err-iten ɣer tallunt n umahil tamirant

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
kab: Arez tinkulin n udiwenni ɣer isfuyla nnsen

en: Moving and Resizing Windows
kab: Asmutti akked ubeddel n tiddi n usfaylu

en: Special key to move and resize windows
kab: Tasarut tuzzigt i wesmutti akked ubeddel n tiddi n isfuyla

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
kab: Mi tessed tanast tuzzigt, isfuyla zemren ad ttuzuɣren s teqfalt tazelmaḍt n tɣerdayt udiɣ ad tettwabeddel tiddi-nnsen s teqfalt tayefust n tɣerdayt.

en: Icons only
kab: Tignitin kan

en: Thumbnails only
kab: Tinfulin kan

en: Icons and thumbnails
kab: Tignitin akked tenfulin

en: Icons and window preview
kab: Tignitin akked tmuɣli n usfaylu

en: Window preview (no icons)
kab: Tamuɣli n usfaylu (ulac tignitin)

en: Timeline (3D)
kab: Izirig n wakud (3D)

en: Alt-Tab switcher style
kab: Aɣanib n umefran Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
kab: Sken asenfat att-tab ɣef ugdil amenzu deg umḍiq n ugdil urmid

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
kab: Smutti isfuyla ittusemẓin ɣer tagara n usenfal alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
kab: Amenḍar send abeqqeḍ n usenfal alt-tab

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
kab: Sken isfuyla si tallunin n umahil merra

en: Manage workspace preferences
kab: Sefrek ismenyifen n tallunt n umahil

en: workspace, osd, expo, monitor
kab: tallunt n umahil, osd, expo, agdil

en: Workspace Options
kab: Tinefrunin n tallunt n umahil

en: Enable workspace OSD
kab: Sermed OSD n tallunt n umahil

en: Allow cycling through workspaces
kab: Sireg amutti uwnis gar tallunin n umahil

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
kab: Seqdec tallunin n umahil siwa deg ugdil amenzu (yesra allus n usekker n Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
kab: Beqqeḍ tamuɣli Expo s wudem n tferrugt

en: Cinnamon just crashed
kab: Cinnamon yenezri

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
kab: Sens isnasen, isnasen n tnarit akked isiɣzifen yettusidren

en: You are currently running in fallback mode.
kab: Akka tura teselḥuyeḍ askar n  uɣelluy.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
kab: Ma tcukteḍ aɣbalu n uɣelluy deg usiɣzef adigan,  tapleḍt neɣ asnas n tnarit, tzemreḍ ad tsenseḍ azegrir i tsadreḍ s ttawil n texxamin-agi n wecraḍ ukessar.

en: Do you want to restart Cinnamon?
kab: Tebɣiḍ ad talseḍ asekker n Cinnamon ?

en: Version %s (%s)
kab: Lqem %s (%s)

en: Version %s
kab: Lqem %s

en: Updated on %s
kab: Yettwaleqqem di %s

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
kab: Asenqad n ugdil XRandR

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
kab: Tabdart n isfuyla s tɣawla

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
kab: Addaf s tɣawla ɣer isfuyla si tallunin n umahil merra

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
kab: Sit iwakken ad tsekneḍ yerna ad tesferkeḍ tilɣa n unagraw

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
kab: Ttu tilɣa timekkiyin

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
kab: Fren wagi iwakken ad ttwattunt tilɣa timekkiyin.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
kab: Beqqeḍ tallunt n telɣut tilemt

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
kab: Fren wagi iwakken ad tbeqqeḍeḍ tallunt n telɣut xas ma ulac tilɣa timaynutin.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
kab: Sken amḍan n telɣa

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
kab: Sken tilɣa

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
kab: Sbadu dagi aseɣwen n tqeffalt i wakken ad tsekneḍ umuɣ udhim n telɣut.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
kab: Sbadu dagi aseɣwen n tqeffalt i wakken ad tsefḍeḍ akk tilɣa.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
kab: Ldi iɣewwaren n tilɣa

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
kab: Tafeggagt n twura

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
kab: Tapliḍt igebren akk anagraw n tignitin n tfeggagt n twura

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
kab: Senqed taqecwalt seg ugalis

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
kab: Anabraz

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
kab: Tignit n ubraz i yezemren ad yettwarennu aṭas n tikkal

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
kab: Tigawt n usiti alemmas

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Scroll wheel behavior
kab: Tikli n udrurem n ṛṛuda

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
kab: Wali tanarit mi ara tɛeddi tɣerdayt

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
kab: Wali tanarit mi ara tɛeddi tɣerdayt ɣef tepliḍt

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
kab: Asemdu n uluɣu

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
kab: Sluɣ isfuyla mi ara tettwasken tenarayt

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
kab: Amenḍar n wesriffeg

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
kab: Amenḍar send askan n tenarit

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
kab: Tebrek n usfaylu

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
kab: Beddel tiḍullest n isfuyla mi ara tettwabeqqeḍ tnarit

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
kab: Sekker isnasen seg ugalis

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
kab: Sireg azuɣer n imeskaren

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
kab: Addef isemliyen i teldiḍ melmi kan

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
kab: Tameskant n API n iɣewwaren

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
kab: Amedya n tepliḍt i ineflayen iseqdacen API n iɣewwaren

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
kab: Iɣewwaren ittwalayen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
kab: Imefranen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
kab: Iɣewwaren n unezḍay

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
kab: Iɣewwaren n tebdart yettwaẓragen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
kab: Iḍaraɛen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
kab: Talɣut

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
kab: Imefranen n ufaylu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
kab: Iɣewwaren n wumuɣ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
kab: Iɣewwaren n usmussu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
kab: Imefranen-nniḍen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
kab: Tabdart-iw

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
kab: Sken tigezmi n tugal

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
kab: Tigezmi n iḍaraɛen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
kab: Tignit ara yettwasqedcen deg ugalis

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
kab: Fren afaylu n tignit neɣ sekcem isem n tignit di tenkult n unekcum

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
kab: Ini n ugilal n teplidt

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
kab: Sit taqfalt iwakken ad tferneḍ ini n ugilal i teplidt-agi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
kab: Tehri n teplidt deg ugalis

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
kab: Sali seɣ sider azal-agi iwakken ad terreḍ tapliḍt tehraw ugar neɣ tedyeq ugar deg ugalis

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
kab: Ttxil-k fren tanefrunt

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
kab: Afran amezwaru

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
kab: Afran wis sin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
kab: Afran wis kraḍ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
kab: Afran wis kuẓ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
kab: Tafrayt tuddist ad tsireg afran gar  int, boolean, float, and string values

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
kab: Dagi tameskant n usenqed asnilan

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
kab: Ma teswatiḍ taskala-agi, ad tettwaleqqem di tepliḍt. Ma teswatiḍ taskala di tepliḍt ad tettwaleqqem dagi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
kab: Fren wagi iwakken ad tesqedceḍ tabzimt yugnen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
kab: Ma tferneḍ tankult-agi ad tizmireḍ ad tsagneḍ tabzimt n wurti ukessar-agi - ayagi ad d-isbin ilugan n tugal

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
kab: Tabzimt n teplidt yugnen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
kab: Sbadu tabzimt yugnen dagi. Urti-agi ur yettestafi ara alamma yermed usenfel uksawen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
kab: Anaw n usmussu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
kab: Azal n "Tween Chooser"d azrar i tzemreḍ ad tesɛeddiḍ am tukkit i Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
kab: Anaw n usemdu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
kab: Ur ssit ara taqfalt-agi!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
kab: Asiti n teqfalt-agi ad isermed tarayt n usmekti di tepliḍt - sit fell-as.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
kab: Wagi d awiǧit n termit n undeḥ n tmuli n tsarut tudmawant

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
kab: Sbadu dagi anegzum n unasiw iwakken ad tesremdeḍ tigawt

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
kab: Fren afaylu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
kab: Fren akaram

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
kab: Fren imesli

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
kab: Fren tasefsit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
kab: Tzemreḍ ad taruḍ tiseddarin akked tebdarin dagi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
kab: Anaw-agi n usmenyaf yenfeɛ di tebdarin s waṭas n izirigen akked iḍrisen iɣezfanen ur nezmir ara ad ersen deg urti n uḍris.
    Tzemreḍ ad tesbaduḍ teɣzi s wayla 'height'. Dagi yettusbadu ɣer 150. S lexṣas yettusbadu ɣer 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
kab: Fren azemz

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
kab: Fren akud

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
kab: Awiǧit n useklu yugnen

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
kab: Amezdaɣ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
kab: Tansa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
kab: Uḍḍun ID

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
kab: Tignit

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
kab: Inegzumen n unasiw

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
kab: Abrid n ufaylu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
kab: Sken tigezmi n tugal

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
kab: Ma ttwafernent texxamin-agi ad ttwaseknent tugal. Ma ur ttwafernent ad ttwaffrent.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
kab: Tettwaliḍ tigezmi-agi acku asenfal uksawen yermed. Senfel armad akken ad twaliḍ acu ara yeḍrun.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
kab: Sken talɣut

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
kab: Sken talɣut #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
kab: Sken talɣut #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
kab: Ur skan ara talɣut #1 neɣ #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
kab: Talɣut #1: Tettwaliḍ talɣut-agi acku tanefrunt tamezwarut tettwafren di tenkult tuddist uksawen. Eɛreḍ ad tferneḍ tinefrunin-nniḍen iwakken ad twaliḍ talɣut-nniḍen.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
kab: Talɣut #2: Tettwaliḍ tura aḍris yemgarraden acku tferneḍ tanefrunt tis snat di tenkult tuddist.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
kab: Azal umḍin

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
kab: Azal n teqfalt s teneccabt ukessar-agi d amecṭuḥ ɣef 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
kab: Azal n teqfalt s teneccabt ukessar-agi d ameqran ɣef 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
kab: Eɛreḍ awiǧit-agi yugnen!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
kab: Umuɣ agejdan n Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
kab: Taneɣruft akked ugbur

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
kab: Inegzumen n unasiw i welday akked umdel n wumuɣ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
kab: Seqdec tagnit akked tabzimt ittwasigen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
kab: Fren wagi iwakken ad tesbaduḍ tignit akked tebzimt yugnen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
kab: Fren tignit akken ad d-sekneḍ agalis.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
kab: Teɣzi n tignit

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
kab: Aḍris

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
kab: Sekcem aḍris udmawan akken ad d-sekneḍ deg ugalis.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
kab: Sken tignitin n taggayin

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
kab: Fren ma yella ad tbeqqeḍeḍ tignitin di taggayin.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
kab: Tiddi n tignit n taggayin

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
kab: Sken tignitin n usnas

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
kab: Fren ma yella ad tbeqqeḍeḍ tignitin deg isnasen.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
kab: Tiddi n tigni n yisnasen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
kab: Sken-d tigeffalin n ismenyifen akked tɣimit

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
kab: Fren ma yella ad tbeqqeḍeḍ agalis azelmaḍ n wumuɣ.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
kab: Tiddi n tigni n yinurifen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
kab: Beqqeḍ inurifen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
kab: Fren ma yella ad ttwabeqqeḍen ifuyla inurifen deg wumuɣ.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
kab: Sken ticraḍ n isebtaren akked imukan

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
kab: Fren ma yella ad ttwaseknen ticraḍ n isebtaren akked imukan deg wumuɣ.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
kab: Sken ineggura

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
kab: Fren ma yella ad tbeqqeḍeḍ ineggura deg wumuɣ.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
kab: Beddel taggayin deg usaylel

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
kab: Fren ma ad beddelent neɣ ala  taggayin deg usaylel

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
kab: Sermed adrurem di tebdart n isnasen

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
kab: Fren ma yella ad tsirgeḍ neɣ ala adrurem alewwaɣ di tebdart n isnasen.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
kab: Sermed asekcem n ubrid n unagraw n ufaylu di tenkult n unadi

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
kab: Sireg asekcem n ubrid di tenkult n unadi n wumuɣ.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
kab: Ḥettem agalis akken ad yettban mi ara yeldi wumuɣ.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
kab: Alday n wumuɣ ad ibeqqeḍ daɣen agalis agejdan (i izemren ad yili yeffer s wudem awurman).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
kab: Ldi umuɣ mi ara selḥuɣ taɣerdayt-iw fell-as

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
kab: Sermed alday n wumuɣ mi ara tɛeddi fell-as tɣerdayt

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
kab: Amenḍar n usaylel n wumuɣ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
kab: Amenḍar send ad yeldi wumuɣ ticki ara tɛeddi tɣerdayt fell-as

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
kab: Seqdec asmussu n wumuɣ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
kab: Sireg asmussu n wumuɣ mi ara yeldi akked mi ara yemdel

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
kab: Ldi amazrag n wumuɣ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
kab: Sit taqfalt-agi iwakken ad tsagneḍ inekcumen n wumuɣ-inek.

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
kab: Isenqaden n uskan n tmaccagin

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
kab: Isenqaden izaduranen i weskan n tmaccagin n Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
kab: Addef ibenkan izirazen

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
kab: Fneẓ akk isfuyla

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
kab: Iɣewwaren

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
kab: Iɣewwaṛen n Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
kab: Tabdart n isfuyla

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
kab: Tabdart n isfuyla Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
kab: Wali tanarit mi ara tɛeddi tɣerdayt ɣef tepliḍt

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
kab: Sireg adrurem n rruda n tɣerdayt di tebdart n isfuyla

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
kab: Tti tanilla n udrurem n ruda n tɣerdayt di tebdart n isfuyla

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
kab: Sit iwakken ad tsimẓiyeḍ asfaylu

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
kab: Asiti alemmas i wemdel n usfaylu

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
kab: Beqqeḍ ismawen n yisfuyla deg ugalis

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
kab: Sireg tiqfalin n isfuyla ad sɛunt tiddiyin imgarraden udiɣ ad sqedcent akk tallunt yellan

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
kab: Sken azwel nnig n tebzimt

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
kab: Tiddi n tebzimin

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
kab: Ahrawan maḍi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
kab: Tabdart n usfaylu agejdan n Cinnamon akked usegrew n usnas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
kab: Tinfulin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
kab: Umuɣ awnaḍan

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
kab: Inegzumen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
kab: Tiqfalin n isnasen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
kab: Wali mi ara tɛeddi tɣerdayt

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
kab: Segrew isfuyla s isnasen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
kab: Tigawt n udrurem n ṛṛuda n tɣerdayt

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
kab: Drurem isnasen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
kab: Drurem isfuyla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
kab: Tigawt n usiti azelmaḍ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
kab: Qluqel asermed n usfaylu urmid aneggaru

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
kab: Sekker tummant tamaynutt n usnas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
kab: Mdel asfaylu urmid aneggaru n ugraw

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
kab: Imuta i uskann usmizwer n yisnasen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
kab: Inegzumen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
kab: Tanzagt n uskan n usmizwer n yisnasen  deg utekki ɣef yinegzumen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
kab: Sermed anegzum n unasiw Super+<uḍḍun> i wesenfel/alday n yisnasen

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
kab: Tabzimt n tqeffalt

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
kab: Isem n usnas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
kab: Azwel n usfaylu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
kab: Azwel n usfaylu (i wesfaylu urmid kan)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
kab: Asemwwiwel n usekker

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
kab: Sken amḍan n isfuyla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
kab: Rmed azuγeṛ akked users n tqeffalt

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
kab: Beddel asfaylu s ṛuda n tɣerdayt

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
kab: Sken tinfulin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
kab: Semwwiwel tinfulin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
kab: Sermed tinfulin s ibeddi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
kab: Smizzwer tinfulin ilmend n usermed n isfuyla

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
kab: Sebrureq tanfult n usfaylu urmid aneggaru

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
kab: Sit iwakken ad tsekneḍ tinfulin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
kab: Tanzagt send askan n tenfulin

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
kab: 50 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
kab: 250 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
kab: 500 ms

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
kab: Sken asfaylu ticki tɛedda tɣerdayt ɣef tenfult-ines

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
kab: Akud n uxessuy send aflali n usfaylu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
kab: Akud n uxessuy send tuffra n usfaylu

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
kab: afmiḍi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
kab: Sken iferdisen n melmi kan

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
kab: Sken tanefrunt n usekker awurman

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
kab: Snes tinefrunin n usmutti n umsefrak ɣef isfuyla merra

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
kab: Mi ara yili usiti ɣef  "Mutti ɣer umsefrak" deg wumuɣ awnaḍan, tanefrunt-agi ad tesmutti akk isfuyla n usnas deg umḍiq ad tesmutti asfaylu urmid aneggaru.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
kab: Sit neɣ sɛeddi taɣerdayt iwakken ad tesremdeḍ tamuɣli Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
kab: Sermed Expo mi ara tɛeddi tɣerdayt

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
kab: Sgen tapliḍt

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
kab: Tapliḍt-agi ad tsireg asexsi n tilɣa akked usefrek n tnezmart (ula d asedmas n ugdil  akked uxessuy n tɣimit)

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
kab: Asenfal n tallunin n umahil

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
kab: Fren tallunt n umahil seg ugalis

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
kab: Anaw n ubeqqeḍ

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
kab: Ger tamawt belli agenses ameẓran ad yeddu kan ticki agalis ihraw amek ara t-yebeqqeḍ akken iwata, ma ulac ad yettwaseqdec uɣanib aḥerfi.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
kab: Tanekda tameẓrant n tallunin n umahil

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
kab: Tiqfalin tiḥerfiyin

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
kab: Ṭti neɣ sens tanila n udrurem di tebdart n tallunt n umahil.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
kab: Yetti

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
kab: Sefrek imahilen n usiggez

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
kab: Beqqeḍ tigit n usiggez

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
kab: Yalas

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
kab: Ticki llant tsaggazin

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
kab: Deg wesiggez

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
kab: Fren melmi ara tettwasken tignit n tasaggazt deg ugalis

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
kab: Taplidt n Cinnamon i usenqed n imesli akked uẓawan

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
kab: Senqed imeɣriyen

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
kab: Sken tiqfalin n wallus akked uskar agacuran

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
kab: Sken umuɣ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
kab: Sbadu aseɣwen n tqeffalt i wakken ad tsekneḍ umuɣ n yimesli n wesnas.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
kab: Beqqeḍ isallan n tezlit deg ugalis

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
kab: isekkilen

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
kab: Lesses talɣut n tezlit ɣer

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
kab: Sermed / Gzem imesli

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
kab: Gzem imesli

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
kab: Gzem asawaḍ

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
kab: Tigawt n usiti s teqfalt talemmast n tɣerdayt

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
kab: Seqdec adrurem aglawan iwakken ad muttiḍ gar tezribin

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
kab: Sken album am tignit

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
kab: Ffer tignitin n telɣut i imeɣriyen yemṣadan

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
kab: Tililect n telɣut

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
kab: Beqqeḍ ableɣ di tlilect n telɣut

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
kab: Sken imeɣri di tlilect

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
kab: Sken anaẓur akked uzwel n tezlit di tlilect

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
kab: Tapliḍt iwakken ad tkecmeḍ ɣer ifatusen n umiḍan-inek, ad tsenfleḍ aseqdac udiɣ ad tsexsiḍ s tɣawla aselkim

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
kab: Taplidt n useqdac

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
kab: Sken isem n useqdac ɣef ugalis

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
kab: Asnas n waddad XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
kab: Tapleḍt isneftɣen akk tignitin n tfeggagt n waddad i isnasen iseqdacen XAppStatusIcons

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
kab: Sit neɣ sɛeddi taɣerdayt iwakken ad tremdeḍ tamuɣli Scale

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
kab: Sermed asekti deg usaylel

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
kab: Anasiw ameẓran

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
kab: Taplidt n Cinnamon i usekker n unasiw ameẓran

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
kab: Tapliḍt n usefrek n uẓeḍḍa

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
kab: Sbadu inegzumen n unasiw akken ad tbeqqeḍeḍ umuɣ n tepliḍt n uzeṭṭa.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
kab: Asefrak n tnezmart

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
kab: Taplidt n Cinnamon i usefrek n tnezmart

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
kab: Sken afmiḍi

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
kab: Sken akud i d-yegran

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
kab: Sken afmiḍ n wakud i d-yegran

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
kab: Ffer tabzimt

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
kab: Yalas skan tibatriyin merra

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
kab: Fren wagi iwakken ad ttwaseknent aṭas n tbatriyin deg ugalis, ama ttusbadunt d tizwaranin neɣ ala.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
kab: Addef ifuyla-inek m inurifen

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
kab: Beqqeḍ iberdan ummiden di tebdart

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
kab: Tallunt

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
kab: Rnu kra n tallunt gar tepliḍin-nniḍen

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
kab: Tallunt n ipiksilen

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
kab: Swati wagi iwakken ad saliḍ neɣ ad sidreḍ tehri n unabraz-agi

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
kab: Awitay

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
kab: Asnas n uwitay n Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
kab: Beqqeḍ ineḍruyen n uwitay

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
kab: Fren wagi akken ad tbeqqeḍeḍ ineḍruyen deg uwitay

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
kab: Sken uḍḍunen n imallas deg uwitay

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
kab: Fren wagi iwakken ad ttwaseknen wuḍḍunen n imallas deg uwitay.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
kab: Seqdec amasal yugnen n uzemz

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
kab: Fren wagi iwakken ad tesbaduḍ amasal yugnen n uzemz di teplidt n uwitay.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
kab: Amasal n wazemz

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
kab: Sbadu amasal yugnen dagi.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
kab: Sit taqfalt-agi iwakken ad tisineḍ ugar ɣef tseddast n imasalen n uzemz.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
kab: Sken taswast

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
kab: Sbadu dagi aseɣwen n tqeffalt i wakken ad tsekneḍ taswast.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
kab: Taplidt n tettwadeft

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
kab: Akatar n tugna tumḍint

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
kab: Asnas n ukatar n tewlaft tumḍint

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
kab: Akaram

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
kab: Awrir

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
kab: Tehri

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
kab: Amenḍar n usencel

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
kab: Asemdu uzzig

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
kab: Aqahwi aɣmayan

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
kab: Aberkan akked umlal

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
kab: Awitay

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
kab: Asnas ibeqqeḍen tamrilt

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
kab: Ini n uḍris

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
kab: Sit taqfalt iwakken ad tferneḍ ini amaynut

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
kab: Fren taxxamt-agi iwakken ad tesbaduḍ amasal yugnen n usrag de usnas n temrilt.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
kab: Imsekker n yesnasen

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
kab: Asnas isekkaren ahil
