linuxmint - en to pa translation catalogue (418 entries)

en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Failed to launch '%s'
pa: '%s' ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Passwords do not match
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Home
pa: ਘਰ

en: File System
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: Search
pa: ਖੋਜੋ

en: Print version
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਛਾਪੋ

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
pa: ਰੰਗ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Restore System Configuration
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੰਰਚਨਾ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ

en: Restore the default menu layout
pa: ਮੂਲ ਮੇਨੂ ਖ਼ਾਕਾ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _New Menu
pa: _ਨਵਾਂ ਮੇਨੂ

en: Ne_w Item
pa: ਨਵੀਂ ਚੀਜ਼

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

en: Execution of '%s' failed:
pa: '%s' ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ:

en: About...
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ...

en: Configure...
pa: ਸੰਰਚਨਾ...

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Sound Settings
pa: ਸਾਊਂਡ ਸੈਟਿੰਗ

en: Microphone
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ

en: Show Text
pa: ਟੈਕਸਟ ਵੇਖੋ

en: Hide Text
pa: ਟੈਕਸਟ ਓਹਲੇ

en: Remove this desklet
pa: ਇਹ ਡੈਸਕਲਿਟ ਹਟਾਓ

en: Switch User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਦਲੋ

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%s" ਵਰਕਸਪੇਸ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
pa: ਅਵੈਧ ਓਵਰਵੀਯੂ ਆਪਸ਼ਨ: ਨੁਕਰਾਂ ਦੀ ਗਲਤ ਗਿਣਤੀ

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
pa: Cinnamon ਸਫਲਤਾ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਹੈ, ਪਰ ਇੱਕ ਜਾਂ ਹੋਰ ਐਪਲਿਟ, ਡੈਸਕਲਿਟ ਜਾਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ|

en: Please contact the developer.
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ ਜੀ|

en: System Information
pa: ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਮੈਨੇਜਰ

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
pa: ਨਿਊ ਪੈਨਲ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ. ESC ਨਾਲ ਰੱਦ ਕਰੋ|

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
pa: ਨਿਊ ਪੈਨਲ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ. ESC ਨਾਲ ਰੱਦ ਕਰੋ|

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
pa: ਪੈਨਲ ਸੈਟਿੰਗ

en: Applets
pa: ਐਪਲਿਟ

en: Panel edit mode
pa: ਪੈਨਲ ਸੋਧ ਮੋਡ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Restart Cinnamon
pa: ਕੈਨਾਮੋਨ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Looking Glass
pa: ਸ਼ੀਸ਼ਾ ਵੇਖੋ

en: Restore all settings to default
pa: ਸਭ ਸੈਟਿੰਗ ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ

en: Retry
pa: ਮੁਡ਼ ਕੋਸ਼ਿਸ਼

en: No open windows
pa: ਕੋਈ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਵਿੰਡੋ ਨਹੀਂ

en: Restore
pa: ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

en: Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Maximize
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਕਰੋ

en: Move to left workspace
pa: ਖੱਬੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to right workspace
pa: ਸੱਜੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Visible on all workspaces
pa: ਸਭ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

en: Move to a new workspace
pa: ਨਵੇਂ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to monitor %d
pa: ਮਨਿਟਰ %d 'ਤੇ ਭੇਜੋ

en: Only on this workspace
pa: ਕੇਵਲ ਇਹ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਹੀ

en: Unmaximize
pa: ਵੱਡੇ ਤੌਂ ਛੋਟਾ ਕਰੋ

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
pa: ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Screen Keyboard
pa: ਸਕਰੀਨ ਕੀਬੋਰਡ

en: Sticky Keys
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Slow Keys
pa: ਹੌਲੀ-ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Bounce Keys
pa: ਬਾਊਂਸ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Mouse Keys
pa: ਮਾਊਸ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Universal Access Settings
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ ਪਹੁੰਚ ਸੈਟਿੰਗ

en: High Contrast
pa: ਵੱਧ ਕਨਟਰਾਸਟ

en: Large Text
pa: ਵੱਡਾ ਟੈਕਸਟ

en: Date and Time Settings
pa: ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮਾਂ ਸੈਟਿੰਗ

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
pa: ਐਕਸਪੋ

en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

en: Close others
pa: ਹੋਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close all
pa: ਸਭ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
pa: ਸੂਚਨਾਵਾਂ

en: Show Keyboard Layout
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਵੇਖਾਓ

en: Show Character Table
pa: ਅੱਖਰ ਟੇਬਲ ਵੇਖਾਓ

en: Add to panel
pa: ਪੈਨਲ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add to desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Remove from favorites
pa: ਪਸੰਦ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Add to favorites
pa: ਪਸੰਦ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Recent Files
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਫਾਇਲਾਂ

en: Clear list
pa: ਸੂਚੀ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: No recent documents
pa: ਕੋਈ ਤਾਜ਼ਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: All Applications
pa: ਸਭ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Lock Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Lock the screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Leave the session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਛੱਡੋ

en: <unknown>
pa: <ਅਣਜਾਣ>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
pa: ਬੰਦ ਹੈ

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
pa: ਬਿਨ-ਪਰਬੰਧ

en: disconnecting...
pa: ...ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: connecting...
pa: ...ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
pa: ਤਾਰ ਕੱਢੀ ਹੋਈ ਹੈ

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
pa: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: connection failed
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ (ਪ੍ਰਾਈਵੇ)

en: Bluetooth
pa: ਬਲਿਊਟੁੱਥ

en: Auto Ethernet
pa: ਆਟੋ ਈਥਰਨੈੱਟ

en: Auto broadband
pa: ਆਟੋ ਬਰਾਡਬੈਂਡ

en: Auto dial-up
pa: ਆਟੋ ਡਾਇਲਅੱਪ

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
pa: ਆਟੋ %s

en: Auto bluetooth
pa: ਆਟੋ ਬਲਿਊਟੁੱਥ

en: Auto wireless
pa: ਆਟੋ ਬੇਤਾਰ

en: Enable networking
pa: ਨੈੱਟਵਰਕਿੰਗ ਯੋਗ

en: Wired
pa: ਤਾਰ ਵਾਲਾ

en: Wireless
pa: ਬੇਤਾਰ

en: Mobile broadband
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਬਰਾਡਬੈਂਡ

en: VPN Connections
pa: VPN ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Network Settings
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਟਿੰਗ

en: Connection failed
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Activation of network connection failed
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਰਗਰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Networking is disabled
pa: ਨੈੱਟਵਰਕਿੰਗ ਬੰਦ ਹੈ

en: No connection
pa: ਕੋਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

en: Connecting to the cellular network...
pa: ...ਸੈਲੂਲਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting to the wireless network...
pa: ...ਬੇਤਾਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting to the wired network...
pa: ..ਤਾਰ ਵਾਲੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting to the VPN...
pa: ...VPN ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting to the network...
pa: ...ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connected to the wireless network
pa: ਬੇਤਾਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: Wireless connection
pa: ਬੇਤਾਰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Connected to the wired network
pa: ਤਾਰ ਵਾਲੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: Connected to the cellular network
pa: ਸੈਲੂਲਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: Connected to the VPN
pa: VPN ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: Connected to the network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
pa: ਸੂਚਨਾਵਾਂ ਸਾਫ ਕਰੋ

en: No notifications
pa: ਕੋਈ ਸੂਚਨਾ ਨਹੀਂ

en: Launch
pa: ਚਲਾਓ

en: AC adapter
pa: AC ਐਡਪਟਰ

en: Laptop battery
pa: ਲੈਪਟਾਪ ਬੈਟਰੀ

en: Monitor
pa: ਮਾਨੀਟਰ

en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ

en: Cell phone
pa: ਸੈੱਲ ਫੋਨ

en: Media player
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ

en: Tablet
pa: ਟੈਬਲੇਟ

en: Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Touchpad
pa: ਟੱਚਪੈਡ

en: Brightness
pa: ਚਮਕ

en: Power Settings
pa: ਪਾਵਰ ਸੈਟਿੰਗ

en: hour | hours
pa[0]: ਘੰਟਾ
pa[1]: ਘੰਟੇ

en: minute | minutes
pa[0]: ਮਿੰਟ
pa[1]: ਮਿੰਟ

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
pa: ਪ੍ਰਿੰਟਰ

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਜੰਤਰ

en: Open file manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
pa: ਸਕੇਲ

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Hi there!
pa: ਹੋਰ ਕੀ ਹਾਲ-ਚਾਲ ਹੈ!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
pa: ਤੁਸੀਂ ਬੱਟਨ ਦੱਬਿਆ!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
pa: ਤੁਸੀਂ ਹਾੱਟਕੀ ਵਰਤੀ!!!

en: Playing
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Paused
pa: ਪੌਜ਼ ਹੈ

en: Stopped
pa: ਰੁਕਿਆ

en: Volume
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Unknown Artist
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਲਾਕਾਰ

en: Unknown Album
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਲਬਮ

en: Unknown Title
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਾਇਟਲ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Play
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Open Player
pa: ਪਲੇਅਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Quit Player
pa: ਪਲੇਅਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
pa: ਰਲਵੇਂ

en: Mute output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੁੱਪ

en: Mute input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਚੁੱਪ

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚੋਂ ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: This operation cannot be undone.
pa: ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਵਾਪਿਸ ਨਹੀਂ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

en: Open Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Log Out...
pa: ...ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Power Off...
pa: ...ਬੰਦ ਕਰੋ

en: All windows
pa: ਸਭ ਵਿੰਡੋ

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Configure display settings...
pa: ...ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੈਟਿੰਗ ਸੰਰਚਨਾ

en: Clock
pa: ਘੜੀ

en: Edit launcher
pa: ਲਾਂਚਰ ਸੋਧ

en: Photo Frame
pa: ਫੋਟੋ ਫਰੇਮ

en: Control Center
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਸੈਂਟਰ

en: Users and Groups
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਅਤੇ ਗਰੁੱਪ

en: Add or remove users and groups
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਤੇ ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ ਜਾਂ ਹਟਾਓ

en: Turn on-screen keyboard on or off
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ ਕੀਬੋਰਡ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Please type an away message for the lock screen
pa: ਲਾਕ ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਖੋ ਜੀ

en: Preferences
pa: ਤਰਜੀਹਾਂ

en: Hardware
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ

en: Administration
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਨ

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ, ਵਾਇਰਲੈਸ, ਵਾਈਫਾਈ, ਇਥਰਨੈਟ, ਬਰੋਡਬੈਂਡ, ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: color, profile, display, printer, output
pa: ਰੰਗ, ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ, ਡਿਸਪਲੇ, ਪ੍ਰਿੰਟਰ, ਆਉਟਪੁੱਟ

en: printers, laser, inkjet
pa: ਪ੍ਰਿੰਟਰ, ਲੇਜ਼ਰ, ਇੰਕਜੇਟ

en: Firewall
pa: ਫਾਇਰਵਾਲ

en: firewall, block, filter, programs
pa: ਫਾਇਰਵਾਲ, ਬੰਦ, ਛਾਂਟ, ਕਾਰਜਾਂ

en: Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: language, install, foreign
pa: ਭਾਸ਼ਾ, ਇੰਨਸਟਾਲ, ਵਿਦੇਸ਼ੀ

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
pa: ਵੀਡਿਓ, ਡਰਾਇਵਰ, ਵਾਈਫਾਈ, ਕਾਰਡ, ਹਾਰਡਵੇਅਰ, ਸੰਪਤੀਕ, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸਰੋਤ

en: ppa, repository, package, source, download
pa: ਪੀਪੀਏ, ਭੰਡਾਰ, ਪੈਕੇਜ, ਸਤਰੋਤ, ਡਾਉਨਲੋਡ

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ,  ਡੋਂਗਲ, ਬਦਲੀ, ਮੋਬਾਇਲ

en: New password
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ

en: Confirm password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Generate a password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Show password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਵੇਖੋ

en: Change
pa: ਬਦਲੋ

en: Too short
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ

en: Standard
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Administrator
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕੀ

en: Account Type
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਟਾਈਪ

en: Full Name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ

en: Users
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Groups
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Click to change the picture
pa: ਤਸਵੀਰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Browse for more pictures...
pa: ...ਹੋਰ ਤਸਵੀਰਾਂ ਦੀ ਝਲਕ

en: Click to change the name
pa: ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Click to change the password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Picture
pa: ਤਸਵੀਰ

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

en: No password set
pa: ਕੋਈ ਪਾਸਵਰਡ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ

en: Set at login
pa: ਲਾਗਇਨ ਸਮੇਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: This user is currently logged in
pa: ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਇਸ ਸਮੇਂ ਲਾਗਇਨ ਹੈ

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਤਿਆਰ ਹੋ?

en: Group Name
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ

en: Import from a file
pa: ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export to a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Reset to defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵਾਂਗ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Show
pa: ਵੇਖਾਉ

en: Configure
pa: ਕਨਫਿਗਰ

en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

en: Sort by
pa: ਸੋਰਟ ਦੁਆਰਾ

en: More info
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: 
    
    Details:  %s
pa: 
    
    ਵੇਰਵਾ:  %s

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
pa: ਮੈਗਨੀਫਾਇਰ, ਟਾੱਕ, ਅੱਕਸੈੱਸ, ਜ਼ੂਮ, ਚਾਬੀਆਂ, ਕੋਂਟਰਾਸਟ

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
pa: ਬੰਦ ਹੈ

en: Short
pa: ਛੋਟਾ

en: Long
pa: ਲੰਮਾ

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਨਟੈਕਸਟ ਮੀਨੂ ਦੁਆਰਾ ਪੈਨਲ ਅਡਿਟ ਦੌਰਾਨ ਸਪੇਸਿਫਿਕ ਇੰਸਟਾਂਸ ਕੱਢ ਸਕਦੇ ਹੋ|

en: applet
pa: ਐਪਲਿਟ

en: No picture
pa: ਕੋਈ ਤਸਵੀਰ ਨਹੀਂ

en: Mosaic
pa: ਰੰਗੀਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: Centered
pa: ਸੈਂਟਰ 'ਚ

en: Scaled
pa: ਸਕੇਲ ਕੀਤਾ

en: Stretched
pa: ਤਣਿਆ

en: Spanned
pa: ਫੈਲਿਆ

en: Backgrounds
pa: ਬੈਕਗਰਾਉਂਡ

en: Picture aspect
pa: ਤਸਵੀਰ ਪੱਖ

en: time, date, calendar, format, network, sync
pa: ਸਮਾਂ, ਮਿਤੀ, ਕਲੈੰਡਰ, ਸਵਰੂਪ, ਨੈੱਟਵਰਕ, sync

en: Date & Time
pa: ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮਾਂ

en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Select an application for audio CDs
pa: ਆਡੀਓ ਸੀਡੀ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an application for video DVDs
pa: ਵਿਡੀਓ ਡੀਵੀਡੀ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an application to run when a music player is connected
pa: ਜਦੋਂ ਸੰਗੀਤ ਪਲੇਅਰ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an application to run when a camera is connected
pa: ਜਦੋਂ ਕੈਮਰਾ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: Select an application for software CDs
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸੀਡੀ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pa: ਆਡੀਓ ਡੀਵੀਡੀ

en: blank Blu-ray disc
pa: ਖਾਲੀ ਬਲੁ-ਰੇ ਡਿਸਕ

en: blank CD disc
pa: ਖਾਲੀ CD ਡਿਸਕ

en: blank DVD disc
pa: ਖਾਲੀ DVD ਡਿਸਕ

en: blank HD DVD disc
pa: ਖਾਲੀ HD DVD ਡਿਸਕ

en: Blu-ray video disc
pa: ਬਲੁ-ਰੇ ਵਿਡੀਓ ਡਿਸਕ

en: e-book reader
pa: ਈ-ਬੁੱਕ ਰੀਡਰ

en: HD DVD video disc
pa: HD DVD ਵਿਡੀਓ ਡਿਸਕ

en: Picture CD
pa: ਤਸਵੀਰ CD

en: Super Video CD
pa: ਸੁਪਰ ਵੀਡਿਓ CD

en: Video CD
pa: ਵੀਡਿਓ CD

en: Windows software
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: Ask what to do
pa: ਪੁੱਛੋ ਕੀ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Open folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Do nothing
pa: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ

en: Other Media
pa: ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ

en: Select how other media should be handled
pa: ਚੁਣੋ ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ ਕਿਵੇਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ

en: _Action:
pa: ਕਾਰਵਾਈ(_A):

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
pa: ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ(_O)...

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
pa: ਤੁਸੀਂ ਡੈਸਕਲੇਟ ਦੇ ਕਨਟੈਕਸਟ ਮੀਨੂ ਦੁਆਰਾ ਡੈਸਕਟਾੱਪ ਤੋਂ ਸਪੇਸਿਫਿਕ ਇੰਸਟਾਂਸ ਕੱਢ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: desklet, desktop, slideshow
pa: ਡੈਸਕਲੇਟ, ਡੈਸਕਟਾੱਪ, ਸਲਾਇਡਸ਼ੋ

en: Desklets
pa: ਡੈਸਕਲੇਟਸ

en: General Desklets Settings
pa: ਆਮ ਡੈਸਕਲੇਟਸ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: No decoration
pa: ਕੋਈ ਸਜਾਵਟ ਨਹੀਂ

en: Border only
pa: ਸਿਰਫ ਬਾਰਡਰ

en: Border and header
pa: ਬਾਰਡਰ ਅਤੇ ਹੈਡਰ

en: Decoration of desklets
pa: ਡੈਸਕਲੇਟ ਦੀ ਸਜਾਵਟ

en: Such requirements override the settings selected here
pa: ਇਸ ਤਰਾਂ ਦੀਆਂ ਜਰੂਰਤਾਂ ਇੱਥੇ ਚੁਣਿਆਂ ਹੋਇਆਂ ਸੈਟਿੰਗਸ ਨੂੰ ਓਵਰ-ਰਾਇਡ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ

en: Snap desklets to grid
pa: ਡੈਸਕਲੇਟਸ ਨੂੰ ਗਰਿਡ 'ਚ ਫੈਲਾਓ

en: Width of desklet snap grid
pa: ਡੈਸਕਲੇਟ ਸਨੈਪ ਗਰਿਡ ਦੀ ਚੋੜਾਈ

en: desktop, home, button, trash
pa: ਡੈਸਕਟਾੱਪ,ਘਰ, ਬਟਨ, ਕੂੜੇਦਾਨ

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
pa: ਡਿਸਪਲੇ, ਸਕਰੀਨ, ਮਨੀਟਰ, ਲੇਆਉਟ, ਰੇਸੋਲੁਸ਼ਨ, ਦੋਹਰੀ, ਐਲਸੀਡੀ

en: Effects
pa: ਪ੍ਰਭਾਵ

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Traditional
pa: ਰਵਾਇਤੀ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
pa: ਫਿੱਕਾ

en: Extensions
pa: ਐਕਸਟੈਂਸ਼ਨਾਂ

en: Default font
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ

en: Document font
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਫੋਂਟ

en: Monospace font
pa: ਮੋਨੋਸਪੇਸ ਫੋਂਟ

en: Window title font
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ ਫੋਟ

en: Text scaling factor
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫੈਕਟਰ

en: Hinting
pa: ਹਿੰਟਿੰਗ

en: Antialiasing
pa: ਐਂਟੀਅਲਾਈਸਿੰਗ

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Minimize window
pa: ਵਿੰਡੋ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

note: Windows
en: Maximize window
pa: ਵਿੰਡੋ ਅਧਿਕਤਮ

en: Close window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Move window to right workspace
pa: ਵਿੰਡੋ ਸੱਜੇ ਵਰਕਸਪੇਸ 'ਚ ਭੇਜੋ

en: Move window to left workspace
pa: ਵਿੰਡੋ ਖੱਬੇ ਵਰਕਸਪੇਸ 'ਚ ਭੇਜੋ

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਵੇਖੋ

en: Volume up
pa: ਆਵਾਜ਼ ਵਧਾਓ

en: Volume down
pa: ਆਵਾਜ਼ ਘਟਾਓ

note: Sound and Media
en: Volume mute
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੁੱਪ

en: Next track
pa: ਅਗਲਾ ਟਰੈਕ

en: Previous track
pa: ਪਿਛਲਾ ਟਰੈਕ

en: Operating System
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ

en: Cinnamon Version
pa: ਸਿਨਾਮੋਨ ਵਰਜਨ

en: Linux Kernel
pa: ਲੀਨਕਸ ਕਰਨਲ

en: Processor
pa: ਪਰੋਸੈਸਰ

en: Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ

en: Hard Drive
pa: ਹਾਰਡ ਡਰਾਇਵ

en: Graphics Card
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ ਕਾਰਡ

en: System Info
pa: ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼

en: Workspaces
pa: ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ

en: Launchers
pa: ਲਾਂਚਰ

en: Sound and Media
pa: ਸਾਊਂਡ ਤੇ ਮੀਡਿਆ

en: Universal Access
pa: ਵਿਆਪਕ ਪਹੁੰਚ

en: Custom Shortcuts
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Unmaximize window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨਾ-ਅਧਿਕਤਮ

en: Activate window menu
pa: ਐਕਟਿਵੇਟ ਵਿੰਡੋ ਮੇਨੂ

en: Toggle maximization state
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਸਥਿਤੀ ਕਰੋ

en: Toggle shaded state
pa: ਰੰਗਤ ਸਥਿਤੀ ਕਰੋ

note: Windows - Positioning
en: Resize window
pa: ਵਿੰਡੋ ਮੁੜ-ਅਕਾਰ

en: Move window
pa: ਵਿੰਡੋ ਹਿਲਾਓ

en: Move window to workspace 1
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੧ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 2
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੨ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 3
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੩ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 4
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੪ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 5
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੫ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 6
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੬ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 7
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੭ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 8
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੮ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 9
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੯ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 10
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੧੦ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 11
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੧੧ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

en: Move window to workspace 12
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਰਕਸਪੇਸ ੧੨ ਵਿੱਚ ਲਿਜਾਓ

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੧ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 2
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੨ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 3
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੩ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 4
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੪ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 5
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੫ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 6
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੬ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 7
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੭ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 8
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੮ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 9
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੯ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 10
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੧੦ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 11
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੧੧ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to workspace 12
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ੧੨ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

note: System
en: Log out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Lock screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Launch help browser
pa: ਹੈਲਪ ਬਰਾਉਸਰ ਚਲਾਓ

en: Launch calculator
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਚਲਾਓ

en: Launch email client
pa: ਈਮੇਲ ਕਲਾਇੰਟ ਚਲਾਓ

en: Launch web browser
pa: ਵੈਬ-ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਚਲਾਓ

en: Home folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ

en: Launch media player
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਚਲਾਓ

en: Pause playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਵਿਰਾਮ ਕਰੋ

en: Stop playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕੋ

en: Eject
pa: ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

note: Universal Access
en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Turn screen reader on or off
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Increase text size
pa: ਟੈਕਸਟ ਅਕਾਰ ਵਧਾਓ

en: Decrease text size
pa: ਟੈਕਸਟ ਅਕਾਰ ਘਟਾਓ

en: High contrast on or off
pa: ਹਾਈ ਕੋਂਟਰਾਸਟ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Typing
pa: ਲਿਖਣਾ

en: Slow
pa: ਹੌਲੀ

en: Fast
pa: ਤੇਜ਼

en: Categories
pa: ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Reset to default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Select a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Mouse and Touchpad
pa: ਮਾਊਸ ਤੇ ਟੱਚਪੈਚ

en: Disable touchpad while typing
pa: ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਟੱਚਪੈਡ ਆਯੋਗ ਕਰੋ

en: Scrolling
pa: ਸਕਰੋਲਿੰਗ

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
pa: ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
pa: ਪੈਨਲ

en: Power Management
pa: ਪਾਵਰ ਪਰਬੰਧ

en: Empty
pa: ਖਾਲੀ ਕਰੋ

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Themes
pa: ਥੀਮ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨਸ

en: Show icons in menus
pa: ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨਸ ਵੇਖਾਓ

en: Show icons on buttons
pa: ਬਟਨਾਂ ਉੱਤੇ ਆਈਕਾਨਸ ਵੇਖੋ

en: Account details
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਵੇਰਵਾ

en: Click to change your picture
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Take a photo...
pa: ...ਫੋਟੋ ਲਵੋ

en: Current password
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ

en: Wrong password
pa: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ

en: Action on title bar double-click
pa: ਟਾਇਟਲ-ਬਾਰ ਉੱਤੇ ਦੋ-ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਕਿਰਿਆ

en: Action on title bar middle-click
pa: ਟਾਇਟਲ ਬਾਰ ਉੱਤੇ ਮੱਧ-ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਕਿਰਿਆ

en: Action on title bar right-click
pa: ਟਾਇਟਲ ਬਾਰ ਉੱਤੇ ਸੱਜਾ-ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਕਿਰਿਆ

en: Window focus mode
pa: ਵਿੰਡੋ ਫੋਕਸ ਮੋਡ

en: Icons only
pa: ਕੇਵਲ ਆਈਕਾਨਸ

en: Do you want to restart Cinnamon?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਿਨਾਮੋਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਅਤੇ ਥਾਵਾਂ ਵੇਖਾਓ

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਵਿੱਚ ਹਫਤਾ ਅੰਕ ਵੇਖਾਓ

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
pa: ਕਾਲਾ ਅਤੇ ਚਿੱਟਾ
