linuxmint - en to pt_BR translation catalogue (1813 entries)

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido(a)

en: Failed to launch '%s'
pt_BR: Falha ao executar '%s'

en: Passwords do not match
pt_BR: As senhas não correspondem

en: Password cannot be blank
pt_BR: A senha não pode estar em branco

en: Authentication dialog was dismissed by the user
pt_BR: Diálogo de autenticação foi rejeitado pelo usuário

en: Home
pt_BR: Pasta Pessoal

en: File System
pt_BR: Sistema de Arquivos

en: Search
pt_BR: Procurar

en: Print version
pt_BR: Exibir versão

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
pt_BR: Aparência

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
pt_BR: Cores

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
pt_BR: No modo misto, a maioria dos aplicativos são claros. Alguns elementos da área de trabalho são escuros para criar contraste.

en: Mixed
pt_BR: Misto

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Light
pt_BR: Claro

en: Advanced settings...
pt_BR: Configurações avançadas...

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Directory Properties
pt_BR: Propriedades do Diretório

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Comment:
pt_BR: Comentário:

en: Launcher Properties
pt_BR: Propriedades do lançador

en: Command:
pt_BR: Comando:

en: Browse
pt_BR: Navegar

en: Launch in Terminal?
pt_BR: Executar no terminal?

en: Use dedicated GPU if available
pt_BR: Use uma GPU dedicada se disponível

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Delete
pt_BR: Remover

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Main Menu
pt_BR: Menu Principal

en: Restore System Configuration
pt_BR: Restaurar configuração do sistema

en: Restore the default menu layout
pt_BR: Restaurar o layout padrão do menu

en: Close
pt_BR: Fechar

en: _New Menu
pt_BR: _Novo Menu

en: Ne_w Item
pt_BR: No_vo item

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Edit Desktop File
pt_BR: Editar arquivo da área de trabalho

en: Add/Edit Launcher
pt_BR: Adicionar/Editar Lançador

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Program:
pt_BR: Programa:

en: Icon Name
pt_BR: Nome do ícone

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Custom Application
pt_BR: Aplicativo Personalizado

en: Execution of '%s' failed:
pt_BR: Falha ao executar '%s':

en: Caps Lock On
pt_BR: Caps Lock ligado

en: Caps Lock Off
pt_BR: Caps Lock desligado

en: Number Lock On
pt_BR: Number Lock ligado

en: Number Lock Off
pt_BR: Number Lock desligado

en: Are you sure you want to remove '%s'?
pt_BR: Você tem certeza que deseja remover '%s'?

en: Remove '%s'
pt_BR: Remover '%s'

en: About...
pt_BR: Sobre...

en: Configure...
pt_BR: Configurar...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
pt_BR: Este applet não suporta painéis desse tipo. Isso pode causar falhas visuais no painel. Você gostaria de continuar usando-o mesmo assim, removê-lo do painel ou tentar movê-lo para um painel diferente?

en: Leave it
pt_BR: Deixar

en: Remove it
pt_BR: Removê-lo

en: Move to another panel
pt_BR: Mover para outro painel

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
pt_BR: Não foi possível encontrar um painel adequado. O applet foi removido em vez disso.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
pt_BR: Certos applets não permitem várias instâncias ou estão em seu número máximo de instâncias, portanto não foram copiados

en: Select Audio Device
pt_BR: Selecione o dispositivo de áudio

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Sound Settings
pt_BR: Configurações de som

en: Headphones
pt_BR: Fones de ouvido

en: Headset
pt_BR: Fone de ouvido com microfone

en: Microphone
pt_BR: Microfone

en: Show Text
pt_BR: Mostrar texto

en: Hide Text
pt_BR: Ocultar texto

en: Caps lock is on
pt_BR: Caps lock está ligado

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
pt_BR: %s não está respondendo

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
pt_BR: Você pode optar por esperar um pouco para continuar ou forçar o aplicativo para ser fechado completamente.

en: Wait
pt_BR: Esperar

en: Force Quit
pt_BR: Forçar sair

en: Remove this desklet
pt_BR: Remover este desklet

en: Some applications are busy or have unsaved work.
pt_BR: Alguns aplicativos estão ocupados ou possuem trabalhos não salvos.

en: Switch User
pt_BR: Trocar usuário

en: Log Out
pt_BR: Encerrar sessão

en: Suspend
pt_BR: Suspender

en: Hibernate
pt_BR: Hibernar

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Shut Down
pt_BR: Desligar

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
pt_BR[0]: Você será desconectado em %d segundo.
pt_BR[1]: Você será desconectado em %d segundos.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
pt_BR[0]: O computador será desligado em %d segundo.
pt_BR[1]: O computador será desligado em %d segundos.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
pt_BR[0]: O computador será reiniciado em %d segundo.
pt_BR[1]: O computador será reiniciado em %d segundos.

en: Ignore and continue
pt_BR: Ignorar ou continuar

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
pt_BR: Tem certeza que deseja remover o espaço de trabalho "%s"?

en: Initializing
pt_BR: Inicializando

en: Loaded
pt_BR: Carregado

en: Error
pt_BR: Erro

en: Out of date
pt_BR: Desatualizado

en: Not compatible with Wayland
pt_BR: Não compatível com Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
pt_BR: Opções inválidas de visualização: o número de cantos está incorreto

en: Execution time (ms):
pt_BR: Tempo de execução (ms)

en: Loaded successfully
pt_BR: Carregado com êxito

en: Check your video drivers
pt_BR: Verifique seus drivers de vídeo

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
pt_BR: Seu sistema está executando atualmente sem aceleração de hardware de vídeo.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
pt_BR: Você pode enfrentar um desempenho ruim e alto uso da CPU.

en: Launch Driver Manager
pt_BR: Inicie o Gerenciador de Driver

en: Problems during Cinnamon startup
pt_BR: Problemas durante a inicialização do Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
pt_BR: O Cinnamon foi iniciado com êxito, porém não foi possível carregar um ou mais applets, desklets ou extensões.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
pt_BR: Verifique o log do sistema e o log do LookingGlass do Cinnamon para quaisquer problemas

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
pt_BR: Você pode desativar a(s) extensão(ões) nas Configurações do Cinnamon para evitar que essa mensagem apareça repetidamente

en: Please contact the developer.
pt_BR: Por favor, entre em contato com o desenvolvedor.

en: Workspace
pt_BR: Espaço de trabalho

en: Restarting Cinnamon...
pt_BR: Reiniciando o Cinnamon...

en: System Information
pt_BR: Informações do Sistema

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Attention
pt_BR: Atenção

en: Mirrored Displays
pt_BR: Telas espelhadas

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
pt_BR: Você também pode se conectar pressionando o botão “WPS” no seu roteador.

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Password
pt_BR: Senha

en: Key
pt_BR: Chave

en: Username
pt_BR: Nome do Usuário

en: Private key password
pt_BR: Senha da chave privada

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Authentication required
pt_BR: Autenticação necessária

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
pt_BR: Senhas ou chaves criptografadas são necessárias para acessar a rede sem fio “%s”.

en: Wired 802.1X authentication
pt_BR: Autenticação 802.1X com fio

en: Network name
pt_BR: Nome da rede

en: DSL authentication
pt_BR: Autenticação DSL

en: PIN code required
pt_BR: Código PIN necessario

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
pt_BR: É necessário o código PIN para o dispositivo de banda larga móvel

en: A password is required to connect to “%s”.
pt_BR: Uma senha é necessária para conectar-se a “%s”.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
pt_BR: Gerenciador de rede

en: VPN password
pt_BR: Senha da VPN

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
pt_BR: Selecione a posição do novo painel. Esc para cancelar.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
pt_BR: Selecione nova posição do painel. Esc para cancelar.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
pt_BR: Você não possui nenhum painel adicionado.
    Você gostaria de abrir as configurações de painéis?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
pt_BR: Configurações do painel

en: Panel edit mode
pt_BR: Modo de edição do painel

en: Move
pt_BR: Mover

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Are you sure you want to remove this panel?
pt_BR: Tem certeza que deseja remover este painel?

en: Add a new panel
pt_BR: Adicionar um novo painel

en: Troubleshoot
pt_BR: Resolução de problemas

en: Restart Cinnamon
pt_BR: Reiniciar o Cinnamon

en: Restore all settings to default
pt_BR: Restaurar todas as configurações para o padrão

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
pt_BR: Você tem certeza que deseja restaurar todas as configurações para o padrão?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
pt_BR: Configurações do sistema

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: %s (%s) has just been stopped.
pt_BR: %s (%s) acabou de ser parado.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
pt_BR: O dispositivo %s pode ser desligado, se necessário.

en: Device %s is busy, please wait.
pt_BR: O dispositivo %s está ocupado, aguarde.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
pt_BR: Não desconecte ou poderá ocorrer perda de dados.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
pt_BR: Não foi possível parar a unidade %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
pt_BR: %s (%s) pode ser desconectado com segurança.

en: Device %s can be removed.
pt_BR: O dispositivo %s pode ser removido.

en: %s (%s) has just been ejected.
pt_BR: %s (%s) acaba de ser ejetado.

en: Do not remove or data loss may occur.
pt_BR: Não remova ou poderá ocorrer perda de dados.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
pt_BR: Não foi possível ejetar a unidade %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
pt_BR: Desmontado com sucesso %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
pt_BR: Falha ao desmontar %s (%s)

en: Authentication Required
pt_BR: Autenticação obrigatória

en: Authenticate
pt_BR: Autenticar

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
pt_BR: Desculpe, isso não funcionou. Por favor, tente novamente.

en: Run a Command
pt_BR: Executar um comando

en: Press ESC to close
pt_BR: Pressione ESC para fechar

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
pt_BR: Manter os ajustes da tela?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
pt_BR: Reverter

en: Keep changes
pt_BR: Manter alterações

en: Reverting to previous display settings in %d second. | Reverting to previous display settings in %d seconds.
pt_BR[0]: Retornando às configurações de exibição anteriores em %d segundo.
pt_BR[1]: Retornando às configurações de exibição anteriores em %d segundos.

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
pt_BR: Mi_nimizar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
pt_BR: _Restaurar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
pt_BR: Ma_ximizar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
pt_BR: _Mover

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
pt_BR: _Redimensionar

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
pt_BR: Mover a barra de título na tela

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
pt_BR: Sempre no _topo

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
pt_BR: _Sempre no espaço de trabalho visível

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
pt_BR: _Apenas neste espaço de trabalho

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
pt_BR: Mover para outro _espaço de trabalho

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: No open windows
pt_BR: Nenhuma janela aberta

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Minimize
pt_BR: Minimizar

en: Maximize
pt_BR: Maximizar

en: Move to left workspace
pt_BR: Mover para o espaço de trabalho à esquerda

en: Move to right workspace
pt_BR: Mover para o espaço de trabalho à direita

en: Visible on all workspaces
pt_BR: Visível em todos os espaços de trabalho

en: Move to a new workspace
pt_BR: Mover para um novo espaço de trabalho

en: Move to monitor %d
pt_BR: Mover para o monitor %d

en: Only on this workspace
pt_BR: Somente neste espaço de trabalho

en: Unmaximize
pt_BR: Desmaximizar

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: Zoom
pt_BR: Ampliar

en: Screen Reader
pt_BR: Leitor de tela

en: Screen Keyboard
pt_BR: Teclado virtual

en: Sticky Keys
pt_BR: Teclas de aderência

en: Slow Keys
pt_BR: Atraso de teclas

en: Bounce Keys
pt_BR: Repetição de tecla

en: Mouse Keys
pt_BR: Teclas para mouse

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
pt_BR: Simular clique do botão direito

note: Hover Click
en: Hover click
pt_BR: Clique ao sobrepor

en: Universal Access Settings
pt_BR: Configurações de acesso universal

en: High Contrast
pt_BR: Alto contraste

en: Large Text
pt_BR: Texto grande

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
pt_BR: %A, %-e de %B de %Y

en: Date and Time Settings
pt_BR: Configurações de data e hora

en: Starting in a few minutes
pt_BR: Começando em alguns minutos

en: Starting in %d minutes
pt_BR: Começando em %d minutos

en: This evening
pt_BR: Esta noite

en: Starting later today
pt_BR: Começando mais tarde hoje

en: In %d hour | In %d hours
pt_BR[0]: Em %d hora
pt_BR[1]: Em %d horas

en: No Events
pt_BR: Sem eventos

en: In progress
pt_BR: Em andamento

en: All day
pt_BR: Todo dia

en: Today
pt_BR: Hoje

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
pt_BR: Mostrar a área de trabalho

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
pt_BR: Mostrar desklets

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
pt_BR: Mostrar o seletor do espaço de trabalho (Exposição)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
pt_BR: Mostrar o seletor de janela (Escala)

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
pt_BR: Modo Expo

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Move to the other monitor
pt_BR: Mover para o outro monitor

en: Move to monitor
pt_BR: Mover para o monitor

en: Move to another workspace
pt_BR: Mover para outro espaço de trabalho

en: Applet preferences
pt_BR: Preferências do miniaplicativo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
pt_BR: Lista de janelas agrupadas

en: Places
pt_BR: Locais

en: Recent
pt_BR: Recente

en: Run with dedicated GPU
pt_BR: Execute com GPU dedicada

en: Unpin from Panel
pt_BR: Soltar do Painel

en: Pin to Panel
pt_BR: Prender no Painel

en: Remove from Autostart
pt_BR: Remover do Início Automático

en: Add to Autostart
pt_BR: Adicionar ao Início Automático

en: Create Shortcut
pt_BR: Criar Atalho

en: Restore to full opacity
pt_BR: Restaurar opacidade total

en: Close others
pt_BR: Fechar outros

en: Close all
pt_BR: Fechar tudo

en: Power management
pt_BR: Gerenciamento de energia

en: Power management: Inhibited
pt_BR: Gerenciamento de energia: Inibido

en: Power management: Active
pt_BR: Gerenciamento de energia: Ativo

en: Power management is already inhibited by another program
pt_BR: O gerenciamento de energia já está inibido por outro programa

en: Power management: inhibited by another program
pt_BR: Gestão de energia: inibido por outro programa

en: Apps inhibiting power management:
pt_BR: Programas restringindo o gerenciamento de energia:

en: Inhibit applet
pt_BR: Applet Inibir

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Notifications: Active
pt_BR: Notificações: Ativo

en: Notifications: Inhibited
pt_BR: Notificações: Inibido

en: Show Keyboard Layout
pt_BR: Mostrar modelo do teclado

en: Show Character Table
pt_BR: Mostrar tabela de caracteres

en: Keyboard Settings
pt_BR: Configurações do teclado

en: Add to panel
pt_BR: Adicionar ao painel

en: Add to desktop
pt_BR: Adicionar à área de trabalho

en: Remove from favorites
pt_BR: Remover dos favoritos

en: Add to favorites
pt_BR: Adicionar aos favoritos

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: This file is no longer available
pt_BR: Este arquivo não está mais disponível

en: Open with
pt_BR: Abrir com

en: Other application...
pt_BR: Outro aplicativo...

en: Edit menu
pt_BR: Menu Editar

en: Recent Files
pt_BR: Arquivos recentes

en: Clear list
pt_BR: Limpar lista

en: Clear all recent documents
pt_BR: Limpar todos os documentos recentes

en: No recent documents
pt_BR: Não há documentos recentes

en: All Applications
pt_BR: Todos os Aplicativos

en: Lock Screen
pt_BR: Bloquear tela

en: Lock the screen
pt_BR: Bloqueia a tela

en: Leave the session
pt_BR: Sair da sessão atual

en: Shut down the computer
pt_BR: Desligar o computador

en: <unknown>
pt_BR: <desconhecido>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
pt_BR: desativado

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
pt_BR: não gerenciado

en: disconnecting...
pt_BR: desconectando...

en: connecting...
pt_BR: conectando...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
pt_BR: autenticação necessária

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
pt_BR: firmware não encontrado

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
pt_BR: cabo desconectado

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
pt_BR: indisponível

en: connection failed
pt_BR: falha na conexão

en: More
pt_BR: Mais

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
pt_BR: Conectado (particular)

en: Auto Ethernet
pt_BR: Conexão Ethernet automática

en: Auto broadband
pt_BR: Conexão banda larga automática

en: Auto dial-up
pt_BR: Conexão discada automática

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
pt_BR: %s Automático(a)

en: Auto bluetooth
pt_BR: Bluetooth automático

en: Auto wireless
pt_BR: Wireless automático

en: Enable networking
pt_BR: Habilitar rede

en: Wired
pt_BR: Com fio

en: Wireless
pt_BR: Sem fio

en: Mobile broadband
pt_BR: Banda larga móvel

en: VPN Connections
pt_BR: Conexões VPN

en: WIREGUARD Connections
pt_BR: Conexões WIREGUARD

en: Network Settings
pt_BR: Configurações de rede

en: Network Connections
pt_BR: Conexões de rede

en: Connection failed
pt_BR: Falha na conexão

en: Activation of network connection failed
pt_BR: Falha na ativação da conexão de rede

en: Networking is disabled
pt_BR: Rede está desativada

en: No connection
pt_BR: Sem conexão

en: Connecting to the cellular network...
pt_BR: Conectando à rede móvel...

en: Connecting to the wireless network...
pt_BR: Conectando à rede sem fio...

en: Connecting to the wired network...
pt_BR: Conectando à rede com fio...

en: Connecting to the VPN...
pt_BR: Conectando à VPN...

en: Connecting to WIREGUARD...
pt_BR: Conectando ao WIREGUARD

en: Connecting to the network...
pt_BR: Conectando à rede...

en: Connected to the wireless network
pt_BR: Conectado à rede sem fio

en: Wireless connection
pt_BR: Conexão sem fio

en: (Limited connectivity)
pt_BR: (Conectividade limitada)

en: Connected to the wired network
pt_BR: Conectado à rede com fio

en: Connected to the cellular network
pt_BR: Conectado à rede móvel

en: Connected to the VPN
pt_BR: Conectado à VPN

en: Connected to WIREGUARD
pt_BR: Conectado ao WIREGUARD

en: Connected to the network
pt_BR: Conectado à rede

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
pt_BR: Limpar notificações

en: Notification Settings
pt_BR: Configurações de notificação

en: No notifications
pt_BR: Sem notificações

en: %d notification | %d notifications
pt_BR[0]: %d notificação
pt_BR[1]: %d notificações

en: just now
pt_BR: agora mesmo

en: %d second ago | %d seconds ago
pt_BR[0]: %d segundo atrás
pt_BR[1]: %d segundos atrás

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt_BR[0]: %d minuto atrás
pt_BR[1]: %d minutos atrás

en: Enable on-screen keyboard
pt_BR: Ativar o teclado na tela

en: Click to toggle the on-screen keyboard
pt_BR: Clique para alternar o teclado virtual

en: Click to enable the on-screen keyboard
pt_BR: Clique para ativar o teclado virtual

en: Launch
pt_BR: Executar

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
pt_BR: Lançadores de painel

en: Power Saver
pt_BR: Economia de energia

en: Balanced
pt_BR: Balanceado

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Battery full
pt_BR: Bateria carregada

en: Battery almost full
pt_BR: Bateria quase cheia

en: Battery good
pt_BR: Bateria boa

en: Low battery
pt_BR: Bateria baixa

en: Critically low battery
pt_BR: Bateria críticamente baixa

en: AC adapter
pt_BR: Fonte

en: Laptop battery
pt_BR: Bateria do laptop

en: UPS
pt_BR: No-break

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Cell phone
pt_BR: Celular

en: Media player
pt_BR: Reprodutor de mídia

en: Tablet
pt_BR: Mesa digitalizadora

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Gaming input
pt_BR: Entrada de jogo

en: Pen
pt_BR: Caneta

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
pt_BR: Rede

en: Speakers
pt_BR: Auto-falantes

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Audio device
pt_BR: Dispositivo de áudio

en: Remote control
pt_BR: Controle remoto

en: Printer
pt_BR: Impressora

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Wearable
pt_BR: Vestível

en: Toy
pt_BR: Jogar

en: Bluetooth device
pt_BR: Dispositivo Bluetooth

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Keyboard backlight
pt_BR: Retroiluminação do teclado

en: Power Settings
pt_BR: Configurações de energia

en: Charging
pt_BR: Carregando

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
pt_BR[0]: Carregando - %d hora até estar completamente carregada
pt_BR[1]: Carregando - %d horas até estar completamente carregada

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
pt_BR: Carregando - %d %s %d %s até estar completamente carregada

en: hour | hours
pt_BR[0]: hora
pt_BR[1]: horas

en: minute | minutes
pt_BR[0]: minuto
pt_BR[1]: minutos

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
pt_BR[0]: Carregando - %d minuto até estar completamente carregada
pt_BR[1]: Carregando - %d minutos até estar completamente carregada

en: Fully charged
pt_BR: Completamente carregada

en: Using battery power
pt_BR: Usando a energia da bateria

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
pt_BR[0]: Usando a energia da bateria - %d hora restante
pt_BR[1]: Usando bateria - %d horas restantes

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
pt_BR: Usando a energia da bateria -%d %s %d %s restando

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
pt_BR[0]: Usando a energia da bateria - %d minuto restando
pt_BR[1]: Usando a energia da bateria - %d minutos restando

en: Fully discharged
pt_BR: Totalmente descarregado

en: Not charging
pt_BR: Não está carregando

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
pt_BR: Impressoras

en: Cancel all jobs
pt_BR: Cancelar todos os trabalhos

en: '%s' on %s
pt_BR: '%s' em %s

en: Send to front
pt_BR: Enviar para frente

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
pt_BR: Documentos recentes

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
pt_BR: Dispositivos de armazenamento removíveis

en: Open file manager
pt_BR: Abrir o gerenciador de arquivos

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
pt_BR: Escala

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Hi there!
pt_BR: Olá!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
pt_BR: VOCÊ APERTOU O BOTÃO!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
pt_BR: VOCÊ USOU O ATALHO!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
pt_BR: Clique para mostrar a área de trabalho ou clique no botão do meio para mostrar os desklets

en: Show Desklets
pt_BR: Exibir Desklets

en: Click to pause the slideshow
pt_BR: Clique para pausar a exibição de slides

en: Click to resume the slideshow
pt_BR: Clique para retomar a exibição de slides

en: The slideshow is disabled
pt_BR: A exibição de slides está desativada

en: Slideshow
pt_BR: Exibição de slides

en: Next Background
pt_BR: Próximo plano de fundo

en: Background Settings
pt_BR: Configurações do plano de fundo

en: Current background:
pt_BR: Segundo plano atual:

en: Playing
pt_BR: Reproduzindo

en: Paused
pt_BR: Pausado

en: Stopped
pt_BR: Parado

en: Unknown Artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: Unknown Album
pt_BR: Álbum desconhecido

en: Unknown Title
pt_BR: Título desconhecido

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Consecutive Playing
pt_BR: Reprodução Contínua

en: No Shuffle
pt_BR: Sem aleatório

en: Open Player
pt_BR: Abrir player

en: Quit Player
pt_BR: Fechar player

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Repeat Single
pt_BR: Repetir uma vez

en: Repeat All
pt_BR: Repetir tudo

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
pt_BR: Reprodução Aleatória

en: Mute output
pt_BR: Sem som de saída

en: Mute input
pt_BR: Sem som de entrada

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Output device
pt_BR: Dispositivo de saída

en: Input device
pt_BR: Dispositivo de entrada

en: Launch player
pt_BR: Iniciar reprodutor

en: Choose player controls
pt_BR: Escolher controles dos reprodutores

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
pt_BR: Tem certeza de que deseja apagar todos os itens da lixeira?

en: This operation cannot be undone.
pt_BR: Esta operação não pode ser desfeita.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar lixeira

en: Open Trash
pt_BR: Abrir lixeira

en: Log Out...
pt_BR: Encerrar sessão...

en: Power Off...
pt_BR: Desligar...

en: Remove 'Window list'
pt_BR: Remover 'Lista de janelas'

en: All windows
pt_BR: Todas as janelas

en: Manage workspaces (Expo)
pt_BR: Gerenciar espaços de trabalho (Modo Expo)

en: Add a new workspace
pt_BR: Adicionar um novo espaço de trabalho

en: Remove the current workspace
pt_BR: Remover o espaço de trabalho atual

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Upside-down
pt_BR: Cabeça para baixo

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
pt_BR: Monitor

en: Configure display settings...
pt_BR: Configurar monitor...

en: Clock
pt_BR: Relógio

en: Edit launcher
pt_BR: Editar lançador

en: Photo Frame
pt_BR: Moldura

en: Control Center
pt_BR: Centro de Controle

en: Users and Groups
pt_BR: Usuários e Grupos

en: Add or remove users and groups
pt_BR: Adicionar ou remover usuários e grupos

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
pt_BR: Teclado virtual

en: Turn on-screen keyboard on or off
pt_BR: Ativar ou desativar o teclado virtual

en: Valid name
pt_BR: Nome válido

en: The name cannot be empty.
pt_BR: O nome não pode estar vazio.

en: Valid executable
pt_BR: Executável válido

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
pt_BR: O executável não é válido. Ele não pode estar vazio e o espaços no caminho deve ser seguido por uma barra invertida (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
pt_BR: Não é possível criar o lançador neste local. Adicionar à área de trabalho em vez disso?

en: Choose a command
pt_BR: Escolha um comando

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
pt_BR: Você gostaria de adicionar este lançador ao menu também? Ele será inicialmente colocado na categoria Outros.

en: Screen Locker
pt_BR: Bloqueio de Tela

en: Please type an away message for the lock screen
pt_BR: Digite uma mensagem de ausência para a tela de bloqueio

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Administration
pt_BR: Administração

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
pt_BR: rede, wireless, wifi, ethernet, banda larga, internet

en: color, profile, display, printer, output
pt_BR: cor, perfil, tela, impressora, saída

en: Graphics Tablet
pt_BR: Mesa Digitalizadora

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
pt_BR: wacom, digitalizar, tablet, gráficos, calibrar, stylus

en: printers, laser, inkjet
pt_BR: impressoras, laser, jato de tinta

en: firewall, block, filter, programs
pt_BR: firewall, bloquear, filtro, programas

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: language, install, foreign
pt_BR: idioma, instalar, estrangeiro

en: Input Method
pt_BR: Método de Entrada

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
pt_BR: idioma, instalar, estrangeiro, entrada, método, chinês, coreano, japonês, digitação

en: Login Window
pt_BR: Janela de Início de Sessão

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
pt_BR: login, lightdm, mdm, gdm, gerenciador, usuário, senha, inicialização, mudar

en: login, gdm, manager, user, startup, switch
pt_BR: Entrar, gdm, gerenciador, usuário, inicialização, alternar

en: Driver Manager
pt_BR: Gerenciador de Drivers

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
pt_BR: vídeo, driver, wifi, placa, hardware, proprietário, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
pt_BR: Configurações Nvidia

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
pt_BR: Fontes de Aplicativos

en: ppa, repository, package, source, download
pt_BR: ppa, repositório, pacote, origem, download

en: Package Management
pt_BR: Gerenciador de Pacotes

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
pt_BR: usuário, usuários, conta, contas, grupo, grupos, senha

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
pt_BR: bluetooth, dongle, transferir, móvel

en: Manage Services and Units
pt_BR: Gerenciar de Serviços e Unidades

en: systemd, units, services, systemctl, init
pt_BR: systemd, unidades, serviços, systemctl, init

en: Disks
pt_BR: Discos

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
pt_BR: discos, gerência, hardware, gerenciamento, rígido, hdd, pendrive, formatar, apagar, testar, criar, iso, ISO, disco, imagem

en: Online Accounts
pt_BR: Contas Online

en: ppa, repository, package, source, download, video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
pt_BR: ppa, repositório, pacote, fonte, baixar, vídeo, driver, wifi, chip, hardware, proprietário, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Back to all settings
pt_BR: Voltar para todas as configurações

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
pt_BR: O nome do grupo não pode conter letras maiúsculas ou caracteres de espaço

en: Change Password
pt_BR: Alterar Senha

en: New password
pt_BR: Nova senha

en: Confirm password
pt_BR: Confirme a senha

en: Generate a password
pt_BR: Gerar uma senha

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
pt_BR: Sua nova senha deve ter pelo menos 8 caracteres

en: Show password
pt_BR: Exibir senha

en: An error occurred. Your password was not changed.
pt_BR: Um erro ocorreu. Sua senha não foi alterada.

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Too short
pt_BR: Muito curta

en: Weak
pt_BR: Fraco

en: Fair
pt_BR: Razoável

en: Good
pt_BR: Bom

en: Strong
pt_BR: Forte

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Account Type
pt_BR: Tipo de Conta

en: Full Name
pt_BR: Nome Completo

en: Invalid username
pt_BR: Nome do Usuário Inválido

en: A user with the name '%s' already exists.
pt_BR: Já existe um usuário '%s' com o nome.

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Click to change the picture
pt_BR: Clique para mudar a foto

en: Browse for more pictures...
pt_BR: Procurar por mais imagens...

en: Click to change the name
pt_BR: Clique para alterar o nome

en: Click to change the password
pt_BR: Clique para alterar a senha

en: Click to change the groups
pt_BR: Clique para alterar os grupos

en: Picture
pt_BR: Foto

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
pt_BR: Nome

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Images
pt_BR: Imagens

en: No password set
pt_BR: Nenhuma senha definida

en: Set at login
pt_BR: Definir no login

en: This user is currently logged in
pt_BR: Este usuário já está logado

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
pt_BR: A pasta pessoal do usuário está criptografada. Para preservar o acesso à ela, apenas o próprio usuário pode alterar esta senha.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja remover %s permanentemente e todos os arquivos associados a este usuário?

en: This group is set as %s's primary group
pt_BR: Este grupo está configurado como o grupo primário de %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir %s permanentemente?

en: Group Name
pt_BR: Nome do Grupo

en: Previous instance
pt_BR: Instância anterior

en: Next instance
pt_BR: Próxima instância

en: More options
pt_BR: Mais opções

en: Import from a file
pt_BR: Importar de um arquivo

en: Export to a file
pt_BR: Exportar para um arquivo

en: Reset to defaults
pt_BR: Restaurar aos padrões

en: Reload %s
pt_BR: Recarregar %s

en: Settings for %s
pt_BR: Configurações para %s

en: Select or enter file to export to
pt_BR: Selecione ou digite o arquivo para o qual exportar

en: JSON files
pt_BR: Arquivos JSON

en: Select a JSON file to import
pt_BR: Selecione um arquivo JSON para importar

en: Cancel Job
pt_BR: Cancelar Trabalho

en: Do you really want to cancel this job?
pt_BR: Você realmente deseja cancelar este trabalho?

en: Keep Printing
pt_BR: Continuar imprimindo

en: Do you really want to cancel all jobs?
pt_BR: Você realmente deseja cancelar todos os trabalhos?

en: Cancel All Jobs
pt_BR: Cancelar todos os trabalhos

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Select a date
pt_BR: Selecione a data

en: Select a time
pt_BR: Selecione uma hora

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Minute
pt_BR: Minuto

en: Second
pt_BR: Segundo

en: This applet is currently enabled
pt_BR: Este applet já está ativado

en: This desklet is currently enabled
pt_BR: Este desklet já está ativado

en: This extension is currently enabled
pt_BR: Esta extensão já está ativada

en: by %s
pt_BR: por %s

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: This is a system applet. It cannot be removed.
pt_BR: Este é um applet do sistema. Não pode ser removido.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
pt_BR: Este é um desklet de sistema. Não pode ser removido.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
pt_BR: Esta é uma extensão do sistema. Não pode ser removido.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
pt_BR: Este applet contém chamadas de função que podem causar mal funcionamento ou travamentos no Cinnamon. Se você estiver passando por isso, tente removê-lo.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
pt_BR: Este desklet contém chamadas de função que podem causar mal funcionamento ou travamentos no Cinnamon. Se você estiver passando por isso, tente removê-lo.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
pt_BR: Esta extensão contém chamadas de função que podem causar mal funcionamento ou travamentos no Cinnamon. Se você estiver passando por isso, tente removê-la.

en: About
pt_BR: Sobre

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
pt_BR: A extensão %s não é compatível com a sua versão do Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
pt_BR: Existem várias instâncias habilitadas. Tem certeza de que deseja remover todas elas?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
pt_BR: Tem certeza que deseja remover %s completamente?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
pt_BR: Isso irá restaurar o conjunto padrão de applets habilitados. Tem certeza de que quer fazer isto?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
pt_BR: Isso irá restaurar o conjunto padrão de desklets habilitados. Tem certeza de que quer fazer isto?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
pt_BR: Isso irá desativar todas as extensões ativas. Você tem certeza que deseja fazer isso?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
pt_BR: Isso vai remover todas as ações. Você tem certeza que quer fazer isso?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
pt_BR: Algo deu errado ao carregar %s. Certifique-se de que está usando a versão mais recente e, em seguida, informe o problema para o desenvolvedor.

en: Installed
pt_BR: Instalado

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Sort by
pt_BR: Classificar por

en: Popularity
pt_BR: Popularidade

en: Date
pt_BR: Data

en: Upgradable
pt_BR: Atualizáveis

en: More info
pt_BR: Mais informações

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Update all
pt_BR: Atualizar tudo

en: %d update available | %d updates available
pt_BR[0]: %d atualização disponível
pt_BR[1]: %d atualizações disponíveis

en: No updates available
pt_BR: Nenhuma atualização disponível

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
pt_BR: Clique no conta-gotas, então clique em uma cor em qualquer lugar da tela para selecionar essa cor

en: Click to set a new accelerator key.
pt_BR: Clique para definir uma nova tecla aceleradora.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
pt_BR: Pressione Esc ou clique novamente para cancelar a operação.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
pt_BR: Pressione Backspace para limpar a combinação de teclas.

en: unassigned
pt_BR: não atribuído

en: Pick an accelerator
pt_BR: Escolha um acelerador

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
pt_BR: 
    Esta combinação de teclas, '<b>%s</b>' não deve ser usada porque seria impossível digitar usando esta tecla.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
pt_BR: Tente novamente usando uma tecla equivalente como Control, Alt ou Super (tecla Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
pt_BR: Continue apenas se tiver certeza de que é isso que deseja, caso contrário, pressione cancelar.

en: Checking dependencies
pt_BR: Verificando dependências

en: Please install: %s
pt_BR: Por favor, instale: %s

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: Sound files
pt_BR: Arquivos de som

en: Downloading images:
pt_BR: Fazendo o download de imagens:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar acessar o servidor. Por favor, tente novamente daqui a pouco.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
pt_BR: Algo deu errado com o download dos spices. Tente atualizar a lista novamente.

en: Refreshing the cache
pt_BR: Atualizando o cache

en: Installing %s
pt_BR: Instalando %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
pt_BR: Ocorreu um erro durante a instalação de %s. Por favor, informe o ocorrido ao desenvolvedor.

en: Uninstalling %s
pt_BR: Desinstalando %s

en: A problem occurred while removing %s.
pt_BR: Ocorreu um problema ao remover %s.

en: 
    
    Details:  %s
pt_BR: 
    
    Detalhes: %s

en: Add new entry
pt_BR: Adicionar nova entrada

en: Remove selected entry
pt_BR: Remover entrada selecionada

en: Edit selected entry
pt_BR: Editar entrada selecionada

en: Move selected entry up
pt_BR: Mover entrada selecionada para cima

en: Move selected entry down
pt_BR: Mover entrada selecionada para baixo

en: Edit entry
pt_BR: Editar entrada

en: Configure accessibility features
pt_BR: Configurar recursos de acessibilidade

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
pt_BR: lupa, fala, acesso, zoom, teclas, contraste

note: Visual Aids
en: Visual Aids
pt_BR: Ajuda visual

en: High contrast
pt_BR: Alto contraste

en: Large text
pt_BR: Texto grande

en: Screen reader
pt_BR: Leitor de tela

en: Configure screen reader
pt_BR: Configurar leitor de tela

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
pt_BR: Zoom na área de trabalho

en: Enable zoom
pt_BR: Ativar zoom

en: Magnification
pt_BR: Nível de zoom

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Mouse wheel modifier
pt_BR: Tecla modificadora da rolagem do mouse

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
pt_BR: Enquanto este modificador estiver pressionado, a rolagem do mouse irá aumentar ou reduzir o zoom.

en: Scroll at screen edges
pt_BR: Rolar além da borda da tela

en: Keep cursor centered
pt_BR: Manter o cursor centralizado

en: Cursor moves with contents
pt_BR: Mover o cursor com o conteúdo

en: Cursor pushes contents around
pt_BR: O cursor move o conteúdo

en: Mouse tracking mode
pt_BR: Modo do rastro do mouse

en: Lens mode
pt_BR: Modo lente

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: Horizontal strip
pt_BR: Faixa horizontal

en: Vertical strip
pt_BR: Faixa vertical

en: Lens shape
pt_BR: Formato de lente

en: Full screen
pt_BR: Tela cheia

en: Top half
pt_BR: Metade superior

en: Bottom half
pt_BR: Metade inferior

en: Left half
pt_BR: Metade esquerda

en: Right half
pt_BR: Metade direita

en: Screen position
pt_BR: Posição da tela

en: Enable the on-screen keyboard
pt_BR: Ativar o teclado virtual

en: Touch
pt_BR: Toque

en: Full scale
pt_BR: Escala cheia

en: Scanning
pt_BR: Procurando

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
pt_BR: Modelo do teclado

en: At the bottom of the screen
pt_BR: Na parte inferior da tela

en: At the top of the screen
pt_BR: No topo da tela

en: Keyboard position
pt_BR: Posição do teclado

en: A quarter of the screen
pt_BR: Um quarto da tela

en: A third of the screen
pt_BR: Um terço da tela

en: Half of the screen
pt_BR: Metade da tela

en: Keyboard size
pt_BR: Tamanho do teclado

en: Show the keyboard any time something expects input
pt_BR: Mostrar teclado toda vez que for necessário digitar

en: Show keyboard only when the user activates it
pt_BR: Mostrar teclado somente quando o usuário ativá-lo

en: Activation mode
pt_BR: Modo de ativação

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
pt_BR: Indicador do teclado

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
pt_BR: Usar indicador visual ao ativar o Caps e Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
pt_BR: Usar indicador sonoro ao ativar o Caps e Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
pt_BR: Som ao ativar Caps ou Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
pt_BR: Som ao desativar Caps ou Num Lock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
pt_BR: Retorno de evento (necessário para os alertas do assistente de digitação)

en: Enable visual alerts
pt_BR: Ativar alertas visuais

en: Flash the entire monitor
pt_BR: Piscar a tela inteira

en: Flash the active window
pt_BR: Piscar a janela ativa

en: Visual style
pt_BR: Estilo visual

en: Enable audio alerts
pt_BR: Ativar alertas sonoro

en: Sound to use for window alerts
pt_BR: Áudio usado para alertas de janela

en: Typing assistance
pt_BR: Assistente de digitação

note: Stickykeys
en: Sticky keys
pt_BR: Teclas de aderência

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
pt_BR: Tratar uma sequência de teclas modificadoras como uma combinação

en: Disable if two modifiers are pressed together
pt_BR: Desativar se duas teclas modificadoras forem pressionadas juntas

en: Alert when a modifier key is pressed
pt_BR: Alertar quando uma tecla modificadora for pressionada

note: Slowkeys
en: Slow keys
pt_BR: Atraso de teclas

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
pt_BR: Inserir atraso entre o pressionamento e a ativação da tecla

en: Alert when a key is pressed
pt_BR: Alertar quando uma tecla for pressionada

en: Alert when a key is accepted
pt_BR: Alertar quando uma tecla for aceita

en: Alert when a key is rejected
pt_BR: Alertar quando uma tecla for rejeitada

en: Acceptance delay
pt_BR: Atraso aceito

en: Short
pt_BR: Curto

en: Long
pt_BR: Longo

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
pt_BR: Repetição de tecla

en: Ignore fast duplicate keypresses
pt_BR: Ignorar o pressionamento rápido da mesma tecla

note: Mousekeys
en: Mouse keys
pt_BR: Botões do mouse

en: Control the pointer using the keypad
pt_BR: Controlar o mouse usando o teclado

en: Initial delay
pt_BR: Atraso inicial

en: Shorter
pt_BR: Mais curto

en: Longer
pt_BR: Mais longo

en: Acceleration time
pt_BR: Tempo de aceleração

en: Maximum speed
pt_BR: Velocidade máxima

en: Slower
pt_BR: Mais lento

en: Faster
pt_BR: Mais rápido

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
pt_BR: Disparar clique do botão direito ao segurar o botão esquerdo

en: Trigger a click when the pointer hovers
pt_BR: Disparar um clique quando o cursor estiver sobre o botão

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Motion threshold
pt_BR: Tolerância do movimento

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
pt_BR: Pequeno

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
pt_BR: Grande

en: Manage your actions
pt_BR: Gerencie suas ações

en: action
pt_BR: ação

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Manage
pt_BR: Gerenciamento

en: Layout
pt_BR: Leiaute

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Installed actions
pt_BR: Ações instaladas

en: Remove all
pt_BR: Remover tudo

en: Manage Cinnamon applets
pt_BR: Gerenciar applets do Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
pt_BR: Você pode remover instâncias específicas no modo de edição do painel por meio do menu de contexto.

en: Installed applets
pt_BR: Applets instalados

en: Reset all
pt_BR: Redefinir tudo

en: Previous Panel
pt_BR: Painel anterior

en: Next Panel
pt_BR: Próximo Painel

en: Solid color
pt_BR: Cor sólida

en: Horizontal gradient
pt_BR: Degradê horizontal

en: Vertical gradient
pt_BR: Degradê vertical

en: No picture
pt_BR: Sem imagem

en: Mosaic
pt_BR: Mosaico

en: Centered
pt_BR: Centralizado

en: Scaled
pt_BR: Dimensionado

en: Stretched
pt_BR: Ajustado

en: Spanned
pt_BR: Expandido

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Change your desktop's background
pt_BR: Alterar plano de fundo de sua área de trabalho

en: background, picture, slideshow
pt_BR: plano de fundo, imagem, apresentação de slides

en: Backgrounds
pt_BR: Planos de Fundo

en: Add Folder
pt_BR: Adicionar pasta

en: Add new folder
pt_BR: Adicionar nova pasta

en: Remove selected folder
pt_BR: Remover a pasta selecionada

en: Play backgrounds as a slideshow
pt_BR: Planos de fundo como apresentação de slides

en: minutes
pt_BR: minutos

en: Play images in random order
pt_BR: Reproduzir imagens em ordem aleatória

en: Picture aspect
pt_BR: Aspecto da imagem

en: Manage date and time settings
pt_BR: Gerenciar configurações de data e hora

en: time, date, calendar, format, network, sync
pt_BR: hora, data, calendário, formato, rede, sincronização

en: Date & Time
pt_BR: Data e Hora

en: Date and Time
pt_BR: Data e Hora

en: Network time
pt_BR: Usar horário da rede

en: Manually set date and time
pt_BR: Definir data e hora manualmente

en: Format
pt_BR: Formato

en: Use 24h clock
pt_BR: Usar relógio de 24h

en: Display the date
pt_BR: Mostrar a data

en: Display seconds
pt_BR: Mostrar segundos

en: Use locale default
pt_BR: Usar o padrão da localidade

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: First day of week
pt_BR: Primeiro dia da semana

en: Region
pt_BR: Região

en: City
pt_BR: Cidade

en: Multimedia
pt_BR: Multimídia

en: Office
pt_BR: Escritório

en: System
pt_BR: Sistema

en: Mail
pt_BR: E-mails

en: Music
pt_BR: Música

en: Photos
pt_BR: Fotos

en: Word
pt_BR: Palavra

en: Spreadsheet
pt_BR: Planilha

en: Source Code
pt_BR: Código fonte

en: File Manager
pt_BR: Gerenciador de arquivos

en: Plain Text
pt_BR: Texto puro

en: CD audio
pt_BR: Áudio de CD

en: Select an application for audio CDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para CDs de áudio

en: DVD video
pt_BR: DVD de vídeo

en: Select an application for video DVDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para DVDs de vídeo

en: Music player
pt_BR: Tocador de música

en: Select an application to run when a music player is connected
pt_BR: Selecione um aplicativo para executar quando um reprodutor de música é conectado

en: Select an application to run when a camera is connected
pt_BR: Selecione um aplicativo para executar quando uma câmera é conectada

en: Software
pt_BR: Aplicativo

en: Select an application for software CDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para CDs de software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pt_BR: DVD de áudio

en: blank Blu-ray disc
pt_BR: disco Blu-ray vazio

en: blank CD disc
pt_BR: CD vazio

en: blank DVD disc
pt_BR: DVD vazio

en: blank HD DVD disc
pt_BR: DVD HD vazio

en: Blu-ray video disc
pt_BR: Disco de vídeo Blu-ray

en: e-book reader
pt_BR: leitor de e-book

en: HD DVD video disc
pt_BR: Disco de vídeo HD DVD

en: Picture CD
pt_BR: CD de imagens

en: Super Video CD
pt_BR: CD Super Vídeo

en: Video CD
pt_BR: CD de vídeo

en: Windows software
pt_BR: Aplicativo do Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
pt_BR: Opção de linha de comando para seu terminal executar um comando passado.

en: Ask what to do
pt_BR: Perguntar o que fazer

en: Open folder
pt_BR: Abrir pasta

en: Do nothing
pt_BR: Não fazer nada

en: Other Media
pt_BR: Outras mídias

en: Select how other media should be handled
pt_BR: Selecione como outras mídias devem ser tratadas

en: _Action:
pt_BR: _Ação:

en: Preferred Applications
pt_BR: Aplicativos Preferenciais

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
pt_BR: mídia, padrões, aplicativos, programas, removível, navegador, email, calendário, música, vídeos, fotos, imagens, cd, autoinício, favorito, apps

en: Preferred applications
pt_BR: Aplicativos preferenciais

en: Calculator
pt_BR: Calculadora

en: Arguments
pt_BR: Argumentos

en: Removable media
pt_BR: Mídia removível

en: Prompt or start programs on media insertion
pt_BR: Exibir solicitação ou iniciar programas ao inserir mídia

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
pt_BR: _Outras mídias...

en: Manage your Cinnamon desklets
pt_BR: Gerenciar seus desklets do Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
pt_BR: Você pode remover instâncias específicas da área de trabalho por meio do menu de contexto daquele desklet

en: desklet, desktop, slideshow
pt_BR: desklet, área de trabalho, apresentação de slides

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: General Desklets Settings
pt_BR: Configurações gerais dos desklets

en: No decoration
pt_BR: Sem decoração

en: Border only
pt_BR: Somente nas bordas

en: Border and header
pt_BR: Borda e cabeçalho

en: Decoration of desklets
pt_BR: Decoração dos desklets

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
pt_BR: Nota: Alguns desklets requerem que borda/cabeçalho estejam sempre presentes

en: Such requirements override the settings selected here
pt_BR: Esses requerimentos sobrescrevem as configurações selecionadas aqui

en: Snap desklets to grid
pt_BR: Encaixar desklets à grade

en: Width of desklet snap grid
pt_BR: Largura da grade de encaixe do desklet

en: Lock desklets in their current position
pt_BR: Bloquear desklets em sua posição atual

en: Installed desklets
pt_BR: Desklets instalados

en: Manage your desktop icons
pt_BR: Gerenciar seus ícones da área de trabalho

en: desktop, home, button, trash
pt_BR: área de trabalho, pasta pessoal, botão, lixeira

en: Desktop
pt_BR: Área de Trabalho

en: Manage display settings
pt_BR: Gerência de configuração de exibição

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
pt_BR: exibição, tela, monitor, leiaute, resolução, dual, lcd

en: Disable automatic screen rotation
pt_BR: Desabilitar rotação automática da tela

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
pt_BR: Selecione esta opção para desabilitar a rotação automática da tela em um hardware equipado com acelerômetros suportados.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
pt_BR: Ativar controles de escala fracionária (experimental)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
pt_BR: Selecione esta opção para exibir controles de layout adicionais para dimensionamento por monitor.

en: Control Cinnamon visual effects.
pt_BR: Controle os efeitos visuais do Cinnamon.

en: effects, window
pt_BR: efeitos, janela

en: Effects
pt_BR: Efeitos

en: Desktop and window effects
pt_BR: Efeitos de área de trabalho e janela

en: Effects on dialog boxes
pt_BR: Efeitos em caixas de diálogo

en: Effects on menus
pt_BR: Efeitos em menus

en: Session startup animation
pt_BR: Animação no início de sessão

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
pt_BR: Efeito de esmaecimento em caixas de rolagem do Cinnamon (como na lista do Menu de aplicativos)

en: Window effects
pt_BR: Efeitos em janelas

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Traditional
pt_BR: Tradicional

en: Fly
pt_BR: Voar

en: New windows or unminimizing existing ones
pt_BR: Novas janelas ou desminimizando as existentes

en: Closing windows
pt_BR: Fechar janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
pt_BR: Esmaecer

en: Minimizing windows
pt_BR: Minimizando janelas

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
pt_BR: Redimensionando e ladrilhando janelas

en: Window animation speed
pt_BR: Velocidade de animação da janela

en: Manage your Cinnamon extensions
pt_BR: Gerenciar suas extensões do Cinnamon

en: extension, addon
pt_BR: extensão, complemento

en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: Installed extensions
pt_BR: Extensões instaladas

en: Disable all
pt_BR: Desativar todos

en: Configure system fonts
pt_BR: Configurar fontes do sistema

en: font, size, small, large
pt_BR: fonte, tamanho, pequena, grande

en: Font Selection
pt_BR: Seleção de fonte

en: Default font
pt_BR: Fonte padrão

en: Desktop font
pt_BR: Fonte da área de trabalho

en: Document font
pt_BR: Fonte dos documentos

en: Monospace font
pt_BR: Fonte monoespaçada

en: Window title font
pt_BR: Fonte do título da janela

en: Font Settings
pt_BR: Configurações da fonte

en: Grayscale
pt_BR: Escala de cinza

en: Rgba
pt_BR: RGBA

en: Slight
pt_BR: Leve

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
pt_BR: Médio

en: Full
pt_BR: Completo

en: Vertical RGB
pt_BR: RGB Vertical

en: Vertical BGR
pt_BR: BGR Vertical

en: Text scaling factor
pt_BR: Fator de escalonamento do texto

en: Hinting
pt_BR: Efeito Hinting

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
pt_BR: O efeito Hinting permite a produção de um texto claro e legível na tela.

en: Antialiasing
pt_BR: Suavização

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
pt_BR: A suavização torna o texto mais suave e fácil de ler

en: RGBA Order
pt_BR: Ordem do RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
pt_BR: A ordem dos elementos de subpixel em uma tela LCD, usada apenas quando a suavização é configurado para 'RGBA'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
pt_BR: Preferências diversas do Cinnamon

en: logging, click
pt_BR: registrando, clique

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
pt_BR: Geral

en: Compositor Options
pt_BR: Opções do compositor

en: Disable compositing for full-screen windows
pt_BR: Desativar composição de janelas em tela cheia

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
pt_BR: Selecione essa opção para permitir que aplicativos em tela cheia evitem o gerenciador de composição e rodem em velocidade máxima. Desmarque-o se você estiver enfrentando problemas no modo tela cheia.

en: Miscellaneous Options
pt_BR: Opções diversas

en: Enable timer when logging out or shutting down
pt_BR: Ativar temporizador ao sair ou desligar

en: Timer delay
pt_BR: Atraso do temporizador

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
pt_BR: segundos

en: Memory limit
pt_BR: Limite de memória

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
pt_BR: Reinicie o Cinnamon quando ele usar muita memória

en: Check frequency
pt_BR: Verifique a frequência

en: Switch to right workspace
pt_BR: Mudar para o espaço de trabalho à direita

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
pt_BR: Mudar para o espaço de trabalho à esquerda

en: Minimize window
pt_BR: Minimizar janela

note: Windows
en: Maximize window
pt_BR: Maximizar janela

en: Close window
pt_BR: Fechar janela

en: Move window to right workspace
pt_BR: Mover a janela para o espaço de trabalho à direita

en: Move window to left workspace
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho à esquerda

en: Make window fullscreen
pt_BR: Torne a janela em tela cheia

en: Exit window fullscreen
pt_BR: Saia da janela em tela cheia

en: Push tile up
pt_BR: Posicionar mosaico acima

en: Push tile down
pt_BR: Posicionar mosaico abaixo

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
pt_BR: Posicionar mosaico à esquerda

en: Push tile right
pt_BR: Posicionar mosaico à direita

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
pt_BR: Mostrar área de trabalho

en: Volume up
pt_BR: Aumentar volume

en: Volume down
pt_BR: Diminuir volume

note: Sound and Media
en: Volume mute
pt_BR: Mudo

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
pt_BR: Alternar Reproduzir / Pausar

en: Next track
pt_BR: Próxima faixa

en: Previous track
pt_BR: Faixa anterior

en: Zoom desktop in
pt_BR: Ampliar a área de trabalho

en: Zoom desktop out
pt_BR: Reduzir a área de trabalho

en: Run a command
pt_BR: Executar um comando

en: Trigger at gesture start
pt_BR: Acionador no início do gesto

en: Trigger at gesture end
pt_BR: Acionar o final do gesto

en: Manage touch gestures
pt_BR: Gerenciar gestos de toque

en: gesture, swipe, pinch, touch
pt_BR: gesto, deslize, pinça, toque

en: Gestures
pt_BR: Gestos

en: Check again
pt_BR: Verificar novamente

en: Swipe
pt_BR: Deslizar

en: Swipe with 2 fingers
pt_BR: Deslize com 2 dedos

en: Touchscreen only
pt_BR: Somente toque na tela

en: Swipe with 3 fingers
pt_BR: Deslize com 3 dedos

en: Swipe with 4 fingers
pt_BR: Deslize com 4 dedos

en: Swipe with 5 fingers
pt_BR: Deslize com 5 dedos

en: Pinch
pt_BR: Pinça

en: Pinch with %d fingers
pt_BR: Pinça com %d dedos

en: Pinch with 5 fingers
pt_BR: Pinça com 5 dedos

en: Tap
pt_BR: Bater de leve

en: Enable gestures
pt_BR: Gestos ativo

en: Activation thresholds
pt_BR: Ativar limites

en: In percentage of the touch surface
pt_BR: Em porcentagem da superfície de toque

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
pt_BR: O pacote touchegg deve ser instalado para suporte a gestos.

en: Gestures are disabled
pt_BR: Gestos estão desativados

en: The Touchegg service is not running
pt_BR: O serviço Touchegg não está em execução

en: Up
pt_BR: Acima

en: Down
pt_BR: Abaixo

en: In
pt_BR: Entrada

en: Out
pt_BR: Saída

en: Tap with %d fingers
pt_BR: bater de leve com %d dedos

en: Enter a command
pt_BR: Digite um comando

en: Sensitivity
pt_BR: Sensibilidade

en: Less
pt_BR: Menos

en: Manage hotcorner settings
pt_BR: Gerenciar as configurações dos atalhos nos cantos

en: hotcorner, overview, scale, expo
pt_BR: atalho de canto, visão geral, escala, modo expo

en: Hot Corners
pt_BR: Atalhos nos cantos

en: Show all workspaces
pt_BR: Exibir todos os espaços de trabalho

note: Expo
en: Show all windows
pt_BR: Mostrar todas as janelas

en: Enable this corner
pt_BR: Ative este canto

en: Type a command...
pt_BR: Digite um comando...

en: Activation delay (ms)
pt_BR: Ativação de atraso (ms)

en: Unknown size
pt_BR: Tamanho desconhecido

en: Unknown CPU
pt_BR: CPU Desconhecida

en: Operating System
pt_BR: Sistema Operacional

en: Cinnamon Version
pt_BR: Versão do Cinnamon

en: Linux Kernel
pt_BR: Kernel do Linux

en: Processor
pt_BR: Processador

en: Memory
pt_BR: Memória

en: Hard Drives
pt_BR: Discos rígidos

en: Hard Drive
pt_BR: Disco Rígido

en: Graphics Card
pt_BR: Placa de Vídeo

en: Display Server
pt_BR: Servidor de exibição

en: Display system information
pt_BR: Exibir informações do sistema

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version, about
pt_BR: sistema, informação, detalhes, gráfico, som, kernel, versão, sobre

en: System Info
pt_BR: Informações do Sistema

en: Upload system information
pt_BR: Upload das informações do sistema

en: No personal information included
pt_BR: Nenhuma informação pessoal incluída

en: Copy to clipboard
pt_BR: Copia para a área de transferência

en: Troubleshooting
pt_BR: Solução de problemas

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Positioning
pt_BR: Posicionamento

en: Tiling and Snapping
pt_BR: Janelas em mosaico e encaixes

en: Inter-workspace
pt_BR: Inter-espaço de trabalho

en: Inter-monitor
pt_BR: Entre monitores

en: Workspaces
pt_BR: Espaços de Trabalho

en: Direct Navigation
pt_BR: Navegação direta

en: Screenshots and Recording
pt_BR: Captura de tela (screenshot) e gravação

en: Launchers
pt_BR: Lançadores

en: Sound and Media
pt_BR: Som e Mídia

en: Quiet Keys
pt_BR: Teclas silenciosas

en: Universal Access
pt_BR: Acessibilidade

en: Custom Shortcuts
pt_BR: Atalhos personalizados

en: Pointer
pt_BR: Cursor do mouse

en: Spices
pt_BR: Aditivos

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
pt_BR: Mostrar a tela de seleção de janela

en: Show the workspace selection screen
pt_BR: Mostrar a tela de seleção do espaço de trabalho

en: Cycle through open windows
pt_BR: Percorrer através das janelas abertas

en: Cycle backwards through open windows
pt_BR: Percorrer inversamente através das janelas abertas

en: Cycle through windows from all workspaces
pt_BR: Percorra as janelas de todos os espaços de trabalho

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
pt_BR: Alternar para trás pelas janelas de todos os espaços de trabalho

en: Cycle through open windows of the same application
pt_BR: Percorrer através das janelas abertas de um mesmo aplicativo

en: Cycle backwards through open windows of the same application
pt_BR: Percorrer inversamente através das janelas abertas do mesmo aplicativo

en: Run dialog
pt_BR: Caixa de diálogo Executar

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
pt_BR: Alternar para Looking Glass

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
pt_BR: Mover o cursor do mouse para o próximo monitor

en: Move pointer to the previous monitor
pt_BR: Mover o ponteiro para o monitor anterior

en: Unmaximize window
pt_BR: Desmaximizar janela

en: Activate window menu
pt_BR: Ativar menu da janela

en: Raise window
pt_BR: Subir janela

en: Lower window
pt_BR: Descer janela

en: Toggle maximization state
pt_BR: Alternar estado de maximização

en: Toggle fullscreen state
pt_BR: Alternar estado de tela cheia

en: Toggle shaded state
pt_BR: Alternar estado do modo sombreado

en: Toggle always on top
pt_BR: Alternar sempre no topo

en: Toggle showing window on all workspaces
pt_BR: Ativar exibição da janela em todos os espaços de trabalho

en: Increase opacity
pt_BR: Aumentar opacidade

en: Decrease opacity
pt_BR: Diminuir opacidade

en: Toggle vertical maximization
pt_BR: Alternar maximização vertical

en: Toggle horizontal maximization
pt_BR: Alternar maximização horizontal

note: Windows - Positioning
en: Resize window
pt_BR: Redimensionar a janela

en: Move window
pt_BR: Mover a janela

en: Center window in screen
pt_BR: Centralizar a janela na tela

en: Move window to upper-right
pt_BR: Mover a janela para o canto superior direito

en: Move window to upper-left
pt_BR: Mover a janela para o canto superior esquerdo

en: Move window to lower-right
pt_BR: Mover a janela para o canto inferior direito

en: Move window to lower-left
pt_BR: Mover a janela para o canto inferior esquerdo

en: Move window to right edge
pt_BR: Mover a janela para a margem direita

en: Move window to top edge
pt_BR: Mover a janela para a margem superior

en: Move window to bottom edge
pt_BR: Mover a janela para a margem inferior

en: Move window to left edge
pt_BR: Mover a janela para a margem esquerda

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
pt_BR: Mover janela para um novo espaço de trabalho

en: Move window to workspace above
pt_BR: Mover a janela para o espaço de trabalho acima

en: Move window to workspace below
pt_BR: Mova a janela para o espaço de trabalho abaixo

en: Move window to workspace 1
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 1

en: Move window to workspace 2
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 2

en: Move window to workspace 3
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 3

en: Move window to workspace 4
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 4

en: Move window to workspace 5
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 5

en: Move window to workspace 6
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 6

en: Move window to workspace 7
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 7

en: Move window to workspace 8
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 8

en: Move window to workspace 9
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 9

en: Move window to workspace 10
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 10

en: Move window to workspace 11
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 11

en: Move window to workspace 12
pt_BR: Mover janela para o espaço de trabalho 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
pt_BR: Mover janela para monitor esquerdo

en: Move window to right monitor
pt_BR: Mover janela para monitor direito

en: Move window to monitor above
pt_BR: Mova a janela para o monitor acima

en: Move window to monitor below
pt_BR: Mova a janela para o monitor abaixo

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 1

en: Switch to workspace 2
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 2

en: Switch to workspace 3
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 3

en: Switch to workspace 4
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 4

en: Switch to workspace 5
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 5

en: Switch to workspace 6
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 6

en: Switch to workspace 7
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 7

en: Switch to workspace 8
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 8

en: Switch to workspace 9
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 9

en: Switch to workspace 10
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 10

en: Switch to workspace 11
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 11

en: Switch to workspace 12
pt_BR: Mudar para espaço de trabalho 12

note: System
en: Log out
pt_BR: Encerrar sessão

en: Shut down
pt_BR: Desligar

en: Lock screen
pt_BR: Bloquear tela

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
pt_BR: Capturar imagem de uma área da tela

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
pt_BR: Copiar a imagem de uma área da tela para a área de transferência

en: Take a screenshot
pt_BR: Capturar a imagem da tela

en: Copy a screenshot to clipboard
pt_BR: Copiar uma captura de tela para a área de transferência

en: Take a screenshot of a window
pt_BR: Capturar imagem de uma janela

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
pt_BR: Copiar a captura de tela de uma janela para a área de transferência

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
pt_BR: Ativar gravação da área de trabalho (necessário reiniciar o Cinnamon)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
pt_BR: Mudar as configurações do monitor

en: Rotate display
pt_BR: Rotacionar tela

en: Orientation Lock
pt_BR: Bloquear orientação

en: Increase screen brightness
pt_BR: Aumentar o brilho da tela

en: Decrease screen brightness
pt_BR: Diminuir o brilho da tela

en: Toggle keyboard backlight
pt_BR: Ativar luz de fundo do teclado

en: Increase keyboard backlight level
pt_BR: Aumentar o nível de iluminação do teclado

en: Decrease keyboard backlight level
pt_BR: Diminuir o nível de iluminação do teclado

en: Toggle touchpad state
pt_BR: Alternar estado do touchpad

en: Turn touchpad on
pt_BR: Ligar o touchpad

en: Turn touchpad off
pt_BR: Desligar o touchpad

en: Show power statistics
pt_BR: Exibir as estatísticas de energia

note: Launchers
en: Launch terminal
pt_BR: Abrir o terminal

en: Launch help browser
pt_BR: Abrir o navegador de ajuda

en: Launch calculator
pt_BR: Abrir a calculadora

en: Launch email client
pt_BR: Abrir o cliente de e-mail

en: Launch web browser
pt_BR: Abrir o navegador web

en: Home folder
pt_BR: Pasta Pessoal

en: Mic mute
pt_BR: Microfone mudo

en: Launch media player
pt_BR: Abrir o reprodutor de mídia

en: Pause playback
pt_BR: Pausar reprodução

en: Stop playback
pt_BR: Parar reprodução

en: Eject
pt_BR: Ejetar

en: Rewind
pt_BR: Retroceder

en: Fast-forward
pt_BR: Avançar rapidamente

en: Repeat
pt_BR: Repetir

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
pt_BR: Volume mudo (Sem notificação)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
pt_BR: Diminuir o volume (Sem notificação)

en: Volume up (Quiet)
pt_BR: Aumentar o volume (Sem notificação)

note: Universal Access
en: Zoom in
pt_BR: Aumentar zoom

en: Zoom out
pt_BR: Diminuir zoom

en: Turn screen reader on or off
pt_BR: Ativar ou desativar o leitor de tela

en: Increase text size
pt_BR: Aumentar o tamanho do texto

en: Decrease text size
pt_BR: Diminuir o tamanho do texto

en: High contrast on or off
pt_BR: Alternar alto contraste

en: Manage keyboard settings and shortcuts
pt_BR: Gerenciar as configurações de teclado e atalhos

en: keyboard, shortcut, hotkey
pt_BR: teclado, atalho, tecla de atalho

en: Key repeat
pt_BR: Repetição de tecla

en: Typing
pt_BR: Digitação

en: Enable key repeat
pt_BR: Ativar repetição de tecla

en: Repeat delay:
pt_BR: Atraso de repetição:

en: Repeat speed:
pt_BR: Velocidade de repetição:

en: Slow
pt_BR: Lento

en: Fast
pt_BR: Rápido

en: Text cursor
pt_BR: Cursor de texto

en: Text cursor blinks
pt_BR: Piscar cursor do texto

en: Blink speed:
pt_BR: Velocidade do piscar:

en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
pt_BR: Para editar os vínculos do teclado, clique no vínculo e pressione as novas teclas, ou pressione backspace para apagá-la.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
pt_BR: Digite para pesquisar atalhos

en: Press Escape to cancel the search.
pt_BR: Pressione ESC para cancelar a pesquisa.

en: Click to search by accelerator
pt_BR: Clique para pesquisar por acelerador

en: Bindings
pt_BR: Atalhos

en: Add custom shortcut
pt_BR: Adicionar atalho personalizado

en: Remove custom shortcut
pt_BR: Remover atalho personalizado

en: Categories
pt_BR: Categorias

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Keyboard bindings
pt_BR: Vínculo do teclado

en: Instance
pt_BR: Instância

en: Layouts
pt_BR: Modelos

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
pt_BR: Esta combinação de teclas, <b>%(combination)s</b> é atualmente usada por <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
pt_BR: Se você continuar, esta combinação será atribuída à <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
pt_BR: Deseja continuar com essa operação?

en: Reset to default
pt_BR: Restaurar para o padrão

en: Select a file
pt_BR: Selecione um arquivo

en: Control mouse and touchpad settings
pt_BR: Controlar as configurações de mouse e touchpad

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
pt_BR: mouse, touchpad, synaptic, clique duplo

en: Mouse and Touchpad
pt_BR: Mouse e Touchpad

en: Left handed (mouse buttons inverted)
pt_BR: Inverter botões do mouse (Modo Canhoto)

en: Reverse scrolling direction
pt_BR: Inverter direção da rolagem

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
pt_BR: Mostrar posição do cursor quando a tecla Control é pressionada

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
pt_BR: Emular clique com o botão do meio ao clicar com os botões esquerdo e direito

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
pt_BR: Cole a seleção atual quando o botão do meio é pressionado

en: Drag-and-drop threshold
pt_BR: Limite do arrastar e soltar

en: Pointer size and speed
pt_BR: Tamanho do cursor e velocidade

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Smaller
pt_BR: Menor

en: Larger
pt_BR: Maior

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Device default
pt_BR: Dispositivo padrão

en: Constant
pt_BR: Constante

en: Adaptive
pt_BR: Adaptativo

en: Acceleration
pt_BR: Aceleração

en: Double-Click timeout
pt_BR: Tempo limite do clique duplo

en: Timeout
pt_BR: Tempo limite

en: Double-click test
pt_BR: Teste de clique duplo

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Disabled when a mouse is attached
pt_BR: Desativado quando um mouse está conectado

en: Touchpad is
pt_BR: O touchpad é

en: Tap to click
pt_BR: Toque para clicar

en: Disable touchpad while typing
pt_BR: Desativar o touchpad enquanto digita

en: Default device behavior
pt_BR: Comportamento padrão do dispositivo

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
pt_BR: Áreas de botões virtuais na parte inferior do touchpad

en: Use multiple fingers for right and middle click
pt_BR: Usar vários dedos para o clique do botão do meio e o da direita

en: Click actions
pt_BR: Ações de Clique

en: Scrolling
pt_BR: Rolagem

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Two-finger scrolling
pt_BR: Rolagem de dois dedos

en: Edge scrolling
pt_BR: Rolagem de borda

en: Scrolling method
pt_BR: Método de rolagem

en: Reduce exposure to blue light
pt_BR: Reduzir exposição a luz azul

en: redshift, color, blue, light, filter, temperature
pt_BR: desvio para o vermelho, cor, azul, luz, filtro, temperatura

en: Night Light
pt_BR: Luz noturna

en: Enable night light
pt_BR: Ativar luz noturna

en: This feature makes the screen color warmer in the evening and during the night. By reducing blue light, it can prevent eye strain, headaches and improve sleep quality.
pt_BR: Este recurso torna a cor da tela mais quente à noite e durante a noite. Ao reduzir a luz azul, pode evitar cansaço visual, dores de cabeça e melhorar a qualidade do sono.

en: Color temperature
pt_BR: Temperatura da cor

en: Click to preview
pt_BR: Clique para pré-visualizar

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Specify start and end times
pt_BR: Especificar hora de início e fim

en: Schedule
pt_BR: Agendar

en: to
pt_BR: para

en: Primary monitor
pt_BR: Monitor primário

en: Active monitor
pt_BR: Monitor ativo

en: The monitor specified below
pt_BR: O monitor especificado abaixo

en: Notification preferences
pt_BR: Preferências de notificação

en: notifications
pt_BR: notificações

en: Notification settings
pt_BR: Configurações de notificação

en: Enable notifications
pt_BR: Habilitar notificações

en: Remove notifications after their timeout is reached
pt_BR: Remover notificações após o tempo limite ser atingido

en: Show notifications on the bottom side of the screen
pt_BR: Exibir notificação no lado de baixo da tela

en: Monitor to use for displaying notifications
pt_BR: Monitor usado para mostrar notificações

en: Display notifications over fullscreen windows
pt_BR: Exibir notificações em janelas de tela cheia

en: Notification duration
pt_BR: Duração da notificação

en: Display a test notification
pt_BR: Exibir uma notificação de teste

en: Media keys OSD
pt_BR: Notificações na tela das teclas de mídia

en: Show media keys OSD
pt_BR: Mostrar teclas de mídia OSD

en: Center Zone
pt_BR: Zona Central

en: Panel height:
pt_BR: Altura do painel:

en: Left Zone
pt_BR: Zona Esquerda

en: Right Zone
pt_BR: Zona Direita

en: Panel width:
pt_BR: Largura do painel:

en: Top Zone
pt_BR: Zona superior

en: Bottom Zone
pt_BR: Zona inferior

en: Panel Visibility
pt_BR: Visibilidade do painel

en: Auto hide panel
pt_BR: Auto ocultar painel

en: Always show panel
pt_BR: Sempre mostrar o painel

en: Intelligently hide panel
pt_BR: Ocultar painel de maneira inteligente

en: Auto-hide panel
pt_BR: Auto-ocultar painel

en: Show delay
pt_BR: Atraso de exibição

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
pt_BR: milissegundos

en: Hide delay
pt_BR: Atraso de ocultação

en: Customize
pt_BR: Personalizar

en: Panel appearance
pt_BR: Aparência do painel

en: Allow theme to determine font size
pt_BR: Permitir que o tema determine o tamanho da fonte

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Scale to panel size exactly
pt_BR: Escalar para o tamanho do painel de forma exata

en: Scale to panel size optimally
pt_BR: Escalar para o tamanho do painel de forma otimizada

en: Colored icon size
pt_BR: Tamanho do ícone colorido

en: Symbolic icon size
pt_BR: Tamanho simbólico do ícone

en: Manage Cinnamon panel settings
pt_BR: Gerenciar as configurações do painel do Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
pt_BR: painel, altura, fundo, superior, auto-ocultar, tamanho, leiaute

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
pt_BR: Painel

en: Previous panel
pt_BR: Painel anterior

en: Next panel
pt_BR: Próximo painel

en: General Panel Options
pt_BR: Opções gerais do painel

en: Add new panel
pt_BR: Adicionar novo painel

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
pt_BR: Permitir que o cursor passe através das bordas dos painéis

en: Shut down immediately
pt_BR: Desligar imediatamente

en: 30 seconds
pt_BR: 30 segundos

en: 60 seconds
pt_BR: 60 segundos

en: 90 seconds
pt_BR: 90 segundos

en: 2 minutes
pt_BR: 2 minutos

en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

en: 10 minutes
pt_BR: 10 minutos

en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

en: 45 minutes
pt_BR: 45 minutos

en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

en: 2 hours
pt_BR: 2 horas

en: 3 hours
pt_BR: 3 horas

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Unknown time
pt_BR: Tempo desconhecido

en: hours
pt_BR: horas

en: Manage power settings
pt_BR: Gerenciar as configurações de energia

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
pt_BR: energia, suspender, hibernar, laptop, área de trabalho, brilho, protetor de tela

en: Power Management
pt_BR: Gerenciamento de Energia

en: Power options
pt_BR: Opções de energia

en: On A/C power
pt_BR: Usando fonte A/C

en: On battery power
pt_BR: Usando bateria

en: Turn off the screen when inactive for
pt_BR: Desligar a tela quando inativo por

en: Suspend when inactive for
pt_BR: Suspender quando inativo por

en: When the lid is closed
pt_BR: Quando a tampa estiver fechada

en: Extra options
pt_BR: Opções extras

en: When the power button is pressed
pt_BR: Quando o botão de energia é pressionado

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
pt_BR: Executar a ação de fechar a tampa mesmo com monitores externos ligados

en: When the battery is critically low
pt_BR: Quando a bateria estiver criticamente baixa

en: Enable Hybrid Sleep
pt_BR: Habilitar Suspensão Híbrida

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
pt_BR: Substitui a suspensão normal pela Suspensão Híbrida

en: Enable Hibernate after suspend
pt_BR: Hibernar após suspender

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
pt_BR: Primeiro suspenda a máquina e hiberne após um certo tempo.

en: Power mode controls the power usage of your computer. It can impact performance, battery life and fan noise.
pt_BR: O modo de energia controla o uso de energia do seu computador. Ele pode impactar o desempenho, a duração da bateria e o ruído do ventilador.

en: Power
pt_BR: Energia

en: Batteries
pt_BR: Baterias

en: Screen brightness
pt_BR: Brilho da tela

en: On battery, dim screen when inactive
pt_BR: Quando alimentado por bateria, escurecer tela quando inativo

en: Brightness level when inactive
pt_BR: Nível de brilho quando inativo

en: Dim screen after inactive for
pt_BR: Escurecer tela se inativo por

en: Backlight brightness
pt_BR: Brilho da luz de fundo

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Low battery notifications
pt_BR: Notificações de bateria fraca

en: For wireless keyboard
pt_BR: Para teclado sem fio

en: For wireless mouse
pt_BR: Para mouse sem fio

en: For other connected devices
pt_BR: Para outros dispositivos conectados

en: Caution low UPS, %s remaining
pt_BR: Cuidado: no-break fraco, restando %s

en: Using UPS power - %s remaining
pt_BR: Usando energia do no-break - restando %s

en: Caution low UPS
pt_BR: Cuidado: no-break fraco

en: Using UPS power
pt_BR: Usando energia do no-break

en: Charging - %s until fully charged
pt_BR: Carregando - %s até estar totalmente carregada

en: Caution low battery, %s remaining
pt_BR: Cuidado: bateria fraca, restando %s

en: Using battery power - %s remaining
pt_BR: Usando energia da bateria - restando %s

en: Not discharging
pt_BR: Não descarregando

en: Charging - fully charged
pt_BR: Carregando - bateria totalmente carregada

en: Empty
pt_BR: Vazia

en: Battery
pt_BR: Bateria

en: Uninterruptible power supply
pt_BR: Fonte de energia ininterrupta

en: Wireless mouse
pt_BR: Mouse wireless

en: Wireless Keyboard
pt_BR: Teclado Wireless

en: Personal digital assistant
pt_BR: Assistente digital pessoal

en: Cellphone
pt_BR: Celular

en: Ask
pt_BR: Perguntar

en: Power mode
pt_BR: Modo de energia

en: Cinnamon privacy settings
pt_BR: Configurações de privacidade do Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
pt_BR: privacidade, recente, gtk, privado

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Remember recently accessed files
pt_BR: Lembrar dos arquivos acessados recentemente

en: Recent files
pt_BR: Arquivos recentes

en: Never forget old files
pt_BR: Nunca esquecer dos arquivos mais antigos

en: Number of days to remember old files
pt_BR: Número de dias para lembrar dos arquivos antigos

en: Internet connectivity
pt_BR: Conectividade com a Internet

en: Check connectivity
pt_BR: Verifique a conectividade

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
pt_BR: Verifique se as conexões de rede podem alcançar a Internet. Isso possibilita a detecção de portais cativos, mas também gera tráfego de rede periódico.

en: Lock immediately
pt_BR: Bloquear imediatamente

en: 2 seconds
pt_BR: 2 segundos

en: 5 seconds
pt_BR: 5 segundos

en: 10 seconds
pt_BR: 10 segundos

en: 15 seconds
pt_BR: 15 segundos

en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

en: 3 minutes
pt_BR: 3 minutos

en: Manage screen lock settings
pt_BR: Gerenciar configurações de bloqueio de tela

en: screensaver, lock, away, message
pt_BR: protetor de tela, bloquear, ausente, mensagem

en: Screensaver
pt_BR: Proteção de Tela

en: Screensaver settings
pt_BR: Configurações da proteção de tela

en: Delay before starting the screensaver
pt_BR: Atraso antes de iniciar a proteção de tela

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
pt_BR: Esta opção define o tempo de espera antes de começar a proteção de tela, quando o computador não estiver sendo usado

en: Lock settings
pt_BR: Configurações de bloqueio

en: Lock the computer when put to sleep
pt_BR: Bloquear o computador quando entrar em suspensão

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
pt_BR: Habilite esta opção para que seja solicitada uma senha quando o computador sair do modo de suspensão

en: Lock the computer after the screensaver starts
pt_BR: Bloquear o computador após a proteção de tela iniciar

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
pt_BR: Habilite esta opção para que seja solicitada uma senha após a tela ser desligada ou quando a proteção de tela é ativada, após um período de inatividade

en: Delay before locking
pt_BR: Atraso antes do bloqueio

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
pt_BR: Esta opção define a quantidade de tempo a ser aguardado antes de bloquear a tela, depois de mostrar o protetor de tela ou depois de desligar a tela

en: Always show the clock
pt_BR: Sempre exibir o relógio

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
pt_BR: Exibir o relógio no plano de fundo ao invés de apenas na tela de bloqueio

en: Use a custom date and time format
pt_BR: Use um formato personalizado de data e hora

en: Time Format
pt_BR: Formato da hora

en: Date Format:
pt_BR: Formato da data:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
pt_BR: Saiba mais sobre a sintaxe do formato de data

en: Time Font
pt_BR: Fonte para hora

en: Date Font
pt_BR: Fonte para data

en: Away message
pt_BR: Mensagem de ausência

en: Show this message when the screen is locked
pt_BR: Mostrar esta mensagem quando a tela estiver bloqueada

en: This is the default message displayed on your lock screen
pt_BR: Esta é a mensagem padrão exibida na tela de bloqueio

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
pt_BR: Solicitar uma mensagem personalizada quando bloquear a tela a partir do menu

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
pt_BR: Esta opção permite digitar uma mensagem a cada bloqueio da tela acionado pelo menu

en: Allow keyboard shortcuts
pt_BR: Permitir atalhos do teclado

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
pt_BR: Permitir que atalhos como controlador de volume e botões de mídia sejam utilizados na tela de bloqueio

en: Show media player controls
pt_BR: Mostrar controles dos reprodutores de mídia

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
pt_BR: Para reprodutores compatíveis, mostrar os controles de reprodução enquanto a mídia for reproduzida

en: Show album art
pt_BR: Mostrar capa do álbum

en: If available, show album art while media is playing
pt_BR: Se disponível, mostrar capa do álbum enquanto a mídia for reproduzida

en: Show info panel
pt_BR: Mostrar painel de informação

en: Show the number of missed notifications and the battery status
pt_BR: Mostrar o número de notificações perdidas e o status da bateria

en: Allow floating clock and album art widgets
pt_BR: Permitir os widgets "relógio flutuante" e "arte do álbum"

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
pt_BR: Quando a proteção de tela padrão está ativa, permitir que os widgets "relógio flutuante" e "arte do álbum" apareçam na tela de forma aleatória

en: Starting Cinnamon
pt_BR: Iniciando o Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
pt_BR: Saindo do Cinnamon

en: Switching workspace
pt_BR: Mudando espaço de trabalho

en: Opening new windows
pt_BR: Abrindo novas janelas

en: Maximizing windows
pt_BR: Maximizando janelas

en: Unmaximizing windows
pt_BR: Desmaximizando janelas

en: Tiling and snapping windows
pt_BR: Janelas em mosaico e encaixes

en: Inserting a device
pt_BR: Inserindo um dispositivo

en: Removing a device
pt_BR: Removendo um dispositivo

en: Showing notifications
pt_BR: Mostrar notificações

en: Changing the sound volume
pt_BR: Alterando o volume do som

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
pt_BR: Frontal esquerdo

en: Front Right
pt_BR: Frontal direito

en: Front Center
pt_BR: Frontal central

en: Rear Left
pt_BR: Posterior esquerdo

en: Rear Right
pt_BR: Posterior direito

en: Rear Center
pt_BR: Posterior central

en: Side Left
pt_BR: Lateral esquerdo

en: Side Right
pt_BR: Lateral direito

en: Softer
pt_BR: Mais baixo

en: Louder
pt_BR: Mais alto

en: Muted
pt_BR: Mudo

en: Click to unmute
pt_BR: Clique para desativar o mudo

en: Click to mute
pt_BR: Clique para ativar o mudo

en: Balance
pt_BR: Balanço

en: Rear
pt_BR: Posterior

en: Front
pt_BR: Frontal

en: Soft
pt_BR: Baixo

en: Loud
pt_BR: Alto

en: Input level
pt_BR: Nível de entrada

en: Output profile
pt_BR: Perfil de saída

en: Test sound
pt_BR: Teste de som

en: Test Sound
pt_BR: Teste de som

en: Manage sound settings
pt_BR: Gerenciar configuração de áudio

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
pt_BR: som, mídia, música, alto-falantes, áudio, microfone, fone de ouvido

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
pt_BR: Som

en: Output
pt_BR: Saída

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Device settings
pt_BR: Configurações do dispositivo

note: overamplification
en: Overamplification
pt_BR: Superamplificação

en: Allow the volume to exceed 100%, with reduced sound quality.
pt_BR: Permitir o volume exceder 100%, com qualidade de som reduzida.

en: Input
pt_BR: Entrada

en: No inputs sources are currently available.
pt_BR: Nenhuma fonte de entrada está atualmente disponível.

en: Sounds
pt_BR: Sons

en: Sounds Volume
pt_BR: Volume de som

en: No application is currently playing or recording audio.
pt_BR: Nenhum aplicativo atualmente está reproduzindo ou gravando áudio.

en: Manage your startup applications
pt_BR: Gerencie seus aplicativos da inicialização

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
pt_BR: início, programas, boot, init, sessão, autoinício, apps

en: Startup Applications
pt_BR: Aplicativos da Inicialização

en: Unavailable
pt_BR: Não disponível

en: No description
pt_BR: Sem descrição

en: No name
pt_BR: Sem nome

en: Run now
pt_BR: Executar agora

en: Could not execute '%s'
    %s
pt_BR: Não foi possível executar '%s'
    %s

en: Custom command
pt_BR: Comando personalizado

en: Choose application
pt_BR: Escolha a aplicação

en: Add Startup Program
pt_BR: Adicionar programa na inicialização

en: Edit Startup Program
pt_BR: Editar programa da inicialização

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Command
pt_BR: Comando

en: Browse...
pt_BR: Navegar...

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Startup delay
pt_BR: Atraso para iniciar

en: The startup command cannot be empty
pt_BR: O comando de inicialização não pode estar vazio

en: The startup command is not valid
pt_BR: O comando de inicialização não é válido

en: Select Command
pt_BR: Selecionar comando

en: Search Applications...
pt_BR: Procurar Aplicações...

en: Add Application
pt_BR: Adicionar Aplicativo

en: Manage themes to change how your desktop looks
pt_BR: Gerenciar temas para mudar o visual da sua área de trabalho

en: themes, style
pt_BR: temas, estilo

en: Themes
pt_BR: Temas

en: Mouse Pointer
pt_BR: Cursor do Mouse

en: Icons
pt_BR: Ícones

en: Simplified settings...
pt_BR: Configurações simplificadas...

en: Add/Remove
pt_BR: Adicionar/Remover

en: Miscellaneous options
pt_BR: Opções diversas

en: Let applications decide
pt_BR: Deixe os aplicativos decidirem

en: Prefer dark mode
pt_BR: Prefira o modo escuro

en: Prefer light mode
pt_BR: Prefira o modo claro

en: Dark mode
pt_BR: Modo escuro

en: This setting only affects applications which support dark mode
pt_BR: Esta configuração somente afeta os aplicativos que suportam o modo escuro

en: Show icons in menus
pt_BR: Mostrar ícones em menus

en: Show icons on buttons
pt_BR: Mostrar ícones em botões

en: Scrollbar behavior
pt_BR: Comportamento da barra de rolagem

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
pt_BR: Pule para a posição ao clicar em uma barra de rolagem

en: Use overlay scroll bars
pt_BR: Use barras de rolagem de sobreposição

en: Override the current theme's scrollbar width
pt_BR: Substituir a largura da barra de rolagem do tema atual

en: Scrollbar width
pt_BR: Largura da barra de rolagem

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
pt_BR: Mudanças podem não ser aplicadas para programs em execução, e podem não afetar todas as aplicações.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Manage window tiling preferences
pt_BR: Gerenciar as definições das janelas em mosaico

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
pt_BR: janela, mosaico, giro, ativar mosaico, encaixe, ativar encaixe

en: Window Tiling
pt_BR: Janelas em mosaico

en: Enable Window Tiling and Snapping
pt_BR: Habilitar janelas em mosaico e encaixe

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
pt_BR: Maximizar, em vez de transformar a janela em um mosaico, quando ela for arrastada até a margem superior

en: Change your user preferences and password
pt_BR: Mudar senha e preferências do usuário

en: user, account, information, details, password
pt_BR: usuário, conta, informação, detalhes, senha

en: Account details
pt_BR: Detalhes da Conta

en: Click to change your picture
pt_BR: Clique para mudar sua foto

en: Take a photo...
pt_BR: Tirar uma foto...

en: Click to change your name
pt_BR: Clique para alterar o seu nome

en: Click to change your password
pt_BR: Clique para alterar a sua senha

en: Current password
pt_BR: Senha atual

en: Wrong password
pt_BR: Senha incorreta

en: Internal Error
pt_BR: Erro Interno

en: Manage window preferences
pt_BR: Gerenciar preferências de janelas

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
pt_BR: janelas, barra de título, margem, alternador, lista de janelas, atenção, foco

en: Titlebar
pt_BR: Barra de título

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: Classic Mac
pt_BR: Mac Clássico

en: Buttons layout
pt_BR: Disposição dos botões

en: Toggle Shade
pt_BR: Alternar modo sombreamento

en: Toggle Maximize
pt_BR: Alternar maximizar

en: Toggle Maximize Horizontally
pt_BR: Alternar maximizar horizontalmente

en: Toggle Maximize Vertically
pt_BR: Alternar maximizar verticalmente

en: Toggle on all workspaces
pt_BR: Alternar em todos os espaços de trabalho

en: Lower
pt_BR: Menor

en: Action on title bar double-click
pt_BR: Ação do clique duplo na barra de título

en: Action on title bar middle-click
pt_BR: Ação ao clicar com o botão do meio do mouse na barra de títulos

en: Action on title bar right-click
pt_BR: Ação ao clicar com o botão direito do mouse na barra de títulos

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
pt_BR: Nenhum

en: Shade and unshade
pt_BR: Ativar e desativar o modo sombreamento

en: Adjust opacity
pt_BR: Ajustar opacidade

en: Action on title bar with mouse scroll
pt_BR: Ação de rolagem do mouse na barra de título

en: Minimum opacity
pt_BR: Opacidade mínima

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
pt_BR: Comportamento

en: Window Focus
pt_BR: Foco da Janela

en: Click
pt_BR: Clique

en: Sloppy
pt_BR: Modo Sloppy

en: Window focus mode
pt_BR: Modo de foco da janela

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
pt_BR: O modo de foco da janela indica como as janelas são ativadas. Ele tem três valores possíveis: "click" significa que as janelas devem ser clicadas para que adquiram foco, "sloppy" significa que as janelas adquirem foco quando o mouse entrar na janela e "mouse" significa que as janelas são adquirem foco quando o mouse entrar na janela e perdem foco quando o mouse sair da janela.

en: Automatically raise focused windows
pt_BR: Trazer janela focada para o primeiro plano

en: Bring windows which require attention to the current workspace
pt_BR: Trazer janelas que exijam atenção para o espaço de trabalho atual

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
pt_BR: Dê foco a novas janelas iniciadas a partir de um terminal

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
pt_BR: Normalmente, todas as janelas criadas pelo usuário recebem o foco inicial. Isso controla se deve ou não incluir programas iniciados a partir de um terminal.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
pt_BR: Anexar a janela de diálogo à janela principal

en: Moving and Resizing Windows
pt_BR: Mover e redimensionar janelas

en: Center
pt_BR: Centro

en: Location of newly opened windows
pt_BR: Localização das janelas recém-abertas

en: Special key to move and resize windows
pt_BR: Tecla especial para mover e redimensionar janelas

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
pt_BR: Enquanto a tecla especial estiver pressionada, as janelas podem ser arrastadas com o botão esquerdo do mouse e redimensionadas com o botão direito do mouse.

en: Draggable border width
pt_BR: Largura da borda arrastável

en: Narrower
pt_BR: Mais estreito

en: Wider
pt_BR: Mais largo

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
pt_BR: Isso ajusta a largura dessa parte da borda da janela usada para redimensionar.

en: Alt-Tab
pt_BR: Alt + Tab

en: Icons only
pt_BR: Somente ícones

en: Thumbnails only
pt_BR: Somente miniaturas

en: Icons and thumbnails
pt_BR: Ícones e miniaturas

en: Icons and window preview
pt_BR: Pré-visualização de ícones e janelas

en: Window preview (no icons)
pt_BR: Pré-visualização de janelas (sem ícones)

en: Timeline (3D)
pt_BR: Linha do tempo (3D)

en: Alt-Tab switcher style
pt_BR: Estilo de alternância do Alt + Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
pt_BR: Mostrar a alternância do Alt + Tab no monitor primário em vez do monitor ativo

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
pt_BR: Mover janelas minimizadas até o final da alternância do Alt + Tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
pt_BR: Atraso antes de mostrar a alternância do Alt + Tab

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
pt_BR: Exibir janelas de todos os espaços de trabalho

en: Warp mouse pointer to the new focused window
pt_BR: Deslocar o ponteiro do mouse para a nova janela focada

en: Manage workspace preferences
pt_BR: Gerenciar preferências de espaço de trabalho

en: workspace, osd, expo, monitor
pt_BR: espaço de trabalho, notificações na tela, modo expo, monitor

en: Workspace Options
pt_BR: Opções da área de trabalho

en: Enable workspace OSD
pt_BR: Habilitar notificações na tela dos espaços de trabalho

en: Allow cycling through workspaces
pt_BR: Permitir circular pelos espaços de trabalho

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
pt_BR: Usar espaços de trabalho somente no monitor primário (requer reinicialização do Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
pt_BR: Exibição do modo Expo em grade

en: Single Click
pt_BR: Clique único

en: Double Click
pt_BR: Duplo Clique

en: Drag
pt_BR: Arrastar

en: Secondary Click
pt_BR: Clique secundário

en: _Text
pt_BR: _Texto

en: _Icons
pt_BR: Í_cones

en: _Both
pt_BR: _Ambos

en: Cinnamon just crashed
pt_BR: Cinnamon apenas caiu

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
pt_BR: Desativar applets, desklets e extensões baixadas

en: You are currently running in fallback mode.
pt_BR: Você está atualmente rodando em modo de recuperação.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
pt_BR: Se você suspeitar que a origem da falha é uma extensão local, applet ou desklet, você poderá desativar os complementos baixados usando a caixa de seleção abaixo.

en: Do you want to restart Cinnamon?
pt_BR: Deseja reiniciar o Cinnamon?

en: Version %s (%s)
pt_BR: Versão %s (%s)

en: Version %s
pt_BR: Versão %s

en: Updated on %s
pt_BR: Atualizado em %s

en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: the type of the Spice
pt_BR: O tipo da Spice

en: the UUID of the Spice
pt_BR: A UUID do Spice

en: Unable to locate %s %s
pt_BR: Não foi possível localizar %s %s

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
pt_BR: Applet de controle do monitor do XRandR

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
pt_BR: Lista Rápida de janelas

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
pt_BR: Acessar rapidamente as janelas de todos os espaços de trabalho

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
pt_BR: Clique para exibir e gerenciar as notificações do sistema

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
pt_BR: Ignorar notificações transitórias

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
pt_BR: Marque essa opção para ignorar as notificações transitórias.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
pt_BR: Mostrar bandeja vazia

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
pt_BR: Selecione isto para mostrar a bandeja mesmo quando não houver novas notificações.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
pt_BR: Mostra o número de notificações

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
pt_BR: Mostrar notificações

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
pt_BR: Definir combinações de tecla(s) para mostrar o menu pop-up de notificação.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
pt_BR: Definir combinações de tecla(s) para limpar todas as notificações.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
pt_BR: Abrir configurações de notificação

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
pt_BR: Área de notificação

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
pt_BR: Um applet que hospeda todos os ícones da área de notificação

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
pt_BR: Controlar a lixeira a partir do painel

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
pt_BR: Separador

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
pt_BR: Um ícone separador que pode ser adicionado várias vezes

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
pt_BR: Barra de canto

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
pt_BR: A barra é projetada para ser colocada no canto, usada para mostrar a área de trabalho, desklets, o seletor de espaço de trabalho ou o seletor de janela.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
pt_BR: Ação do clique

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
pt_BR: Ação do clique do meio

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
pt_BR: Ação Shift + clique

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
pt_BR: Ação Shift + clique do meio

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Scroll wheel behavior
pt_BR: Comportamento de rolagem do scroll

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
pt_BR: Alternar espaços de trabalho

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
pt_BR: Alternar espaços de trabalho (invertido)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
pt_BR: Visualizar a área de trabalho ao passar o mouse

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
pt_BR: Visualizar a área de trabalho ao passar o mouse sobre o applet

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
pt_BR: Efeito de desfoque

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
pt_BR: Desfocar janelas ao espiar a área de trabalho

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
pt_BR: Atraso da sobreposição

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
pt_BR: Atraso antes de espiar a área de trabalho

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
pt_BR: Opacidade da janela

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
pt_BR: Alterar a opacidade das janelas ao espiar a área de trabalho

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
pt_BR: Iniciar aplicativos a partir do painel

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
pt_BR: Permitir o arrastar de lançadores

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
pt_BR: Acessar os documentos abertos recentemente

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
pt_BR: Demonstração de Configurações da API

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
pt_BR: Um applet de exemplo para demonstrar os recursos e o uso da API de configurações do applet e do desklet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
pt_BR: Configurações de visualização

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
pt_BR: Seleções

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
pt_BR: Configurações de comandos

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
pt_BR: Lista de configurações editáveis

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
pt_BR: Dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
pt_BR: Informação

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
pt_BR: Selecionadores de arquivos

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
pt_BR: Configurações de menu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
pt_BR: Configurações das animações

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
pt_BR: Outros selecionadores

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
pt_BR: Minha lista

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
pt_BR: Mostrar seção de dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
pt_BR: Seção de dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
pt_BR: Brinque com esses widgets e veja a reação automática no miniaplicativo do painel.
    
    Este é um rótulo e o conteúdo não pode ser modificado nem acessado. Você pode usar um rótulo para mostrar dicas ou instruções adicionais, por exemplo.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
pt_BR: Ícone a ser usado no painel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
pt_BR: Selecione um arquivo de ícone, ou você pode digitar um nome do ícone dentro da caixa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
pt_BR: Cor de fundo do applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
pt_BR: Clique no botão para selecionar uma nova cor de fundo para este applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
pt_BR: Largura do applet no painel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
pt_BR: Aumente ou diminua este valor para alargar ou estreitar o applet no painel

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
pt_BR: Por favor, escolha uma opção

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
pt_BR: Primeira Escolha

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
pt_BR: Segunda Escolha

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
pt_BR: Terceira Escolha

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
pt_BR: Quarta Escolha

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
pt_BR: Um campo de seleção permite escolher entre os valores int, boolean, float e string

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
pt_BR: Isto é uma demonstração de controle bidirecional

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
pt_BR: Se você ajustar esta escala, ela será atualizado no applet. Se você ajustar a escala no applet, ela será atualizada aqui

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
pt_BR: Marque isso para usar um rótulo personalizado

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
pt_BR: Marcando esta caixa permite que você defina um rótulo personalizado no campo abaixo - isto demonstra dependências de configuração

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
pt_BR: Rótulo Personalizado do Applet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
pt_BR: Defina seu rótulo personalizado aqui. Este campo ficará indisponível ao menos que o botão alternador acima esteja ativado

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
pt_BR: Tipo de animação

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
pt_BR: Um seletor de interpolação tem como valor uma string, que você pode passar como transição para Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
pt_BR: Tipo do efeito

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
pt_BR: Não pressione este botão!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
pt_BR: Pressionando este botão ativa-se um método de retorno no applet - Vá em frente, pressione-o.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
pt_BR: Isto é um widget de teste para enviar sinais individuais de acionamento de tecla

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
pt_BR: Ajuste a associação de teclas aqui para ativar uma ação

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
pt_BR: Escolha um arquivo

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
pt_BR: Escolha um diretório

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
pt_BR: Escolha um som

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
pt_BR: Escolha uma fonte

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
pt_BR: Você pode escrever parágrafos e listas aqui

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
pt_BR: Esse tipo de configuração é útil para listas com várias linhas, e textos que são muito longo para caber em um widget de entrada.
    Você pode definir a altura da exibição de texto com a propriedade 'altura'. Ele é definido com o valor 150. O padrão é 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
pt_BR: Escolha uma data

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
pt_BR: Escolha uma hora

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
pt_BR: Widget personalizado da árvore

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
pt_BR: Residente

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
pt_BR: Endereço

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
pt_BR: Número Id

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
pt_BR: Ícone

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
pt_BR: Tecla de atalho

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
pt_BR: Caminho de Arquivo

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
pt_BR: Mostrar a seção de dependências

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
pt_BR: Marque esta caixa para mostrar a seção de dependências abaixo. Desmarcar esconde-a.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
pt_BR: Você pode ver esta seção porque a chave abaixo está ativa. Tente desativá-la e veja o que acontece.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
pt_BR: Mostrar informações

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
pt_BR: Mostrar informações #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
pt_BR: Mostrar informações #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
pt_BR: Não mostrar informações #1 ou #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
pt_BR: Informação # 1: Você está vendo esta informação porque a primeira opção está selecionada na caixa de combinação acima. Tente selecionar opções diferentes para ver informações diferentes.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
pt_BR: Informação #2: Você está vendo o texto diferente agora porque você selecionou a segunda opção na caixa de combinação acima.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
pt_BR: Valor numérico

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
pt_BR: O valor do spinner acima é menor que 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
pt_BR: O valor do spinner acima é maior  que ou igual a 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
pt_BR: Experimente este widget personalizado!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
pt_BR: Menu principal do Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
pt_BR: Leiaute e conteúdo

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
pt_BR: Atalho de teclado para abrir e fechar o menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
pt_BR: Utilizar um ícone e descrição personalizada

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
pt_BR: Marque isso para especificar um ícone e descrição personalizada

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
pt_BR: Selecione um ícone para ser mostrado no painel.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
pt_BR: Tamanho do ícone

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
pt_BR: Texto

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
pt_BR: Insira um texto personalizado para ser mostrado no painel.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
pt_BR: Exibir ícones das categorias

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
pt_BR: Escolha se exibe ou não ícones das categorias.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
pt_BR: Tamanho do ícone de categorias

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
pt_BR: Mostrar ícones dos aplicativos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
pt_BR: Escolha se os ícones serão exibidos em aplicativos.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
pt_BR: Tamanho do ícone de aplicativos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
pt_BR: Mostrar favoritos e botões de sessão

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
pt_BR: Escolha se será exibido o painel à esquerda do menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
pt_BR: Tamanho do ícone Favoritos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
pt_BR: Mostrar favoritos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
pt_BR: Escolha se deseja ou não mostrar os arquivos favoritos no menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
pt_BR: Mostrar locais e marcadores

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
pt_BR: Mostrar ou ocultar marcadores e locais no menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
pt_BR: Exibir recentes

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
pt_BR: Escolha se deseja ou não mostrar os recentes no menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
pt_BR: Alterar categorias ao passar o mouse

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
pt_BR: Escolha se deseja ou não alterar as categorias passando o mouse.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
pt_BR: Habilitar auto rolagem na lista de aplicativos

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
pt_BR: Habilita ou desabilita a auto rolagem de forma suave na lista de aplicativos.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
pt_BR: Ativar entradas do caminho do sistema de arquivos na caixa de pesquisa

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
pt_BR: Permite inserir o caminho no campo de busca no menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
pt_BR: Força o painel a ficar visível ao abrir o menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
pt_BR: Abrir o menu também exibirá o painel principal (que pode ser oculto automaticamente).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
pt_BR: Abrir menu quando mover o mouse sobre ele

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
pt_BR: Habilita abrir o menu quando o mouse é colocado sobre o applet

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
pt_BR: Atraso ao passar o mouse sob o menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
pt_BR: Atrasar antes do menu abrir ao passar o mouse

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
pt_BR: Usar animações do menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
pt_BR: Permitir animações do menu ao abrir e fechar

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
pt_BR: Abrir o editor de menu

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
pt_BR: Pressione esse botão para personalizar os itens do seu menu.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
pt_BR: Restaure o menu para seu tamanho original

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
pt_BR: Controle de slides

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
pt_BR: Controles básicos para a apresentação de slides do Cinnamon

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
pt_BR: Acesso aos dispositivos removíveis

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
pt_BR: Minimizar todas as janelas

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
pt_BR: Configurações do Applet

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
pt_BR: Configurações do Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
pt_BR: Lista de janelas

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
pt_BR: Lista principal da janela no Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
pt_BR: Mostrar um alerta na lista de janelas quando uma janela de outro espaço de trabalho exigir atenção

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
pt_BR: Ativar rolagem do mouse na lista de janelas

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
pt_BR: Inverte a direção do botão do meio do mouse na lista da janela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
pt_BR: Clique esquerdo para minimizar a janela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
pt_BR: Clique do meio para fechar a janela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
pt_BR: Mostrar nomes de janelas no painel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
pt_BR: Largura do botão da janela no painel

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
pt_BR: Botões da janela pode ter tamanhos diferentes e usar todo o espaço disponível

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
pt_BR: Escolha o que mostrar ao passar o mouse sobre um botão de janela

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
pt_BR: Título

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
pt_BR: Mostrar título acima da miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
pt_BR: Tamanho da miniatura

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
pt_BR: Maior

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
pt_BR: Janela principal do Cinnamon com agrupamento de programas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
pt_BR: Menu de Contexto

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
pt_BR: Teclas de Atalho

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
pt_BR: Botões de aplicativos

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
pt_BR: Visualização Flutuante

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
pt_BR: Agrupar janelas por aplicação

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
pt_BR: Ação de rolagem do mouse

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
pt_BR: Alternar aplicativos

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
pt_BR: Alternar janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
pt_BR: Ação do clique esquerdo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
pt_BR: Alternar ativação da última janela focada

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
pt_BR: Iniciar nova instância do aplicativo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
pt_BR: Fechar a última janela focada no grupo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->description
en: Show windows from other monitors
pt_BR: Mostrar janelas de outros monitores

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: Only from monitors without a window list
pt_BR: Somente de monitores sem lista de janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-display- settings->options
en: From all monitors
pt_BR: De todos os monitores

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
pt_BR: Tecla de atalho global para percorrer os menus de miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
pt_BR: Tecla de atalho global para mostrar a ordem dos aplicativos

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
pt_BR: Duração de exibição da ordem dos apps quando as teclas de atalho estão pressionada

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
pt_BR: Ativa Super+<number> atalho para alternar/abrir aplicativos

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
pt_BR: Rótulo do botão

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
pt_BR: Nome do Aplicativo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
pt_BR: Título da janela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
pt_BR: Título da janela (somente para janelas em foco)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
pt_BR: Animação do lançador

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
pt_BR: Apresentar contagem de janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
pt_BR: Ativar o arrasto do botão do aplicativo

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
pt_BR: Alterna entre janelas quando a roda do mouse é rodada

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
pt_BR: Mostrar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
pt_BR: Animar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
pt_BR: Ativar miniaturas verticais

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
pt_BR: Ordenar miniaturas de acordo com janelas recentemente focadas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
pt_BR: Destacar miniatura da última janela focada

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
pt_BR: Clique para mostrar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
pt_BR: Atraso até mostrar miniaturas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
pt_BR: Mostrar a janela quando passar sobre a miniatura

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
pt_BR: Tempo de aparição suave da janela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
pt_BR: Tempo de desaparecimento suave da janela

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
pt_BR: porcento

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
pt_BR: Apresentar itens recentes

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
pt_BR: Mostrar opção de autoinício

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
pt_BR: Aplicar a opção de mover monitor para todas as janelas

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
pt_BR: Quando clicar "Mover para o monitor" no menu de contexto, esta opção irá mover todas as janelas de um aplicativo, ao invés de apenas a última janela focada.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
pt_BR: Clique ou passe o mouse para ativar a visualização do modo Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
pt_BR: Ativar modo Expo ao passar o mouse

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
pt_BR: Applet Inibir

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
pt_BR: Este applet é usado para desativar as notificações e o gerenciamento de energia (incluindo o protetor de tela e a ociosidade da atual sessão)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
pt_BR: Inibir o gerenciamento de energia

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
pt_BR: Defina as combinações de teclas para inibir o gerenciamento de energia.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
pt_BR: Inibir notificações

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
pt_BR: Defina combinações de teclas para inibir as notificações.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
pt_BR: Abra as configurações de energia

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
pt_BR: Alterador de espaço de trabalho

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
pt_BR: Selecione o espaço de trabalho a partir do painel

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
pt_BR: Tipo de Tela

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
pt_BR: Note que a representação visual  somente funcionará se seu painel estiver grande o suficiente para exibir adequadamente, de outra forma um estilo simples irá ser usado.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
pt_BR: Uma representação visual dos espaços de trabalho

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
pt_BR: Botões simples

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
pt_BR: Inverta ou desative a direção da rolagem na lista da área de trabalho.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
pt_BR: Revertido

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
pt_BR: Gerenciar trabalhos de impressão

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
pt_BR: Mostrar ícone da impressora

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
pt_BR: Sempre

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
pt_BR: Quando existir impressoras

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
pt_BR: Quando imprimindo

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
pt_BR: Escolha quando mostrar o ícone da impressora no painel

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
pt_BR: Um applet do Cinnamon que controla som e música

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
pt_BR: Controle de reprodutores

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
pt_BR: Mostrar controles repetir e aleatório

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
pt_BR: Mostrar menu

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
pt_BR: Defina as combinações de tecla(s) para mostrar o menu do applet de som.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
pt_BR: Sempre mostrar a chave de entrada

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
pt_BR: Sempre mostrar a chave de 'Silenciar entrada' no menu de contexto.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
pt_BR: Exibir informações da música no painel

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
pt_BR: caracteres

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
pt_BR: Limitar informações da música para

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
pt_BR: Alternar Mudo

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
pt_BR: Alternar saída do Mudo

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
pt_BR: Alternar entrada do Mudo

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
pt_BR: Ação do botão do meio

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
pt_BR: Ação no botão do meio do mouse + tecla shift

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
pt_BR: Use rolagem horizontal para mover entre as faixas

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
pt_BR: Exibir capa do álbum como ícone

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
pt_BR: Esconder ícones da área de notificação para reprodutores compatíveis

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
pt_BR: Dica da ferramenta

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
pt_BR: Mostrar volume na dica

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
pt_BR: Mostrar o reprodutor na dica

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
pt_BR: Mostrar o artista da música e o título na dica de ferramenta

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
pt_BR: Um applet para acessar detalhes de sua conta, mudar usuário e sair ou desligar o computador rapidamente

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
pt_BR: Applet Usuário

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
pt_BR: Mostrar o nome do usuário no painel

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
pt_BR: Mostre a imagem do usuário no painel

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
pt_BR: Applet XApp Status

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
pt_BR: Um applet que hospeda todos os ícones da bandeja do sistema para aplicativos que usam XAppStatusIcons

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
pt_BR: Clique ou passe o mouse para ativar a visualização em escala

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
pt_BR: Ativar o modo escala ao passar o mouse

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
pt_BR: Teclado virtual

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
pt_BR: Um Applet do Cinnamon para iniciar o teclado virtual

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
pt_BR: Applet Gerenciador de rede

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
pt_BR: Defina os atalhos de teclado para mostrar o menu do applet de rede.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
pt_BR: Gerenciador de energia

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
pt_BR: Applet gerenciamento de energia do Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
pt_BR: Mostrar porcentagem

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
pt_BR: Mostrar o tempo restante

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
pt_BR: Mostrar a porcentagem e e tempo restante

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
pt_BR: Ocultar rótulo

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
pt_BR: Sempre mostrar todas as baterias

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
pt_BR: Marque esta opção para sempre mostrar várias baterias no painel, independentemente de uma delas estar marcada como primária.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
pt_BR: Acesse seus arquivos favoritos

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
pt_BR: Exibir caminhos completos na lista

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
pt_BR: Espaçador

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
pt_BR: Adicionar espaço entre os outros applets

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
pt_BR: Quantidade de espaço em pixels

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
pt_BR: Ajuste isto para aumentar ou diminuir a largura deste espaçador

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
pt_BR: Calendário

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
pt_BR: O applet de calendário do cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
pt_BR: Mostrar eventos do calendário

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
pt_BR: Marque esta opção para exibir eventos no calendário.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
pt_BR: Exibir números da semana no calendário

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
pt_BR: Marque isto para mostrar o número da semana no calendário.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
pt_BR: Usar um formato de data personalizado

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
pt_BR: Marque esta opção para definir um formato de data personalizado no applet de calendário.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
pt_BR: Formato da data

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
pt_BR: Defina seu formato personalizado aqui.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
pt_BR: Formato de data para dica de ferramenta

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
pt_BR: Defina seu formato de dica de ferramenta personalizado aqui.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
pt_BR: Clique neste botão para saber mais sobre a sintaxe do formato de datas.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
pt_BR: Mostrar calendário

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
pt_BR: Definir combinações de tecla(s) para mostrar o calendário.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
pt_BR: Applet de Acessibilidade

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
pt_BR: Moldura digital

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
pt_BR: Um desklet para moldura de foto digital

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
pt_BR: Pasta

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
pt_BR: Altura

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
pt_BR: Largura

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
pt_BR: Atraso do esmaecimento

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
pt_BR: Efeito especial

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
pt_BR: Sépia

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
pt_BR: Preto e Branco

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
pt_BR: Desklet de Relógio

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
pt_BR: Um desklet que exibe o tempo

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
pt_BR: Cor do texto

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
pt_BR: Clique no botão para selecionar a nova cor do texto

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
pt_BR: Ative para definir um formato personalizado para a hora no desklet relógio.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
pt_BR: Lançador de desklet

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
pt_BR: Um desklet que lança um programa
