linuxmint - en to uk translation catalogue (1827 entries)

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Failed to launch '%s'
uk: Не вдалося запустити '%s'

en: Passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: Password cannot be blank
uk: Пароль не може бути порожнім

en: Authentication dialog was dismissed by the user
uk: Вікно автентифікації відхилено користувачем

en: Home
uk: Домашній каталог

en: File System
uk: Файлова система

en: Search
uk: Пошук

en: Print version
uk: Версія для друку

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
uk: Вигляд

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
uk: Колір

en: In mixed mode most applications are light. Some desktop elements are dark to create contrast.
uk: У змішаному режимі більшість застосунків світлі. Деякі елементи робочого столу темні для створення контрасту.

en: Mixed
uk: Змішана

en: Dark
uk: Темна

en: Light
uk: Світла

en: Advanced settings...
uk: Розширені налаштування…

en: Style
uk: Стиль

en: Directory Properties
uk: Властивості каталогу

en: Name:
uk: Назва:

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Launcher Properties
uk: Властивості пускача

en: Command:
uk: Команда:

en: Browse
uk: Огляд

en: Launch in Terminal?
uk: Запустити у терміналі?

en: Use dedicated GPU if available
uk: Використовувати дискретний графічний адаптер, якщо можливо

en: Add
uk: Додати

en: Delete
uk: Вилучити

en: Edit
uk: Змінити

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Restore System Configuration
uk: Відновити системні налаштування

en: Restore the default menu layout
uk: Відновити початковий вигляд меню

en: Close
uk: Закрити

en: _New Menu
uk: _Нове меню

en: Ne_w Item
uk: С_творити елемент

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Properties
uk: Властивості

en: Edit Desktop File
uk: Змінити файл робочого столу

en: Add/Edit Launcher
uk: Додати/Редагувати пускач

en: Type:
uk: Тип:

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Program:
uk: Програма:

en: Icon Name
uk: Назва піктограми

en: Application
uk: Застосунок

en: Custom Application
uk: Користувацький застосунок

en: Execution of '%s' failed:
uk: При виконанні '%s' сталася помилка:

en: Caps Lock On
uk: Caps Lock увімкнено

en: Caps Lock Off
uk: Caps Lock вимкнено

en: Number Lock On
uk: Number Lock увімкнено

en: Number Lock Off
uk: Number Lock вимкнено

en: Are you sure you want to remove '%s'?
uk: Ви дійсно бажаєте вилучити '%s'?

en: Remove '%s'
uk: Вилучити '%s'

en: About...
uk: Про...

en: Configure...
uk: Налаштувати…

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel. Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
uk: Цей десклет не підтримує панелі такого типу. Це може спричинити візуальні збої у роботі панелі. Ви хочете продовжити його використання, видалити його з панелі або спробувати перемістити на іншу панель?

en: Leave it
uk: Залишити

en: Remove it
uk: Вилучити

en: Move to another panel
uk: Перенести на іншу панель

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
uk: Відповідну панель не знайдено. Аплет було вилучено.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
uk: Деякі аплети не дозволяються в декількох примірниках або досягнуто щонайбільшої кількости примірників тому не може бути додано більше

en: Select Audio Device
uk: Вибрати звуковий пристрій

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Sound Settings
uk: Налаштування звуку

en: Headphones
uk: Навушники

en: Headset
uk: Гарнітура

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Show Text
uk: Показати текст

en: Hide Text
uk: Приховати текст

en: Caps lock is on
uk: Caps lock увімкнено

note: Translators: %s is an application name
en: %s is not responding
uk: %s не відповідає

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
uk: Можете трошки зачекати відновлення активності або примусово закрити програму.

en: Wait
uk: Зачекати

en: Force Quit
uk: Примусово закрити

en: Remove this desklet
uk: Вилучити цей десклет

en: Some applications are busy or have unsaved work.
uk: Деякі програми зайняті або мають незбережені дані.

en: Switch User
uk: Змінити користувача

en: Log Out
uk: Завершити сеанс

en: Suspend
uk: Призупинити

en: Hibernate
uk: Приспати

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Shut Down
uk: Вимкнути

en: You will be logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
uk[0]: Ваш сеанс буде завершено через %d секунду.
uk[1]: Ваш сеанс буде завершено через %d секунд.
uk[2]: Ваш сеанс буде завершено через %d секунди.

en: The computer will shut down in %d second. | The computer will shut down in %d seconds.
uk[0]: Комп'ютер вимкнеться за %d секунду.
uk[1]: Комп'ютер вимкнеться за %d секунд.
uk[2]: Комп'ютер вимкнеться за %d секунди.

en: The computer will restart in %d second. | The computer will restart in %d seconds.
uk[0]: Комп'ютер буде перезавантажено через %d секунд.
uk[1]: Комп'ютер буде перезавантажено через %d секунди.
uk[2]: Комп'ютер буде перезавантажений через %d секунду.

en: Ignore and continue
uk: Ігнорувати та продовжити

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вилучити робочий простір "%s"?

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: Loaded
uk: Завантажено

en: Error
uk: Помилка

en: Out of date
uk: Застаріло

en: Not compatible with Wayland
uk: Несумісне з Wayland

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
uk: Хибні налаштування огляду: неправильна кількість кутів

en: Execution time (ms):
uk: Час виконання (мс):

en: Loaded successfully
uk: Завантажено успішно

en: Check your video drivers
uk: Перевірте відеодрайвер

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
uk: Ваша система наразі працює без апаратного пришвидшення відео.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
uk: Можлива низька продуктивність системи та високе навантаження на ЦПП.

en: Launch Driver Manager
uk: Запустити Керування драйверами

en: Problems during Cinnamon startup
uk: Проблеми при запуску Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
uk: Cinnamon успішно запущено, але один або декілька аплетів, десклетів чи розширень не вдалося завантажити.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
uk: Перевірте системний журнал і журнал Cinnamon LookingGlass на наявність проблем.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
uk: Ви можете вимкнути проблемні розширення в налаштуваннях Cinnamon, щоб запобігти повторенню цього повідомлення.

en: Please contact the developer.
uk: Будь ласка, зверніться до виробника.

en: Workspace
uk: Робочий простір

en: Restarting Cinnamon...
uk: Перезапуск Cinnamon...

en: System Information
uk: Інформація про систему

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: No
uk: Ні

en: Yes
uk: Так

en: Attention
uk: Увага

en: OK
uk: Так

en: Mirrored Displays
uk: Відзеркалені екрани

en: You can also connect by pushing the “WPS” button on your router.
uk: Ви також можете з'єднатися, натиснувши кнопку «WPS» на маршрутизаторі.

en: Connect
uk: З'єднатися

en: Password
uk: Пароль

en: Key
uk: Ключ

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Private key password
uk: Пароль закритого ключа

en: Identity
uk: Ідентичність

en: Service
uk: Служба

en: Authentication required
uk: Необхідна автентифікація

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
uk: Для доступу до бездротової мережі «%s» потрібні паролі або зашифровані ключі.

en: Wired 802.1X authentication
uk: Автентифікація дротової мережі 802.1X

en: Network name
uk: Назва мережі

en: DSL authentication
uk: Автентифікація DSL

en: PIN code required
uk: Потрібен PIN-код

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
uk: Для користування пристроєм мобільних даних слід вказати PIN-код

en: PIN
uk: PIN-код

en: A password is required to connect to “%s”.
uk: Для з'єднання з «%s» потрібен пароль.

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
uk: Керування мережею

en: VPN password
uk: Пароль VPN

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
uk: Оберіть позицію нової панелі. Esc для скасування.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
uk: Оберіть нове розташування панелі. Esc для скасування.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
uk: Ви не маєте жодної панелі.
    Ви хочете відкрити налаштування панелей?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
uk: Налаштування панелі

en: Applets
uk: Аплети

en: Panel edit mode
uk: Режим редагування панелі

en: Move
uk: Пересунути

en: Remove
uk: Вилучити

en: Are you sure you want to remove this panel?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити цю панель?

en: Add a new panel
uk: Додати нову панель

en: Troubleshoot
uk: Вирішення проблем

en: Restart Cinnamon
uk: Перезавантажити Cinnamon

en: Looking Glass
uk: Збільшувальне скло

en: Restore all settings to default
uk: Повернути типові значення налаштувань

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
uk: Ви впевнені, що бажаєте відновити всі типові налаштування?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
uk: Системні налаштування

en: Retry
uk: Повторити спробу

en: %s (%s) has just been stopped.
uk: %s (%s) зупинений.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
uk: Якщо потрібно, пристрій %s можна вимкнути.

en: Device %s is busy, please wait.
uk: Пристрій %s зайнятий, зачекайте, будь ласка.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
uk: Не від'єднуйте, інакше може статися втрата даних.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
uk: Неможливо зупинити диск %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
uk: %s (%s) можна безпечно витягнути.

en: Device %s can be removed.
uk: Пристрій %s може бути вилучено.

en: %s (%s) has just been ejected.
uk: %s (%s) був витягнутий.

en: Do not remove or data loss may occur.
uk: Не видаляти, можлива втрата даних.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
uk: Неможливо вийняти диск %s (%s)

en: Successfully unmounted %s (%s)
uk: Успішно відмонтовано %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
uk: Помилка при витягуванні %s (%s)

en: Authentication Required
uk: Необхідна автентифікація

en: Authenticate
uk: Автентифікувати

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
uk: Вибачте, це не спрацювало. Будь ласка, спробуйте знову.

en: Run a Command
uk: Виконати команду

en: Press ESC to close
uk: Натисніть ESC, щоб закрити

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
uk: Зберегти ці параметри екрана?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert
uk: Скасувати

en: Keep changes
uk: Залишити зміни

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Mi_nimize
uk: З_горнути

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Unma_ximize
uk: Відновити _попередній розмір

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Ma_ximize
uk: _Розгорнути

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Move
uk: П_еремістити

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Resize
uk: З_мінити розмір

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move Titlebar Onscreen
uk: Перемістити заголовок на екран

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Always on _Top
uk: Завжди по_ верх інших

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Always on Visible Workspace
uk: Зав_жди на видимому робочому просторі

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Only on This Workspace
uk: _Лише на цьому робочому просторі

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: Move to Another _Workspace
uk: Перемістити на ін_ший робочий простір

note: Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
uk: _Закрити

en: No open windows
uk: Немає відкритих вікон

en: Restore
uk: Відновити

en: Minimize
uk: Згорнути

en: Maximize
uk: Розгорнути

en: Move to left workspace
uk: Перемістити на робочий простір ліворуч

en: Move to right workspace
uk: Перемістити на робочий простір праворуч

en: Visible on all workspaces
uk: Видимий на всіх робочих просторах

en: Move to a new workspace
uk: Перенести на новий робочий простір

en: Move to monitor %d
uk: Перенести на монітор %d

en: Only on this workspace
uk: Показати лише на поточному робочому просторі

en: Unmaximize
uk: Звичайний розмір

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
uk: Спеціальні можливості

en: Zoom
uk: Масштабування

en: Screen Reader
uk: Екранний читач

en: Screen Keyboard
uk: Екранна клавіатура

en: Sticky Keys
uk: Липкі клавіші

en: Slow Keys
uk: Повільні клавіші

en: Bounce Keys
uk: Пружні клавіші

en: Mouse Keys
uk: Кнопки миші

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
uk: Вдавання повторного натискання

note: Hover Click
en: Hover click
uk: Наведення як натиснення

en: Universal Access Settings
uk: Налаштування універсального доступу

en: High Contrast
uk: Висока контрастність

en: Large Text
uk: Великий шрифт

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
uk: %A, %-e %B %Y рік

en: Date and Time Settings
uk: Налаштування дати та часу

en: Starting in a few minutes
uk: Почати через декілька хвилин

en: Starting in %d minutes
uk: Почати через %d хвилин

en: This evening
uk: Цього вечора

en: Starting later today
uk: Почати сьогодні пізніше

en: In %d hour | In %d hours
uk[0]: In %d година
uk[1]: In %d години
uk[2]: In %d годин

en: No Events
uk: Нема подій

en: In progress
uk: Виконується

en: All day
uk: Увесь день

en: Today
uk: Сьогодні

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
uk: Показати робочий стіл

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the desklets
uk: Показати десклети

note: ["WORKSPACE_UP", _("Switch to the workspace above"), "none", ""], ["WORKSPACE_DOWN", _("Switch to the workspace below"), "none", ""], cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org-
en: Show the workspace selector (Expo)
uk: Показати обирач робочого простору (Expo)

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->options
en: Show the window selector (Scale)
uk: Показати обирач вікна (Scale)

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
uk: Експозиція

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
uk: Улюблені

en: Move to the other monitor
uk: Перемістити на інший монітор

en: Move to monitor
uk: Перемістити на монітор

en: Move to another workspace
uk: Перемістити до іншого робочого простору

en: Applet preferences
uk: Параметри аплету

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
uk: Групований перелік вікон

en: Places
uk: Місця

en: Recent
uk: Нещодавні

en: Run with dedicated GPU
uk: Виконувати на виділеному GPU

en: Unpin from Panel
uk: Від'єднати від панелі

en: Pin to Panel
uk: Приєднати до панелі

en: Remove from Autostart
uk: Вилучити з самозавантаження

en: Add to Autostart
uk: Додати у самозавантаження

en: Create Shortcut
uk: Створити ярлик

en: Restore to full opacity
uk: Відновити до повної непрозорости

en: Close others
uk: Закрити інші

en: Close all
uk: Закрити все

en: Power management
uk: Керування живленням

en: Power management is already inhibited by another program
uk: Керування живленням вже пригнічується іншою програмою

en: Power management: inhibited by another program
uk: Керування живленням: пригнічується іншою програмою

en: Apps inhibiting power management:
uk: Застосунки, що заважають керуванню живленням:

en: Inhibit applet
uk: Пригнічення

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Show Keyboard Layout
uk: Показати розкладку клавіатури

en: Show Character Table
uk: Показати таблицю символів

en: Keyboard Settings
uk: Налаштування клавіатури

en: Add to panel
uk: Додати до панелі

en: Add to desktop
uk: Додати на робочий стіл

en: Remove from favorites
uk: Вилучити з улюблених

en: Add to favorites
uk: Додати до улюблених

en: Uninstall
uk: Вилучити

en: This file is no longer available
uk: Цей файл більше недоступний

en: Open with
uk: Відкрити за допомогою

en: Other application...
uk: Інший додаток...

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
uk: Меню

en: Edit menu
uk: Редагування меню

en: Recent Files
uk: Нещодавні файли

en: Clear list
uk: Очистити перелік

en: Clear all recent documents
uk: Очистити всі нещодавні документи

en: No recent documents
uk: Перелік порожній

en: All Applications
uk: Усі програми

en: Lock Screen
uk: Заблокувати екран

en: Lock the screen
uk: Заблокувати екран

en: Leave the session
uk: Залишити сесію

en: Shut down the computer
uk: Вимкнути комп'ютер

en: <unknown>
uk: <невідомо>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
uk: вимкнено

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
uk: автономне керування

en: disconnecting...
uk: від’єднання...

en: connecting...
uk: з’єднання...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
uk: потрібна автентифікація

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
uk: відсутня прошивка

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
uk: дріт від'єднаний

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
uk: недоступно

en: connection failed
uk: невдала спроба з’єднання

en: More
uk: Більше

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
uk: Під’єднано (приватна мережа)

en: Ethernet
uk: Дротова мережа (Ethernet)

en: Wifi
uk: Бездротова мережа (Wifi)

en: Modem
uk: Модем

en: Auto Ethernet
uk: Ethernet автоматично

en: Auto broadband
uk: Автоматичне налаштування мережі (мобільної широкосмугової)

en: Auto dial-up
uk: Автоматичне налаштування мережі (dial-up)

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
uk: Авто %s

en: Auto bluetooth
uk: Автоматичне налаштування bluetooth

en: Auto wireless
uk: Автоматичне налаштування мережі (бездротової)

en: Enable networking
uk: Увімкнути мережу

en: Wired
uk: Дротові мережі

en: Wireless
uk: Бездротові мережі

en: Mobile broadband
uk: Мобільна широкосмугова мережа

en: VPN Connections
uk: З’єднання VPN

en: WIREGUARD Connections
uk: З'єднання WIREGUARD

en: Network Settings
uk: Налаштування мережі

en: Network Connections
uk: Мережеві з'єднання

en: Connection failed
uk: Не вдалося встановити з’єднання

en: Activation of network connection failed
uk: Помилка при з’єднанні з мережею

en: Networking is disabled
uk: Мережеві під’єднання вимкнено

en: No connection
uk: Немає з'єднання

en: Connecting to the cellular network...
uk: Під’єднання до стільникової мережі...

en: Connecting to the wireless network...
uk: Під’єднання до бездротової мережі...

en: Connecting to the wired network...
uk: Під’єднання до дротової мережі...

en: Connecting to the VPN...
uk: Під’єднання до VPN...

en: Connecting to WIREGUARD...
uk: З'єднання з WIREGUARD...

en: Connecting to the network...
uk: Під’єднання до мережі...

en: Connected to the wireless network
uk: Під’єднано до бездротової мережі

en: Wireless connection
uk: Бездротове з'єднання

en: (Limited connectivity)
uk: (Обмежений зв’язок)

en: Connected to the wired network
uk: Під’єднано до дротової мережі

en: Connected to the cellular network
uk: Під’єднано до стільникової мережі

en: Connected to the VPN
uk: Під’єднано до VPN

en: Connected to WIREGUARD
uk: З'єднано з WIREGUARD

en: Connected to the network
uk: Під’єднано до мережі

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
uk: Очистити сповіщення

en: Notification Settings
uk: Налаштування сповіщень

en: No notifications
uk: Нема сповіщень

en: %d notification | %d notifications
uk[0]: %d сповіщення
uk[1]: %d сповіщень
uk[2]: %d сповіщень

en: just now
uk: щойно

en: %d second ago | %d seconds ago
uk[0]: %d секунду тому
uk[1]: %d секунди тому
uk[2]: %d секунд тому

en: %d minute ago | %d minutes ago
uk[0]: %d хвилина тому
uk[1]: %d хвилини тому
uk[2]: %d хвилин тому

en: Enable on-screen keyboard
uk: Увімкнути екранну клавіатуру

en: Click to toggle the on-screen keyboard
uk: Натисніть для вмикання екранної клавіатури

en: Click to enable the on-screen keyboard
uk: Натисніть для показу екранної клавіатури

en: Launch
uk: Запустити

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
uk: Панель пускачів

en: Power Saver
uk: Заощадження енергії

en: Performance
uk: Продуктивність

en: Battery full
uk: Акумулятор заряджено

en: Battery almost full
uk: Акумулятор майже заряджено

en: Battery good
uk: Акумулятор у файному стані

en: Low battery
uk: Низький заряд акумулятора

en: Critically low battery
uk: Критично низький заряд акумулятора

en: AC adapter
uk: Блок живлення

en: Laptop battery
uk: Акумулятор ноутбука

en: UPS
uk: ББЖ

en: Monitor
uk: Монітор

en: Mouse
uk: Миша

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: PDA
uk: КПК

en: Cell phone
uk: Стільниковий телефон

en: Media player
uk: Медіяпрогравач

en: Tablet
uk: Планшет

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Pen
uk: Перо

en: Touchpad
uk: Сенсорна панель

note: Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
uk: Мережа

en: Speakers
uk: Динаміки

en: Video
uk: Відео

en: Audio device
uk: Авдіопристрій

en: Remote control
uk: Віддалене керування

en: Printer
uk: Принтер

en: Scanner
uk: Сканер

en: Camera
uk: Камера

en: Toy
uk: Іграшка

en: Bluetooth device
uk: Пристрій Bluetooth

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Keyboard backlight
uk: Підсвічування клавіатури

en: Power Settings
uk: Параметри живлення

en: Charging
uk: Заряджання

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
uk[0]: Заряджання - %d година, до повного заряду
uk[1]: Заряджання - %d години, до повного заряду
uk[2]: Заряджання - %d годин, до повного заряду

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
uk: Заряджання - %d %s %d %s до повного заряду

en: hour | hours
uk[0]: год
uk[1]: год
uk[2]: год

en: minute | minutes
uk[0]: хв
uk[1]: хв
uk[2]: хв

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
uk[0]: Заряджання - %d хвилина до повного заряду
uk[1]: Заряджання - %d хвилини до повного заряду
uk[2]: Заряджання - %d хвилин до повного заряду

en: Fully charged
uk: Повністю заряджено

en: Using battery power
uk: Живлення від батареї

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
uk[0]: Використання батареї живлення - %d залишилася година
uk[1]: Використання батареї живлення - %d залишилося години
uk[2]: Використання батареї живлення - %d залишилося годин

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
uk: Використання батареї живлення - %d %s %d %s залишилося

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
uk[0]: Використання батареї живлення - %d залишилася хвилина
uk[1]: Використання батареї живлення - %d залишилося хвилини
uk[2]: Використання батареї живлення - %d залишилося хвилин

en: Fully discharged
uk: Повністю заряджено

en: Not charging
uk: Не заряджається

note: Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
uk: Принтери

en: Cancel all jobs
uk: Скасувати всі завдання

en: '%s' on %s
uk: '%s' на %s

en: Send to front
uk: Перемістити вперед

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
uk: Нещодавні документи

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
uk: Змінні носії

en: Open file manager
uk: Відкрити файловий упорядник

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
uk: Масштабування

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
uk: Налаштування

en: Hi there!
uk: Привіт Вам!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
uk: ВИ НАТИСНУЛИ КНОПКУ!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
uk: ВИ ВИКОРИСТОВУВАЛИ ГАРЯЧИЙ КЛАВІШ!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
uk: Натисніть, щоб показати робочий стіл або натисніть середню кнопку миші щоб показати віджети робочого столу

en: Show Desklets
uk: Показати Віджети Стільниці

en: Click to pause the slideshow
uk: Натисніть, щоб призупинити показ слайдів

en: Click to resume the slideshow
uk: Натисніть, щоб відновити показ слайдів

en: The slideshow is disabled
uk: Показ слайдів вимкнено

en: Slideshow
uk: Показ слайдів

en: Next Background
uk: Наступне тло

en: Background Settings
uk: Параметри тла

en: Current background:
uk: Поточне тло:

en: Playing
uk: Відтворюється

en: Paused
uk: Призупинено

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Volume
uk: Гучність

en: Unknown Artist
uk: Невідомий виконавець

en: Unknown Album
uk: Невідомий альбом

en: Unknown Title
uk: Невідома назва

en: Previous
uk: Попередній

en: Play
uk: Відтворити

en: Stop
uk: Зупинити

en: Next
uk: Наступний

en: Consecutive Playing
uk: Послідовне відтворення

en: No Shuffle
uk: По черзі

en: Open Player
uk: Відкрити програвач

en: Quit Player
uk: Вийти з програвача

en: Pause
uk: Призупинити

en: Repeat Single
uk: Повторювати один

en: Repeat All
uk: Повторити все

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
uk: Перемішати

en: Mute output
uk: Вимкнути вихідний звук

en: Mute input
uk: Вимкнути вхідний звук

en: Applications
uk: Програми

en: Output device
uk: Пристрій виводу

en: Input device
uk: Пристрій вводу

en: Launch player
uk: Запустити програвач

en: Choose player controls
uk: Оберіть керування програвачем

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вилучити все зі смітника ?

en: This operation cannot be undone.
uk: Цю операцію неможливо скасувати.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
uk: Смітник

en: Empty Trash
uk: Спорожнити смітник

en: Open Trash
uk: Відкрити смітник

en: Log Out...
uk: Завершити сеанс…

en: Power Off...
uk: Вимкнути живлення..

en: Remove 'Window list'
uk: Вилучити "Перелік вікон"

en: All windows
uk: Усі вікна

en: Manage workspaces (Expo)
uk: Керування робочими просторами (Expo)

en: Add a new workspace
uk: Додати новий робочий простір

en: Remove the current workspace
uk: Вилучити поточний робочий простір

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
uk: Нормально

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Upside-down
uk: Згори донизу

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section
en: Display
uk: Екран

en: Configure display settings...
uk: Налаштувати параметри екрану...

en: Clock
uk: Годинник

en: Edit launcher
uk: Редагувати піктограму запуску

en: Photo Frame
uk: Фоторамка

en: Control Center
uk: Центр керування

en: Users and Groups
uk: Користувачі та групи

en: Add or remove users and groups
uk: Додавання або вилучення записів користувачів і груп

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
uk: Віртуальна клавіатура

en: Turn on-screen keyboard on or off
uk: Увімкнути або вимкнути екранну клавіатуру

en: Valid name
uk: Дійсне ім'я

en: The name cannot be empty.
uk: Ім’я не може бути порожнім.

en: Valid executable
uk: Дійсний виконуваний файл

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
uk: Недозволена команда. Команда не повинна бути порожньою, пробіли повинні бути екрановані зворотньою косою рискою (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
uk: Тут неможливо створити піктограму запуску. Додати замість цього на робочий стіл?

en: Choose a command
uk: Оберіть команду

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
uk: Бажаєте додати цю піктограму запуску й у меню? Вона буде розташована в категорії "Інші".

en: Screen Locker
uk: Блокування екрану

en: Please type an away message for the lock screen
uk: Будь ласка введіть повідомлення екрану блокування

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Hardware
uk: Обладнання

en: Administration
uk: Розпорядництво

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
uk: мережа, бездротовий, wifi, ethernet, широкосмуговий

en: color, profile, display, printer, output
uk: колір, профіль, екран, друкач, вивід

en: Graphics Tablet
uk: Графічний планшет

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
uk: wacom, діґітайзер, планшет, графіка, калібрування, стилус

en: printers, laser, inkjet
uk: друкач, лазер, струменевий

en: Firewall
uk: Мережевий екран

en: firewall, block, filter, programs
uk: мережевий екран, блок, фільтр, проґрами

en: Languages
uk: Мови

en: language, install, foreign
uk: мова, встановлення, іноземна

en: Input Method
uk: Метод вводу

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
uk: мова, встановити, іноземна, вхідний, метод, китайська, корейська, японська, набирати

en: Login Window
uk: Вікно входу в систему

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
uk: логін, lightdm, mdm, gdm, керівник, користувач, пароль, запуск, перемикання

en: login, lightdm, manager, settings, editor
uk: логін, lightdm, керівник, налаштування, редактор

en: Driver Manager
uk: Керування драйверами

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
uk: відео, драйвер, wifi, картка, обладнання, власницький, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
uk: Налаштування Nvidia

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
uk: відео, драйвер, приватний, nvidia, налаштування

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
uk: Джерела програмного забезпечення

en: ppa, repository, package, source, download
uk: ppa, сховище ПЗ, пакунок, джерело, завантаження

en: Package Management
uk: Керування пакунками

en: update, install, repository, package, source, download
uk: оновлення, встановлення, сховище, пакунок, джерело, завантаження

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
uk: користувач, користувачі, обліковкий запис, облікові записи, група, групи, пароль

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
uk: блютуз, ключ, передача, мобільний

en: Manage Services and Units
uk: Керування Службами та Підрозділами

en: systemd, units, services, systemctl, init
uk: systemd, підрозділи, служби, systemctl, init

en: Disks
uk: Диски

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
uk: диски, керування, апаратне забезпечення, управління, жорсткий, hdd, планка ОЗУ, форматувати, стерти, тест, створити, iso, ISO, диск, образ

en: Online Accounts
uk: Мережеві обліківки

en: Back to all settings
uk: Повернутися до всіх налаштувань

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
uk: Назва групи не може містити прописні літери або пробіли

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: New password
uk: Новий пароль

en: Confirm password
uk: Схваліть пароль

en: Generate a password
uk: Згеренувати пароль

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
uk: Ваш новий пароль повинен складатися зі щонайменше 8 символів

en: Show password
uk: Показати пароль

en: An error occurred. Your password was not changed.
uk: Сталася помилка. Ваш пароль не було змінено.

en: Change
uk: Змінити

en: Too short
uk: Надто короткий

en: Weak
uk: Слабкий

en: Fair
uk: Задовільний

en: Good
uk: Хороший

en: Strong
uk: Надійний

en: Standard
uk: Стандарт

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Account Type
uk: Тип обліківки

en: Full Name
uk: Повне ім’я

en: Invalid username
uk: Неправильне ім'я користувача

en: A user with the name '%s' already exists.
uk: Користувач з іменем '%s' вже існує.

en: Users
uk: Користувачі

en: Groups
uk: Групи

en: Click to change the picture
uk: Натисніть, щоб змінити зображення

en: Browse for more pictures...
uk: Переглянути більше зображень…

en: Click to change the name
uk: Натисніть, щоб змінити ім'я

en: Click to change the password
uk: Натисніть, щоб змінити пароль

en: Click to change the groups
uk: Натисніть, щоб змінити групи

en: Picture
uk: Зображення

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
uk: Назва

en: Open
uk: Відкрити

en: Images
uk: Зображення

en: No password set
uk: Не встановлено пароль

en: Set at login
uk: Вкажіть логін

en: This user is currently logged in
uk: Цей користувач наразі увійшов у

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
uk: Домашній каталог користувача зашифровано. Щоб зберегти доступ до зашифрованого каталогу, лише користувач повинен змінювати цей пароль.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вилучити %s та всі файли, пов'язані з цим користувачем?

en: This group is set as %s's primary group
uk: Ця група встановлюється як %s' первинна група

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
uk: Ви впевнені, що бажаєте остаточно вилучити %s?

en: Group Name
uk: Назва групи

en: Previous instance
uk: Попередній примірник

en: Next instance
uk: Наступний примірник

en: More options
uk: Додаткові параметри

en: Import from a file
uk: Імпортувати з файлу

en: Export to a file
uk: Експортувати у файл

en: Reset to defaults
uk: Скинути до типових

en: Reload %s
uk: Перезавантаження %s

en: Settings for %s
uk: Налаштування для %s

en: Select or enter file to export to
uk: Оберіть або введіть файл для експорту в

en: JSON files
uk: Файли JSON

en: Select a JSON file to import
uk: Оберіть файл JSON для імпорту

en: Cancel Job
uk: Скасувати завдання

en: Do you really want to cancel this job?
uk: Справді скасувати це завдання?

en: Keep Printing
uk: Призупинити друк

en: Do you really want to cancel all jobs?
uk: Ви справді бажаєте скасувати всі завдання?

en: Cancel All Jobs
uk: Скасувати всі завдання

en: Random
uk: Випадково

en: Show
uk: Показати

en: Item
uk: Елемент

en: Select a date
uk: Обрати дату

en: Select a time
uk: Оберіть час

en: Hour
uk: Год

en: Minute
uk: Хв

en: Second
uk: Сек

en: This applet is currently enabled
uk: Цей аплет увімкнено

en: This desklet is currently enabled
uk: Цей десклет увімкнено

en: This extension is currently enabled
uk: Це розширення увімкнено

en: by %s
uk: від %s

en: Configure
uk: Налаштувати

en: This is a system applet. It cannot be removed.
uk: Це системний аплет. Його не можна вилучити.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
uk: Це системний десклет. Його не можна вилучити.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
uk: Це системне розширення. Його не можна вилучити.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
uk: Цей аплет містить виклики функцій, які потенційно можуть спричинити крах або зависання Cinnamon. Якщо це трапилося, спробуйте вилучити його.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
uk: Цей десклет містить виклики функцій, які потенційно можуть спричинити крах або зависання Cinnamon. Якщо це трапилося, спробуйте вилучити його.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
uk: Це розширення містить виклики функцій, які потенційно можуть спричинити крах або зависання Cinnamon. Якщо це трапилося, спробуйте вилучити його.

en: About
uk: Про

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
uk: Розширення %s несумісне з вашою версією Cinnamon.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
uk: Є кілька примірників. Ви впевнені, що волієте вилучити їх усі?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
uk: Ви впевнені, що бажаєте повністю вилучити %s?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
uk: Це відновить стандартний набір аплетів. Впевнені, що бажаєте це зробити?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
uk: Це відновить стандартний набір десклетів. Впевнені, що бажаєте це зробити?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
uk: Це призведе до вимкнення всіх активних розширень. Ви впевнені, що бажаєте вимкнути їх?

en: This will remove all actions. Are you sure you want to do this?
uk: Це призведе до видалення всіх дій.  Ви впевнені, що хочете це зробити?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
uk: Під час завантаження %s сталася помилка. Будь ласка, переконайтеся, що ви використовуєте останню версію, а потім повідомите про проблему розробнику.

en: Installed
uk: Встановлено

en: Install
uk: Встановити

en: Update
uk: Оновлення

en: Sort by
uk: Ґатункувати за

en: Popularity
uk: Популярні

en: Date
uk: Дата

en: Upgradable
uk: Оновлювані

en: More info
uk: Додаткова інформація

en: Refresh
uk: Перевірити оновлення

en: Update all
uk: Оновити все

en: %d update available | %d updates available
uk[0]: %d доступне оновлення
uk[1]: %d доступні оновлення
uk[2]: %d доступних оновлень

en: No updates available
uk: Нема доступних оновлень

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
uk: Натисніть на піпетку, потім натисніть на колір у будь-якому місці Вашого екрану для вибору цього кольору

en: Click to set a new accelerator key.
uk: Натисніть для встановлення гарячого клавіша.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
uk: Натисніть клавіш Escape або натисніть ще раз для скасування дії.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
uk: Натисніть клавіш Backspace, щоб очистити призначення клавіша.

en: unassigned
uk: не призначено

en: Pick an accelerator
uk: Оберіть пришвидшувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' should not be used because it would become impossible to type using this key.
uk: 
    Сполучення клавіш  '<b>%s</b>' не варто використовувати, оскільки їх використання при введені, стане неможливим.

en: Please try again using a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key).
uk: Спробуйте знову, використовуючи клавішу-модифікатор, на кшталт Control, Alt чи Super (клавіша Windows).

en: Continue only if you are certain this is what you want, otherwise press cancel.
uk: Продовжуйте, тільки у разі, якщо ви впевнені в тому, що робите, у іншому випадку натисніть скасування.

en: Checking dependencies
uk: Перевіряю залежність

en: Please install: %s
uk: Будь ласка, встановіть: %s

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Sound files
uk: Звукові файли

en: Downloading images:
uk: Завантаження зображень:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
uk: Під час спроби доступу до сервера виникла помилка. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Something went wrong with the spices download. Please try refreshing the list again.
uk: Щось пішло не так із завантаженням спецій.  Спробуйте оновити список ще раз.

en: Refreshing the cache
uk: Оновлення кешу

en: Installing %s
uk: Встановлення %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
uk: Під час встановлення %s сталася помилка. Будь ласка, повідомте про це неподобство розробнику.

en: Uninstalling %s
uk: Вилучення %s

en: A problem occurred while removing %s.
uk: Виникла проблема при вилученні %s.

en: 
    
    Details:  %s
uk: 
    
    Докладно:  %s

en: Add new entry
uk: Додати новий запис

en: Remove selected entry
uk: Вилучити позначений запис

en: Edit selected entry
uk: Редагувати позначений запис

en: Move selected entry up
uk: Перемістити позначений запис вгору

en: Move selected entry down
uk: Перемістити позначений запис вниз

en: Edit entry
uk: Редагувати запис

en: Configure accessibility features
uk: Налаштування спеціальних можливостей

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
uk: збільшувач, розмова, доступ, масштабування, ключі, контрастність

en: Visual
uk: Наочний

note: Visual Aids
en: Visual Aids
uk: Наочні Посібники

en: High contrast
uk: Високий контраст

en: Large text
uk: Великий текст

en: Screen reader
uk: Читання екрану

en: Configure screen reader
uk: Налаштування зчитування з екрану

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
uk: Масштабування робочого столу

en: Enable zoom
uk: Увімкнути масштабування

en: Magnification
uk: Збільшення

note: Action, Label, Allow phase selection, extra widget type [entry|slider|none], default custom val workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Mouse wheel modifier
uk: Модифікатор коліща миші

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
uk: Поки модифікатор затиснено, прокручування миші буде збільшувати або зменшувати масштабування.

en: Scroll at screen edges
uk: Гортання до краю екрану

en: Keep cursor centered
uk: Центрувати вказівник

en: Cursor moves with contents
uk: Вказівник рухається з вмістом

en: Cursor pushes contents around
uk: Вказівник відштовхує вміст

en: Mouse tracking mode
uk: Режим відстеження миші

en: Lens mode
uk: Режим об’єктиву

en: Square
uk: Квадрат

en: Horizontal strip
uk: Горизонтальна смуга

en: Vertical strip
uk: Вертикальна смуга

en: Lens shape
uk: Форма збільшувача

en: Full screen
uk: Повний екран

en: Top half
uk: Угорі

en: Bottom half
uk: Унизу

en: Left half
uk: Ліворуч

en: Right half
uk: Праворуч

en: Screen position
uk: Позиція екрану

en: Enable the on-screen keyboard
uk: Увімкнути екранну клавіатуру

en: Touch
uk: Дотик

en: Full scale
uk: Повний масштаб

en: Scanning
uk: Сканування

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
uk: Розкладка клавіатури

en: At the bottom of the screen
uk: У нижній частині екрану

en: At the top of the screen
uk: У верхній частині екрану

en: Keyboard position
uk: Позиція клавіатури

en: A quarter of the screen
uk: Чверть екрану

en: A third of the screen
uk: Третина екрану

en: Half of the screen
uk: Половина екрану

en: Keyboard size
uk: Розмір клавіатури

en: Show the keyboard any time something expects input
uk: Показувати клавіатуру завжди, коли необхідний ввід

en: Show keyboard only when the user activates it
uk: Показувати клавіатуру лише, якщо користувач її активує

en: Activation mode
uk: Режим активації

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
uk: Клавіатурні індикатори

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
uk: Використовувати зорові індикатори для клавішів Caps і Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
uk: Використовувати звукові індикатори для клавішів Caps і Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
uk: Звук при вмиканні клавішів Caps і Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
uk: Звук при вимиканні клавішів Caps і Num Lock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
uk: Сповіщення про події (необхідне для вводу тексту сповіщень)

en: Enable visual alerts
uk: Увімкнути наочні сповіщення

en: Flash the entire monitor
uk: Спалах на весь монітор

en: Flash the active window
uk: Спалах при активуванні вікна

en: Visual style
uk: Наочний стиль

en: Enable audio alerts
uk: Увімкнути звукові попередження

en: Sound to use for window alerts
uk: Звук для віконних попереджень

en: Typing assistance
uk: Допомога при друкуванні тексту

note: Stickykeys
en: Sticky keys
uk: Липкі клавіші

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
uk: Розглядати послідовність клавішів-модифікаторів у вигляді сполучення

en: Disable if two modifiers are pressed together
uk: Вимкнути, якщо два модифікатора натиснено разом

en: Alert when a modifier key is pressed
uk: Попереджувати, коли клавіш-модифікатор затиснено

note: Slowkeys
en: Slow keys
uk: Повільні клавіші

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
uk: Встановити затримку між натисканням клавіша та часом його прийняття

en: Alert when a key is pressed
uk: Попереджувати, коли клавіш натиснено

en: Alert when a key is accepted
uk: Попереджувати, коли клавіш прийнято

en: Alert when a key is rejected
uk: Сповіщення, коли клавіш відхилено

en: Acceptance delay
uk: Затримка прийняття

en: Short
uk: Коротко

en: Long
uk: Довго

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
uk: Пружні клавіші

en: Ignore fast duplicate keypresses
uk: Нехтувати швидкі повторні натискання клавішів

note: Mousekeys
en: Mouse keys
uk: Клавіші миші

en: Control the pointer using the keypad
uk: Керування вказівником миші з клавіатури

en: Initial delay
uk: Початкові затримки

en: Shorter
uk: Коротше

en: Longer
uk: Довше

en: Acceleration time
uk: Час розгону

en: Maximum speed
uk: Щонайбільша швидкість

en: Slower
uk: Повільніше

en: Faster
uk: Швидше

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
uk: Увімкнути подвійне клацання при утриманні натисненою основної кнопки

en: Trigger a click when the pointer hovers
uk: Увімкнути клацання при зупинці вказівника миші

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
uk: Затримка

en: Motion threshold
uk: Поріг руху

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
uk: Мала

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
uk: Велика

en: Manage your actions
uk: Керуйте своїми діями

en: action
uk: дія

en: Actions
uk: Дії

en: Manage
uk: Налаштування

en: Download
uk: Завантаження

en: Layout
uk: Розкладка

en: Enable
uk: Увімк

en: Disable
uk: Вимк

en: Installed actions
uk: Встановлені дії

en: Remove all
uk: Вилучити все

en: Manage Cinnamon applets
uk: Керування аплетами Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
uk: Ви можете вилучити певні елементи у режимі редагування панелі, за допомогою контекстного меню.

en: applet
uk: аплет

en: Installed applets
uk: Встановлені аплети

en: Reset all
uk: Скинути все

en: Previous Panel
uk: Попередня панель

en: Next Panel
uk: Наступна панель

en: Solid color
uk: Суцільний колір

en: Horizontal gradient
uk: Горизонтальний градієнт

en: Vertical gradient
uk: Вертикальний градієнт

en: No picture
uk: Нема зображення

en: Mosaic
uk: Мозаїка

en: Centered
uk: У центрі

en: Scaled
uk: Масштабувати

en: Stretched
uk: Розтягнути

en: Spanned
uk: Складання

en: Background color
uk: Колір тла

en: Change your desktop's background
uk: Змінити тло робочого столу

en: background, picture, slideshow
uk: тло, картинка, показ слайдів

en: Backgrounds
uk: Зображення тла

en: Add Folder
uk: Додати теку

en: Add new folder
uk: Додати нову теку

en: Remove selected folder
uk: Вилучити вибрану теку

en: Play backgrounds as a slideshow
uk: Відтворювати тло, як слайдове дійство

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: Play images in random order
uk: Відтворювати зображення у довільному порядку

en: Picture aspect
uk: Вид зображення

en: Manage date and time settings
uk: Керування налаштуваннями дати та часу

en: time, date, calendar, format, network, sync
uk: час, дата, календар, формат, мережа, синхронізація

en: Date & Time
uk: Дата та час

en: Date and Time
uk: Дата та час

en: Network time
uk: Мережевий час

en: Manually set date and time
uk: Вручну встановити дату та час

en: Format
uk: Формат

en: Use 24h clock
uk: Використовувати 24 годинний формат

en: Display the date
uk: Показувати дату

en: Display seconds
uk: Показувати секунди

en: Use locale default
uk: Використовувати типову локаль

en: Sunday
uk: Неділя

en: Monday
uk: Понеділок

en: First day of week
uk: Перший день тижня

en: Region
uk: Регіон

en: City
uk: Місто

en: Internet
uk: Інтернет

en: Multimedia
uk: Мультимедія

en: Office
uk: Офіс

en: System
uk: Система

en: Web
uk: Веб

en: Mail
uk: Пошта

en: Music
uk: Музика

en: Photos
uk: Фотографії

en: Spreadsheet
uk: Електронна таблиця

en: Source Code
uk: Джерельний код

en: File Manager
uk: Файловий упорядник

en: Plain Text
uk: Звичайний текст

en: CD audio
uk: CD аудіо

en: Select an application for audio CDs
uk: Обрати програму для звукових КД

en: DVD video
uk: DVD відео

en: Select an application for video DVDs
uk: Обрати програму для відео DVD

en: Music player
uk: Музичний програвач

en: Select an application to run when a music player is connected
uk: Обрати програму для запуску, коли музичний програвач під'єднано

en: Select an application to run when a camera is connected
uk: Обрати програму для запуску, коли камеру під'єднано

en: Software
uk: Програми

en: Select an application for software CDs
uk: Обрати застосунок для КД з програмами

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
uk: звуковий DVD

en: blank Blu-ray disc
uk: порожній диск Blu-ray

en: blank CD disc
uk: порожній компакт-диск

en: blank DVD disc
uk: порожній диск DVD

en: blank HD DVD disc
uk: порожній диск HD DVD

en: Blu-ray video disc
uk: Відеодиск Blu-ray

en: e-book reader
uk: читач електронних книг

en: HD DVD video disc
uk: Відеодиск HD DVD

en: Picture CD
uk: КД-диск із зображеннями

en: Super Video CD
uk: Super Відео-КД

en: Video CD
uk: Відео КД

en: Windows software
uk: Програми Windows

en: Command-line option for your terminal to execute a passed-in command.
uk: Параметр командного рядка для вашого терміналу для виконання переданої команди.

en: Ask what to do
uk: Запитати про дії

en: Open folder
uk: Відкрити теку

en: Do nothing
uk: Не робити нічого

en: Other Media
uk: Інший носій

en: Select how other media should be handled
uk: Оберіть, як опрацьовувати інші носії

en: _Action:
uk: _Дія:

en: Preferred Applications
uk: Усталені програми

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
uk: носії, типові налаштування, додатки, програми, знімні пристрої, бравзер, електронна пошта, календар, музика, відео, світлини, зображення, CD, автозапуск, обране, додатки

en: Preferred applications
uk: Усталені програми

en: Calculator
uk: Калькулятор

en: Terminal
uk: Термінал

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Removable media
uk: Знімні носії

en: Prompt or start programs on media insertion
uk: Запитувати чи запускати програми при під’єднанні носія

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
uk: _Інший носій…

en: Manage your Cinnamon desklets
uk: Керування десклетами Cinnamon

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
uk: Ви можете вилучити певні елементи з робочого столу за допомогою контекстного меню дисклетів

en: desklet, desktop, slideshow
uk: дисклет, робочий стіл, показ слайдів

en: Desklets
uk: Десклети

en: General Settings
uk: Загальні параметри

en: General Desklets Settings
uk: Основні налаштування десклетів

en: No decoration
uk: Без оздоблення

en: Border only
uk: Рамка

en: Border and header
uk: Рамка та заголовок

en: Decoration of desklets
uk: Оздоблення десклетів

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
uk: Нотатка: Деякі десклети потребують обов’язкової наявности рамки/заголовку

en: Such requirements override the settings selected here
uk: Налаштування зроблені тут впливають на ці вимоги

en: Snap desklets to grid
uk: Прив’язка десклету до ґратки

en: Width of desklet snap grid
uk: Ширина ґратки для прив’язки десклету

en: Lock desklets in their current position
uk: Заблокувати десклети в їх поточній позиції

en: Installed desklets
uk: Встановлені десклети

en: Manage your desktop icons
uk: Керування піктограмами робочого столу

en: desktop, home, button, trash
uk: робочий стіл, домашній каталог, кнопка, смітник

en: Desktop
uk: Робочий стіл

en: Manage display settings
uk: Керування налаштуваннями дисплею

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
uk: дисплей, екран, монітор, шар, чіткість, подвійний, LCD

en: Disable automatic screen rotation
uk: Вимкнути самочинне обертання екрану

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
uk: Оберіть цей параметр, щоб вимкнути самочинне обертання екрану на пристроях з акселерометром.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
uk: Увімкнути керування дробовим масштабуванням (експериментально)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
uk: Оберіть цей параметр, щоб показати додаткові елементи керування компонуванням для масштабування на кожному моніторі.

en: Control Cinnamon visual effects.
uk: Керування наочними ефектами Cinnamon.

en: effects, window
uk: ефекти, вікно

en: Effects
uk: Ефекти

en: Desktop and window effects
uk: Ефекти робочого столу та вікон

en: Effects on dialog boxes
uk: Ефекти діалогових вікон

en: Effects on menus
uk: Ефекти меню

en: Session startup animation
uk: Анімація запуску сесії

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
uk: Ефект затемнення у вікнах гортання Cinnamon, наприклад, у переліку застосунків головного меню

en: Window effects
uk: Віконні ефекти

note: MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- grouped-windo
en: None
uk: Жодного

en: Traditional
uk: Традиційні

en: Fly
uk: Муха

en: New windows or unminimizing existing ones
uk: Відкриття нових чи згорнутих вікон

en: Closing windows
uk: Закрити вікна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
uk: Згасання

en: Minimizing windows
uk: Згорнути вікна

note: MAXIMIZING/TILING WINDOWS
en: Resizing and tiling windows
uk: Зміна розмірів та розташування вікон плиткою

en: Window animation speed
uk: Швидкість анімації вікна

en: Manage your Cinnamon extensions
uk: Керування розширеннями Cinnamon

en: extension, addon
uk: розширення, додаток

en: Extensions
uk: Розширення

en: Installed extensions
uk: Встановлені розширення

en: Disable all
uk: Вимкнути всі

en: Configure system fonts
uk: Налаштування системних шрифтів

en: font, size, small, large
uk: шрифт, розмір, маленький, великий

en: Font Selection
uk: Вибір шрифту

en: Default font
uk: Типовий шрифт

en: Desktop font
uk: Шрифт робочого столу

en: Document font
uk: Шрифт документу

en: Monospace font
uk: Моноширинний шрифт

en: Window title font
uk: Шрифт заголовку вікна

en: Font Settings
uk: Налаштування шрифту

en: Grayscale
uk: Тони сірого

en: Slight
uk: Незначний

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
uk: Середній

en: Full
uk: Повний

en: Vertical RGB
uk: Вертикальний RGB

en: Vertical BGR
uk: Вертикальний BGR

en: Text scaling factor
uk: Коефіцієнт масштабування тексту

en: Hinting
uk: Гінтинґ

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
uk: Гінтинґ дозволяє отримати чіткий і легкий для читання текст на екрані.

en: Antialiasing
uk: Згладжування

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
uk: Згладжування робить текст на екрані кращим і зручнішим для читання

en: RGBA Order
uk: Порядок RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
uk: Порядок елементів субпікселів на LCD-екрані використовується тільки тоді, коли для згладжування встановлено значення 'rgba'

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
uk: Різні параметри Cinnamon

en: logging, click
uk: увійти, натисніть

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
uk: Загальні

en: Compositor Options
uk: Параметри компонувальника

en: Disable compositing for full-screen windows
uk: Вимкнути композитинґ для повноекранних вікон

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
uk: Оберіть цей варіант, щоб пропустити композитинґ для повноекранних застосунків і працювати зі щонайбільшою швидкістю. Зніміть позначку, якщо Ви бачите артефакти у повноекранному режимі.

en: Miscellaneous Options
uk: Інші параметри

en: Enable timer when logging out or shutting down
uk: Використовувати відраховувач під час виходу з системи або завершенні роботи

en: Timer delay
uk: Часомір затримки

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
uk: секунди

en: Memory limit
uk: Обмеження пам’яти

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
uk: Перезапустити Cinnamon, якщо він використовує забагато пам'яти

en: MB
uk: МБ

en: Check frequency
uk: Перевірити частоту

en: Switch to right workspace
uk: Перейти на правий робочий простір

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
uk: Перейти на лівий робочий простір

en: Minimize window
uk: Згорнути вікно

note: Windows
en: Maximize window
uk: Розгорнути вікно

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Move window to right workspace
uk: Перемістити вікно на правий робочий простір

en: Move window to left workspace
uk: Перемістити вікно на лівий робочий простір

en: Make window fullscreen
uk: Розгорнути вікно на весь екран

en: Exit window fullscreen
uk: Вийти з повноекранного режиму

en: Push tile up
uk: Фрейм вгору

en: Push tile down
uk: Фрейм вниз

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
uk: Фрейм ліворуч

en: Push tile right
uk: Фрейм праворуч

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
uk: Показати робочий стіл

en: Volume up
uk: Збільшити гучність

en: Volume down
uk: Зменшити гучність

note: Sound and Media
en: Volume mute
uk: Вимкнути звук

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
uk: Відтворити/Призупинити

en: Next track
uk: Наступна доріжка

en: Previous track
uk: Попередня доріжка

en: Zoom desktop in
uk: Збільшити робочий стіл

en: Zoom desktop out
uk: Зменшити робочий стіл

en: Run a command
uk: Виконати команду

en: Trigger at gesture start
uk: Тригер під час запуску жесту

en: Trigger at gesture end
uk: Тригер після закінчення жесту

en: Manage touch gestures
uk: Керування жестами

en: gesture, swipe, pinch, touch
uk: жест, свайп, щипок, дотик

en: Gestures
uk: Жести

en: Check again
uk: Перевірити знову

en: Swipe
uk: Свайп

en: Swipe with 2 fingers
uk: Свайп двома пальцями

en: Touchscreen only
uk: Тільки сенсорний дисплей

en: Swipe with 3 fingers
uk: Свайп трьома пальцями

en: Swipe with 4 fingers
uk: Свайп чотирма пальцями

en: Swipe with 5 fingers
uk: Свайп п'ятьма пальцями

en: Pinch
uk: Щипок

en: Pinch with %d fingers
uk: Щипок %d пальцями

en: Pinch with 5 fingers
uk: Щипок п'ятьма пальцями

en: Tap
uk: Торкання

en: Enable gestures
uk: Ввімкнути жести

en: Activation thresholds
uk: Пороги активації

en: In percentage of the touch surface
uk: В відсотках від поверхності дотику

en: The touchegg package must be installed for gesture support.
uk: Для підтримки жестів повинен бути встановлений пакунок touchegg

en: Gestures are disabled
uk: Жести вимкнено

en: The Touchegg service is not running
uk: Сервіс Touchegg не запущено

en: Up
uk: Вгору

en: Down
uk: Вниз

en: In
uk: Всередину

en: Out
uk: Назовні

en: Tap with %d fingers
uk: Дотик %d пальцями

en: Enter a command
uk: Уведіть команду

en: Sensitivity
uk: Чутливість

en: Less
uk: Менше

en: Manage hotcorner settings
uk: Керування налаштуваннями гарячих кутів

en: hotcorner, overview, scale, expo
uk: гарячий кут, огляд, масштабування, експозиція

en: Hot Corners
uk: Гарячі кути

en: Show all workspaces
uk: Показати всі робочі простори

note: Expo
en: Show all windows
uk: Показати всі вікна

en: Enable this corner
uk: Задіяти цей куток

en: Type a command...
uk: Уведіть команду...

en: Activation delay (ms)
uk: Затримка активації (мс)

en: Unknown size
uk: Розмір невідомий

en: Unknown CPU
uk: Невідомий ЦПП

en: Operating System
uk: Операційна система

en: Cinnamon Version
uk: Версія Cinnamon

en: Linux Kernel
uk: Версія ядра Linux

en: Processor
uk: Процесор

en: Memory
uk: Пам'ять

en: GiB
uk: ҐіБ

en: Hard Drives
uk: Жорсткі диски

en: Hard Drive
uk: Жорсткий диск

en: GB
uk: ҐБ

en: Graphics Card
uk: Відеокартка

en: Display Server
uk: Віконний інтерфейс

en: Display system information
uk: Показати системну інформацію

en: System Info
uk: Інформація про систему

en: Upload system information
uk: Завантажити системну інформацію

en: No personal information included
uk: Ніякі особисті дані не включено

en: Copy to clipboard
uk: Скопіювати до буфера

en: Troubleshooting
uk: Вирішення проблем

en: Windows
uk: Вікна

en: Positioning
uk: Позиціонування

en: Tiling and Snapping
uk: Тайлінґ і Прив'язка

en: Inter-workspace
uk: Переміщення між робочими просторами

en: Inter-monitor
uk: Переміщення між моніторами

en: Workspaces
uk: Робочі простори

en: Direct Navigation
uk: Пряма навігація

en: Screenshots and Recording
uk: Знятки та Запис екрану

en: Launchers
uk: Панелі запуску

en: Sound and Media
uk: Звук і медія

en: Quiet Keys
uk: Кнопки гучности

en: Universal Access
uk: Усезагальний доступ

en: Custom Shortcuts
uk: Власне сполучення клавішів

en: Pointer
uk: Вказівник

en: Spices
uk: Приправи

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
uk: Показати екран вибору вікна

en: Show the workspace selection screen
uk: Показати екран вибору робочого простору

en: Cycle through open windows
uk: Перемикання між відкритими вікнами

en: Cycle backwards through open windows
uk: Перемикати відкриті вікна

en: Cycle through windows from all workspaces
uk: Перемикатися між вікнами, з усіх робочих просторів

en: Cycle backwards through windows from all workspaces
uk: Зворотнє перемикання між вікнами, з усіх робочих просторів

en: Cycle through open windows of the same application
uk: Перемикання між вікнами одного додатку

en: Cycle backwards through open windows of the same application
uk: Перемикання між вікнами одного додатку в зворотньому порядку

en: Run dialog
uk: Запустити діалогове вікно

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
uk: Увімк/Вимк Looking Glass

note: General - Pointer
en: Move pointer to the next monitor
uk: Перемістити вказівник на наступний монітор

en: Move pointer to the previous monitor
uk: Перемістити вказівник на попередній монітор

en: Unmaximize window
uk: Відновити попередній розмір вікна

en: Activate window menu
uk: Активувати меню вікна

en: Raise window
uk: Підняти вікно

en: Lower window
uk: Опустити вікно

en: Toggle maximization state
uk: Перемикання стану розгортання вікна на весь екран

en: Toggle fullscreen state
uk: Перемкнути стан повноекранного режиму

en: Toggle shaded state
uk: Перемикання стану згорнутости

en: Toggle always on top
uk: Перемикач завжди згори

en: Toggle showing window on all workspaces
uk: Перемкнути показ вікна в усіх робочих просторах

en: Increase opacity
uk: Збільшити прозорість

en: Decrease opacity
uk: Зменшити прозорість

en: Toggle vertical maximization
uk: Розгорнути вертикально

en: Toggle horizontal maximization
uk: Розгорнути горизонтально

note: Windows - Positioning
en: Resize window
uk: Змінити розміри вікна

en: Move window
uk: Перемістити вікно

en: Center window in screen
uk: Центрувати вікно на екрані

en: Move window to upper-right
uk: Перемістити вікно у правий верхній кут

en: Move window to upper-left
uk: Перемістити вікно у лівий верхній кут

en: Move window to lower-right
uk: Перемістити вікно у правий нижній кут

en: Move window to lower-left
uk: Перемістити вікно у лівий нижній кут

en: Move window to right edge
uk: Пересунути вікно до правого краю

en: Move window to top edge
uk: Пересунути вікно до верхнього краю

en: Move window to bottom edge
uk: Пересунути вікно до нижнього краю

en: Move window to left edge
uk: Пересунути вікно до лівого краю

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
uk: Перемістити вікно на новий робочий простір

en: Move window to workspace above
uk: Перемістити вікно на робочий простір вище

en: Move window to workspace below
uk: Перемістити вікно на робочий простір нижче

en: Move window to workspace 1
uk: Перемістити вікно на робочий простір 1

en: Move window to workspace 2
uk: Перемістити вікно на робочий простір 2

en: Move window to workspace 3
uk: Перемістити вікно на робочий простір 3

en: Move window to workspace 4
uk: Перемістити вікно на робочий простір 4

en: Move window to workspace 5
uk: Перемістити вікно на робочий простір 5

en: Move window to workspace 6
uk: Перемістити вікно на робочий простір 6

en: Move window to workspace 7
uk: Перемістити вікно на робочий простір 7

en: Move window to workspace 8
uk: Перемістити вікно на робочий простір 8

en: Move window to workspace 9
uk: Перемістити вікно на робочий простір 9

en: Move window to workspace 10
uk: Перемістити вікно на робочий простір 10

en: Move window to workspace 11
uk: Перемістити вікно на робочий простір 11

en: Move window to workspace 12
uk: Перемістити вікно на робочий простір 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
uk: Перемістити вікно на лівий монітор

en: Move window to right monitor
uk: Перемістити вікно на правий монітор

en: Move window to monitor above
uk: Перемістити вікно на монітор вище

en: Move window to monitor below
uk: Перемістити вікно на монітор нижче

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
uk: Перейти до робочого простору 1

en: Switch to workspace 2
uk: Перейти до робочого простору 2

en: Switch to workspace 3
uk: Перейти до робочого простору 3

en: Switch to workspace 4
uk: Перейти до робочого простору 4

en: Switch to workspace 5
uk: Перейти до робочого простору 5

en: Switch to workspace 6
uk: Перейти до робочого простору 6

en: Switch to workspace 7
uk: Перейти до робочого простору 7

en: Switch to workspace 8
uk: Перейти до робочого простору 8

en: Switch to workspace 9
uk: Перейти до робочого простору 9

en: Switch to workspace 10
uk: Перейти до робочого простору 10

en: Switch to workspace 11
uk: Перейти до робочого простору 11

en: Switch to workspace 12
uk: Перейти до робочого простору 12

note: System
en: Log out
uk: Вийти

en: Shut down
uk: Вимкнути

en: Lock screen
uk: Заблокувати екран

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
uk: Зробити зняток области

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
uk: Копіювати зняток области до буфера обміну

en: Take a screenshot
uk: Зробити зняток екрану

en: Copy a screenshot to clipboard
uk: Копіювати зняток екрану до буфера обміну

en: Take a screenshot of a window
uk: Зробити зняток вікна

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
uk: Копіювати зняток вікна до буфера обміну

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
uk: Перемкнути запис робочого столу (потрібен перезапуск Cinnamon)

note: System - Hardware
en: Switch monitor configurations
uk: Перемикання конфігурації монітору

en: Rotate display
uk: Повернути екран

en: Orientation Lock
uk: Блокування орієнтації

en: Increase screen brightness
uk: Підвищити яскравість екрану

en: Decrease screen brightness
uk: Зменшити яскравість екрану

en: Toggle keyboard backlight
uk: Перемикання підсвічування клавіатури

en: Increase keyboard backlight level
uk: Підвищити рівень підсвічування клавіатури

en: Decrease keyboard backlight level
uk: Зменшити рівень підсвічування клавіатури

en: Toggle touchpad state
uk: Увімк/Вимк сенсорну панель

en: Turn touchpad on
uk: Увімкнути сенсорну панель

en: Turn touchpad off
uk: Вимкнути сенсорну панель

en: Show power statistics
uk: Показувати статистику живлення

note: Launchers
en: Launch terminal
uk: Запустити термінал

en: Launch help browser
uk: Запуск переглядача довідки

en: Launch calculator
uk: Запустити рахівник

en: Launch email client
uk: Запустити клієнт електронної пошти

en: Launch web browser
uk: Запустити переглядач тенет

en: Home folder
uk: Домашній каталог

en: Mic mute
uk: Вимкнути мікрофон

en: Launch media player
uk: Запустити мультимедійний програвач

en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

en: Stop playback
uk: Зупинити відтворення

en: Eject
uk: Витягнути

en: Rewind
uk: Повернутися до початку

en: Fast-forward
uk: Перемотати вперед

en: Repeat
uk: Повторити

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
uk: Вимкнути звук

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
uk: Тихше

en: Volume up (Quiet)
uk: Гучніше

note: Universal Access
en: Zoom in
uk: Збільшити

en: Zoom out
uk: Зменшити

en: Turn screen reader on or off
uk: Увімкнути або вимкнути читач екрану

en: Increase text size
uk: Збільшити розмір тексту

en: Decrease text size
uk: Зменшити розмір тексту

en: High contrast on or off
uk: Увімкнути або вимкнути високий контраст

en: Manage keyboard settings and shortcuts
uk: Керування параметрами роботи клавіатури та клавіатурними скороченнями

en: keyboard, shortcut, hotkey
uk: клавіатура, лейба, гарячі клавіші

en: Key repeat
uk: Повтор натиснення

en: Typing
uk: Ввід

en: Enable key repeat
uk: Увімкнути повтор натиснення

en: Repeat delay:
uk: Затримка повтору:

en: Repeat speed:
uk: Швидкість повтору:

en: Slow
uk: Повільна

en: Fast
uk: Швидка

en: Text cursor
uk: Текстовий вказівник

en: Text cursor blinks
uk: Рух вказівника

en: Blink speed:
uk: Швидкість руху:

en: Shortcuts
uk: Сполучення клавішів

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
uk: Для зміни призначення клавішів, оберіть рядок та уведіть нове скорочення, або натисніть backspace для припинення прив’язки.

note: Text entry search field
en: Type to search shortcuts
uk: Введіть для пошуку сполучень

en: Press Escape to cancel the search.
uk: Натисніть Escape для відміни пошуку

en: Click to search by accelerator
uk: Натисніть для пошуку за прискорювачем

en: Bindings
uk: Прив'язки

en: Add custom shortcut
uk: Додати власне скорочення

en: Remove custom shortcut
uk: Вилучити власне скорочення

en: Categories
uk: Категорії

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
uk: Скорочення клавішів

en: Keyboard bindings
uk: Прив’язка клавішів

en: Instance
uk: Екземпляр

en: Layouts
uk: Розкладки

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
uk: Скорочення <b>%(combination)s</b> використовується для <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
uk: Якщо продовжити, скорочення буде перепризначене для <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
uk: Ви бажаєте продовжити виконання операції?

en: Reset to default
uk: Скинути параметри

en: Select a file
uk: Обрати файл

en: Control mouse and touchpad settings
uk: Керування налаштуваннями миші та сенсорної панелі

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
uk: миша, сенсорна панель, synaptic, подвійне натискання

en: Mouse and Touchpad
uk: Миша та сенсорна панель

en: Left handed (mouse buttons inverted)
uk: Під ліву руку

en: Reverse scrolling direction
uk: Змінити напрямок гортання

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
uk: Показувати позицію вказівника миші під час натискання клавіша Control

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
uk: Емулювати натиснення середньої кнопки миші затисненням лівої та правої кнопок

en: Paste the current selection when middle-click is pressed
uk: Вставити виділене при натисканні середньої кнопки миші

en: Drag-and-drop threshold
uk: Поріг drag-and-drop

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
uk: пікселів

en: Pointer size and speed
uk: Розмір вказівника та швидкість

en: Size
uk: Розмір

en: Smaller
uk: Менше

en: Larger
uk: Більше

en: Speed
uk: Швидкість

en: Device default
uk: Пристрій за замовчуванням

en: Constant
uk: Постійний

en: Adaptive
uk: Адаптивний

en: Acceleration
uk: Пришвидшення

en: Double-Click timeout
uk: Подвійний клац

en: Timeout
uk: Час очікування

en: Double-click test
uk: Перевірка подвійного клацання

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Disabled when a mouse is attached
uk: Вимкнено, коли підключено мишу

en: Touchpad is
uk: Сенсорна панель

en: Tap to click
uk: Торкніться, щоб натиснути

en: Disable touchpad while typing
uk: Вимикати сенсорну панель при наборі на клавіатурі

en: Default device behavior
uk: Поведінка пристрою за замовчуванням

en: Virtual button areas along bottom of touchpad
uk: Площі віртуальних кнопок, вздовж нижньої частини сенсорної панелі

en: Use multiple fingers for right and middle click
uk: Використовувати кілька пальців для правого та середнього клавіша

en: Click actions
uk: Події при натисканні

en: Scrolling
uk: Гортання

en: Success!
uk: Успішно!

en: Two-finger scrolling
uk: Гортання двома пальцями

en: Edge scrolling
uk: Гортання по краях

en: Scrolling method
uk: Метод гортання

en: Night Light
uk: Нічне світло

en: Color temperature
uk: Колірна температура

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Schedule
uk: Розклад

en: Primary monitor
uk: Основний монітор

en: Active monitor
uk: Активний монітор

en: The monitor specified below
uk: Монітор, вказаний нижче

en: Notification preferences
uk: Налаштування сповіщень

en: notifications
uk: сповіщення

en: Notification settings
uk: Параметри сповіщень

en: Enable notifications
uk: Увімкнути сповіщення

en: Remove notifications after their timeout is reached
uk: Вилучити сповіщення після закінчення часу їх показу

en: Show notifications on the bottom side of the screen
uk: Показувати сповіщення внизу екрану

en: Monitor to use for displaying notifications
uk: Монітор для відображення сповіщень

en: Notification duration
uk: Тривалість сповіщення

en: Display a test notification
uk: Показати тестове сповіщення

en: Media keys OSD
uk: Екранне сповіщення при натисканні медіяклавішів

en: Center Zone
uk: Центральна зона

en: Panel height:
uk: Висота панелі:

en: Left Zone
uk: Ліва зона

en: Right Zone
uk: Права зона

en: Panel width:
uk: Ширина панелі:

en: Top Zone
uk: Верхня зона

en: Bottom Zone
uk: Нижня зона

en: Panel Visibility
uk: Видимість панелі

en: Auto hide panel
uk: Автоматично ховати панель

en: Always show panel
uk: Завжди показувати панель

en: Intelligently hide panel
uk: Розумно приховувати панель

en: Auto-hide panel
uk: Автоматично ховати панель

en: Show delay
uk: Затримка показу

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
uk: мілісекунд

en: Hide delay
uk: Затримка приховування

en: Customize
uk: Налаштування

en: Panel appearance
uk: Зовнішній вигляд панелі

en: Allow theme to determine font size
uk: Дозволити темі визначати розмір шрифту

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Scale to panel size exactly
uk: Точно масштабувати до розміру панелі

en: Scale to panel size optimally
uk: Оптимально масштабувати до розміру панелі

en: Colored icon size
uk: Розмір кольорової піктограми

en: Symbolic icon size
uk: Розмір символічної піктограми

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->units clock@cinnamon.org->settings-schema.js
en: px
uk: пікселів

en: Manage Cinnamon panel settings
uk: Керування налаштуваннями панелі Cinnamon

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
uk: панель, висота, знизу, вгорі, самочинне приховування, розмір, розташування

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
uk: Панель

en: Previous panel
uk: Попередня панель

en: Next panel
uk: Наступна панель

en: General Panel Options
uk: Загальні параметри панелі

en: Add new panel
uk: Додати нову панель

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
uk: Пропускати вказівник через межі панелей (на сусідні монітори)

en: Shut down immediately
uk: Вимкнути негайно

en: 30 seconds
uk: 30 секунд

en: 60 seconds
uk: 60 секунд

en: 90 seconds
uk: 90 секунд

en: 2 minutes
uk: 2 хвилини

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: 10 minutes
uk: 10 хвилин

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 45 minutes
uk: 45 хвилин

en: 1 hour
uk: 1 година

en: 2 hours
uk: 2 години

en: 3 hours
uk: 3 години

en: Never
uk: Ніколи

en: Unknown time
uk: Час невідомий

en: hours
uk: годин(и)

en: Manage power settings
uk: Керування налаштуваннями живлення

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
uk: живлення, призупинення, гібернація, ноутбук, робочий стіл, яскравість, зберігач екрану

en: Power Management
uk: Керування живленням

en: On A/C power
uk: Від мережі

en: On battery power
uk: Живлення від батареї

en: Turn off the screen when inactive for
uk: Вимкнути екран, коли неактивний впродовж

en: Suspend when inactive for
uk: Призупиняти у разі бездіяльности впродовж

en: When the lid is closed
uk: Коли кришка зачинена

en: Extra options
uk: Додаткові опції

en: When the power button is pressed
uk: При натисканні кнопки живлення

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
uk: Виконати дію зачинення кришки навіть із зовнішніми підключеними моніторами

en: When the battery is critically low
uk: При критично низькому заряді батареї

en: Enable Hybrid Sleep
uk: Увімкнути гібридний режим сну

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
uk: Замінити призупинення гібридним режимом сну

en: Enable Hibernate after suspend
uk: Увімкнути  режим сну після призупинки

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
uk: Спочатку переведіть комп’ютер у призупинений стан, а потім через певний час у режим сну.

en: Power
uk: Живлення

en: Batteries
uk: Батареї

en: Screen brightness
uk: Яскравість екрану

en: On battery, dim screen when inactive
uk: При живленні від батареї екран тьмянітиме при неактивності

en: Brightness level when inactive
uk: Рівень яскравости, коли неактивний

en: Dim screen after inactive for
uk: Екран тьмянітиме при неактивності через

en: Backlight brightness
uk: Яскравість підсвічування

en: Devices
uk: Пристрої

en: Low battery notifications
uk: Сповіщення про низький заряд батареї

en: For wireless keyboard
uk: Для бездротової клавіатури

en: For wireless mouse
uk: Для бездротової миші

en: For other connected devices
uk: Для інших з'єднаних пристроїв

en: Caution low UPS, %s remaining
uk: Низький заряд UPS, залишилося %s

en: Using UPS power - %s remaining
uk: Живлення від UPS - залишилося %s

en: Caution low UPS
uk: Низький заряд UPS

en: Using UPS power
uk: Використовується живлення від UPS

en: Charging - %s until fully charged
uk: Заряджання — %s до повного зарядження

en: Caution low battery, %s remaining
uk: Низький заряд батареї, залишилося %s

en: Using battery power - %s remaining
uk: Живлення від батареї - залишилося %s

en: Not discharging
uk: Не розряджається

en: Charging - fully charged
uk: Заряджання — повністю заряджено

en: Empty
uk: Порожня

en: Battery
uk: Батарея

en: Uninterruptible power supply
uk: Джерело безперебійного живлення

en: Wireless mouse
uk: Бездротова миша

en: Wireless Keyboard
uk: Бездротова клавіатура

en: Personal digital assistant
uk: Особистий цифровий помічник

en: Cellphone
uk: Мобільний телефон

en: Ask
uk: Запитати

en: Cinnamon privacy settings
uk: Параметри конфіденційности Cinnamon

en: privacy, recent, gtk, private
uk: конфіденційність, останні, GTK, приватне

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Remember recently accessed files
uk: Пам'ятати останні відкриті файли

en: Recent files
uk: Нещодавні файли

en: Never forget old files
uk: Ніколи не забувати старі файли

en: Number of days to remember old files
uk: Пам’ятати нещодавні файли (днів)

en: Internet connectivity
uk: Під'єднання до Інтернет

en: Check connectivity
uk: Перевірка з'єднання

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
uk: Переконайтеся, що мережні з'єднання забезпечують доступ до Інтернет. Це дозволить виявляти портали авторизації (captive portal), але періодично буде створювати мережевий трафік.

en: Lock immediately
uk: Блокувати негайно

en: 2 seconds
uk: 2 секунди

en: 5 seconds
uk: 5 секунд

en: 10 seconds
uk: 10 секунд

en: 15 seconds
uk: 15 секунд

en: 1 minute
uk: 1 хвилину

en: 3 minutes
uk: 3 хвилини

en: Manage screen lock settings
uk: Керування налаштуваннями блокування екрану

en: screensaver, lock, away, message
uk: зберігач екрану, блокування, бездіяльність, повідомлення

en: Screensaver
uk: Зберігач екрану

en: Screensaver settings
uk: Параметри зберігача екрану

en: Delay before starting the screensaver
uk: Затримка перед запуском зберігача екрану

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
uk: Цей параметр визначає час очікування перед запуском зберігача екрану, коли не використовується комп'ютер

en: Lock settings
uk: Блокування налаштувань

en: Lock the computer when put to sleep
uk: Блокувати комп’ютер при  переході до режиму сну

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
uk: Увімкніть цей параметр, щоб вимагати пароль після виходу з режимів сну та очікування

en: Lock the computer after the screensaver starts
uk: Блокувати комп'ютер після запуску зберігача екрану

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
uk: Увімкніть цей параметр, щоб вимагати пароль, коли екран сам вимикається, або коли активується зберігач екрану після певного періоду бездіяльности

en: Delay before locking
uk: Затримка перед блокуванням

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
uk: Ця опція визначає час до блокування екрану, після показу заставки або після вимкнення екрану

en: Always show the clock
uk: Дозволити показувати годинник

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
uk: Показати годинник на шпалерах, а не лише на екрані розблокування

en: Use a custom date and time format
uk: Використовувати власний формат дати та часу

en: Time Format
uk: Формат часу

en: Date Format:
uk: Формат Дати:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
uk: Показати інформацію про синтаксис формату дати

en: Time Font
uk: Шрифт часу

en: Date Font
uk: Шрифт дати

en: Away message
uk: Повідомлення про відсутність

en: Show this message when the screen is locked
uk: Показувати це повідомлення, коли екран буде заблоковано

en: This is the default message displayed on your lock screen
uk: Це повідомлення типово показується на екрані блокування

en: Font
uk: Шрифт

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
uk: Запитувати користувацький текст повідомлення при блокуванні екрану з меню

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
uk: Цей параметр дозволяє вводити повідомлення щораз при блокуванні екрану з меню

en: Allow keyboard shortcuts
uk: Дозволити клавіатурні скорочення

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
uk: Дозволити скорочення такі як: керування гучністю та клавіші медія для використання на екрані блокування

en: Show media player controls
uk: Показати керування медіяпрогравачем

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
uk: Для сумісних програвачів, показувати керування відтворенням під час відтворення

en: Show album art
uk: Показати обкладинку альбому

en: If available, show album art while media is playing
uk: Якщо доступно, показати обкладинку альбому під час відтворення

en: Show info panel
uk: Показати інформаційну панель

en: Show the number of missed notifications and the battery status
uk: Показати кількість пропущених сповіщень і заряд батареї

en: Allow floating clock and album art widgets
uk: Дозволити пересувати годинник та обкладинки віджетів

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
uk: Коли типовий зберігач екрану активний, дозволити годиннику й обкладинкам віджетів, пересуватися випадково

en: Starting Cinnamon
uk: Запускаю Cinnamon

en: Leaving Cinnamon
uk: Виходжу з Cinnamon

en: Switching workspace
uk: Перемикання робочих просторів

en: Opening new windows
uk: Відкривання нових вікон

en: Maximizing windows
uk: Розгорнути вікна

en: Unmaximizing windows
uk: Відновлення вікон

en: Tiling and snapping windows
uk: Розміщення та прив’язка вікон

en: Inserting a device
uk: Вставка пристрою

en: Removing a device
uk: Витягування пристрою

en: Showing notifications
uk: Показ сповіщень

en: Changing the sound volume
uk: Змінити рівень гучности

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
uk: Передній лівий

en: Front Right
uk: Передній правий

en: Front Center
uk: Передній центральний

en: Rear Left
uk: Задній лівий

en: Rear Right
uk: Задній правий

en: Rear Center
uk: Задній центральний

en: Subwoofer
uk: Сабвуфер

en: Side Left
uk: Бічний лівий

en: Side Right
uk: Бічний правий

en: Volume:
uk: Гучність:

en: Softer
uk: М'якше

en: Louder
uk: Гучніше

en: Muted
uk: Вимкнено

en: Click to unmute
uk: Натисніть, щоб увімкнути звук

en: Click to mute
uk: Натисніть, щоб вимкнути звук

en: Balance
uk: Баланс

en: Rear
uk: Задній

en: Front
uk: Передній

en: Soft
uk: М’який

en: Loud
uk: Гучно

en: Input level
uk: Рівень запису

en: Output profile
uk: Профіль пристрою виводу

en: Test sound
uk: Перевірити звук

en: Test Sound
uk: Перевірити звук

en: Manage sound settings
uk: Керування налаштуваннями звуку

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
uk: звук, медія, музика, динаміки, авдіо, мікрофон, слухальця

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
uk: Звук

en: Output
uk: Вивід

en: Device
uk: Пристрій

en: Device settings
uk: Налаштування пристрою

en: Input
uk: Ввід

en: No inputs sources are currently available.
uk: На зараз, немає доступних джерел.

en: Sounds
uk: Звуки

en: Sounds Volume
uk: Гучність звуків

en: No application is currently playing or recording audio.
uk: Нема програм, котрі зараз відтворюють або записують звук.

en: Manage your startup applications
uk: Керування автоматичним запуском програм

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
uk: запуск, програми, завантаження, ініціалізація, сесія, автозапуск, додатки

en: Startup Applications
uk: Автозапуск програм

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: No description
uk: Без опису

en: No name
uk: Без назви

en: Run now
uk: Виконати зараз

en: Could not execute '%s'
    %s
uk: Не вдалося виконати '%s'
    %s

en: Custom command
uk: Команда користувача

en: Choose application
uk: Оберіть застосунок

en: %s s
uk: %s с

en: Add Startup Program
uk: Додати програму до автозапуску

en: Edit Startup Program
uk: Змінити програму в автозапуску

en: Save
uk: Зберегти

en: Command
uk: Команда

en: Browse...
uk: Огляд...

en: Comment
uk: Коментар

en: Startup delay
uk: Затримка запуску

en: The startup command cannot be empty
uk: Команда не може бути порожньою

en: The startup command is not valid
uk: Команда некоректна

en: Select Command
uk: Оберіть команду

en: Search Applications...
uk: Пошук програм...

en: Add Application
uk: Додати програму

en: Manage themes to change how your desktop looks
uk: Керуйте темами, щоб змінити вигляд Вашого робочого столу

en: themes, style
uk: теми, стиль

en: Themes
uk: Теми

en: Mouse Pointer
uk: Вказівник миші

en: Icons
uk: Піктограми

en: Simplified settings...
uk: Спрощені налаштування

en: Add/Remove
uk: Додати/Вилучити

en: Miscellaneous options
uk: Інші параметри

en: Let applications decide
uk: На розсуд застосунків

en: Prefer dark mode
uk: Надати перевагу темному режиму

en: Prefer light mode
uk: Надати перевагу світлому режиму

en: Dark mode
uk: Темний режим

en: This setting only affects applications which support dark mode
uk: Цей параметр впливає тільки на застосунки, що підтримують темний режим

en: Show icons in menus
uk: Показувати піктограми у меню

en: Show icons on buttons
uk: Показувати піктограми на кнопках

en: Scrollbar behavior
uk: Поведінка смужки гортання

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
uk: Переходити на позицію кнапанням на повзунку

en: Use overlay scroll bars
uk: Використовувати перекривні смуги гортання

en: Override the current theme's scrollbar width
uk: Перевизначити ширину смуги гортання поточної теми

en: Scrollbar width
uk: Ширина смужки гортання

en: Changes may not apply to already-running programs, and may not affect all applications.
uk: Зміни можуть не стосуватися вже запущених програм і не впливати на всі програми.

note: Position style combo on "Custom"
en: Custom
uk: Користувацький

en: Manage window tiling preferences
uk: Керування прилипанням вікон

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
uk: вікно, позиція, притягування, прикріплення, захищена позиція, захищене прикріплення

en: Window Tiling
uk: Віконна кладка

en: Enable Window Tiling and Snapping
uk: Увімкнути режими прикріплення та захищеного прикріплення (заборона вікон, що перекриваються)

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
uk: Збільшити, замість фреймінгу, при перетягуванні вікна до верхнього краю

en: Change your user preferences and password
uk: Змінити ваші налаштування користувача та пароль

en: user, account, information, details, password
uk: користувач, обліківка, інформація, деталі, пароль

en: Account details
uk: Дані облікового запису

en: Click to change your picture
uk: Натисніть, щоб змінити свою світлину

en: Take a photo...
uk: Зробити світлину…

en: Click to change your name
uk: Натисніть, щоб змінити своє ім'я

en: Click to change your password
uk: Натисніть, щоб змінити пароль

en: Current password
uk: Поточний пароль

en: Wrong password
uk: Хибний пароль

en: Internal Error
uk: Внутрішня помилка

en: Manage window preferences
uk: Керувати параметрами вікон

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
uk: вікна, заголовок, край, перемикач, перелік вікон, увага, фокус

en: Titlebar
uk: Рядок заголовку

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Classic Mac
uk: Класичний Mac

en: Buttons layout
uk: Розміщення кнопок

en: Toggle Shade
uk: Перемикати на згортання

en: Toggle Maximize
uk: Перемикати на повний екран

en: Toggle Maximize Horizontally
uk: Перемикати на щонайбільшу ширину

en: Toggle Maximize Vertically
uk: Перемикати на щонайбільшу висоту

en: Toggle on all workspaces
uk: Перемикати на всіх робочих просторах

en: Lower
uk: Опустити нижче

en: Action on title bar double-click
uk: Дія при подвійному кнапанні на заголовку вікна

en: Action on title bar middle-click
uk: Дія при кнапанні середньою кнопкою на заголовку вікна

en: Action on title bar right-click
uk: Дія при кнапанні правою кнопкою на заголовку вікна

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
uk: Нічого

en: Shade and unshade
uk: Згорнути та розгорнути

en: Adjust opacity
uk: Регулювання непрозорости

en: Action on title bar with mouse scroll
uk: Дія при прокручуванні коліща миші у рядку заголовку

en: Minimum opacity
uk: Щонайменша непрозорість

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
uk: Поведінка

en: Window Focus
uk: Фокус вікна

en: Click
uk: Натискання

en: Sloppy
uk: Зміщення

en: Window focus mode
uk: Режим фокусу вікна

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
uk: Режим фокусу вікна визначає спосіб активування вікна. Параметр приймає три можливих значення: «click» — для передачі фокусу вікну потрібно клацнути по вікну; «sloppy» — вікно отримує фокус, коли вказівник миші потрапляє всередину межі вікна; «mouse» — вікно отримує фокус, коли вказівник миші потрапляє всередину межі вікна, та втрачає фокус, коли вказівник миші виходить за межі вікна.

en: Automatically raise focused windows
uk: Автоматично підняти вікна у фокусі

en: Bring windows which require attention to the current workspace
uk: Перенести вікна, які потребують уваги, до поточного робочого простору

note: It's weird to show a combo for two items. For now this is simpler to explain as a switch...
en: Give focus to new windows launched from a terminal
uk: Перемикати фокус на нові вікна, запущені з терміналу

en: Normally, all windows created by the user are given initial focus. This controls whether or not to include programs launched from a terminal.
uk: За звичай, усі вікна що відкриваються користувачем, початково отримують фокус. Даний параметр контролює, чи розповсюджується це на вікна, що відкриваються з терміналу.

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
uk: Прикріпити діалогові вікна до батьківського вікна

en: Moving and Resizing Windows
uk: Переміщення та зміна розмірів вікон

en: Cursor
uk: Курсор

en: Manual
uk: Вручну

en: Center
uk: За центром

en: Location of newly opened windows
uk: Розташування нових вікон

en: Special key to move and resize windows
uk: Спеціальний клавіш для пересування та зміни розміру вікон

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
uk: Поки натиснуто спеціальний клавіш, можна перетягувати вікна лівою кнопкою миші та змінювати їх розмір правою.

en: Draggable border width
uk: Ширина межі перетягування

en: Narrower
uk: Вужча

en: Wider
uk: Ширша

en: This adjusts the width of that portion of the window border used for resizing.
uk: Впливає на ширину частини рамки вікна, що використовується для зміни розміру.

en: Icons only
uk: Лише піктограми

en: Thumbnails only
uk: Лише мініатюри

en: Icons and thumbnails
uk: Піктограми та мініатюри

en: Icons and window preview
uk: Піктограми та передпрогляд вікон

en: Window preview (no icons)
uk: Передпрогляд вікон (без піктограм)

en: Alt-Tab switcher style
uk: Стиль перемикача Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
uk: Показувати перемикач alt-tab на головному моніторі замість активного

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
uk: Пересувати унайменшені вікна до кінця панелі alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
uk: Затримка показу перемикача "Alt-tab"

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
uk: Показувати вікна з усіх робочих просторів

en: Warp mouse pointer to the new focused window
uk: Перемістити вказівник до нового вікна з фокусом

en: Manage workspace preferences
uk: Керувати параметрами робочого простору

en: workspace, osd, expo, monitor
uk: робочий простір, екранне сповіщення, експозиція, монітор

en: Workspace Options
uk: Параметри Робочого простору

en: Enable workspace OSD
uk: Увімкнути екранне сповіщення для робочого простору

en: Allow cycling through workspaces
uk: Дозволити циклювання поміж робочих просторів

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
uk: Використовувати робочі простори лише на основному моніторі (потребуватиме перезапуску Cinnamon)

en: Display Expo view as a grid
uk: Показувати експозицію як ґратку

en: Single Click
uk: Одинарний клац

en: Double Click
uk: Подвійний клац

en: Drag
uk: Перетягування

en: Secondary Click
uk: Повторне клацання

en: _Text
uk: _Текст

en: _Icons
uk: _Піктограми

en: _Both
uk: _Обидва

en: _Horizontal
uk: _Горизонтально

en: _Vertical
uk: _Вертикально

en: Cinnamon just crashed
uk: Cinnamon припинив свою роботу неправильно

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
uk: Вимкнути завантажені аплети, десклети та розширення

en: You are currently running in fallback mode.
uk: Наразі ви працюєте в аварійному режимі.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
uk: Якщо Ви підозрюєте, що джерелом збою є розширення, аплет або десклет, Ви можете вимкнути завантажені доповнення, використавши чекбокс унизу.

en: Do you want to restart Cinnamon?
uk: Ви бажаєте перезапустити Cinnamon?

en: Version %s (%s)
uk: Версія %s (%s)

en: Version %s
uk: Версія %s

en: Updated on %s
uk: Оновлено %s

en: About %s
uk: Про %s

en: the type of the Spice
uk: тип Спецій

en: the UUID of the Spice
uk: UUID Спецій

en: Unable to locate %s %s
uk: Неможливо знайти %s %s

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
uk: Керування монітором за допомогою XRandR

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
uk: Перелік вікон усіх робочих просторів

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
uk: Швидкий доступ до вікон усіх робочих просторів

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
uk: Клацніть, щоб показати та керувати сповіщеннями системи

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
uk: Нехтувати тимчасові сповіщення

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
uk: Позначте, щоб нехтувати тимчасові сповіщення.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
uk: Показувати порожню тацю

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
uk: Позначте, щоб показувати тацю, навіть якщо немає ніяких нових сповіщень.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showNotificationCount->description
en: Show the number of notifications
uk: Показати кількість сповіщень

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
uk: Показувати сповіщення

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
uk: Вказати сполучення клавішів для показу виринного меню сповіщень.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
uk: Вказати сполучення клавішів, щоб очистити всі сповіщення.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
uk: Відкрити налаштування сповіщень

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
uk: Системна таця

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
uk: Містить усі пікторами системної таці

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
uk: Керування смітником із панелі

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
uk: Розділювач

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
uk: Піктограма розділювача. Можна додати декілька разів

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Corner bar
uk: Кутова панель

note: cornerbar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A bar designed to be placed in the corner, used to show the desktop, desklets, the workspace selector or the window selector.
uk: Панель, призначена для розміщення в кутку, та використовується для відображення робочого столу, дисклетів, селектора робочого простору чи селектору вікна.

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->description
en: Click action
uk: Дія при клацанні

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
uk: Дія для клацу по середній кнопці

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click- action->description
en: Shift + click action
uk: Дія Shift + клацання

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->description
en: Shift + middle click action
uk: Дія Shift + клацання коліщатком

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->description workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Scroll wheel behavior
uk: Поведінка коліща гортання

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces
uk: Перемикач робочих областей

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options
en: Switch workspaces (reversed)
uk: Зворотній перемикач робочих областей

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
uk: Тримати на робочому столі при наведенні

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
uk: Тримати на робочому столі при наведенні на аплет

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
uk: Ефект розмиття

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
uk: Робити вікна розмитими при перетягуванні по робочому столі

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
uk: Затримка наведення

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
uk: Затримка перед показом на робочому столі

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
uk: Прозорість вікна

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
uk: Міняти прозорість вікна при перетягуванні по робочому столі

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
uk: Запуск додатків із панелі

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
uk: Дозволити перетягування значків

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
uk: Доступ до нещодавно відкриваних файлів

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
uk: Приклад API налаштувань

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
uk: Приклад, що показує можливості та використання API налаштувань аплетів і десклетів

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
uk: Параметри показу

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
uk: Засоби вибору

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
uk: Налаштування команд

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
uk: Змінні налаштування переліку

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
uk: Залежності

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
uk: Інфо

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
uk: Засіб для вибору файлів

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
uk: Налаштування меню

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
uk: Налаштування анімації

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
uk: Інші засоби для вибору

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
uk: Мій перелік

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
uk: Показати розділ залежностей

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
uk: Розділ залежностей

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show additional hints or instructions, for example.
uk: Пограйте з цими віджетами та подивіться автоматичну реакцію в аплеті панелі.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
uk: Піктограма для панелі

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
uk: Оберіть файл піктограми або ви можете ввести ім'я піктограми у поле введення

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
uk: Колір тла аплету

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
uk: Натисніть кнопку, щоб обрати новий колір тла для цього аплету

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
uk: Ширина аплета на панелі

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
uk: Збільшення або зменшення значення у цьому полі призведе до розтягування, чи стиснення аплету на панелі

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
uk: Будь ласка, виберіть параметр

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
uk: Перший варіант

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
uk: Другий варіант

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
uk: Третій варіант

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
uk: Четвертий варіант

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
uk: Виринний перелік дозволяє вибирати між цілочисельними значеннями, логічним так/ні, числами, плавучою комою та рядковими змінними

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
uk: Ось демонстрація двоспрямованного керування

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
uk: Змінювання цього мірила призведе до оновлення значення в аплеті. Змінювання мірила в аплеті призведе до оновлення значення тут

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
uk: Позначте тут, щоб використовувати користувацьку назву

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
uk: Вибір цього варіанту надає можливість вказати індивідуальний напис у полі, що розташоване нижче. Це демонструє взаємозалежність налаштувань

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
uk: Користувацьке ім’я аплету

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
uk: Встановіть свою позначку тут. Це поле не доступне, якщо перемикач вище не увімкнений

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
uk: Тип анімації

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
uk: Параметр tween chooser має рядкове значення, яке може бути передано в Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
uk: Тип ефекту

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
uk: Не натискайте цю кнопку!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
uk: Натискання цієї кнопки активує метод зворотнього зв’язку в аплету — спробуйте її натиснути.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
uk: Це тестовий віждет для визначення натискання конкретного клавіша

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
uk: Встановіть сполучення клавішів для активування дії

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
uk: Обрати файл

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
uk: Обрати каталог

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
uk: Обрати звук

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
uk: Обрати шрифт

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
uk: Ви можете надрукувати параграфи та переліки тут

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
uk: Цей параметр корисний для багаторядкових переліків або задовгих текстів, які не втискаються у віджет.
    Можете вручну встановити висоту тексту у властивості 'висота'. Наразі встановлено 150. Типове значення 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
uk: Обрати дату

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
uk: Обрати час

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
uk: Користувацьке дерево віджетів

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
uk: Резидентне

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
uk: Адреса

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
uk: Id номер

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
uk: Піктограма

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
uk: Сполучення клавішів

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
uk: Шлях до файлу

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
uk: Показати розділ залежностей

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
uk: Позначення цього поля показує розділ "Залежності" нижче. Зняття позначення приховує його.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
uk: Ви можете бачити цей розділ, оскільки перемикач вище включений. Спробуйте вимкнути його та подивіться, що станеться.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
uk: Показати інформацію

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
uk: Показати інформацію #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
uk: Показати інформацію #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
uk: Не показувати інформацію #1 або #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
uk: Інформація #1: Ви бачите цю інформацію, тому що обрано перший варіант вище. Спробуйте вибрати різні параметри, щоб побачити іншу інформацію.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
uk: Інформація #2: Тепер Ви бачите інший текст, тому що Ви вибрали іншу опцію вище.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
uk: Числове значення

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
uk: Значення лічильника більше 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
uk: Значення лічильника більше чи дорівнює 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
uk: Спробуйте цей користувацький віджет!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
uk: Головне меню Cinnamon

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
uk: Структура та вміст

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
uk: Сполучення клавішів для відкриття та закриття меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
uk: Використовувати користувацьку піктограму та опис

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
uk: Оберіть для вказування користувацької піктограми й опису

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
uk: Оберіть піктограму для показу на панелі.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
uk: Розмір піктограми

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
uk: Текст

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
uk: Уведіть текст, який буде показуватися у панелі.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
uk: Показувати піктограми категорій

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
uk: Обрати показувати чи ні піктограми у категоріях.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
uk: Розмір піктограм категорій

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
uk: Показувати піктограми програм

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
uk: Обрати показувати чи ні піктограми у додатках.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
uk: Розмір піктограм застосунків

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
uk: Показати «Обране» та кнопки сеансу

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
uk: Обрати показувати чи ні ліву панель у меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
uk: Розмір піктограм обраного

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
uk: Показати улюблені

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
uk: Оберіть, чи показувати улюблені файли в меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
uk: Показувати закладки та місця

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
uk: Оберіть, чи потрібно показувати закладки та місця у меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
uk: Показати останні

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
uk: Обрати, що показувати в Нещодавніх у меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
uk: Змінювати категорії при наведенні

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
uk: Оберіть чи змінювати категорії при наведенні вказівника.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
uk: Увімкнути автоматичне гортання переліку програм

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
uk: Оберіть, чи ввімкнути плавне автоматичне прокручування у переліку програм.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
uk: Увімкнути шлях файлової системи у вікні пошуку

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
uk: Дозволити вводити шлях у поле пошуку меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
uk: Зробити панель видимою під час відкриття меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
uk: Відкривши меню, ви також побачите головну панель (яку може бути автоматично приховано).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
uk: Відкрити меню, коли я пересуваю над ним мишу

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
uk: Відкрити меню при пересуванні миші над аплетом

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
uk: Затримка при наведенні на меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
uk: Затримка до відкриття меню при наведенні

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
uk: Використовувати анімацію меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
uk: Використовувати анімацію меню при відкритті та закритті

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
uk: Відкрийте редактор меню

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб налаштувати пункти меню.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->reset-menu-size- button->description
en: Restore the menu to its original size
uk: Відновити оригінальний розмір меню

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
uk: Елементи керування показом слайдів

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
uk: Базові елементи керування показом слайдів

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
uk: Доступ до знімних носіїв

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
uk: Згорнути всі вікна

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
uk: Налаштування системи

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
uk: Параметри Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
uk: Перелік вікон

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
uk: Головний перелік вікон Cinnamon

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
uk: Показувати сповіщення у переліку вікон коли вікно з іншого робочого простору потребує уваги

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
uk: Увімкнути прокручування коліща миші у переліку вікон

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
uk: Гортання переліку в зворотньому порядку

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
uk: Ліве натисканні миші для згортання вікон

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
uk: Натискання середньої кнопки миші закриває вікно

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-show- label->description
en: Show window names in the panel
uk: Показувати назви вікон на панелі

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->button-width->description
en: Window button width in the panel
uk: Ширина кнопки вікна в панелі

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
uk: Кнопки вікна можуть мати різні розміри та використовувати весь обсяг доступного простору

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->description
en: Choose what to show when hovering over a window button
uk: Виберіть, що відображатиметься при наведенні курсору на кнопку вікна

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Title
uk: Заголовок

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Thumbnail
uk: Мініатюра

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
uk: Показувати назву над мініатюрою

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
uk: Розмір мініатюри

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
uk: Найбільший

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
uk: Перелік вікон Cinnamon з групуванням застосунків

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
uk: Мініатюри

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
uk: Контекстне меню

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
uk: Гарячі клавіші

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
uk: Кнопки застосунків

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
uk: Зняток при наведенні

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
uk: Групувати вікна за додатками

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
uk: Дія при прокручуванні коліща миші

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
uk: Перехід між додатками

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
uk: Перехід між вікнами

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
uk: Дія для клацу по лівій кнопці

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
uk: Увімкнути показ останнього активного вікна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
uk: Запустити новий примірник застосунку

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
uk: Закрити останнє активне вікно у групі

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
uk: Глобальний гарячий клавіш для циклічного переміщення по меню мініатюр

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
uk: Глобальний гарячий клавіш для показу порядку додатків

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
uk: Тривалість показу порядку додатків після натискання гарячого клавіша

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
uk: Увімкнути сполучення Super+<цифра> для перемикання / відкриття додатків

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
uk: Напис на кнопці

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
uk: Назва програми

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
uk: Заголовок вікна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
uk: Заголовок вікна (лише для активного вікна)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
uk: Анімація запуску

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
uk: Показувати кількість вікон

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
uk: Увімкнути перетягування кнопок застосунків

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
uk: Перехід між вікнами при прокручуванні коліща миші

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
uk: Показувати мініатюри

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
uk: Анімація мініатюр

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
uk: Увімкнути вертикальні мініатюри

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
uk: Ґатункувати мініатюри у відповідності з останніми активними вікнами

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
uk: Підсвічувати мініатюру останнього активного вікна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
uk: Натисніть, щоб показати мініатюри

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
uk: Затримка перед показом мініатюр

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
uk: 50 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
uk: 250 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
uk: 500 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
uk: Показувати вікно при наведенні на його мініатюру

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
uk: Час плавного розгортання вікна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
uk: 150 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
uk: 300 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
uk: 450 мс

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
uk: Час плавного згортання вікна

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
uk: відсотків

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
uk: Показати останні елементи

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
uk: Показати параметри автозапуску

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
uk: Застосувати параметр переміщення на монітор до всіх вікон

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
uk: При натисканні «Перемістити на монітор» у контекстному меню, будуть переміщуватися всі вікна додатку, а не лише останнє активне вікно.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
uk: Клацнути чи навести вказівник, щоб увімкнути режим огляду робочих просторів

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
uk: Активувати Expo при наведенні вказівника миші

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
uk: Аплет блокування

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
uk: Блокування виводу сповіщень і керування живленням (вимикається показ зберігача екрану та перехід системи у режим простою)

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->description
en: Inhibit power management
uk: Заборонити керування живленням

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyPower->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit power management.
uk: Встановити сполочення клавіш для заборони керування живленням.

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->description
en: Inhibit notifications
uk: Заборонити сповіщення

note: inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->keyNotifications->tooltip
en: Set keybinding(s) to inhibit notifications.
uk: Встановити сполучення клавіш для заборони сповіщень.

note: inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemPowerSettings->description
en: Open power settings
uk: Відкрити налаштування живлення

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
uk: Перемикач робочих просторів

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
uk: Вибір робочого простору на панелі

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
uk: Тип екрану

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
uk: Зверніть увагу, що наочне подання буде працювати лише тоді, коли ваша панель достатньо велика для його правильного показу, в протилежному випадку буде використано простий стиль.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
uk: Візуальний показ робочих просторів

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
uk: Прості кнопки

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->tooltip
en: Reverse or disable the direction of the scroll in the workspace list.
uk: Застосувати зворотній або вимкнути напрямок гортання у переліку робочих просторів.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Reversed
uk: Обернено

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
uk: Керування завданнями друку

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
uk: Показувати піктограму друкача

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
uk: Завжди

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
uk: Коли друкач існує

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
uk: Коли триває друк

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
uk: Обрати коли показувати піктограму друкача на панелі

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
uk: Аплет Cinnamon для керування звуком і музикою

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
uk: Керувати програвачами

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
uk: Показувати кнопки керування "повтором" і "відтворенням у довільному порядку"

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
uk: Показати меню

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
uk: Створити сполучення клавішів для показу меню звукового аплету.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->description
en: Always show input switch
uk: Завжди відображати перемикач введення

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->alwaysShowMuteInput->tooltip
en: Always show the 'Mute input' switch in the context menu.
uk: Завжди показувати перемикач «Mute input» у контекстному меню.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
uk: Показати інформацію про композицію на панелі

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
uk: символів

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
uk: Обмежити інформацію про пісню до

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
uk: Увімкнути/Вимкнути звук

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
uk: Вимкнути вихід звуку

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
uk: Вимкнути вхід звуку

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
uk: Дія на СКМ

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->middleShiftClickAction->description
en: Action on shift+middle click
uk: Дія для Shift+клацання середньою кнопкою миші

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
uk: Використовувати горизонтальне гортання для переміщення між доріжками

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
uk: Показати обкладинку альбому у вигляді піктограми

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
uk: Сховати значки системної таці для сумісних програвачів

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
uk: Підказка

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
uk: Показувати гучність у підказці

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
uk: Показувати програвач у підказці

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
uk: Показувати виконавця та заголовок у підказці

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
uk: Аплет для доступу до Вашого профілю, перемикання користувачів і швидкого виходу чи вимикання комп'ютера

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
uk: Користувач

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
uk: Показати ім’я користувача на панелі

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-image->description
en: Display the user image on the panel
uk: Відображати зображення користувача на панелі

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
uk: Аплет статусу XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
uk: Аплет який відповідає за всі піктограми системної таці які використовують XAppStatusIcons

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
uk: Клацнути або навести вказівник, щоб увімкнути режим огляду вікон

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
uk: Активувати масштаб при наведенні вказівника миші

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
uk: Екранна клавіатура

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
uk: Аплет Cinnamon для запуску екранної клавіатури

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
uk: Аплет розпорядника мережі

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
uk: Налаштуйте сполучення клавішів для показу меню мережевого аплету.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
uk: Керування живленням

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
uk: Аплет керування живленням Cinnamon

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
uk: Показати відсоток

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
uk: Показати залишок часу

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
uk: Показати відсоток і залишок часу

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
uk: Приховати позначку

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
uk: Завжди показувати всі батареї

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
uk: Встановіть цей прапорець, аби завжди показувати декілька батарей на панелі, незалежно від того, чи позначена одна з них основною.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
uk: Доступ до ваших улюблених файлів

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
uk: Показ повних шляхів у переліку

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
uk: Простір

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
uk: Додати простір між аплетами

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
uk: Обсяг простору в пікселях

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
uk: Змінювання цього значення дозволяє налаштувати ширину розділювача

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
uk: Календар

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
uk: Аплет календар Cinnamon

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->description
en: Show calendar events
uk: Показати події календаря

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-events->tooltip
en: Check this to display events in the calendar.
uk: Поставити прапорець для показу подій у календарі.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
uk: Показувати номери тижнів у календарі

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
uk: Встановіть цей прапорець, щоб показати номери тижнів у календарі.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
uk: Використовувати довільний формат дати

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
uk: Позначте, щоб визначити власний формат дати в аплеті календаря.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
uk: Формат дати

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
uk: Встановіть Ваш власний формат тут.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip- format->description
en: Date format for tooltip
uk: Формат дати для підказки

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-tooltip-format->tooltip
en: Set your custom tooltip format here.
uk: Установіть власний формат підказки тут.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб дізнатися більше про синтаксис формату дати.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
uk: Показати календар

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
uk: Вказати сполучення клавішів, для показу календаря.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
uk: Спеціальні можливості

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
uk: Цифрова фоторамка

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
uk: Цифрова фоторамка

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
uk: Тека

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
uk: Висота

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
uk: Ширина

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
uk: Затримка згасання

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
uk: Спецефект

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
uk: Сепія

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
uk: Чорно-біле

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
uk: Десклет годинник

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
uk: Десклет показу часу

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
uk: Колір тексту

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
uk: Натисніть кнопку, щоб вибрати новий колір тексту

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
uk: Вказати користувацький формат показу часу в десклеті годинника.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
uk: Запуск

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
uk: Десклет запуску програм
