linuxmint - en to sv translation catalogue (341 entries)

en: Audio
sv: Ljud

en: No Info
sv: Ingen information

en: Title:
sv: Titel:

en: Album Artist:
sv: Albumartist:

en: Year:
sv: År:

en: Track #:
sv: Spår #:

en: Length:
sv: Längd:

en: Bitrate:
sv: Bithastighet:

en: Sample Rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Encoded by:
sv: Kodad av:

en: Copyright:
sv: Upphovsrätt:

en: Normal Diff
sv: Normal diff

en: Three-Way Diff
sv: Trevägs-diff

en: N-Way Diff
sv: N-vägs-diff

en: Compare to:
sv: Jämför med:

en: Compare to the file previously selected
sv: Jämför med den tidigare valda filen

en: Compare Later
sv: Jämför senare

en: Remember file for later comparison
sv: Kom ihåg fil för senare jämförelse

en: Compare
sv: Jämför

en: Compare selected files
sv: Jämför valda filer

en: Art
sv: Konst

en: Camera
sv: Kamera

en: Danger
sv: Risk

en: Default
sv: Standardvärde

en: Development
sv: Utveckling

en: Documents
sv: Dokument

en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Favorite
sv: Favorit

en: Games
sv: Spel

en: Generic
sv: Allmänt

en: Important
sv: Viktigt

en: Installed
sv: Installerad

en: Mail
sv: E-post

en: Marketing
sv: Marknadsföring

en: Money
sv: Pengar

en: New
sv: Ny

en: Note
sv: Anteckning

en: Package
sv: Paket

en: People
sv: Personer

en: Personal
sv: Personligt

en: Photos
sv: Foton

en: Sales
sv: Försäljning

en: Sound
sv: Ljud

en: Urgent
sv: Brådskande

en: Videos
sv: Videor

en: Web
sv: Webb

en: Emblems
sv: Emblem

en: Extract Here
sv: Extrahera här

en: Extract the selected archive to the current position
sv: Extrahera det valda arkivet till den aktuella platsen

en: Extract To...
sv: Extrahera till…

en: Extract the selected archive
sv: Extrahera det valda arkivet

en: Compress...
sv: Komprimera…

en: Create a compressed archive with the selected objects
sv: Skapa ett komprimerat arkiv med de valda objekten

en: Save Digests
sv: Spara meddelandekontroller

en: A GTK+ utility for computing message digests or checksums.
sv: Ett GTK+-verktyg för att beräkna meddelandekontroller eller kontrollsummor.

en: Select Files
sv: Välj filer

en: Failed to read "%s"
sv: Kunde inte läsa "%s"

en: Failed to read "%s":
    %s
sv: Kunde inte läsa "%s":
    
    %s

en: Not a regular file
sv: Inte en vanlig fil

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Failed to add "%s":
    %s
sv: Misslyckades med att lägga till "%s":
    
    %s

en: %s of %s - 1 minute left (%s/sec)
sv: %s av %s - 1 minut kvar (%s/sek)

en: %s of %s - %u minutes left (%s/sec)
sv: %s av %s - %u minuter kvar (%s/sek)

en: %s of %s - 1 second left (%s/sec)
sv: %s av %s - 1 sekund kvar (%s/sek)

en: %s of %s - %u seconds left (%s/sec)
sv: %s av %s - %u sekunder kvar (%s/sek)

en: Check against the specified digest or checksum
sv: Kontrollera mot angivet meddelande eller kontrollsumma

en: DIGEST
sv: KONTROLL

en: Read program data from the specified directory
sv: Läs programdata från angiven mapp

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Hash the specified text
sv: Hasha angiven text

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: [FILE|URI...]
sv: [FIL|URI…]

en: Failed to enable any supported hash functions.
sv: Kunde inte aktivera några funktioner för hash.

en: Digests
sv: Kontroller

en: _Resize Images...
sv: _Ändra storlek på bilder...

en: Resize each selected image
sv: Ändra storlek på varje vald bild

en: Ro_tate Images...
sv: Ro_tera bilder...

en: Rotate each selected image
sv: Rotera varje vald bild

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: Resizing image: %d of %d
sv: Ändrar storlek på bild: %d av %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
sv: <i>Ändrar storlek "%s"</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
sv: Ange ett giltigt filnamnssuffix!

en: Rotating image: %d of %d
sv: Roterar bild: %d av %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
sv: <i>Roterar "%s"</i>

en: Resize Images
sv: Ändra storlek på bilder

en: <b>Image Size</b>
sv: <b>Bildstorlek</b>

en: Select a size:
sv: Välj en storlek:

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Scale:
sv: Skala:

en: percent
sv: procent

en: Custom size:
sv: Egen storlek:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: <b>Filename</b>
sv: <b>Filnamn</b>

en: Append
sv: Lägg till i slutet

en: to file title
sv: till filtitel

en: Resize in place
sv: Ny storlek på samma plats

en: _Resize
sv: Änd_ra storlek

en: Rotate Images
sv: Rotera bilder

en: <b>Image Rotation</b>
sv: <b>Bildrotering</b>

en: Select an angle:
sv: Välj vinkel:

en: Custom angle:
sv: Anpassad vinkel:

en: degrees clockwise
sv: grader medurs

en: .rotated
sv: .roterad

en: Rotate in place
sv: Rotera på plats

en: _Rotate
sv: _Rotera

en: Title
sv: Titel

en: Track
sv: Spår

en: Date
sv: Datum

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Pages
sv: Sidor

en: Sample Rate
sv: Samplingshastighet

en: Length
sv: Längd

en: EXIF Date
sv: EXIF datum

en: EXIF Software
sv: EXIF program

en: EXIF Flash
sv: EXIF blixt

en: EXIF Image Size
sv: EXIF bildstorlek

en: EXIF Rating
sv: EXIF betyg

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: Open the browser
sv: Öppna webbläsaren

en: Show a notification
sv: Visa en avisering

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Author
sv: Upphovsman

en: %d item | %d items
sv[0]: %d objekt
sv[1]: %d objekt

en: Empty Folder
sv: Tom mapp

en: Type
sv: Typ

en: Loading...
sv: Läser in…

en: Size
sv: Storlek

en: Modified
sv: Ändrad

en: from
sv: från

en: by
sv: av

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: <span size="larger">The selected "%s" is invalid encoding.</span>
    <span size="larger">Please choose another one.</span>
sv: <span size="larger">Den markerade "%s" är en ogiltig kodning.</span>
    <span size="larger">Välj en annan.</span>

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming the file to "%s"</span>
sv: <span size="larger" weight="bold">Ett fel inträffade vid omdöpning av fil till "%s"</span>

en: <span size="larger" weight="bold">A file named "%s" already exists.</span>
sv: <span size="larger" weight="bold">En fil med namnet "%s" finns redan.</span>

en: If you want to rename the selected file, please move or rename "%s" first.
sv: Om du vill döpa om den markerade filen, flytta eller döp om "%s" först.

en: Repair filename ...
sv: Reparera filnamn …

en: Repair filename
sv: Reparera filnamn

en: Re_name as "%s"
sv: Döp _om till "%s"

en: Rename as "%s".
sv: Döp om till "%s".

en: Select a filename
sv: Välj ett filnamn

en: Select a filename from sub menu items.
sv: Välj ett filnamn från undermenyobjekt.

en: Arabic - CP1256
sv: Arabiskt - CP1256

en: Baltic - CP1257
sv: Baltiskt - CP1257

en: Central European latin - CP1250
sv: Centraleuropeiskt latin - CP1250

en: Chinese simplified - CP936
sv: Kinesiskt förenklat - CP936

en: Chinese traditional - CP950
sv: Kinesiskt traditionellt - CP950

en: Cyrillic - CP1251
sv: Kyrilliskt - CP1251

en: Greek - CP1253
sv: Grekiskt - CP1253

en: Hebrew - CP1255
sv: Hebreiskt - CP1255

en: Japanese - CP932
sv: Japanskt - CP932

en: Korean - CP949
sv: Koreanskt - CP949

en: Turkish - CP1254
sv: Turkiskt - CP1254

en: Vietnamese - CP1258
sv: Vietnamesiskt - CP1258

en: Western European latin - CP1252
sv: Västeuropeiskt latin - CP1252

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming "%s" to "%s"</span>
sv: <span size="larger" weight="bold">Ett fel inträffade när "%s" döptes om till "%s"</span>

en: Other ...
sv: Övrigt …

en: As is
sv: Lämna ifred

en: To be
sv: Att bli

en: Nemo Filename Repairer: Select Files To Rename
sv: Nemo filnamnsreparation: Välj filer att döpa om

en: Select an encoding name to use
sv: Välj en teckenkodning att använda

en: _Encoding name to add:
sv: T_eckenkodning att lägga till:

en: Nemo Filename Repairer
sv: Nemo Filnamnsreparatör

en: Select _encoding:
sv: Välj text_kodning

en: Include _subdirectories
sv: Inkludera _undermappar

en: Key Imported | Keys Imported
sv[0]: Nyckel importerad
sv[1]: Nycklar importerade

en: Imported %i key | Imported %i keys
sv[0]: Importerade %i nyckel
sv[1]: Importerade %i nycklar

en: Imported a key for | Imported keys for
sv[0]: Importerade en nyckel för
sv[1]: Importerade nycklar för

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
sv: Signerad av <i><key id='%s'/> <b>går ut</b></i> den %s.

en: Invalid Signature
sv: Ogiltig signatur

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
sv: Signerad av <i><key id='%s'/></i> den %s <b>Har gått ut</b>.

en: Expired Signature
sv: Utgången signatur

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
sv: Signerad av <i><key id='%s'/> <b>Återkallad</b></i> den %s.

en: Revoked Signature
sv: Återkallad signatur

en: Good Signature
sv: Korrekt signatur

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
sv: Signerad av <i><key id='%s'/></i> den %s.

en: Untrusted Valid Signature
sv: Opålitlig giltig signatur

en: Valid but <b>untrusted</b> signature by <i><key id='%s'/></i> on %s.
sv: Giltig med <b>opålitlig</b> signatur från <i><key id='%s'/></i> den %s.

en: Signing key not in keyring.
sv: Signeringsnyckel inte i nyckelring.

en: Unknown Signature
sv: Okänd signatur

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
sv: Felaktig eller förfalskad signatur. Signerad data har ändrats.

en: Bad Signature
sv: Felaktig signatur

en: Couldn't verify signature.
sv: Kunde inte verifiera signatur.

en: Wrong passphrase.
sv: Fel lösenfras.

en: Enter new passphrase for '%s'
sv: Ange ny lösenfras för "%s"

en: Enter passphrase for '%s'
sv: Ange lösenfras för "%s"

en: Enter new passphrase
sv: Ange ny lösenfras

en: Enter passphrase
sv: Ange lösenfras

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Import keys from the file
sv: Importera nycklar från filen

en: Encrypt file
sv: Kryptera fil

en: Sign file with default key
sv: Signera fil med förvald nyckel

en: Encrypt and sign file with default key
sv: Kryptera och signera fil med förvald nyckel

en: Decrypt encrypted file
sv: Avkryptera krypterad fil

en: Verify signature file
sv: Verifiera signaturfil

en: Read list of URIs on standard in
sv: Läs lista av URI:er från standard in

en: file...
sv: fil…

en: Encryption settings
sv: Krypteringsinställningar

en: Couldn't load keys
sv: Kunde inte läsa in nycklar

en: Choose Encrypted File Name for '%s'
sv: Välj krypterat filnamn för "%s"

en: Choose Signer
sv: Välj signerare

en: Choose Signature File Name for '%s'
sv: Välj signaturfilnamn för "%s"

en: Import is complete
sv: Importering slutförd

en: Importing keys ...
sv: Importerar nycklar …

en: Import Failed
sv: Importering misslyckades

en: Keys were found but not imported.
sv: Nycklar hittades men importerades inte.

en: Imported key
sv: Importerad nyckel

en: Imported %d key | Imported %d keys
sv[0]: Importerade %d nyckel
sv[1]: Importerade %d nycklar

en: Choose Decrypted File Name for '%s'
sv: Välj avkrypterat filnamn för "%s"

en: Choose Original File for '%s'
sv: Välj originalfil för "%s"

en: No valid signatures found
sv: Ingen giltig signatur hittades

en: File Encryption Tool
sv: Verktyg för filkryptering

en: Encrypting
sv: Krypterar

en: Couldn't encrypt file: %s
sv: Kunde inte kryptera fil: %s

en: Signing
sv: Signerar

en: Couldn't sign file: %s
sv: Kunde inte signera fil: %s

en: Importing
sv: Importerar

en: Couldn't import keys from file: %s
sv: Kunde inte importera nycklar från fil: %s

en: Decrypting
sv: Avkrypterar

en: Couldn't decrypt file: %s
sv: Kunde inte avkryptera fil: %s

en: Verifying
sv: Verifierar

en: Couldn't verify file: %s
sv: Kunde inte verifiera fil: %s

en: Self-extracting zip (.exe)
sv: Självextraherande zip (.exe)

en: Tar uncompressed (.tar)
sv: Tar okomprimerad (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
sv: Tar komprimerad med bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
sv: Tar komprimerad med bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
sv: Tar komprimerad med gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
sv: Tar kompripmerad med lzop (.tar.lzo)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
sv: Tar komprimerad med compress (.tar.Z)

en: You have selected %d file  | You have selected %d files
sv[0]: Du har markerat %d fil
sv[1]: Du har markerat %d filer

en: and %d folder | and %d folders
sv[0]: och %d mapp
sv[1]: och %d mappar

en: You have selected %d file | You have selected %d files
sv[0]: Du har markerat %d fil
sv[1]: Du har markerat %d filer

en: You have selected %d folder | You have selected %d folders
sv[0]: Du har markerat %d mapp
sv[1]: Du har markerat %d mappar

en: Preparing...
sv: Förbereder…

en: Couldn't list files
sv: Kunde inte lista filer

en: Couldn't package files
sv: Kunde inte paketera filer

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
sv: Avkryptering misslyckades. Du har förmodligen inte avkrypteringsnyckeln.

en: Couldn't run file-roller
sv: Kunde inte köra file-roller

en: The file-roller process did not complete successfully
sv: Processen file-roller slutfördes inte korrekt

en: All key files
sv: Alla nyckelfiler

en: All files
sv: Alla filer

en: Archive files
sv: Arkivfiler

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
sv: <b>En fil finns redan med detta namn.</b>
    
    Vill du ersätta den med en ny fil?

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: Encrypt Multiple Files
sv: Kryptera flera filer

en: <b>You have selected multiple files or folders</b>
sv: <b>Du har markerat flera filer eller mappar</b>

en: Encrypt each file separately
sv: Kryptera varje fil separat

en: Encrypt packed together in a package
sv: Kryptera inpackade i ett paket

en: Packaging:
sv: Paketering:

en: Package Name:
sv: Paketnamn:

en: Because the files are located remotely, each file will be encrypted separately.
sv: Eftersom filerna finns på fjärrlagring kommer varje fil att krypteras separat.

en: Notification Messages
sv: Aviseringar

en: Progress Title
sv: Förloppstitel

en: Encrypt...
sv: Kryptera…

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
sv[0]: Kryptera (och signera - valfritt) den markerade filen
sv[1]: Kryptera de markerade filerna

en: Sign
sv: Signera

en: Sign the selected file | Sign the selected files
sv[0]: Signera markerad fil
sv[1]: Signera markerade filer

en: Nemo needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
sv: Nemo behöver lägga till rättigheter till din mapp "%s" för att kunna dela ut den

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Nemo to add these permissions to the folder automatically?
sv: Mappen "%s" behöver följande extra rättigheter för att utdelning ska fungera:
    %s%s%sVill du att Nemo lägger till dessa rättigheter till mappen automatiskt?

en:   - read permission by others
sv:   - läsrättighet för andra

en:   - write permission by others
sv:   - skrivrättighet för andra

en:   - execute permission by others
sv:   - körrättighet för andra

en: Add the permissions automatically
sv: Lägg till rättigheterna automatiskt

en: Could not change the permissions of folder "%s"
sv: Kunde inte ändra rättigheterna för mappen "%s"

en: The share name cannot be empty
sv: Utdelningsnamnet får inte vara blankt

en: The share name is too long
sv: Det utdelade namnet är för långt

en: Error while getting share information: %s
sv: Fel vid hämtning av utdelningsinformation: %s

en: Another share has the same name
sv: En annan utdelning har samma namn

en: This folder is located in an encrypted directory. It will not be accessible by other users unless the option 'force user' is specified in /etc/samba/smb.conf.
sv: Mappens föräldramapp är krypterad. Andra användare kan bara få tillgång till den om 'force user' anges i /etc/samba/smb.conf.

en: The permissions for %s prevent other users from accessing this share
sv: %s har rättigheter som gör att andra användare inte har tillgång till denna utdelning

en: Modify _Share
sv: Ändra _utdelning

en: Create _Share
sv: Skapa _utdelning

en: Please reboot to finalize changes
sv: Starta om för att verkställa ändringar

en: Something went wrong.  You may need to install samba and add your user to the 'sambashare' group manually.
sv: Något blev fel. Du kanske behöver installera samba och lägga till din användare i gruppen "sambashare" manuellt.

en: There was an error while getting the sharing information
sv: Ett fel inträffade vid hämtning av utdelningsinformation

en: Share
sv: Dela ut

en: Folder Sharing
sv: Mappdelning

en: Sharing Options
sv: Utdelningsalternativ

en: Share this Folder
sv: Dela ut den här mappen

en: %s %s %s returned with signal %d
sv: %s %s %s returnerade signal %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
sv: %s %s %s misslyckades av okänd anledning

en: 'net usershare' returned error %d: %s
sv: "net usershare" returnerade fel %d: %s

en: 'net usershare' returned error %d
sv: "net usershare" returnerade fel %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
sv: utdata från "net usershare" är inte i en giltig UTF-8-kodning

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Samba's testparm returned with signal %d
sv: Sambas testparm returnerade signal %d

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
sv: Sambas testparm misslyckades av okänd anledning

en: Samba's testparm returned error %d: %s
sv: Sambas testparm returnerade fel %d: %s

en: Samba's testparm returned error %d
sv: Sambas testparm returnerade fel %d

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
sv: Kan inte ta bort utdelningen för sökvägen %s: den sökvägen är inte utdelad

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
sv: Kan inte ändra sökvägen för en befintlig utdelning; ta bort den gamla delningen först och lägg sedan till en ny

en: Share this _folder
sv: Dela ut den här _mappen

en: Share _name:
sv: Utdelnings_namn:

en: Co_mment:
sv: Ko_mmentar:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
sv: _Tillåt andra att skapa och ta bort filer i den här mappen

en: _Guest access (for people without a user account)
sv: _Gäståtkomst (för personer utan användarkonto)

en: Install
sv: Installera

en: Samba needs to be installed, appropriate firewall rules need to be added and your user account needs to join the 'sambashare' group.
sv: Samba behöver installeras, lämpliga regler för brandväggen behöver läggas till och ditt användarkonto behöver läggas till i gruppen 'sambashare'.

en: Nemo-Terminal Preferences
sv: Nemo-Terminal Inställningar

en: Visible by default
sv: Synlig som standard

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederst

en: Terminal position
sv: Terminalposition

en: Independent
sv: Oberoende

en: Terminal follows view location
sv: Terminal följer visningsplats

en: Location mode
sv: Visningsläge

en: Terminal bell
sv: Terminal-ljud

en: Default number of lines for the terminal
sv: Standardantal rader i terminalen

en: Keyboard shortcut
sv: Tangentbordsgenväg

en: Basic
sv: Enkel

en: Shell to use (leave blank for system default)
sv: Skal att använda (lämna blank för systemstandard)

en: Terminal erase line key sequence
sv: Terminal raderingsnyckelsekvens

en: Terminal restore line key sequence
sv: Terminal återställ linjeknappsekvensen

en: Change directory command
sv: Ändra katalogkommando

en: Restore defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Sequences must be escaped according to python rules.
sv: Sekvenser måste undvikas enligt pythonreglerna.

en: '%s' is replaced by the quoted directory name.
sv: '%s' ersätts med det citerade katalognamnet.

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Paste Filenames
sv: Klistra in filnamn

en: Composer
sv: Redigerare

en: Description
sv: Beskrivning

en: Allows managing of archives from the context menu
sv: Gör det möjligt att hantera arkiv via högerklick

en: Allows you to quickly share a folder from the context menu
sv: Gör det möjligt att snabbt dela ut en mapp via högerklick

en: Nemo Emblems
sv: Emblem för Nero

en: Change a folder or file emblem
sv: Byt mapp- eller filemblem

en: Allows managing of Dropbox web service from the context menu
sv: Tillåter hantering av Dropbox webbtjänst från snabbmenyn

en: Allows image resizing and rotation from the context menu
sv: Tillåter storleksändring och rotation av bilder från snabbmenyn

en: Allows filename encoding repair from the context menu
sv: Tillåter reparation av filnamnskodning från snabbmenyn

en: Allows encryption and decryption of OpenPGP files from the context menu
sv: Tillåter kryptering och dekryptering av OpenPGP-filer från snabbmenyn

en: View audio tag information from the properties tab
sv: Visa ljudets metadata från fliken Egenskaper

en: Allows file comparison from the context menu
sv: Tillåter jämförelse av filer från snabbmenyn

en: Provides additional columns for the list view
sv: Ger ytterligare kolumner i listvyn

en: Embedded terminal for Nemo
sv: Inbäddad terminal för Nemo

en: Unable to read or parse the result page.
sv: Kan inte läsa eller tolka resultatsidan.

en: It could be a server timeout or a change server side. Try later.
sv: Det kan bero på att tiden tog slut eller att en ändring gjorts på serversidan. Försök igen senare.

en: Pastebin to %s
sv: Pastebin till %s

en: Send this file to %s
sv: Skicka den här filen till %s

en: Send files to a paste service via the context menu
sv: Skicka filer till en inläggningstjänst via snabbmenyn
