linuxmint - en to fa translation catalogue (1321 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
fa: جستجویِ ذخیره‌ شده

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
fa: تعریف اقدامِ Nemo

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
fa: تعریف راهنمای جستجوی Nemo

en: No actions found
fa: اقدامی یافت نشد

en: Actions
fa: اقدامات

en: Edit layout
fa: تغییر طرح

en: Nemo could not create the required folder "%s".
fa: Nemo نتوانست پوشهٔ مورد نیاز «%s» را ایجاد کند.

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
fa: قبل از اجرای Nemo، لطفاً پوشهٔ زیر را ایجاد کنید، یا مجوزها را طوری تنظیم کنید که Nemo بتواند آنرا ایجاد کند.

en: Error starting autorun program: %s
fa: خطا در راه‌اندازی برنامه شروع‌ِخودکار : %s

en: Cannot find the autorun program
fa: نمیتوان برنامه شروع‌ِخودکار را پیدا کرد

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
fa: <big><b>خطا در شروعِ‌خودکارِ نرم‌افزار</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
fa: <big><b>این رسانه حاوی نرم‌افزاری است که به طور خودکار شروع می‌شود. آیا می‌خواهید اجرایش کنید؟</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
fa: این نرم‌افزار به طور مستقیم از رسانهٔ «%s» اجرا خواهد شد. شما هیچ‌گاه نباید نرم‌افزاری که به آن اعتماد ندارید را اجرا کنید.
    
    اگر شک دارید، انصراف را بفشارید.

en: _Run
fa: _اجرا

en: _Customize
fa: _شخصی‌سازی

en: Adjust the desktop layout for this monitor
fa: تنظیم چیدمان میزکار برای این نمایشگر

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
fa: میزکار

en: No bookmarks defined
fa: هیچ نشانکی تعریف نشده است

en: Disable all
fa: غیرفعال کردن همه

en: Enable all
fa: فعال کردن همه

en: Public FTP
fa: FTP عمومی

en: FTP (with login)
fa: FTP (با ورود)

en: Windows share
fa: هم‌رسانی ویندوز

en: Secure WebDAV (HTTPS)
fa: WebDAV امن (HTTPS)

en: Connecting...
fa: در حال اتصال…

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
fa: نمی‌توان سیاههٔ روش‌های پشتیبانی شدهٔ کارساز را بار کرد.
    لطفاً نصب gvfs را بررسی کنید.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
fa: پوشهٔ «%s» نمی‌تواند در «%s» گشوده شود.

en: The server at "%s" cannot be found.
fa: کارساز «%s» پیدا نمی‌شود.

en: Try Again
fa: تلاش دوباره

en: Please verify your user details.
fa: لطفاً جزئیات کاربری خود را تأیید کنید.

en: Continue
fa: ادامه

en: C_onnect
fa: ا_تصال

note: set dialog properties
en: Connect to Server
fa: اتصال به کارگزار

en: Server Details
fa: جزئیات کارگزار

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
fa: _کارساز:

note: port
en: _Port:
fa: _درگاه:

note: second row: type combobox
en: _Type:
fa: ن_وع:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
fa: _هم‌رسانی

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
fa: _پوشه‌:

en: User Details
fa: جزئیات کاربری

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
fa: _نام دامنه:

note: second row: username entry
en: _User name:
fa: _نام کاربری:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
fa: _گذرواژه:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
fa: به _خاطر سپردن این گذرواژه

en: Operation cancelled
fa: عملیات لغو شد

en: Print but do not open the URI
fa: چاپ کن اما نشانی اینترنتی را باز نکن

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
fa: 
    
    افزودن ارتباط به سوار کردن کارساز

en: Show the version of the program.
fa: نمایش نگارش برنامه.

en: Quit Nemo Desktop.
fa: ترک میزکار نمو.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
fa: 
    
    مدیریت میزکار با مدیر پرونده

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
fa: خالی کردن _زباله‌دان

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
fa: ترتیب خودکار

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
fa: مرتب‌سازی وارونه

en: Smaller
fa: کوچک‌تر

en: Small
fa: کوچک

en: Normal
fa: معمولی

en: Large
fa: بزرگ

en: Larger
fa: بزرگ‌تر

en: _Vertical
fa: _عمودی

en: _Horizontal
fa: _افقی

en: Name
fa: نام

en: Size
fa: اندازه

en: Type
fa: گونه

en: Date
fa: تاریخ

note: name, stock id, label
en: _Sort
fa: _مرتب‌سازی

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
fa: _اندازهٔ نقشک

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
fa: خالی‌کردن زباله‌دان

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
fa: حذف همهٔ موارد داخل زباله‌دان

en: The desktop view encountered an error.
fa: نمای میزکار با خطایی مواجه شد.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
fa: نمای میزکار هنگام شروع با خطایی مواجه شد.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
fa: بازیابی اندازه‌های ا_صلی نقشک‌ها

en: Restore Icon's Original Si_ze
fa: بازیابی ان_دازه‌ٔ اصلی نقشک

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
fa: تغییر اندازهٔ نقشک…

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
fa: قابل تغییر اندازه کردن نقشک گزیده

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
fa: بازیابی هر کدام از نقشک‌های گزیده به اندازهٔ اصلی‌اش

en: Comment
fa: نظر

en: URL
fa: نشانی

en: Description
fa: توضیحات

en: Command
fa: فرمان

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
fa: چیدمان نمایشگر کنونی (‎%s - ‎%d×%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
fa: چیدمان نمایشگر کنونی (‎%d×%d)

en: Desktop Settings
fa: تنظیمات میزکار

en: Current Monitor Preferences
fa: ترجیحات نمایشگر کنونی

en: Show global desktop settings
fa: نمایش تنظیمات سراسری میزکار

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
fa: شما اجازه‌های لازم برای نمایش محتویات «%s» را ندارید.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
fa: «%s» پیدا نشد. شاید اخیراً حذف شده است.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
fa: پوزش، نمی‌توان تمامی محتویات «%s» را نمایش داد: %s

en: The folder contents could not be displayed.
fa: محتویات پوشه را نمی‌توان نمایش داد.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
fa: شما اجازه‌های لازم برای تغییر گروه «%s» را ندارید.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
fa: متاسفم، تغییر گروه «%s»: %s ممکن نیست.

en: The group could not be changed.
fa: تغییر گروه ممکن نیست.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
fa: متاسفم، تغییر مالک «%s»: %s ممکن نیست.

en: The owner could not be changed.
fa: تغییر مالکیت ممکن نیست.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
fa: متاسفم، تغییر مجوزهای «%s»: %s ممکن نیست.

en: The permissions could not be changed.
fa: تغییر مجوزها ممکن نیست.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
fa: نام «%s» قبلاً در این پوشه استفاده‌شده است. لطفاً نام دیگری انتخاب کنید.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
fa: «%s» در این پوشه نیست. ممکن است جابه‌جا یا حذف شده باشد؟

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
fa: شما اجازه‌های لازم برای تغییر نام «%s» را ندارید.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
fa: نام «%s» معتبر نیست چون شامل نویسه‌ی «/» است. لطفاً از نام دیگری استفاده کنید.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
fa: نام «%s» معتبر نیست. لطفاً از نام دیگری استفاده کنید.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
fa: نام «%s» بسیار بلند است. لطفاً از نام دیگری استفاده کنید.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
fa: متاسفم، نمیتوان "%s" را به "%s": %s تغییر نام داد

en: The item could not be renamed.
fa: تغییر نام ممکن نیست.

en: Renaming "%s" to "%s".
fa: تغییر نام «%s»‌ به «%s»

en: No extensions found
fa: هیچ افزونه‌ای یافت نشد

en: no information available
fa: هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Extensions
fa: افزونه‌ها

en: Extensions changed.  Restart required.
fa: افزونه ها تغییر کرد. راه‌اندازی مجدد نیاز است.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
fa: هیچکدام

en: Yesterday
fa: دیروز

en: by _Name
fa: از روی نام

en: Keep icons sorted by name in rows
fa: مرتب کردن آیکن ها بر اساس نام در ردیف ها

en: by _Size
fa: از روی اندازه

en: Keep icons sorted by size in rows
fa: نماد ها را در ردیف ها به ترتیب اندازه نگه‌دار

en: by _Type
fa: بر اساس_نوع

en: Keep icons sorted by type in rows
fa: نگهداری ‌نمایه‌ها به صورت مرتب‌شده بر اساس نوع به شکل ردیفی

en: by _Detailed Type
fa: با نوعِ‌جزئی_

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
fa: نماد ها را در ردیف ها به ترتیبِ نوعِ‌جزئی نگه‌دار

en: by Modification _Date
fa: بر اساس _تاریخ تغییر

en: Keep icons sorted by modification date in rows
fa: نماد ها را در ردیف ها به ترتیبِ تاریخِ تغییر‌ نگه‌دار

en: by T_rash Time
fa: از روی زمان افتادن در _زباله‌دان

en: Keep icons sorted by trash time in rows
fa: نگهداری ‌نمایه‌ها مرتب‌شده از روی زمان افتادن در زباله‌دان به صورت ردیفی

en: _Organize Desktop by Name
fa: _مرتب‌کردن رومیزی بر اساس نام

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
fa: _مرتب‌کردن موارد

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
fa: _سازمان‌دهی بر اساس نام

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
fa: استقرار دوباره‌ی شمایل‌ها برای بهتر جا گرفتن آنها در پنجره و جلوگیری از روی هم قرار گرفتنشان

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
fa: ترتیب _معکوس

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
fa: نمایش ‌نمایه‌ها به ترتیب معکوس

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
fa: _هم‌راستا نگه‌دار

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
fa: به خط نگه داشتن ‌نمایه‌ها روی یک شبکه‌ی چارخانه

en: _Manually
fa: _دستی

en: Leave icons wherever they are dropped
fa: 'گذاشتن ‌نمایه‌ها هر کجا که رها‌شده‌اند

en: By _Name
fa: بر اساس _نام

en: By _Size
fa: بر اساس _اندازه

en: By _Type
fa: بر اساس _نوع

en: By _Detailed Type
fa: با نوعِ‌جزئی_

en: By Modification _Date
fa: بر اساس _تاریخ تغییر

en: By T_rash Time
fa: _بر اساسِ زمانِ دور‌انداخته شدن

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
fa: نمایِ نماد‌ها

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
fa: _نماد ها

en: The icon view encountered an error.
fa: نمای نماد با خطایی مواجه شد.

en: The icon view encountered an error while starting up.
fa: نمای نماد هنگام راه‌اندازی با خطایی مواجه شد.

en: Display this location with the icon view.
fa: نمایش این مکان با نمای نماد.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
fa: نمای فشرده

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
fa: _فشرده

en: The compact view encountered an error.
fa: نمای فشرده با خطایی مواجه شد.

en: The compact view encountered an error while starting up.
fa: نمای فشرده در هنگام راه‌اندازی با خطایی مواجه شد.

en: Display this location with the compact view.
fa: نمایش این مکان با نمای فشرده.

en: Image Type
fa: نوع تصویر

en: %d pixel | %d pixels
fa[0]: %d پیکسل
fa[1]: %d پیکسل

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Title
fa: عنوان

en: Author
fa: مولف

en: Copyright
fa: حق نشر

en: Created On
fa: ایجاد شده در

en: Created By
fa: ایجاد شده توسط

en: Disclaimer
fa: رفع ادعا

en: Warning
fa: هشدار

en: Source
fa: منبع

en: Camera Brand
fa: برند دوربین

en: Camera Model
fa: مدل دوربین

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
fa: تاریخ گرفته شدن

en: Date Digitized
fa: تاریخ دیجیتالی

en: Date Modified
fa: تاریخ تغییر

en: Exposure Time
fa: زمان نوردهی

en: Aperture Value
fa: اندازهٔ دیافراگم

en: ISO Speed Rating
fa: نرخ سرعت ISO

en: Flash Fired
fa: فلاش زده شده

en: Metering Mode
fa: حالت سنجش

en: Exposure Program
fa: برنامهٔ نوردهی

en: Focal Length
fa: فاصلهٔ کانونی

en: Software
fa: نرم‌افزار

en: Location
fa: مکان

en: Keywords
fa: کلیدواژه‌ها

en: Creator
fa: ایجاد کننده

en: Rating
fa: امتیاز

en: Failed to load image information
fa: بارگذاری اطلاعات تصویر شکست خورد

en: Loading...
fa: درحال بارگذاری...

en: Image
fa: تصویر

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
fa: اقدامات: فایل های اقدام میتوانند به این پوشه اضافه شوند ودر فهرست نمایان خواهند شد.

en: More info
fa: اطلاعات بیشتر

en: View a sample action file with documentation
fa: دیدن یک نمونه فایلِ اقدامِ با مستندات

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
fa: اسکریت‌ها: همه فایل های اجرایی در این پوشه در فهرست اسکریپت ها ظاهر خواهند شد.

en: View additional information about creating scripts
fa: دیدن اطلاعات اضافی درباره ایجاد اسکریپت ها

en: (Empty)
fa: (خالی)

en: Use Default
fa: استفاده از پیش‌فرض

en: Temporarily disable auto-sort
fa: غیرفعال‌کردن موقتی چینش-خودکار

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
fa: نمای فهرست

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
fa: _فهرست

en: The list view encountered an error.
fa: نمای فهرستی با خطایی مواجه شد.

en: The list view encountered an error while starting up.
fa: نمای فهرستی هنگام راه‌اندازی با خطایی مواجه شد.

en: Display this location with the list view.
fa: نمایش این مکان با نمای فهرستی.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
fa[0]: آیا میخواهید %d مکان را ببینید؟
fa[1]: آیا میخواهید %d مکان را ببینید؟

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
fa[0]: این %d پنجره جداگانه باز میکند.
fa[1]: این %d پنجره جداگانه باز میکند.

en: --check cannot be used with other options.
fa: نمی‌توان از check-- همراه گزینه‌های دیگر استفاده کرد.

en: --quit cannot be used with URIs.
fa: نمی‌توان از quit-- برای نشانی‌های اینترنتی استفاده کرد.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
fa: نمی‌توان برای بیش از یک نشانی اینترنتی از geometry-- استفاده کرد.

en: Perform a quick set of self-check tests.
fa: انجام یک مجموعه سریعِ آزمون های خود‌آزمایی.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
fa: ایجادِ پنجره اولیه با ابعاد داده شده. مثال ها: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
fa: مشخصات‌ظاهری

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
fa: ایجاد پنجره برای نشانی های اینترنتی دقیق.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
fa: استدلال نادیده گرفته شدخ - باقی مانده صرفا برای سازگاری

en: Open URIs in tabs.
fa: بازکردن URLها در برگه‌ها

en: Open URIs in an existing window.
fa: بازکردن URL ها در یک پنجره موجود.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
fa: تعمیر حافظه موقتِ تصاویرِکوچکِ کاربر - اگر با تصاویرِ کوچکِ فایل ها مشکل دارید میتواند مفید باشد. باید به‌عنوان root اجرا شود.

en: Quit Nemo.
fa: خروج از نمو

en: [URI...]
fa: [نشانی...]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
fa: 
    
    نمایش فایل های سیستمی با مدیر پرونده ها

en: Nemo's main menu is now hidden
fa: منو اصلی نمو هم اکنون مخفی است

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
fa: شما انتخاب کردید که فهرست اصلی را مخفی کنید. شما میتوانید آنرا به طور موقت برگردانید با:
    
     - زدن کلید <Alt>
     - راست کلیک کردنِ یک ناحیهِ خالیِ نوارِ‌ابزارِ‌ اصلی
     - راست کلیک کردنِ یک ناحیهِ خالیِ نوار وضعیت
    
    شما میتوانید آنرا با انتخاب دوباره این گزینه از فهرستِ نما به‌طور دائمی بازگردانی کنید.

en: Don't show this message again.
fa: این پیغام دیگر نشان داده نشود.

en: The Link "%s" is Broken.
fa: پیوند "%s" خراب است.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
fa: پیوند "%s" خراب است. به زباله‌دان منتقل شود؟

en: This link cannot be used, because it has no target.
fa: این پیوند قابل استفاده نیست، چون هدفی ندارد.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
fa: این پیوند قابل استفاده نیست،‌ چون هدف آن "%s" وجود ندارد.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
fa: _انتقال به زباله‌دان

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
fa: آیا می‌خواهید "%s" را اجرا کنید، یا محتویات‌اش را نمایش دهید؟

en: "%s" is an executable text file.
fa: "%s" یک فایل متنی قابل اجراست.

en: Run in _Terminal
fa: اجرا در _ترمینال

en: _Display
fa: _نمایش

en: Are you sure you want to open all files?
fa: مطمئنید می‌خواهید همهٔ فایل‌ها را باز کنید؟

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
fa[0]: این %d برگه جداگانه باز خواهد کرد.
fa[1]: این %d برگه جداگانه باز خواهد کرد.

en: Open with
fa: بازکردن با

en: Unknown file type
fa: نوعِ فایل ناشناخته

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
fa: فایلِ "%s" به هیچ برنامه شناخته شده ای مربوط نیست. اگر به منبعِ این فایل اطمینان دارید، و مجوز های کافی را دارید، میتوانید آنرا به‌عنوان قابل اجرا علامت بزنید و اجرایش کنید. یا، میتوانید از دیالوگِ   بازکردن با   برای انتخابِ یک برنامه و مرتبط کردنِ آن با فایل استفاده کنید.

en: Make executable and run
fa: قابل اجرا کردن و اجرا

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
fa: فایلِ "%s" به هیچ برنامه شناخته شده ای مربوط نیست. از دیالوگِ   بازکردن با   برای انتخاب یک برنامه و بازکردنش با آن استفاده کنید.

en: Choose a program
fa: انتخاب یک برنامه

en: Untrusted application launcher
fa: اجراگرِ برنامه‌ی غیرقابل‌اعتماد

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
fa: اجراگرِ برنامه «%s» به‌عنوان قابل‌اعتماد (اجرایی) علامت زده نشده. اگر از منبعِ این فایل اطلاع ندارید، اجرای آن ممکن است نا‌امن باشد.

en: _Launch Anyway
fa: _در هرحال اجرا کن

en: Mark as _Trusted
fa: علامت‌زدن به عنوان _قابل اعتماد

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
fa[0]: این %d برنامه جداگانه باز خواهد کرد.
fa[1]: این %d برنامه جداگانه باز خواهد کرد.

en: Unable to mount location
fa: نمیتوان محل را سوار کرد

en: Unable to start location
fa: نمیتوان محل را آغاز کرد

en: Opening "%s".
fa: در حال باز‌کردن "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
fa[0]: درحال باز کردن %d مورد.
fa[1]: درحال باز کردن %d مورد.

en: Close tab
fa: بستن برگه

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
fa: 
    
    نمایش یک دیالوگِ    بازکرن با    هنگام ارايه uri، تا کاربر قادر شود کنترل‌کننده mimetype پیش‌فرض را تغییر دهد.

en: Devices
fa: دستگاه‌ها

en: Free space: %s
fa: فضای خالی:  %s

en: My Computer
fa: رایانه من

en: Open your personal folder
    %s
fa: بازکردن پوشه شخصی شما
    %s

en: Home
fa: خانه

en: Open the contents of your desktop in a folder
fa: بازکردن محتوای میزکارتان در یک پوشه

en: Favorites
fa: برگزیده‌ها

en: Favorite files
fa: فایل های برگزیده

en: Recent
fa: موارد اخیر

en: Recent files
fa: فایل‌های اخیر

en: Open the contents of the File System
    %s
fa: بازکردن محتویات فایل‌سیستم
    %s

en: File System
fa: سامانه پرونده

en: Trash
fa: زباله‌دان

en: Open the trash
fa: بازکردن زباله‌دان

en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

en: Mount and open %s (%s)
fa: سوار و باز کردن %s (%s)

en: Mount and open %s
fa: سوار و بازکردن %s

en: Network
fa: شبکه

en: Browse the contents of the network
fa: مرور محتویات شبکه

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
fa: _شروع

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
fa: _توقف

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
fa: _روشن کردن

en: _Safely Remove Drive
fa: _جداسازی امنِ درایو

en: _Connect Drive
fa: _وصل کردنِ درایو

en: _Disconnect Drive
fa: _قطع‌ِ اتصالِ درایو

en: _Start Multi-disk Device
fa: _شروعِ دستگاهِ چند-دیسکی

en: _Stop Multi-disk Device
fa: _توقفِ دستگاهِ چند-دیسکی

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
fa: _ قفل‌گشاییِ درایو

en: _Lock Drive
fa: _ قفل کردن درایو

en: Unable to start %s
fa: نمی‌توان %s را آغاز کرد

en: Unable to eject %s
fa: نمیتوان %s را جداسازی کرد

en: Unable to poll %s for media changes
fa: ناتوان در سرشماریِ %s برای تغییرات رسانه‌ای

en: Unable to stop %s
fa: ناتوان در متوقف کردنِ %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
fa: _بازکردن

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
fa: _باز کردن در برگه جدید

en: Open in New _Window
fa: _باز کردن در پنجره جدید

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
fa: _افزودن نشانک

en: Remove
fa: حذف

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
fa: _تغییر نام...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
fa: _سوار کردن

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
fa: _پیاده کردن

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
fa: _جداسازی

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
fa: _پیداکردنِ رسانه

en: _Empty _Trash
fa: خالی کردن سطل آشغال

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
fa: _ویژگی‌ها

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
fa[0]: %1$s عملیاتِ فعالِ فایل. %2$d%% کامل.
fa[1]: %1$s عملیاتِ فعالِ فایل. %2$d%% کامل.

en: File Operations
fa: عملیات های فایل

en: All file operations have been successfully completed
fa: تمام عملیات های فایل با موفقیت تکمیل شده‌اند

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
fa: نمی‌توانید در آنِ واحد بیش از یک نمادِ سفارشی تخصیص دهید!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
fa: لطفاً فقط یک تصویر را برای تنظیم نمادِ سفارشی بکشید.

en: The file that you dropped is not local.
fa: پرونده‌ای که رها کردید محلی نیست.

en: You can only use local images as custom icons.
fa: شما تنها می‌توانید از تصاویر محلی به عنوان نمادهای سفارشی استفاده کنید.

en: The file that you dropped is not an image.
fa: پرونده‌ای که رها کرده‌اید تصویر نیست.

en: _Name: | _Names:
fa[0]: _نام:
fa[1]: _نام:

en: Properties
fa: ویژگی‌ها

en: %s Properties
fa: ویژگی‌های %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
fa: ناشناخته

en: Cancel Group Change?
fa: تغییرِ گروهی لغو شود؟

en: Cancel Owner Change?
fa: تغییر مالک لغو شود؟

en: nothing
fa: هیچ‌چیز

en: unreadable
fa: ناخوانا

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
fa[0]: %1$s مورد (و %2$s مخفی)
fa[1]: %1$s مورد (و %2$s مخفی)

en: %1$s item | %1$s items
fa[0]: %1$s مورد
fa[1]: %1$s مورد

en: (some contents unreadable)
fa: (برخی محتویات ناخوانا)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
fa: محتویات:

en: Size:
fa: اندازه:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
fa: استفاده شده

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
fa: آزاد

en: Total capacity:
fa: ظرفیت کل:

en: Filesystem type:
fa: نوعِ فایل‌سیستم:

en: Basic
fa: اساسی

en: Type:
fa: نوع:

en: Link target:
fa: هدفِ پیوند:

en: Location:
fa: مکان:

en: Volume:
fa: حجم:

en: Accessed:
fa: زمان دسترسی:

en: Created:
fa: زمانِ ایجاد:

en: Modified:
fa: زمانِ تغییر:

en: Free space:
fa: فضای آزاد:

en: _Read
fa: _خواندن

en: _Write
fa: _نوشتن

en: E_xecute
fa: _اجرا

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
fa: عدم

en: list
fa: لیست

en: read
fa: خواندن

en: create/delete
fa: ایجاد/حذف

en: write
fa: نوشتن

en: access
fa: دسترسی

en: Access:
fa: دسترسی:

en: Folder access:
fa: دسترسیِ پوشه:

en: File access:
fa: دسترسیِ فایل:

en: List files only
fa: فقط فایل ها لیست شود

en: Access files
fa: دسترسی به فایل‌ها

en: Create and delete files
fa: ایجاد و حذف فایل‌ها

en: Read-only
fa: فقط‌-خواندنی

en: Read and write
fa: خواندن و نوشتن

en: Special flags:
fa: پرچم‌های خاص:

en: Set _user ID
fa: تنظیم شناسه‌ی _کاربر

en: Set gro_up ID
fa: _تنظیم شناسه‌ی گروه

en: _Sticky
fa: _چسبناک

en: _Owner:
fa: _مالک:

en: Owner:
fa: مالک:

en: _Group:
fa: _گروه:

en: Group:
fa: گروه:

en: Execute:
fa: اجرا:

en: Allow _executing file as program
fa: _مجاز کردنِ اجرای فایل به‌عنوان برنامه

en: Others:
fa: دیگران:

en: Folder Permissions:
fa: مجوز‌های پوشه:

en: File Permissions:
fa: مجوزهای فایل:

en: Text view:
fa: نمای متنی:

en: Permissions
fa: مجوزها

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
fa: شما مالک نیستید، پس نمیتوانید این مجوز ها را تغییر دهید.

en: SELinux context:
fa: مفادِ SELinux:

en: Last changed:
fa: آخرین تغییر:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
fa: اعمال مجوز ها به فایل های ضمیمه شده

en: The permissions of "%s" could not be determined.
fa: نمیتوان مجوز های "%s" را مشخص کرد.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
fa: نمیتوان مجوز های فایل انتخاب شده را مشخص کرد.

en: Open With
fa: بازکردن با

en: Help
fa: کمک

en: Close
fa: بستن

en: Creating Properties window.
fa: درحالِ ایجادِ پنجره ویژگی‌ها.

en: There was an error displaying help.
fa: هنگام نمایش راهنما خطایی به وجود آمد.

en: Revert
fa: بازگرداندن

en: Not supported in this location
fa: در این مکان پشتیبانی نشده است

en: No scripts found
fa: اسکریپتی پیدا نشد

en: Scripts
fa: اسکریپت ها

en: Show Places
fa: نشان دادن مکان ها

en: Show Treeview
fa: نشان دادن نمای درختی

en: Hide the Sidebar (F9)
fa: مخفی‌کردن نوارِ کناری

en: Show the Sidebar (F9)
fa: نشان دادنِ نوار کناری

en: Adjust zoom level
fa: تنظیم سطح بزرگنمایی

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
fa: مشکلی در حافظه موقتِ تصاویرِکوچک شما پیدا شده است. تصحیح آن نیازمند امتیازاتِ مدیریتی خواهد بود.

en: Fix now
fa: الان تصحیح شود

en: Dismiss
fa: رد کردن

en: Elevated Privileges
fa: امتیازات بالا

en: Restore Selected Items
fa: بازگرداندن موارد انتخاب‌شده

en: Restore selected items to their original position
fa: بازگردانی موارد انتخاب شده به موقعیت اصلیشان

en: Empty _Trash
fa: خالی‌کردنِ _زباله‌دان

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
fa: اگر فرمانِ جایگذاری را انتخاب کنید «%s» جابه‌جا خواهد شد

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
fa: اگر فرمانِ جایگذاری را انتخاب کنید «%s» رونوشت خواهد شد

en: There is nothing on the clipboard to paste.
fa: چیزی برای جایگذاری در کلیپ‌بورد نیست.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
fa: _ایجاد پوشه جدید

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
fa: _بریدن

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
fa: _رونوشت

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
fa: _جایگذاری در پوشه

en: P_in
fa: سنجاق کردن

en: Unp_in
fa: برداشتنِ سنجاق

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
fa: _حذف

en: Computer
fa: رایانه

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
fa[0]: این %'d برگه جداگانه باز خواهد کرد.
fa[1]: این %'d برگه جداگانه باز خواهد کرد.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
fa[0]: این %'d پنجره جداگانه باز خواهد کرد.
fa[1]: این %'d پنجره جداگانه باز خواهد کرد.

en: Select Items Matching
fa: انتخاب موارد منطبق

en: _Pattern:
fa: _الگو:

en: Examples:
fa: مثال‌ها:

note: Reset to default info
en: Undo
fa: واگرد

en: Undo last action
fa: واگردِ آخرین عمل

note: Reset to default info
en: Redo
fa: انجام دوباره

en: Redo last undone action
fa: انجام دوباره آخرین عملِ واگرد شده

en: Content View
fa: نمای محتویات

en: View of the current folder
fa: نمای پوشه فعلی

en: "%s" selected
fa: "%s" انتخاب شده

en: %'d folder selected | %'d folders selected
fa[0]: %'d پوشه انتخاب شده
fa[1]: %'d پوشه انتخاب شده

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
fa[0]:  (حاوی %'d مورد)
fa[1]:  (حاوی %'d مورد)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
fa[0]:  (حاوی مجموعاً %'d مورد)
fa[1]:  (حاوی مجموعاً %'d مورد)

en: %'d item selected | %'d items selected
fa[0]: %'d مورد انتخاب شده
fa[1]: %'d مورد انتخاب شده

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
fa[0]: %'d مورد دیگر انتخاب شده
fa[1]: %'d مورد دیگر انتخاب شده

en: %'u item | %'u items
fa[0]: %'u مورد
fa[1]: %'u مورد

en: %s, Free space: %s
fa: %s، فضای خالی: %s

en: Open With %s
fa: بازکردن با %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
fa[0]: استفاده از «%s» برای باز‌کردنِ موردِ انتخاب‌شده
fa[1]: استفاده از «%s» برای باز‌کردنِ مواردِ انتخاب‌شده

en: Run "%s" on any selected items
fa: اجرای «%s» روی هر مورد انتخاب‌شده

en: Create a new document from template "%s"
fa: ایجاد یک سند جدید از قالبِ «%s»

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
fa[0]: اگر فرمان چسباندن را انتخاب کنید %'d مورد انتخاب‌شده منتقل خواهد شد
fa[1]: اگر فرمان چسباندن را انتخاب کنید %'d مورد انتخاب‌شده منتقل خواهند شد

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
fa[0]: اگر فرمان چسباندن را انتخاب کنید %'d مورد انتخاب‌شده رونوشت خواهد شد
fa[1]: اگر فرمان چسباندن را انتخاب کنید %'d مورد انتخاب‌شده رونوشت خواهند شد

en: Select Target Folder For Move
fa: پوشه مورد هدف برای انتقال را انتخاب کنید

en: Select Target Folder For Copy
fa: پوشه مورد هدف برای رونوشت را انتخاب کنید

en: Unable to unmount location
fa: نا‌توانایی در پیاده‌کردن محل

en: Unable to eject location
fa: نا‌توانایی در جداسازیِ محل

en: Unable to stop drive
fa: نا‌توانایی در متوقف‌کردنِ درایو

en: Connect to Server %s
fa: اتصال به سِروِر %s

en: _Connect
fa: _اتصال

en: Link _name:
fa: نام_پیوند:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
fa: _ایجاد سند جدید

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
fa: _باز‌کردن با

en: Choose a program with which to open the selected item
fa: برنامه‌ای انتخاب کنید که مورد انتخاب‌ شده با آن باز شود

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
fa: نمایش یا تغییر ویژگی‌های هر مورد انتخاب شده

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
fa: ایجاد یک پوشه خالی جدید در این پوشه

note: name, stock id, label
en: No templates installed
fa: هیچ قالبی نصب نشده

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
fa: _سند خالی

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
fa: ایجاد یک سند خالی جدید در این پوشه

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
fa: بازکردنِ مورد انتخاب شده در این پنجره

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
fa: بازکردن در پنجره‌ی مسیریابی

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
fa: بازکردن هر کدام از موارد انتخابی در یک پنجره مسیریابی

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
fa: بازکردن هر کدام از موارد انتخابی در یک برگه جدید

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
fa: باز کردن در ترمینال

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
fa: بازکردن ترمینال در پوشه انتخاب شده

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
fa: بازکردن به‌عنوان Root

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
fa: بازکردن پوشه با امتیازات مدیریت

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
fa: دنبال کردن پیوست به فایل اصلی

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
fa: مسیریابی به فایل اصلی‌ای که این پیوستِ نمادین به آن اشاره دارد

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
fa: بازکردن پوشه‌ی حاوی

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
fa: مسیریابی به پوشه ای که موردِ انتخاب شده در آن ذخیره شده است

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
fa: برنامه‌ی _دیگر...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
fa: برنامه‌ی دیگری انتخاب کنید که مورد انتخاب‌شده با آن باز شود

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
fa: باز کردن با برنامه_دیگر

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
fa: آماده کردنِ فایل های انتخاب شده برای جا‌به‌جا شدن با یک دستور جایگذاری

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
fa: آماده کردنِ فایل های انتخاب شده برای رونوشت شدن با یک دستور جایگذاری

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
fa: _جایگذاری

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
fa: انتقال یا رونوشتِ فایل هایی که قبلا توسط یک دستورِ برش یا رونوشت انتخاب شدند

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
fa: انتقال یا رونوشتِ فایل هایی که قبلا توسط یک دستورِ برش یا رونوشت انتخاب شدند به پوشه انتخاب شده

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
fa: _رونوشت به

note: name, stock id, label
en: M_ove to
fa: _انتقال به

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
fa: انتخاب_همه

note: tooltip
en: Select all items in this window
fa: انتخاب همه‌ی موارد در این پنجره

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
fa: _انتخاب موارد منطبق...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
fa: انتخاب موارد در این پنجره مطابق با الگوی داده‌شده

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
fa: _انتخاب معکوس

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
fa: انتخاب تمام و تنها مواردی که هم‌اکنون انتخاب نشده‌اند

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
fa: _تکثیر

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
fa: تکثیر هر مورد انتخاب شده

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
fa[0]: _ساختن پیوند
fa[1]: _ساختن پیوندها

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
fa: ایجاد یک پیوند نمادین برای هر یک از موارد انتخاب‌شده

note: tooltip
en: Rename selected item
fa: تغییر نام مورد انتخاب شده

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
fa: انتقال هر موردِ انتخاب شده به زباله‌دان

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
fa: حذف هر موردِ انتخاب شده، بدون انتقال به زباله‌دان

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
fa: _بازگردانی

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
fa: _واگرد

note: tooltip
en: Undo the last action
fa: واگردِ آخرین اقدام

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
fa: _انجام دوباره

note: tooltip
en: Redo the last undone action
fa: انجام دوباره آخرین اقدام واگرد شده

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
fa: تنظیمِ مجددِ نما به_پیش‌فرض ها

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
fa: تنظیمِ مجددِ ترتیب چینش و سطحِ بزرگنمایی برای مطابقت با ترجیحاتِ این نما

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
fa: اتصال به این سرور

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
fa: ایجادِ اتصال دائمی به این سرور

note: tooltip
en: Mount the selected volume
fa: سوارکردنِ حجمِ انتخاب شده

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
fa: پیاده‌کردن حجمِ انتخاب‌ شده

note: tooltip
en: Eject the selected volume
fa: جداسازی حجم انتخاب شده

note: tooltip
en: Start the selected volume
fa: آغاز‌ کردن حجم انتخاب‌ شده

note: tooltip
en: Stop the selected volume
fa: متوقف کردن حجم انتخاب‌ شده

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
fa: پیدا‌کردن رسانه در درایوِ انتخاب‌شده

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
fa: سوار‌کردنِ حجمِ مربوط به پوشهٔ باز

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
fa: پیاده‌کردنِ حجمِ مربوط به پوشهٔ باز

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
fa: جداسازیِ حجمِ مربوط به پوشهٔ باز

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
fa: شروعِ حجمِ مربوط به پوشهٔ باز

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
fa: متوقف کردنِ حجمِ مربوط به پوشهٔ باز

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
fa: باز کردن فایل و بستن پنجره

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
fa: باز‌کردن این پوشه در یک پنجره مسیریابی

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
fa: باز‌کردن این پوشه در یک برگه جدید

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
fa: آماده‌سازی این پوشه برای جابه‌جا شدن با یک فرمان جایگذاری

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
fa: آماده‌سازی این پوشه برای رونوشت شدن با یک فرمان جایگذاری

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
fa: انتقال یا رونوشت فایل های ازپیش انتخاب شده توسط یک فرمان برش یا رونوشت به این پوشه

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
fa: انتقال این پوشه به زباله‌دان

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
fa: حذف این پوشه، بدون انتقال زباله‌دان

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
fa: سوار‌کردن حجمِ مربوط به این پوشه

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
fa: پیاده‌کردن حجمِ مربوط به این پوشه

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
fa: جداسازی حجمِ مربوط به این پوشه

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
fa: شروع حجمِ مربوط به این پوشه

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
fa: متوقف کردن حجمِ مربوط به این پوشه

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
fa: دیدن یا تغییرِ ویژگی های این پوشه

note: name, stock id, label
en: _Other pane
fa: _قاب‌ دیگر

en: Copy the current selection to the other pane in the window
fa: رونوشت انتخاب فعلی به قابِ دیگرِ داخلِ این پنجره

en: Move the current selection to the other pane in the window
fa: انتقال انتخاب فعلی به قابِ دیگرِ داخلِ این پنجره

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
fa: _خانه

en: Copy the current selection to the home folder
fa: رونوشت انتخاب فعلی به پوشه خانه

en: Move the current selection to the home folder
fa: انتقال انتخاب فعلی به پوشه خانه

note: name, stock id, label
en: _Desktop
fa: _میزکار

en: Copy the current selection to the desktop
fa: رونوشت انتخاب فعلی به میزکار

en: Move the current selection to the desktop
fa: انتقال انتخاب فعلی به میزکار

en: Browse...
fa: مرور...

en: Browse for a folder to move the selection to
fa: مرور برای پوشه ای که انتخاب به آن منتقل شود

en: Browse for a folder to copy the selection to
fa: مرور برای پوشه‌ای که انتخاب به آن رونوشت شود

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
fa: فایل انتخابی را سنجاق کنید تا همیشه در بالای فهرست فایل‌های این مکان ظاهر شود

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
fa: برداشتنِ سنجاقِ فایل انتخاب شده از بالای فهرست فایل‌های این مکان

en: Add to favorites
fa: افزودن به علاقه‌مندی‌ها

en: Add the selected file to your favorites
fa: افزودن فایل انتخاب شده به علاقه‌مندی های شما

en: Remove from favorites
fa: حذف از علاقه‌مندی‌ها

en: Remove the selected file from your favorites
fa: حذف فایل انتخاب شده از علاقه‌مندی های شما

en: Run scripts
fa: اجرای اسکریپت ها

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
fa: _اسکریپت

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
fa: انتقالِ پوشه باز از زباله‌دان به «%s»

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
fa[0]: انتقال پوشه‌ی انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان به «%s»
fa[1]: انتقال پوشه‌‌های انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان به «%s»

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
fa[0]: انتقال پوشه‌ی انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان
fa[1]: انتقال پوشه‌های انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
fa[0]: انتقال فایل‌ انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان به «%s»
fa[1]: انتقال فایل‌های انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان به «%s»

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
fa[0]: انتقال فایل‌ انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان
fa[1]: انتقال فایل‌های انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
fa[0]: انتقال مورد انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان به «%s»
fa[1]: انتقال موارد انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان به «%s»

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
fa[0]: انتقال مورد انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان
fa[1]: انتقال موارد انتخاب شده به بیرون از زباله‌دان

en: Start the selected drive
fa: آغازِ درایو انتخاب شده

en: Connect to the selected drive
fa: اتصال به درایو انتخاب شده

en: _Start Multi-disk Drive
fa: آغاز درایو چند-دیسکی

en: Start the selected multi-disk drive
fa: آغاز درایو چند-دیسکی انتخاب شده

en: U_nlock Drive
fa: _قفل‌گشایی درایو

en: Unlock the selected drive
fa: قفل‌گشایی درایو انتخاب شده

en: Stop the selected drive
fa: متوقف‌کردن درایو انتخاب شده

en: Safely remove the selected drive
fa: برداشتنِ امنِ درایو انتخاب شده

en: _Disconnect
fa: _قطعِ اتصال

en: Disconnect the selected drive
fa: قطع اتصال درایو انتخاب شده

en: _Stop Multi-disk Drive
fa: متوقف کردن درایو چند-دیسکی

en: Stop the selected multi-disk drive
fa: متوقف کردن درایو چند-دیسکی انتخاب شده

en: Lock the selected drive
fa: قفل‌کردن درایو انتخاب‌شده

en: Start the drive associated with the open folder
fa: آغاز‌کردن درایو وابسته به پوشه‌ی باز

en: Connect to the drive associated with the open folder
fa: اتصال به درایو وابسته به پوشه‌ی باز

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
fa: آغاز‌کردن درایو چند-دیسکی وابسته به پوشه‌ی باز

en: Unlock the drive associated with the open folder
fa: _قفل‌گشایی درایو وابسته به پوشه‌ی باز

en: _Stop the drive associated with the open folder
fa: _متوقف‌کردن درایو وابسته به پوشه‌ی باز

en: Safely remove the drive associated with the open folder
fa: برداشتن امن درایو وابسته به پوشه‌ی باز

en: Disconnect the drive associated with the open folder
fa: قطع اتصال درایو وابسته به پوشه‌ی باز

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
fa: متوقف‌کردن درایو چند-دیسکی وابسته به پوشه‌ی باز

en: Lock the drive associated with the open folder
fa: قفل‌کردن درایو وابسته به پوشه‌ی باز

en: _Delete Permanently
fa: _حذف دائمی

en: Delete the open folder permanently
fa: حذف پوشه‌ی باز‌شده برای همیشه

en: Move the open folder to the Trash
fa: انتقال پوشه‌ی باز‌شده به زباله‌دان

en: _Open With %s
fa: _باز‌کردن با «%s»

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
fa[0]: بازکردن در %'d پنجره_جدید
fa[1]: بازکردن در %'d پنجره_جدید

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
fa[0]: بازکردن در %'d برگه_جدید
fa[1]: بازکردن در %'d برگه_جدید

en: Delete all selected items permanently
fa: حذف همه‌ی موارد انتخاب‌شده برای همیشه

en: Remo_ve from Recent
fa: _حذف از موارد اخیر

en: Remove each selected item from the recently used list
fa: حذف هرکدام از موارد انتخاب شده از لیست موارد اخیر

en: View or modify the properties of the open folder
fa: دیدن یا تغییر ویژگی‌های پوشه‌ی باز‌شده

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
fa: پیوند به %s

en: Drag and drop is not supported.
fa: کشیدن و رها کردن پشتیبانی نمی‌شود.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
fa: کشیدن و رها کردن تنها در سامانه‌پرونده‌های محلی پشتیبانی می‌شود.

en: An invalid drag type was used.
fa: یک نوع کشیدن نامعتبر استفاده‌ شد.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
fa: text.txt انداخته شد

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
fa: داده انداخته شد

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
fa: آیا میخواهید هر نشانک با مکانِ ناموجود را از لیست‌تان حذف کنید؟

en: The location "%s" does not exist.
fa: مکان «%s» وجود ندارد.

en: Bookmark for Nonexistent Location
fa: نشانک برای مکان ناموجود

en: Go to the location specified by this bookmark
fa: رفتن به مکان مشخص‌شده توسط این نشانک

en: %s - File Browser
fa: %s - مرورگر فایل

en: Searching...
fa: در حال جستجو...

en: Could not display "%s".
fa: نمیتوان «%s» را نشان داد.

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
fa: Nemo نمایش دهنده فایل نصب شده‌ای که قادر به نمایش این پوشه باشد ندارد.

en: The location is not a folder.
fa: مکان یک پوشه نیست.

en: Could not find "%s".
fa: نمیتوان «%s» را پیدا کرد.

en: Please check the spelling and try again.
fa: لطفاً درستی املایی را بررسی کرده و دوباره تلاش کنید.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
fa: Nemo نمیتواند به مکان های «%s » رسیدگی کند.

en: Nemo cannot handle this kind of location.
fa: Nemo نمیتواند به این نوع مکان ها رسیدگی کند.

en: Unable to mount the location.
fa: نمیتوان مکان را سوار کرد.

en: Access was denied.
fa: اجازه‌ی دسترسی داده نشد.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
fa: نمیتوان «%s» را نمایش داد، زیرا میزبان پیدا نشد.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
fa: بررسی کنید که املا و تنظیمات پروکسی درست باشند.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
fa: خطا: %s
    لطفاً نمایش دهنده دیگری انتخاب کنید و دوباره سعی کنید.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fa: Nemo نرم‌افزار آزاد است؛ شما میتوانید آنرا بازنشر کنید و/یا تحت پروانه عمومی GNU نشر شده توسط سازمان نرم‌افزار آزاد آنرا تغییر دهید؛ یا نگارش 2 این پروانه، یا (به انتخاب خودتان) هر نسخه جدیدتر.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fa: Nemo به این امید که به‌کار بیاید منتشر میشود، اما هیچ تضمینی ندارد؛ حتی بدون ضمانت ضمنی تجارت یا تناسب برای یک هدف خاص. برای جزئیات بیشتر پروانه عمومی GNU را ببینید.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
fa: شما باید همراه با Nemo یک رونوشت از پروانه عمومی GNU دریافت کرده باشید؛ اگر نکرده‌اید، برای بنیاد نرم‌افزار آزاد نگارش کنید، Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
fa: Nemo به شما اجازه میدهد فایل ها و پوشه ها را هم بر رایانه خود و هم درحالت آنلاین مرتب کنید.

en: There was an error displaying help: 
    %s
fa: هنگام نمایش راهنما خطایی رخ داد: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
fa: _فايل

note: name, stock id, label
en: _Edit
fa: _ويرايش

note: name, stock id, label
en: _View
fa: _نما

note: name, stock id, label
en: _Help
fa: _راهنما

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
fa: _بستن

note: tooltip
en: Close this folder
fa: بستن این پوشه

en: Prefere_nces
fa: _ترجیحات

en: Edit Nemo preferences
fa: ویرایش ترجیحات Nemo

en: Undo the last text change
fa: واگرد آخرین تغییرِ متن

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
fa: باز‌کردن _والد

en: Open the parent folder
fa: باز‌کردن پوشه‌ والد

note: tooltip
en: Stop loading the current location
fa: توقف بارگذاری مکان فعلی

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
fa: _بارگذاری مجدد

note: tooltip
en: Reload the current location
fa: _بارگذاری مجدد مکان فعلی

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
fa: _تمام موضوع‌ها

note: tooltip
en: Display Nemo help
fa: نمایشِ کمکِ Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
fa: _میانبر‌های‌ صفحه‌کلید

en: Display keyboard shortcuts
fa: نمایش میانبر‌های صفحه‌کلید

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
fa: _درباره

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
fa: نمایش امتیازات برای سازندگان Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
fa: _بزرگ‌نمایی

note: tooltip
en: Increase the view size
fa: افزایش اندازه‌ی نما

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
fa: _کوچک‌نمایی

note: tooltip
en: Decrease the view size
fa: کاهش اندازه‌ی نما

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
fa: اندا_زه‌ی عادی

note: tooltip
en: Use the normal view size
fa: استفاده از اندازه‌ی نمای عادی

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
fa: اتصال به _سرور...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
fa: اتصال به یک رایانه از راه‌دور و یا یک دیسک مشترک

note: tooltip
en: Open your personal folder
fa: باز کردن پوشه شخصی شما

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
fa: _رایانه

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fa: مرور همه دیسک ها و پوشه های محلی و از‌ راه‌ِدورِ دردسترس از این رایانه

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
fa: _شبکه

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
fa: مرور مکان های نشانک شده و شبکه محلی

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
fa: _قالب‌ها

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
fa: بازکردن پوشه‌ی قالب‌های شخصی شما

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
fa: _زباله‌دان

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
fa: بازکردن زباله‌دان شخصی شما

note: name, stock id, label
en: _Go
fa: _برو

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
fa: _نشانک‌ها

note: name, stock id, label
en: _Tabs
fa: _برگه‌ها

note: name, stock id, label
en: New _Window
fa: پنجره _جدید

en: Open another Nemo window for the displayed location
fa: بازکردن یک پنجره دیگرِ Nemo برای مکان نمایش داده شده

note: name, stock id, label
en: New _Tab
fa: برگه _جدید

en: Open another tab for the displayed location
fa: باز کردن یک برگه دیگر برای مکان نمایش‌ داده شده

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
fa: بستن _همه‌ی پنجره‌ها

en: Close all Navigation windows
fa: بستن تمام پنجره‌های مسیریابی

note: name, stock id, label
en: _Back
fa: _عقب

en: Go to the previous visited location
fa: رفتن به مکان مشاهده شده‌ی قبلی

note: name, stock id, label
en: _Forward
fa: _جلو

en: Go to the next visited location
fa: رفتن به مکان مشاهده شده‌ی بعدی

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
fa: فعالسازی _ورودی مکان

en: Switch between location entry and breadcrumbs
fa: جابه‌جایی میان ورودی مکان و خرده‌نان‌ها

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
fa: _رفتن به قاب دیگر

en: Move focus to the other pane in a split view window
fa: جابه‌جایی تمرکز به قابِ دیگر در پنجره‌ی نمای مجزا

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
fa: مکان _مشابه قاب دیگر

en: Go to the same location as in the extra pane
fa: رفتن به مکانِ مشابه با آنچه در قابِ اضافی است

en: Add a bookmark for the current location to this menu
fa: اضافه‌کردن نشانک برای مکان فعلی به این فهرست

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
fa: _ویرایش نشانک‌ها...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
fa: نمایش پنجره‌ای که امکان ویرایش نشانک‌ها را در این فهرست می‌دهد.

en: _Previous Tab
fa: _برگه قبلی

en: Activate previous tab
fa: فعال کردن برگه قبلی

en: _Next Tab
fa: _برگه بعدی

en: Activate next tab
fa: فعال کردن برگه بعدی

en: Move Tab _Left
fa: جابه‌جایی برگه به _چپ

en: Move current tab to left
fa: جابه‌جایی برگه‌ فعلی به چپ

en: Move Tab _Right
fa: جابه‌جایی برگه به _راست

en: Move current tab to right
fa: جابه‌جایی برگه فعلی به راست

en: Sidebar
fa: نوار کناری

en: Toolbar
fa: نوار ابزار

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
fa: نمایش فایل‌های _مخفی

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
fa: فعالسازی نمایش فایل‌های مخفی در پنجره فعلی

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
fa: _نوار ابزار اصلی

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
fa: تغییر نمایان بودن نوار ابزار اصلی این پنجره

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
fa: _نمایش نوار کناری

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
fa: تغییر ‌نمایان بودن قاب کناری پنجره

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
fa: _نوار وضعیت

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
fa: تغییر ‌نمایان بودن نوار وضعیت این پنجره

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
fa: نوارِ فهرست

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
fa: تغییر نمایان بودنِ پیش‌فرضِ نوارِ فهرستِ این پنجره

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
fa: _جستجوی پرونده‌ها...

note: tooltip
en: Search documents and folders
fa: جستجو اسناد و پوشه ها

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
fa: _قاب اضافه

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
fa: بازکردن یک نمای پوشه اضافی درکنارِ هم

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
fa: _نمایش تصاویرِ کوچک

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
fa: فعالسازی نمایش تصاویرِ کوچک در شاخه فعلی

en: Places
fa: مکان‌ها

en: Select Places as the default sidebar
fa: انتخاب مکان‌ها به عنوان نوار کناری پیش‌فرض

en: Tree
fa: درخت

en: Select Tree as the default sidebar
fa: انتخاب درخت به عنوان نوار کناری پیش‌فرض

en: Path Bar
fa: نوارِ مسیر

en: Always prefer the path bar
fa: همیشه نوارِ مسیر را ترجیح بده

en: Location Entry
fa: ورودی مکان

en: Always prefer the location entry
fa: همیشه ورودی مکان را ترجیح بده

en: Back history
fa: عقب رفتن در تاریخچه

en: Forward history
fa: جلو رفتن در تاریخچه

en: _Up
fa: _بالا

en: Go to parent folder
fa: رفتن به پوشه والِد

en: Go to home directory
fa: رفتن به شاخه خانه

en: Go to Computer
fa: رفتن به رایانه

en: Toggle Location Entry
fa: فعالسازی ورودی مکان

en: New folder
fa: پوشه جدید

en: Create a new folder
fa: ایجاد یک پوشه‌ی جدید

en: Open a terminal in the active folder
fa: بازکردن یک ترمینال در پوشه فعال

en: Icons
fa: نمادها

en: List
fa: لیست

en: Compact
fa: فشرده

en: Search
fa: جستجو

en: Show Thumbnails
fa: نمایش تصاویر کوچک

en: _Location
fa: _مکان

en: _New Tab
fa: _برگه جدید

en: _Close Tab
fa: _بستن برگه

en: No files found
fa: هیچ فایلی پیدا نشد

en: These files are on an Audio CD.
fa: این فایل ها روی یک CD صوتی هستند.

en: These files are on an Audio DVD.
fa: این فایل ها روی یک DVD صوتی هستند.

en: These files are on a Video DVD.
fa: این فایل ها روی یک DVD ویدیویی هستند.

en: These files are on a Video CD.
fa: این فایل ها روی یک CD ویدیویی هستند.

en: These files are on a Super Video CD.
fa: این فایل‌ها بر روی یک CD ویدیویی برتر (SVCD) هستند.

en: These files are on a Photo CD.
fa: این فایل ها روی یک CD عکس هستند.

en: These files are on a Picture CD.
fa: این فایل ها روی یک CD تصویر هستند.

en: The media contains digital photos.
fa: رسانه حاوی عکس‌های دیجیتال است.

en: These files are on a digital audio player.
fa: این فایل‌ها روی یک پخش کننده صوتی دیجیتال قرار دارند.

en: The media contains software.
fa: رسانه حاوی نرم‌افزار است.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
fa: رسانه به عنوان «%s» شناسایی شده است.

en: Open %s
fa: بازکردن %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
fa: بریدن متن انتخاب شده به کلیپ‌بورد

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
fa: رونوشتِ متن انتخاب شده به کلیپ‌بورد

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
fa: چسباندن متن ذخیره‌شده در کلیپ‌بورد

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
fa: انتخاب تمام متن داخلِ یک محدوده متن

en: Move _Up
fa: _انتقال به بالا

en: Move Dow_n
fa: _انتقال به پایین

en: Use De_fault
fa: _استفاده از پیش‌فرض

en: The name and icon of the file.
fa: نام و نماد فایل.

en: The size of the file.
fa: اندازه‌ی فایل.

en: The general type of the file.
fa: نوعِ عمومیِ فایل.

en: Detailed Type
fa: نوعِ باجزئیات

en: The specific type of the file.
fa: نوعِ خاصِ فایل.

en: The date the file was modified.
fa: تاریخی که فایل تغییر داده شده است.

en: Modified - Time
fa: تغییر یافته - زمان

en: Date Created
fa: تاریخ ایجاد

en: The date the file was created.
fa: تاریخی که فایل ایجاد شده است.

en: Created - Time
fa: ایجاد شده - زمان

en: Date Accessed
fa: تاریخ دسترسی

en: The date the file was accessed.
fa: تاریخی که از پرونده استفاده شده است.

en: Owner
fa: مالک

en: The owner of the file.
fa: مالک پرونده.

en: Group
fa: گروه

en: The group of the file.
fa: گروهِ فایل.

en: The permissions of the file.
fa: مجوز‌های فایل.

en: Octal Permissions
fa: مجوزهای هشت‌هشتی

en: The permissions of the file, in octal notation.
fa: مجوزهای فایل، در نشانه‌گذاری هشت‌هشتی.

en: MIME Type
fa: نوع MIME

en: The mime type of the file.
fa: نوع MIME فایل

en: SELinux Context
fa: مفادِ SELinux

en: The SELinux security context of the file.
fa: مفاد امنیتی SELinux برای فایل

en: The location of the file.
fa: مکان پرونده.

en: Trashed On
fa: دور انداخته در

en: Date when file was moved to the Trash
fa: تاریخی که پرونده به زباله‌دان انداخته شده

en: Original Location
fa: مکان اصلی

en: Original location of file before moved to the Trash
fa: مکان اصلی فایل پیش از انداختن در زباله‌دان

en: Hits
fa: برخورد‌ها

en: How many times the search string appeared in the file
fa: تعداد دفعاتی که رشته جستجو در فایل ظاهر شد

en: on the desktop
fa: بر میزکار

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
fa: نمی‌توانید حجم «%s» را به زباله‌دان منتقل کنید.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
fa: اگر میخواهید این حجم را جداسازی کنید، لطفا «جداسازی» را در فهرست فرعیِ حجم انتخاب کنید.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
fa: اگر میخواهید این حجم را پیاده کنید، لطفا «پیاده‌کردن حجم» را در فهرست فرعیِ حجم انتخاب کنید.

en: _Move Here
fa: _انتقال به اینجا

en: _Copy Here
fa: _رونوشت در این‌جا

en: _Link Here
fa: _پیوند به اینجا

en: Cancel
fa: لغو

en: This file cannot be mounted
fa: نمیتوان این فایل را سوار کرد

en: This file cannot be unmounted
fa: نمیتوان این فایل را پیاده کرد

en: This file cannot be ejected
fa: نمیتوان این فایل را جداسازی کرد

en: This file cannot be started
fa: نمیتوان این فایل را آغاز کرد

en: This file cannot be stopped
fa: نمیتوان این فایل را متوقف کرد

en: Slashes are not allowed in filenames
fa: استفاده از ممیز در نام پرونده‌ها مجاز نیست

en: File not found
fa: فایل یافت نشد

en: Toplevel files cannot be renamed
fa: نمی‌توان نام پرونده سطح بالا را تغییر داد

en: Unable to rename desktop icon
fa: نمیتوان نام نمادِ میزکار را تغییر داد

en: Unable to rename desktop file
fa: نمیتوان نام فایلِ میزکار را تغییر داد

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
fa: دیروز %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
fa: دیروز %-l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
fa: تنظیم مجوزها مجاز نیست

en: Not allowed to set owner
fa: تنظیم مالک مجاز نیست

en: Specified owner '%s' doesn't exist
fa: مالک تعیین‌شده «%s» وجود ندارد

en: Not allowed to set group
fa: تنظیم گروه مجاز نیست

en: Specified group '%s' doesn't exist
fa: گروه تعیین‌شده «%s» وجود ندارد

en: %'u folder | %'u folders
fa[0]: پوشه %'u
fa[1]: پوشه %'u

en: %'u file | %'u files
fa[0]: %'u فایل
fa[1]: %'u فایل

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
fa: ؟ مورد

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
fa: ؟ بایت

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Program
fa: برنامه

en: Audio
fa: صدا

en: Font
fa: فونت

en: Archive
fa: بایگانی

en: Markup
fa: نشانه‌گذاری

en: Text
fa: متن

en: Video
fa: ویدیو

en: Contacts
fa: مخاطبین

en: Calendar
fa: تقویم

en: Document
fa: سند

en: Presentation
fa: ارائه‌

en: Spreadsheet
fa: صفحه گسترده

en: Binary
fa: دودویی

en: Folder
fa: پوشه

en: link
fa: پیوند

en: link (broken)
fa: پیوند (خراب)

en: Name: %s
fa: نام: %s

en: Type: %s
fa: نوع: %s

en: %s item | %s items
fa[0]: %s مورد
fa[1]: %s مورد

en: Contains: %s
fa: حاوی: %s

en: Size: %s
fa: اندازه: %s

en: Accessed: %s
fa: دسترسی: %s

en: Modified: %s
fa: تغییر داده شده: %s

en: Created: %s
fa: ایجاد شده: %s

en: Location: %s
fa: موقعیت: %s

en: Merge folder "%s"?
fa: ادغام پوشه‌ی «%s»؟

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
fa: هنگام ادغام، پیش از جایگزینی هر پرونده‌ در پوشه که با پرونده‌های درحال رونوشت تداخل داشته باشد، درخواست تایید خواهد شد.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
fa: پوشه‌ای قدیمی با نام مشابه از قبل در «%s» وجود دارد.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
fa: پوشه جدیدتری با نام مشابه در «%s» وجود دارد.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
fa: پوشه دیگری با نام مشابه از قبل در «%s» وجود دارد.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
fa: جایگزین کردن آن تمام فایل‌های درون پوشه را پاک خواهد کرد.

en: Replace folder "%s"?
fa: جایگزینی پوشه «%s»؟

en: A folder with the same name already exists in "%s".
fa: یک پوشه‌ با نام مشابه هم‌اکنون در «%s» وجود دارد.

en: Replace file "%s"?
fa: جایگزینی فایل «%s»؟

en: Replacing it will overwrite its content.
fa: جایگزینی آن محتوایش را بازنویسی خواهد کرد.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
fa: فایلی قدیمی‌تر با نام مشابه هم‌اکنون در «%s» وجود دارد.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
fa: فایلی جدید‌تر با نام مشابه هم‌اکنون در «%s» وجود دارد.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
fa: فایل دیگری با نام مشابه هم‌اکنون در «%s» وجود دارد.

en: Original file
fa: فایل اصلی

en: Last modified:
fa: آخرین تغییر:

en: Replace with
fa: جایگزین کردن با

en: Merge
fa: ادغام

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
fa: _نام جدیدی برای مقصد انتخاب کنید

en: Reset
fa: بازنشانی

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
fa: اعمال این اقدام بر همه فایل ها

note: Add buttons
en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Skip
fa: _نادیده گرفتن

en: Re_name
fa: تغییر _نام

en: Replace
fa: جایگزین کردن

en: File conflict
fa: تعارض فایل

en: S_kip All
fa: _نادیده گرفتن همه

en: _Retry
fa: _تلاش مجدد

en: Delete _All
fa: حذف _همه

en: _Replace
fa: _جایگزین کردن

en: Replace _All
fa: جایگزین کردن _همه

en: _Merge
fa: _ادغام

en: Merge _All
fa: ادغام _همه

en: Copy _Anyway
fa: _درهرصورت رونوشت شود

en: %'d second | %'d seconds
fa[0]: %'d ثانیه
fa[1]: %'d ثانیه

en: %'d minute | %'d minutes
fa[0]: %'d دقیقه
fa[1]: %'d دقیقه

en: %'d hour | %'d hours
fa[0]: %'d ساعت
fa[1]: %'d ساعت

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
fa[0]: تقریبا %'d ساعت
fa[1]: تقریبا %'d ساعت

note: appended to new link file
en: Another link to %s
fa: پیوند دیگری به %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
fa: %'dاُمین پیوند به %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
fa: %'dاُمین پیوند به %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
fa: %'dاُمین پیوند به %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
fa: %'dاُمین پیوند به %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
fa:  (رونوشت)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
fa:  (یک رونوشت دیگر)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
fa: اُمین رونوشت)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
fa: اُمین رونوشت)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
fa: اُمین رونوشت)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
fa: اُمین رونوشت)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
fa: %s (رونوشت)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
fa: %s (یک رونوشت دیگر)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
fa: %s (%'dاُمین رونوشت)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
fa: %s (%'dاُمین رونوشت)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
fa: %s (%'dاُمین رونوشت)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
fa: %s (%'dاُمین رونوشت)%s

en: Error removing file: %s
fa: خطا در حذف فایل: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
fa[0]: در انتظار رونوشت یک فایل از '%1$s' به '%2$s'
fa[1]: در انتظار رونوشت فایل‌ها از '%1$s' به '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
fa[0]: در انتظار انتقال یک فایل از '%1$s' به '%2$s'
fa[1]: در انتظار انتقال فایل‌ها از '%1$s' به '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
fa[0]: در انتظار حذف همیشگی یک فایل از '%s'
fa[1]: در انتظار حذف همیشگی فایل‌ها از '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
fa[0]: در انتظار دورانداختن یک فایل در '%s'
fa[1]: در انتظار دورانداختن فایل‌ها در '%s'

en: Waiting to empty the trash
fa: در انتظار تخلیه زباله‌دان

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
fa[0]: در انتظار تکثیر یک فایل در '%s'
fa[1]: در انتظار تکثیر فایل‌ها در '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
fa: در انتظار تغییر مجوزهای فایل‌ها در '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
fa[0]: در انتظار پیوند یک فایل‌ از '%1$s' به '%2$s'
fa[1]: در انتظار پیوند فایل‌‌ها از '%1$s' به '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
fa: آیا مطمئنید میخواهید "%B" را به زباله‌دان منتقل کنید؟

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
fa[0]: آیا مطمئنید میخواهید %'d مورد انتخاب شده را به زباله‌دان انتقال دهید؟
fa[1]: آیا مطمئنید میخواهید %'d مورد انتخاب شده را به زباله‌دان انتقال دهید؟

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
fa: اگر بعدا نظرتان عوض شد، میتوانید موردی را از زباله‌دان بازگردانی کنید.

en: Move to _Trash
fa: انتقال به_زباله‌دان

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید «%B» را برای همیشه از زباله‌دان پاک کنید؟

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
fa[0]: آیا مطمئنید می‌خواهید %'d مورد انتخاب شده را برای همیشه از زباله‌دان حذف کنید؟
fa[1]: آیا مطمئنید می‌خواهید %'d مورد انتخاب شده را برای همیشه از زباله‌دان حذف کنید؟

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fa: اگر موردی را پاک کنید، برای همیشه از دست خواهد رفت.

en: Empty all items from Trash?
fa: تمام موارد از زباله‌دان تخلیه شوند؟

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fa: تمام موارد در زباله‌دان برای همیشه حذف خواهند شد.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید «%B» را برای همیشه حذف کنید؟

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
fa[0]: آیا مطمئنید می‌خواهید %'d مورد انتخاب شده را برای همیشه حذف کنید؟
fa[1]: آیا مطمئنید می‌خواهید %'d مورد انتخاب شده را برای همیشه حذف کنید؟

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
fa[0]: %'d فایل مانده برای حذف
fa[1]: %'d فایل مانده برای حذف

en: Deleting files
fa: در حال حذف فایل‌ها

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
fa[0]: %T باقی‌مانده
fa[1]: %T باقی‌مانده

en: Error while deleting.
fa: خطا هنگام حذف

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
fa: نمیتوان فایل های درون پوشه «%B» را حذف کرد زیرا شما مجوز مشاهده آنها را ندارید.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
fa: خطایی هنگام دریافت اطلاعات فایل‌ها در پوشه «%B» وجود داشت.

en: _Skip files
fa: _نادیده‌گرفتن فایل‌ها

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
fa: حذف «%B» ممکن نیست زیرا شما مجوز خواندنش را ندارید.

en: There was an error reading the folder "%B".
fa: خطایی هنگام خواندن پوشه «%B» وجود داشت.

en: Could not remove the folder %B.
fa: نمی‌توان پوشه %B را حذف کرد.

en: There was an error deleting %B.
fa: خطایی هنگام حذف %B وجود داشت.

en: Moving files to trash
fa: در حال انتقال فایل‌ها به زباله‌دان

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
fa[0]: %'d پرونده برای دورریختن باقی مانده است
fa[1]: %'d پرونده برای دورریختن باقی مانده است

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
fa: انداختن فایل به زباله‌دان ممکن نیست، آیا می‌خواهید آن را درجا حذف کنید؟

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
fa: انتقال فایل «%B» به زباله‌دان ممکن نیست.

en: Trashing Files
fa: درحال دورریختن فایل‌ها

en: Deleting Files
fa: درحال حذف فایل ها

en: Unable to eject %V
fa: نمیتوان %V را جداسازی کرد

en: Unable to unmount %V
fa: نمیتوان %V را پیاده کرد

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
fa: آیا میخواهید زباله‌دان را قبل از پیاده کردن خالی کنید؟

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
fa: برای بازیابی فضای خالی بر این حجم باید زباله‌دان خالی شود. تمام موارد به زباله‌دان انداخته شده بر این حجم برای همیشه از دست خواهند رفت.

en: Do _not Empty Trash
fa: زباله‌دان خالی ‌_نشود

en: Unable to mount %s
fa: نمی‌توان %s را سوار کرد

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
fa[0]: درحال آماده‌سازی برای رونوشت %'d پرونده (%S)
fa[1]: درحال آماده‌سازی برای رونوشت %'d پرونده (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
fa[0]: درحال آماده‌سازی برای انتقال %'d فایل (%S)
fa[1]: درحال آماده‌سازی برای انتقال %'d فایل (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
fa[0]: درحال آماده‌سازی برای حذف %'d فایل (%S)
fa[1]: درحال آماده‌سازی برای حذف %'d فایل (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
fa[0]: درحال آماده‌سازی برای دورریختن %'d فایل
fa[1]: درحال آماده‌سازی برای دورریختن %'d فایل

en: Error while copying.
fa: خطا هنگام رونوشت

en: Error while moving.
fa: خطا هنگام انتقال

en: Error while moving files to trash.
fa: خطا هنگام انتقال فایل‌ها به زباله‌دان

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
fa: نمی‌توان فایل‌های درون پوشه «%B» را مدیریت کرد، زیرا شما مجوز دیدن آنها را ندارید.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fa: نمی‌توان پوشه «%B» را مدیریت کرد، زیرا شما مجوز خواندن آنرا را ندارید.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fa: نمی‌توان پرونده «%B» را مدیریت کرد زیرا شما مجوز خواندن آنرا ندارید.

en: There was an error getting information about "%B".
fa: در هنگام دریافت اطلاعات درباره «%B» خطایی رخداد.

en: Error while copying to "%B".
fa: خطا هنگام رونوشت به «%B».

en: You do not have permissions to access the destination folder.
fa: شما اجازه دسترسی به پوشه مقصد را ندارید.

en: There was an error getting information about the destination.
fa: خطایی هنگام دریافت اطلاعات مقصد رخ داد

en: The destination is not a folder.
fa: مقصد یک پوشه نیست.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
fa: فضای کافی در مقصد وجود ندارد. سعی کنید با حذف فایل ها فضا ایجاد کنید.

en: %S more space is required to copy to the destination.
fa: برای رونوشت به مقصد %S فضای بیشتر مورد نیاز است.

en: The destination is read-only.
fa: مقصد فقط-خواندنی است.

en: Moving "%B" to "%B"
fa: انتقال «%B» به «%B»

en: Copying "%B" to "%B"
fa: رونوشت «%B» به «%B»

en: Duplicating "%B"
fa: در حال تکثیر «%B»

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
fa: درحال انتقال فایل %'d از %'d (در «%B») به «%B»

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
fa: درحال رونوشت فایل %'d از %'d (در «%B») به «%B»

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
fa: درحال تکثیر فایل %'d از %'d (در «%B»)

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
fa: درحال انتقال فایل %'d از %'d به «%B»

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
fa: درحال رونوشت فایل %'d از %'d به «%B»

en: Duplicating file %'d of %'d
fa: درحال تکثیر فایل %'d از %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
fa: %S از %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
fa[0]: %S از %S — %T باقی‌مانده (%S/ثانیه)
fa[1]: %S از %S — %T باقی‌مانده (%S/ثانیه)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
fa: پوشه «%B» را نمیتوان رونوشت کرد زیرا شما مجوزِ ایجاد آن در مقصد را ندارید.

en: There was an error creating the folder "%B".
fa: خطایی هنگام ایجاد پوشه «%B» وجود داشت.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
fa: نمیتوان فایل‌های درون پوشه «%B» را رونوشت کرد زیرا شما مجوز دیدن آنها را ندارید.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
fa: نمیتوان پوشه «%B» را رونوشت کرد زیرا شما مجوز خواندن آنرا را ندارید.

en: Error while moving "%B".
fa: خطایی هنگام انتقال «%B» رخ داد.

en: Could not remove the source folder.
fa: نمیتوان پوشه منبع را حذف کرد.

en: Error while copying "%B".
fa: خطا هنگام رونوشت از «%B»

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
fa: نمی‌توان پرونده‌های پوشه %F که هم اکنون وجود دارد را حذف کرد.

en: Could not remove the already existing file %F.
fa: نمی‌توان پرونده %F که هم اکنون وجود دارد را حذف کرد.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
fa: نمی‌توانید یک پوشه را به درون خودش منتقل کنید.

en: You cannot copy a folder into itself.
fa: نمی‌توانید یک پوشه را به درون خودش رونوشت کنید.

en: The destination folder is inside the source folder.
fa: پوشه مقصد درونِ پوشه مبدأ قرار دارد.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
fa: نمی‌توانید یک فایل را روی خودش جابجا کنید.

en: You cannot copy a file over itself.
fa: نمی‌توانید از یک فایل را روی خودش رونوشت کنید.

en: The source file would be overwritten by the destination.
fa: فایل منبع با مقصد بازنویسی می‌شود.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
fa: نمی‌توان فایلی که هم اکنون با نام مشابهی در %F وجود دارد را حذف کرد.

en: There was an error copying the file into %F.
fa: خطایی هنگام رونوشت فایل به %F وجود داشت.

en: Copying Files
fa: در حال رونوشت فایل‌ها

en: Preparing to Move to "%B"
fa: در حال آماده‌سازی برای برای انتقال به «%B»

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
fa[0]: در حال آماده‌سازی برای انتقال %'d فایل
fa[1]: در حال آماده‌سازی برای انتقال %'d فایل

en: There was an error moving the file into %F.
fa: خطایی هنگام انتقال فایل به %F وجود داشت.

en: Moving Files
fa: درحال انتقال فایل ها

en: Creating links in "%B"
fa: در حال ایجاد پیوندها در «%B»

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
fa[0]: در حال ایجاد پیوند به %'d فایل
fa[1]: در حال ایجاد پیوند به %'d فایل

en: Error while creating link to %B.
fa: خطا هنگام ایجاد پیوند به %B

en: Symbolic links only supported for local files
fa: پیوندهای نمادین تنها برای فایل‌های محلی پشتیبانی می‌شوند

en: The target doesn't support symbolic links.
fa: مقصد از پیوندهای نمادین پشتیبانی نمی‌کند.

en: There was an error creating the symlink in %F.
fa: خطایی هنگام ایجاد پیوند نمادین در %F وجود داشت

en: Setting permissions
fa: درحال تنظیم مجوزها

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
fa: پوشه بی‌نام

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
fa: سند بی‌نام

en: Error while creating directory %B.
fa: خطا هنگام ایجاد شاخه %B

en: Error while creating file %B.
fa: خطا هنگام ایجاد فایل %B

en: There was an error creating the directory in %F.
fa: خطایی هنگام ایجاد شاخه در %F وجود داشت.

en: Emptying Trash
fa: در حال خالی کردن زباله‌دان

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
fa: عدم توانایی در علامت‌زدن اجراگر به‌عنوان مورداعتماد (اجرایی)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
fa[0]: بازگردانی %d مورد به '%s'
fa[1]: بازگردانی %d مورد به '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
fa[0]: انتقال %d مورد به '%s'
fa[1]: انتقال %d مورد به '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
fa[0]: _واگرد انتقال %d مورد
fa[1]: _واگرد انتقال %d مورد

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
fa[0]: _انجام دوباره انتقال %d مورد
fa[1]: _انجام دوباره انتقال %d مورد

en: Move '%s' back to '%s'
fa: بازگرداندن '%s' به '%s'

en: Move '%s' to '%s'
fa: انتقال '%s' به '%s'

en: _Undo Move
fa: _واگرد انتقال

en: _Redo Move
fa: _انجام دوباره انتقال

en: _Undo Restore from Trash
fa: _واگرد بازیابی از زباله‌دان

en: _Redo Restore from Trash
fa: _انجام دوباره بازیابی از زباله‌دان

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
fa[0]: بازگرداندن %d مورد به زباله‌دان
fa[1]: بازگرداندن %d مورد به زباله‌دان

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
fa[0]: بازیابی %d مورد از زباله‌دان
fa[1]: بازیابی %d مورد از زباله‌دان

en: Move '%s' back to trash
fa: بازگرداندن '%s' به زباله‌دان

en: Restore '%s' from trash
fa: بازیابی '%s' از زباله‌دان

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
fa[0]: حذف %d مورد رونوشت شده
fa[1]: حذف %d مورد رونوشت شده

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
fa[0]: رونوشت %d مورد به '%s'
fa[1]: رونوشت %d مورد به '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
fa[0]: _واگرد رونوشت %d مورد
fa[1]: _واگرد رونوشت %d مورد

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
fa[0]: _انجام دوباره رونوشت %d مورد
fa[1]: _انجام دوباره رونوشت %d مورد

en: Delete '%s'
fa: حذف '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
fa: رونوشت '%s' به '%s'

en: _Undo Copy
fa: _واگرد رونوشت

en: _Redo Copy
fa: _انجام دوباره رونوشت

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
fa[0]: حذف %d مورد تکثیر شده
fa[1]: حذف %d مورد تکثیر شده

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
fa[0]: تکثیر %d مورد در '%s'
fa[1]: تکثیر %d مورد در '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
fa[0]: _واگرد تکثیر %d مورد
fa[1]: _واگرد تکثیر %d مورد

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
fa[0]: _انجام دوباره تکثیر %d مورد
fa[1]: _انجام دوباره تکثیر %d مورد

en: Duplicate '%s' in '%s'
fa: تکثیر '%s' در '%s'

en: _Undo Duplicate
fa: _واگرد تکثیر

en: _Redo Duplicate
fa: _انجام دوباره تکثیر

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
fa[0]: حذف پیوندها به %d مورد
fa[1]: حذف پیوندها به %d مورد

en: Create links to %d item | Create links to %d items
fa[0]: ایجاد پیوند به %d مورد
fa[1]: ایجاد پیوند به %d مورد

en: Delete link to '%s'
fa: حذف پیوند به '%s'

en: Create link to '%s'
fa: ایجاد پیوند به '%s'

en: _Undo Create Link
fa: _واگرد ایجاد پیوند

en: _Redo Create Link
fa: _انجام دوباره ایجاد پیوند

en: Create an empty file '%s'
fa: ساخت یک فایل خالی '%s'

en: _Undo Create Empty File
fa: _واگرد ساخت فایل خالی

en: _Redo Create Empty File
fa: _انجام دوباره ساخت فایل خالی

en: Create a new folder '%s'
fa: ایجاد یک پوشه جدید '%s'

en: _Undo Create Folder
fa: _واگرد ایجاد پوشه

en: _Redo Create Folder
fa: _انجام دوباره ایجاد پوشه

en: Create new file '%s' from template
fa: ایجاد فایل جدید '%s' از قالب‌

en: _Undo Create from Template
fa: _واگرد ایجاد از قالب

en: _Redo Create from Template
fa: _انجام دوباره ایجاد از قالب

en: Rename '%s' as '%s'
fa: تغییر نام '%s' به‌عنوان '%s'

en: _Undo Rename
fa: _واگرد تغییرنام

en: _Redo Rename
fa: _انجام دوباره تغییرنام

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
fa[0]: انتقال %d مورد به زباله‌دان
fa[1]: انتقال %d مورد به زباله‌دان

en: Restore '%s' to '%s'
fa: بازیابی '%s' به '%s'

en: Move '%s' to trash
fa: انتقال '%s' به زباله‌دان

en: _Undo Trash
fa: _واگرد دور انداختن

en: _Redo Trash
fa: _انجام دوباره دور انداختن

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
fa: بازیابی مجوزهای اصلیِ موارد ضمیمه شده در '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
fa: تنظیم مجوزهای موارد ضمیمه شده در «%s»

en: _Undo Change Permissions
fa: _واگردِ تغییر مجوزها

en: _Redo Change Permissions
fa: _انجام دوبارهٔ تغییر مجوزها

en: Restore original permissions of '%s'
fa: بازنشانی مجوزهای اصلی «%s»

en: Set permissions of '%s'
fa: تنظیم مجوزهای «%s»

en: Restore group of '%s' to '%s'
fa: بازنشانی گروه «%s» به «%s»

en: Set group of '%s' to '%s'
fa: تنظیم گروه «%s» به «%s»

en: _Undo Change Group
fa: _واگرد تغییر گروه

en: _Redo Change Group
fa: _انجام دوباره تغییر گروه

en: Restore owner of '%s' to '%s'
fa: بازگردانی مالکیت «%s» به «%s»

en: Set owner of '%s' to '%s'
fa: تنظیم مالک «%s» به «%s»

en: _Undo Change Owner
fa: _واگرد تغییر مالک

en: _Redo Change Owner
fa: _انجام دوباره تغییر مالک

en: Could not determine original location of "%s"
fa: نمی‌توان مکان اصلی «%s» را تعیین کرد

en: The item cannot be restored from trash
fa: این مورد را نمی‌توان از زباله‌دان بازگرداند

en: The selection rectangle
fa: مستطیلِ انتخاب

en: Could not forget association
fa: نمی‌توان وابستگی را فراموش کرد

en: Forget association
fa: فراموش کردن وابستگی

en: Valid executable.
fa: فایل‌اجرایی معتبر.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
fa: فایل اجراییِ معتبر نیست. فواصل در مسیر فایل باید با ممیز معکوس (\) برگردانده شوند.

note: the %s here is a file extension
en: %s document
fa: سند ⁨%s⁩

en: Open all files of type "%s" with
fa: بازکردن تمام فایل‌های نوعِ «%s» با

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
fa: برنامه ای را در لیست برای بازکردن %s و دیگر فایل ها از نوع «%s» انتخاب کنید

en: Custom application
fa: برنامه سفارشی

en: Executables
fa: فایل‌های اجرایی

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
fa: شما همچنین میتوانید یک فایل اجرایی سفارشی برای بازکردن این نوعِ فایل بنویسید یا انتخاب کنید. میتوانید از این دستور فقط یکبار استفاده کنید، یا آنرا به‌عنوان پیش‌فرض برای تمام فایل های از این نوع تنظیم کنید.

en: Enter a custom command...
fa: یک دستورِ سفارشی وارد کنید...

en: Add to list
fa: افزودن به لیست

en: Set as default
fa: تنظیم به‌عنوان پیش‌فرض

en: Reset to system defaults
fa: بازنشانی به پیش‌فرض‌های سیستم

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
fa: متاسفم، اما‌ شما نمی‌توانید دستورات را از یک پایگاه دوردست اجرا کنید.

en: This is disabled due to security considerations.
fa: این گزینه برای ملاحظات امنیتی غیرفعال شده است.

en: There was an error launching the application.
fa: در اجرای برنامه خطایی وجود داشت.

en: This drop target only supports local files.
fa: این محدوده‌ی رها کردن فقط از فایل های محلی پشتیبانی میکند.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
fa: برای بازکردن فایل‌های غیرمحلی آنها را به یک پوشه محلی رونوشت کرده و سپس آنها را دوباره بی‌اندازید.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
fa: برای باز‌کردن فایل‌های غیرمحلی آنها را در یک پوشه محلی رونوشت کنید و سپس دوباره آنها را رها کنید. فایل‌های محلی‌ای که رها کردید از قبل باز شده اند.

en: Details:
fa: جزئیات:

en: Preparing
fa: درحال آماده‌سازی

en: Search in "%s"
fa: جستجو در «%s»

en: Edit
fa: ویرایش

en: Undo Edit
fa: واگردِ ویرایش

en: Undo the edit
fa: واگردِ ویرایش

en: Redo Edit
fa: انجام دوباره‌ی ویرایش

en: Redo the edit
fa: انجام دوباره‌ی ویرایش

en: The text of the label.
fa: متنِ برچسب

en: Justification
fa: سطربندی

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
fa: قرارگیری سطر های متنِ برچسب متناسب با یکدیگر. این تاثیری بر قرارگیری برچسب درون فضای تخصیص یافته به‌آن ندارد. برای آن GtkMisc::xalign را ببینید.

en: Line wrap
fa: شکستن سطرها

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
fa: درصورت تنظیم، اگر سطرها خیلی عریض شوند می‌شکنند.

en: Cursor Position
fa: موقعیت نشانگرِ‌ماوس

en: The current position of the insertion cursor in chars.
fa: موقعیت فعلی مکان‌نمای درج در نویسه‌ها.

en: Selection Bound
fa: محدوده‌ی انتخاب

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
fa: موقعیت طرف دیگر انتخاب نسبت به مکان‌نما در نویسه.

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Input Methods
fa: روش‌های ورودی

en: Show more _details
fa: _نمایش جزئیات بیشتر

en: You can stop this operation by clicking cancel.
fa: می‌توانید با کلیک کردن روی انصراف، این عملیات را متوقف کنید.

en:  (invalid Unicode)
fa:  (یونی‌کد نامعتبر)

en: Create a new l_auncher here...
fa: ایجادِ ا_جراگرِ جدید در اینجا...

en: Create a new launcher in this folder
fa: ایجادِ اجراگرِ جدید در این پوشه

en: Jump to new workspace
fa: پَرش به فضای کاری جدید

en: Create a new workspace and activate it
fa: ایجاد فضای کاری جدید و فعال کردنِ آن

en: Remove workspace
fa: حذف فضای کاری

en: Remove the currently active workspace
fa: حذف فضای‌کاریِ فعالِ فعلی

en: Manage workspaces (Expo)
fa: مدیریت فضاهای کار (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
fa: Expo را برای افزودن، حذف، یا مرتب کردن فضاهای‌کاری باز کنید

en: Add Desklets
fa: افزودن رومیزی‌ها

en: Change Desktop _Background
fa: _تغییر پس‌زمینه میزکار

en: Change the Cinnamon desktop background
fa: _تغییر پس‌زمینه میزکار Cinnamon

en: Mount archive
fa: سوارکردن بایگانی

en: Mount %f to browse its contents
fa: برای مرور محتوای %f آنرا سوار کنید

en: Set as Wallpaper...
fa: تنظیم به‌عنوان کاغذ‌دیواری...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
fa: تنظیم عکس به‌عنوان کاغذدیواری میزکار Cinnamon شما

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Change the resolution
fa: تغییر دادن وضوح

en: Files
fa: فایل‌ها

en: Access and organize files
fa: دسترسی و سازماندهی فایل‌ها

en: Edit Bookmarks
fa: ویرایش نشانک‌ها

en: <b>_Bookmarks</b>
fa: <b>_نشانک‌ها</b>

en: <b>_Name</b>
fa: <b>_نام</b>

en: <b>_Location</b>
fa: <b>_مکان</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
fa: کوچک‌تر

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
fa: کوچک

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
fa: عادی‌

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
fa: بزرگ

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
fa: بزرگ‌تر

en: Vertical
fa: عمودی

en: Horizontal
fa: افقی

en: Current Monitor Layout
fa: چیدمان نمایشگر فعلی

en: Icon Size
fa: اندازه نماد

en: Layout
fa: چیدمان

en: Direction
fa: جهت

en: Sort items by
fa: چینش موارد با

en: Reset grid spacing
fa: بازنشانی فاصله‌گذاری توری

en: button
fa: دکمه

en: Adjust horizontal grid spacing
fa: تنظیم فاصله‌گذاری افقی توری

en: Adjust vertical grid spacing
fa: تنظیم فاصله‌گذاری عمودی توری

en: page0
fa: صفحه0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
fa: <b><big>نمادهای میزکار درحال حاضر برای این نمایشگر فعال نیستند.</big></b>

en: page1
fa: صفحه1

en: Desktop Layout
fa: چیدمان میزکار

en: No desktop icons
fa: بدون نمادهای میزکار

en: Show desktop icons on primary monitor only
fa: نشان دادن نماد‌های میزکار فقط بر نمایشگر اصلی

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
fa: نشان دادن نماد‌های میزکار فقط بر نمایشگر(های) غیرِ-اصلی

en: Show desktop icons on all monitors
fa: نشان دادن نماد‌های میزکار بر همه نمایشگرها

en: Desktop Icons
fa: نماد‌های میزکار

en: Mounted Drives
fa: درایو های سوار شده

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Show icons from missing monitors
fa: نمایش نماد‌ها از نمایشگرهای مفقود

en: Matching monospace font
fa: مطابق با فونت هم‌عرضِ

en: System monospace font
fa: فونت هم‌عرضِ سیستم

en: Normal font
fa: فونت عادی

en: Always
fa: همیشه

en: Local Files Only
fa: فقط فایل‌های محلی

en: Never
fa: هرگز

en: Decimal
fa: اعشاری

en: Decimal (long format)
fa: اعشاری (قالب‌بندی طولانی)

en: Binary (long format)
fa: دوتایی (قالب‌بندی طولانی)

en: By Name
fa: بر اساس نام

en: By Size
fa: بر اساس اندازه

en: By Type
fa: براساس نوع

en: By Detailed Type
fa: براساس نوع باجزئیات

en: By Modification Date
fa: بر اساس تاریخ تغییر

en: By Access Date
fa: بر اساس تاریخ دسترسی

en: By Trashed Date
fa: بر اساس تاریخ زباله‌شدن

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: File Management Preferences
fa: ترجیحاتِ مدیریتِ فایل‌

en: <b>Default View</b>
fa: <b>نمای پیش‌فرض</b>

en: View _new folders using:
fa: _نمایش پوشه‌های جدید با استفاده از:

en: _Inherit view type from parent
fa: _به ارث بردن نوعِ نمایش از والِد

en: _Arrange items:
fa: _چیدن موارد:

en: Sort _folders before files
fa: مرتب کردن _پوشه‌ها قبل از فایل‌ها

en: Sort _favorites before other files
fa: مرتب کردن _علاقه‌مندی‌ها قبل از دیگر فایل‌ها

en: <b>Icon View Defaults</b>
fa: <b>پیش‌فرض‌های نمای نماد‌ها</b>

en: Default _zoom level:
fa: _سطح بزرگنمایی پیش‌فرض:

en: _Text beside icons
fa: _متن کنار نماد‌ها

en: <b>Compact View Defaults</b>
fa: <b>پیش‌فرض‌های نمای فشرده</b>

en: _Default zoom level:
fa: _سطح بزرگنمایی پیش‌فرض:

en: A_ll columns have the same width
fa: _تمام ستون‌ها عرض مشابه داشته باشند

en: <b>List View Defaults</b>
fa: <b>پیش‌فرض‌های نمای لیست</b>

en: D_efault zoom level:
fa: _سطح بزرگ‌نمایی پیش‌فرض:

en: <b>Tree View Defaults</b>
fa: <b>پیش‌فرض‌های نمای درختی</b>

en: Show _only folders
fa: _فقط نمایش پوشه‌ها

en: Views
fa: نماها

en: <b>Behavior</b>
fa: <b>رفتار</b>

en: _Single click to open items
fa: تَک-کلیک برای بازکردن موارد

en: _Double click to open items
fa: _کلیک-دوتایی برای بازکردن موارد

en: Click on a file's name twice to rename it
fa: دوبار کلیک بر نامِ فایل برای تغییرنام آن

en: Open each _folder in its own window
fa: باز‌کردن هر _پوشه در پنجره‌ی خودش

en: Always start in dual-pane view
fa: همیشه در نمای دو قاب‌ای شروع کن

en: Ignore per-folder view preferences
fa: نادیده‌گرفتن ترجیحاتِ نمایشِ هر پوشه

en: Disable file operation queueing
fa: غیرفعال‌کردن صف‌بندی عملیات

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
fa: کلیک-دوتایی در محدوده خالی برای رفتن به پوشه والِد

en: <b>Executable Text Files</b>
fa: <b>فایل‌های متنی قابل اجرا</b>

en: _Run executable text files when they are opened
fa: _اجرای پرونده‌های متنی قابل اجرا در هنگام باز کردن آن‌ها

en: _View executable text files when they are opened
fa: _نمایش پرونده‌های متنی قابل اجرا هنگام باز کردن آن‌ها

en: _Ask each time
fa: _هربار پرسیده شود

en: <b>Trash</b>
fa: <b>زباله‌دان</b>

en: Ask before moving files to the Trash
fa: پرسش قبل از انتقال فایل‌ها به زباله‌دان

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
fa: _پرسش قبل از خالی‌کردن زباله‌دان یا حذف فایل ها

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
fa: شامل‌کردنِ یک فرمان حذف که زباله‌دان را نادیده می‌گیرد

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
fa: نادیده‌گرفتن زباله‌دان هنگامی که کلید Delete فشرده میشود

en: <b>Media Handling</b>
fa: <b>مدیریت رسانه</b>

en: Automatically open a folder for automounted media
fa: بازکردن خودکارِ یک پوشه برای رسانه‌‌های به‌طورِ‌-خودکار‌-سوار‌شده

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
fa: پرسش یا شروع/راه‌اندازی خودکارِ برنامه ها هنگامی که رسانه‌ها وارد میشوند

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
fa: بستن خودکارِ برگه، قاب، یا پنجره هنگامی که دستگاه پیاده یا جداسازی میشود

en: Detect content of media and suggest application to open
fa: تشخیص محتوای رسانه و پیشنهادِ برنامه برای بازکردن

en: <b>Bulk Rename</b>
fa: <b>تغییر‌نام توده</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
fa: دستور برای فراخواندن هنگام تغییر نام چندین مورد:

en: Behavior
fa: رفتار

en: <b>Icon Captions</b>
fa: <b>زیرنویس‌ نمادها</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
fa: ترتیب قرار گرفتن اطلاعات در زیر نام نماد را انتخاب کنید. اطلاعات بیشتری هنگام بزرگنمایی دیده خواهد شد.

en: <b>Date</b>
fa: <b>تاریخ</b>

en: _Format:
fa: _قالب‌بندی:

en: Style:
fa: سبک:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
fa: <b>عناوینِ پنجره ها و برگه ها</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
fa: _نمایش مسیر کامل در نوارهای عنوان و نوار‌های برگه

en: <b>File Size</b>
fa: <b>اندازه فایل</b>

en: _Prefixes:
fa: _پیشوند‌ها:

en: <b>File Properties</b>
fa: <b>ویژگی های فایل</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
fa: نمایش اجازه دسترسی پیشرفته در دیالوگِ ویژگی فایل

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
fa: <b>رونوشت/انتقال به فهرست</b>

en: List bookmarks in the menu
fa: لیست کردنِ نشانک ها در فهرست

en: List devices and network locations in the menu
fa: لیست‌کردن دستگاه ها و مکان های شبکه در فهرست

en: Display
fa: نمایش

en: <b>List Columns</b>
fa: <b>ستون های لیست</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
fa: ترتیب نمایش اطلاعات در نمای لیست را انتخاب کنید.

en: List Columns
fa: ستون‌های لیست

en: <b>Previewable Files</b>
fa: <b>فایل های قابل پیش‌نمایش</b>

en: Show _thumbnails:
fa: نمایشِ_تصاویرِ کوچک:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
fa: _به ارث بردن نمایش تصاویرِ کوچک از والِد

en: _Only for files smaller than:
fa: _فقط برای فایل‌های کوچکتر از:

en: <b>Folders</b>
fa: <b>پوشه‌ها</b>

en: Count _number of items:
fa: شمردن_تعداد موارد:

en: <b>Tooltips</b>
fa: <b>حباب‌های راهنمایی</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
fa: نمایش حباب‌های راهنمایی در نماهای نماد و فشرده

en: Show tooltips in list views
fa: نمایش حباب‌های راهنمایی در نمای لیست

en: Show tooltips on the desktop
fa: نمایش حباب‌های راهنمایی در میزکار

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
fa: <i>درحالت پیش‌فرض، حباب راهنمای پوشه‌ها شمار موارد، و فایل ها اندازه‌شان را نشان میدهد.
        اطلاعات اضافی را برای نمایش در حباب راهنما انتخاب کنید:</i>

en: Detailed file type
fa: نوعِ فایلِ باجزئیات

en: Modified date
fa: تاریخ تغییر

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Accessed date
fa: تاریخ دسترسی

en: File or folder location
fa: مکانِ فایل یا پوشه

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Visible Buttons
fa: دکمه های قابل‌رویت

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Up
fa: بالا

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Location entry toggle
fa: فعالسازی ورودی مکان

en: Open in terminal
fa: بازکردن در ترمینال

en: Icon view
fa: نمای نماد‌

en: List view
fa: نمای لیست

en: Compact view
fa: نمای فشرده

en: Visible Entries
fa: ورودی های قابل‌رویت

en: Selection
fa: انتخاب

en: Favorite
fa: علاقه‌مندی‌

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
fa: اقدامات و افزونه های قابل‌رویت را میتوان در برگه پلاگین ها پیکربندی کرد

en: Context Menus
fa: فهرست‌های زمینه

en: Plugins
fa: پلاگین ها

en: Search for files:
fa: جستوجو برای فایل‌ها:

en: Case sensitive
fa: حساس به بزرگی و کوچکی حروف

en: Search folders recursively
fa: گشتن پوشه ها به‌صورتِ بازگشتی

en: Search content:
fa: جستوجو محتوا:

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: New window
fa: پنجره‌ جدید

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
fa: بستن برگه یا پنجره

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
fa: بستن همه پنجره‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
fa: فعالسازی قابِ اضافی

[ctx: shortcut window]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
fa: نشانک‌گذاری مکان فعلی

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
fa: ویرایش نشانک‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Make link
fa: ایجادِ پیوند

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
fa: سنجاق‌کردن/برداشتنِ انتخاب

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fa: نمایش کمک

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fa: میانبرها

[ctx: shortcut window]
en: Opening
fa: در حال بازکردن

[ctx: shortcut window]
en: Open
fa: بازکردن

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
fa: بازکردن در برگه جدید

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
fa: بازکردن در پنجره جدید

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
fa: بازکردن مکانِ مورد (تنها فایل‌ها و جستوجوی اخیر)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
fa: برگه‌ها

[ctx: shortcut window]
en: New tab
fa: برگه جدید

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
fa: رفتن به برگه قبلی

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
fa: رفتن به برگه بعدی

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
fa: جا‌به‌جایی به برگه

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
fa: جابه‌جایی برگه به چپ

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
fa: جابه‌جایی برگه به راست

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fa: مسیریابی

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fa: عقب رفتن

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
fa: جلو رفتن

[ctx: shortcut window]
en: Go up
fa: بالا رفتن

[ctx: shortcut window]
en: Go down
fa: پایین رفتن

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
fa: رفتن به پوشه خانه

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
fa: فعالسازی ورودی مکان

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
fa: دو قابی

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
fa: رفتن به مکان قابِ دیگر

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
fa: متمرکز کردن قابِ دیگر

[ctx: shortcut window]
en: View
fa: نمایش

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fa: بزرگ کردن

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fa: کوچک کردن

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
fa: بازنشانی بزرگنمایی

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
fa: تازه‌سازیِ نما

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
fa: نمایش/مخفی‌کردنِ فایل های مخفی

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
fa: نمایش/مخفی‌کردنِ نوار کناری

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
fa: نمایش/مخفی‌کردنِ فهرست اقدام

[ctx: shortcut window]
en: List view
fa: نمای فهرستی

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
fa: نمای فشرده

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fa: ویرایش

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
fa: ایجاد پوشه

[ctx: shortcut window]
en: Rename
fa: تغییر نام

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
fa: انتقال به زباله‌دان

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
fa: حذف دائمی

[ctx: shortcut window]
en: Cut
fa: برش

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fa: رونوشت

[ctx: shortcut window]
en: Paste
fa: جایگذاری

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fa: انتخاب همه

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
fa: انتخاب معکوس

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
fa: انتخاب موارد منطبق

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fa: واگرد

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fa: انجام دوباره

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
fa: نمایش ویژگی‌های مورد

en: Add a submenu or a separator
fa: اضافه منو زیری و یا یک جداکننده

en: Icon
fa: آیکون

en: Label
fa: برچسب

en: Restore the original label
fa: بازگرداندن برچسب اولیه

en: Enabled
fa: فعال

en: Save
fa: ذخیره

en: Restore default layout
fa: بازگرداندن طرح اولیه

en: Nemo Actions Layout Editor
fa: ویرایشگر طرح اکشن های Nemo

en: No icon
fa: بدون آیکون

en: Use the original icon (if there is one)
fa: از آیکون اولیه استفاده کن (اگر وجود دارد)

en: Choose...
fa: انتخاب...

en: New submenu
fa: منو زیری جدید

en: New separator
fa: جداکننده جدید

en: The layout has changed. Save it?
fa: طرح عوض شده است. ذخیره شود؟

en: Unsaved changes
fa: تغییرات ذخیره نشده

en: Quit
fa: خروج
