linuxmint - en to fi translation catalogue (1353 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
fi: Tallennettu haku

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
fi: Nemo-toiminnon määritys

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
fi: Nemon hakuavustajan tarkkuus

en: No actions found
fi: Toimintoja ei löytynyt

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Edit layout
fi: Muokkaa asettelua

en: Nemo could not create the required folder "%s".
fi: Nemo ei kyennyt luomaan tarvittavaa kansiota "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
fi: Tee seuraava kansio ennen Nemon suorittamista tai aseta sellaiset oikeudet, että Nemo voi sen tehdä.

en: Error starting autorun program: %s
fi: Virhe käynnistettäessä automaattisesti käynnistettävää ohjelmaa: %s

en: Cannot find the autorun program
fi: Automaattisesti käynnistettävää ohjelmaa ei löydy

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
fi: <big><b>Virhe käynnistettäessä ohjelmaa automaattisesti</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
fi: <big><b>Tietoväline sisältää ohjelman, joka on tarkoitettu käynnistettäväksi automaattisesti. Haluatko käynnistää sen?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
fi: Ohjelma suoritetaan suoraan tietovälineeltä ”%s”. Älä koskaan käynnistä ohjelmia, joihin et luota.
    
    Ellet ole varma, paina Peru.

en: _Run
fi: _Suorita

en: _Customize
fi: _Mukauta

en: Adjust the desktop layout for this monitor
fi: Säädä tämän näytön pöytäasettelua

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
fi: Pöytä

en: No bookmarks defined
fi: Kirjanmerkkejä ei ole

en: Disable all
fi: Estä kaikki

en: Enable all
fi: Salli kaikki

en: Public FTP
fi: Julkinen FTP

en: FTP (with login)
fi: FTP (vaatii kirjautumisen)

en: Windows share
fi: Windows-jako

en: Secure WebDAV (HTTPS)
fi: Salattu WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
fi: Tuettujen yhdistämismenetelmien luetteloa ei voida ladata.
    Tarkista gvfs-asennus.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
fi: Kansiota "%s" palvelimella "%s" ei voi avata.

en: The server at "%s" cannot be found.
fi: Palvelinta ”%s” ei löytynyt.

en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

en: Please verify your user details.
fi: Tarkista käyttäjätietosi.

en: Continue
fi: Jatka

en: C_onnect
fi: Y_hdistä

note: set dialog properties
en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Server Details
fi: Palvelimen tiedot

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
fi: _Palvelin:

note: port
en: _Port:
fi: _Portti:

note: second row: type combobox
en: _Type:
fi: _Tyyppi:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
fi: Ja_ko:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
fi: _Kansio:

en: User Details
fi: Käyttäjän tiedot

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
fi: _Toimialueen nimi:

note: second row: username entry
en: _User name:
fi: _Käyttäjätunnus:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
fi: Sala_sana:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
fi: _Muista tämä salasana

en: Operation cancelled
fi: Toiminto peruttu

en: Print but do not open the URI
fi: Tulosta URI avaamatta sitä

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
fi: 
    
    Lisää ”yhdistä palvelimeen” -liitoskohta

en: Show the version of the program.
fi: Näytä ohjelman versio.

en: Quit Nemo Desktop.
fi: Sulje Nemo pöytä.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
fi: 
    
    Hallitse pöytää tiedostonhallinnalla

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
fi: T_yhjennä roskakori

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
fi: Järjestä automaattisesti

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
fi: Käänteinen järjestys

en: Smaller
fi: Pienempi

en: Small
fi: Pieni

en: Normal
fi: Normaali

en: Large
fi: Suuri

en: Larger
fi: Suurempi

en: _Vertical
fi: _Pystysuora

en: _Horizontal
fi: _Vaakasuora

en: Name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Date
fi: Päiväys

note: name, stock id, label
en: _Sort
fi: _Järjestä

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
fi: _Kuvakkeen koko

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
fi: Poista kaikki roskakorin sisältö

en: The desktop view encountered an error.
fi: Pöydän näkymässä tapahtui virhe.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
fi: Pöydän näkymässä tapahtui virhe käynnistettäessä.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
fi: Palauta kuvakkeiden alkuper_äiset koot

en: Restore Icon's Original Si_ze
fi: Palauta kuvakkeen alkuper_äinen koko

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
fi: Muuta kuvakkeen kokoa...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
fi: Tee valitusta kuvakkeen koosta muokattava

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
fi: Palauta jokaisen valitun kuvakkeen alkuperäinen koko

en: Comment
fi: Kommentti

en: URL
fi: Verkko-osoite

en: Description
fi: Kuvaus

en: Command
fi: Komento

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
fi: Nykyinen näytön asettelu (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
fi: Nykyinen näytön asettelu (%dx%d)

en: Desktop Settings
fi: Pöydän asetukset

en: Current Monitor Preferences
fi: Nykyiset näytön asetukset

en: Show global desktop settings
fi: Näytä pöydän asetukset

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen "%s" sisällön katselemiseen tarvittavia oikeuksia.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
fi: Kohdetta ”%s” ei löydy. Se on saatettu äskettäin poistaa.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” kaikkea sisältöä ei voitu näyttää: %s

en: The folder contents could not be displayed.
fi: Kansion sisältöä ei voida näyttää.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen ”%s” nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” ryhmää ei voitu vaihtaa: %s

en: The group could not be changed.
fi: Ryhmää ei voitu muuttaa.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” omistajaa ei voitu vaihtaa: %s

en: The owner could not be changed.
fi: Omistajaa ei voitu muuttaa.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” oikeuksia ei voitu muuttaa: %s

en: The permissions could not be changed.
fi: Käyttöoikeuksia ei voitu muuttaa.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” on jo käytössä tässä kansiossa. Valitse toinen nimi.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
fi: Kohdetta ”%s” ei ole tässä kansiossa. Ehkä se siirrettiin tai poistettiin juuri?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen ”%s” nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” ei käy, koska siinä on merkki ”/”. Käytä toista nimeä.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” ei kelpaa. Käytä toista nimeä.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” on liian pitkä. Käytä toista nimeä.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
fi: Kohdetta ”%s” ei voitu nimetä uudestaan nimelle ”%s”: %s

en: The item could not be renamed.
fi: Kohdetta ei voitu nimetä uudelleen.

en: Renaming "%s" to "%s".
fi: Nimetään kohde ”%s” kohteeksi ”%s”.

en: No extensions found
fi: Laajennuksia ei löytynyt

en: no information available
fi: tietoja ei ole saatavilla

en: Configure
fi: Määritä

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Extensions changed.  Restart required.
fi: Laajennukset vaihdettu. Käynnistys uudelleen vaaditaan.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
fi: Ei mitään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: by _Name
fi: _Nimen mukaan

en: Keep icons sorted by name in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä nimen mukaisessa järjestyksessä

en: by _Size
fi: _Koon mukaan

en: Keep icons sorted by size in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä koon mukaisessa järjestyksessä

en: by _Type
fi: tyypin_mukaan

en: Keep icons sorted by type in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä tyypin mukaisessa järjestyksessä

en: by _Detailed Type
fi: _tarkan tyypin mukaan

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä tarkan tyypin mukaisessa järjestyksessä

en: by Modification _Date
fi: muokkaus_päivän mukaan

en: Keep icons sorted by modification date in rows
fi: Pidä kuvakkeet lajiteltuina muokkauspäivän mukaan

en: by T_rash Time
fi: _roskakoriin siirron ajan mukaan

en: Keep icons sorted by trash time in rows
fi: Pidä kuvakkeet lajiteltuna roskakoriin siirron ajan mukaan riveittäin

en: _Organize Desktop by Name
fi: _Järjestä kohteet nimen mukaan

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
fi: Jä_rjestä

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
fi: _Järjestä nimen mukaan

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
fi: Sijoittele kuvakkeet niin, että ne mahtuvat paremmin ikkunaan ja välttävät päällekkäin olemista

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
fi: _Käänteinen järjestys

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
fi: Näytä kuvakkeet käänteisessä järjestyksessä

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
fi: _Pidä tasattuna

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
fi: Pidä kuvakkeet ruudukossa

en: _Manually
fi: _Manuaalisesti

en: Leave icons wherever they are dropped
fi: Jätä kuvakkeet sinne, mihin ne pudotetaan

en: By _Name
fi: _Nimen mukaan

en: By _Size
fi: Koon _mukaan

en: By _Type
fi: Tyypin _mukaan

en: By _Detailed Type
fi: _Tarkan tyypin mukaan

en: By Modification _Date
fi: Muokkaus_päivävän mukaan

en: By T_rash Time
fi: _Roskakoriin siirron ajan mukaan

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
fi: Kuvake

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
fi: _Kuvakkeet

en: The icon view encountered an error.
fi: Kuvakenäkymässä tapahtui virhe.

en: The icon view encountered an error while starting up.
fi: Kuvakenäkymän käynnistyksessä tapahtui virhe.

en: Display this location with the icon view.
fi: Näytä tämä sijainti kuvakenäkymässä.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
fi: Suppea

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
fi: _Suppea

en: The compact view encountered an error.
fi: Suppeassa näkymässä tapahtui virhe.

en: The compact view encountered an error while starting up.
fi: Suppean näkymän käynnistyksessä tapahtui virhe.

en: Display this location with the compact view.
fi: Näytä tämä sijainti suppeassa näkymässä.

en: Image Type
fi: Kuvatyyppi

en: %d pixel | %d pixels
fi[0]: %d pikseli
fi[1]: %d pikseliä

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Title
fi: Otsikko

en: Author
fi: Tekijä

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Created On
fi: Luotu

en: Created By
fi: Luonut

en: Disclaimer
fi: Vastuuvapaus

en: Warning
fi: Varoitus

en: Source
fi: Lähde

en: Camera Brand
fi: Kameran merkki

en: Camera Model
fi: Kameran malli

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
fi: Ottopäivä

en: Date Digitized
fi: Digitointipäivä

en: Date Modified
fi: Muokkauspäivä

en: Exposure Time
fi: Valotusaika

en: Aperture Value
fi: Aukon arvo

en: ISO Speed Rating
fi: ISO-nopeusluokka

en: Flash Fired
fi: Salama

en: Metering Mode
fi: Mittaustila

en: Exposure Program
fi: Valotusohjelma

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Location
fi: Sijainti

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Creator
fi: Luoja

en: Rating
fi: Luokitus

en: Failed to load image information
fi: Kuvatietojen lataaminen epäonnistui

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Image
fi: Kuva

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
fi: Toiminnot: Toiminto tiedostot voidaan lisätä tähän kansioon ja ilmestyvät valikkoon.

en: More info
fi: Lisätietoja

en: View a sample action file with documentation
fi: Katso näyte toiminto tiedosto dokumenttien kanssa

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
fi: Komentosarjat: Kaikki kansiossa olevat suoritettavat tiedostot ilmestyvät komentosarjat valikkoon.

en: View additional information about creating scripts
fi: Katso lisätietoa komentosarjojen luomisesta

en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

en: Use Default
fi: Käytä oletusta

en: Temporarily disable auto-sort
fi: Poista käytöstä automaattinen järjestely hetkellisesti

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
fi: Luettelo

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
fi: _Luettelo

en: The list view encountered an error.
fi: Luettelon listauksessa tapahtui virhe.

en: The list view encountered an error while starting up.
fi: Luetteloa käynnistettäessä tapahtui virhe.

en: Display this location with the list view.
fi: Näytä tämä sijainti luettelossa.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
fi[0]: Haluatko katsella yhtä sijaintia?
fi[1]: Haluatko katsella useita (%d) sijainteja?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
fi[0]: Tämä avaisi %d erillisen ikkunan.
fi[1]: Tämä avaisi %d erillistä ikkunaa.

en: --check cannot be used with other options.
fi: valitsinta --check ei voi käyttää muiden valitsinten kanssa.

en: --quit cannot be used with URIs.
fi: valitsinta --quit ei voi käyttää URIen kanssa.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
fi: valitsinta --geometry ei voi käyttää yhtä useamman URIn kanssa.

en: Perform a quick set of self-check tests.
fi: Suorita nopea itsetarkistusten sarja.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
fi: Luo käynnistyvä ikkuna annetun geometrian mukaisesti. Esimerkiksi: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
fi: MITTASUHTEET

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
fi: Luo Nemo-ikkunoita vain erikseen annetuille URIlle.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
fi: Huomiotta jätettävä argumentti - jätetty yhteensopivuussyistä.

en: Open URIs in tabs.
fi: Avaa URI-osoitteet välilehdissä.

en: Open URIs in an existing window.
fi: Avaa URI-osoitteet olemassa olevassa ikkunassa.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
fi: Korjaa käyttäjän pikkukuvien välimuisti, jos sinulla on ongelmia tiedostojen kuvissa.  Tämä suoritetaan pääkäyttäjänä

en: Quit Nemo.
fi: Sulje Nemo.

en: [URI...]
fi: [URI…]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
fi: 
    
    Selaa tiedostojärjestelmää tiedostonhallinnasta

en: Nemo's main menu is now hidden
fi: Nemon päävalikko on nyt piilotettu

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
fi: Olet määrittänyt päävalikon piilotettavaksi. Saat valikon takaisin seuraavalla tavalla:
    
    – Painamalla <Alt>-näppäintä
    – Painamalla hiiren oikealla painikkeella päätyökalurivin tyhjää aluetta
    – Painamalla hiiren oikealla painikkeella tilarivin tyhjää aluetta.
    
    Voit palauttaa valikon pysyvästi näkyviin valitsemalla tämän asetuksen uudelleen Näkymä-valikosta.

en: Don't show this message again.
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen.

en: The Link "%s" is Broken.
fi: Linkki ”%s” on rikki.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
fi: Linkki ”%s” on rikki. Haluatko siirtää sen roskakoriin?

en: This link cannot be used, because it has no target.
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska sillä ei ole kohdetta.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska kohdetta ”%s” ei ole olemassa.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
fi: Haluatko suorittaa tiedoston ”%s” vai nähdä sen sisällön?

en: "%s" is an executable text file.
fi: ”%s” on suoritettava tekstitiedosto.

en: Run in _Terminal
fi: Suorita _päätteessä

en: _Display
fi: _Näytä

en: Are you sure you want to open all files?
fi: Haluatko varmasti avata kaikki tiedostot?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
fi[0]: Tämä avaa %d erillisen välilehteä.
fi[1]: Tämä avaa %d erillistä välilehteä.

en: Open with
fi: Avaa ohjelmalla

en: Unknown file type
fi: Tuntematon tiedostotyyppi

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
fi: Tiedostotyypin "%s" ei ole liitetty yhtään  tunnettua ohjelmaa. Jos luotat tämän tiedoston alkuperään, ja omistat riittävät oikeudet, voit tehdä siitä suorittavan ohjelman ja käynnistää sen. Tai voit käyttää "Avaa ohjelmalla" valikkoa valitaksesi ohjelman tälle tiedostotyypille.

en: Make executable and run
fi: Tee suoritettavaksi ja suorita

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
fi: Tiedostolla "%s" ei ole tunnettuja siihen liittyviä ohjelmia. Käytä Avaa sovelluksella valintaa valitaksesi ohjelman sen avaamiseksi.

en: Choose a program
fi: Valitse ohjelma

en: Untrusted application launcher
fi: Ohjelman käynnistin ei ole luotettu

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
fi: Käynnistintä ”%s” ei ole määritelty luotettavaksi (ajettavaksi). Tuntemattomista lähteistä tulevien tiedostojen ajaminen ei ehkä ole turvallista.

en: _Launch Anyway
fi: _Käynnistä silti

en: Mark as _Trusted
fi: Merkitse luo_tetuksi

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
fi[0]: Tämä avaa %d erillisen sovelluksen.
fi[1]: Tämä avaa %d erillistä ohjelmaa.

en: Unable to mount location
fi: Sijaintia ei voi liittää

en: Unable to start location
fi: Sijaintia ei voi käynnistää

en: Opening "%s".
fi: ”%s” avautuu.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
fi[0]: Avataan %d kohde.
fi[1]: Avataan %d kohdetta.

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
fi: 
    
    Näytä avaa ohjelmalla dialogi, jossa annetaan URI, jolla käyttäjän sallitaan muuttaa oletus mimetype käsittelijää.

en: Devices
fi: Laitteet

en: Free space: %s
fi: Vapaa tila: %s

en: My Computer
fi: Oma tietokone

en: Open your personal folder
    %s
fi: Avaa oma kansiosi
    %s

en: Home
fi: Koti

en: Open the contents of your desktop in a folder
fi: Avaa pöydän sisältö kansiona

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Favorite files
fi: Suosikkitiedostot

en: Recent
fi: Viimeisimmät

en: Recent files
fi: Viimeisimmät tiedostot

en: Open the contents of the File System
    %s
fi: Näytä tiedostojärjestelmän sisältö
    %s

en: File System
fi: Järjestelmä

en: Trash
fi: Roskakori

en: Open the trash
fi: Avaa roskakori

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Mount and open %s (%s)
fi: Liitä ja avaa %s (%s)

en: Mount and open %s
fi: Liitä ja avaa %s

en: Network
fi: Verkko

en: Browse the contents of the network
fi: Selaa verkon sisältöä

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
fi: _Käynnistä

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
fi: _Pysäytä

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
fi: _Kytke virta

en: _Safely Remove Drive
fi: _Poista asema turvallisesti

en: _Connect Drive
fi: _Yhdistä asema

en: _Disconnect Drive
fi: _Katkaise yhteys asemaan

en: _Start Multi-disk Device
fi: _Käynnistä usean levyn asema

en: _Stop Multi-disk Device
fi: _Pysäytä usean levyn asema

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
fi: _Avaa aseman lukitus

en: _Lock Drive
fi: _Lukitse asema

en: Unable to start %s
fi: Kohteen %s käynnistäminen ei onnistunut

en: Unable to eject %s
fi: Ei voida poistaa %s

en: Unable to poll %s for media changes
fi: Asemaa %s ei voida tarkkailla muutosten varalta

en: Unable to stop %s
fi: Asemaa %s ei voi pysäyttää

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
fi: _Avaa

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
fi: Avaa uudessa _välilehdessä

en: Open in New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: Remove
fi: Poista

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
fi: _Liitä

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
fi: _Irrota

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
fi: Poista _media

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
fi: _Havaitse media

en: _Empty _Trash
fi: _Tyhjä _roskakori

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Unmount
fi: Poista liitos

en: Eject
fi: Poista media

en: Stop
fi: Pysäytä

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
fi[0]: %1$s toimenpide käynnissä. %2$d%% valmiina.
fi[1]: %1$s toimenpidettä käynnissä. %2$d%% valmiina.

en: File Operations
fi: Tiedostotoiminnot

en: All file operations have been successfully completed
fi: Kaikki tiedostotoiminnot suoritettu onnistuneesti

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
fi: Voit asettaa vain yhden oman kuvakkeen kerrallaan!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
fi: Pudota vain yksi asettaaksesi sen kuvakkeeksi.

en: The file that you dropped is not local.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole paikallinen.

en: You can only use local images as custom icons.
fi: Vain paikallisia tiedostoja voi käyttää omina kuvakkeina.

en: The file that you dropped is not an image.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole kuva.

en: _Name: | _Names:
fi[0]: _Nimi:
fi[1]: _Nimet:

en: Properties
fi: Asetukset

en: %s Properties
fi: %s - ominaisuudet

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
fi: tuntematon

en: Cancel Group Change?
fi: Haluatko perua ryhmän vaihdon?

en: Cancel Owner Change?
fi: Haluatko perua omistajan vaihdon?

en: nothing
fi: ei mitään

en: unreadable
fi: ei luettavissa

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
fi[0]: %1$s kohde (ja %2$s piilotettu)
fi[1]: %1$s kohdetta (ja %2$s piilotettu)

en: %1$s item | %1$s items
fi[0]: %1$s kohde
fi[1]: %1$s kohdetta

en: (some contents unreadable)
fi: (sisältö ei kokonaan luettavissa)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
fi: Sisältö:

en: Size:
fi: Koko:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
fi: käytetty

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
fi: vapaana

en: Total capacity:
fi: Kokonaistila:

en: Filesystem type:
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: Basic
fi: Perustiedot

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Link target:
fi: Linkin kohde:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Volume:
fi: Asema:

en: Accessed:
fi: Käytetty:

en: Created:
fi: Luotu:

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Free space:
fi: Tilaa vapaana:

en: _Read
fi: _Luku

en: _Write
fi: _Kirjoitus

en: E_xecute
fi: _Suoritus

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
fi: ei

en: list
fi: lista

en: read
fi: luku

en: create/delete
fi: luo/poista

en: write
fi: kirjoita

en: access
fi: pääsy

en: Access:
fi: Pääsyoikeudet:

en: Folder access:
fi: Kansion oikeudet:

en: File access:
fi: Tiedoston oikeudet:

en: List files only
fi: Vain tiedostolista

en: Access files
fi: Avaa tiedostoja

en: Create and delete files
fi: Luo ja poista tiedostoja

en: Read-only
fi: Vain luku

en: Read and write
fi: Luku ja kirjoitus

en: Special flags:
fi: Erikoisliput:

en: Set _user ID
fi: Käyttäjän _asettaminen (SUID)

en: Set gro_up ID
fi: _Ryhmän asettaminen (SGID)

en: _Owner:
fi: _Omistaja:

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: _Group:
fi: _Ryhmä:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Execute:
fi: Suorita:

en: Allow _executing file as program
fi: Salli tiedoston suoritus ohjelmana

en: Others:
fi: Muut:

en: Folder Permissions:
fi: Kansion oikeudet:

en: File Permissions:
fi: Tiedoston oikeudet:

en: Text view:
fi: Tekstinäkymä:

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
fi: Et ole kohteen omistaja, joten et voi muuttaa sen oikeuksia.

en: SELinux context:
fi: SELinux-konteksti:

en: Last changed:
fi: Viimeksi muutettu:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
fi: Toteuta oikeudet alikansioiden tiedostoille

en: The permissions of "%s" could not be determined.
fi: Kohteen ”%s” oikeuksia ei saatu selville.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
fi: Valitun tiedoston oikeudet eivät selvinneet.

en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: Help
fi: Ohje

en: Close
fi: Sulje

en: Creating Properties window.
fi: Ominaisuusikkuna avautuu.

en: There was an error displaying help.
fi: Ohjeen näyttämisessä tapahtui virhe.

en: Revert
fi: Kumoa

en: Not supported in this location
fi: Ei tuettu tässä paikassa

en: No scripts found
fi: Komentosarjoja ei löytynyt

en: Scripts
fi: Komentosarjat

en: Show Places
fi: Näytä sijainnit

en: Show Treeview
fi: Näytä puunäkymä

en: Hide the Sidebar (F9)
fi: Piilota sivupalkki (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
fi: Näytä sivupalkki (F9)

en: Adjust zoom level
fi: Säädä mittakaavaa

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
fi: Pikkukuvien välimuistista löytyi virhe.  Ongelman korjaaminen vaatii pääkäyttäjän oikeuksia.

en: Fix now
fi: Korjaa nyt

en: Dismiss
fi: Hylkää

en: Elevated Privileges
fi: Korotetut oikeudet

en: Restore Selected Items
fi: Palauta valitut kohteet

en: Restore selected items to their original position
fi: Palauta valitut kohteet niiden alkuperäisiin sijainteihin

en: Empty _Trash
fi: Tyhjennä _roskakori

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
fi: ”%s” siirretään jos annat ”liitä”-komennon

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
fi: ”%s” kopioidaan, jos annat ”liitä”-komennon

en: There is nothing on the clipboard to paste.
fi: Leikepöydällä ei ole mitään liitettävää.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
fi: Luo uusi _kansio

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
fi: _Leikkaa

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
fi: _Kopioi

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
fi: _Liitä hakemistoon

en: P_in
fi: Kii_nnitä

en: Unp_in
fi: Irr_ota

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
fi: _Poista

en: Computer
fi: Tietokone

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
fi[0]: Tämä avaa %'d erillisen välilehden.
fi[1]: Tämä avaa %'d erillistä välilehteä.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
fi[0]: Tämä avaa %'d erillisen ikkunan.
fi[1]: Tämä avaa %'d erillistä ikkunaa.

en: Select Items Matching
fi: Valitse täsmäävät kohteet

en: _Pattern:
fi: _Hakulauseke:

en: Examples:
fi: Esimerkkejä:

note: Reset to default info
en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

note: Reset to default info
en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo last undone action
fi: Tee uudelleen viimeisin kumottu toiminto

en: Content View
fi: Suppea

en: View of the current folder
fi: Nykyisen kansion näkymä

en: "%s" selected
fi: ”%s” valittu

en: %'d folder selected | %'d folders selected
fi[0]: %'d kansio valittu
fi[1]: %'d kansiota valittu

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
fi[0]:  (sisältää %'d kohteen)
fi[1]:  (sisältää %'d kohdetta)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
fi[0]:  (sisältävät yhteensä %'d kohteen)
fi[1]:  (sisältävät yhteensä %'d kohdetta)

en: %'d item selected | %'d items selected
fi[0]: %'d kohde valittu
fi[1]: %'d kohdetta valittu

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
fi[0]: %'d muu kohde valittu
fi[1]: %'d muuta kohdetta valittu

en: %'u item | %'u items
fi[0]: %'u kohde
fi[1]: %'u kohdetta

en: %s, Free space: %s
fi: %s, tilaa vapaana: %s

en: Open With %s
fi: Avaa sovelluksella %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
fi[0]: Käytä ohjelmaa ”%s” valitun kohteen avaamiseen
fi[1]: Käytä ohjelmaa ”%s” valittujen kohteiden avaamiseen

en: Run "%s" on any selected items
fi: Aja ohjelma ”%s” valituilla kohteilla

en: Create a new document from template "%s"
fi: Luo uusi asiakirja käyttäen mallia "%s"

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
fi[0]: %'d valittu kohde siirretään, jos valitset "Liitä" komennon
fi[1]: %'d valittua kohdetta %s siirretään, jos valitset "Liitä" komennon

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
fi[0]: %'d valittu kohde kopioidaan, jos valitset "Liitä" komennon
fi[1]: %'d valittua kohdetta %s kopioidaan, jos valitset "Liitä" komennon

en: Select Target Folder For Move
fi: Valitse kansio, johon siirretään

en: Select Target Folder For Copy
fi: Valitse kansio, johon kopioidaan

en: Unable to unmount location
fi: Sijaintia ei voida irrottaa

en: Unable to eject location
fi: Ei voida poistaa

en: Unable to stop drive
fi: Asemaa ei voi pysäyttää

en: Connect to Server %s
fi: Yhdistä palvelimeen %s

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: Link _name:
fi: Linkin _nimi:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
fi: Luo uusi _asiakirja

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
fi: Avaa sovell_uksella

en: Choose a program with which to open the selected item
fi: Valitse sovellus, jolla valittu kohde avataan

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
fi: Katsele tai muokkaa jokaisen valitun kohteen ominaisuuksia

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä kansio tähän kansioon

note: name, stock id, label
en: No templates installed
fi: Asiakirjamalleja ei ole asennettu

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
fi: _Tyhjä asiakirja

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä asiakirja tähän kansioon

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
fi: Avaa valittu kohde tässä ikkunassa

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
fi: Avaa ikkunassa

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
fi: Avaa jokainen valittu kohde ikkunassa

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
fi: Avaa kukin valittu kohde uudessa välilehdessä

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
fi: Avaa päätteessä

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
fi: Avaa pääte tässä kansiossa

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
fi: Avaa pääkäyttäjänä

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
fi: Avaa kansio pääkäyttäjän oikeuksilla

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
fi: Seuraa linkkiä

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
fi: Siirry tiedostoon, johon tämä symbolinen linkki osoittaa

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
fi: Avaa tiedoston sisältävä kansio

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
fi: Siirry valittujen tiedostojen tallennus kansioon

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
fi: Muu _sovellus...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
fi: Valitse muu sovellus, jolla valittu kohde avataan

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
fi: Avaa muussa _sovelluksessa...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
fi: Valmistele valittujen tiedostojen siirtoa ”liitä”-komennolla

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
fi: Valmistele valittujen tiedostojen kopiointia ”liitä”-komennolla

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
fi: _Liitä

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
fi: Siirrä tai kopioi viimeksi ”leikkaa”- tai ”kopioi”-komennolla valitut tiedostot

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
fi: Siirrä tai kopioi viimeksi ”leikkaa”- tai ”kopioi”-komennolla valitut tiedostot valittuun kansioon

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
fi: Ko_pioi kohteeseen

note: name, stock id, label
en: M_ove to
fi: S_iirrä kohteeseen

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

note: tooltip
en: Select all items in this window
fi: Valitse tämän ikkunan kaikki kohteet

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
fi: Valitse _hakusanalla...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
fi: Valitsee tästä ikkunasta kohteet, jotka vastaavat antamaasi hakusanaan

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
fi: _Käänteinen valinta

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
fi: Valitse kaikki ne kohteet, jotka eivät ole nyt valittuina

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
fi: _Monista

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
fi: Monista valitut kohteet

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
fi[0]: T_ee linkki
fi[1]: T_ee linkit

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
fi: Luo symbolinen linkki jokaiselle valitulle kohteelle

note: tooltip
en: Rename selected item
fi: Nimeä valittu kohde uudelleen

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
fi: Siirrä jokainen valittu kohde roskakoriin

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
fi: Poista jokainen valittu kohde siirtämättä roskakoriin

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
fi: _Palauta

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
fi: _Kumoa

note: tooltip
en: Undo the last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

note: tooltip
en: Redo the last undone action
fi: Toista viimeksi kumottu toiminto

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
fi: Palauta näkymän _oletukset

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
fi: Palauta kohteiden järjestys ja mittakaava tämän näkymän asetusten mukaisiksi

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
fi: Yhdistä tähän palvelimeen

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
fi: Muodosta pysyvä yhteys tähän palvelimeen

note: tooltip
en: Mount the selected volume
fi: Liitä valittu taltio

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
fi: Irrota valittu asema

note: tooltip
en: Eject the selected volume
fi: Poista valittu levy asemasta

note: tooltip
en: Start the selected volume
fi: Käynnistä valittu taltio

note: tooltip
en: Stop the selected volume
fi: Pysäytä valittu taltio

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
fi: Tunnista media valitussa asemassa

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
fi: Liitä avoimeen kansioon liittyvä osio

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
fi: Irrota avoimeen kansioon liittyvä osio

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
fi: Poista avoimeen kansioon liittyvä levy

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
fi: Käynnistä avoimeen kansioon liittyvän taltio

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
fi: Pysäytä avoimeen kansioon liittyvä taltio

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
fi: Avaa tiedosto ja sulje ikkuna

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
fi: Avaa tämä kansio selausikkunassa

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
fi: Avaa tämä kansio uudessa välilehdessä

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
fi: Valmistele tämän kansion siirtoa ”liitä”-komennolla

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
fi: Valmistele tämän kansion kopiointia ”liitä”-komennolla

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
fi: Siirrä tai kopioi viimeisimmäksi ”leikkaa”- tai ”kopioi”-komennolla valitut tiedostot tähän kansioon

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
fi: Siirrä tämä kansio roskakoriin

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
fi: Poista tämä kansio siirtämättä roskakoriin

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
fi: Liitä tähän kansioon liittyvä taltio

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
fi: Irrota tähän kansioon liittyvä taltio

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
fi: Poista asemasta tähän kansioon liittyvä levy

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
fi: Käynnistä tähän kansioon liittyvä taltio

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
fi: Pysäytä tähän kansioon liittyvä taltio

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
fi: Näytä tai muokkaa tämän kansion ominaisuuksia

note: name, stock id, label
en: _Other pane
fi: _Toinen paneeli

en: Copy the current selection to the other pane in the window
fi: Kopioi valitut toiseen paneeliin

en: Move the current selection to the other pane in the window
fi: Siirrä valitut toiseen paneeliin

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
fi: _Koti

en: Copy the current selection to the home folder
fi: Kopioi valitut kohteet kotikansioon

en: Move the current selection to the home folder
fi: Siirrä valitut kohteet kotikansioon

note: name, stock id, label
en: _Desktop
fi: _Pöytä

en: Copy the current selection to the desktop
fi: Kopioi valitut kohteet pöydälle

en: Move the current selection to the desktop
fi: Siirrä valitut kohteet pöydälle

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Browse for a folder to move the selection to
fi: Selaa valitaksesi kansion, jonne valinta siirretään

en: Browse for a folder to copy the selection to
fi: Selaa valitaksesi kansion, jonne valinta kopioidaan

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
fi: Kiinnitä valittu tiedosto, jotta se aina näkyy tämän sijainnin tiedostoluettelon yläosassa

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
fi: Irrota valittu tiedosto tämän sijainnin tiedostoluettelon yläosasta

en: Add to favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Add the selected file to your favorites
fi: Lisää valittu tiedosto suosikkeihin

en: Remove from favorites
fi: Poista suosikeista

en: Remove the selected file from your favorites
fi: Poista valittu tiedosto suosikeista

en: Run scripts
fi: Suorita komentosarjoja

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
fi: Komento_sarjat

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
fi: Siirrä avoin kansio roskakorista kohteeseen ”%s”

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
fi[0]: Siirrä valittu kansio roskakorista kohteeseen ”%s”
fi[1]: Siirrä valitut kansiot roskakorista kohteeseen ”%s”

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
fi[0]: Siirrä valittu kansio pois roskakorista
fi[1]: Siirrä valitut kansiot pois roskakorista

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
fi[0]: Siirrä valittu tiedosto roskakorista kohteeseen ”%s”
fi[1]: Siirrä valitut tiedostot roskakorista kohteeseen ”%s”

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
fi[0]: Siirrä valittu tiedosto roskakorista kohteeseen
fi[1]: Siirrä valitut tiedostot roskakorista kohteeseen

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
fi[0]: Siirrä valittu kohde roskakorista kohteeseen ”%s”
fi[1]: Siirrä valitut kohteet roskakorista kohteeseen ”%s”

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
fi[0]: Siirrä valittu kohde roskakorista kohteeseen
fi[1]: Siirrä valitut kohteet roskakorista kohteeseen

en: Start the selected drive
fi: Käynnistä valittu asema

en: Connect to the selected drive
fi: Yhdistä valittuun asemaan

en: _Start Multi-disk Drive
fi: _Käynnistä usean levyn asema

en: Start the selected multi-disk drive
fi: Käynnistä valittu usean levyn asema

en: U_nlock Drive
fi: Avaa _aseman lukitus

en: Unlock the selected drive
fi: Avaa valitun aseman lukitus

en: Stop the selected drive
fi: Pysäytä valittu asema

en: Safely remove the selected drive
fi: Poista valittu asema turvallisesti

en: _Disconnect
fi: _Katkaise yhteys

en: Disconnect the selected drive
fi: Katkaise yhteys valittuun asemaan

en: _Stop Multi-disk Drive
fi: _Pysäytä usean levyn asema

en: Stop the selected multi-disk drive
fi: Pysäytä valittu usean levyn asema

en: Lock the selected drive
fi: Lukitse valittu asema

en: Start the drive associated with the open folder
fi: Käynnistä avoimeen kansioon yhdistetty asema

en: Connect to the drive associated with the open folder
fi: Yhdistä asema avoimeen kansioon

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
fi: Käynnistä avoimeen kansioon liittyvä monen levyn asema

en: Unlock the drive associated with the open folder
fi: Avaa avoimeen kansioon liittyvän aseman lukitus

en: _Stop the drive associated with the open folder
fi: _Pysäytä avoimeen kansioon liittyvä asema

en: Safely remove the drive associated with the open folder
fi: Sammuta avoimeen kansioon liittyvä asema turvallisesti

en: Disconnect the drive associated with the open folder
fi: Katkaise yhteys avoimeen kansioon liittyvään asemaan

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
fi: Pysäytä avoimeen kansioon liittyvä monen levyn asema

en: Lock the drive associated with the open folder
fi: Lukitse avoimeen kansioon liittyvä osio

en: _Delete Permanently
fi: P_oista pysyvästi

en: Delete the open folder permanently
fi: Poista avoin kansio pysyvästi

en: Move the open folder to the Trash
fi: Siirrä avoin kansio roskakoriin

en: _Open With %s
fi: _Avaa sovelluksella %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
fi[0]: Avaa %'d uudessa _ikkunassa
fi[1]: Avaa %'d uudessa _ikkunassa

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
fi[0]: Avaa %'d uudessa _välilehdessä
fi[1]: Avaa %'d uudessa _välilehdessä

en: Delete all selected items permanently
fi: Poista kaikki valitut kohteet pysyvästi

en: Remo_ve from Recent
fi: P_oista viimeisimmistä

en: Remove each selected item from the recently used list
fi: Poista jokainen valittu kohde viimeksi käytettyjen luettelosta

en: View or modify the properties of the open folder
fi: Katsele tai muokkaa avatun kansion ominaisuuksia

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
fi: Linkki kohteeseen %s

en: Drag and drop is not supported.
fi: Raahaa ja pudota -toimintoa ei tueta.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
fi: Raahaa ja pudota -toimintoa tuetaan vain paikallisissa tiedostojärjestelmissä.

en: An invalid drag type was used.
fi: Raahaustyyppi oli väärä.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
fi: raahattu teksti.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
fi: raahattu data

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
fi: Haluatko, että kaikki kohteettomat kirjanmerkit poistetaan?

en: The location "%s" does not exist.
fi: Sijaintia ”%s” ei ole olemassa.

en: Bookmark for Nonexistent Location
fi: Olemattomaan sijaintiin viittaava kirjanmerkki

en: Go to the location specified by this bookmark
fi: Siirry tämän kirjanmerkin osoittamaan sijaintiin

en: %s - File Browser
fi: %s - tiedostoselain

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Could not display "%s".
fi: Kohdetta ”%s” ei voi näyttää.

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
fi: Nemoon ei ole asennettu katselijaa, joka kykenee näyttämään kansion.

en: The location is not a folder.
fi: Sijainti ei ole kansio.

en: Could not find "%s".
fi: Kohdetta ”%s” ei löytynyt.

en: Please check the spelling and try again.
fi: Tarkasta oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
fi: Nemo ei voi käsitellä "%s" sijainteja.

en: Nemo cannot handle this kind of location.
fi: Nemo ei voi käsitellä tämänkaltaista sijaintia.

en: Unable to mount the location.
fi: Sijaintia ei voi liittää.

en: Access was denied.
fi: Käyttö estetty.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
fi: Kohdetta ”%s” ei voitu näyttää, koska verkkonimeä ei löydy.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
fi: Varmista, että kirjoitit oikein ja että välityspalvelinasetukset ovat kunnossa.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
fi: Virhe: %s
    Valitse toinen katselin ja yritä uudelleen.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Nemo on vapaa ohjelmisto; voit levittää sitä ja/tai muokata sitä Free Software Foundationin julkaiseman GNU GPL -lisenssin version 2 tai myöhemmän alaisena.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Nemoa levitetään siinä toivossa että siitä on apua, mutta ilman mitään takuuta; ei myöskään epäsuoraa takuta kaupattavuudesta tai tiettyyn tavoitteeseen sopivuudesta. GNU GPL -lisenssistä saat lisätietoja.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
fi: Nemon mukana sinun olisi tullut saada kopio GNU GPL-lisenssistä; mikäli näin ei ole tapahtunut, kirjoita Free Software Foundationille osoitteeseen 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
fi: Nemolla voit järjestää tiedostot, sekä kansiot tietokoneella että verkossa.

en: There was an error displaying help: 
    %s
fi: Virhe ohjetta näyttäessä: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
fi: _Tiedosto

note: name, stock id, label
en: _Edit
fi: _Muokkaa

note: name, stock id, label
en: _View
fi: _Näytä

note: name, stock id, label
en: _Help
fi: _Ohje

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
fi: _Sulje

note: tooltip
en: Close this folder
fi: Sulje tämä kansio

en: Prefere_nces
fi: A_setukset

en: Edit Nemo preferences
fi: Muokkaa Nemon asetuksia

en: Undo the last text change
fi: Kumoa viimeisin tekstin muutos

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
fi: Avaa _yläkansio

en: Open the parent folder
fi: Avaa yläkansio

note: tooltip
en: Stop loading the current location
fi: Keskeytä nykyisen sijainnin lataus

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
fi: Pä_ivitä

note: tooltip
en: Reload the current location
fi: Päivitä sijainnin sisältö

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
fi: _Kaikki aiheet

note: tooltip
en: Display Nemo help
fi: Näytä Nemon ohje

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: Display keyboard shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
fi: Tietoj_a

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
fi: Nemon kehittämiseen osallistuneet henkilöt

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
fi: _Suurempi

note: tooltip
en: Increase the view size
fi: Kasvata näkymän kokoa

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
fi: _Pienempi

note: tooltip
en: Decrease the view size
fi: Pienennä näkymän kokoa

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
fi: _Normaali koko

note: tooltip
en: Use the normal view size
fi: Käytä näkymän oletuskokoa

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
fi: _Yhdistä palvelimeen...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
fi: Yhdistä etätietokoneeseen tai jaettuun levyyn

note: tooltip
en: Open your personal folder
fi: Avaa oma kansiosi

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
fi: _Tietokone

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fi: Selaa kaikkia paikallisia ja etälevyjä, sekä paikallisia ja etähakemistoja joihin on pääsy tältä koneelta

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
fi: _Verkko

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
fi: Selaa kirjanmerkittyjä ja paikallisia verkkosijainteja

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
fi: M_allit

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
fi: Avaa asiakirjamallit kansiosi

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
fi: _Roskakori

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
fi: Avaa oma roskakorisi

note: name, stock id, label
en: _Go
fi: _Siirry

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

note: name, stock id, label
en: _Tabs
fi: _Välilehdet

note: name, stock id, label
en: New _Window
fi: _Uusi ikkuna

en: Open another Nemo window for the displayed location
fi: Avaa nykyinen sijainti uudessa ikkunassa

note: name, stock id, label
en: New _Tab
fi: Uusi _välilehti

en: Open another tab for the displayed location
fi: Avaa nykyinen sijainti toisessa välilehdessä

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
fi: Sulje _kaikki ikkunat

en: Close all Navigation windows
fi: Sulje kaikki navigointi-ikkunat

note: name, stock id, label
en: _Back
fi: _Takaisin

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry edelliseen sijaintiin

note: name, stock id, label
en: _Forward
fi: _Seuraava

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavaan sijaintiin

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
fi: Vaihda _sijainnin merkintätapaa

en: Switch between location entry and breadcrumbs
fi: Vaihda sijainnin merkinnän ja navigointinäppäimien välillä

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
fi: _Vaihda toiseen paneeliin

en: Move focus to the other pane in a split view window
fi: Siirrä kohdistus toiseen kansionäkymään jaetussa näkymässä

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
fi: Sa_ma paikka näkymässä vierekkäin

en: Go to the same location as in the extra pane
fi: Siirry samaan paikkaan kuin vierekkäinen ruudu

en: Add a bookmark for the current location to this menu
fi: Lisää nykyisen sijainnin kirjanmerkki tähän valikkoon

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
fi: _Muokkaa kirjanmerkkejä...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
fi: Näytä ikkuna, jossa voi muokata tämän valikon kirjanmerkkejä

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: Activate previous tab
fi: Aktivoi edellinen välilehti

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: Activate next tab
fi: Aktivoi seuraava välilehti

en: Move Tab _Left
fi: Siirrä välilehti _vasemmalle

en: Move current tab to left
fi: Siirrä nykyistä välilehteä vasemmalle

en: Move Tab _Right
fi: Siirrä välilehti _oikealle

en: Move current tab to right
fi: Siirrä nykyistä välilehteä oikealle

en: Sidebar
fi: Sivupaneeli

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
fi: Näytä _piilotiedostot

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
fi: Näyttää tai piilottaa piilotiedostot nykyisessä ikkunassa

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
fi: _Työkalupalkki

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan työkalupalkki

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
fi: _Näytä sivupaneeli

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
fi: Näytä tai piilota ikkunan sivupaneeli

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
fi: Tila_rivi

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan tilarivi

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
fi: V_alikko

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
fi: Muuta valikkopalkin näkyvyyttä

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
fi: Et_si tiedostoja...

note: tooltip
en: Search documents and folders
fi: Hae asiakirjoja ja kansioita

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
fi: _Kansionäkymä vierekkäin

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
fi: Avaa kansionäkymä vierekkäin

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
fi: Näytä _pikkukuvat

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
fi: Vaihda pikkukuvien näyttöä nykyisessä hakemistossa

en: Places
fi: Sijainnit

en: Select Places as the default sidebar
fi: Valitse Sijainnit sivupaneeliksi oletuksena

en: Tree
fi: Puunäkymä

en: Select Tree as the default sidebar
fi: Puunäkymä sivupaneeliksi oletuksena

en: Path Bar
fi: Polku palkki

en: Always prefer the path bar
fi: Suosi polku palkkia

en: Location Entry
fi: Sijainnin syöttö

en: Always prefer the location entry
fi: Suosi sijainnin syöttöä

en: Back history
fi: Takaisin kansiohistoriassa

en: Forward history
fi: Eteenpäin kansiohistoriassa

en: _Up
fi: _Ylös

en: Go to parent folder
fi: Siirry yläkansioon

en: Go to home directory
fi: Siirry kotikansioon

en: Go to Computer
fi: Siirry Tietokone-näkymään

en: Toggle Location Entry
fi: Vaihda sijainnin merkintätapaa

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: Create a new folder
fi: Luo uusi kansio

en: Open a terminal in the active folder
fi: Avaa pääte aktiivisessa ikkunassa

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: List
fi: Lista

en: Compact
fi: Suppea

en: Search
fi: Hae

en: Show Thumbnails
fi: Näytä pikkukuvat

en: _Location
fi: _Sijainti

en: _New Tab
fi: _Uusi välilehti

en: _Close Tab
fi: _Sulje välilehti

en: No files found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: These files are on an Audio CD.
fi: Tiedostot ovat Audio CD:llä.

en: These files are on an Audio DVD.
fi: Tiedostot ovat Audio DVD:llä.

en: These files are on a Video DVD.
fi: Tiedostot ovat Video DVD:llä.

en: These files are on a Video CD.
fi: Tiedostot ovat Video CD:llä.

en: These files are on a Super Video CD.
fi: Tiedostot ovat Super Video CD:llä.

en: These files are on a Photo CD.
fi: Tiedostot ovat  Valokuva CD:llä.

en: These files are on a Picture CD.
fi: Tiedostot ovat  Kuva CD:llä.

en: The media contains digital photos.
fi: Media sisältää valokuvia.

en: These files are on a digital audio player.
fi: Nämä tiedostot ovat musiikkisoittimessa.

en: The media contains software.
fi: Media sisältää ohjelmistoja.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
fi: Media on tunnistettu "%s".

en: Open %s
fi: Avaa %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältämä teksti

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
fi: Valitse tämän kentän kaikki teksti

en: Move _Up
fi: Siirrä _ylös

en: Move Dow_n
fi: Siirrä _alas

en: Use De_fault
fi: Käytä _oletusta

en: The name and icon of the file.
fi: Tiedoston nimi ja kuvake.

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: The general type of the file.
fi: Tiedoston perustyyppi.

en: Detailed Type
fi: Tarkka tyyppi

en: The specific type of the file.
fi: Tiedoston tarkkaan määritetty tyyppi.

en: The date the file was modified.
fi: Päivä, jolloin tiedostoa viimeksi muokattiin.

en: Modified - Time
fi: Muokkausaika

en: Date Created
fi: Luontipäivä

en: The date the file was created.
fi: Päiväys jolloin tiedosto luotiin.

en: Created - Time
fi: Luontiaika

en: Date Accessed
fi: Käyttöpäivä

en: The date the file was accessed.
fi: Hetki, jona tiedostoa viimeksi käytettiin.

en: Owner
fi: Omistaja

en: The owner of the file.
fi: Tiedoston omistaja.

en: Group
fi: Ryhmä

en: The group of the file.
fi: Tiedoston ryhmä.

en: The permissions of the file.
fi: Tiedoston oikeudet.

en: Octal Permissions
fi: Oktaaliluvat

en: The permissions of the file, in octal notation.
fi: Tiedoston käyttöoikeudet oktaalinen merkintätapa.

en: MIME Type
fi: Tyyppi

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston tunnistava mime-tyyppi.

en: SELinux Context
fi: SELinux-konteksti

en: The SELinux security context of the file.
fi: Tiedoston SELinux-turvakonteksti.

en: The location of the file.
fi: Tiedoston sijainti.

en: Trashed On
fi: Siirretty roskakoriin

en: Date when file was moved to the Trash
fi: Päiväys, jolloin tiedosto siirrettiin roskakoriin

en: Original Location
fi: Alkuperäinen sijainti

en: Original location of file before moved to the Trash
fi: Alkuperäinen sijainti, jossa tiedosto oli ennen roskakoriin siirtämistä

en: Hits
fi: Osumat

en: How many times the search string appeared in the file
fi: Kuinka monta kertaa haku näkyi tiedostossa

en: on the desktop
fi: pöydällä

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
fi: Asemaa ”%s” ei voida siirtää roskakoriin.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
fi: Jos haluat poistaa levyn asemasta, valitse ”Poista asemasta” pudotusvalikosta.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
fi: Jos haluat irrottaa aseman, valitse ”Poista asema turvallisesti” pudotusvalikosta.

en: _Move Here
fi: _Siirrä tähän

en: _Copy Here
fi: _Kopioi tähän

en: _Link Here
fi: _Linkitä tähän

en: Cancel
fi: Peruuta

en: This file cannot be mounted
fi: Tätä tiedostoa ei voi liittää

en: This file cannot be unmounted
fi: Tätä tiedostoa ei voi irrottaa

en: This file cannot be ejected
fi: Tätä tiedostoa ei voi poistaa asemasta

en: This file cannot be started
fi: Tätä tiedostoa ei voi käynnistää

en: This file cannot be stopped
fi: Tätä tiedostoa ei voi pysäyttää

en: Slashes are not allowed in filenames
fi: Kauttaviivat eivät ole sallittuja tiedostonimissä

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Toplevel files cannot be renamed
fi: Päätason tiedostoja ei voi nimetä uudestaan

en: Unable to rename desktop icon
fi: Pöydän kuvaketta ei voi nimetä uudelleen

en: Unable to rename desktop file
fi: Tiedostoa desktop ei voi nimetä uudestaan

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
fi: Eilen %H:%M

note: Translators: this is the name of the week day followed by * a time in 24h format. i.e. "Monday 23:04"
en: %A %H:%M
fi: %Ana klo %H.%M

en: Not allowed to set permissions
fi: Et saa asettaa oikeuksia

en: Not allowed to set owner
fi: Et saa asettaa omistajaa

en: Specified owner '%s' doesn't exist
fi: Annettua omistajaa ”%s” ei ole olemassa

en: Not allowed to set group
fi: Et saa asettaa ryhmää

en: Specified group '%s' doesn't exist
fi: Annettua ryhmää ”%s” ei ole olemassa

en: %'u folder | %'u folders
fi[0]: %'u kansio
fi[1]: %'u kansiota

en: %'u file | %'u files
fi[0]: %'u tiedosto
fi[1]: %'u tiedostoa

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
fi: ? kohdetta

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
fi: ? tavua

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Program
fi: Ohjelma

en: Audio
fi: Ääni

en: Font
fi: Kirjasin

en: Archive
fi: Arkisto

en: Markup
fi: Merkkaus

en: Text
fi: Teksti

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Document
fi: Asiakirja

en: Presentation
fi: Esitys

en: Spreadsheet
fi: Laskentataulukko

en: Binary
fi: Binääri

en: Folder
fi: Kansio

en: link
fi: linkki

en: link (broken)
fi: linkki (rikki)

en: Name: %s
fi: Nimi: %s

en: Type: %s
fi: Tyyppi: %s

en: %s item | %s items
fi[0]: %s kohde
fi[1]: %s kohdetta

en: Contains: %s
fi: Sisältää: %s

en: Size: %s
fi: Koko: %s

en: Accessed: %s
fi: Käytetty: %s

en: Modified: %s
fi: Muokattu: %s

en: Created: %s
fi: Luotu: %s

en: Location: %s
fi: Sijainti: %s

en: Merge folder "%s"?
fi: Yhdistetäänkö kansio "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
fi: Yhdistäessä kysytään varmistusta, ennen kuin mitään kyseisen kansion tiedostoja korvataan kopioitavilla tiedostoilla.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
fi: Vanhempi kansio samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
fi: Uudempi kansio samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
fi: Toinen kansio samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
fi: Sen korvaaminen poistaa kaikki kansiossa olevat tiedostot.

en: Replace folder "%s"?
fi: Korvataanko kansio "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
fi: Kansio samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Replace file "%s"?
fi: Korvataanko tiedosto "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
fi: Sen korvaaminen ylikirjoittaa sisällön.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
fi: Vanhempi tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
fi: Uudempi tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
fi: Toinen tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Original file
fi: Alkuperäinen tiedosto

en: Last modified:
fi: Viimeksi muokattu:

en: Replace with
fi: Korvaava tiedosto

en: Merge
fi: Yhdistä

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
fi: _Valitse uusi nimi

en: Reset
fi: Tyhjennä

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
fi: Käytä samaa toimintoa kaikille tiedostoille

note: Add buttons
en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Skip
fi: _Ohita

en: Re_name
fi: Ni_meä uudelleen

en: Replace
fi: Korvaa

en: File conflict
fi: Tiedostoristiriita

en: S_kip All
fi: O_hita kaikki

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: Delete _All
fi: Poista k_aikki

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa _kaikki

en: _Merge
fi: _Yhdistä

en: Merge _All
fi: Yhdistä _kaikki

en: Copy _Anyway
fi: Kopioi _silti

en: %'d second | %'d seconds
fi[0]: %'d sekunti
fi[1]: %'d sekuntia

en: %'d minute | %'d minutes
fi[0]: %'d minuutti
fi[1]: %'d minuuttia

en: %'d hour | %'d hours
fi[0]: %'d tunti
fi[1]: %'d tuntia

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
fi[0]: arviolta %'d tunti
fi[1]: arviolta %'d tuntia

note: appended to new link file
en: Another link to %s
fi: Toinen linkki kohteeseen %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
fi:  (kopio)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
fi:  (toinen kopio)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
fi: . kopio)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
fi: . kopio)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
fi: . kopio)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
fi: . kopio)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
fi: %s (kopio)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
fi: %s (toinen kopio)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

en: Error removing file: %s
fi: Virhe poistettaessa tiedostoa: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
fi[0]: Odotetaan tiedoston kopiointia kohteesta '%1$s' kohteeseen '%2$s'
fi[1]: Odotetaan tiedostojen kopiointia kohteesta '%1$s' kohteeseen '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
fi[0]: Odotetaan tiedoston siirtoa kohteesta '%1$s' kohteeseen '%2$s'
fi[1]: Odotetaan tiedostojen siirtoa kohteesta '%1$s' kohteeseen '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
fi[0]: Odotetaan tiedoston pysyvää poistoa kohteesta '%s'
fi[1]: Odotetaan tiedostojen pysyvää poistoa kohteesta '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
fi[0]: Odotetaan tiedoston siirtoa roskakoriin kohteesta '%s'
fi[1]: Odotetaan tiedostojen siirtoa roskakoriin kohteesta '%s'

en: Waiting to empty the trash
fi: Odotetaan roskakorin tyhjentymistä

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
fi[0]: Odotetaan tiedoston kahdentamista kohteessa '%s'
fi[1]: Odotetaan tiedostojen kahdentamista kohteessa '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
fi: Odotetaan käyttöoikeuksien muutosta tiedostoissa kohteessa '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
fi[0]: Odotetaan tiedoston linkitystä kohteesta '%1$s' kohteeseen '%2$s'
fi[1]: Odotetaan tiedoston linkitystä kohteesta '%1$s' kohteeseen '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää "%B" roskakoriin?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
fi[0]: käyttämätön %'d
fi[1]: Haluatko varmasti siirtää %'d valittua kohdetta roskakoriin?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
fi: Voit palauttaa kohteen roskakorista, jos muutat myöhemmin mieltäsi.

en: Move to _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi kohteen "%B" roskakorista?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %'d valitun kohteen roskakorista pysyvästi?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut %'d kohdetta roskakorista pysyvästi?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen, se hävitetään pysyvästi.

en: Empty all items from Trash?
fi: Tyhjennetäänkö roskakori?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fi: Kaikki roskakorin kohteet poistetaan pysyvästi.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi kohteen "%B"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun %'d kohteen pysyvästi?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut %'d kohdetta pysyvästi?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
fi[0]: vielä %'d poistettava tiedosto
fi[1]: vielä %'d poistettavaa tiedostoa

en: Deleting files
fi: Poistetaan tiedostoja

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
fi[0]: %T jäljellä
fi[1]: %T jäljellä

en: Error while deleting.
fi: Virhe poistettaessa.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
fi: Tiedostoja kansiossa "%B" ei voi poistaa, koska sinulla ei ole oikeutta niiden lukemiseen.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
fi: Virhe haettaessa tietoja tiedostoista kansiossa "%B".

en: _Skip files
fi: _Ohita tiedostot

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
fi: Kansiota "%B" ei voi poistaa, koska sinulla ei ole oikeutta sen lukemiseen.

en: There was an error reading the folder "%B".
fi: Virhe luettaessa kansiota ”%B”.

en: Could not remove the folder %B.
fi: Kansiota %B ei voitu poistaa.

en: There was an error deleting %B.
fi: Virhe poistettaessa kohdetta %B.

en: Moving files to trash
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
fi[0]: vielä %'d tiedosto siirrettävä roskakoriin
fi[1]: vielä %'d tiedostoa siirrettävä roskakoriin

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
fi: Tiedostoa ei voi siirtää roskakoriin, haluatko poistaa sen pysyvästi?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
fi: Tiedostoa ”%B” ei voi siirtää roskakoriin.

en: Trashing Files
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: Deleting Files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Unable to eject %V
fi: Asemaa %V ei voi avata

en: Unable to unmount %V
fi: Osiota %V ei voi irrottaa

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
fi: Haluatko tyhjentää roskakorin ennen irrottamista?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
fi: Jotta vapaa tila laitteella oikeasti vapautuisi, sen roskakori täytyy tyhjentää. Kaikki taltion roskakorissa olevat tiedostot poistetaan pysyvästi.

en: Do _not Empty Trash
fi: Älä tyhje_nnä roskakoria

en: Unable to mount %s
fi: Kohdetta %s ei voi liittää

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston kopiointia (%S)
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston kopiointia (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtoa (%S)
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtoa (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston poistamista (%S)
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston poistamista (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtämistä roskakoriin
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtämistä roskakoriin

en: Error while copying.
fi: Kopiointi epäonnistui.

en: Error while moving.
fi: Siirto epäonnistui.

en: Error while moving files to trash.
fi: Siirto roskakoriin epäonnistui.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
fi: Tiedostoja kansiossa ”%B” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta nähdä niitä.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fi: Kansiota ”%B” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta lukea sitä.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fi: Tiedostoa ”%B” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta lukea sitä.

en: There was an error getting information about "%B".
fi: Virhe haettaessa tietoja kohteesta ”%B”.

en: Error while copying to "%B".
fi: Virhe kohteeseen ”%B” kopioinnissa.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia avata kohdekansiota.

en: There was an error getting information about the destination.
fi: Virhe haettaessa tietoja kohteesta.

en: The destination is not a folder.
fi: Kohde ei ole kansio.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
fi: Kohteessa ei ole tarpeeksi levytilaa jäljellä. Yritä tehdä tilaa poistamalla tiedostoja.

en: %S more space is required to copy to the destination.
fi: Kohteeseen kopioimiseksi vaaditaan %S lisätilaa.

en: The destination is read-only.
fi: Kohdetta voi vain lukea.

en: Moving "%B" to "%B"
fi: Siirretään ”%B” kohteeseen ”%B”

en: Copying "%B" to "%B"
fi: Kopioidaan ”%B” kohteeseen ”%B”

en: Duplicating "%B"
fi: Kahdennetaan ”%B”

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
fi: Siirretään tiedostoa %'d/%'d (sijainnissa "%B") kohteeseen "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
fi: Kopioidaan tiedostoa %'d/%'d (sijainnissa "%B") kohteeseen "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
fi: Kahdennetaan tiedostoa %'d/%'d (sijainnissa "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
fi: Siirretään tiedostoa %'d/%'d kohteeseen "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
fi: Kopioidaan tiedostoa %'d/%'d kohteeseen "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
fi: Kahdennetaan tiedostoa %'d/%'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
fi: %S / %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
fi[0]: %S / %S - %T jäljellä (%S/s)
fi[1]: %S / %S - %T jäljellä (%S/s)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
fi: Kansiota ”%B” ei voida kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta luoda sitä kohteeseen.

en: There was an error creating the folder "%B".
fi: Virhe luotaessa kansiota ”%B”.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
fi: Tiedostoja kansiossa ”%B” ei voi kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta nähdä niitä.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
fi: Kansiota ”%B” ei voi kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta sen lukemiseen.

en: Error while moving "%B".
fi: Virhe siirrettäessä ”%B”.

en: Could not remove the source folder.
fi: Lähdekansion poistaminen epäonnistui.

en: Error while copying "%B".
fi: Virhe kopioitaessa ”%B”.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
fi: Tiedostoja ei voitu poistaa jo olemassa olevasta kansiosta %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
fi: Ei voitu poistaa jo olemassa olevaa tiedostoa %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
fi: Et voi siirtää kansiota itseensä.

en: You cannot copy a folder into itself.
fi: Et voi kopioida kansiota itseensä.

en: The destination folder is inside the source folder.
fi: Kohdekansio on lähdekansion sisällä.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
fi: Et voi siirtää tiedostoa itseensä.

en: You cannot copy a file over itself.
fi: Et voi kopioida tiedostoa itseensä.

en: The source file would be overwritten by the destination.
fi: Kohde kirjoittaisi lähdetiedoston päälle.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
fi: Aiempaa samannimistä tiedostoa kohteessa %F ei voitu poistaa.

en: There was an error copying the file into %F.
fi: Virhe kopioitaessa tiedostoja kohteeseen %F.

en: Copying Files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Preparing to Move to "%B"
fi: Valmistellaan siirtoa kohteeseen ”%B”

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtoa
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtoa

en: There was an error moving the file into %F.
fi: Tapahtui virhe siirrettäessä tiedostoa kohteeseen %F.

en: Moving Files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Creating links in "%B"
fi: Luodaan linkkejä kohteeseen ”%B”

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
fi[0]: Luodaan linkki %'d tiedostoon
fi[1]: Luodaan linkkejä %'d tiedostoon

en: Error while creating link to %B.
fi: Virhe luotaessa linkkiä kohteeseen %B.

en: Symbolic links only supported for local files
fi: Symbolisia linkkejä voi käyttää vain paikallisten tiedostojen kanssa

en: The target doesn't support symbolic links.
fi: Kohde ei tue symbolisia linkkejä.

en: There was an error creating the symlink in %F.
fi: Virhe luotaessa symbolista linkkiä kohteeseen %F.

en: Setting permissions
fi: Asetetaan oikeuksia

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
fi: Nimetön kansio

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
fi: Nimetön asiakirja

en: Error while creating directory %B.
fi: Virhe luotaessa kansiota %B.

en: Error while creating file %B.
fi: Virhe luotaessa tiedostoa %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
fi: Virhe luotaessa kansiota kohteeseen %F.

en: Emptying Trash
fi: Tyhjennetään roskakoria

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
fi: Suoritettavaa käynnistintä ei voi merkitä luotetuksi

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
fi[0]: Siirrä %d kohde takaisin sijaintiin '%s'
fi[1]: Siirrä %d kohdetta takaisin sijaintiin '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
fi[0]: Siirrä %d kohde sijaintiin '%s'
fi[1]: Siirrä %d kohdetta sijaintiin '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
fi[0]: _Kumoa %d kohteen siirto
fi[1]: _Kumoa %d kohteen siirto

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
fi[0]: _Tee uudelleen %d kohteen siirto
fi[1]: _Tee uudelleen %d kohteen siirto

en: Move '%s' back to '%s'
fi: Siirrä "%s" takaisin sijaintiin "%s"

en: Move '%s' to '%s'
fi: Siirrä "%s" sijaintiin "%s"

en: _Undo Move
fi: _Kumoa siirto

en: _Redo Move
fi: _Tee uudelleen siirto

en: _Undo Restore from Trash
fi: _Kumoa roskakorista palautus

en: _Redo Restore from Trash
fi: _Tee uudelleen roskakorista palautus

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
fi[0]: Siirrä %d kohde takaisin roskakoriin
fi[1]: Siirrä %d kohdetta takaisin roskakoriin

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
fi[0]: Palauta %d kohde roskakorista
fi[1]: Palauta %d kohdetta roskakorista

en: Move '%s' back to trash
fi: Siirrä "%s" takaisin roskakoriin

en: Restore '%s' from trash
fi: Palauta "%s" roskakorista

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
fi[0]: Poista %d kopioitu kohde
fi[1]: Poista %d kopioitua kohdetta

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
fi[0]: Kopioi %d kohde sijaintiin ”%s”
fi[1]: Kopioi %d kohdetta sijaintiin ”%s”

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
fi[0]: _Kumoa %d kohteen kopiointi
fi[1]: _Kumoa %d kohteen kopiointi

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
fi[0]: _Tee uudelleen %d kohteen kopiointi
fi[1]: _Tee uudelleen %d kohteen kopiointi

en: Delete '%s'
fi: Poista "%s"

en: Copy '%s' to '%s'
fi: Kopioi '%s' kohteeseen '%s'

en: _Undo Copy
fi: _Kumoa kopiointi

en: _Redo Copy
fi: _Tee uudelleen kopiointi

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
fi[0]: Poista %d kahdennettu kohde
fi[1]: Poista %d kahdennettua kohdetta

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
fi[0]: Kahdenna %d kohde sijainnissa "%s"
fi[1]: Kahdenna %d kohdetta sijainnissa "%s"

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
fi[0]: _Kumoa %d kohteen kahdennus
fi[1]: _Kumoa %d kohteen kahdennus

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
fi[0]: _Tee uudelleen %d kohteen kahdennus
fi[1]: _Tee uudelleen %d kohteen kahdennus

en: Duplicate '%s' in '%s'
fi: Kahdenna "%s" kohteessa "%s"

en: _Undo Duplicate
fi: _Kumoa kahdennus

en: _Redo Duplicate
fi: _Tee uudelleen kahdennus

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
fi[0]: Poista linkki %d kohteeseen
fi[1]: Poista linkit %d kohteeseen

en: Create links to %d item | Create links to %d items
fi[0]: Luo linkki %d kohteeseen
fi[1]: Luo linkit %d kohteeseen

en: Delete link to '%s'
fi: Poista linkki kohteeseen "%s"

en: Create link to '%s'
fi: Luo linkki kohteeseen "%s"

en: _Undo Create Link
fi: _Kumoa linkin luonti

en: _Redo Create Link
fi: _Tee uudelleen linkin luonti

en: Create an empty file '%s'
fi: Luo tyhjä tiedosto "%s"

en: _Undo Create Empty File
fi: _Kumoa tyhjän tiedoston luonti

en: _Redo Create Empty File
fi: _Tee uudelleen tyhjän tiedoston luonti

en: Create a new folder '%s'
fi: Luo uusi kansio "%s"

en: _Undo Create Folder
fi: _Kumoa uuden kansion luonti

en: _Redo Create Folder
fi: _Tee uudelleen uuden kansion luonti

en: Create new file '%s' from template
fi: Luo uusi tiedosto ”%s” mallista

en: _Undo Create from Template
fi: _Kumoa mallista luonti

en: _Redo Create from Template
fi: _Tee uudelleen mallista luonti

en: Rename '%s' as '%s'
fi: Nimeä "%s" muotoon "%s"

en: _Undo Rename
fi: _Kumoa nimenmuutos

en: _Redo Rename
fi: _Tee uudelleen nimenmuutos

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
fi[0]: Siirrä %d kohde roskakoriin
fi[1]: Siirrä %d kohdetta roskakoriin

en: Restore '%s' to '%s'
fi: Palauta "%s" sijaintiin "%s"

en: Move '%s' to trash
fi: Siirrä "%s" roskakoriin

en: _Undo Trash
fi: _Kumoa roskakoriin siirto

en: _Redo Trash
fi: _Siirrä uudelleen roskakoriin

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
fi: Palauta sisällä olevien tiedostojen alkuperäiset oikeudet kohteessa '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
fi: Aseta sisällä olevien tiedostojen oikeudet kohteessa '%s'

en: _Undo Change Permissions
fi: _Kumoa oikeuksien muutos

en: _Redo Change Permissions
fi: _Tee uudelleen oikeuksien muutos

en: Restore original permissions of '%s'
fi: Palauta alkuperäiset käyttöoikeudet kohteelle '%s'

en: Set permissions of '%s'
fi: Aseta oikeudet kohteelle '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
fi: Palauta kohteen "%s" ryhmäksi "%s"

en: Set group of '%s' to '%s'
fi: Aseta kohteen "%s" ryhmäksi "%s"

en: _Undo Change Group
fi: _Kumoa ryhmän muutos

en: _Redo Change Group
fi: _Tee uudelleen ryhmän muutos

en: Restore owner of '%s' to '%s'
fi: Palauta kohteen "%s" omistajaksi "%s"

en: Set owner of '%s' to '%s'
fi: Aseta kohteen "%s" omistajaksi "%s"

en: _Undo Change Owner
fi: _Kumoa omistajan muutos

en: _Redo Change Owner
fi: _Tee uudelleen omistajan muutos

en: Could not determine original location of "%s"
fi: Kohteen ”%s” alkuperäistä sijaintia ei voitu selvittää.

en: The item cannot be restored from trash
fi: Kohdetta ei voi palauttaa roskakorista

en: The selection rectangle
fi: Valinta-alue

en: Could not forget association
fi: Ohjelmaliitosta ei voitu unohtaa

en: Forget association
fi: Unohda ohjelmaliitos

en: Valid executable.
fi: Hyväksytty suoritettava.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
fi: Suoritettava ei ole hyväksytty. Välimerkit tiedostopolussa tulee merkitä kenoviivalla (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
fi: %s-asiakirja

en: Open all files of type "%s" with
fi: Avaa kaikki ”%s”-tyyppiset tiedostot ohjelmalla

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
fi: Valitse ohjelma jolla %s aukaistaan, sekä muut jotka ovat tyyppiä "%s"

en: Custom application
fi: Mukautettu sovellus

en: Executables
fi: Suoritettavat tiedostot

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
fi: Voit myös syöttää komennon tai valita suoritettavan tiedoston, jota käytetään tämän tiedostotyypin avaamiseen.  Voit käyttää tätä komentoa vain tämän kerran tai asettaa sen oletukseksi.

en: Enter a custom command...
fi: Syötä mukautettu komento...

en: Add to list
fi: Lisää listaan

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Reset to system defaults
fi: Palauta oletuksiin

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
fi: Turvallisuussyistä komentoja ei voi suorittaa etäpalvelimelta.

en: This is disabled due to security considerations.
fi: Tämä on estetty turvallisuussyistä.

en: There was an error launching the application.
fi: Ohjelman käynnistäminen epäonnistui.

en: This drop target only supports local files.
fi: Tähän kohtaan voi pudottaa vain paikallisia tiedostoja.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
fi: Avataksesi etätiedostot kopioi ne ensin paikalliseen kansioon, ja pudota ne sieltä tähän.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
fi: Avataksesi etätiedostot kopioi ne ensin paikalliseen kansioon ja pudota ne sieltä tähän. Pudottamasi paikalliset tiedostot ovat jo avattu.

en: Details:
fi: Lisätiedot:

en: Preparing
fi: Valmistellaan

en: Search in "%s"
fi: Hae kohteesta "%s"

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Undo Edit
fi: Kumoa muokkaus

en: Undo the edit
fi: Kumoa muokkaus

en: Redo Edit
fi: Tee muokkaus uudelleen

en: Redo the edit
fi: Tee muokkaus uudelleen

en: The text of the label.
fi: Nimiön teksti.

en: Justification
fi: Tasaus

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
fi: Nimiön tekstirivien tasaus toisiinsa nähden. Tämä EI vaikuta nimiön tasaukseen sen alueen sisällä. Katso GtkMisc::xalign tätä varten.

en: Line wrap
fi: Rivitys

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
fi: Jos asetettu, rivitä liian pitkät rivit.

en: Cursor Position
fi: Kohdistimen sijainti

en: The current position of the insertion cursor in chars.
fi: Syöttökohdistimen nykyinen sijainti merkkeinä.

en: Selection Bound
fi: Valinnan raja

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
fi: Valinnan vastakkaisen pään sijainti merkkeinä kohdistimesta lukien.

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Input Methods
fi: Syöttötavat

en: Show more _details
fi: Näytä _lisätietoja

en: You can stop this operation by clicking cancel.
fi: Voit pysäyttää tämän toiminnon painamalla peru.

en:  (invalid Unicode)
fi:  (virheellinen Unicode)

en: Create a new l_auncher here...
fi: _Luo uusi käynnistin...

en: Create a new launcher in this folder
fi: Luo uusi käynnistin tähän kansioon

en: Jump to new workspace
fi: Siirry uuteen työtilaan

en: Create a new workspace and activate it
fi: Luo uusi työtila ja aktivoi se

en: Remove workspace
fi: Poista työtila

en: Remove the currently active workspace
fi: Poista nykyinen aktiivinen työtila

en: Manage workspaces (Expo)
fi: Hallitse työtiloja

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
fi: Avaa Expo lisätäksesi, poistaaksesi tai järjestääksesi työtiloja

en: Add Desklets
fi: Lisää työpöytäsovelmia

en: Add Cinnamon desklets
fi: Lisää Cinnamon sovelmia

en: Change Desktop _Background
fi: Vaihda _taustakuva

en: Change the Cinnamon desktop background
fi: Vaihda Cinnamon taustakuva

en: Mount archive
fi: Liitä arkisto

en: Mount %f to browse its contents
fi: Liitä %f selataksesi sen sisältöä

en: Set as Wallpaper...
fi: Aseta taustakuvaksi...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
fi: Aseta valittu kuva Cinnamon pöydän taustakuvaksi

en: Display Settings
fi: Näytön asetukset

en: Change the resolution
fi: Vaihda resoluutiota

en: Files
fi: Tiedostot

en: Access and organize files
fi: Avaa ja järjestä tiedostoja

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: <b>_Bookmarks</b>
fi: <b>_Kirjanmerkit</b>

en: <b>_Name</b>
fi: <b>_Nimi</b>

en: <b>_Location</b>
fi: <b>_Sijainti</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
fi: Pienempi

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
fi: Suurempi

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Current Monitor Layout
fi: Nykyinen näytön asettelu

en: Icon Size
fi: Kuvakkeen koko

en: Layout
fi: Asettelu

en: Direction
fi: Suunta

en: Sort items by
fi: Järjestä kohteet

en: Reset grid spacing
fi: Palauta ruudukon välit

en: button
fi: painike

en: Adjust horizontal grid spacing
fi: Säädä vaakasuoria ruudukon välejä

en: Adjust vertical grid spacing
fi: Säädä pystysuoria ruudukon välejä

en: page0
fi: sivu0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
fi: <b><big>Kuvakkeet eivät ole tällä hetkellä käytössä tällä näytöllä.</big></b>

en: page1
fi: sivu1

en: Desktop Layout
fi: Pöydän asettelu

en: No desktop icons
fi: Ei pöydän kuvakkeita

en: Show desktop icons on primary monitor only
fi: Näytä kuvakkeet ainoastaan päänäytöllä

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
fi: Näytä kuvakkeet ainoastaan muilla näytöillä

en: Show desktop icons on all monitors
fi: Näytä kuvakkeet kaikilla näytöillä

en: Desktop Icons
fi: Pöydän kuvakkeet

en: Mounted Drives
fi: Liitetyt asemat

en: Options
fi: Valinnat

en: Show icons from missing monitors
fi: Näytä kuvakkeet puuttuvilta näytöiltä

en: Matching monospace font
fi: Sopiva monospace fontti

en: System monospace font
fi: Järjestelmän monospace fontti

en: Normal font
fi: Normaali fontti

en: Always
fi: Aina

en: Local Files Only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Decimal (long format)
fi: Desimaali (pitkä formaatti)

en: Binary (long format)
fi: Binäärinen (pitkä formaatti)

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Size
fi: Koon mukaan

en: By Type
fi: Tyypin mukaan

en: By Detailed Type
fi: Tarkan tyypin mukaan

en: By Modification Date
fi: Muokkauspäivän mukaan

en: By Access Date
fi: Käyttöpäivän mukaan

en: By Trashed Date
fi: Roskakoriin siirron mukaan

en: 33%
fi: 33 %

en: 50%
fi: 50 %

en: 66%
fi: 66 %

en: 100%
fi: 100 %

en: 150%
fi: 150 %

en: 200%
fi: 200 %

en: 400%
fi: 400 %

en: 100 KB
fi: 100 kt

en: 500 KB
fi: 500 kt

en: 1 MB
fi: 1 Mt

en: 3 MB
fi: 3 Mt

en: 5 MB
fi: 5 Mt

en: 10 MB
fi: 10 Mt

en: 100 MB
fi: 100 Mt

en: 1 GB
fi: 1 Gt

en: 2 GB
fi: 2 Gt

en: 4 GB
fi: 4 Gt

en: 16 GB
fi: 16 Gt

en: 32 GB
fi: 32 Gt

en: 64 GB
fi: 64 Gt

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: File Management Preferences
fi: Tiedostonhallinnan asetukset

en: <b>Default View</b>
fi: <b>Oletusnäkymä</b>

en: View _new folders using:
fi: _Katsele uusia kansioita tilassa:

en: _Inherit view type from parent
fi: _Peri näkymän tyyppi vanhemmalta

en: _Arrange items:
fi: _Järjestä:

en: Sort _folders before files
fi: Järjestä _hakemistot ennen tiedostoja

en: Sort _favorites before other files
fi: Lajittele _suosikit ennen muita tiedostoja

en: <b>Icon View Defaults</b>
fi: <b>Kuvakenäkymän oletukset</b>

en: Default _zoom level:
fi: Oletus_mittakaava:

en: _Text beside icons
fi: _Teksti kuvakkeiden vierellä

en: <b>Compact View Defaults</b>
fi: <b>Suppean näkymän oletukset</b>

en: _Default zoom level:
fi: Olet_usmittakaava:

en: A_ll columns have the same width
fi: Kai_kki sarakkeet ovat samanlevyisiä

en: <b>List View Defaults</b>
fi: <b>Luettelonäkymän oletukset</b>

en: D_efault zoom level:
fi: _Oletusmittakaava:

en: <b>Tree View Defaults</b>
fi: <b>Puunäkymän oletukset</b>

en: Show _only folders
fi: Näytä _vain kansiot

en: Views
fi: Näkymät

en: <b>Behavior</b>
fi: <b>Toiminta</b>

en: _Single click to open items
fi: _Avaa kohteet yhdellä painalluksella

en: _Double click to open items
fi: _Avaa kohteet painamalla kahdesti

en: Click on a file's name twice to rename it
fi: Muuta tiedoston nimeä painamalla kahdesti

en: Open each _folder in its own window
fi: Avaa jokainen _kansio omassa ikkunassaan

en: Always start in dual-pane view
fi: Käynnistä aina kaksi paneelia vierekkäin

en: Ignore per-folder view preferences
fi: Ohita kansiokohtaiset näkymäasetukset

en: Disable file operation queueing
fi: Poista tiedostotoimintojen jonotus käytöstä

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
fi: Siirry yläkansioon painamalla tyhjää aluetta kahdesti

en: Automatically expand rows during drag-and-drop
fi: Laajenna autom. vetämällä ja pudottamalla

en: <b>Executable Text Files</b>
fi: <b>Suoritettavat tekstitiedostot</b>

en: _Run executable text files when they are opened
fi: _Suorita suoritettavat tekstitiedostot kun ne avataan

en: _View executable text files when they are opened
fi: _Näytä suoritettavat tekstitiedostot kun ne avataan

en: _Ask each time
fi: _Kysy joka kerta

en: <b>Trash</b>
fi: <b>Roskakori</b>

en: Ask before moving files to the Trash
fi: Kysy ennen tiedostojen siirtämistä roskakoriin

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
fi: Kysy ennen roskakorin _tyhjentämistä tai tiedostojen poistamista

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
fi: Näytä myös poistokomento, joka ei käytä _roskakoria

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
fi: Ohita roskakori kun Delete-näppäintä painetaan

en: <b>Media Handling</b>
fi: <b>Median käsittely</b>

en: Automatically mount removable media when inserted and on startup
fi: Liitä siirrettävä media autom. tietokoneen käynnistyksen yhteydessä

en: Automatically open a folder for automounted media
fi: Avaa kansio automaattisesti siirrettävälle medialle

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
fi: Kysy suoritetaanko liitetyssä mediassa oleva ohjelma automaattisesti

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
fi: Sulje autom. välilehdet ja ikkunat kun media irroitetaan tai poistetaan

en: Detect content of media and suggest application to open
fi: Tunnista median sisältö ja ehdota sovellusta

en: <b>Bulk Rename</b>
fi: <b>Usean tiedoston uudelleen nimeäminen</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
fi: Komento, joka ajetaan kun useita kohteita nimetään uudelleen:

en: Behavior
fi: Toiminta

en: <b>Icon Captions</b>
fi: <b>Kuvakkeiden tekstit</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
fi: Valitse kuvakkeiden nimien alla näkyvien tietojen järjestys. Lisää tietoa tulee näkyviin, kun suurennat mittakaavaa.

en: <b>Date</b>
fi: <b>Päivämäärä</b>

en: _Format:
fi: _Muoto:

en: Style:
fi: Tyyli:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
fi: <b>Ikkunan ja välilehden otsikot</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
fi: Näytä koko _polku otsikoissa

en: <b>File Size</b>
fi: <b>Tiedostokoko</b>

en: _Prefixes:
fi: _Etuliitteet:

en: <b>File Properties</b>
fi: <b>Tiedoston ominaisuudet</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
fi: Näytä tiedoston lisäoikeudet valintaikkunassa

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
fi: <b>Siirrä/kopioi valikkoon</b>

en: List bookmarks in the menu
fi: Listaa kirjanmerkit päävalikossa

en: List devices and network locations in the menu
fi: Listaa laitteet ja verkkosijainnit päävalikossa

en: Display
fi: Ulkoasu

en: <b>List Columns</b>
fi: <b>Listaa sarakkeet</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
fi: Valitse luettelossa näkyvien tietojen järjestys.

en: List Columns
fi: Listaa sarakkeet

en: <b>Previewable Files</b>
fi: <b>Esikatseltavat tiedostot</b>

en: Show _thumbnails:
fi: Näytä _pikkukuvat:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
fi: _Peri pikkukuvien näkyvyys

en: _Only for files smaller than:
fi: _Vain kun tiedosto on pienempi kuin:

en: <b>Folders</b>
fi: <b>Kansiot</b>

en: Count _number of items:
fi: _Laske kohteiden lukumäärät:

en: <b>Tooltips</b>
fi: <b>Työkaluohjeet</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
fi: Näytä työkaluvihjeet kuvakkeissa ja suppeissa näkymissä

en: Show tooltips in list views
fi: Näytä työkaluvihjeet luettelonäkymissä

en: Show tooltips on the desktop
fi: Näytä työkaluvihjeet pöydällä

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
fi: <i>Oletuksena, kansion työkaluvihje näyttää kohteiden lukumäärän, ja tiedostot näyttävät niiden koon.
        Valitse valinnaiset tiedot näytettäväksi työkaluvihjeessä:</i>

en: Detailed file type
fi: Tarkka tiedostotyyppi

en: Modified date
fi: Muokkauspäivä

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Accessed date
fi: Käyttöpäivä

en: File or folder location
fi: Tiedoston tai kansion sijainti

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Visible Buttons
fi: Näkyvät painikkeet

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Up
fi: Ylös

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Location entry toggle
fi: Kohteen polku

en: Open in terminal
fi: Avaa päätteessä

en: Icon view
fi: Kuvake

en: List view
fi: Luettelo

en: Compact view
fi: Suppea

en: Visible Entries
fi: Näkyvät merkinnät

en: Selection
fi: Valinta

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Background
fi: Tausta

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
fi: Laajennukset välilehdellä voidaan asettaa näkyviä toimintoja

en: Context Menus
fi: Pikavalikkot

en: Plugins
fi: Laajennukset

en: Search for files:
fi: Hae tiedostoja:

en: Case sensitive
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Search folders recursively
fi: Hae myös alikansioista

en: Search content:
fi: Hae sisältöä:

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleinen

[ctx: shortcut window]
en: New window
fi: Uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
fi: Sulje ikkuna tai välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
fi: Sulje kaikki ikkunat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
fi: Vaihda kahteen kansionäkymään

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Haku

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
fi: Lisää sijainti kirjanmerkkeihin

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

[ctx: shortcut window]
en: Make link
fi: Tee linkki

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
fi: Kiinnitä/poista valinta

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Opening
fi: Avaaminen

[ctx: shortcut window]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
fi: Avaa uudessa välilehdessä

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
fi: Avaa sijainti (vain viimeisimmät tiedostot ja haku)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
fi: Välilehdet

[ctx: shortcut window]
en: New tab
fi: Uusi välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
fi: Vaihda välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
fi: Siirrä välilehteä vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
fi: Siirrä välilehteä oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Palaa takaisin

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
fi: Siirry eteenpäin

[ctx: shortcut window]
en: Go up
fi: Siirry ylös

[ctx: shortcut window]
en: Go down
fi: Siirry alas

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
fi: Siirry kotikansioon

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
fi: Vaihda sijaintia

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
fi: Kaksi paneelia

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
fi: Siirry toiseen paneeliin

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
fi: Tarkenna toinen paneeli

[ctx: shortcut window]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fi: Suurenna

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fi: Pienennä

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
fi: Palauta mittakaava

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
fi: Päivitä näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
fi: Näytä/piilota piilotiedostot

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
fi: Näytä/piilota sivupalkki

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
fi: Näytä/piilota pudotusvalikko

[ctx: shortcut window]
en: List view
fi: Luettelo

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
fi: Suppea

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fi: Muokkaus

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
fi: Luo kansio

[ctx: shortcut window]
en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
fi: Poista pysyvästi

[ctx: shortcut window]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: shortcut window]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
fi: Käänteinen valinta

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
fi: Valitse täsmäävät kohteet

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fi: Uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
fi: Näytä ominaisuudet

en: Customize the layout and appearance of your actions in Nemo's menus
fi: Mukauta Nemon valikkojen toimintoja, asettelua ja ulkoasua

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Add a submenu or a separator
fi: Lisää alivalikko tai erotin

en: Icon
fi: Kuvake

en: Label
fi: Nimike

en: Restore the original label
fi: Palauta alkuperäinen nimike

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Save
fi: Tallenna

en: Restore default layout
fi: Palauta asettelun oletukset

en: Nemo Actions Layout Editor
fi: Nemo toimintojen asettelu

en: No icon
fi: Ei kuvaketta

en: Use the original icon (if there is one)
fi: Käytä alkuperäistä kuvaketta (jos sellainen on)

en: Choose...
fi: Valitse...

en: New submenu
fi: Uusi alivalikko

en: New separator
fi: Uusi erotin

en: Click to add a shortcut
fi: Lisää pikakuvake painamalla

en: This key combination is already in use by Nemo (%s). It cannot be changed.
fi: Nemo (%s) käyttää jo tätä näppäinyhdistelmää. Sitä ei voi muuttaa.

en: This key combination is already in use by another action:
fi: Näppäinyhdistelmä on jo toisen toiminnon käytössä:

en: Do you want to replace it?
fi: Haluatko korvata sen?

en: The layout has changed. Save it?
fi: Asettelu on muuttunut. Tallennetaanko?

en: Unsaved changes
fi: Muutoksia tallentamatta

en: Open user actions folder
fi: Avaa kansio käyttäjän toiminnot

en: Quit
fi: Sulje
