linuxmint - en to ie translation catalogue (880 entries)

en: No actions found
ie: Null actiones es trovat

en: Actions
ie: Actiones

en: Nemo could not create the required folder "%s".
ie: Nemo ne posset crear li fólder besonat «%s».

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
ie: Ante que lansar Nemo, ples crea li sequent fólder, o adjusta permissiones por que Nemo posse crear it.

en: Cannot find the autorun program
ie: Ne successat trovar li programma de auto-lansar

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
ie: Li programma va esser lansat strax ex li medie «%s». Vu deve nequande lansar programmas a quel vu ne fide.
    
    Se vu dubita, clicca Anullar.

en: _Run
ie: _Executer

en: _Customize
ie: _Pesonalisar

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
ie: Pupitre

en: No bookmarks defined
ie: Null marca-págines definit

en: Disable all
ie: Depermisser omni

en: Enable all
ie: Permisser omni

en: FTP (with login)
ie: FTP (con un session)

en: Windows share
ie: Partite de Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ie: WebDAV secur (HTTPS)

en: Connecting...
ie: Conexion...

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ie: Li fólder «%s» ne posse esser apertet sur «%s».

en: The server at "%s" cannot be found.
ie: Li servitore «%s» ne posse esser trovat.

en: Try Again
ie: Repenar denov

en: Continue
ie: Continuar

en: C_onnect
ie: C_onexer

note: set dialog properties
en: Connect to Server
ie: Connexer a servitore

en: Server Details
ie: Detallies del servitore

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
ie: _Servitore:

note: port
en: _Port:
ie: _Portu:

note: second row: type combobox
en: _Type:
ie: _Tip:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
ie: P_artite:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
ie: _Fólder:

en: User Details
ie: Detallies del usator

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
ie: Nómine del _dominia:

note: second row: username entry
en: _User name:
ie: Nómine de _usator:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
ie: Contra_signe:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
ie: _Memorar li contrasigne

en: Operation cancelled
ie: Operation anullat

en: Show the version of the program.
ie: Monstrar li version del programma.

en: Quit Nemo Desktop.
ie: Surtir Pupitre de Nemo.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
ie: 
    
    Gerer li Pupitre per un gerente de files

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
ie: _Vacuar li Paper-corb

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
ie: Órdine reversat

en: Smaller
ie: Plu micri

en: Small
ie: Micri

en: Large
ie: Grand

en: Larger
ie: Plu grand

en: Name
ie: Nómine

en: Size
ie: Grandore

en: Type
ie: Tip

note: name, stock id, label
en: _Sort
ie: _Ordinar

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
ie: D_imension de icone

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
ie: Vacuar li Paper-corb

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
ie: Deleter omni elementes in li Paper-corb

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
ie: Re_stituer li dimensiones original del icones

en: Restore Icon's Original Si_ze
ie: Re_stituer li dimension original del icone

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
ie: Redimensionar li icone...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
ie: Far li selectet icone redimensionabil

en: Comment
ie: Nota

en: Description
ie: Descrition

en: Command
ie: Comande

en: Desktop Settings
ie: Parametres del Pupitre

en: Current Monitor Preferences
ie: Preferenties del actual monitor

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ie: Vu ne have necessi permissiones por vider li contenete de «%s».

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ie: Ne successat trovar «%s». Fórsan it ha esset deletet recentmen.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ie: Vu ne have necessi permissiones por cambiar li gruppe de «%s».

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
ie: Ne successat alterar li gruppe de «%s»: %s

en: The group could not be changed.
ie: Li gruppe ne posse esser changeat.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
ie: Ne successat alterar li possessor de «%s»: %s

en: The owner could not be changed.
ie: Li possessor ne posse esset changeat.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
ie: Ne successat alterar li permissiones de «%s»: %s

en: The permissions could not be changed.
ie: Li permissiones ne posse esser changeat.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ie: Li nómine «%s» es ja usat in ti-ci fólder. Ples usar un altri nómine.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ie: Vu ne have necessi permissiones por renominar «%s».

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ie: Li nómine «%s» es ínvalid pro que it contene li simbol «/». Ples usa un altri nómine.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ie: Li nómine «%s» es ínvalid. Ples usar un altri nómine.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
ie: Li nómine «%s» es tro long. Ples usar un altri nómine.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
ie: Ne successat renominar «%s» a «%s»: %s

en: The item could not be renamed.
ie: Li element ne posse esser renominat.

en: Renaming "%s" to "%s".
ie: Renomination de «%s» a «%s».

en: No extensions found
ie: Null extensiones trovat

en: Configure
ie: Configurar

en: Extensions
ie: Extensiones

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
ie: Null

en: Yesterday
ie: Yer

en: by _Name
ie: secun _nómine

en: by _Size
ie: secun _grandore

en: by _Type
ie: secun _tip

en: by Modification _Date
ie: secun li _date de modification

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ie: Arangear icones in ranges secun li date de modification

en: by T_rash Time
ie: secun li date de de_letion

en: Keep icons sorted by trash time in rows
ie: Arangear icones in ranges secun li date de deletion

en: _Organize Desktop by Name
ie: _Ordinar li Pupitre secun nómine

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
ie: Ordi_nar elementes

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
ie: _Ordinar secun nómine

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
ie: Órdine re_versat

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
ie: Man_tener alineament

en: _Manually
ie: _Manualmen

en: By _Name
ie: Secun _nómine

en: By _Size
ie: Secun _grandore

en: By _Type
ie: Secun _tip

en: By Modification _Date
ie: Secun li _date de modification

en: By T_rash Time
ie: Secun li date de de_letion

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
ie: Vise de icones

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ie: _Icones

en: Display this location with the icon view.
ie: Monstrar ti-ci localisation quam un vise de icones.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
ie: Vise compact

en: Display this location with the compact view.
ie: Monstrar ti-ci localisation quam un cise compact.

en: Image Type
ie: Tip del image

en: %d pixel | %d pixels
ie[0]: %d pixel
ie[1]: %d pixeles

en: Width
ie: Largore

en: Height
ie: Altore

en: Title
ie: Titul

en: Author
ie: Autor

en: Copyright
ie: Jure editorial

en: Created On
ie: Creat

en: Created By
ie: Creat per

en: Disclaimer
ie: Declaration de responsibilitá

en: Warning
ie: Avise

en: Source
ie: Orígine

en: Camera Brand
ie: Marca del cámera

en: Camera Model
ie: Modelle del cámera

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
ie: Fat ye

en: Date Digitized
ie: Date de digitalisation

en: Date Modified
ie: Date de modification

en: Exposure Time
ie: Exposition

en: Aperture Value
ie: Valore de apertura

en: ISO Speed Rating
ie: Velocitá ISO

en: Flash Fired
ie: Flash tirat

en: Metering Mode
ie: Mode de mesura

en: Exposure Program
ie: Programma de exposition

en: Focal Length
ie: Dist. focal

en: Software
ie: Programma

en: Location
ie: Localisation

en: Keywords
ie: Clav-paroles

en: Rating
ie: Evaluation

en: Loading...
ie: Cargante...

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
ie: Actiones: On posse adjunter files de action a ti-ci fólder e ili va aparir in li menú.

en: More info
ie: Plu info

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ie: Scriptes: Omni executibil files in ti-ci fólder va aparir in li menú Scriptes.

en: (Empty)
ie: (Vacui)

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
ie: Vise de liste

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
ie: _Liste

en: Display this location with the list view.
ie: Monstrar ti-ci localisation quam un liste

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ie[0]: To va aperter %d distint fenestre.
ie[1]: To va aperter %d distint fenestres.

en: --check cannot be used with other options.
ie: --check ne posset esser usat con altri optiones.

en: --quit cannot be used with URIs.
ie: --quit ne posset esser usat con URIs.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
ie: --geometry ne posse esset usat med plu quam 1 URI.

en: GEOMETRY
ie: GEOMETRIE

en: Quit Nemo.
ie: Surtir Nemo.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ie: 
    
    Navigar li sistema de files per li gerente de files

en: Nemo's main menu is now hidden
ie: Li menú principal de Nemo es nu celat

en: The Link "%s" is Broken.
ie: Li ligament «%s» es ruptet.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
ie: Li ligament «%s» es ruptet. Mover it al Paper-corb?

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
ie: Mo_ver in li Paper-corb

en: "%s" is an executable text file.
ie: «%s» es un file textual executibil.

en: Run in _Terminal
ie: Executer in _Terminal

en: _Display
ie: _Monstrar

en: Are you sure you want to open all files?
ie: Esque vu vole aperter omni files?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
ie[0]: To va aperter %d distint carte.
ie[1]: To va aperter %d distint cartes.

en: Open with
ie: Aperter per

en: Unknown file type
ie: Ínconosset tip de file

en: Make executable and run
ie: Marcar quam _executibil e executer

en: Choose a program
ie: Selecte un programma

en: Untrusted application launcher
ie: Ínfidet lansator de application

en: _Launch Anyway
ie: _Lansar sin egarda

en: Mark as _Trusted
ie: Marcar quam _fidet

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
ie[0]: To va aperter %d distint application.
ie[1]: To va aperter %d distint applicationes.

en: Unable to mount location
ie: Ne posset monter li localisation

en: Unable to start location
ie: Ne posset startar li localisation

en: Opening "%s".
ie: Apertente «%s».

en: Opening %d item. | Opening %d items.
ie[0]: Aperter %d element
ie[1]: Aperter %d elementes

en: Close tab
ie: Cluder li carte

en: Devices
ie: Aparates

en: Free space: %s
ie: Spacie líber: %s

en: My Computer
ie: Ti-ci computator

en: Open your personal folder
    %s
ie: Aperter vor fólder personal
    %s

en: Home
ie: Hem

en: Open the contents of your desktop in a folder
ie: Aperter li contenete de vor Pupitre quam un fólder

en: Recent
ie: Recentis

en: Open the contents of the File System
    %s
ie: Aperter li contenete del fil-sistema
    %s

en: File System
ie: Sistema de files

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Open the trash
ie: Aperter li Paper-corb

en: Bookmarks
ie: Marca-págines

en: Mount and open %s (%s)
ie: Monter e aperter %s (%s)

en: Mount and open %s
ie: Monter e aperter %s

en: Network
ie: Rete

en: Browse the contents of the network
ie: Navigar li contenete de rete

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
ie: _Startar

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
ie: _Stoppar

en: _Connect Drive
ie: _Conexer li unité

en: _Disconnect Drive
ie: _Deconexer li unité

en: _Start Multi-disk Device
ie: _Startar li aparate multidisco

en: _Stop Multi-disk Device
ie: _Stoppar li aparate multidisco

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
ie: D_esserrar li unité

en: _Lock Drive
ie: _Serrar li unité

en: Unable to start %s
ie: Ne successat startar «%s»

en: Unable to eject %s
ie: Ne successat ejecter %s

en: Unable to stop %s
ie: Ne successat stoppar «%s»:

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
ie: _Aperter

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
ie: Aperter in nov car_te

en: Open in New _Window
ie: Aperter in nov _fenestre

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
ie: _Adjuncter un marca-págine

en: Remove
ie: Remover

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
ie: _Renominar...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
ie: _Monter

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
ie: _Demonter

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
ie: _Ejecter

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
ie: Dete_cter li medie

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
ie: _Proprietás

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
ie[0]: %1$s operation con files es active.  %2$d%% complet.
ie[1]: %1$s operationes con files es active.  %2$d%% complet.

en: File Operations
ie: Operationes con files

en: The file that you dropped is not local.
ie: Li file que vu fat cadet ne es local.

en: The file that you dropped is not an image.
ie: Li file que vu fat cadet ne es un image.

en: _Name: | _Names:
ie[0]: _Nómine:
ie[1]: _Nómines:

en: Properties
ie: Proprietás

en: %s Properties
ie: Proprietás de %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
ie: ínconosset

en: nothing
ie: necós

en: unreadable
ie: ínleibil

en: (some contents unreadable)
ie: (alcun contenete ínleibil)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
ie: Contenete:

en: Size:
ie: Grandore:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ie: ocupat

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ie: líber

en: Total capacity:
ie: Total capacitá:

en: Filesystem type:
ie: Tip de fil-sistema:

en: Type:
ie: Tip:

en: Link target:
ie: Adresse del ligament:

en: Location:
ie: Localisation:

en: Accessed:
ie: Accesset:

en: Created:
ie: Creat:

en: Modified:
ie: Modificat:

en: Free space:
ie: Spacie líber:

en: _Read
ie: _Letion

en: _Write
ie: Scr_ition

en: E_xecute
ie: E_xecution

en: list
ie: listation

en: read
ie: letion

en: create/delete
ie: creation/deletion

en: write
ie: scrition

en: access
ie: accesse

en: Access:
ie: Accesse:

en: Folder access:
ie: Accesse a fólderes:

en: File access:
ie: Accesse a files:

en: List files only
ie: Solmen listar files

en: Access files
ie: Accesser files

en: Create and delete files
ie: Crear e deleter files

en: Read-only
ie: Solmen letion

en: Read and write
ie: Letion e scrition

en: _Owner:
ie: _Possessor:

en: Owner:
ie: Possessor:

en: _Group:
ie: _Gruppe:

en: Group:
ie: Gruppe:

en: Execute:
ie: Execution:

en: Allow _executing file as program
ie: Permisser _executer li file quam un programma

en: Others:
ie: Altris:

en: Folder Permissions:
ie: Permissiones del fólder:

en: File Permissions:
ie: Permissiones del file:

en: Text view:
ie: Previder li textu:

en: Permissions
ie: Permissiones

en: SELinux context:
ie: Contextu SELinux:

en: Last changed:
ie: Changeat:

en: Open With
ie: Aperter per

en: Help
ie: Auxilie

en: Close
ie: Cluder

en: Creating Properties window.
ie: Creante li fenestre de proprietás.

en: There was an error displaying help.
ie: Un error ha evenit durante que monstrar auxilie.

en: Revert
ie: Reverter

en: No scripts found
ie: Null scriptes es trovat

en: Scripts
ie: Scriptes

en: Show Places
ie: Monstrar locs

en: Show Treeview
ie: Monstrar un árbor

en: Hide the Sidebar (F9)
ie: Celar li panel láteral (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
ie: Monstrar li panel láteral (F9)

en: Dismiss
ie: Demisser

en: Elevated Privileges
ie: Privilegies elevat

en: Restore Selected Items
ie: Restituer li selectet elementes

en: Restore selected items to their original position
ie: Restituer li selectet elementes a lor original position

en: Empty _Trash
ie: Vacuar li _Paper-corb

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
ie: «%s» va esser movet quande vu va selecter li comande «Collar»

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
ie: «%s» va esser copiat si vu selecte li comande «Collar»

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
ie: Crear un _fólder

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
ie: Exci_ser

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
ie: _Copiar

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
ie: Co_llar ad-in li fólder

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
ie: _Deleter

en: Computer
ie: Computator

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
ie[0]: To va aperter %'d distint carte.
ie[1]: To va aperter %'d distint cartes.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
ie[0]: To va aperter %'d distint fenestre.
ie[1]: To va aperter %'d distint fenestres.

en: _Pattern:
ie: _Mustre:

en: Examples:
ie: Exemples:

note: Reset to default info
en: Undo
ie: Defar

en: Undo last action
ie: Defar li ultim action

note: Reset to default info
en: Redo
ie: Refar

en: Redo last undone action
ie: Refar li ultim action defat

en: Content View
ie: Vise de contenete

en: "%s" selected
ie: «%s» selectet

en: %'d folder selected | %'d folders selected
ie[0]: %'d fólder selectet
ie[1]: %'d fólderes selectet

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ie[0]:  (contene %'d element)
ie[1]:  (contene %'d elementes)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
ie[0]:  (contene %'d element total)
ie[1]:  (contene %'d elementes total)

en: %'d item selected | %'d items selected
ie[0]: %'d element selectet
ie[1]: %'d elementes selectet

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
ie[0]: %'d altri element selectet
ie[1]: %'d altri elementes selectet

en: %'u item | %'u items
ie[0]: %'u element
ie[1]: %'u elementes

en: %s, Free space: %s
ie: %s, spacie líber: %s

en: Open With %s
ie: Aperter per %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
ie[0]: Usar «%s» por aperter li selectet element
ie[1]: Usar «%s» por aperter li selectet elementes

en: Run "%s" on any selected items
ie: Lansar «%s» por omni selectet elementes

en: Create a new document from template "%s"
ie: Crear un nov document secun li modelle «%s»

en: Select Target Folder For Move
ie: Selecte li fólder de destination por mover

en: Select Target Folder For Copy
ie: Selecte li fólder de destination por copiar

en: Unable to unmount location
ie: Ne successat demonter li localisation

en: Unable to eject location
ie: Ne successat ejecter li localisation

en: Unable to stop drive
ie: Ne successat stoppar un unité

en: Connect to Server %s
ie: Conexer a servitore %s

en: _Connect
ie: _Conexer

en: Link _name:
ie: _Nómine del ligament:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
ie: Crear un nov _document

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
ie: Aperter _per

en: Choose a program with which to open the selected item
ie: Selecter un application per que aperter li selectet element

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
ie: Crear un nov vacui fólder in ti-ci fólder

note: name, stock id, label
en: No templates installed
ie: Null modelles installat

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
ie: _Vacui document

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
ie: Aperter in un fenestre de navigator

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
ie: Aperter chascun selectet element in un fenestre de navigator

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
ie: Aperter chascun selectet element in un nov carte

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
ie: Aperter in li Terminal

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
ie: Aperter un terminal in li selectet fólder

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
ie: Aperter quam li superusator

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
ie: Aperter li fólder con privilegies administrativ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
ie: Aperter li contenent _fólder

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
ie: _Altri application...

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
ie: Aperter per altri _application...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
ie: Co_llar

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
ie: Cop_iar a

note: name, stock id, label
en: M_ove to
ie: M_over a

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
ie: Select _omnicos

note: tooltip
en: Select all items in this window
ie: Selecter omni files in ti-ci fenestre

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
ie: _Inverter li selection

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
ie: Selecter solmen li elementes que ne es selectet nu

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
ie: D_uplicar

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
ie: Duplicar chascun element selectet

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ie[0]: C_rear un ligament
ie[1]: C_rear ligamentes

note: tooltip
en: Rename selected item
ie: Renominar li selectet element

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
ie: Mover chascun element selectet in li Paper-corb

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
ie: _Restituer

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
ie: _Defar

note: tooltip
en: Undo the last action
ie: Defar li ultim action

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
ie: _Refar

note: tooltip
en: Redo the last undone action
ie: Refar li ultim action defat

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
ie: Connexer a ti-ci servitore

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
ie: Memorar li conexion al ti-ci servitore

note: tooltip
en: Mount the selected volume
ie: Monter li selectet volume

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
ie: Demonter li selectet volume

note: tooltip
en: Eject the selected volume
ie: Ejecter li selectet volume

note: tooltip
en: Start the selected volume
ie: Startar li selectet volume

note: tooltip
en: Stop the selected volume
ie: Stoppar li selectet volume

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
ie: Detecter un medie il li selectet unité

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
ie: Monter li volume associat con li apertet fólder

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
ie: Demonter li volume associat con li apertet fólder

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
ie: Ejecter li volume associat con li apertet fólder

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
ie: Startar li volume associat con li apertet fólder

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
ie: Stoppar li volume associat con li apertet fólder

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
ie: Aperter li file e cluder li fenestre

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
ie: Aperter ti-ci fólder in un fenestre de navigator

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
ie: Aperter ti-ci fólder in un nov carte

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
ie: Mover ti-ci fólder in li Paper-corb

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
ie: Monter li volume associat con ti-ci fólder

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
ie: Demonter li volume associat con ti-ci fólder

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
ie: Ejecter li volume associat con ti-ci fólder

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
ie: Startar li volume associat con ti-ci fólder

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
ie: Stoppar li volume associat con ti-ci fólder

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
ie: Monstrar o modificar li proprietás de ti-ci fólder

note: name, stock id, label
en: _Other pane
ie: _Altri panel

en: Copy the current selection to the other pane in the window
ie: Copiar li actual selection al altri panel del fenestre

en: Move the current selection to the other pane in the window
ie: Mover li actual selection al altri panel del fenestre

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
ie: _Hem

en: Copy the current selection to the home folder
ie: Copiar li actual selection al fólder Hem

en: Move the current selection to the home folder
ie: Mover li actual selection al fólder Hem

note: name, stock id, label
en: _Desktop
ie: _Pupitre

en: Copy the current selection to the desktop
ie: Copiar li actual selection al Pupitre

en: Move the current selection to the desktop
ie: Mover li actual selection al Pupitre

en: Browse for a folder to move the selection to
ie: Trovar un fólder por mover li selection ta

en: Browse for a folder to copy the selection to
ie: Trovar un fólder por copiar li selection ta

en: Run scripts
ie: Lansar scriptes

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
ie: _Scriptes

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
ie: Mover li apertet fólder ex li Paper-corb a «%s»

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
ie[0]: Mover li selectet file ex li Paper-corb a «%s»
ie[1]: Mover li selectet files ex li Paper-corb a «%s»

en: Start the selected drive
ie: Startar li selectet unité

en: Connect to the selected drive
ie: Conexer al selectet unité

en: _Start Multi-disk Drive
ie: _Startar li unité multidisco

en: Start the selected multi-disk drive
ie: Startar li selectet unité multidisco

en: U_nlock Drive
ie: D_esserrar li unité

en: Unlock the selected drive
ie: Desserrar li selectet unité

en: Stop the selected drive
ie: Stoppar li selectet unité

en: _Disconnect
ie: _Deconexer

en: Disconnect the selected drive
ie: Deconexer li selectet unité

en: _Stop Multi-disk Drive
ie: _Stoppar li unité multidisco

en: Stop the selected multi-disk drive
ie: Stoppar li selectet unité multidisco

en: Lock the selected drive
ie: Serrar li selectet unité

en: Start the drive associated with the open folder
ie: Startar li unité associat con li apertet fólder

en: Unlock the drive associated with the open folder
ie: Desserrar li unité associat con li apertet fólder

en: _Delete Permanently
ie: _Deleter permanentmen

en: Delete the open folder permanently
ie: Deleter li apertet fólder permanentmen

en: Move the open folder to the Trash
ie: Mover li apertet fólder in li Paper-corb

en: _Open With %s
ie: _Aperter per %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
ie[0]: Aperter in %'d nov _fenestre
ie[1]: Aperter in %'d nov _fenestres

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
ie[0]: Aperter in %'d nov car_te
ie[1]: Aperter in %'d nov car_tes

en: Delete all selected items permanently
ie: Deleter omni selectet elementes permanentmen

en: Remo_ve from Recent
ie: Remo_ver ex Recentis

en: View or modify the properties of the open folder
ie: Monstrar o modificar li proprietás del apertet fólder

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
ie: Ligament a %s

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
ie: textu cadet.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
ie: data cadet

en: The location "%s" does not exist.
ie: Li localisation «%s» ne existe.

en: %s - File Browser
ie: %s - Navigator del files

en: Searching...
ie: Sercha...

en: Could not display "%s".
ie: Ne posset monstrar «%s».

en: The location is not a folder.
ie: Li localisation ne es un fólder.

en: Could not find "%s".
ie: Ne successat trovar «%s».

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
ie: Nemo ne posse manipular localisationes «%s».

en: Nemo cannot handle this kind of location.
ie: Nemo ne posse manipular ti tip de localisation.

en: Unable to mount the location.
ie: Ne posset monter li localisation

en: Access was denied.
ie: Accesse refusat.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
ie: Errore: %s
    Ples selecter un altri visor e repenar.

en: There was an error displaying help: 
    %s
ie: Un error ha evenit durante que monstrar auxilie:
    %s

note: name, stock id, label
en: _Edit
ie: _Redacter

note: name, stock id, label
en: _View
ie: _Vise

note: name, stock id, label
en: _Help
ie: Au_xilie

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
ie: _Cluder

note: tooltip
en: Close this folder
ie: Cluder ti-ci fólder

en: Prefere_nces
ie: Prefere_nties

en: Edit Nemo preferences
ie: Modificar preferenties de Nemo

en: Undo the last text change
ie: Defar li ultim modification de textu

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
ie: Aperter li _superiore

en: Open the parent folder
ie: Aperter li fólder superior

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
ie: _Recargar

note: tooltip
en: Reload the current location
ie: Recargar li actual localisation

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
ie: _Omni temas

note: tooltip
en: Display Nemo help
ie: Monstrar li auxilie de Nemo

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
ie: _Pri

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
ie: Monstrar li honores al creatores de Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
ie: _Agrandar

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
ie: _Diminuer

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
ie: Normal d_imension

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
ie: Connexer a _servitore...

note: tooltip
en: Open your personal folder
ie: Aperter vor fólder personal

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
ie: _Computator

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
ie: _Rete

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
ie: Mod_elles

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
ie: Aperter vor personal fólder de modelles

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
ie: _Paper-corb

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
ie: Aperter vor personal fólder del Paper-corb

note: name, stock id, label
en: _Go
ie: _Ear

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
ie: Mar_ca-págines

note: name, stock id, label
en: _Tabs
ie: Car_tes

note: name, stock id, label
en: New _Window
ie: Nov _fenestre

note: name, stock id, label
en: New _Tab
ie: Nov car_te

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
ie: Cluder _omni fenestres

en: Close all Navigation windows
ie: Cluder omni fenestres de navigator

note: name, stock id, label
en: _Back
ie: _Retro

en: Go to the previous visited location
ie: Ear al precedent localisation visitat

note: name, stock id, label
en: _Forward
ie: _Avan

en: Go to the next visited location
ie: Ear al sequent localisation visitat

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
ie: _Modificar marca-págines...

en: _Previous Tab
ie: _Precedent carte

en: Activate previous tab
ie: Ear al precedent carte

en: _Next Tab
ie: _Sequent carte

en: Activate next tab
ie: Ear al sequent carte

en: Move Tab _Left
ie: Mover li carte a _levul

en: Move current tab to left
ie: Mover li actual carte a levul

en: Move Tab _Right
ie: Mover li carte a _dextri

en: Sidebar
ie: Panel láteral

en: Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
ie: Revelar c_elat files

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
ie: Panel de _instrumentarium

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
ie: Panel _láteral

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
ie: Panel de st_atu

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
ie: Pan_el de menú

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
ie: _Serchar por files...

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
ie: E_xtra panel

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
ie: Monstrar _miniaturas

en: Places
ie: Locs

en: Select Places as the default sidebar
ie: Selecter Locs quam li panel predefinit

en: Tree
ie: Árbor

en: Back history
ie: Retro in li diarium

en: Forward history
ie: Avan in li diarium

en: _Up
ie: Ad-_up

en: Go to parent folder
ie: Ear a fólder superior

en: Go to home directory
ie: Ear al fólder Hem

en: Go to Computer
ie: Ear al Computator

en: New folder
ie: Nov fólder

en: Create a new folder
ie: Crear un nov fólder

en: Icons
ie: Icones

en: List
ie: Liste

en: Search
ie: Serchar

en: Show Thumbnails
ie: Monstrar miniaturas

en: _Location
ie: _Localisation

en: _New Tab
ie: _Nov carte

en: _Close Tab
ie: _Cluder li carte

en: These files are on an Audio CD.
ie: Ti-ci files es sur un audio CD.

en: These files are on an Audio DVD.
ie: Ti-ci files es sur un audio-DVD

en: These files are on a Video DVD.
ie: Ti-ci files es sur un Video-DVD

en: These files are on a Video CD.
ie: Ti-ci files es sur un Video CD

en: These files are on a Super Video CD.
ie: Ti-ci files es sur un Super Video CD

en: These files are on a Photo CD.
ie: Ti-ci files es sur un Foto CD

en: These files are on a Picture CD.
ie: Ti-ci files es sur un Picture CD.

en: The media contains digital photos.
ie: Li medie contene fotos digitalisat.

en: These files are on a digital audio player.
ie: Ti-ci files es sur un reproductor de audio digital.

en: The media contains software.
ie: Li medie contene programmas.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
ie: Li medie esset detectet quam «%s».

en: Open %s
ie: Aperter %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
ie: Exciser li selectet textu al Paperiere

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
ie: Copiar li selectet textu al Paperiere

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
ie: Collar li textu que es in li Paperiere

en: Move _Up
ie: Mover ad-_up

en: Move Dow_n
ie: Mover a-_bass

en: Use De_fault
ie: Prede_finit

en: The name and icon of the file.
ie: Li nómine e icon del file.

en: The size of the file.
ie: Li grandore del file.

en: The general type of the file.
ie: Li general tip de file.

en: The specific type of the file.
ie: Li specific tip del file.

en: The date the file was modified.
ie: Date de modification de file.

en: Modified - Time
ie: Modificat - hora

en: Date Created
ie: Creat

en: The date the file was created.
ie: Date de creation de file.

en: Date Accessed
ie: Date de access

en: Owner
ie: Possessor

en: The owner of the file.
ie: Li possessor del file.

en: Group
ie: Gruppe

en: The group of the file.
ie: Li gruppe del file.

en: The permissions of the file.
ie: Li permissiones del file.

en: Octal Permissions
ie: Permissiones octal

en: The permissions of the file, in octal notation.
ie: Li permissiones del file, in notation octal

en: MIME Type
ie: MIME-tip

en: The mime type of the file.
ie: Li MIME-tip del file.

en: SELinux Context
ie: Contextu SELinux

en: The SELinux security context of the file.
ie: Li contextu de securitá SELinux del file.

en: The location of the file.
ie: Li localisation del file.

en: Trashed On
ie: In Corb desde

en: Original Location
ie: Localisation original

en: on the desktop
ie: sur li Pupitre

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
ie: Ne es possibil mover li volume «%s» in li Paper-corb.

en: _Move Here
ie: _Mover ad ci

en: _Copy Here
ie: _Copiar ad ci

en: _Link Here
ie: _Ligar ad ci

en: Cancel
ie: A_nullar

en: This file cannot be mounted
ie: Ti-ci file ne posse esser montet

en: This file cannot be unmounted
ie: Ti-ci file ne posse esser demontet

en: This file cannot be ejected
ie: Ti-ci file ne posse esser ejectet

en: This file cannot be started
ie: Ti-ci file ne posse esser startat

en: This file cannot be stopped
ie: Ti-ci file ne posse esser stoppat

en: Slashes are not allowed in filenames
ie: Obliqui strecas esser despermisset in nómines de file

en: File not found
ie: File ne esset trovat

en: Unable to rename desktop icon
ie: Ne posset renominar un icone del Pupitre

en: Unable to rename desktop file
ie: Ne posset renominar un file desktop

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
ie: Yer a %H:%M

en: %'u folder | %'u folders
ie[0]: %'u fólder
ie[1]: %'u folderes

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
ie: ? elementes

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
ie: ? octetes

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Program
ie: Programma

en: Font
ie: Fonde

en: Text
ie: Textu

en: Contacts
ie: Contactes

en: Calendar
ie: Calendare

en: Spreadsheet
ie: Folie de calcules

en: Binary
ie: Binarie

en: Folder
ie: Fólder

en: link
ie: ligament

en: link (broken)
ie: ligament (ruptet)

en: Name: %s
ie: Nómine: %s

en: Type: %s
ie: Tip: %s

en: %s item | %s items
ie[0]: %s element
ie[1]: %s elementes

en: Contains: %s
ie: Contene: %s

en: Size: %s
ie: Grandore: %s

en: Accessed: %s
ie: Accessat: %s

en: Modified: %s
ie: Modificat: %s

en: Created: %s
ie: Creat: %s

en: Location: %s
ie: Localisation: %s

en: Merge folder "%s"?
ie: Coalescer li fólder «%s»?

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ie: Un plu old fólder con li sam nómine ja existe in «%s».

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ie: Un plu nov fólder con li sam nómine ja existe in «%s».

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ie: Un altri fólder con li sam nómine ja existe in «%s».

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ie: Substitution va remover omni files in li fólder.

en: Replace folder "%s"?
ie: Substituer li fólder «%s»?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ie: Un fólder con li sam nómine ja existe in «%s».

en: Replace file "%s"?
ie: Substituer li file «%s»?

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ie: Un plu old file con li sam nómine ja existe in «%s».

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ie: Un plu nov file con li sam nómine ja existe in «%s».

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ie: Un altri file con li sam nómine ja existe in «%s».

en: Original file
ie: File original

en: Last modified:
ie: Modificat:

en: Replace with
ie: Substituer per

en: Merge
ie: Coalescer

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
ie: _Selecte un nov nómine por li destination

en: Reset
ie: Reverter

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
ie: Applicar ti-ci action a omni files

note: Add buttons
en: _Cancel
ie: A_nullar

en: _Skip
ie: _Omisser

en: Re_name
ie: Re_nominar

en: Replace
ie: Substituer

en: File conflict
ie: Conflicte de files

en: S_kip All
ie: O_misser omni

en: _Retry
ie: _Repenar

en: Delete _All
ie: Dele_ter omni

en: _Replace
ie: _Substituer

en: Replace _All
ie: Substituer _omni

en: _Merge
ie: Co_alescer

en: Merge _All
ie: Coalescer _omni

en: Copy _Anyway
ie: Copiar s_in egarda

en: %'d second | %'d seconds
ie[0]: %'d seconde
ie[1]: %'d secondes

en: %'d hour | %'d hours
ie[0]: %'d hor
ie[1]: %'d hores

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ie[0]: circa %'d hor
ie[1]: circa %'d hores

note: appended to new link file
en: Another link to %s
ie: Altri ligament a %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
ie: %'d-im ligament a %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
ie: %'d-im ligament a %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
ie: %'d-im ligament a %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
ie: %'d-im ligament a %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ie:  (copie)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ie:  (altri copie)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
ie: -im copie)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
ie: -im copie)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
ie: -im copie)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
ie: -im copie)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
ie: %s (copie)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
ie: %s (altri copie)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
ie: %s (%'d-im copie)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
ie: %s (%'d-im copie)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
ie: %s (%'d-im copie)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
ie: %s (%'d-im copie)%s

en: Error removing file: %s
ie: Un errore evenit removente un file: %s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ie: Esque vu vole deleter «%B» permanentmen ex li Paper-corb?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ie: Si vu delete un element, it va esser perdit irrevocabilmen.

en: Empty all items from Trash?
ie: Esque remover omni elementes ex li Paper-corb?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ie: Omni elementes in li Paper-corb va esser irrevocabilmen deletet.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ie: Esque vu vole deleter «%B» permanentmen?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ie[0]: Esque vu vole deleter %'d selectet element permanentmen?
ie[1]: Esque vu vole deleter %'d selectet elementes permanentmen?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
ie[0]: Ancor %'d file a deleter
ie[1]: Ancor %'d files a deleter

en: Deleting files
ie: Deletente files

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
ie[0]: %T resta
ie[1]: %T resta

en: Error while deleting.
ie: Un errore evenit durante deletion.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
ie: Files in li fólder «%B» ne posse esser deletet pro que vu ne have permissiones por vider les.

en: _Skip files
ie: _Omisser files

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
ie: Li fólder «%B» ne posse esser deletet pro que vu ne have permissiones por leer it.

en: There was an error reading the folder "%B".
ie: Un error evenit leente li fólder «%B».

en: There was an error deleting %B.
ie: Un errore deletente %B.

en: Moving files to trash
ie: Movente files al Paper-corb

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
ie[0]: Ancor %'d file a mover al Paper-corb
ie[1]: Ancor %'d files a mover al Paper-corb

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
ie: Li file «%B» ne posse esset movet in li Paper-corb.

en: Deleting Files
ie: Deletente files

en: Unable to eject %V
ie: Ne successat ejecter %V

en: Unable to unmount %V
ie: Ne successat demonter %V

en: Do _not Empty Trash
ie: _Ne vacuar li Paper-corb

en: Unable to mount %s
ie: Ne successat monter %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
ie[0]: Preparante copiar %'d file (%S)
ie[1]: Preparante copiar %'d files (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
ie[0]: Preparante mover %'d file (%S)
ie[1]: Preparante mover %'d file (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
ie[0]: Preparante deleter %'d file (%S)
ie[1]: Preparante deleter %'d files (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
ie[0]: Preparante mover %'d file in li Paper-corb
ie[1]: Preparante mover %'d files in li Paper-corb

en: Error while copying.
ie: Errore durante copiation.

en: Error while moving.
ie: Errore durante motion.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ie: Files in li fólder «%B» ne posse esser processat pro que vu ne have permissiones por vider les.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ie: Li fólder «%B» ne posse esser processat pro que vu ne have permissiones por leer it.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ie: Li file «%B» ne posse esser processat pro que vu ne have permissiones por leer it.

en: There was an error getting information about "%B".
ie: Un errore evenit obtenente li information pri «%B»

en: Error while copying to "%B".
ie: Un errore evenit durante copiation a «%B».

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ie: Vu ne have permissiones por accessar li fólder de destination.

en: There was an error getting information about the destination.
ie: Un errore evenit obtenente li information pri li destination

en: The destination is not a folder.
ie: Li destination ne es un fólder.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ie: Ne hay suficent spacie in li destination. Ples provar deleter quelc files por liberar spacie.

en: %S more space is required to copy to the destination.
ie: %S plu spacie es besonat por copiar al destination.

en: The destination is read-only.
ie: li destination es solmen por letion.

en: Moving "%B" to "%B"
ie: Movente «%B» a «%B»

en: Copying "%B" to "%B"
ie: Copiante «%B» a «%B»

en: Duplicating "%B"
ie: Duplication de «%B»

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ie: Movente li file %'d de %'d (in «%B») a «%B»

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
ie: Movente li file %'d de %'d a «%B»

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
ie: Copiante li file %'d de %'d a «%B»

en: Duplicating file %'d of %'d
ie: Duplicante li file %'d de %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
ie: %S de %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
ie[0]: %S de %S — %T resta (%S/sec)
ie[1]: %S de %S — %T resta (%S/sec)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ie: Li fólder «%B» ne posse esser copiat pro que vu ne have permissiones por crear it in li destination.

en: There was an error creating the folder "%B".
ie: Un error evenit creante li fólder «%B».

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ie: Li fólder «%B» ne posse esser copiat pro que vu ne have permissiones por leer it.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
ie: It es ínpossibil mover un fólder a se self.

en: You cannot copy a folder into itself.
ie: It es ínpossibil copiar un fólder a se self.

en: The destination folder is inside the source folder.
ie: Li fólder de destination es intra li fólder de orígine.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
ie: It es ínpossibil mover un file a se self.

en: You cannot copy a file over itself.
ie: It es ínpossibil copiar un file a se self.

en: There was an error copying the file into %F.
ie: Un error evenit copiante li file in %F.

en: Moving Files
ie: Motion de files

en: Creating links in "%B"
ie: Creation de ligamentes in «%B»

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
ie[0]: Crear ligament a %'d file
ie[1]: Crear ligament a %'d files

en: Error while creating link to %B.
ie: Un error evenit creante un ligament a %B.

en: Symbolic links only supported for local files
ie: Simbolic ligamentes es supportat solmen por files local

en: The target doesn't support symbolic links.
ie: Li destination ne supporte simbolic ligamentes.

en: Setting permissions
ie: Assignante permissiones

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
ie: Fólder sin nómine

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
ie: Document sin nómine

en: Error while creating file %B.
ie: Un error evenit creante li file %B.

en: Emptying Trash
ie: Vacuante li Paper-corb

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
ie[0]: Mover %d element a «%s»
ie[1]: Mover %d elementes a «%s»

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
ie[0]: _Defar: Mover %d element
ie[1]: _Defar: Mover %d elementes

en: Move '%s' back to '%s'
ie: Retornar «%s» a «%s»

en: Move '%s' to '%s'
ie: Mover «%s» a «%s»

en: _Undo Move
ie: _Defar motion

en: _Redo Move
ie: _Refar motion

en: _Undo Restore from Trash
ie: _Defar: Restituer ex li Paper-corb

en: _Redo Restore from Trash
ie: _Refar: Restituer ex li Paper-corb

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
ie[0]: Retornar %d element al Paper-corb
ie[1]: Retornar %d elementes al Paper-corb

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
ie[0]: Restituer %d element ex li Paper-corb
ie[1]: Restituer %d elementes ex li Paper-corb

en: Move '%s' back to trash
ie: Retornar «%s» al Paper-corb

en: Restore '%s' from trash
ie: Restituer «%s» ex li Paper-corb

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
ie[0]: Deleter %d copiat element
ie[1]: Deleter %d copiat elementes

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
ie[0]: Copiar %d element a «%s»
ie[1]: Copiar %d elementes a «%s»

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
ie[0]: _Defar: Copiar %d element
ie[1]: _Defar: Copiar %d elementes

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
ie[0]: _Refar: Copiar %d element
ie[1]: _Refar: Copiar %d elementes

en: Delete '%s'
ie: Deleter «%s»

en: Copy '%s' to '%s'
ie: Copiar «%s» a «%s»

en: _Undo Copy
ie: _Defar: Copiar

en: _Redo Copy
ie: _Refar: Copiar

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
ie[0]: Deleter %d duplicat element
ie[1]: Deleter %d duplicat elementes

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
ie[0]: Duplicar %d element in «%s»
ie[1]: Duplicar %d elementes in «%s»

en: Duplicate '%s' in '%s'
ie: Duplicar «%s» in «%s»

en: _Undo Duplicate
ie: _Defar: Duplicar

en: _Redo Duplicate
ie: _Refar: Duplicar

en: Delete link to '%s'
ie: Deleter un ligament a «%s»

en: Create link to '%s'
ie: Crear un ligament a «%s»

en: _Undo Create Link
ie: _Defar: Crear un ligament

en: _Redo Create Link
ie: _Refar: Crear un ligament

en: Create an empty file '%s'
ie: Crear un vacui file «%s»

en: _Undo Create Empty File
ie: _Defar: Crear un vacui file

en: _Redo Create Empty File
ie: _Refar: Crear un vacui file

en: Create a new folder '%s'
ie: Crear un nov fólder «%s»

en: _Undo Create Folder
ie: _Defar: Crear un fólder

en: _Redo Create Folder
ie: _Refar: Crear un fólder

en: Create new file '%s' from template
ie: Crear un nov file «%s» secun un modelle

en: _Undo Create from Template
ie: _Defar: Crear secun un modelle

en: _Redo Create from Template
ie: _Refar: Crear secun un modelle

en: Rename '%s' as '%s'
ie: Renominar «%s» a «%s».

en: _Undo Rename
ie: _Defar: Renominar

en: _Redo Rename
ie: _Refar: Renominar

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
ie[0]: Mover %d element in li Paper-corb
ie[1]: Mover %d elementes in li Paper-corb

en: Restore '%s' to '%s'
ie: Restituer «%s» a «%s»

en: Move '%s' to trash
ie: Mover «%s» in li Paper-corb

en: _Undo Trash
ie: _Defar: in li Paper-corb

en: _Redo Trash
ie: _Refar: in li Paper-corb

en: _Undo Change Permissions
ie: _Defar: Alterar permissiones

en: _Redo Change Permissions
ie: _Refar: Alterar permissiones

en: Restore original permissions of '%s'
ie: Restituer li original permissiones de «%s»

en: Set permissions of '%s'
ie: Assignar permissiones por «%s»

en: _Undo Change Group
ie: _Defar: Alterar li gruppe

en: _Redo Change Group
ie: _Refar: Alterar li gruppe

en: _Undo Change Owner
ie: _Defar: Alterar li possessor

en: _Redo Change Owner
ie: _Refar: Alterar li possessor

en: The item cannot be restored from trash
ie: Li element ne posse esser restituet ex li Paper-corb

en: The selection rectangle
ie: Li rectangul de selection

en: Forget association
ie: Obliviar li association

en: Valid executable.
ie: Valid executibile.

note: the %s here is a file extension
en: %s document
ie: Document %s

en: Open all files of type "%s" with
ie: Aperter omni files de tip «%s» per:

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
ie: Selecte un application por aperter «%s» e altri files de tip «%s»

en: Custom application
ie: Personal application

en: Executables
ie: Executibiles

en: Enter a custom command...
ie: Provide un personal comande...

en: Add to list
ie: Adjunter al liste

en: Set as default
ie: Assignar quam predefinit

en: This is disabled due to security considerations.
ie: To-ci es despermisset pro considerationes de securitá.

en: Details:
ie: Detallies:

en: Preparing
ie: Preparante

en: Edit
ie: Modificar

en: Undo Edit
ie: Defar modification

en: Undo the edit
ie: Defar li modification

en: Redo Edit
ie: Refar modification

en: Redo the edit
ie: Refar li modification

en: The text of the label.
ie: Li textu del etiquette.

en: Line wrap
ie: Rupter lineas

en: Select All
ie: Select omnicos

en: Show more _details
ie: Monstrar plu _detallies

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ie: Vu posse interrupter ti-ci operation per un clic sur Anullar.

en:  (invalid Unicode)
ie:  (Unicode ínvalid)

en: Create a new l_auncher here...
ie: Crear un nov l_ansator ci...

en: Create a new launcher in this folder
ie: Crear un nov lansator in ti-ci fólder

en: Jump to new workspace
ie: Ear a un nov labor-spacie

en: Create a new workspace and activate it
ie: Crear un nov labor-spacie e activar it

en: Remove workspace
ie: Remover li labor-spacie

en: Change Desktop _Background
ie: Alterar li _funde del Pupitre

en: Change the Cinnamon desktop background
ie: Alterar li funde del Pupitre de Cinnamon

en: Mount archive
ie: Monter li archive

en: Mount %f to browse its contents
ie: Monter %f por navigar su contenete

en: Set as Wallpaper...
ie: Assignar quam li _Tapete...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
ie: Assignar li selectet image quam li Tapete de Cinnamon

en: Access and organize files
ie: Accesse e ordina files

en: Edit Bookmarks
ie: Modificar marca-págines

en: <b>_Bookmarks</b>
ie: <b>_Marca-págines</b>

en: <b>_Name</b>
ie: <b>_Nómine</b>

en: <b>_Location</b>
ie: <b>_Localisation</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
ie: Plu micri

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
ie: Micri

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
ie: Grand

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
ie: Plu grand

en: Sort items by
ie: Ordinar elementes secun

en: No desktop icons
ie: Null icones del Pupitre

en: Mounted Drives
ie: Montet unités

en: Always
ie: Sempre

en: Local Files Only
ie: Solmen local files

en: Never
ie: Nequande

en: Decimal (long format)
ie: Decimal (long formate)

en: Binary (long format)
ie: Binari (long formate)

en: By Name
ie: Secun nómine

en: By Size
ie: Secun grandore

en: By Type
ie: Secun tip

en: By Modification Date
ie: Secun li date de modification

en: By Access Date
ie: Secun li date de access

en: By Trashed Date
ie: Secun desde in Corb

en: 100 KB
ie: 100 Ko

en: 500 KB
ie: 500 Ko

en: 1 MB
ie: 1 Mo

en: 3 MB
ie: 3 Mo

en: 5 MB
ie: 5 Mo

en: 10 MB
ie: 10 Mo

en: 100 MB
ie: 100 Mo

en: 1 GB
ie: 1 Go

en: 2 GB
ie: 2 Go

en: 4 GB
ie: 4 Go

en: 8 GB
ie: 8 Go

en: 16 GB
ie: 16 Go

en: 32 GB
ie: 32 Go

en: File Management Preferences
ie: Preferenties de gerentie de files

en: View _new folders using:
ie: Monstrar _nov fólderes per:

en: _Arrange items:
ie: _Ordinar elementes:

en: Sort _folders before files
ie: Ordinar _fólderes ante files

en: Default _zoom level:
ie: _Scale predefinit:

en: _Text beside icons
ie: _Textu apu icones

en: _Default zoom level:
ie: _Scale predefinit:

en: A_ll columns have the same width
ie: Omni columnes have li sam _largore

en: D_efault zoom level:
ie: Scal_e predefinit:

en: Show _only folders
ie: Monstrar s_olmen fólderes

en: Views
ie: Vises

en: <b>Behavior</b>
ie: <b>Conduida</b>

en: _Single click to open items
ie: _Singul clic por aperter elementes

en: _Double click to open items
ie: _Duplic clic por aperter elementes

en: Open each _folder in its own window
ie: Aperter chascun _fólder in su propri fenestre

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
ie: Duplic clic in vacui area ea al fólder superiori

en: <b>Executable Text Files</b>
ie: <b>Files textual executibil</b>

en: _Run executable text files when they are opened
ie: _Lansar executibil files textual quande ili es apertet

en: _Ask each time
ie: _Questionar chascun vez

en: <b>Trash</b>
ie: <b>Paper-corb</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ie: Questionar ante que _vacuar li Paper-corb o deleter files

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ie: I_ncluder un commande Delete que ignora li Paper-corb

en: <b>Bulk Rename</b>
ie: <b>Renomination in masse</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
ie: Comande que es invocat quande on renomina multiplic elementes:

en: Behavior
ie: Conduida

en: _Format:
ie: _Formate:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
ie: <b>Titules de fenestres e cartes</b>

en: <b>File Size</b>
ie: <b>Grandore de file</b>

en: <b>File Properties</b>
ie: <b>Proprietás de files</b>

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
ie: <b>Menú «Mover/Copiar a»</b>

en: List bookmarks in the menu
ie: Monstrar marca-págines il li menú

en: Display
ie: Monstrar

en: <b>List Columns</b>
ie: <b>Columnes del liste</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ie: Reordina li information que apari in li vise de liste.

en: List Columns
ie: Columnes de liste

en: <b>Previewable Files</b>
ie: <b>Previsibil files</b>

en: Show _thumbnails:
ie: Monstrar _miniaturas:

en: _Only for files smaller than:
ie: S_olmen por files minu grand quam:

en: <b>Folders</b>
ie: <b>Fólderes</b>

en: Count _number of items:
ie: Contar _elementes:

en: Modified date
ie: Date de modification

en: Created date
ie: Date de creation

en: Accessed date
ie: Date de access

en: File or folder location
ie: Localisation del file o fólder

en: Preview
ie: Previder

en: Visible Buttons
ie: Visibil butones

en: Previous
ie: Precedent

en: Next
ie: Sequent

en: Up
ie: Ad-supra

en: Refresh
ie: Refriscar

en: Open in terminal
ie: Aperter in li Terminal

en: Icon view
ie: Vise de icones

en: List view
ie: Vise de liste

en: Compact view
ie: Vise compact

en: Plugins
ie: Plugines
