linuxmint - en to it translation catalogue (1321 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
it: Ricerca salvata

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
it: Definizione azione di Nemo

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
it: Definizione di helper di ricerca di Nemo

en: No actions found
it: Nessuna azione trovata

en: Actions
it: Azioni

en: Edit layout
it: Modifica layout

en: Nemo could not create the required folder "%s".
it: Nemo non ha potuto creare la cartella richiesta "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
it: Prima di eseguire Nemo, creare la seguente cartella, oppure impostare i permessi in modo tale che Nemo possa crearla.

en: Error starting autorun program: %s
it: Errore nell'avviare il programma di esecuzione automatica: %s

en: Cannot find the autorun program
it: Impossibile trovare il programma di esecuzione automatica

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
it: <big><b>Errore nell'esecuzione automatica del software</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
it: <big><b>Questo supporto contiene software progettato per essere avviato automaticamente. Eseguirlo?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
it: Il software verrà eseguito direttamente dal supporto "%s". Si consiglia di non eseguire software non fidato.
    
    Nel dubbio, premere Annulla.

en: _Run
it: _Esegui

en: _Customize
it: _Personalizza

en: Adjust the desktop layout for this monitor
it: Imposta la disposizione della scrivania per questo schermo

en: No bookmarks defined
it: Nessun segnalibro definito

en: Disable all
it: Disabilita tutti

en: Enable all
it: Abilita tutti

en: Public FTP
it: FTP pubblico

en: FTP (with login)
it: FTP (con accesso)

en: Windows share
it: Condivisione Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
it: WebDAV sicuro (HTTPS)

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
it: Impossibile caricare l'elenco dei metodi per i server supportati.
    Controllare l'installazione di gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
it: Impossibile aprire la cartella "%s" su "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
it: Impossibile trovare il server presso "%s".

en: Try Again
it: Riprova

en: Please verify your user details.
it: Verificare i propri dettagli utente.

en: Continue
it: Continua

en: C_onnect
it: _Connetti

note: set dialog properties
en: Connect to Server
it: Connetti al server

en: Server Details
it: Dettagli server

note: port
en: _Port:
it: _Porta:

note: second row: type combobox
en: _Type:
it: _Tipo:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
it: C_ondivisione:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
it: _Cartella:

en: User Details
it: Dettagli utente

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
it: Nome _dominio:

note: second row: username entry
en: _User name:
it: Nome _utente:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
it: _Ricorda questa password

en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Print but do not open the URI
it: Stampa ma non aprire l'URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
it: 
    
    Aggiunge una connessione a un mount di server

en: Show the version of the program.
it: Mostra la versione del programma.

en: Quit Nemo Desktop.
it: Esci da Nemo Desktop.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
it: 
    
    Gestisci la scrivania con il filemanager

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
it: S_vuota cestino

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
it: Disposizione automatica

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
it: Ordine inverso

en: Smaller
it: Più piccola

en: Small
it: Piccolo

en: Normal
it: Normale

en: Large
it: Grande

en: Larger
it: Più grande

en: _Vertical
it: _Verticale

en: _Horizontal
it: _Orizzontale

en: Name
it: Nome

en: Size
it: Dimensione

en: Type
it: Tipo

en: Date
it: Data

note: name, stock id, label
en: _Sort
it: _Ordina

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
it: Dimensione delle _Icone

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
it: Svuota cestino

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
it: Elimina tutti gli oggetti nel cestino

en: The desktop view encountered an error.
it: La vista scrivania ha riscontrato un errore.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
it: La vista scrivania ha riscontrato un errore durante l'avvio.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
it: Ripristina dimensione ini_ziale icone

en: Restore Icon's Original Si_ze
it: Ripristina dimensione ini_ziale icone

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
it: Ridimensiona icona...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
it: Rende ridimensionabile l'icona selezionata

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
it: Ripristina ogni icona selezionata alle sue dimensioni originali

en: Comment
it: Commento

en: Description
it: Descrizione

en: Command
it: Comando

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
it: Disposizione schermo attuale (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
it: Disposizione schermo attuale (%dx%d)

en: Desktop Settings
it: Impostazioni della scrivania

en: Current Monitor Preferences
it: Preferenze schermo corrente

en: Show global desktop settings
it: Mostra le impostazioni globali della scrivania

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
it: Permessi non sufficienti per visualizzare il contenuto di "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
it: Impossibile trovare "%s". Forse è stato eliminato di recente.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
it: Impossibile mostrare tutto il contenuto di "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
it: Impossibile mostrare il contenuto della cartella.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
it: Permessi non sufficienti per cambiare il gruppo di "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
it: Impossibile cambiare il gruppo di "%s": %s

en: The group could not be changed.
it: Impossibile cambiare il gruppo.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
it: Impossibile cambiare il proprietario di "%s": %s

en: The owner could not be changed.
it: Impossibile cambiare il proprietario.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
it: Impossibile cambiare i permessi di "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
it: Impossibile cambiare i permessi.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
it: Il nome "%s" è già utilizzato in questa cartella. Usare un nome diverso.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
it: "%s" non è presente in questa cartella. Forse è stato spostato o eliminato?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
it: Permessi non sufficienti per rinominare "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
it: Il nome "%s" non è valido perché contiene il carattere "/". Usare un nome diverso.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
it: Il nome "%s" non è valido. Usare un nome diverso.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
it: Il nome "%s" è troppo lungo. Usare un nome diverso.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
it: Impossibile rinominare "%s" in "%s": %s

en: The item could not be renamed.
it: Impossibile rinominare l'oggetto.

en: Renaming "%s" to "%s".
it: Rinominazione di "%s" in "%s".

en: No extensions found
it: Nessuna estensione trovata

en: no information available
it: nessuna informazione disponibile

en: Configure
it: Configura

en: Extensions
it: Estensioni

en: Extensions changed.  Restart required.
it: Estensioni modificate. Riavvio necessario.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
it: Nessuno

en: Yesterday
it: Ieri

en: by _Name
it: per _nome

en: Keep icons sorted by name in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per nome

en: by _Size
it: per dimen_sione

en: Keep icons sorted by size in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per dimensione

en: by _Type
it: per _tipo

en: Keep icons sorted by type in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per tipo

en: by _Detailed Type
it: per _tipo dettagliato

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per tipo dettagliato

en: by Modification _Date
it: per _data di modifica

en: Keep icons sorted by modification date in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per data di modifica

en: by T_rash Time
it: per data di _rimozione

en: Keep icons sorted by trash time in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per data di spostamento nel cestino

en: _Organize Desktop by Name
it: _Ordina icone per nome

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
it: Ordina o_ggetti

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
it: _Ordina per nome

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
it: Riposiziona le icone per adattarle alla finestra ed evitare sovrapposizioni

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
it: Ordine in_verso

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
it: Mostra le icone ordinate al contrario

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
it: Mantieni a_llineate

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
it: Mantiene le icone allineate a una griglia

en: _Manually
it: _Manualmente

en: Leave icons wherever they are dropped
it: Lascia le icone dove sono state trascinate

en: By _Name
it: Per _nome

en: By _Size
it: Per dimen_sione

en: By _Type
it: Per _tipo

en: By _Detailed Type
it: Per _tipo dettagliato

en: By Modification _Date
it: Per _data di modifica

en: By T_rash Time
it: Per data di _rimozione

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
it: Vista a icone

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
it: _Icone

en: The icon view encountered an error.
it: La vista a icone ha riscontrato un errore.

en: The icon view encountered an error while starting up.
it: La vista a icone ha riscontrato un errore durante l'avvio.

en: Display this location with the icon view.
it: Mostra questa posizione con la vista a icone.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
it: Vista compatta

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
it: _Compatta

en: The compact view encountered an error.
it: La vista compatta ha riscontrato un errore.

en: The compact view encountered an error while starting up.
it: La vista compatta ha riscontrato un errore durante l'avvio.

en: Display this location with the compact view.
it: Mostra questa posizione con vista compatta.

en: Image Type
it: Tipo immagine

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Title
it: Titolo

en: Author
it: Autore

en: Created On
it: Creato il

en: Created By
it: Creato da

en: Disclaimer
it: Note legali

en: Warning
it: Attenzione

en: Source
it: Fonte

en: Camera Brand
it: Marca fotocamera

en: Camera Model
it: Modello fotocamera

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
it: Data di scatto

en: Date Digitized
it: Data di digitalizzazione

en: Date Modified
it: Data di modifica

en: Exposure Time
it: Tempo di esposizione

en: Aperture Value
it: Diaframma

en: ISO Speed Rating
it: Sensibilità ISO

en: Flash Fired
it: Scatto con flash

en: Metering Mode
it: Modalità esposimetro

en: Exposure Program
it: Programma di esposizione

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Location
it: Posizione

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Creator
it: Autore

en: Rating
it: Giudizio

en: Failed to load image information
it: Caricamento delle informazioni sull'immagine non riuscito

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Image
it: Immagine

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
it: Azioni: si possono aggiungere file Azione a questa cartella e appariranno nel menù.

en: More info
it: Ulteriori informazioni

en: View a sample action file with documentation
it: Visualizza un file azione di esempio con documentazione

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
it: Script: tutti i file eseguibili presenti in questa cartella appariranno nel menù Script.

en: View additional information about creating scripts
it: Vedere altre informazioni sulla creazione di script

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: Use Default
it: Utilizza il predefinito

en: Temporarily disable auto-sort
it: Disabilita temporaneamente l'ordinamento automatico

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
it: Vista a elenco

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
it: E_lenco

en: The list view encountered an error.
it: La vista a elenco ha riscontrato un errore.

en: The list view encountered an error while starting up.
it: La vista a elenco ha riscontrato un errore durante l'avvio.

en: Display this location with the list view.
it: Mostrare questa posizione con la vista a elenco.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
it[0]: Visualizzare %d posizione?
it[1]: Visualizzare %d posizioni?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
it[0]: Verrà aperta %d finestra separata.
it[1]: Verranno aperte %d finestre separate.

en: --check cannot be used with other options.
it: --check non può essere usato con altre opzioni.

en: --quit cannot be used with URIs.
it: --quit non può essere usato con degli URI.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
it: --geometry non può essere usato con più di un URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
it: Effettua un rapido insieme di test diagnostici.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
it: Visualizza la finestra iniziale con la geometria data. Esempi: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
it: GEOMETRIA

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
it: Crea finestre solo per gli URI esplicitamente specificati.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
it: Argomento ignorato - lasciato solo per compatibilità.

en: Open URIs in tabs.
it: Apri indirizzi in schede.

en: Open URIs in an existing window.
it: Apri gli URI in una finestra esistente.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
it: Ripara la cache delle anteprime dell'utente - può essere utile se hai problemi con le anteprime dei file. Va eseguito come root

en: Quit Nemo.
it: Chiudi Nemo.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
it: 
    
    Esplora il file system con il file manager

en: Nemo's main menu is now hidden
it: Il menù principale di Nemo adesso è nascosto

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
it: Hai scelto di nascondere il menù principale. Puoi mostrarlo temporaneamente:
    
    - Premendo il tasto <Alt>
    - Facendo clic con il tasto destro su una zona vuota della barra degli strumenti principale
    - Facendo clic con il tasto destro su una zona vuota della barra di stato.
    
    Puoi ripristinarlo permanentemente selezionando ancora questa opzione dal menù Visualizza.

en: Don't show this message again.
it: Non mostrare più questo messaggio.

en: The Link "%s" is Broken.
it: Il collegamento "%s" è interrotto.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
it: Il collegamento "%s" è interrotto. Spostarlo nel cestino?

en: This link cannot be used, because it has no target.
it: Questo collegamento non può essere usato, perché non ha una destinazione.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
it: Questo collegamento non può essere usato, perché la destinazione "%s" non esiste.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
it: _Sposta nel cestino

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
it: Eseguire "%s" o mostrare il suo contenuto?

en: "%s" is an executable text file.
it: "%s" è un file di testo eseguibile.

en: Run in _Terminal
it: Esegui nel _terminale

en: _Display
it: _Mostra

en: Are you sure you want to open all files?
it: Aprire tutti i file?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
it[0]: Verrà aperta %d scheda separata.
it[1]: Verranno aperte %d schede separate.

en: Open with
it: Apri con

en: Unknown file type
it: Tipo di file sconosciuto

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
it: Il file "%s" non è associato ad alcun programma conosciuto. Se sei sicuro della fonte di questo file, e hai i permessi sufficienti, puoi marcarlo come eseguibile e lanciarlo. Oppure, puoi usare l'opzione "Apri con" per scegliere un programma a cui associarlo.

en: Make executable and run
it: Rendilo eseguibile e avvialo

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
it: Il file "%s" non ha programmi noti associati. Usa la finestra 'Apri con' per scegliere un programma con cui aprirlo.

en: Choose a program
it: Scegli un programma

en: Untrusted application launcher
it: Lanciatore di applicazione non attendibile

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
it: Il lanciatore dell'applicazione "%s" non è stato contrassegnato come attendibile (eseguibile). Se non conosci la fonte di questo file, il suo avvio potrebbe essere pericoloso.

en: _Launch Anyway
it: _Lancia comunque

en: Mark as _Trusted
it: Contrassegna come _fidato

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
it[0]: Verrà aperta %d applicazione separata.
it[1]: Verranno aperte %d applicazioni separate.

en: Unable to mount location
it: Impossibile montare la posizione

en: Unable to start location
it: Impossibile avviare la posizione

en: Opening "%s".
it: Apertura di "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
it[0]: Apertura di %d oggetto.
it[1]: Apertura di %d oggetti.

en: Close tab
it: Chiudi scheda

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
it: 
    
    Dato un URI, mostra una finestra di dialogo Apri con per consentire all'utente di cambiare il gestore predefinito del tipo MIME.

en: Devices
it: Dispositivi

en: Free space: %s
it: Spazio libero: %s

en: My Computer
it: Computer

en: Open your personal folder
    %s
it: Apre la propria cartella personale
    %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
it: Apre il contenuto della scrivania in una cartella

en: Favorites
it: Preferiti

en: Favorite files
it: File preferiti

en: Recent
it: Recenti

en: Recent files
it: File recenti

en: Open the contents of the File System
    %s
it: Apre il contenuto del file system
    %s

en: File System
it: File system

en: Trash
it: Cestino

en: Open the trash
it: Apre il cestino

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Mount and open %s (%s)
it: Monta e apri %s (%s)

en: Mount and open %s
it: Monta e apre %s

en: Network
it: Rete

en: Browse the contents of the network
it: Esplora il contenuto della rete

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
it: _Inizio

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
it: _Ferma

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
it: _Accendi

en: _Safely Remove Drive
it: Rimuovi unità in _sicurezza

en: _Connect Drive
it: _Connetti unità

en: _Disconnect Drive
it: _Disconnetti unità

en: _Start Multi-disk Device
it: _Avvia unità multi-disco

en: _Stop Multi-disk Device
it: _Ferma unità multi-disco

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
it: Sblocca _unità

en: _Lock Drive
it: B_locca unità

en: Unable to start %s
it: Impossibile avviare %s

en: Unable to eject %s
it: Impossibile espellere %s

en: Unable to poll %s for media changes
it: Impossibile interrogare %s per cambiamenti ai supporti

en: Unable to stop %s
it: Impossibile fermare %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
it: _Apri

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
it: Apri in nuova _scheda

en: Open in New _Window
it: Apri in nuova _finestra

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
it: A_ggiungi segnalibro

en: Remove
it: Elimina

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
it: _Rinomina...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
it: _Monta

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
it: _Smonta

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
it: _Espelli

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
it: _Rileva Elementi Multimediali

en: _Empty _Trash
it: _Svuota _cestino

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
it: _Proprietà

en: Unmount
it: Smonta

en: Eject
it: Espelli

en: Stop
it: Interrompi

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
it[0]: %1$s operazione su file attiva. %2$d%% completata.
it[1]: %1$s operazioni su file attive. %2$d%% completate.

en: File Operations
it: Operazioni sui file

en: All file operations have been successfully completed
it: Tutte le operazioni su file sono state completate correttamente

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
it: Impossibile assegnare più di un'icona personalizzata alla volta!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
it: Trascinare una sola immagine per impostare l'icona personalizzata.

en: The file that you dropped is not local.
it: Il file trascinato non è locale.

en: You can only use local images as custom icons.
it: È possibile usare solo immagini locali come icone personalizzate.

en: The file that you dropped is not an image.
it: Il file trascinato non è un'immagine.

en: _Name: | _Names:
it[0]: _Nome:
it[1]: _Nomi:

en: Properties
it: Proprietà

en: %s Properties
it: Proprietà di %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
it: sconosciuto

en: Cancel Group Change?
it: Annullare la modifica del gruppo?

en: Cancel Owner Change?
it: Annullare il cambio di proprietario?

en: nothing
it: niente

en: unreadable
it: illeggibile

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
it[0]: %1$s elemento (e %2$s nascosto)
it[1]: %1$s elementi (e %2$s nascosti)

en: %1$s item | %1$s items
it[0]: %1$s elemento
it[1]: %1$s elementi

en: (some contents unreadable)
it: (contenuti parzialmente illegibili)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
it: Contenuto:

en: Size:
it: Dimensione:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
it: usato

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
it: libero

en: Total capacity:
it: Capacità totale:

en: Filesystem type:
it: Tipo di file system:

en: Basic
it: Principali

en: Type:
it: Tipo:

en: Link target:
it: Collegamento a:

en: Location:
it: Posizione:

en: Accessed:
it: Ultimo accesso:

en: Created:
it: Data creazione:

en: Modified:
it: Ultima modifica:

en: Free space:
it: Spazio libero:

en: _Read
it: _Lettura

en: _Write
it: _Scrittura

en: E_xecute
it: _Esecuzione

en: list
it: elenco

en: read
it: lettura

en: create/delete
it: creazione/eliminazione

en: write
it: scrittura

en: access
it: accesso

en: Access:
it: Accesso:

en: Folder access:
it: Accesso cartella:

en: File access:
it: Accesso file:

en: List files only
it: Elencare soltanto i file

en: Access files
it: Accedere ai file

en: Create and delete files
it: Creare ed eliminare i file

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Read and write
it: Lettura e scrittura

en: Special flags:
it: Flag speciali:

en: Set _user ID
it: Imposta ID _utente

en: Set gro_up ID
it: Imposta ID _gruppo

en: _Sticky
it: Perm_anente

en: _Owner:
it: _Proprietario:

en: Owner:
it: Proprietario:

en: _Group:
it: _Gruppo:

en: Group:
it: Gruppo:

en: Execute:
it: Esecuzione:

en: Allow _executing file as program
it: Consentire l'_esecuzione del file come programma

en: Others:
it: Altri:

en: Folder Permissions:
it: Permessi cartella:

en: File Permissions:
it: Permessi file:

en: Text view:
it: Visualizzazione testo:

en: Permissions
it: Permessi

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
it: Solo il proprietario del file può modificare i permessi.

en: SELinux context:
it: Contesto SELinux:

en: Last changed:
it: Ultimo cambiamento:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
it: Applica permessi ai file contenuti

en: The permissions of "%s" could not be determined.
it: Impossibile determinare i permessi di "%s".

en: The permissions of the selected file could not be determined.
it: Impossibile determinare i permessi del file selezionato.

en: Open With
it: Apri con

en: Help
it: Aiuto

en: Close
it: Chiudi

en: Creating Properties window.
it: Creazione della finestra delle proprietà.

en: There was an error displaying help.
it: Si è verificato un errore nel visualizzare la documentazione.

en: Revert
it: Ripristina

en: Not supported in this location
it: Non supportato in questa posizione

en: No scripts found
it: Nessuno script trovato

en: Scripts
it: Script

en: Show Places
it: Mostra le risorse

en: Show Treeview
it: Vista ad albero

en: Hide the Sidebar (F9)
it: Nascondi la barra laterale (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
it: Mostra la barra laterale (F9)

en: Adjust zoom level
it: Regola il livello dello zoom

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
it: È stato rilevato un problema con la cache delle anteprime. Sistemarlo richiede privilegi amministrativi.

en: Fix now
it: Sistema ora

en: Dismiss
it: Lascia stare

en: Elevated Privileges
it: Privilegi elevati

en: Restore Selected Items
it: Ripristina gli elementi selezionati

en: Restore selected items to their original position
it: Ripristina gli elementi selezionati nella posizione originale

en: Empty _Trash
it: S_vuota cestino

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
it: Selezionare il comando Incolla per spostare "%s"

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
it: Selezionare il comando Incolla per copiare "%s"

en: There is nothing on the clipboard to paste.
it: Gli appunti non contengono niente da incollare.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
it: Crea _nuova cartella

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
it: _Taglia

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
it: _Copia

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
it: _Incolla nella cartella

en: P_in
it: Porta in cima

en: Unp_in
it: Non in cima

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
it: _Elimina

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
it[0]: Verrà aperta %'d scheda separata.
it[1]: Verranno aperte %'d schede separate.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
it[0]: Verrà aperta %'d finestra separata.
it[1]: Verranno aperte %'d finestre separate.

en: Select Items Matching
it: Seleziona gli oggetti corrispondenti

en: _Pattern:
it: _Modello:

en: Examples:
it: Esempi:

note: Reset to default info
en: Undo
it: Annulla

en: Undo last action
it: Annulla l'ultima azione

note: Reset to default info
en: Redo
it: Ripristina

en: Redo last undone action
it: Ripristina l'ultima azione annullata

en: Content View
it: Vista del contenuto

en: View of the current folder
it: Vista della cartella corrente

en: "%s" selected
it: Selezionato "%s"

en: %'d folder selected | %'d folders selected
it[0]: %'d cartella selezionata
it[1]: %'d cartelle selezionate

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
it[0]:  (contiene %'d oggetto)
it[1]:  (contiene %'d oggetti)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
it[0]:  (contengono in totale %'d oggetto)
it[1]:  (contengono in totale %'d oggetti)

en: %'d item selected | %'d items selected
it[0]: %'d oggetto selezionato
it[1]: %'d oggetti selezionati

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
it[0]: %'d altro oggetto selezionato
it[1]: %'d altri oggetti selezionati

en: %'u item | %'u items
it[0]: %'u oggetto
it[1]: %'u oggetti

en: %s, Free space: %s
it: %s, spazio libero: %s

en: Open With %s
it: Apri con %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
it[0]: Usa "%s" per aprire l'oggetto selezionato
it[1]: Usa "%s" per aprire gli oggetti selezionati

en: Run "%s" on any selected items
it: Esegui "%s" per ogni oggetto selezionato

en: Create a new document from template "%s"
it: Crea un nuovo documento dal modello "%s"

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
it[0]: L'oggetto selezionato (%'d) verrà spostato selezionando il comando «Incolla»
it[1]: Gli oggetti selezionati (%'d) verranno spostati selezionando il comando «Incolla»

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
it[0]: L'oggetto selezionato (%'d) verrà copiato selezionando il comando «Incolla»
it[1]: Gli oggetti selezionati (%'d) verranno copiati selezionando il comando «Incolla»

en: Select Target Folder For Move
it: Seleziona la cartella di destinazione per Sposta

en: Select Target Folder For Copy
it: Seleziona la Cartella di destinazione per Copia

en: Unable to unmount location
it: Impossibile smontare la posizione

en: Unable to eject location
it: Impossibile espellere la posizione

en: Unable to stop drive
it: Impossibile fermare l'unità

en: Connect to Server %s
it: Connessione al server %s

en: _Connect
it: _Connetti

en: Link _name:
it: _Nome del collegamento:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
it: Crea nuovo _documento

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
it: _Apri con

en: Choose a program with which to open the selected item
it: Sceglie un programma con il quale aprire l'elemento selezionato

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
it: Mostra o modifica le proprietà di ogni oggetto selezionato

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
it: Crea una nuova cartella vuota in questa cartella

note: name, stock id, label
en: No templates installed
it: Nessun modello installato

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
it: _Documento vuoto

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
it: Crea un nuovo documento vuoto all'interno di questa cartella

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
it: Apri l'elemento selezionato in questa finestra

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
it: Apri nella finestra di esplorazione

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
it: Apri ogni elemento selezionato in una finestra di esplorazione

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
it: Apri ogni elemento selezionato in una nuova scheda

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
it: Apri nel terminale

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
it: Apri terminale nella cartella selezionata

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
it: Apri come Root

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
it: Apre la cartella con i privilegi di amministrazione

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
it: Segui il collegamento al file originale

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
it: Dirigiti al file originale al quale punta questo collegamento simbolico

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
it: Apri percorso file

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
it: Mostra la cartella in cui è contenuto l'elemento selezionato

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
it: _Altra applicazione...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
it: Sceglie un'altra applicazione con la quale aprire l'elemento selezionato

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
it: Apri con un'altra _applicazione.

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
it: Prepara i file selezionati per essere spostati con un comando Incolla

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
it: Prepara i file selezionati per essere copiati con un comando Incolla

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
it: _Incolla

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
it: Sposta o copia i file precedentemente selezionati con un comando Taglia o Copia

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
it: Sposta o copia nella cartella selezionata i file precedentemente selezionati con un comando Taglia o Copia

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
it: _Copia in

note: name, stock id, label
en: M_ove to
it: _Sposta in

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
it: Seleziona _tutto

note: tooltip
en: Select all items in this window
it: Seleziona tutti gli elementi in questa finestra

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
it: Seleziona gli ogget_ti corrispondenti...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
it: Seleziona gli oggetti di questa finestra che corrispondono a un determinato modello

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
it: _Inverti selezione

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
it: Seleziona tutti e soli gli oggetti che non sono attualmente selezionati

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
it: D_uplica

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
it: Duplica ogni oggetto selezionato

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
it[0]: Crea co_llegamento
it[1]: Crea co_llegamenti

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
it: Crea un collegamento simbolico per ogni oggetto selezionato

note: tooltip
en: Rename selected item
it: Rinomina l'oggetto selezionato

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
it: Sposta ogni elemento selezionato nel cestino

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
it: Elimina ogni elemento selezionato, senza spostarlo nel cestino

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
it: _Ripristina

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
it: _Annulla

note: tooltip
en: Undo the last action
it: Annulla l'ultima azione

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
it: _Ripeti

note: tooltip
en: Redo the last undone action
it: Ripete l'ultima azione annullata

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
it: _Reimposta visualizzazione predefinita

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
it: Reimposta il criterio di ordinamento e l'ingrandimento alle impostazioni predefinite

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
it: Connetti a questo server

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
it: Crea una connessione permanente a questo server

note: tooltip
en: Mount the selected volume
it: Monta il volume selezionato

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
it: Smonta il volume selezionato

note: tooltip
en: Eject the selected volume
it: Espelle il volume selezionato

note: tooltip
en: Start the selected volume
it: Avvia il volume selezionato

note: tooltip
en: Stop the selected volume
it: Ferma il volume selezionato

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
it: Rileva il supporto nell'unità selezionata

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
it: Monta il volume associato alla cartella aperta

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
it: Smonta il volume associato con la cartella aperta

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
it: Espelle il volume associato alla cartella aperta

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
it: Avvia il volume associato alla cartella aperta

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
it: Ferma il volume associato alla cartella aperta

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
it: Apri file e chiudi finestra

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
it: Apre questa cartella in una finestra di esplorazione

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
it: Apre questa cartella in una nuova scheda

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
it: Prepara questa cartella per essere spostata con un comando Incolla

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
it: Prepara questa cartella per essere copiata con un comando Incolla

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
it: Sposta o copia in questa cartella i file precedentemente selezionati con un comando Taglia o Copia

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
it: Sposta questa cartella nel cestino

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
it: Elimina questa cartella, senza spostarla nel cestino

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
it: Monta il volume associato a questa cartella

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
it: Smonta il volume associato a questa cartella

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
it: Espelle il volume associato a questa cartella

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
it: Avvia il volume associato a questa cartella

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
it: Ferma il volume associato a questa cartella

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
it: Visualizza o modifica le proprietà di questa cartella

note: name, stock id, label
en: _Other pane
it: _Altro riquadro

en: Copy the current selection to the other pane in the window
it: Copia la selezione corrente nell'altro riquadro di questa finestra

en: Move the current selection to the other pane in the window
it: Sposta la selezione corrente nell'altro riquadro di questa finestra

en: Copy the current selection to the home folder
it: Copia la selezione corrente nella cartella home

en: Move the current selection to the home folder
it: Sposta la selezione corrente nella cartella home

note: name, stock id, label
en: _Desktop
it: _Scrivania

en: Copy the current selection to the desktop
it: Copia l'attuale selezione sulla scrivania

en: Move the current selection to the desktop
it: Sposta l'attuale selezione sulla scrivania

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Browse for a folder to move the selection to
it: Individua una cartella dove spostare la selezione

en: Browse for a folder to copy the selection to
it: Individua una cartella dove copiare la selezione

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
it: Porta il file selezionato in cima alla lista dei file di questa posizione in modo da evidenziarlo

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
it: Rimuovi il file selezionato dalla cima della lista dei file di questa posizione

en: Add to favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Add the selected file to your favorites
it: Aggiunge il file selezionato ai tuoi preferiti

en: Remove from favorites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Remove the selected file from your favorites
it: Rimuove il file selezionato dai tuoi preferiti

en: Run scripts
it: Esegui script

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
it: _Script

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
it: Sposta dal cestino a "%s" la cartella aperta

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
it[0]: Sposta dal cestino a "%s" la cartella selezionata
it[1]: Sposta dal cestino a "%s" le cartelle selezionate

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
it[0]: Sposta fuori dal cestino la cartella selezionata
it[1]: Sposta fuori dal cestino le cartelle selezionate

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
it[0]: Sposta dal cestino a "%s" il file selezionato
it[1]: Sposta dal cestino a "%s" i file selezionati

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
it[0]: Sposta fuori dal cestino il file selezionato
it[1]: Sposta fuori dal cestino i file selezionati

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
it[0]: Sposta dal cestino a "%s" l'oggetto selezionato
it[1]: Sposta dal cestino a "%s" gli oggetti selezionati

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
it[0]: Sposta fuori dal cestino l'oggetto selezionato
it[1]: Sposta fuori dal cestino gli oggetti selezionati

en: Start the selected drive
it: Avvia l'unità selezionata

en: Connect to the selected drive
it: Connette all'unità selezionata

en: _Start Multi-disk Drive
it: _Avvia unità multi-disco

en: Start the selected multi-disk drive
it: Avvia l'unità multi-disco selezionata

en: U_nlock Drive
it: _Sblocca unità

en: Unlock the selected drive
it: Sblocca l'unità selezionata

en: Stop the selected drive
it: Ferma l'unità selezionata

en: Safely remove the selected drive
it: Rimuove in sicurezza l'unità selezionata

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: Disconnect the selected drive
it: Disconnette l'unità selezionata

en: _Stop Multi-disk Drive
it: _Ferma unità multi-disco

en: Stop the selected multi-disk drive
it: Ferma l'unità multi-disco selezionata

en: Lock the selected drive
it: Blocca l'unità selezionata

en: Start the drive associated with the open folder
it: Avvia l'unità associata alla cartella aperta

en: Connect to the drive associated with the open folder
it: Connette all'unità associata alla cartella aperta

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
it: Avvia l'unità multi-disco associata alla cartella aperta

en: Unlock the drive associated with the open folder
it: Sblocca l'unità associata alla cartella aperta

en: _Stop the drive associated with the open folder
it: _Ferma l'unità associata alla cartella aperta

en: Safely remove the drive associated with the open folder
it: Rimuove in sicurezza l'unità associata alla cartella aperta

en: Disconnect the drive associated with the open folder
it: Disconnette l'unità associata alla cartella aperta

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
it: Ferma l'unità multi-disco associata alla cartella aperta

en: Lock the drive associated with the open folder
it: Blocca l'unità associata alla cartella aperta

en: _Delete Permanently
it: _Elimina permanentemente

en: Delete the open folder permanently
it: Elimina permanentemente la cartella aperta

en: Move the open folder to the Trash
it: Sposta la cartella aperta nel cestino

en: _Open With %s
it: _Apri con %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
it[0]: Apri in %'d nuova _finestra
it[1]: Apri in %'d nuove _finestre

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
it[0]: Apri in %'d nuova sc_heda
it[1]: Apri in %'d nuove sc_hede

en: Delete all selected items permanently
it: Elimina permanentemente tutti gli oggetti selezionati

en: Remo_ve from Recent
it: Rimuo_vi da recenti

en: Remove each selected item from the recently used list
it: Rimuove gli elementi selezionati dall'elenco dei file recenti

en: View or modify the properties of the open folder
it: Visualizza o modifica le proprietà della cartella aperta

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
it: Collegamento a %s

en: Drag and drop is not supported.
it: Il trascinamento non è supportato.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
it: Il trascinamento è supportato solo sui file system locali.

en: An invalid drag type was used.
it: È stato usato un tipo di trascinamento non valido.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
it: trascinato testo.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
it: dati trascinati

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
it: Rimuovere dalla lista tutti i segnalibri a posizioni inesistenti?

en: The location "%s" does not exist.
it: La posizione "%s" non esiste.

en: Bookmark for Nonexistent Location
it: Segnalibro per una posizione inesistente

en: Go to the location specified by this bookmark
it: Vai alla posizione indicata dal segnalibro

en: %s - File Browser
it: %s - Esplorazione file

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Could not display "%s".
it: Impossibile mostrare "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
it: Su Nemo non è installato alcun visualizzatore in grado di mostrare la cartella.

en: The location is not a folder.
it: La posizione non è una cartella.

en: Could not find "%s".
it: Impossibile trovare "%s".

en: Please check the spelling and try again.
it: Verificare se corretto e riprovare.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
it: Nemo non può gestire posizioni "%s".

en: Nemo cannot handle this kind of location.
it: Nemo non può gestire questo tipo di posizione.

en: Unable to mount the location.
it: Impossibile montare la posizione.

en: Access was denied.
it: Accesso negato.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
it: Impossibile mostrare "%s" perché l'host non è stato trovato.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
it: Verificare che il nome e le impostazioni del proxy siano corretti.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
it: Errore: %s
    Selezionare un altro visualizzatore e riprovare.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Nemo è software libero; è possibile ridistribuirlo e/o modificarlo nei termini della GNU General Public License come pubblicato dalla Free Software Foundation, versione 2 o successive della Licenza.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: Nemo è distribuito nella speranza di essere utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neanche garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o di IDONEITÀ A UNO SCOPO PARTICOLARE. Vedere la GNU General Public License per ulteriori dettagli.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
it: Una copia della GNU General Public License dovrebbe essere stata ricevuta assieme a Nemo; se così non fosse, scrivere alla Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
it: Nemo consente di organizzare file e cartelle, sia sul proprio computer che online.

en: There was an error displaying help: 
    %s
it: Si è verificato un errore nel visualizzare la documentazione:
    %s

note: name, stock id, label
en: _Edit
it: _Modifica

note: name, stock id, label
en: _View
it: _Visualizza

note: name, stock id, label
en: _Help
it: _Aiuto

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
it: _Chiudi

note: tooltip
en: Close this folder
it: Chiude questa cartella

en: Prefere_nces
it: _Preferenze

en: Edit Nemo preferences
it: Modifica le preferenze di Nemo

en: Undo the last text change
it: Annulla l'ultima modifica al testo

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
it: Apri _superiore

en: Open the parent folder
it: Apre la cartella di livello superiore

note: tooltip
en: Stop loading the current location
it: Interrompe il caricamento della posizione attuale

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
it: _Ricarica

note: tooltip
en: Reload the current location
it: Ricarica la posizione attuale

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
it: _Tutti gli argomenti

note: tooltip
en: Display Nemo help
it: Mostra l'aiuto di Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: Display keyboard shortcuts
it: Mostra le scorciatoie da tastiera

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
it: _Informazioni

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
it: Mostra i riconoscimenti ai creatori di Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
it: _Aumenta ingrandimento

note: tooltip
en: Increase the view size
it: Allargare le dimensioni della vista

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
it: _Riduci ingrandimento

note: tooltip
en: Decrease the view size
it: Restringere le dimensioni della vista

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
it: Dimensione _normale

note: tooltip
en: Use the normal view size
it: Usare la dimensione normale della vista

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
it: Connetti al _server...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
it: Connette a un computer remoto o un disco condiviso

note: tooltip
en: Open your personal folder
it: Apri la tua cartella personale

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
it: Esplora tutti i dischi e le cartelle, locali e remoti, accessibili da questo computer

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
it: _Rete

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
it: Esplora le posizioni di rete locali e nei segnalibri

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
it: _Modelli

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
it: Apre la propria cartella dei modelli

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
it: _Cestino

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
it: Apre la cartella del proprio cestino

note: name, stock id, label
en: _Go
it: _Vai

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
it: _Segnalibri

note: name, stock id, label
en: _Tabs
it: _Schede

note: name, stock id, label
en: New _Window
it: Nuova _finestra

en: Open another Nemo window for the displayed location
it: Apre un'altra finestra di Nemo per la posizione mostrata

note: name, stock id, label
en: New _Tab
it: Nuova _scheda

en: Open another tab for the displayed location
it: Apre un'altra scheda per la posizione mostrata

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
it: Chiudi _tutte le finestre

en: Close all Navigation windows
it: Chiude tutte le finestre di esplorazione

note: name, stock id, label
en: _Back
it: _Indietro

en: Go to the previous visited location
it: Vai alla precedente posizione visitata

note: name, stock id, label
en: _Forward
it: _Avanti

en: Go to the next visited location
it: Vai alla successiva posizione visitata

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
it: Commuta visua_lizzazione percorso

en: Switch between location entry and breadcrumbs
it: Scambia fra casella di inserimento posizione e pulsanti di percorso

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
it: _Passa all'altro riquadro

en: Move focus to the other pane in a split view window
it: Sposta il focus all'altro riquadro in una finestra con visualizzazione separata

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
it: _Stessa posizione dell'altro riquadro

en: Go to the same location as in the extra pane
it: Vai alla stessa posizione del riquadro aggiuntivo

en: Add a bookmark for the current location to this menu
it: Aggiunge a questo menù un segnalibro per la posizione corrente

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
it: _Modifica segnalibri...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
it: Mostra una finestra per modificare i segnalibri presenti in questo menù

en: _Previous Tab
it: Scheda _precedente

en: Activate previous tab
it: Attiva la scheda precedente

en: _Next Tab
it: Scheda _successiva

en: Activate next tab
it: Attiva la scheda successiva

en: Move Tab _Left
it: Sposta scheda a _sinistra

en: Move current tab to left
it: Sposta la scheda corrente a sinistra

en: Move Tab _Right
it: Sposta scheda a _destra

en: Move current tab to right
it: Sposta la scheda corrente a destra

en: Sidebar
it: Riquadro laterale

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
it: Mostra file _nascosti

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
it: Attiva/disattiva la visualizzazione dei file nascosti nella finestra attuale

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
it: Barra strumenti _principale

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
it: Cambia la visibilità della barra strumenti principale di questa finestra

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
it: _Mosta riquadro laterale

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
it: Cambia la visibilità del riquadro laterale di questa finestra

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
it: Barra di _stato

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
it: Cambia la visibilità della barra di stato di questa finestra

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
it: Barra dei menù

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
it: Cambia la visibilità predefinita della barra dei menù

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
it: _Cerca file...

note: tooltip
en: Search documents and folders
it: Cerca documenti e cartelle

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
it: Riquadro _aggiuntivo

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
it: Apre una vista cartella aggiuntiva affiancata

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
it: Mostra an_teprime

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
it: Attiva/disattiva la visualizzazione delle anteprime nella cartella corrente

en: Places
it: Risorse

en: Select Places as the default sidebar
it: Seleziona Risorse come riquadro laterale predefinito

en: Tree
it: Albero

en: Select Tree as the default sidebar
it: Seleziona Albero come riquadro laterale predefinito

en: Path Bar
it: Barra del percorso

en: Always prefer the path bar
it: Preferisci sempre la barra del percorso

en: Location Entry
it: Voce posizione

en: Always prefer the location entry
it: Preferisci sempre la voce della posizione

en: Back history
it: Indietro nella cronologia

en: Forward history
it: Avanti nella cronologia

en: _Up
it: _Su

en: Go to parent folder
it: Vai alla cartella superiore

en: Go to home directory
it: Vai alla cartella home

en: Go to Computer
it: Passa a Computer

en: Toggle Location Entry
it: Mostra/nascondi la barra dell'inserimento posizione

en: New folder
it: Nuova cartella

en: Create a new folder
it: Crea una nuova cartella

en: Open a terminal in the active folder
it: Apri un terminale nella cartella attiva

en: Icons
it: Icone

en: List
it: Elenco

en: Compact
it: Compatta

en: Search
it: Cerca

en: Show Thumbnails
it: Mostra miniature

en: _Location
it: _Posizione

en: _New Tab
it: _Nuova scheda

en: _Close Tab
it: _Chiudi scheda

en: No files found
it: Nessun file trovato

en: These files are on an Audio CD.
it: Questi file sono su un CD audio.

en: These files are on an Audio DVD.
it: Questi file sono su un DVD audio.

en: These files are on a Video DVD.
it: Questi file sono su un DVD video.

en: These files are on a Video CD.
it: Questi file sono su un Video CD.

en: These files are on a Super Video CD.
it: Questi file sono su un Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
it: Questi file sono su un Photo CD.

en: These files are on a Picture CD.
it: Questi file sono su un Picture CD.

en: The media contains digital photos.
it: Il supporto contiene foto digitali.

en: These files are on a digital audio player.
it: Questi file sono su un lettore audio digitale.

en: The media contains software.
it: Il supporto contiene software.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
it: Il supporto è stato riconosciuto come "%s".

en: Open %s
it: Apri %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
it: Taglia negli appunti il testo selezionato

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
it: Copia negli appunti il testo selezionato

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
it: Incolla il testo presente negli appunti

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
it: Seleziona tutto il testo di un campo di testo

en: Move _Up
it: Sposta _su

en: Move Dow_n
it: Sposta _giù

en: Use De_fault
it: Usa _predefinito

en: The name and icon of the file.
it: Il nome e l'icona del file.

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: The general type of the file.
it: Il tipo generale di file.

en: Detailed Type
it: Tipo dettagliato

en: The specific type of the file.
it: Il tipo specifico di file.

en: The date the file was modified.
it: La data in cui il file è stato modificato.

en: Modified - Time
it: Modifica - Orario

en: Date Created
it: Data di creazione

en: The date the file was created.
it: La data in cui il file è stato creato.

en: Created - Time
it: Creato - Tempo

en: Date Accessed
it: Data di accesso

en: The date the file was accessed.
it: La data in cui si è acceduto al file.

en: Owner
it: Proprietario

en: The owner of the file.
it: Il proprietario del file.

en: Group
it: Gruppo

en: The group of the file.
it: Il gruppo del file.

en: The permissions of the file.
it: I permessi del file.

en: Octal Permissions
it: Permessi ottali

en: The permissions of the file, in octal notation.
it: I permessi del file, in notazione ottale.

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: The mime type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: SELinux Context
it: Contesto SELinux

en: The SELinux security context of the file.
it: Il contesto di sicurezza SELinux del file.

en: The location of the file.
it: La posizione del file.

en: Trashed On
it: Data di rimozione

en: Date when file was moved to the Trash
it: Data in cui il file è stato spostato nel cestino

en: Original Location
it: Posizione originale

en: Original location of file before moved to the Trash
it: Posizione originale del file prima di essere spostato nel cestino

en: Hits
it: Risultati

en: How many times the search string appeared in the file
it: Quante volte la stringa di ricerca è presente nel file

en: on the desktop
it: sulla scrivania

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
it: Impossibile spostare il volume "%s" nel cestino.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
it: Se si vuole espellere il volume, usare la voce "Espelli" nel menù a comparsa del volume.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
it: Se si vuole smontare il volume, usare la voce "Smonta volume" nel menù a comparsa del volume.

en: _Move Here
it: _Sposta qui

en: _Copy Here
it: _Copia qui

en: _Link Here
it: _Collega qui

en: Cancel
it: Annulla

en: This file cannot be mounted
it: Questo file non può essere montato

en: This file cannot be unmounted
it: Questo file non può essere smontato

en: This file cannot be ejected
it: Questo file non può essere espulso

en: This file cannot be started
it: Questo file non può essere avviato

en: This file cannot be stopped
it: Questo file non può essere fermato

en: Slashes are not allowed in filenames
it: Nei nomi di file non è consentito l'uso di "/"

en: File not found
it: File non trovato

en: Toplevel files cannot be renamed
it: I file di livello principale non possono essere rinominati

en: Unable to rename desktop icon
it: Impossibile rinominare l'icona sulla scrivania

en: Unable to rename desktop file
it: Impossibile rinominare il file sulla scrivania

note: Translators: Time in 12h format
en: %-l:%M %p
it: %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
it: Ieri, %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
it: Ieri %H:%M

note: Translators: this is the name of the week day followed by * a time in 24h format. i.e. "Monday 23:04"
en: %A %H:%M
it: %A %k.%M

note: Translators: this is the week day name followed by * a time in 12h format. i.e. "Monday 9:04 PM"
en: %A %-l:%M %p
it: %A %H:%M

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * 12h format i.e. "3 February 9:04"
en: %-e %B %-l:%M %p
it: %-e %B %H:%M

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 12h format i.e. "3 Feb 2015 9:04 PM"
en: %-e %b %Y %-l:%M %p
it: %-e %b %Y %H:%M

en: Not allowed to set permissions
it: Non è consentito impostare i permessi

en: Not allowed to set owner
it: Non è consentito impostare il proprietario

en: Specified owner '%s' doesn't exist
it: Il proprietario '%s' specificato non esiste

en: Not allowed to set group
it: Non è consentito impostare il gruppo

en: Specified group '%s' doesn't exist
it: Il gruppo '%s' specificato non esiste

en: %'u folder | %'u folders
it[0]: %'u cartella
it[1]: %'u cartelle

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
it: ? oggetti

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
it: ? byte

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Program
it: Programma

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Archive
it: Archivio

en: Markup
it: Marcatura

en: Text
it: Testo

en: Contacts
it: Contatti

en: Calendar
it: Calendario

en: Document
it: Documento

en: Presentation
it: Presentazione

en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

en: Binary
it: Binario

en: Folder
it: Cartella

en: link
it: collegamento

en: link (broken)
it: collegamento (interrotto)

en: Name: %s
it: Nome: %s

en: Type: %s
it: Tipo: %s

en: %s item | %s items
it[0]: %s elemento
it[1]: %s elementi

en: Contains: %s
it: Contiene: %s

en: Size: %s
it: Dimensione: %s

en: Accessed: %s
it: Consultato: %s

en: Modified: %s
it: Modificato: %s

en: Created: %s
it: Creato: %s

en: Location: %s
it: Posizione: %s

en: Merge folder "%s"?
it: Unire la cartella "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
it: Unendola, verrà chiesta conferma prima di sostituire ogni file nella cartella che va in conflitto con quelli che stanno per essere copiati.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
it: In "%s" è già presente una cartella più vecchia con lo stesso nome.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
it: In "%s" è già presente una cartella più nuova con lo stesso nome.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
it: In "%s" è già presente un'altra cartella con lo stesso nome.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
it: Sostituendola, verranno rimossi tutti i file contenuti nella cartella.

en: Replace folder "%s"?
it: Sostituire la cartella "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
it: In "%s" è già presente una cartella con lo stesso nome.

en: Replace file "%s"?
it: Sostituire il file "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
it: Sostituendolo il suo contenuto verrà sovrascritto.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
it: In "%s" è già presente un file più vecchio con lo stesso nome.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
it: In "%s" è già presente un file più nuovo con lo stesso nome.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
it: In "%s" è già presente un altro file con lo stesso nome.

en: Original file
it: File originale

en: Last modified:
it: Ultima modifica:

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Merge
it: Unisci

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
it: _Seleziona un nuovo nome per la destinazione

en: Reset
it: Reimposta

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
it: Applica a tutti i file

note: Add buttons
en: _Cancel
it: Annulla

en: _Skip
it: _Ignora

en: Re_name
it: _Rinomina

en: Replace
it: Sostituisci

en: File conflict
it: Conflitto di file

en: S_kip All
it: I_gnora tutto

en: _Retry
it: _Riprova

en: Delete _All
it: Elimina _tutto

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: Replace _All
it: Sostituisci _tutto

en: _Merge
it: _Unisci

en: Merge _All
it: Unisci _tutto

en: Copy _Anyway
it: _Copia comunque

en: %'d second | %'d seconds
it[0]: %'d secondo
it[1]: %'d secondi

en: %'d minute | %'d minutes
it[0]: %'d minuto
it[1]: %'d minuti

en: %'d hour | %'d hours
it[0]: %'d ora
it[1]: %'d ore

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
it[0]: circa %'d ora
it[1]: circa %'d ore

note: appended to new link file
en: Another link to %s
it: Altro collegamento a %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
it: %'d° collegamento a %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
it: %'d° collegamento a %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
it: %'d° collegamento a %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
it: %'d° collegamento a %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
it:  (copia)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
it:  (un'altra copia)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
it: ª copia)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
it: ª copia)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
it: ª copia)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
it: ª copia)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
it: %s (copia)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
it: %s (un'altra copia)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
it: %s (copia %'d)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
it: %s (copia %'d)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
it: %s (copia %'d)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
it: %s (copia %'d)%s

en: Error removing file: %s
it: Errore nel rimuovere il file: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
it[0]: In attesa di copiare un file da '%1$s' a '%2$s'
it[1]: In attesa di copiare dei file da '%1$s' a '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
it[0]: In attesa di spostare un file da '%1$s' a '%2$s'
it[1]: In attesa di spostare dei file da '%1$s' a '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
it[0]: In attesa di cancellare definitivamente un file da '%s'
it[1]: In attesa di cancellare definitivamente dei file da '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
it[0]: In attesa di cestinare un file in '%s'
it[1]: In attesa di cestinare dei file in '%s'

en: Waiting to empty the trash
it: In attesa di svuotare il cestino

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
it[0]: In attesa di duplicare un file in '%s'
it[1]: In attesa di duplicare dei file in '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
it: In attesa di cambiare permessi dei file in '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
it[0]: In attesa di collegare un file da '%1$s' a '%2$s'
it[1]: In attesa di collegare dei file da '%1$s' a '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
it: Sei sicuro di voler spostare "%B" nel cestino?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
it[0]: inutilizzato %'d
it[1]: Sei sicuro di voler spostare gli %'d elementi selezionati nel cestino?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
it: Puoi ripristinare un elemento dal cestino, se cambi idea successivamente.

en: Move to _Trash
it: Sposta nel _Cestino

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
it: Eliminare permanentemente "%B" dal cestino?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente la voce selezionata %'d dal cestino?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente le voci selezionate %'d dal cestino?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
it: Se si elimina un oggetto, sarà perduto per sempre.

en: Empty all items from Trash?
it: Svuotare il cestino da tutti gli oggetti presenti?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
it: Tutti gli elementi nel Cestino verranno eliminati permanentemente.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
it: Sei sicuro di voler eliminare in maniera definitiva "%B"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente la voce selezionata %'d?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente le voci selezionate %'d?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
it[0]: %'d file ancora da eliminare
it[1]: %'d file ancora da eliminare

en: Deleting files
it: Eliminazione dei file

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
it[0]: %T mancante
it[1]: %T mancanti

en: Error while deleting.
it: Errore durante l'eliminazione.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
it: Non è possibile eliminare i file nella cartella "%B" perché non si hanno permessi sufficienti per visualizzarli.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni sui file presenti nella cartella "%B".

en: _Skip files
it: _Ometti file

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
it: Non è possibile eliminare la cartella "%B" perché non si hanno permessi sufficienti per leggerla.

en: There was an error reading the folder "%B".
it: Si è verificato un errore durante la lettura della cartella "%B".

en: Could not remove the folder %B.
it: Impossibile rimuovere la cartella %B.

en: There was an error deleting %B.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di %B.

en: Moving files to trash
it: Spostamento dei file nel cestino

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
it[0]: %'d file ancora da cestinare
it[1]: %'d file ancora da cestinare

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
it: Non è possibile spostare il file nel cestino, vuoi eliminarlo immediatamente?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
it: Non è possibile spostare il file "%B" nel cestino.

en: Trashing Files
it: Spostamento dei file nel cestino

en: Deleting Files
it: Eliminazione dei file

en: Unable to eject %V
it: Impossibile espellere %V

en: Unable to unmount %V
it: Impossibile smontare %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
it: Vuoi svuotare il cestino prima di smontare?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
it: Per poter riottenere lo spazio libero su questo volume, è necessario svuotare il cestino. Tutti gli oggetti cestinati sul volume saranno perduti definitivamente.

en: Do _not Empty Trash
it: _Non svuotare il cestino

en: Unable to mount %s
it: Impossibile montare %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
it[0]: Preparazione alla copia di %'d file (%S)
it[1]: Preparazione alla copia di %'d file (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
it[0]: Preparazione allo spostamento di %'d file (%S)
it[1]: Preparazione allo spostamento di %'d file (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
it[0]: Preparazione all'eliminazione di %'d file (%S)
it[1]: Preparazione all'eliminazione di %'d file (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
it[0]: Preparazione allo spostamento nel cestino di %'d file
it[1]: Preparazione allo spostamento nel cestino di %'d file

en: Error while copying.
it: Errore durante la copia.

en: Error while moving.
it: Errore durante lo spostamento.

en: Error while moving files to trash.
it: Errore durante lo spostamento dei file nel cestino.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
it: Non è possibile gestire i file nella cartella "%B" perché non si hanno permessi sufficienti per visualizzarli.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
it: Non è possibile gestire la cartella "%B" perché non si hanno permessi sufficienti per leggerla.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
it: Non è possibile gestire il file "%B" perché non si hanno permessi sufficienti per leggerlo.

en: There was an error getting information about "%B".
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni su "%B".

en: Error while copying to "%B".
it: Errore durante la copia in "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
it: Non hai permessi sufficienti per accedere alla cartella di destinazione.

en: There was an error getting information about the destination.
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni sulla destinazione.

en: The destination is not a folder.
it: La destinazione non è una cartella.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
it: Non c'è spazio sufficiente nella posizione di destinazione. Provare a rimuovere dei file per ottenere più spazio.

en: %S more space is required to copy to the destination.
it: Per copiare nella posizione di destinazione sono necessari altri %S.

en: The destination is read-only.
it: La destinazione è in sola lettura.

en: Moving "%B" to "%B"
it: Spostamento di "%B" in "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
it: Copia di "%B" in "%B"

en: Duplicating "%B"
it: Duplicazione di "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
it: Spostamento del file %'d di %'d (in "%B") su "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
it: Copia del file %'d di %'d (in "%B") su "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
it: Duplicazione del file %'d di %'d (in "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
it: Spostamento del file %'d di %'d su "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
it: Copia del file %'d di %'d su "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
it: Duplicazione del file %'d di %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
it: %S su %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
it[0]: %S su %S - %T restante (%S/sec)
it[1]: %S su %S - %T restanti (%S/sec)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
it: Non è possibile copiare la cartella "%B" perché non si hanno permessi sufficienti per crearla nella destinazione.

en: There was an error creating the folder "%B".
it: Si è verificato un errore durante la creazione della cartella "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
it: Non è possibile copiare i file della cartella "%B" perché non si hanno permessi sufficienti per leggerli.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
it: Non è possibile copiare la cartella "%B" perché non si hanno permessi sufficienti per leggerla.

en: Error while moving "%B".
it: Errore durante lo spostamento di "%B".

en: Could not remove the source folder.
it: Non è possibile rimuovere la cartella d'origine.

en: Error while copying "%B".
it: Errore durante la copia di "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
it: Impossibile rimuovere i file dalla cartella %F già presente.

en: Could not remove the already existing file %F.
it: Impossibile rimuovere il file %F già presente.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
it: Non è possibile spostare una cartella all'interno di se stessa.

en: You cannot copy a folder into itself.
it: Non è possibile copiare una cartella all'interno di se stessa.

en: The destination folder is inside the source folder.
it: La cartella di destinazione è all'interno della cartella d'origine.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
it: Non è possibile spostare un file su se stesso.

en: You cannot copy a file over itself.
it: Non è possibile copiare un file su se stesso.

en: The source file would be overwritten by the destination.
it: Il file d'origine verrebbe sovrascritto dalla destinazione.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
it: Impossibile rimuovere il file già presente con lo stesso nome in %F.

en: There was an error copying the file into %F.
it: Si è verificato un errore durante la copia del file all'interno di %F.

en: Copying Files
it: Copia dei file

en: Preparing to Move to "%B"
it: Preparazione allo spostamento su "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
it[0]: Preparazione allo spostamento di %'d file
it[1]: Preparazione allo spostamento di %'d file

en: There was an error moving the file into %F.
it: Si è verificato un errore durante lo spostamento del file all'interno di %F.

en: Moving Files
it: Spostamento dei file

en: Creating links in "%B"
it: Creazione dei collegamenti in "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
it[0]: Creazione collegamento a %'d file
it[1]: Creazione collegamenti a %'d file

en: Error while creating link to %B.
it: Errore durante la creazione del collegamento a %B.

en: Symbolic links only supported for local files
it: I collegamenti simbolici sono supportati soltanto sui file locali

en: The target doesn't support symbolic links.
it: La destinazione non supporta i collegamenti simbolici.

en: There was an error creating the symlink in %F.
it: Si è verificato un errore durante la creazione del collegamento in %F.

en: Setting permissions
it: Impostazione dei permessi

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
it: Cartella senza nome

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
it: Documento senza nome

en: Error while creating directory %B.
it: Errore durante la creazione della cartella %B.

en: Error while creating file %B.
it: Errore durante la creazione del file %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
it: Si è verificato un errore durante la creazione della cartella in %F.

en: Emptying Trash
it: Svuotamento del cestino

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
it: Impossibile contrassegnare il lanciatore come (eseguibile) fidato

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
it[0]: Riporta %d oggetto in '%s'
it[1]: Riporta %d oggetti in '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
it[0]: Sposta %d oggetto in '%s'
it[1]: Sposta %d oggetti in '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
it[0]: _Annulla lo spostamento di %d oggetto
it[1]: _Annulla lo spostamento di %d oggetti

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
it[0]: _Ripeti lo spostamento di %d oggetto
it[1]: _Ripeti lo spostamento di %d oggetti

en: Move '%s' back to '%s'
it: Riporta '%s' in '%s'

en: Move '%s' to '%s'
it: Sposta '%s' in '%s'

en: _Undo Move
it: _Annulla lo spostamento

en: _Redo Move
it: _Ripeti lo spostamento

en: _Undo Restore from Trash
it: _Annulla il ripristino dal cestino

en: _Redo Restore from Trash
it: _Ripeti il ripristino dal cestino

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
it[0]: Riporta %d oggetto nel cestino
it[1]: Riporta %d oggetti nel cestino

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
it[0]: Ripristina %d oggetto dal cestino
it[1]: Ripristina %d oggetti dal cestino

en: Move '%s' back to trash
it: Riporta '%s' nel cestino

en: Restore '%s' from trash
it: Ripristina '%s' dal cestino

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
it[0]: Elimina %d oggetto copiato
it[1]: Elimina %d oggetti copiati

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
it[0]: Copia %d oggetto in '%s'
it[1]: Copia %d oggetti in '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
it[0]: _Annulla la copia di %d oggetto
it[1]: _Annulla la copia di %d oggetti

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
it[0]: _Ripeti la copia di %d oggetto
it[1]: _Ripeti la copia di %d oggetti

en: Delete '%s'
it: Elimina '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
it: Copia '%s' in '%s'

en: _Undo Copy
it: _Annulla la copia

en: _Redo Copy
it: _Ripeti la copia

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
it[0]: Elimina %d oggetto duplicato
it[1]: Elimina %d oggetti duplicati

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
it[0]: Duplica %d oggetto in '%s'
it[1]: Duplica %d oggetti in '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
it[0]: _Annulla la duplicazione di %d oggetto
it[1]: _Annulla la duplicazione di %d oggetti

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
it[0]: _Ripeti la duplicazione di %d oggetto
it[1]: _Ripeti la duplicazione di %d oggetti

en: Duplicate '%s' in '%s'
it: Duplica '%s' in '%s'

en: _Undo Duplicate
it: _Annulla la duplicazione

en: _Redo Duplicate
it: _Ripeti la duplicazione

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
it[0]: Elimina i collegamenti a %d oggetto
it[1]: Elimina i collegamenti a %d oggetti

en: Create links to %d item | Create links to %d items
it[0]: Crea collegamenti a %d oggetto
it[1]: Crea collegamenti a %d oggetti

en: Delete link to '%s'
it: Elimina il collegamento a  '%s'

en: Create link to '%s'
it: Crea il collegamento a '%s'

en: _Undo Create Link
it: _Annulla la creazione del collegamento

en: _Redo Create Link
it: _Ripeti la crezione del collegamento

en: Create an empty file '%s'
it: Crea un file vuoto '%s'

en: _Undo Create Empty File
it: _Annulla la creazione del file vuoto

en: _Redo Create Empty File
it: _Ripeti la creazione del file vuoto

en: Create a new folder '%s'
it: Crea una nuova cartella '%s'

en: _Undo Create Folder
it: _Annulla la crezione della cartella

en: _Redo Create Folder
it: _Ripeti la crezione della cartella

en: Create new file '%s' from template
it: Crea il nuovo file '%s' dal modello

en: _Undo Create from Template
it: _Annulla la creazione da modello

en: _Redo Create from Template
it: _Ripeti la creazione da modello

en: Rename '%s' as '%s'
it: Rinomina '%s' come '%s'

en: _Undo Rename
it: Ann_ulla cambio nome

en: _Redo Rename
it: _Ripristina la modifica del nome

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
it[0]: Sposta %d oggetto nel cestino
it[1]: Sposta %d oggetti nel cestino

en: Restore '%s' to '%s'
it: Ripristina '%s' in '%s'

en: Move '%s' to trash
it: Sposta '%s' nel cestino

en: _Undo Trash
it: _Annulla lo spostamento nel cestino

en: _Redo Trash
it: _Ripeti lo spostamento nel cestino

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
it: Ripristina i permessi originali degli oggetti presenti in  '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
it: Imposta i permessi degli oggetti presenti in '%s'

en: _Undo Change Permissions
it: _Annulla la modifica dei permessi

en: _Redo Change Permissions
it: _Ripeti la modifica dei permessi

en: Restore original permissions of '%s'
it: Ripristina i permessi originali di '%s'

en: Set permissions of '%s'
it: Imposta i permessi di '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
it: Ripristina il gruppo di '%s' a '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
it: Imposta il gruppo di '%s' a '%s'

en: _Undo Change Group
it: _Annulla cambio gruppo

en: _Redo Change Group
it: _Ripeti cambio gruppo

en: Restore owner of '%s' to '%s'
it: Ripristina il proprietario di '%s' a '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
it: Imposta il proprietario di '%s' a '%s'

en: _Undo Change Owner
it: _Annulla il cambio di proprietario

en: _Redo Change Owner
it: _Ripeti il cambio di proprietario

en: Could not determine original location of "%s"
it: Non è possibile determinare la posizione originale di "%s".

en: The item cannot be restored from trash
it: Non è possibile ripristinare l'oggetto dal cestino

en: The selection rectangle
it: Il rettangolo di selezione

en: Could not forget association
it: Non è possibile rimuovere l'associazione

en: Forget association
it: Rimuovere l'associazione

en: Valid executable.
it: Eseguibile valido.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
it: Eseguibile non valido. Eseguire l'escape degli spazi nel percorso con un backslash (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
it: documento %s

en: Open all files of type "%s" with
it: Apri tutti i file di tipo "%s" con

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
it: Seleziona un'applicazione nell'elenco per aprire %s e gli altri file di tipo "%s"

en: Custom application
it: Applicazione personalizzata

en: Executables
it: Eseguibili

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
it: Puoi anche scrivere o selezionare un file eseguibile personalizzato da utilizzare per aprire questo tipo di file. Puoi utilizzare questo comando solo una volta, o impostarlo come predefinito per tutti i file di questo tipo.

en: Enter a custom command...
it: Inserisci un comando personalizzato...

en: Add to list
it: Aggiungi all'elenco

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: Reset to system defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite del sistema

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
it: Non è possibile eseguire dei comandi da un sito remoto.

en: This is disabled due to security considerations.
it: Questo è disabilitato per motivi di sicurezza.

en: There was an error launching the application.
it: Si è verificato un errore durante l'avvio dell'applicazione.

en: This drop target only supports local files.
it: La destinazione di questo trascinamento supporta solo file locali.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
it: Per aprire dei file non locali, copiali in una cartella locale e trascinali di nuovo.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
it: Per aprire dei file non locali, copiali in una cartella locale e trascinali di nuovo. I file locali che sono stati trascinati sono già stati aperti.

en: Details:
it: Dettagli:

en: Preparing
it: In preparazione

en: Search in "%s"
it: Cerca in "%s"

en: Edit
it: Modifica

en: Undo Edit
it: Annulla modifica

en: Undo the edit
it: Annulla la modifica

en: Redo Edit
it: Ripeti modifica

en: Redo the edit
it: Ripete la modifica

en: The text of the label.
it: Il testo dell'etichetta.

en: Justification
it: Allineamento

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
it: L'allineamento reciproco delle righe nel testo dell'etichetta. NON influisce sull'allineamento dell'etichetta. Si veda GtkMisc::xalign per questo.

en: Line wrap
it: A capo automatico

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
it: Se impostato, va a capo se il testo diventa troppo lungo.

en: Cursor Position
it: Posizione del cursore

en: The current position of the insertion cursor in chars.
it: La posizione attuale, in caratteri, del cursore di inserimento.

en: Selection Bound
it: Limite della selezione

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
it: La posizione, in caratteri, del lato opposto della selezione rispetto al cursore.

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Input Methods
it: Metodi di inserimento

en: Show more _details
it: Visualizza altri dettagli

en: You can stop this operation by clicking cancel.
it: È possibile fermare questa operazione facendo clic su Annulla.

en:  (invalid Unicode)
it:  (carattere Unicode non valido)

en: Create a new l_auncher here...
it: Crea un nuovo l_anciatore qui...

en: Create a new launcher in this folder
it: Crea un nuovo lanciatore in questa cartella

en: Jump to new workspace
it: Salta a nuovo spazio di lavoro

en: Create a new workspace and activate it
it: Crea un nuovo spazio di lavoro e attivalo

en: Remove workspace
it: Rimuovi spazio di lavoro

en: Remove the currently active workspace
it: Rimuovi lo spazio di lavoro corrente

en: Manage workspaces (Expo)
it: Gestisci spazi di lavoro (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
it: Apri Expo per aggiungere, togliere o organizzare gli spazi di lavoro

en: Add Desklets
it: Aggiungi desklet

en: Add Cinnamon desklets
it: Aggiungi desklet di Cinnamon

en: Change Desktop _Background
it: Ca_mbia sfondo scrivania

en: Change the Cinnamon desktop background
it: Cambia lo sfondo della scrivania di Cinnamon

en: Mount archive
it: Monta l'archivio

en: Mount %f to browse its contents
it: Monta %f per esplorarne i contenuti

en: Set as Wallpaper...
it: Imposta come sfondo...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
it: Imposta l'immagine selezionata come sfondo della scrivania di Cinnamon

en: Display Settings
it: Impostazioni schermo

en: Change the resolution
it: Cambia la risoluzione

en: Files
it: File

en: Access and organize files
it: Accede ai file e li organizza

en: Edit Bookmarks
it: Modifica i segnalibri

en: <b>_Bookmarks</b>
it: <b>S_egnalibri</b>

en: <b>_Name</b>
it: <b>_Nome</b>

en: <b>_Location</b>
it: <b>_Posizione</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
it: Più piccolo

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
it: Normale

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
it: Grande

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
it: Più grande

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Current Monitor Layout
it: Disposizione schermo attuale

en: Icon Size
it: Dimensione delle icone

en: Layout
it: Aspetto

en: Direction
it: Direzione

en: Sort items by
it: Ordina elementi per

en: Reset grid spacing
it: Ripristina spaziatura griglia

en: button
it: pulsante

en: Adjust horizontal grid spacing
it: Regola la spaziatura orizzontale

en: Adjust vertical grid spacing
it: Regola la spaziatura verticale

en: page0
it: pagina0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
it: <b><big>Le icone della scrivania non sono attualmente attive per questo schermo.</big></b>

en: page1
it: pagina1

en: Desktop Layout
it: Aspetto della scrivania

en: No desktop icons
it: Nessuna icona sulla scrivania

en: Show desktop icons on primary monitor only
it: Mostra le icone della scrivania soltanto sullo schermo primario

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
it: Mostra le icone della scrivania soltanto sugli schermi non primari

en: Show desktop icons on all monitors
it: Mostra le icone della scrivania su tutti gli schermi

en: Desktop Icons
it: Icone della scrivania

en: Mounted Drives
it: Dispositivi montati

en: Options
it: Opzioni

en: Show icons from missing monitors
it: Mostra icone da schermi mancanti

en: Matching monospace font
it: Carattere a spaziatura fissa corrispondente

en: System monospace font
it: Carattere a spaziatura fissa di sistema

en: Normal font
it: Carattere normale

en: Always
it: Sempre

en: Local Files Only
it: Solo file locali

en: Never
it: Mai

en: Decimal
it: Decimale

en: Decimal (long format)
it: Decimale (formato lungo)

en: Binary (long format)
it: Binario (formato lungo)

en: By Name
it: Per nome

en: By Size
it: Per dimensione

en: By Type
it: Per tipo

en: By Detailed Type
it: Per tipo dettagliato

en: By Modification Date
it: Per data di modifica

en: By Access Date
it: Per data di accesso

en: By Trashed Date
it: Per data di rimozione

en: Yes
it: Si

en: File Management Preferences
it: Preferenze di gestione dei file

en: <b>Default View</b>
it: <b>Visualizzazione predefinita</b>

en: View _new folders using:
it: Vis_ualizza le nuove cartelle usando:

en: _Inherit view type from parent
it: Ered_ita modalità di visualizzazione dal genitore

en: _Arrange items:
it: _Disporre gli oggetti:

en: Sort _folders before files
it: Elenca le cartelle _prima dei file

en: Sort _favorites before other files
it: Mostra i _preferiti prima degli altri file

en: <b>Icon View Defaults</b>
it: <b>Preferenze della vista a icone</b>

en: Default _zoom level:
it: _Livello di ingrandimento predefinito:

en: _Text beside icons
it: _Testo accanto alle icone

en: <b>Compact View Defaults</b>
it: <b>Preferenze della vista compatta</b>

en: _Default zoom level:
it: Li_vello di ingrandimento predefinito:

en: A_ll columns have the same width
it: Tutte le colonne _hanno la stessa larghezza

en: <b>List View Defaults</b>
it: <b>Preferenze della vista a elenco</b>

en: D_efault zoom level:
it: Liv_ello di ingrandimento predefinito:

en: <b>Tree View Defaults</b>
it: <b>Preferenze della vista ad albero</b>

en: Show _only folders
it: Visualizza s_olo le cartelle

en: Views
it: Viste

en: <b>Behavior</b>
it: <b>Comportamento</b>

en: _Single click to open items
it: _Singolo clic per aprire gli oggetti

en: _Double click to open items
it: _Doppio clic per aprire gli oggetti

en: Click on a file's name twice to rename it
it: Clicca sul nome di un file due volte per rinominarlo

en: Open each _folder in its own window
it: Apri ogni _cartella in una finestra separata

en: Always start in dual-pane view
it: Inizia sempre con la vista a doppio riquadro

en: Ignore per-folder view preferences
it: Ignora le preferenze della vista per cartelle

en: Disable file operation queueing
it: Disattiva l'accodamento di operazioni sui file

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
it: Doppio clic su un'area vuota per andare alla cartella superiore

en: Automatically expand rows during drag-and-drop
it: Espandi automaticamente le righe durante il trascinamento della selezione

en: <b>Executable Text Files</b>
it: <b>File di testo eseguibili</b>

en: _Run executable text files when they are opened
it: Ese_guire i file di testo eseguibili quando vengono aperti

en: _View executable text files when they are opened
it: _Mostrare i file di testo eseguibili quando vengono aperti

en: _Ask each time
it: C_hiedere conferma ogni volta

en: <b>Trash</b>
it: <b>Cestino</b>

en: Ask before moving files to the Trash
it: Chiedi prima di spostare i file nel Cestino

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
it: Chiedi conferma prima di s_vuotare il cestino o di eliminare dei file

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
it: I_ncludi un comando Elimina che scavalchi il cestino

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
it: Salta lo spostamento nel cestino quando si preme il tasto Canc

en: <b>Media Handling</b>
it: <b>Gestione supporti</b>

en: Automatically mount removable media when inserted and on startup
it: Monta automaticamente i supporti rimovibili quando vengono inseriti e all'avvio

en: Automatically open a folder for automounted media
it: Apri una finestra per i dispositivi rimovibili montati automaticamente

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
it: Avvisa o avvia automaticamente i programmi quando viene collegato un dispositivo rimovibile

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
it: Chiudi automaticamente le schede, i riquadri o le finestre quando un dispositivo è smontato o rimosso

en: Detect content of media and suggest application to open
it: Rileva il contenuto dei media e suggerisci l'applicazione da aprire

en: <b>Bulk Rename</b>
it: <b>Rinominazione massiva</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
it: Comando da invocare per rinominare più elementi:

en: Behavior
it: Comportamento

en: <b>Icon Captions</b>
it: <b>Didascalie delle icone</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
it: Scegliere l'ordine in cui appaiono le informazioni sotto i nomi delle icone. Aumentando l'ingrandimento verranno mostrate maggiori informazioni.

en: <b>Date</b>
it: <b>Data</b>

en: _Format:
it: _Formato:

en: Style:
it: Stile:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
it: <b>Titoli della finestra e delle schede</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
it: Visualizza il percorso completo nella barra del titolo e nel titolo delle schede

en: <b>File Size</b>
it: <b>Dimensione dei file</b>

en: _Prefixes:
it: _Prefissi:

en: <b>File Properties</b>
it: <b>Proprietà dei file</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
it: Mostra i permessi avanzati nella finestra delle proprietà del file

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
it: <b>Sposta/Copia nel menù</b>

en: List bookmarks in the menu
it: Elenca i segnalibri nel menù

en: List devices and network locations in the menu
it: Elenca i dispositivi e le posizioni di rete nel menù

en: Display
it: Visualizzazione

en: <b>List Columns</b>
it: <b>Colonne dell'elenco</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
it: Scegliere l'ordine in cui appaiono le informazioni nella vista a elenco.

en: List Columns
it: Colonne dell'elenco

en: <b>Previewable Files</b>
it: <b>File visionabili in anteprima</b>

en: Show _thumbnails:
it: Visualizza minia_ture:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
it: Ered_ita visualizzazione anteprime dal genitore

en: _Only for files smaller than:
it: S_olo per i file più piccoli di:

en: <b>Folders</b>
it: <b>Cartelle</b>

en: Count _number of items:
it: Conta il _numero di oggetti:

en: <b>Tooltips</b>
it: <b>Suggerimenti</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
it: Mostra i suggerimenti nella vista a icone e nella vista compatta

en: Show tooltips in list views
it: Mostra i suggerimenti nella vista a elenco

en: Show tooltips on the desktop
it: Mostra i suggerimenti sulla scrivania

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
it: <i>Per impostazione predefinita, il suggerimento di una cartella mostra il numero di elementi contenuti, quello per dei file mostra la loro dimensione.
        Seleziona le informazioni aggiuntive da mostrare nel suggerimento:</i>

en: Detailed file type
it: Tipo di file dettagliato

en: Modified date
it: Data di modifica

en: Created date
it: Data di creazione

en: Accessed date
it: Data di accesso

en: File or folder location
it: Posizione del file o della cartella

en: Preview
it: Anteprima

en: Visible Buttons
it: Bottoni visibili

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Up
it: Su

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Location entry toggle
it: Attiva/disattiva l'inserimento della posizione

en: Open in terminal
it: Apri nel terminale

en: Icon view
it: Vista a icone

en: List view
it: Vista a elenco

en: Compact view
it: Vista compatta

en: Visible Entries
it: Voci visibili

en: Selection
it: Selezione

en: Favorite
it: Preferito

en: Background
it: Sfondo

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
it: Le azioni e le estensioni visibili possono essere configurate nella scheda Estensioni

en: Context Menus
it: Menù contestuali

en: Plugins
it: Estensioni

en: Search for files:
it: Cerca per nome:

en: Case sensitive
it: Distinzione Maiuscole/minuscole

en: Search folders recursively
it: Cerca le cartelle in modo ricorsivo

en: Search content:
it: Cerca contenuto:

en: Regular expression
it: Espressione regolare

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: New window
it: Nuova finestra

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
it: Chiude la finestra o scheda

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
it: Chiude tutte le finestre

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
it: Attiva/disattiva riquadro aggiuntivo

[ctx: shortcut window]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
it: Aggiunge la posizione attuale ai segnalibri

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
it: Modifica i segnalibri

[ctx: shortcut window]
en: Make link
it: Crea collegamento

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
it: Blocca/Sblocca selezione

[ctx: shortcut window]
en: Show help
it: Mostra l’aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Opening
it: Apertura

[ctx: shortcut window]
en: Open
it: Apri

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
it: Apri in una nuova scheda

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
it: Apri la posizione dell'elemento (solo nei file recenti e nella ricerca)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
it: Schede

[ctx: shortcut window]
en: New tab
it: Nuova scheda

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
it: Vai alla scheda precedente

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
it: Vai alla scheda successiva

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
it: Passa alla scheda

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
it: Sposta scheda a sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
it: Sposta scheda a destra

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: shortcut window]
en: Go back
it: Indietro

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
it: Avanti

[ctx: shortcut window]
en: Go up
it: Vai al livello superiore

[ctx: shortcut window]
en: Go down
it: Vai al livello inferiore

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
it: Vai alla cartella home

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
it: Attiva/disattiva voce del percorso

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
it: Doppio pannello

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
it: Vai alla posizione dell'altro pannello

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
it: Metti a fuoco l'altro pannello

[ctx: shortcut window]
en: View
it: Visualizza

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
it: Zoom avanti

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
it: Zoom indietro

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
it: Ripristina l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
it: Aggiorna la vista

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
it: Mostra/Nascondi i file nascosti

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
it: Mostra/Nascondi la barra laterale

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
it: Mostra/Nascondi il menù azione

[ctx: shortcut window]
en: List view
it: Vista a elenco

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
it: Vista compatta

[ctx: shortcut window]
en: Editing
it: Modifica

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
it: Crea cartella

[ctx: shortcut window]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
it: Sposta nel cestino

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

[ctx: shortcut window]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: shortcut window]
en: Copy
it: Copia

[ctx: shortcut window]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: shortcut window]
en: Select all
it: Seleziona tutto

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
it: Inverti la selezione

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
it: Seleziona oggetti corrispondenti

[ctx: shortcut window]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: shortcut window]
en: Redo
it: Ripeti

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
it: Mostra proprietà oggetto

en: Customize the layout and appearance of your actions in Nemo's menus
it: Personalizza il layout e l'aspetto delle tue azioni nei menù di Nemo

en: Move up
it: Sposta su

en: Move down
it: Sposta giù

en: Add a submenu or a separator
it: Aggiungi un sottomenù o un separatore

en: Icon
it: Icona

en: Label
it: Etichetta

en: Restore the original label
it: Ripristina l'etichetta originale

en: Enabled
it: Attivato

en: Save
it: Salva

en: Restore default layout
it: Ripristina layout predefinito

en: Nemo Actions Layout Editor
it: Editor del layout delle azioni Nemo

en: No icon
it: Nessuna icona

en: Use the original icon (if there is one)
it: Utilizza l'icona originale (se presente)

en: Choose...
it: Scegli...

en: New submenu
it: Nuovo sottomenù

en: New separator
it: Nuovo separatore

en: Click to add a shortcut
it: Fai clic per aggiungere una scorciatoia

en: This key combination is already in use by Nemo (%s). It cannot be changed.
it: Questa combinazione di tasti è già utilizzata da Nemo (%s). Non può essere modificata.

en: This key combination is already in use by another action:
it: Questa combinazione di tasti è già utilizzata da un'altra azione:

en: Do you want to replace it?
it: Vuoi procedere alla sostituzione?

en: The layout has changed. Save it?
it: Il layout è cambiato. Salvarlo?

en: Unsaved changes
it: Modifiche non salvate

en: Open user actions folder
it: Apri la cartella delle azioni dell'utente

en: Quit
it: Chiudi
