linuxmint - en to la translation catalogue (780 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
la: Quaestiones servatae

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
la: Actiones Neminis fini

en: No actions found
la: Nulla actio inventa

en: Actions
la: Actiones

en: Nemo could not create the required folder "%s".
la: Nemo directorium quaesitum "%s" creare non potuit.

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
la: Ante Neminem pulsum, haec directoria crea quaeso, aut permissiones muta ad illa a Nemine creanda.

en: Error starting autorun program: %s
la: Error programmate automatice pellendo: %s

en: Cannot find the autorun program
la: Programma automatice pelliturum non invenitur

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
la: <big><b>Error software pellendo automatice</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
la: <big><b>Hoc medium programma automatice pellendum continet. Pellere visne?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
la: Programma ex medio "%s" statim pellendum est. Noli software pellere quo non confidas.
    
    In dubio, Relinque preme.

en: _Run
la: _Pelle

en: _Customize
la: _Configura

en: Adjust the desktop layout for this monitor
la: Structuram scriptorii huic monitorio accomoda

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
la: Scriptorium

en: No bookmarks defined
la: Nulla signacula servata

en: Disable all
la: Omnia veta

en: Enable all
la: Omnia iube

en: Public FTP
la: FTP publicum

en: FTP (with login)
la: FTP (cum comprobatio)

en: Windows share
la: Opes communicatae Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
la: Securum WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
la: Conectitur ...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
la: Index methodorum moderatro toleratorum legi non potest.
    Institutionem gvfs tuam inspice, quaeso.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
la: Directorium "%s" aperiri apud "%s" non potest.

en: The server at "%s" cannot be found.
la: Moderatrum apud "%s" inveniri non potest.

en: Try Again
la: Retenta

en: Please verify your user details.
la: Singula tui utentis inspice, quaeso.

en: Continue
la: Continua

en: C_onnect
la: C_onecte

note: set dialog properties
en: Connect to Server
la: Serviente Conecte

en: Server Details
la: Singula Utentis

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
la: _Serviens:

note: port
en: _Port:
la: _Portus:

note: second row: type combobox
en: _Type:
la: _Genus:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
la: _Opes Communicatae:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
la: _Directorium:

en: User Details
la: Singula Utentis

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
la: Nomen _dominii:

note: second row: username entry
en: _User name:
la: _Nomen utentis:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
la: _Tessera:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
la: Hanc tesseram _memento

en: Operation cancelled
la: Actio interrupta

en: Print but do not open the URI
la: Imprime sed URI aperire noli

en: Show the version of the program.
la: Versionem programmatis ostende.

en: Quit Nemo Desktop.
la: Neminis Scriptorium Relinque.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
la: 
    
    Scriptorium administratore plicarum administra

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
la: Purgamenta _amove

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
la: Auto-ordina

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
la: Contrarie digere

en: Smaller
la: Minimum

en: Small
la: Parvum

en: Normal
la: Naturale

en: Large
la: Magnum

en: Larger
la: Maximum

en: _Vertical
la: _Directum

en: _Horizontal
la: _Ad libellam

en: Name
la: Nomen

en: Size
la: Amplitudo

en: Type
la: Genus

en: Date
la: Die

note: name, stock id, label
en: _Sort
la: _Digere

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
la: Amplitudo _Iconum

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
la: Purgamenta amove

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
la: Omnia in purgamentis dele

en: The desktop view encountered an error.
la: Expositio scriptorii errorem cepit.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
la: Expositio scriptorii pulsa errorem cepit.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
la: _Restitue Amplitudines Ingenitas Iconum

en: Restore Icon's Original Si_ze
la: _Restitue Amplitudinem Ingenitam Iconis

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
la: Iconem Reforma ...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
la: Iconem electam reformabilem fac

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
la: Omnes icones electas ad amplitudinem ingenitam restitue

en: Comment
la: Nota

en: Description
la: Descriptio

en: Command
la: Iussum

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
la: Structura Huius Monitorii (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
la: Structura Huius Monitorii (%dx%d)

en: Desktop Settings
la: Optiones Scriptorii

en: Current Monitor Preferences
la: Praepositiones Huius Monitorii

en: Show global desktop settings
la: Configurationem communem scriptorii ostende

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
la: Permissiones videndi intra "%s" non habes.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
la: "%s" inveni non potest. Fortasse nuper deletum est.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
la: Heu, non omnia quae in "%s" sunt ostendi possunt: %s

en: The folder contents could not be displayed.
la: Quae sint in directorio ostendi non potest.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
la: Permissiones circulum pro "%s" mutandi non habes.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
la: Heu, circulus pro "%s" mutari non potest: %s

en: The group could not be changed.
la: Circulus mutari non potest.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
la: Heu, possessor pro "%s" mutari non potest: %s

en: The owner could not be changed.
la: Possessor mutari non potest.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
la: Heu, permissiones pro "%s" mutari non possunt: %s

en: The permissions could not be changed.
la: Permissiones mutari non possunt.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
la: Nomen "%s" iam est in hoc directorio. Nomen diversum elige, quaeso.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
la: In hoc directorio "%s" non est. Fortasse motum aut deletum est?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
la: Permissiones nomen "%s" mutandi non habes.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
la: Nomen "%s" non est validum quia litteram "/" continet. Nomen diversum elige, quaeso.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
la: Nomen "%s" non validum. Nomen diversum elige, quaeso.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
la: Nomen "%s" longius. Nomen diversum elige, quaeso.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
la: Heu, nomen e "%s" ad "%s" mutari non potest: %s

en: The item could not be renamed.
la: Nomen rei mutari non potuit.

en: Renaming "%s" to "%s".
la: Nomen e "%s" ad "%s" mutatur.

en: No extensions found
la: Appendices non inveniuntur

en: no information available
la: nullae informationes paratae

en: Configure
la: Configuratio

en: Extensions
la: Appendices

en: Extensions changed.  Restart required.
la: Appendices mutatae.  Iterum accendere necesse est.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
la: Nihil

en: Yesterday
la: Heri

en: by _Name
la: e Nomine

en: Keep icons sorted by name in rows
la: Icones e nomine digestae in linea tenentur

en: by _Size
la: e _Mensura

en: Keep icons sorted by size in rows
la: Icones e mensura digestae in linea tenentur

en: by _Type
la: e _Genere

en: Keep icons sorted by type in rows
la: Icones e genere digestae in linea tenentur

en: by _Detailed Type
la: e Genere _Accurato

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
la: Icones e genere accurato linea tenentur

en: by Modification _Date
la: e _Die Mutationis

en: Keep icons sorted by modification date in rows
la: Icones e die mutationis digestae in linea tenentur

en: by T_rash Time
la: e Die _Obliterationis

en: Keep icons sorted by trash time in rows
la: Icones e die obliterationis in linea tenentur

en: _Organize Desktop by Name
la: Scriptorium Nominibus _Ordina

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
la: Res _Ordina

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
la: Nominibus _Ordina

en: By _Name
la: E _Nomine

en: By _Size
la: E _Mensura

en: By _Type
la: E _Genere

en: By _Detailed Type
la: E Genere _Accurato

en: By Modification _Date
la: E _Die Mutationis

en: By T_rash Time
la: E Die _Obliterationis

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
la: Expositio cum Iconibus

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
la: _Icones

en: The icon view encountered an error.
la: Expositio cum iconibus errorem cepit.

en: Display this location with the icon view.
la: Hunc locum per expositionem cum iconibus ostende.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
la: Expositio Simplex

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
la: _Simplex

en: The compact view encountered an error.
la: Expositio simplex errorem cepit.

en: Display this location with the compact view.
la: Hunc locum per expositionem simplicem ostende.

en: Image Type
la: Genus Imaginis

en: %d pixel | %d pixels
la[0]: %d pixel
la[1]: %d pixela

en: Width
la: Laxitas

en: Height
la: Altitudo

en: Title
la: Titulus

en: Author
la: Auctor

en: Created On
la: Dies Ortus

en: Created By
la: Creatum A

en: Disclaimer
la: Esclusio Culpae

en: Warning
la: Cave

en: Source
la: Fons

en: Camera Brand
la: Machinae Photographicae Signum

en: Camera Model
la: Machinae Photographicae Specimen

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
la: Dies Captationis

en: Date Digitized
la: Dies Scansionis

en: Date Modified
la: Dies Mutationis

en: Exposure Time
la: Tempus Expositionis

en: Aperture Value
la: Amplitudo Orificii

en: ISO Speed Rating
la: ISO Ratio Celeritatis

en: Flash Fired
la: Flash Eventum

en: Metering Mode
la: Modus Mensurationis

en: Exposure Program
la: Programma Expositionis

en: Focal Length
la: Longitudo Focalis

en: Location
la: Locus

en: Keywords
la: Verba-claves

en: Rating
la: Aestimatio

en: Failed to load image information
la: Informationes imaginis legi non possunt

en: Loading...
la: Legitur ...

en: Image
la: Imago

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
la: Actiones: plicae actionum ad hunc indicem addi possunt et in indice ostendentur.

en: More info
la: Descritiones additiciae

en: View a sample action file with documentation
la: Exemplum plicae actionis cum documentis vide

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
la: Scripta: omnes plicae exsequibiles in hoc directorio in Sciptorum indice ostendentur.

en: (Empty)
la: (Vacuum)

en: Use Default
la: Praedesignata Utere

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
la: Expositio cum Indice

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
la: _Index

en: The list view encountered an error.
la: Expositio cum indice errorem cepit.

en: The list view encountered an error while starting up.
la: Expositio cum indice pulsa errorem cepit.

en: Display this location with the list view.
la: Hunc locum per expositionem cum indice ostende.

en: --check cannot be used with other options.
la: --check cum aliis optionibus uti noli.

en: --quit cannot be used with URIs.
la: --quit cum URI uti noli.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
la: --geometry cum pluribus URI uti noli.

en: GEOMETRY
la: GEOMETRIA

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
la: Fenestras pro URI electis modo crea.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
la: Parametrum inutile - relictum congruentiae causa modo.

en: Open URIs in tabs.
la: In lingulas URI aperi.

en: Quit Nemo.
la: Neminem Relinque.

en: [URI...]
la: [URI ...]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
la: 
    
    Systema plicarum per administratorem plicarum naviga

en: Nemo's main menu is now hidden
la: Neminis index primus iam occultus est

en: Don't show this message again.
la: Hoc nuntium rursum ostendere noli.

en: The Link "%s" is Broken.
la: Ligamen "%s" Scissum Est.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
la: Ad Purgamenta _Move

en: "%s" is an executable text file.
la: "%s" est exsequibiles plica litterarum.

en: Run in _Terminal
la: In _Terminale Pelle

en: _Display
la: _Ostende

en: Are you sure you want to open all files?
la: Omnes plicas aperire visne?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
la[0]: Hic %d lingulam aperiet.
la[1]: Hic %d lingulas disiuntas aperiet.

en: Open with
la: Aperi per

en: Unknown file type
la: Genus plicae incognitum

en: Make executable and run
la: Exsequibilis fac et postea pelle

en: Choose a program
la: Programma elige

en: _Launch Anyway
la: _Utique Pelle

en: Unable to start location
la: Locus pelli non potest

en: Opening "%s".
la: "%s" aperitur.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
la[0]: %d res aperitur.
la[1]: %d res aperiuntur.

en: Close tab
la: Tabulam claude

en: Devices
la: Apparatus

en: Free space: %s
la: Area libera: %s

en: My Computer
la: Computator Meus

en: Open your personal folder
    %s
la: Directorium privatum tuum aperi
    %s

en: Home
la: Domus

en: Favorites
la: Praeposita

en: Favorite files
la: Plicae praepositae

en: Recent
la: Nova

en: File System
la: Systema Archiviorum

en: Trash
la: Purgamenta

en: Bookmarks
la: Signacula

en: Mount and open %s (%s)
la: %s (%s) colliga et aperi

en: Mount and open %s
la: %s colliga et aperi

en: Network
la: Rete

en: Browse the contents of the network
la: In rete naviga

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
la: _Accende

en: _Connect Drive
la: _Discum Conecte

en: _Disconnect Drive
la: Discum _Solve

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
la: Discum _Reclude

en: _Lock Drive
la: Discum _Occlude

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
la: _Aperi

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
la: In Novam _Tabulam Aperi

en: Open in New _Window
la: In Novam _Fenestram Aperi

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
la: Signaculum _Adde

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
la: _Nomen muta ...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
la: _Colliga

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
la: _Solve

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
la: _Expelle

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
la: _Proprietates

en: File Operations
la: Plicis Operationes

en: All file operations have been successfully completed
la: Omnes operationes bene perfectae

en: _Name: | _Names:
la[0]: _Nomen:
la[1]: Nomina:

en: Properties
la: Proprietates

en: %s Properties
la: %s Proprietates

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
la: incognitum

en: Cancel Group Change?
la: Mutationem Circuli Interrumpere Visne?

en: Cancel Owner Change?
la: Mutationem Possessoris Interrumpere Visne?

en: nothing
la: nihil

en: unreadable
la: legi non potest

en: (some contents unreadable)
la: (sarcinae ullae legi non possunt)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
la: Sarcinae:

en: Size:
la: Mensura:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
la: occupatae

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
la: liberae

en: Total capacity:
la: Tota capacitas:

en: Filesystem type:
la: Genus systematis plicarum:

en: Basic
la: Simplex

en: Type:
la: Genus:

en: Link target:
la: Destinatio ligaminis:

en: Location:
la: Locus:

en: Volume:
la: Volumen:

en: Accessed:
la: Die Aditus:

en: Created:
la: Dies Ortus:

en: Modified:
la: Dies Mutationis:

en: Free space:
la: Area libera:

en: _Read
la: _Lege

en: _Write
la: _Scribe

en: E_xecute
la: _Exsequere

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
la: nihil

en: list
la: index

en: read
la: legere

en: create/delete
la: creare/delere

en: write
la: scribere

en: access
la: adire

en: Access:
la: Aditus:

en: Folder access:
la: Aditus directorii:

en: File access:
la: Aditus plicae:

en: List files only
la: Plicas modo numera

en: Create and delete files
la: Plicas crea et dele

en: Read-only
la: Legere-modo

en: Read and write
la: Legere atque scribere

en: Special flags:
la: Vexilla praecipua:

en: Set _user ID
la: ID _utentis elige

en: Set gro_up ID
la: ID _circuli elige

en: _Sticky
la: _Viscosus

en: _Owner:
la: _Possessor:

en: Owner:
la: Possessor:

en: _Group:
la: _Circulus:

en: Group:
la: Circulus:

en: Execute:
la: Exsequere:

en: Allow _executing file as program
la: Plicam sicut programma _pellere permitte

en: Others:
la: Ceteri:

en: Folder Permissions:
la: Permissiones Directorii:

en: File Permissions:
la: Permissiones Plicae:

en: Text view:
la: Expositio litteris:

en: Permissions
la: Permissiones

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
la: Has permissiones mutare non potes si possessor non es.

en: SELinux context:
la: SELinux Contextus:

en: Open With
la: Pellitur Ab

en: Help
la: Auxilium

en: Close
la: Claude

en: Revert
la: Revertere

en: Scripts
la: Scripta

en: Show Places
la: Locos Ostende

en: Show Treeview
la: Expositionem Arboream Ostende

en: Hide the Sidebar (F9)
la: Tabulam Lateralem Cela (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
la: Tabulam Lateralem Ostende (F9)

en: Empty _Trash
la: Purgamenta _Amove

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
la: _Seca

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
la: _Duplica

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
la: In Directorium _Include

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
la: _Erade

en: Computer
la: Computator

en: Examples:
la: Exempla:

note: Reset to default info
en: Undo
la: Regredere

en: Undo last action
la: E novissima actione regredere

note: Reset to default info
en: Redo
la: Refice

en: Redo last undone action
la: Novissimam actionem regressam refice

en: "%s" selected
la: "%s" electa

en: %'d folder selected | %'d folders selected
la[0]: %'d directorium electum
la[1]: %'d directoria electa

en: %'d item selected | %'d items selected
la[0]: %'d res electa
la[1]: %'d res electae

en: %'u item | %'u items
la[0]: %'u res
la[1]: %'u res

en: %s, Free space: %s
la: %s, Area libera: %s

en: Open With %s
la: Per %s Aperi

en: Unable to unmount location
la: Locus solvi non potest

en: Unable to eject location
la: Locus expelli non potest

en: Unable to stop drive
la: Discus supprimi non potest

en: Connect to Server %s
la: Ad Moderatrum %s Conecte

en: _Connect
la: _Conecte

en: Link _name:
la: _Nomen ligaminis:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
la: Novum _Documentum Crea

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
la: Aperi _Per

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
la: Documentum _Vacuum

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
la: In Terminale Aperi

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
la: In directorio electo terminale aperi

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
la: Pro Root aperi

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
la: Ceterae _Applicationes ...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
la: _Include

note: name, stock id, label
en: M_ove to
la: _Move ad

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
la: Omnes _Elige

note: tooltip
en: Select all items in this window
la: Omnia in hac fenestra elige

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
la: _Inverte Selectionem

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
la: Omnia non electa elige

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
la: _Duplica

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
la: Omnia electa duplica

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
la[0]: _Ligamen crea
la[1]: _Ligamena crea

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
la: _Regredere

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
la: _Refice

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
la: Ad _Praedesignata Expositionem Reverte

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
la: Ad Hoc Moderatrum Conecte

note: tooltip
en: Mount the selected volume
la: Volumen electum colliga

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
la: Volumen electum solve

note: tooltip
en: Eject the selected volume
la: Volumen electum expelle

note: tooltip
en: Start the selected volume
la: Volumen electum reproduce

note: tooltip
en: Stop the selected volume
la: Volumen electum supprime

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
la: Media in disco electo inveni

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
la: Volumen cum directorio aperto sociatum colliga

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
la: Volumen cum directorio aperto sociatum solve

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
la: Volumen cum directorio aperto sociatum expelle

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
la: Volumen cum directorio aperto sociatum reproduce

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
la: Volumen cum directorio aperto sociatum supprime

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
la: Plicam Aperi et Fenestram Claude

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
la: Hoc directorium in fenestra navigationis aperi

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
la: Hoc directorium in nova tabula aperi

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
la: Ad Purgamenta hoc directorium move

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
la: Hoc directorium dele, neque ad Purgamena move

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
la: Volumen cum hoc directorio sociatum colliga

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
la: Volumen cum hoc directorio sociatum solve

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
la: Volumen cum hoc directorio sociatum expelle

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
la: Volumen cum hoc directorio sociatum reproduce

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
la: Volumen cum hoc directorio sociatum supprime

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
la: Proprietatas huius directorii ostende aut muta

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
la: _Domus

en: Copy the current selection to the home folder
la: Selectionem duplica in directorium domus

en: Move the current selection to the home folder
la: Selectionem move in directorium domus

note: name, stock id, label
en: _Desktop
la: _Scriptorium

en: Browse...
la: Naviga ...

en: Add to favorites
la: Ad praeposita adde

en: Add the selected file to your favorites
la: Plicas electas ad praeposita adde

en: Remove from favorites
la: E praepositis remove

en: Remove the selected file from your favorites
la: Plicas electas e praepositis remove

en: Run scripts
la: Scripta Pelle

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
la: _Scripta

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
la: E purgamentis ad "%s" directorium apertum move

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
la[0]: E purgamentis ad "%s" directorium electum move
la[1]: E purgamentis ad "%s" directoria electa move

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
la[0]: E purgamentis directorium electum move
la[1]: E purgamentis directoria electa move

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
la[0]: E purgamentis ad "%s" plicam electam move
la[1]: E purgamentis ad "%s" plicas electas move

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
la[0]: Plicam electam e purgamentis move
la[1]: Plicas electas e purgamentis move

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
la[0]: E purgamentis ad "%s" rem electam move
la[1]: E purgamentis ad "%s" res electas move

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
la[0]: E purgamentis rem electam move
la[1]: E purgamentis res electas move

en: Start the selected drive
la: Discum electum reproduce

en: Connect to the selected drive
la: Discum electum conecte

en: _Start Multi-disk Drive
la: Discum Multiplum _Reproduce

en: Start the selected multi-disk drive
la: Discum multiplum electum reproduce

en: U_nlock Drive
la: Discum _Reclude

en: Unlock the selected drive
la: Discum electum reclude

en: Stop the selected drive
la: Discum electum supprime

en: Safely remove the selected drive
la: Tute discum electum remove

en: _Disconnect
la: _Solve

en: Disconnect the selected drive
la: Discum electum solve

en: _Stop Multi-disk Drive
la: Discum Multiplum _Supprime

en: Stop the selected multi-disk drive
la: Discum multiplum electum supprime

en: Lock the selected drive
la: Discum electum occlude

en: Start the drive associated with the open folder
la: Discum cum directorio aperto sociatum reproduce

en: Connect to the drive associated with the open folder
la: Discum cum directorio aperto sociatum conecte

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
la: Discum multiplum cum directorio aperto sociatum reproduce

en: Unlock the drive associated with the open folder
la: Discum cum directorio aperto sociatum reclude

en: _Stop the drive associated with the open folder
la: Discum cum directorio aperto sociatum _supprime

en: Safely remove the drive associated with the open folder
la: Tute discum cum directorio aperto sociatum remove

en: Disconnect the drive associated with the open folder
la: Discum cum directorio aperto sociatum solve

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
la: Discum multiplum cum directorio aperto sociatum supprime

en: Lock the drive associated with the open folder
la: Discum cum directorio aperto sociatum occlude

en: _Delete Permanently
la: Perpetuo _Dele

en: Move the open folder to the Trash
la: Directorium apertum ad Purgamenta move

en: _Open With %s
la: _Per %s Aperi

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
la[0]: %'d In Novam _Fenestram Aperi
la[1]: %'d In Novam _Fenestram Aperi

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
la[0]: %'d In Novam _Tabulam Aperi
la[1]: %'d In Novam _Tabulam Aperi

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
la: Ligamen ad %s

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
la: scriptum demissum.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
la: data demissa

en: The location "%s" does not exist.
la: Locus "%s" non est.

en: %s - File Browser
la: %s - Navigator Plicarum

en: Searching...
la: Quaeritur ...

en: Could not display "%s".
la: "%s" ostendi non potest.

en: The location is not a folder.
la: Locus non est directorium.

en: Could not find "%s".
la: "%s" inveni non potest.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
la: Nemo locos "%s" non tolerat.

en: Nemo cannot handle this kind of location.
la: Nemo locum huis generis non tolerat.

en: Unable to mount the location.
la: Locus colligari non potest.

en: Access was denied.
la: Aditus negatus est.

note: name, stock id, label
en: _File
la: _Plica

note: name, stock id, label
en: _Edit
la: _Muta

note: name, stock id, label
en: _View
la: _Expositio

note: name, stock id, label
en: _Help
la: _Auxilium

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
la: _Claude

note: tooltip
en: Close this folder
la: Hoc directorium claude

en: Prefere_nces
la: Praepositio_nes

en: Edit Nemo preferences
la: Praepositiones Neminis muta

en: Undo the last text change
la: E novissima mutatione scripti regredere

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
la: _Parentem Aperi

en: Open the parent folder
la: Directorium parens aperi

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
la: _Iterum lege

note: tooltip
en: Display Nemo help
la: Auxilium Nemine ostende

en: _Keyboard Shortcuts
la: _Claves Ardentes

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
la: _Circa

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
la: _Amplifica

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
la: _Minue

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
la: Ad _Moderatrum Conecte ...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
la: Ad moderatrum remotum aut discum communicatum conecte

note: tooltip
en: Open your personal folder
la: Directorium privatum tuum aperi

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
la: _Computator

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
la: Omnes locales remotosque discos atque cartellas pervios ab hoc computatore naviga

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
la: _Rete

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
la: Locos denotatos et locales retis naviga

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
la: _Paradigmata

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
la: Directorium tuorum paradigmatu aperi

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
la: _Purgamenta

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
la: Directorium tuorum purgamentorum aperi

note: name, stock id, label
en: _Go
la: _I

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
la: _Signacula

note: name, stock id, label
en: _Tabs
la: _Tabulae

note: name, stock id, label
en: New _Window
la: Nova _Fenestra

en: Open another Nemo window for the displayed location
la: Novam fenestram Neminis pro loco ostenso aperi

note: name, stock id, label
en: New _Tab
la: _Nova Tabula

en: Open another tab for the displayed location
la: Novam tabulam pro loco ostenso aperi

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
la: Fenestras _omnes claude

en: Close all Navigation windows
la: Fenestras Navigationis omnes claude

note: name, stock id, label
en: _Back
la: _Rursum

en: Go to the previous visited location
la: Ad locum antecedentem i

note: name, stock id, label
en: _Forward
la: _Prorsum

en: Go to the next visited location
la: Ad locum sequentem i

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
la: Aream Scriptilem _Loci Alterna

en: Switch between location entry and breadcrumbs
la: Aream scriptilem loci cum micis panis alterna

en: Add a bookmark for the current location to this menu
la: Signaculum adde pro hoc loco in hoc indice

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
la: _Signacula muta ...

en: _Previous Tab
la: _Antecedens Tabula

en: Activate previous tab
la: Tabulam antecedentem iube

en: _Next Tab
la: _Sequens Tabula

en: Activate next tab
la: Tabula sequentem iube

en: Move Tab _Left
la: Tabulam ad _Laevam Move

en: Move current tab to left
la: Hanc tabulam ad laevam move

en: Move Tab _Right
la: Tabulam ad _Dexteram Move

en: Move current tab to right
la: Hanc tabulam ad dexteram move

en: Sidebar
la: Tabula Lateralis

en: Toolbar
la: Septum instrumentorum

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
la: Plicas _Occultas Ostende

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
la: Plicas occultas in hac fenestra ostende

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
la: Septum Instrumentorum _Praecipuum

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
la: Visibilitatem septi instrumentorum praecipui muta

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
la: _Tabulam Lateralem Ostende

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
la: Visibilitatem tabulae lateralis huius fenestrae muta

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
la: _Tabula Status

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
la: Visibilitatem tabulae status huius fenestrae muta

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
la: _Tabula Indicis

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
la: Visibilitatem praedesignatam tabulae indicis muta

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
la: _Plicas Quaere ...

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
la: Tabula _Additicia

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
la: Expositionem addicitiam directorii modo latere appositam aperi

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
la: _Miniaturas Ostende

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
la: Miniaturas in hac fenestra ostende

en: Places
la: Loci

en: Select Places as the default sidebar
la: Locos pro tabula laterale praedesignata elige

en: Tree
la: Arbor

en: Select Tree as the default sidebar
la: Arborem pro tabula laterale praedesignata elige

en: _Up
la: _Sursum

en: Go to parent folder
la: I ad directorium parens

en: Go to home directory
la: I ad directorium domus

en: Go to Computer
la: I ad Computatorem

en: Toggle Location Entry
la: Aream scriptilem loci alterna

en: New folder
la: Novum directorium

en: Create a new folder
la: Novum directorium crea

en: Open a terminal in the active folder
la: Terminale in directorium actuosum aperi

en: Icons
la: Icones

en: List
la: Index

en: Compact
la: Simplex

en: Search
la: Quaere

en: Show Thumbnails
la: Miniaturas Ostende

en: _Location
la: _Locus

en: _New Tab
la: _Nova Tabula

en: _Close Tab
la: Tabulam _Claude

en: These files are on an Audio CD.
la: Hae plicae in Audio CD sunt.

en: These files are on an Audio DVD.
la: Hae plicae in Audio DVD sunt.

en: These files are on a Video DVD.
la: Hae plicae in Video DVD sunt.

en: These files are on a Video CD.
la: Hae plicae in Video CD sunt.

en: These files are on a Super Video CD.
la: Hae plicae in Super Video CD sunt.

en: These files are on a Photo CD.
la: Hae plicae in Photo CD sunt.

en: These files are on a Picture CD.
la: Hae plicae in CD Imaginum sunt.

en: The media contains digital photos.
la: Media photographias digitales continet.

en: These files are on a digital audio player.
la: Hae plicae in reproductore digitale soni sunt.

en: The media contains software.
la: Media software continet.

en: Open %s
la: %s aperi

en: Move _Up
la: _Sursum Move

en: Move Dow_n
la: _Deorsum Move

en: The size of the file.
la: Mensura plicae.

en: Detailed Type
la: Genus Accuratum

en: Modified - Time
la: Hora Mutationis

en: Date Created
la: Dies Ortus

en: Created - Time
la: Hora Ortus

en: Date Accessed
la: Die Aditus

en: Owner
la: Possessor

en: The owner of the file.
la: Possessor plicae.

en: Group
la: Circulus

en: The group of the file.
la: Circulus plicae.

en: The permissions of the file.
la: Permissiones plicae.

en: Octal Permissions
la: Permissio Octalis

en: The permissions of the file, in octal notation.
la: Permissiones plicae, in transcriptione octale.

en: MIME Type
la: MIME Genus

en: The mime type of the file.
la: MIME genus plicae.

en: SELinux Context
la: SELinux Contextus

en: The SELinux security context of the file.
la: SELinux contextus plicae.

en: The location of the file.
la: Locus plicae.

en: Original Location
la: Locus Originis

en: on the desktop
la: in scriptorio

en: _Move Here
la: Huc _Move

en: _Copy Here
la: Huc _Duplica

en: _Link Here
la: Huc _Ligamen Crea

en: Cancel
la: Interrumpe

en: File not found
la: Plica non inventa

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
la: Heri %H:%M

en: %'u file | %'u files
la[0]: %'u plica
la[1]: %'u plicae

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
la: ? res

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
la: ? octeti

en: Unknown
la: Incognitum

en: Program
la: Programma

en: Audio
la: Sonus

en: Font
la: Typus

en: Archive
la: Tabularium

en: Text
la: Litterae

en: Video
la: Videus

en: Contacts
la: Contactus

en: Calendar
la: Calendarium

en: Document
la: Documentum

en: Presentation
la: Repraesentatio

en: Spreadsheet
la: Charta computativa

en: Binary
la: Binaria

en: Folder
la: Directorium

en: link
la: ligamen

en: link (broken)
la: ligamen (scissum)

en: Name: %s
la: Nomen: %s

en: Type: %s
la: Genus: %s

en: %s item | %s items
la[0]: %s res
la[1]: %s res

en: Contains: %s
la: Continet: %s

en: Size: %s
la: Mensura: %s

en: Accessed: %s
la: Adita: %s

en: Modified: %s
la: Mutata: %s

en: Created: %s
la: Creata: %s

en: Location: %s
la: Locus: %s

en: Merge folder "%s"?
la: Directorium "%s" miscetur?

en: Merge
la: Misce

en: Reset
la: Ad zerum remitte

note: Add buttons
en: _Cancel
la: _Interrumpe

en: _Skip
la: _Neglege

en: Re_name
la: _Nomen muta

en: Replace
la: Substitue

en: File conflict
la: Conflictio plicarum

en: S_kip All
la: _Omnes Neglege

en: _Retry
la: _Retenta

en: Delete _All
la: _Omnes Dele

en: _Replace
la: _Substitue

en: Replace _All
la: _Omnes Substitue

en: _Merge
la: _Misce

en: Merge _All
la: _Omnes Misce

en: Copy _Anyway
la: _Utique Duplica

en: %'d second | %'d seconds
la[0]: %'d secundum
la[1]: %'d secunda

en: %'d minute | %'d minutes
la[0]: %'d minutum
la[1]: %'d minuta

en: %'d hour | %'d hours
la[0]: %'d hora
la[1]: %'d horae

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
la[0]: fere %'d hora
la[1]: fere %'d horae

note: appended to new link file
en: Another link to %s
la: Alium ligamen ad %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
la:  (duplum)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
la:  (alium duplum)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
la: duplum)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
la: duplum)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
la: duplum)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
la: duplum)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
la: %s (duplum)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
la: %s (alium duplum)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
la: %s (%'d duplum)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
la: %s (%'d duplum)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
la: %s (%'d duplum)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
la: %s (%'d duplum)%s

en: Error removing file: %s
la: Error removendo plicam: %s

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
la: "%B" ad purgamenta movere visne?

en: Move to _Trash
la: Ad _Purgamenta

en: Empty all items from Trash?
la: Omnia in Purgamentis delere visne?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
la: Omnia in Purgamentis omnino delebuntur.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
la: Omnino "%B" delere visne?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
la[0]: Omnino %'d res selectam delere visne?
la[1]: Omnino %'d res selectas delere visne?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
la[0]: %'d plica delenda reliqua
la[1]: %'d plicae delendae reliquae

en: Deleting files
la: Plicae delentur

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
la[0]: %T reliqua
la[1]: %T reliquae

en: Error while deleting.
la: Error delendo.

en: _Skip files
la: _Neglege plicas

en: There was an error deleting %B.
la: Error evenit %B delendo.

en: Moving files to trash
la: Plicae ad purgamenta moventur

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
la[0]: %'d plica ad purgamenta reliqua
la[1]: %'d plicae ad purgamenta reliquae

en: Deleting Files
la: Plicae Delentur

en: Unable to eject %V
la: %V expelli non potest

en: Unable to unmount %V
la: %V solvi non potest

en: Do _not Empty Trash
la: Purgamenta _Noli Amovere

en: Unable to mount %s
la: %s colligari non potest

en: Error while copying.
la: Error duplicando.

en: Error while moving.
la: Error movendo.

en: Error while moving files to trash.
la: Error plicas movendo ad purgamenta.

en: Copying "%B" to "%B"
la: "%B" ad "%B" duplicatur

en: Duplicating "%B"
la: "%B" duplicatur

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
la: Plica %'d ex %'d (in "%B") ad "%B" movetur

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
la: Plica %'d ex %'d (in "%B") ad "%B" duplicatur

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
la: Plica %'d ex %'d (in "%B") duplicatur

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
la: Plica %'d ex %'d ad "%B" movetur

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
la: Plica %'d ex %'d ad "%B" duplicatur

en: Duplicating file %'d of %'d
la: Plica %'d ex %'d duplicatur

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
la: %S ex %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
la[0]: %S ex %S — %T reliquum (%S/sec)
la[1]: %S ex %S — %T reliqua (%S/sec)

en: There was an error creating the folder "%B".
la: Error scrinium "%B" creando.

en: Error while moving "%B".
la: Error "%B" movendo.

en: Error while copying "%B".
la: Error "%B" duplicando.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
la: Directorium in se ipsum moveri non potest.

en: You cannot copy a folder into itself.
la: Directorium in se ipsum duplicari non potest.

en: The destination folder is inside the source folder.
la: Directorium destinationis est intra directorium originis.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
la: Plica supra se ipsam moveri non potest.

en: You cannot copy a file over itself.
la: Plica supra se ipsam duplicari non potest.

en: There was an error copying the file into %F.
la: Error evenit plicam in %F duplicando.

en: Copying Files
la: Plicae Duplicantur

en: There was an error moving the file into %F.
la: Error evenit plicam in %F movendo.

en: Moving Files
la: Plicae Moventur

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
la: Directorium sine Titulo

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
la: Documentum sine Titulo

en: Error while creating directory %B.
la: Error directorium %B creando.

en: Error while creating file %B.
la: Error plicam %B creando.

en: There was an error creating the directory in %F.
la: Error evenit directorium in %F creando.

en: Emptying Trash
la: Purgamenta Amoventur

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
la[0]: _E Motu %d rei regredere
la[1]: _E Motu %d rerum regredere

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
la[0]: _Motum %d rei Refice
la[1]: _Motum %d rerum Refice

en: _Undo Move
la: _E Motu Regredere

en: _Redo Move
la: _Motum Refice

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
la[0]: _E Duplicatione %d rei Regredere
la[1]: _E Duplicatione %d rerum Regredere

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
la[0]: _Duplicationem %d rei Refice
la[1]: _Duplicationem %d rerum Refice

en: Delete '%s'
la: '%s' dele

en: Copy '%s' to '%s'
la: '%s' ad '%s' duplica

en: _Undo Copy
la: _E Duplicatione Regredere

en: _Redo Copy
la: _Duplicationem Refice

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
la[0]: %d rem duplicatam dele
la[1]: %d res duplicatas dele

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
la[0]: %d res in '%s' duplica
la[1]: %d res in '%s' duplica

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
la[0]: _E Duplicatione %d rei Regredere
la[1]: _E Duplicatione %d rei Regredere

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
la[0]: _Duplicationem %d rei Refice
la[1]: _Duplicationem %d rei Refice

en: Duplicate '%s' in '%s'
la: %s in '%s' duplica

en: _Undo Duplicate
la: _E Duplicatione Regredere

en: _Redo Duplicate
la: _Duplicationem Refice

en: Custom application
la: Ad hoc programma

en: Executables
la: Exsequibiles

en: Details:
la: Singula:

en: Preparing
la: Paratur

en: Edit
la: Muta

en: Undo Edit
la: E Mutatione Regrede

en: Undo the edit
la: E mutatione regredere

en: Redo Edit
la: Rursum Muta

en: Redo the edit
la: Rursum muta

en: The text of the label.
la: Litterae conscriptionis.

en: Select All
la: Omnes Elige

en:  (invalid Unicode)
la:  (Unicode corruptum)

en: Jump to new workspace
la: I ad novam aream laboris

en: Create a new workspace and activate it
la: Novam aream laboris crea atque utere

en: Remove workspace
la: Aream laboris remove

en: Remove the currently active workspace
la: Hanc aream laboris remove

en: Manage workspaces (Expo)
la: Areas laboris administra (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
la: Expo pelle ad areas laboris addendas, removendas aut curandas

en: Add Desklets
la: Desklet Adde

en: Change Desktop _Background
la: _Fundum Scriptorii Muta

en: Change the Cinnamon desktop background
la: Fundum scriptorii Cinnamonis muta

en: Mount archive
la: Tabularium colliga

en: Mount %f to browse its contents
la: %f colliga ad navigandum quae continet

en: Files
la: Plicae

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
la: Minor

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
la: Parva

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
la: Magna

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
la: Maior

en: Vertical
la: Directum

en: Horizontal
la: Ad libellam

en: Icon Size
la: Amplitudo Iconis

en: Layout
la: Structura

en: button
la: boton

en: page0
la: pagina0

en: page1
la: pagina1

en: Desktop Layout
la: Structura Scriptorii

en: No desktop icons
la: Nulla icon scriptorii

en: Mounted Drives
la: Disci Colligati

en: Options
la: Optiones

en: Always
la: Semper

en: Never
la: Numquam

en: By Name
la: E Nomine

en: By Size
la: E Mensura

en: By Type
la: E Genere

en: By Modification Date
la: E Die Mutationis

en: By Access Date
la: E Die Aditus

en: By Trashed Date
la: E Die Eradendi

en: 100 KB
la: C KB

en: 500 KB
la: D KB

en: 1 MB
la: I MB

en: 3 MB
la: III MB

en: 5 MB
la: V MB

en: 10 MB
la: X MB

en: 100 MB
la: C MB

en: 1 GB
la: I GB

en: 2 GB
la: II GB

en: 4 GB
la: IV GB

en: 8 GB
la: VIII GB

en: 16 GB
la: XVI GB

en: 32 GB
la: XXXII GB

en: 64 GB
la: LXIV GB

en: Yes
la: Sic

en: No
la: Non

en: File Management Preferences
la: Praepositiones Aministratoris Plicarum

en: Show _only folders
la: Directoria ostende _modo

en: Views
la: Expositiones

en: <b>Behavior</b>
la: <b>Gestus</b>

en: <b>Trash</b>
la: <b>Purgamenta</b>

en: Behavior
la: Gestus

en: Display
la: Ostenditor

en: List Columns
la: Columnae

en: Show _thumbnails:
la: _Miniaturas ostende:

en: <b>Folders</b>
la: <b>Directoria</b>

en: <b>Tooltips</b>
la: <b>Suggestus</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
la: Suggestus in expositione cum iconibus aut simplice ostende

en: Show tooltips in list views
la: Suggestus in expositione cum indice ostende

en: Show tooltips on the desktop
la: Suggestus in scrinio ostende

en: Modified date
la: Dies mutationis

en: Created date
la: Dies ortus

en: Accessed date
la: Dies aditus

en: File or folder location
la: Locus plicae aut directorii

en: Preview
la: Praevisum

en: Visible Buttons
la: Bullae visibiles

en: Previous
la: Antecedens

en: Next
la: Sequens

en: Up
la: Sursum

en: Refresh
la: Renova

en: Location entry toggle
la: Locos alterna

en: Open in terminal
la: In terminale aperi

en: Icon view
la: Expositio cum iconibus

en: List view
la: Expositio cum indice

en: Compact view
la: Expositio simplex

en: Visible Entries
la: Res Visibiles

en: Selection
la: Selectio

en: Favorite
la: Praeposita

en: Background
la: Fundus

en: Context Menus
la: Index Contextus

en: Plugins
la: Inserta
