linuxmint - en to uk translation catalogue (1343 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
uk: Збережений пошук

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
uk: Визначник дій Nemo

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
uk: Визначення помічника з пошуку Nemo

en: No actions found
uk: Дії не знайдено

en: Actions
uk: Дії

en: Edit layout
uk: Змінити розташування

en: Nemo could not create the required folder "%s".
uk: Nemo не може створити потрібну теку "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
uk: Перед запуском Nemo, будь ласка, створіть такі теки або дозвольте Nemo створити їх.

en: Error starting autorun program: %s
uk: Помилка при автозапуску програми: %s

en: Cannot find the autorun program
uk: Не вдається знайти програму автозапуску

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
uk: <big><b>Помилка автозапуску програми</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
uk: <big><b>На цьому носії є програма, призначена для автоматичного запуску. Запустити її?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
uk: Цю програму буде запущено безпосередньо з носія «%s». Ніколи не запускайте програми, яким ви не довіряєте.
    
    Якщо є сумніви, натисніть Скасувати.

en: _Run
uk: _Запустити

en: _Customize
uk: _Налаштувати

en: Adjust the desktop layout for this monitor
uk: Налаштування розташування робочого стола для цього монітора

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
uk: Робочий стіл

en: No bookmarks defined
uk: Закладки не визначено

en: Disable all
uk: Вимкнути всі

en: Enable all
uk: Увімкнути всі

en: Public FTP
uk: Публічний FTP

en: FTP (with login)
uk: FTP (з авторизацією)

en: Windows share
uk: Спільні ресурси Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
uk: Захищений WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
uk: З’єднання…

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
uk: Неможливо завантажити перелік методів підтримуваних сервером.
    Будь ласка, перевірте чи встановлено служби gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
uk: Теку "%s" неможливо відкрити на "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
uk: Неможливо знайти сервер на "%s".

en: Try Again
uk: Спробувати знову

en: Please verify your user details.
uk: Будь ласка, перевірте особисті дані користувача.

en: Continue
uk: Продовжити

en: C_onnect
uk: З'_єднатися

note: set dialog properties
en: Connect to Server
uk: З'єднатися з сервером

en: Server Details
uk: Докладніше про сервер

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
uk: _Сервер:

note: port
en: _Port:
uk: _Порт:

note: second row: type combobox
en: _Type:
uk: Т_ип:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
uk: _Ресурс:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
uk: _Тека:

en: User Details
uk: Відомості про користувача

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
uk: Назва _домену:

note: second row: username entry
en: _User name:
uk: _Ім'я користувача:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
uk: П_ароль:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
uk: _Запам'ятати цей пароль

en: Operation cancelled
uk: Дію скасовано

en: Print but do not open the URI
uk: Показати, але не відкривати URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
uk: 
    
    Додати з'єднання для монтування сервера

en: Show the version of the program.
uk: Показати версію програми.

en: Quit Nemo Desktop.
uk: Закрити робочий стіл Nemo.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
uk: 
    
    Керувати робочим столом за допомогою файлового менеджера

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
uk: Спо_рожнити смітник

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
uk: Авторозташування

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
uk: Зворотнє ґатункування

en: Smaller
uk: Менші

en: Small
uk: Малий

en: Normal
uk: Звичайний

en: Large
uk: Великий

en: Larger
uk: Більші

en: _Vertical
uk: _Вертикально

en: _Horizontal
uk: _Горизонтально

en: Name
uk: Ім'я

en: Size
uk: Розмір

en: Type
uk: Тип

en: Date
uk: Дата

note: name, stock id, label
en: _Sort
uk: _Ґатункувати

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
uk: _Розмір піктограми

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
uk: Спорожнити смітник

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
uk: Видалити всі об'єкти з смітника

en: The desktop view encountered an error.
uk: Помилка при перегляді робочого стола.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
uk: Помилка при перегляді робочого стола під час запуску.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
uk: Відновити початкові _розміри піктограм

en: Restore Icon's Original Si_ze
uk: Відновити початкові _розміри піктограми

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
uk: Змінити розмір піктограми…

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
uk: Дозволити змінювати розмір обраної піктограми

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
uk: Відновити розміри всіх виділених піктограм

en: Comment
uk: Коментар

en: URL
uk: Адреса URL

en: Description
uk: Опис

en: Command
uk: Команда

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
uk: Вигляд поточного монітора (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
uk: Вигляд поточного монітора (%dx%d)

en: Desktop Settings
uk: Налаштування робочого столу

en: Current Monitor Preferences
uk: Налаштування поточного монітора

en: Show global desktop settings
uk: Показати глобальні налаштування робочого стола

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
uk: Ви не маєте прав, необхідних для перегляду вмісту "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
uk: Не вдається знайти "%s". Можливо його щойно було вилучено.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
uk: Вибачте, не вдалося показати весь вміст "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
uk: Вміст каталогу неможливо показати.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
uk: Ви не маєте достатньо прав для зміни групи "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
uk: Вибачте, не вдалося змінити групу для "%s": %s

en: The group could not be changed.
uk: Не вдається змінити групу.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
uk: Вибачте, не вдалося змінити власника "%s": %s

en: The owner could not be changed.
uk: Не вдається змінити власника.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
uk: Вибачте, неможливо змінити права на "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
uk: Права змінити неможливо.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
uk: Назва «%s» вже використовується у цьому каталозі. Будь ласка, виберіть іншу.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
uk: У цьому каталозі немає «%s». Може, його перенесено або вилучено?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
uk: Ви не маєте достатньо прав, щоб перейменувати "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
uk: Назва "%s" хибна, бо містить символ "/". Будь ласка, виберіть іншу назву.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
uk: Назва "%s" хибна. Будь ласка, виберіть іншу.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
uk: Назва "%s" — задовга. Будь ласка, виберіть коротшу.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
uk: Не вдалося перейменувати "%s" на "%s": %s

en: The item could not be renamed.
uk: Не вдається перейменувати елемент.

en: Renaming "%s" to "%s".
uk: Перейменування "%s" на "%s".

en: No extensions found
uk: Розширення не знайдено

en: no information available
uk: інформація недоступна

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Extensions
uk: Розширення

en: Extensions changed.  Restart required.
uk: Розширення змінено. Потрібен перезапуск.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
uk: Жоден

en: Yesterday
uk: Учора

en: by _Name
uk: за _Назвою

en: Keep icons sorted by name in rows
uk: Залишити піктограми впорядкованими за назвою у рядках

en: by _Size
uk: за _Розміром

en: Keep icons sorted by size in rows
uk: Залишити піктограми впорядкованими за розміром у рядках

en: by _Type
uk: за _Типом

en: Keep icons sorted by type in rows
uk: Залишити піктограми впорядкованими за типом у рядках

en: by _Detailed Type
uk: за детальним типом

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
uk: Тримати піктограми у рядках впорядкованими за детальним типом

en: by Modification _Date
uk: за _Датою зміни

en: Keep icons sorted by modification date in rows
uk: Залишити піктограми впорядкованими за датою зміни у рядках

en: by T_rash Time
uk: за _часом переміщення у смітник

en: Keep icons sorted by trash time in rows
uk: Залишити піктограми впорядкованими за часом переміщення в смітник у рядках

en: _Organize Desktop by Name
uk: _Упорядкувати робочий стіл за назвою

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
uk: Впорядкувати _елементи

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
uk: _Впорядкувати за назвою

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
uk: Перегрупувати піктограми для кращого розміщення у вікні й уникнення перекривання

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
uk: З_воротній порядок

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
uk: Показувати піктограми у зворотньому порядку

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
uk: З_берігати вирівнювання

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
uk: Лишити піктограми вирівняними за ґраткою

en: _Manually
uk: В_ласноруч

en: Leave icons wherever they are dropped
uk: Залишати піктограми там, де їх переміщено

en: By _Name
uk: За _назвою

en: By _Size
uk: За _розміром

en: By _Type
uk: За _типом

en: By _Detailed Type
uk: За детальним типом

en: By Modification _Date
uk: За датою _зміни

en: By T_rash Time
uk: За _часом переміщення у смітник

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
uk: Піктограми

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
uk: _Піктограми

en: The icon view encountered an error.
uk: Помилка при перегляді піктограм.

en: The icon view encountered an error while starting up.
uk: Помилка при перегляді піктограм під час запуску.

en: Display this location with the icon view.
uk: Показати цю адресу в режимі перегляду піктограм.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
uk: Компактний вигляд

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
uk: _Компактний

en: The compact view encountered an error.
uk: Помилка при компактному перегляді.

en: The compact view encountered an error while starting up.
uk: Сталася помилка під час запуску компактного перегляду.

en: Display this location with the compact view.
uk: Показати цю адресу за допомогою компактного режиму перегляду.

en: Image Type
uk: Тип зображення

en: %d pixel | %d pixels
uk[0]: %d піксель
uk[1]: %d пікселі
uk[2]: %d пікселів

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Title
uk: Заголовок

en: Author
uk: Автор

en: Copyright
uk: Авторське право

en: Created On
uk: Створено

en: Created By
uk: Створив

en: Disclaimer
uk: Відмова від відповідальности

en: Warning
uk: Застереження

en: Source
uk: Джерело

en: Camera Brand
uk: Марка камери

en: Camera Model
uk: Модель камери

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
uk: Дата зйомки

en: Date Digitized
uk: Дата оцифровування

en: Date Modified
uk: Дата модифікації

en: Exposure Time
uk: Час експозиції

en: Aperture Value
uk: Розмір діафрагми

en: ISO Speed Rating
uk: Світлочутливість ISO

en: Flash Fired
uk: Спалах

en: Metering Mode
uk: Режим вимірювання

en: Exposure Program
uk: Програма експозиції

en: Focal Length
uk: Фокусна відстань

en: Software
uk: Програмне забезпечення

en: Location
uk: Місцезнаходження

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Creator
uk: Автор

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Failed to load image information
uk: Не вдалося завантажити інформацію про зображення

en: Loading...
uk: Завантаження…

en: Image
uk: Зображення

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
uk: Дії: файли дій у цьому каталозі з’являться в меню.

en: More info
uk: Додаткова інформація

en: View a sample action file with documentation
uk: Перегляд прикладу файлу дій з коментарями

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
uk: Сценарії: виконувані файли у цьому каталозі з’являться в меню сценаріїв.

en: View additional information about creating scripts
uk: Перегляд додаткових відомостей про створення сценаріїв

en: (Empty)
uk: (Порожньо)

en: Use Default
uk: Використовувати типовий

en: Temporarily disable auto-sort
uk: Тимчасово вимкнути автоматичне ґатункування

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
uk: Перелік

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
uk: _Перелік

en: The list view encountered an error.
uk: Помилка при перегляді переліком.

en: The list view encountered an error while starting up.
uk: Помилка при перегляді переліком під час запуску.

en: Display this location with the list view.
uk: Показати цю адресу у вигляді переліку.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
uk[0]: Бажаєте переглянути %d в окремому вікні?
uk[1]: Бажаєте переглянути %d позиції в окремих вікнах?
uk[2]: Бажаєте переглянути %d позицій в окремих вікнах?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
uk[0]: Буде відкрито %d окреме вікно.
uk[1]: Буде відкрито %d окремих вікна.
uk[2]: Буде відкрито %d окремих вікон.

en: --check cannot be used with other options.
uk: --check неможливо використати з іншими параметрами.

en: --quit cannot be used with URIs.
uk: --quit неможливо використати з URI.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
uk: --geometry неможливо використати з більше, ніж одним URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
uk: Здійснити швидку самоперевірку.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
uk: Створити початкове вікно зі вказаною геометрією. Приклади: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
uk: ГЕОМЕТРІЯ

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
uk: Створювати вікна лише для точно  зазначених URI.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
uk: Аргумент нехтується — залишено тільки для сумісності.

en: Open URIs in tabs.
uk: Відкривати URL у вкладках.

en: Open URIs in an existing window.
uk: Відкрити URI у наявному вікні.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
uk: Відновлення користувацького кешу мініатюр може допомогти при проблемах з ними. Запускати від root

en: Quit Nemo.
uk: Вийти з Nemo.

en: [URI...]
uk: [URI…]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
uk: 
    
    Перегляд файлової системи менеджером файлів

en: Nemo's main menu is now hidden
uk: Тепер головне меню Nemo приховано

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
uk: Ви вибрали, приховати головне меню. Для його тимчасового показу можна:
    
    - Натиснути клавіш <Alt>
    - Клацнути правою кнопкою миші порожню область на головній панелі знарядь.
    - Клацнути правою кнопкою миші порожню область на панелі стану.
    
    Його можна відновити остаточно, вибравши цей параметр знову в меню Перегляд.

en: Don't show this message again.
uk: Не показувати це повідомлення знову.

en: The Link "%s" is Broken.
uk: Неправильне посилання "%s".

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
uk: Посилання "%s" зіпсоване. Перемістити його у смітник?

en: This link cannot be used, because it has no target.
uk: Це посилання не може бути використане тому, що воно не має цілі.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
uk: Це посилання не можливо використати, бо цілі «%s» не існує.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
uk: Пере_містити у смітник

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
uk: Ви бажаєте виконати "%s", чи показати його вміст?

en: "%s" is an executable text file.
uk: "%s" - є виконуваним текстовим файлом.

en: Run in _Terminal
uk: Запустити у _терміналі

en: _Display
uk: _Показати

en: Are you sure you want to open all files?
uk: Ви справді бажаєте відкрити всі файли?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
uk[0]: Це відкриє %d в окремій вкладці.
uk[1]: Це відкриє %d в окремих вкладках.
uk[2]: Це призведе до відкривання %d окремих вкладок.

en: Open with
uk: Відкрити за допомогою

en: Unknown file type
uk: Невідомий тип файлу

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
uk: Із файлом "%s"  не пов'язано ніяких відомих програм. Якщо Ви довіряєте джерелу цього файлу та маєте відповідні права, Ви можете позначити його як виконуваний файл і запустити. Ви також можете використати діалогове вікно /Відкрити за допомогою.

en: Make executable and run
uk: Встановити, як виконуваний файл і запустити

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
uk: Із файлом "%s" немає асоційованої програми. У діалоговому вікні  «Відкрити за допомогою» виберіть програму, за допомогою якої слід відкрити цей файл.

en: Choose a program
uk: Обрати програму

en: Untrusted application launcher
uk: Сумнівний пускач

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
uk: Програму '%s' не позначено, як надійну (виконуваний файл). Якщо Ви не знаєте, джерело цього файлу, запуск може бути небезпечним.

en: _Launch Anyway
uk: _Запустити попри все

en: Mark as _Trusted
uk: Вважати _перевіреним

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
uk[0]: Це призведе до відкривання %d програми.
uk[1]: Це призведе до відкривання %d окремих програм.
uk[2]: Це призведе до відкривання %d окремих програм.

en: Unable to mount location
uk: Не вдалося змонтувати адресу

en: Unable to start location
uk: Не вдалося запустити адресу

en: Opening "%s".
uk: Відкривається "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
uk[0]: Відкривається %d об'єкт.
uk[1]: Відкриваються %d об'єкти.
uk[2]: Відкривається %d об’єктів

en: Close tab
uk: Закрити вкладку

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
uk: 
    
    Відкрити діалог вибору програми з оглядом URI для вибору типових.

en: Devices
uk: Пристрої

en: Free space: %s
uk: Вільного місця: %s

en: My Computer
uk: Мій комп’ютер

en: Open your personal folder
    %s
uk: Відкриття Вашого особистого каталогу
    %s

en: Home
uk: Домашній каталог

en: Open the contents of your desktop in a folder
uk: Відкрити вміст робочого стола як каталог

en: Favorites
uk: Улюблені

en: Favorite files
uk: Улюблені файли

en: Recent
uk: Нещодавні

en: Recent files
uk: Нещодавні файли

en: Open the contents of the File System
    %s
uk: Відкриття вмісту файлової системи
    %s

en: File System
uk: Файлова Система

en: Trash
uk: Смітник

en: Open the trash
uk: Відкрити смітник

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Mount and open %s (%s)
uk: Змонтувати та відкрити %s (%s)

en: Mount and open %s
uk: Змонтувати та відкрити %s

en: Network
uk: Мережа

en: Browse the contents of the network
uk: Перегляд вмісту мережі

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
uk: З_апустити

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
uk: З_упинити

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
uk: _Увімкнути

en: _Safely Remove Drive
uk: _Безпечне видалення пристрою

en: _Connect Drive
uk: Під’_єднати диск

en: _Disconnect Drive
uk: _Від'єднати диск

en: _Start Multi-disk Device
uk: З_апустити багатодисковий пристрій

en: _Stop Multi-disk Device
uk: З_упинити багатодисковий пристрій

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
uk: _Розблокувати диск

en: _Lock Drive
uk: За_блокувати диск

en: Unable to start %s
uk: Не вдається запустити %s

en: Unable to eject %s
uk: Не вдається від'єднати %s

en: Unable to poll %s for media changes
uk: Не вдається опитати %s щодо змін носія

en: Unable to stop %s
uk: Не вдається зупинити %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
uk: _Відкрити

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
uk: Відкрити у новій в_кладці

en: Open in New _Window
uk: Відкрити у новому _вікні

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
uk: _Додати закладку

en: Remove
uk: Видалити

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
uk: _Перейменувати...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
uk: _Змонтувати

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
uk: _Демонтувати

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
uk: Ви_йняти

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
uk: Ви_явити носій

en: _Empty _Trash
uk: _Очистити _Смітник

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
uk: _Властивості

en: Unmount
uk: Демонтувати

en: Eject
uk: Витягнути

en: Stop
uk: Зупинити

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
uk[0]: %1$s виконується файлова операція. %2$d%% виконано.
uk[1]: %1$s виконується файлові операції. %2$d%% виконано.
uk[2]: %1$s виконується файлових операцій. %2$d%% виконано.

en: File Operations
uk: Дії над файлами

en: All file operations have been successfully completed
uk: Усі дії над файлами успішно виконано

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
uk: Неможливо зв'язати понад одну вказану піктограму за раз!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
uk: Будь ласка, перетягніть лише одне зображення, щоб встановити іншу піктограму.

en: The file that you dropped is not local.
uk: Вказаний файл не є локальним.

en: You can only use local images as custom icons.
uk: Для піктограм можна використовувати лише локальні зображення.

en: The file that you dropped is not an image.
uk: Вказаний файл не є зображенням.

en: _Name: | _Names:
uk[0]: _Ім'я:
uk[1]: _Імена:
uk[2]: _Імена:

en: Properties
uk: Властивості

en: %s Properties
uk: Властивості %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
uk: невідомий

en: Cancel Group Change?
uk: Скасувати зміну групи?

en: Cancel Owner Change?
uk: Скасувати зміну власника?

en: nothing
uk: нічого

en: unreadable
uk: нечіткий

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
uk[0]: %1$s елемент (і %2$s приховано)
uk[1]: %1$s елементи (та %2$s приховано)
uk[2]: %1$s елементів (та %2$s прихованих)

en: %1$s item | %1$s items
uk[0]: %1$s елемент
uk[1]: %1$s елементи
uk[2]: %1$s елементів

en: (some contents unreadable)
uk: (деякий вміст не зчитується)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
uk: Вміст:

en: Size:
uk: Розмір:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
uk: використано

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
uk: вільно

en: Total capacity:
uk: Загальна місткість:

en: Filesystem type:
uk: Тип файлової системи:

en: Basic
uk: Базовий

en: Type:
uk: Тип:

en: Link target:
uk: Мета посилання:

en: Location:
uk: Розташування:

en: Volume:
uk: Том:

en: Accessed:
uk: Останній доступ:

en: Created:
uk: Створено:

en: Modified:
uk: Остання зміна:

en: Free space:
uk: Вільний простір:

en: _Read
uk: _Читання

en: _Write
uk: _Запис

en: E_xecute
uk: Ви_конання

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
uk: ні

en: list
uk: перелік

en: read
uk: читання

en: create/delete
uk: створити/видалити

en: write
uk: запис

en: access
uk: доступ

en: Access:
uk: Доступ:

en: Folder access:
uk: Доступ до каталогу:

en: File access:
uk: Доступ до файлу:

en: List files only
uk: Лише перелік файлів

en: Access files
uk: Доступ до файлів

en: Create and delete files
uk: Створення та видалення файлів

en: Read-only
uk: Лише читання

en: Read and write
uk: Читання та запис

en: Special flags:
uk: Особливі прапорці:

en: Set _user ID
uk: Встановити ідентифікатор _користувача

en: Set gro_up ID
uk: Встановити ідентифікатор _групи

en: _Sticky
uk: _Липкість

en: _Owner:
uk: В_ласник:

en: Owner:
uk: Власник:

en: _Group:
uk: _Група:

en: Group:
uk: Група:

en: Execute:
uk: Виконання:

en: Allow _executing file as program
uk: Дозволити _виконання файлу, як програми

en: Others:
uk: Інші:

en: Folder Permissions:
uk: Права каталогу:

en: File Permissions:
uk: Права файлу:

en: Text view:
uk: Текстовий вигляд:

en: Permissions
uk: Права

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
uk: Ви не власник, тож не можете змінювати ці права.

en: SELinux context:
uk: Контекст SELinux:

en: Last changed:
uk: Остання зміна:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
uk: Застосувати права до вкладених файлів

en: The permissions of "%s" could not be determined.
uk: Не вдається визначити права доступу "%s".

en: The permissions of the selected file could not be determined.
uk: Не вдається визначити права доступу на вибраний файл.

en: Open With
uk: Відкрити за допомогою

en: Help
uk: Допомога

en: Close
uk: Закрити

en: Creating Properties window.
uk: Створення вікна властивостей.

en: There was an error displaying help.
uk: Помилка показу довідки.

en: Revert
uk: Повернути

en: Not supported in this location
uk: Не підтримується у цьому місці

en: No scripts found
uk: Не знайдено ніяких скриптів

en: Scripts
uk: Скрипти

en: Show Places
uk: Показати місця

en: Show Treeview
uk: Показати у вигляді дерева

en: Hide the Sidebar (F9)
uk: Приховати бічну панель (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
uk: Показати бічну панель (F9)

en: Adjust zoom level
uk: Відрегулювати масштаб

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
uk: Виникла проблема з кешем значків. Для виправлення необхідні права адміністратора.

en: Fix now
uk: Виправити

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Elevated Privileges
uk: Підвищені привілеї

en: Restore Selected Items
uk: Відновити вибрані об'єкти

en: Restore selected items to their original position
uk: Відновити вибрані об'єкти до їхніх початкових позицій

en: Empty _Trash
uk: Спорожнити _смітник

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
uk: "%s" буде переміщено, якщо ви виберете команду "Вставити"

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
uk: "%s" буде скопійовано, якщо ви виберете команду "Вставити"

en: There is nothing on the clipboard to paste.
uk: У буфері обміну немає нічого для вставки.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
uk: Створити новий _каталог

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
uk: Ви_різати

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
uk: _Копіювати

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
uk: _Вставити у каталог

en: P_in
uk: Прикріп_ити

en: Unp_in
uk: Відк_ріпити

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
uk: _Видалити

en: Computer
uk: Комп’ютер

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
uk[0]: Буде відкрито %'d вкладку.
uk[1]: Буде відкрито %'d окремі вкладки.
uk[2]: Буде відкрито %'d окремих вкладок.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
uk[0]: Буде відкрито %'d вікно.
uk[1]: Буде відкрито %'d окремі вікна.
uk[2]: Буде відкрито %'d окремих вікон.

en: Select Items Matching
uk: Оберіть відповідні об'єкти

en: _Pattern:
uk: _Шаблон:

en: Examples:
uk: Приклади:

note: Reset to default info
en: Undo
uk: Повернути

en: Undo last action
uk: Скасувати останню дію

note: Reset to default info
en: Redo
uk: Повторити

en: Redo last undone action
uk: Повторити останню невиконану дію

en: Content View
uk: Перегляд вмісту

en: View of the current folder
uk: Перегляд поточного каталогу

en: "%s" selected
uk: Виділено "%s"

en: %'d folder selected | %'d folders selected
uk[0]: Виділено %'d каталог
uk[1]: Виділено %'d каталоги
uk[2]: Виділено %'d каталог

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
uk[0]:  (містить %'d об'єкт)
uk[1]:  (містить %'d об'єкти)
uk[2]:  (містить %'d об'єктів)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
uk[0]:  (загалом містить %'d об'єкт)
uk[1]:  (загалом містить %'d об'єкти)
uk[2]:  (загалом містить %'d об'єктів)

en: %'d item selected | %'d items selected
uk[0]: Виділено %'d об'єкт
uk[1]: Виділено %'d об'єкти
uk[2]: Виділено %'d об'єктів

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
uk[0]: Виділено %'d інший об'єкт
uk[1]: Виділено %'d інші об'єкти
uk[2]: Виділено %'d інших об'єктів

en: %'u item | %'u items
uk[0]: %'u об'єкт
uk[1]: %'u об'єкти
uk[2]: %'u об'єктів

en: %s, Free space: %s
uk: %s, Вільне місце: %s

en: Open With %s
uk: Відкрити за допомогою %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
uk[0]: Використати "%s" для відкривання вибраного елемента
uk[1]: Використати "%s" для відкривання вибраних елементів
uk[2]: Використати "%s" для відкривання вибраних елементів

en: Run "%s" on any selected items
uk: Запускати "%s" на будь-яких обраних елементах

en: Create a new document from template "%s"
uk: Створити документ за шаблоном "%s"

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
uk[0]: %'d вибраний елемент буде переміщено, якщо ви виберете команду "Вставити"
uk[1]: %'d вибраних елементи буде переміщено, якщо ви виберете команду "Вставити"
uk[2]: %'d вибраних елементів буде переміщено, якщо ви виберете команду "Вставити"

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
uk[0]: %'d вибраний елемент буде скопійовано, якщо ви виберете команду "Вставити"
uk[1]: %'d вибраних елементи буде скопійовано, якщо ви виберете команду "Вставити"
uk[2]: %'d вибраних елементів буде скопійовано, якщо ви виберете команду "Вставити"

en: Select Target Folder For Move
uk: Оберіть цільовий каталог для переміщення

en: Select Target Folder For Copy
uk: Оберіть цільовий каталог для копіювання

en: Unable to unmount location
uk: Не вдається від'єднати місцерозташування

en: Unable to eject location
uk: Не вдається витягнути місцерозташування

en: Unable to stop drive
uk: Не вдалося зупинити пристрій

en: Connect to Server %s
uk: З'єднання з сервером "%s"

en: _Connect
uk: _З’єднатися

en: Link _name:
uk: _Назва посилання:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
uk: Створити новий _документ

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
uk: Відкрити за допомо_гою

en: Choose a program with which to open the selected item
uk: Оберіть програму, якою слід відкривати виділений елемент

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
uk: Переглянути чи змінити властивості кожного вибраного елемента

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
uk: Створити нову порожній каталог в цьому каталозі

note: name, stock id, label
en: No templates installed
uk: Шаблони не встановлено

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
uk: _Порожній документ

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
uk: Створити порожній документ у цьому каталозі

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
uk: Відкрити вибраний об'єкт у цьому вікні

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
uk: Відкрити у вікні навігації

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
uk: Відкрити кожен виділений об'єкт у вікні навігації

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
uk: Відкрити кожен виділений об'єкт у новій вкладці

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
uk: Відкрити у терміналі

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
uk: Відкрити термінал у вибраному каталозі

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
uk: Відкрити як адміністратор

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
uk: Відкрити каталог з правами адміністратора

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
uk: Перейдіть за посиланням на оригінальний файл

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
uk: Перейти до оригінального файлу, який є символічним посиланням на

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
uk: Відкрити вміст каталогу

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
uk: Перейти до каталогу, у якому зберігається виділений об’єкт

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
uk: Відкрити у іншій п_рограмі...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
uk: Оберіть іншу програму, якою слід відкривати виділений об’єкт

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
uk: Відкрити через іншу п_рограму…

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
uk: Підготувати виділені файли до перенесення за допомогою команди "Вставити"

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
uk: Підготувати виділені файли до копіювання за допомогою команди "Вставити"

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
uk: _Вставити

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
uk: Перемістити чи скопіювати файли, що були попередньо виділені командою "Вирізати" чи "Копіювати"

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
uk: Перемістити чи скопіювати у вибраний каталог попередньо виділені файли командою «Вирізати» або «Копіювати»

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
uk: _Копіювати до

note: name, stock id, label
en: M_ove to
uk: _Перемістити у

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
uk: Виді_лити все

note: tooltip
en: Select all items in this window
uk: Виділити всі об'єкти у цьому вікні

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
uk: Оберіть відповідні _об'єкти…

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
uk: Показати у цьому вікні об'єкти, що відповідають шаблону

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
uk: _Спротилежнити виділення

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
uk: Виділити лише об'єкти, які наразі не є виділеними

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
uk: Д_ублювати

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
uk: Дублювати кожен обраний об'єкт

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
uk[0]: Створити по_силання
uk[1]: Створити по_силання
uk[2]: Створити по_силань

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
uk: Створити символьне посилання для кожного вибраного об'єкту

note: tooltip
en: Rename selected item
uk: Перейменувати обраний об'єкт

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
uk: Перемістити всі вибрані елементи у смітник

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
uk: Видалити всі вибрані об'єкти без перенесення до смітника

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
uk: _Відновити

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
uk: _Скасувати

note: tooltip
en: Undo the last action
uk: Скасувати останню дію

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
uk: Пов_торити

note: tooltip
en: Redo the last undone action
uk: Повторити останню скасовану дію

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
uk: Скинути перегляд на _типовий

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
uk: Скидає порядок ґатункування та рівень масштабу на типові значення для цього показу

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
uk: З'єднатися з сервером

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
uk: Створити постійне з'єднання з цим сервером

note: tooltip
en: Mount the selected volume
uk: Змонтувати вибраний том

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
uk: Демонтувати вибраний том

note: tooltip
en: Eject the selected volume
uk: Витягнути вибраний том

note: tooltip
en: Start the selected volume
uk: Запустити вибраний том

note: tooltip
en: Stop the selected volume
uk: Зупинити вибраний том

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
uk: Визначити наявність носія у вибраному пристрої

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
uk: Змонтувати том, що пов'язаний з відкритим каталогом

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
uk: Демонтувати том, що пов'язаний з відкритим каталогом

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
uk: Витягнути том, що пов'язаний з відкритим каталогом

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
uk: Запустити том, що пов'язаний з відкритим каталогом

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
uk: Зупинити том, що пов'язаний з відкритим каталогом

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
uk: Відкрити файл і закрити вікно

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
uk: Відкрити цей каталог в новому вікні

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
uk: Відкрити цей каталог в новій вкладці

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
uk: Підготувати цей каталог для переміщення командою «Вставити»

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
uk: Підготувати цей каталог для копіювання командою «Вставити»

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
uk: Перемістити чи скопіювати у вибраний каталог попередньо виділені файли командою «Вирізати» або «Копіювати»

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
uk: Перемістити цей каталог в смітник

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
uk: Видалити цей каталог без переміщення у смітник

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
uk: Змонтувати том, що пов'язаний з цим каталогом

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
uk: Демонтувати том, що пов'язаний з цим каталогом

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
uk: Витягнути том, пов'язаний з цим каталогом

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
uk: Запустити том, що пов'язаний з цим каталогом

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
uk: Зупинити том, що пов'язаний з цим каталогом

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
uk: Переглянути чи змінити властивості цього каталогу

note: name, stock id, label
en: _Other pane
uk: _Інша панель

en: Copy the current selection to the other pane in the window
uk: Копіювати вибраний об'єкт у іншу панель вікна

en: Move the current selection to the other pane in the window
uk: Перемістити вибраний об'єкт у іншу панель вікна

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
uk: _Домашній каталог

en: Copy the current selection to the home folder
uk: Копіювати виділений об'єкт у домашній каталог

en: Move the current selection to the home folder
uk: Перемістити виділений об'єкт у домашній каталог

note: name, stock id, label
en: _Desktop
uk: _Робочий стіл

en: Copy the current selection to the desktop
uk: Копіювати виділений об'єкт на робочий стіл

en: Move the current selection to the desktop
uk: Перемістити виділений об'єкт на робочий стіл

en: Browse...
uk: Огляд...

en: Browse for a folder to move the selection to
uk: Вкажіть теку до якої треба перемістити вибрані файли

en: Browse for a folder to copy the selection to
uk: Вкажіть теку до якої треба скопіювати вибрані файли

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
uk: Закріпити обрані файли так, щоб вони завжди з'являлися згори переліку файлів цього розташування

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
uk: Відкріпити вибраний файл від верху переліку файлів цього розташування

en: Add to favorites
uk: Додати до улюблених

en: Add the selected file to your favorites
uk: Додати вибраний файл до улюбленого

en: Remove from favorites
uk: Видалити з улюблених

en: Remove the selected file from your favorites
uk: Видалити вибраний файл з улюбленого

en: Run scripts
uk: Запустити сценарії

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
uk: С_крипти

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
uk: Перемістити відкриту теку зі смітника до «%s»

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
uk[0]: Перемістити відкриту теку зі смітника до «%s»
uk[1]: Перемістити відкриті теки зі смітника до «%s»
uk[2]: Перемістити відкриті теки зі смітника до «%s»

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
uk[0]: Перемістити відкриту теку зі смітника
uk[1]: Перемістити відкриті теки зі смітника
uk[2]: Перемістити відкриті теки зі смітника

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
uk[0]: Перемістити вибраний об'єкт зі смітника до «%s»
uk[1]: Перемістити усі вибрані об'єкти зі смітника до «%s»
uk[2]: Перемістити усі вибрані об'єкти зі смітника до «%s»

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
uk[0]: Перемістити вибраний об'єкт зі смітника
uk[1]: Перемістити всі вибрані об'єкти зі смітника
uk[2]: Перемістити усі вибрані об'єкти із смітника

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
uk[0]: Перемістити вибраний об'єкт зі смітника до «%s»
uk[1]: Перемістити всі вибрані об'єкти зі смітника до «%s»
uk[2]: Перемістити ісі вибрані об'єкти зі смітника до «%s»

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
uk[0]: Перемістити вибраний об'єкт зі смітника
uk[1]: Перемістити усі вибрані об'єкти із смітника
uk[2]: Перемістити всі вибрані об'єкти зі смітника

en: Start the selected drive
uk: Запустити вибраний пристрій

en: Connect to the selected drive
uk: З'єднатися з вибраним пристроєм

en: _Start Multi-disk Drive
uk: З_апустити багатодисковий пристрій

en: Start the selected multi-disk drive
uk: Запустити вибраний багатодисковий пристрій

en: U_nlock Drive
uk: _Розблокувати пристрій

en: Unlock the selected drive
uk: Розблокувати вибраний пристрій

en: Stop the selected drive
uk: Зупинити вибраний пристрій

en: Safely remove the selected drive
uk: Безпечне видалення вибраного пристрою

en: _Disconnect
uk: _Від’єднатися

en: Disconnect the selected drive
uk: Від'єднатися від вибраного пристрою

en: _Stop Multi-disk Drive
uk: З_упинити багатодисковий пристрій

en: Stop the selected multi-disk drive
uk: Зупинити вибраний багатодисковий пристрій

en: Lock the selected drive
uk: Заблокувати вибраний пристрій

en: Start the drive associated with the open folder
uk: Запустити пристрій, пов'язаний з відкритою текою

en: Connect to the drive associated with the open folder
uk: З'єднатись з пристроєм, пов'язаним з відкритою текою

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
uk: Запустити багатодисковий пристрій, пов'язаний з відкритою текою

en: Unlock the drive associated with the open folder
uk: Розблокувати пристрій, пов'язаний з відкритою текою

en: _Stop the drive associated with the open folder
uk: З_упинити пристрій, пов'язаний з відкритою текою

en: Safely remove the drive associated with the open folder
uk: Безпечно видалити пристрій, пов'язаний з відкритим каталогом

en: Disconnect the drive associated with the open folder
uk: Від'єднатися від приводу, пов'язаного з відкритою текою

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
uk: Зупинити багатодисковий пристрій, пов'язаний з відкритою текою

en: Lock the drive associated with the open folder
uk: Заблокувати пристрій, пов'язаний з відкритою текою

en: _Delete Permanently
uk: _Видалити назавжди

en: Delete the open folder permanently
uk: Видалити відкритий каталог остаточно

en: Move the open folder to the Trash
uk: Перемістити відкриту теку в смітник

en: _Open With %s
uk: _Відкрити за допомогою %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
uk[0]: Відкрити у %'d новому _вікні
uk[1]: Відкрити у %'d нових _вікнах
uk[2]: Відкрити у %'d нових _вікнах

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
uk[0]: Відкрити у %'d новій в_кладці
uk[1]: Відкрити у %'d нових в_кладках
uk[2]: Відкрити у %'d нових в_кладках

en: Delete all selected items permanently
uk: Видалити всі виділені об'єкти остаточно

en: Remo_ve from Recent
uk: _Видалити з нещодавніх

en: Remove each selected item from the recently used list
uk: Видалити кожен обраний об'єкт із переліку нещодавно вживаних

en: View or modify the properties of the open folder
uk: Переглянути чи змінити властивості кожної відкритої теки

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
uk: Посилання на %s

en: Drag and drop is not supported.
uk: Перетягування не підтримується.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
uk: Перетягування та вставка підтримується лише на локальних файлових системах.

en: An invalid drag type was used.
uk: Було використано неправильний тип перетягування.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
uk: перетягнений текст.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
uk: перетягнені дані

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
uk: Видалити всі закладки на недійсні адреси з вашого переліку?

en: The location "%s" does not exist.
uk: Адреси «%s» більше не існує.

en: Bookmark for Nonexistent Location
uk: Закладка на недійсну адресу

en: Go to the location specified by this bookmark
uk: Перейти до адреси вказаної цією закладкою

en: %s - File Browser
uk: %s — Переглядач файлів

en: Searching...
uk: Виконується пошук...

en: Could not display "%s".
uk: Не вдалося показати "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
uk: Nemo не має встановленого переглядача для показу тек.

en: The location is not a folder.
uk: Адреса не є текою.

en: Could not find "%s".
uk: Не вдалося знайти «%s».

en: Please check the spelling and try again.
uk: Будь ласка, перевірте правопис і спробуйте знову.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
uk: Nemo не може опрацювати "%s" адресу.

en: Nemo cannot handle this kind of location.
uk: Nemo не може опрацювати цей тип адреси.

en: Unable to mount the location.
uk: Не вдалося змонтувати адресу.

en: Access was denied.
uk: Доступ заборонено.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
uk: Не вдалося показати «%s», оскільки не знайдено вузол.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
uk: Переконайтеся, що ви не помилилися при написанні й у вас правильно налаштовано проксі.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
uk: Помилка: %s
    Оберіть інший режим перегляду та спробуйте ще раз.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
uk: Nemo — вільне програмне забезпечення; Ви можете поширювати та/чи змінювати його за умовами Ліцензії GNU General Public License, оприлюднених Фундацією  Free Software Foundation; або згідно з версією 2 Ліцензії, чи (на Ваш вибір) будь-якою пізнішою версією.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
uk: Nemo постачається зі сподіванням на те, що він буде корисним, але БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ЗАПОРУК; навіть без передбачуваних запорук КОМЕРЦІЙНОЇ ВАРТОСТИ або ПРИДАТНОСТИ ДЛЯ ПЕВНОЇ МЕТИ. Дивіться GNU General Public License для отримання подробиць.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
uk: Ви повинні були отримати копію GNU General Public License разом із Nemo, а якщо ні, то напишіть до Free Software Foundation Inc, 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
uk: Nemo дозволяє організовувати Ваші файли та теки, як на комп'ютері так і в Інтернеті.

en: There was an error displaying help: 
    %s
uk: Помилка показу довідки: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
uk: _Файл

note: name, stock id, label
en: _Edit
uk: З_мінити

note: name, stock id, label
en: _View
uk: _Перегляд

note: name, stock id, label
en: _Help
uk: _Допомога

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
uk: _Закрити

note: tooltip
en: Close this folder
uk: Закрити цю теку

en: Prefere_nces
uk: П_араметри

en: Edit Nemo preferences
uk: Редагувати налаштування Nemo

en: Undo the last text change
uk: Скасувати останню зміну тексту

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
uk: Відкрити _батьківську

en: Open the parent folder
uk: Відкрити батьківську теку

note: tooltip
en: Stop loading the current location
uk: Припинити завантаження поточної адреси

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
uk: _Перезавантажити

note: tooltip
en: Reload the current location
uk: Перезавантажити поточну адресу

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
uk: _Усі теми

note: tooltip
en: Display Nemo help
uk: Показати довідку Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Сполучення клавішів

en: Display keyboard shortcuts
uk: Показувати сполучення клавішів

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
uk: _Про програму

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
uk: Показати подяки творцям Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
uk: З_більшити

note: tooltip
en: Increase the view size
uk: Збільшити розмір перегляду

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
uk: З_меншити

note: tooltip
en: Decrease the view size
uk: Зменшити розмір перегляду

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
uk: Звичайний _розмір

note: tooltip
en: Use the normal view size
uk: Звичайний розмір перегляду

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
uk: З'єдання з _сервером…

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
uk: З'єднатися з віддаленим сервером або спільним диском

note: tooltip
en: Open your personal folder
uk: Відкрити особисту теку

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
uk: _Комп'ютер

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
uk: Переглянути всі локальні та віддалені диски та теки, доступні з цього комп'ютера

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
uk: _Мережа

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
uk: Переглянути збережені та локальні мережеві адреси

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
uk: _Шаблони

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
uk: Відкрити теку особистих шаблонів

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
uk: _Смітник

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
uk: Відкрити Ваш особистий смітник

note: name, stock id, label
en: _Go
uk: _Перейти

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
uk: _Закладки

note: name, stock id, label
en: _Tabs
uk: _Вкладки

note: name, stock id, label
en: New _Window
uk: Нове _вікно

en: Open another Nemo window for the displayed location
uk: Відкрийте інше вікно Nemo для показу розташування

note: name, stock id, label
en: New _Tab
uk: Нова _вкладка

en: Open another tab for the displayed location
uk: Відкрити іншу вкладку для поточного розташування

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
uk: Закрити вс_і вікна

en: Close all Navigation windows
uk: Закрити всі вікна Nemo

note: name, stock id, label
en: _Back
uk: _Назад

en: Go to the previous visited location
uk: Перейти до попередньо відвіданого місця

note: name, stock id, label
en: _Forward
uk: _Далі

en: Go to the next visited location
uk: Перейти до наступного відвіданого місця

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
uk: Змінити вид адресового рядка

en: Switch between location entry and breadcrumbs
uk: Перемикання між адресовим рядком і кнопками

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
uk: Перемкнутися на іншу панель

en: Move focus to the other pane in a split view window
uk: Передати фокус до іншої панелі при перегляді у розділеному вікні

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
uk: Те ж саме місце, що й у іншій панелі

en: Go to the same location as in the extra pane
uk: Перейти в те ж саме місце у додатковій панелі

en: Add a bookmark for the current location to this menu
uk: Додати закладку до поточного місця у це меню

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
uk: _Редагувати закладки…

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
uk: Показати вікно, у якому можна буде виправити закладки цього меню

en: _Previous Tab
uk: _Попередня вкладка

en: Activate previous tab
uk: Активувати попередню вкладку

en: _Next Tab
uk: _Наступна вкладка

en: Activate next tab
uk: Активувати наступну вкладку

en: Move Tab _Left
uk: Перемістити вкладку _ліворуч

en: Move current tab to left
uk: Перемістити поточну вкладку ліворуч

en: Move Tab _Right
uk: Перемістити вкладку _праворуч

en: Move current tab to right
uk: Перемістити поточну вкладку праворуч

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: Toolbar
uk: Панель знарядь

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
uk: Показати при_ховані файли

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
uk: Увімкнути показ прихованих файлів у поточному вікні

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
uk: _Головна панель знарядь

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
uk: Змінити видимість головної панелі знарядь цього вікна

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
uk: _Показувати бічну панель

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
uk: Змінити видимість бічної панелі у цьому вікні

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
uk: Рядок с_тану

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
uk: Показати/сховати рядок стану цього вікна

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
uk: Мен_ю

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
uk: Змінити типове значення видимости рядка меню

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
uk: По_шук файлів…

note: tooltip
en: Search documents and folders
uk: Пошук документів і тек

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
uk: Дода_ткова панель

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
uk: Відкрити додаткову теку в перегляді бік-о-бік

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
uk: Показати_мініатюри

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
uk: Перемкнути показ мініатюр у поточному каталозі

en: Places
uk: Місця

en: Select Places as the default sidebar
uk: Обрати «Місця» як типову бічну панель

en: Tree
uk: Дерево

en: Select Tree as the default sidebar
uk: Обрати «Дерево» як типову бічну панель

en: Path Bar
uk: Рядок шляху

en: Always prefer the path bar
uk: Завжди надавати перевагу рядку шляху

en: Location Entry
uk: Поле введення адреси

en: Always prefer the location entry
uk: Заввжди надавати перевагу полю введення адреси

en: Back history
uk: Назад по дієпису

en: Forward history
uk: Уперед по дієпису

en: _Up
uk: До_гори

en: Go to parent folder
uk: Перейти у батьківську теку

en: Go to home directory
uk: Перейти у домашній каталог

en: Go to Computer
uk: Перейти до Комп'ютера

en: Toggle Location Entry
uk: Змінити вид адресного рядка

en: New folder
uk: Нова тека

en: Create a new folder
uk: Створити нову теку

en: Open a terminal in the active folder
uk: Відкрити термінал у активній теці

en: Icons
uk: Піктограми

en: List
uk: Перелік

en: Compact
uk: Компактний

en: Search
uk: Пошук

en: Show Thumbnails
uk: Показати мініатюри

en: _Location
uk: _Адреса

en: _New Tab
uk: _Нова вкладка

en: _Close Tab
uk: _Закрити вкладку

en: No files found
uk: Файлів не знайдено

en: These files are on an Audio CD.
uk: Ці файли знаходяться на звуковому КД.

en: These files are on an Audio DVD.
uk: Ці файли знаходяться на звуковому DVD.

en: These files are on a Video DVD.
uk: Ці файли знаходяться на відео DVD.

en: These files are on a Video CD.
uk: Ці файли знаходяться на відео КД.

en: These files are on a Super Video CD.
uk: Ці файли знаходяться на Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
uk: Ці файли знаходяться на КД зі світлинами.

en: These files are on a Picture CD.
uk: Ці файли знаходяться на КД із зображеннями.

en: The media contains digital photos.
uk: Носій містить цифрові світлини.

en: These files are on a digital audio player.
uk: Ці файли знаходяться на цифровому авдіопрогравачі.

en: The media contains software.
uk: Носій містить програмне забезпечення.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
uk: Носій визначено як «%s».

en: Open %s
uk: Відкрити %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
uk: Вирізати виділений текст у буфер обміну

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
uk: Копіювати виділений текст у буфер обміну

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
uk: Вставити текст з буферу обміну

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
uk: Виділити весь текст у текстовому полі

en: Move _Up
uk: Перемістити в_гору

en: Move Dow_n
uk: Перемістити в_низ

en: Use De_fault
uk: Використовувати _усталено

en: The name and icon of the file.
uk: Ім'я та піктограма файлу.

en: The size of the file.
uk: Розмір файлу.

en: The general type of the file.
uk: Загальний тип файлу.

en: Detailed Type
uk: Детальний тип

en: The specific type of the file.
uk: Конкретний тип файлу.

en: The date the file was modified.
uk: Дата останньої зміни файлу.

en: Modified - Time
uk: Змінено — Час

en: Date Created
uk: Дата створення

en: The date the file was created.
uk: Дата, коли файл було створено.

en: Created - Time
uk: Створено — Час

en: Date Accessed
uk: Дата доступу

en: The date the file was accessed.
uk: Дата останнього доступу до файлу.

en: Owner
uk: Власник

en: The owner of the file.
uk: Власник файлу.

en: Group
uk: Група

en: The group of the file.
uk: Група файлу.

en: The permissions of the file.
uk: Права доступу до файлу.

en: Octal Permissions
uk: Вісімкові права

en: The permissions of the file, in octal notation.
uk: Права доступу до файлу у вісімковій формі.

en: MIME Type
uk: Тип MIME

en: The mime type of the file.
uk: Mime-тип файлу.

en: SELinux Context
uk: Контекст SELinux

en: The SELinux security context of the file.
uk: Контекст безпеки SELinux для файлу.

en: The location of the file.
uk: Адреса файлу.

en: Trashed On
uk: Вилучено

en: Date when file was moved to the Trash
uk: Дата, коли файл перенесли у смітник

en: Original Location
uk: Початкова адреса

en: Original location of file before moved to the Trash
uk: Початкове розташування файлу до переміщення у Смітник

en: Hits
uk: Спроб

en: How many times the search string appeared in the file
uk: Скільки разів цей рядок зустрічається у файлі

en: on the desktop
uk: на робочому столі

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
uk: Неможливо перемістити том «%s» у смітник.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
uk: Якщо бажаєте витягнути носій, будь ласка, використовуйте пункт «Витягнути» у контекстному меню тому.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
uk: Якщо бажаєте демонтувати том, використовуйте пункт «Демонтувати том» у контекстному меню тому.

en: _Move Here
uk: _Перемістити сюди

en: _Copy Here
uk: _Копіювати сюди

en: _Link Here
uk: _Посилання сюди

en: Cancel
uk: Скасувати

en: This file cannot be mounted
uk: Цей файл неможливо змонтувати

en: This file cannot be unmounted
uk: Цей файл неможливо демонтувати

en: This file cannot be ejected
uk: Цей файл неможливо витягнути

en: This file cannot be started
uk: Цей файл неможливо запустити

en: This file cannot be stopped
uk: Цей файл неможливо зупинити

en: Slashes are not allowed in filenames
uk: У назвах файлів не можна використовувати похилу риску

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: Toplevel files cannot be renamed
uk: Не можна змінювати назви файлів верхнього рівню

en: Unable to rename desktop icon
uk: Неможливо перейменувати піктограму робочого стола

en: Unable to rename desktop file
uk: Неможливо перейменувати файл робочого стола

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
uk: Учора %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
uk: Вчора %-l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
uk: Заборонено надавати права

en: Not allowed to set owner
uk: Заборонено встановлювати власника

en: Specified owner '%s' doesn't exist
uk: Вказаний власника «%s» не існує

en: Not allowed to set group
uk: Заборонено встановлювати групу

en: Specified group '%s' doesn't exist
uk: Вказаної групи «%s» не існує

en: %'u folder | %'u folders
uk[0]: %'u тека
uk[1]: %'u теки
uk[2]: %'u тек

en: %'u file | %'u files
uk[0]: %'u файл
uk[1]: %'u файли
uk[2]: %'u файлів

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
uk: ? об'єктів

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
uk: ? байтів

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Program
uk: Програма

en: Audio
uk: Авдіо

en: Font
uk: Шрифт

en: Archive
uk: Архів

en: Markup
uk: Розмітка

en: Text
uk: Текст

en: Video
uk: Відео

en: Contacts
uk: Контакти

en: Calendar
uk: Календар

en: Document
uk: Документ

en: Presentation
uk: Презентація

en: Spreadsheet
uk: Електронна таблиця

en: Binary
uk: Двійковий

en: Folder
uk: Тека

en: link
uk: посилання

en: link (broken)
uk: посилання (пошкоджено)

en: Name: %s
uk: Ім'я: %s

en: Type: %s
uk: Тип: %s

en: %s item | %s items
uk[0]: %s елемент
uk[1]: %s елементи
uk[2]: %s елементів

en: Contains: %s
uk: Містить: %s

en: Size: %s
uk: Розмір: %s

en: Accessed: %s
uk: Має доступ до: %s

en: Modified: %s
uk: Змінено: %s

en: Created: %s
uk: Створено: %s

en: Location: %s
uk: Адреса: %s

en: Merge folder "%s"?
uk: Об'єднати теку «%s»?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
uk: Якщо при об'єднанні виникнуть конфлікти з копійованими файлами, тоді буде запропоновано схвалити заміну файлів.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
uk: Старіша тека з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
uk: Новіша тека з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
uk: Інша тека з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: Replacing it will remove all files in the folder.
uk: Замінивши, Ви видалите всі файли з каталогу.

en: Replace folder "%s"?
uk: Замінити теку "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
uk: Тека з таким ім’ям вже існує в «%s».

en: Replace file "%s"?
uk: Замінити файл "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
uk: При заміні вміст буде перезаписано.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
uk: Старіший файл із такою ж назвою вже існує у «%s».

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
uk: Новіший файл із такою ж назвою вже існує у «%s».

en: Another file with the same name already exists in "%s".
uk: Інший файл із такою ж назвою вже існує у «%s».

en: Original file
uk: Початковий файл

en: Last modified:
uk: Остання зміна:

en: Replace with
uk: Замінити на

en: Merge
uk: Об’єднати

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
uk: _Оберіть нову назву для призначення

en: Reset
uk: Скинути

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
uk: Застосувати цю дію для всіх файлів

note: Add buttons
en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Skip
uk: _Пропустити

en: Re_name
uk: Перей_менувати

en: Replace
uk: Замінити

en: File conflict
uk: Конфлікт файлів

en: S_kip All
uk: Пр_опустити все

en: _Retry
uk: _Повторити

en: Delete _All
uk: Видалити _усе

en: _Replace
uk: _Замінити

en: Replace _All
uk: Замінити _все

en: _Merge
uk: _Об'єднати

en: Merge _All
uk: Об'єднати _все

en: Copy _Anyway
uk: Копіювати _попри все

en: %'d second | %'d seconds
uk[0]: %'d секунда
uk[1]: %'d секунди
uk[2]: %'d секунд

en: %'d minute | %'d minutes
uk[0]: %'d хвилина
uk[1]: %'d хвилини
uk[2]: %'d хвилин

en: %'d hour | %'d hours
uk[0]: %'d година
uk[1]: %'d години
uk[2]: %'d годин

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
uk[0]: приблизно %'d година
uk[1]: приблизно %'d години
uk[2]: приблизно %'d годин

note: appended to new link file
en: Another link to %s
uk: Інше посилання на %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
uk: %'d-е посилання на %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
uk: %'d-е посилання на %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
uk: %'d-е посилання на %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
uk: %'d-е посилання на %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
uk:  (копія)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
uk:  (інша копія)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
uk: -а копія)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
uk: -а копія)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
uk: -а копія)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
uk: -я копія)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
uk: %s (копія)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
uk: %s (інша копія)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
uk: %s (%'dth копія)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
uk: %s (%'dst копія)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
uk: %s (%'dnd копія)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
uk: %s (%'drd копія)%s

en: Error removing file: %s
uk: Помилка вилучення файлу: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
uk[0]: Очікування копіювання файлу з '%1$s' у '%2$s'
uk[1]: Очікування копіювання файлів із '%1$s' у '%2$s'
uk[2]: Очікування копіювання файлів із '%1$s' у '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
uk[0]: Очікування переміщення файлу з '%1$s' у '%2$s'
uk[1]: Очікування переміщення файлів з '%1$s' у '%2$s'
uk[2]: Очікування переміщення файлів з '%1$s' у '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
uk[0]: Очікування видалення файлу з '%s'
uk[1]: Очікування видалення файлів з '%s'
uk[2]: Очікування видалення файлів з '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
uk[0]: Очікування вилучення файлу в смітник з '%s'
uk[1]: Очікування вилучення файлів у смітник з '%s'
uk[2]: Очікування вилучення файлів у смітник з '%s'

en: Waiting to empty the trash
uk: Очікування очищення смітника

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
uk[0]: Очікування дублювання об’єкту в "%s"
uk[1]: Очікування дублювання об’єктів у "%s"
uk[2]: Очікування дублювання об’єктів у "%s"

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
uk: Очікування змінення прав файлів у "%s"

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
uk[0]: Очікування створення посилання на файл з '%1$s' у '%2$s'
uk[1]: Очікування створення посилання на файли з '%1$s' у '%2$s'
uk[2]: Очікування створення посилання на файли з '%1$s' у '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
uk: Ви впевнені у тому, що бажаєте перемістити "%B" до смітника?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
uk[0]: не використовується %'d
uk[1]: Ви впевнені, що волієте перемістити %'d вибраних об'єкти до смітника?
uk[2]: Ви впевнені, що волієте перемістити %'d вибраних об'єктів до смітника?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
uk: Ви зможете відновити обʼєкт зі смітника, у разі якщо ви передумаєте.

en: Move to _Trash
uk: Перемістити у _смітник

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
uk: Ви справді бажаєте остаточно видалити "%B" зі смітника?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
uk[0]: Ви впевнені, що бажаєте видалити вибраний елемент %'d зі смітника?
uk[1]: Ви впевнені, що бажаєте видалити вибрані елементи %'d зі смітника?
uk[2]: Ви впевнені, що бажаєте видалити вибраних елементів %'d зі смітника?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
uk: Якщо ви видалите елемент, його буде остаточно втрачено.

en: Empty all items from Trash?
uk: Очистити всі елементи зі смітника?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
uk: Усі об’єкти зі смітника буде остаточно видалено.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
uk: Ви впевнені, що бажаєте остаточно видалити "%B"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
uk[0]: Ви дійсно бажаєте остаточно видалити %'d вибраний елемент?
uk[1]: Ви дійсно бажаєте остаточно видалити %'d вибрані елементи?
uk[2]: Ви дійсно бажаєте остаточно видалити %'d вибраних елементів?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
uk[0]: Залишилося видалити %'d файл
uk[1]: Залишилося видалити %'d файли
uk[2]: Залишилося видалити %'d файлів

en: Deleting files
uk: Вилучення файлів

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
uk[0]: Залишився %T
uk[1]: Залишилися %T
uk[2]: Залишилося %T

en: Error while deleting.
uk: Сталася помилка при вилученні файлів.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
uk: Неможливо видалити файли з цього каталогу «%B», оскільки у вас немає прав на їхній перегляд.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
uk: Помилка при отриманні інформації про файли у теці «%B».

en: _Skip files
uk: _Пропустити файли

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
uk: Неможливо видалити каталог «%B», оскільки у вас немає прав на її читання.

en: There was an error reading the folder "%B".
uk: Помилка при читанні теки «%B».

en: Could not remove the folder %B.
uk: Не вдалося видалити каталог %B.

en: There was an error deleting %B.
uk: Помилка вилучення %B.

en: Moving files to trash
uk: Переміщення файлів у смітник

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
uk[0]: Залишився %'d файл який буде переміщено у смітник
uk[1]: Залишилося %'d файли які буде переміщено у смітник
uk[2]: Залишилося %'d файлів які буде переміщено у смітник

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
uk: Не вдається перемістити файл у смітник, бажаєте видалити його остаточно?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
uk: Файл «%B» неможливо перемістити у смітник.

en: Trashing Files
uk: Переміщення файлів у смітник

en: Deleting Files
uk: Вилучення файлів

en: Unable to eject %V
uk: Неможливо витягнути %V

en: Unable to unmount %V
uk: Неможливо демонтувати %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
uk: Бажаєте очистити смітник перед демонтуванням?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
uk: Для звільнення місця на цьому пристрої треба спорожнити смітник. Усі елементи, що в смітнику на цьому носії, буде остаточно втрачено.

en: Do _not Empty Trash
uk: _Не очищати смітник

en: Unable to mount %s
uk: Неможливо змонтувати %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
uk[0]: Підготовка до копіювання %'d файлу (%S)
uk[1]: Підготовка до копіювання %'d файлів (%S)
uk[2]: Підготовка до копіювання %'d файлів (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
uk[0]: Підготовка до переміщення %'d файлу (%S)
uk[1]: Підготовка до переміщення %'d файлів (%S)
uk[2]: Підготовка до переміщення %'d файлів (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
uk[0]: Підготовка до видалення %'d файлу (%S)
uk[1]: Підготовка до видалення %'d файлів (%S)
uk[2]: Підготовка до видалення %'d файлів (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
uk[0]: Підготовка до переміщення %'d файлу до смітника
uk[1]: Підготовка до переміщення %'d файлів до смітника
uk[2]: Підготовка до переміщення %'d файлів до смітника

en: Error while copying.
uk: Помилка при копіюванні.

en: Error while moving.
uk: Помилка при переміщенні.

en: Error while moving files to trash.
uk: Помилка під час переміщення файлів до смітника.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
uk: Неможливо опрацювати файли у теці «%B», оскільки ви не маєте прав на їхній перегляд.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
uk: Неможливо опрацювати теку «%B», оскільки ви не маєте прав на її читання.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
uk: Неможливо опрацювати файл «%B», оскільки ви не маєте прав на його читання.

en: There was an error getting information about "%B".
uk: Помилка при отриманні відомостей про «%B».

en: Error while copying to "%B".
uk: Помилка при копіюванні до «%B».

en: You do not have permissions to access the destination folder.
uk: Ви не маєте прав доступу до призначеної теки.

en: There was an error getting information about the destination.
uk: Помилка при отриманні відомостей про місце призначення.

en: The destination is not a folder.
uk: Місце призначення не є текою.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
uk: Бракує місця на цільовому пристрої. Спробуйте видалити якісь файли, щоб звільнити місце.

en: %S more space is required to copy to the destination.
uk: Потрібно ще %S місця, щоб скопіювати в пункт призначення.

en: The destination is read-only.
uk: Пристрій призначенння доступний лише для читання.

en: Moving "%B" to "%B"
uk: Переміщення "%B" до "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
uk: Копіювання "%B" до "%B"

en: Duplicating "%B"
uk: Дублювання «%B»

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
uk: Переміщення %'d файлу з %'d  (у «%B») до «%B»

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
uk: Копіюю файл %'d із %'d (в "%B") до "%B"…

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
uk: Дублювання файлу %'d з %'d (у "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
uk: Переміщення файлу %'d з %'d до "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
uk: Копіювання файлу %'d з %'d до "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
uk: Дублювання файлу %'d з %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
uk: %S з %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
uk[0]: %S з %S — залишилося %T (%S/сек)
uk[1]: %S з %S — залишилося %T (%S/сек)
uk[2]: %S з %S — залишилося %T (%S/сек)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
uk: Неможливо скопіювати теку «%B», оскільки ви не маєте прав на її створення за місцем призначення.

en: There was an error creating the folder "%B".
uk: Помилка при створенні теки «%B».

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
uk: Неможливо скопіювати файли з теки «%B», оскільки у вас немає прав на їх перегляд.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
uk: Неможливо скопіювати теку «%B», оскільки ви не маєте прав на її читання.

en: Error while moving "%B".
uk: Помилка при перенесенні «%B».

en: Could not remove the source folder.
uk: Неможливо видалити корінний каталог.

en: Error while copying "%B".
uk: Помилка при копіюванні «%B».

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
uk: Неможливо видалити файли з вже наявного каталогу %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
uk: Неможливо видалити вже наявний файл %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
uk: Неможливо перемістити теку саму в себе.

en: You cannot copy a folder into itself.
uk: Не можна копіювати теку в саму себе.

en: The destination folder is inside the source folder.
uk: Місце призначення знаходиться у середині первинної теки.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
uk: Неможливо перемістити файл сам у себе.

en: You cannot copy a file over itself.
uk: Неможливо скопіювати файл сам у себе.

en: The source file would be overwritten by the destination.
uk: Початковий файл буде переписано файлом призначення.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
uk: Не вдалося видалити вже наявний файл з такою ж назвою у %F.

en: There was an error copying the file into %F.
uk: Помилка при копіюванні файлу %F.

en: Copying Files
uk: Копіювання файлів

en: Preparing to Move to "%B"
uk: Підготовка до переміщення до «%B»

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
uk[0]: Підготовка до переміщення %'d файлу
uk[1]: Підготовка до переміщення %'d файлів
uk[2]: Підготовка до переміщення %'d файлів

en: There was an error moving the file into %F.
uk: Помилка при переміщенні файлу до %F.

en: Moving Files
uk: Переміщення файлів

en: Creating links in "%B"
uk: Створення посилань у "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
uk[0]: Створити посилання на %'d файл
uk[1]: Створити посилання на %'d файли
uk[2]: Створити посилання на %'d файлів

en: Error while creating link to %B.
uk: Помилка при створенні посилання на %B.

en: Symbolic links only supported for local files
uk: Символьні посилання підтримуються лише для локальних файлів

en: The target doesn't support symbolic links.
uk: Мета не підтримує символьні посилання.

en: There was an error creating the symlink in %F.
uk: Помилка при створенні символьного посилання у %F.

en: Setting permissions
uk: Налаштування прав

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
uk: Неназвана тека

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
uk: Новий документ

en: Error while creating directory %B.
uk: Помилка при створенні теки %B.

en: Error while creating file %B.
uk: Помилка при створенні файлу %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
uk: Помилка при створенні каталогу в %F.

en: Emptying Trash
uk: Спорожнення смітника

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
uk: Неможливо позначити пускач довіреним (виконуваним)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
uk[0]: Перемістити %d елемент назад до '%s'
uk[1]: Перемістити %d елементи назад до '%s'
uk[2]: Перемістити %d елементів назад до '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
uk[0]: Перемістити %d елемент до '%s'
uk[1]: Перемістити %d елементи до '%s'
uk[2]: Перемістити %d елементів до '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
uk[0]: С_касувати переміщення %d елемента
uk[1]: С_касувати переміщення %d елементів
uk[2]: С_касувати переміщення %d елементів

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
uk[0]: _Повторити переміщення %d елемента
uk[1]: _Повторити переміщення %d елементів
uk[2]: _Повторити переміщення %d елементів

en: Move '%s' back to '%s'
uk: Перемістити '%s' назад у '%s'

en: Move '%s' to '%s'
uk: Перемістити '%s' до '%s'

en: _Undo Move
uk: _Скасувати переміщення

en: _Redo Move
uk: _Повторити переміщення

en: _Undo Restore from Trash
uk: _Скасувати відновлення зі смітника

en: _Redo Restore from Trash
uk: _Повторити відновлення зі смітника

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
uk[0]: Перемістити %d елемент назад у смітник
uk[1]: Перемістити %d елементи назад у смітник
uk[2]: Перемістити %d елементів назад у смітник

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
uk[0]: Відновити %d елемент зі смітника
uk[1]: Відновити %d елементи зі смітника
uk[2]: Відновити %d елементів зі смітника

en: Move '%s' back to trash
uk: Перемістити '%s' назад у смітник

en: Restore '%s' from trash
uk: Відновити «%s» зі смітника

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
uk[0]: Видалити %d скопійований елемент
uk[1]: Видалити %d скопійованих елементи
uk[2]: Видалити %d скопійованих елементів

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
uk[0]: Копіювати %d елемент до '%s'
uk[1]: Копіювати %d елементи до '%s'
uk[2]: Копіювати %d елементів до '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
uk[0]: С_касувати копіювання %d елемента
uk[1]: С_касувати копіювання %d елементів
uk[2]: С_касувати копіювання %d елементів

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
uk[0]: _Повторити копіювання %d елемента
uk[1]: _Повторити копіювання %d елементів
uk[2]: _Повторити копіювання %d елементів

en: Delete '%s'
uk: Видалити «%s»

en: Copy '%s' to '%s'
uk: Копіювати '%s' до '%s'

en: _Undo Copy
uk: _Скасувати копіювання

en: _Redo Copy
uk: _Повторити копіювання

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
uk[0]: Видалити %d дубльований елемент
uk[1]: Видалити %d дубльовані елементи
uk[2]: Видалити %d дубльованих елементів

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
uk[0]: Дублювати %d елемент у «%s»
uk[1]: Дублювати %d елементи у «%s»
uk[2]: Дублювати %d елементів у «%s»

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
uk[0]: С_касувати дублювання %d елемента
uk[1]: С_касувати дублювання %d елементів
uk[2]: С_касувати дублювання %d елементів

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
uk[0]: _Повернути дублювання %d елемента
uk[1]: _Повернути дублювання %d елементів
uk[2]: _Повернути дублювання %d елементів

en: Duplicate '%s' in '%s'
uk: Дублювати '%s' у '%s'

en: _Undo Duplicate
uk: _Скасувати дублювання

en: _Redo Duplicate
uk: _Повторити дублювання

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
uk[0]: Видалити посилання на %d елемент
uk[1]: Видалити посилання на %d елементи
uk[2]: Видалити посилання на %d елементів

en: Create links to %d item | Create links to %d items
uk[0]: Створити посилання на %d елемент
uk[1]: Створити посилання на %d елементи
uk[2]: Створити посилання на %d елементів

en: Delete link to '%s'
uk: Видалити посилання на «%s»

en: Create link to '%s'
uk: Створити посилання на '%s'

en: _Undo Create Link
uk: _Скасувати створення посилання

en: _Redo Create Link
uk: _Повторити створення посилання

en: Create an empty file '%s'
uk: Створити порожній файл '%s'

en: _Undo Create Empty File
uk: _Скасувати створення порожнього файлу

en: _Redo Create Empty File
uk: _Повторити створення порожнього файлу

en: Create a new folder '%s'
uk: Створити нову теку '%s'

en: _Undo Create Folder
uk: _Скасувати створення теки

en: _Redo Create Folder
uk: _Повторити створення теки

en: Create new file '%s' from template
uk: Створити новий файл '%s' з шаблону

en: _Undo Create from Template
uk: _Скасувати створення з шаблону

en: _Redo Create from Template
uk: _Повторити створення з шаблону

en: Rename '%s' as '%s'
uk: Перейменувати '%s' на '%s'

en: _Undo Rename
uk: _Скасувати перейменування

en: _Redo Rename
uk: _Повторити перейменування

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
uk[0]: Перемістити %d елемент у смітник
uk[1]: Перемістити %d елементи у смітник
uk[2]: Перемістити %d елементів у смітник

en: Restore '%s' to '%s'
uk: Відновити '%s' до '%s'

en: Move '%s' to trash
uk: Перемістити '%s' у смітник

en: _Undo Trash
uk: С_касувати вилучення

en: _Redo Trash
uk: _Повторити вилучення

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
uk: Відновити початкові права на об'єкти в '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
uk: Вказати права доступу на об’єкти розташовані в '%s'

en: _Undo Change Permissions
uk: _Скасувати зміну прав

en: _Redo Change Permissions
uk: _Повторити зміну прав

en: Restore original permissions of '%s'
uk: Відновити початкові права на '%s'

en: Set permissions of '%s'
uk: Вказати права на '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
uk: Відновити групу з '%s' до '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
uk: Вказати групу з '%s' до '%s'

en: _Undo Change Group
uk: _Скасувати зміну групи

en: _Redo Change Group
uk: _Повторити зміну групи

en: Restore owner of '%s' to '%s'
uk: Відновити власника з '%s' до '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
uk: Вказати власника з '%s' до '%s'

en: _Undo Change Owner
uk: _Скасувати зміну власника

en: _Redo Change Owner
uk: _Повторити зміну власника

en: Could not determine original location of "%s"
uk: Не вдається визначити початкове розташування "%s"

en: The item cannot be restored from trash
uk: Елемент неможливо відновити зі смітника

en: The selection rectangle
uk: Прямокутник виділення

en: Could not forget association
uk: Неможливо забути асоціацію

en: Forget association
uk: Забути асоціацію

en: Valid executable.
uk: Вірний виконуваний файл.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
uk: Хибний виконуваний файл. Пробіли у шляху повинно бути екрановано зворотньою косою рискою (\)

note: the %s here is a file extension
en: %s document
uk: %s документ

en: Open all files of type "%s" with
uk: Відкрити всі файли типу «%s» з

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
uk: Оберіть програму з переліку, щоб відкрити %s та інші файли типу "%s"

en: Custom application
uk: Користувацький додаток

en: Executables
uk: Виконувані

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
uk: Ви також можете ввести чи вибрати власний виконуваний файл і використати для відкриття даного типу файлів. Можете використовувати цю команду лише один раз, або встановити її типовою для всіх файлів цього типу.

en: Enter a custom command...
uk: Уведіть нетипову команду...

en: Add to list
uk: Додати до переліку

en: Set as default
uk: Встановити усталеним

en: Reset to system defaults
uk: Повернути до усталених значень

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
uk: Вибачте, але не можна виконувати команди з віддаленого сайту.

en: This is disabled due to security considerations.
uk: Це заборонено з міркувань безпеки.

en: There was an error launching the application.
uk: Помилка при виконанні програми.

en: This drop target only supports local files.
uk: Мета підтримує перетягування лише локальних файлів.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
uk: Щоб відкрити віддалені файли, скопіюйте їх у локальну теку та перетягніть їх знову.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
uk: Щоб відкрити нелокальні файли скопіюйте їх до локальної теки та перетягніть знову. Локальні файли перетягнені Вами вже відкрито.

en: Details:
uk: Деталі:

en: Preparing
uk: Підготовка

en: Search in "%s"
uk: Пошук у «%s»

en: Edit
uk: Змінити

en: Undo Edit
uk: Скасувати зміни

en: Undo the edit
uk: Скасувати зміни

en: Redo Edit
uk: Повторити зміни

en: Redo the edit
uk: Повторити зміни

en: The text of the label.
uk: Текст позначки.

en: Justification
uk: Вирівнювання

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
uk: Вирівнювання рядків тексту позначки відносно одне одного. Це не впливає на вирівнювання самої позначки. Для цього використовуйте властивість GtkMisc::xalign.

en: Line wrap
uk: Перенесення рядків

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
uk: Якщо встановлено, довгі рядки переносяться.

en: Cursor Position
uk: Розташування вказівника

en: The current position of the insertion cursor in chars.
uk: Теперішня позиція вказівника у символах.

en: Selection Bound
uk: Межі виділення

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
uk: Позиція протилежного кінця виділення від вказівника в буквах.

en: Select All
uk: Обрати все

en: Input Methods
uk: Способи вводу

en: Show more _details
uk: _Докладніше

en: You can stop this operation by clicking cancel.
uk: Ви можете зупинити цю операцію натиснувши "Скасувати".

en:  (invalid Unicode)
uk:  (некоректний символ Unicode)

en: Create a new l_auncher here...
uk: Створити пус_кач тут...

en: Create a new launcher in this folder
uk: Створити пускач у цій теці

en: Jump to new workspace
uk: Перейти на новий робочий простір

en: Create a new workspace and activate it
uk: Створити й активувати новий робочий простір

en: Remove workspace
uk: Видалити робочий простір

en: Remove the currently active workspace
uk: Видалити поточний робочий простір

en: Manage workspaces (Expo)
uk: Керування робочими просторами (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
uk: Відкрити Expo для керування робочими просторами

en: Add Desklets
uk: Додати десклети

en: Change Desktop _Background
uk: Змінити т_ло Робочого стола

en: Change the Cinnamon desktop background
uk: Змінити тло робочого стола Cinnamon

en: Mount archive
uk: Змонтувати архів

en: Mount %f to browse its contents
uk: Змонтувати %f щоб переглядати вміст

en: Set as Wallpaper...
uk: Встановити як тло...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
uk: Встановити вибране зображення в як  шпалери робочого стола Cinnamon

en: Display Settings
uk: Параметри екрану

en: Change the resolution
uk: Змінити роздільну здатність

en: Files
uk: Файли

en: Access and organize files
uk: Доступ до файлів і  їх впорядковування

en: Edit Bookmarks
uk: Редагувати закладки

en: <b>_Bookmarks</b>
uk: <b>За_кладки</b>

en: <b>_Name</b>
uk: <b>_Назва</b>

en: <b>_Location</b>
uk: <b>_Адреса</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
uk: Дуже маленькі

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
uk: Маленькі

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
uk: Звичайні

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
uk: Великі

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
uk: Дуже великі

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Current Monitor Layout
uk: Вигляд поточного монітора

en: Icon Size
uk: Розмір піктограми

en: Layout
uk: Розташування

en: Direction
uk: Напрямок

en: Sort items by
uk: Ґатункувати елементи за

en: Reset grid spacing
uk: Скидання розміру сітки

en: button
uk: кнопка

en: Adjust horizontal grid spacing
uk: Налаштування відстані між елементами сітки по горизонталі

en: Adjust vertical grid spacing
uk: Налаштування відстані між елементами сітки по вертикалі

en: page0
uk: сторінка0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
uk: <b><big>Показ піктограм на робочому столі не увімкнено для цього монітору.</big></b>

en: page1
uk: cторінка 1

en: Desktop Layout
uk: Структура робочого стола

en: No desktop icons
uk: Не показувати піктограми на робочому столі

en: Show desktop icons on primary monitor only
uk: Показати піктограми робочого столу лише на головному моніторі

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
uk: Показати піктограми робочого стола лише на не основному(их) моніторі(ах)

en: Show desktop icons on all monitors
uk: Показати піктограми робочого стола на всіх моніторах

en: Desktop Icons
uk: Піктограми робочого столу

en: Mounted Drives
uk: Змонтовані диски

en: Options
uk: Налаштування

en: Show icons from missing monitors
uk: Показувати значки з відсутніх моніторів

en: Matching monospace font
uk: Відповідний моноширинний шрифт

en: System monospace font
uk: Системний моноширинний шрифт

en: Normal font
uk: Звичайний шрифт

en: Always
uk: Завжди

en: Local Files Only
uk: Лише локальні файли

en: Never
uk: Ніколи

en: Decimal
uk: Десятковий

en: Decimal (long format)
uk: Десятковий (довгий формат)

en: Binary (long format)
uk: Двійковий (довгий формат)

en: By Name
uk: За назвою

en: By Size
uk: За розміром

en: By Type
uk: За типом

en: By Detailed Type
uk: За детальним типом

en: By Modification Date
uk: За датою зміни

en: By Access Date
uk: За датою доступу

en: By Trashed Date
uk: За датою вилучення

en: 100 KB
uk: 100 КБ

en: 500 KB
uk: 500 КБ

en: 1 MB
uk: 1 МБ

en: 3 MB
uk: 3 МБ

en: 5 MB
uk: 5 МБ

en: 10 MB
uk: 10 МБ

en: 100 MB
uk: 100 МБ

en: 1 GB
uk: 1 ҐБ

en: 2 GB
uk: 2 ҐБ

en: 4 GB
uk: 4 ҐБ

en: 8 GB
uk: 8 ҐБ

en: 16 GB
uk: 16 ҐБ

en: 32 GB
uk: 32 ҐБ

en: 64 GB
uk: 64 ҐБ

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: File Management Preferences
uk: Параметри файлового упорядника

en: <b>Default View</b>
uk: <b>Типовий перегляд</b>

en: View _new folders using:
uk: Переглядати _нові теки використовуючи:

en: _Inherit view type from parent
uk: _Успадковувати вигляд від батьківського

en: _Arrange items:
uk: _Впорядкувати елементи:

en: Sort _folders before files
uk: Розміщувати _теки перед файлами

en: Sort _favorites before other files
uk: Ґатункувати _улюблені перед іншими файлами

en: <b>Icon View Defaults</b>
uk: <b>Типовий перегляд піктограм</b>

en: Default _zoom level:
uk: Типовий рівень _масштабування:

en: _Text beside icons
uk: _Текст поруч із піктограмами

en: <b>Compact View Defaults</b>
uk: <b>Типовий компактний перегляд</b>

en: _Default zoom level:
uk: Т_иповий рівень масштабування:

en: A_ll columns have the same width
uk: У_сі стовпчики мають однакову ширину

en: <b>List View Defaults</b>
uk: <b>Типовий перегляд переліком</b>

en: D_efault zoom level:
uk: Т_иповий рівень масштабу:

en: <b>Tree View Defaults</b>
uk: <b>Типовий перегляд дерева</b>

en: Show _only folders
uk: Показувати _лише теки

en: Views
uk: Перегляди

en: <b>Behavior</b>
uk: <b>Поведінка</b>

en: _Single click to open items
uk: _Один клац, щоб відкрити об'єкт

en: _Double click to open items
uk: _Подвійний клац, щоб відкрити об'єкт

en: Click on a file's name twice to rename it
uk: Двічі кнапайте ім'я файлу, щоб перейменувати елемент

en: Open each _folder in its own window
uk: Відкривати кожну _теку у власному вікні

en: Always start in dual-pane view
uk: Завжди запускати у двопанельному режимі перегляду

en: Ignore per-folder view preferences
uk: Нехтувати налаштування перегляду окремих тек

en: Disable file operation queueing
uk: Вимкнути виконання файлових операцій чергою

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
uk: Двічі клацніть на порожній ділянці, щоб перейти до батьківської теки

en: <b>Executable Text Files</b>
uk: <b>Виконувані текстові файли</b>

en: _Run executable text files when they are opened
uk: _Запускати виконувані текстові файли при відкриванні

en: _View executable text files when they are opened
uk: _Переглядати виконувані текстові файли коли вони відкриті

en: _Ask each time
uk: _Щораз запитувати

en: <b>Trash</b>
uk: <b>Смітник</b>

en: Ask before moving files to the Trash
uk: Запитувати перед перенесенням файлів до смітника

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
uk: Питати перед  _спорожненням смітника чи вилученням файлів

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
uk: У_вімкнути команду "Видалити в обхід смітника"

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
uk: Обходити смітник коли натиснуто клавіш Delete

en: <b>Media Handling</b>
uk: <b>Робота з носіями</b>

en: Automatically open a folder for automounted media
uk: Автоматично відкривати теку для автозмонтованих носіїв

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
uk: Запитувати або автоматично запускати програми при підʼєднанні носіїв

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
uk: Автоматично закривати вкладку, панель або вікно якщо пристрій було розмонтовано чи витягнуто

en: Detect content of media and suggest application to open
uk: Визначити вміст носія та пропонувати додаток для відкриття

en: <b>Bulk Rename</b>
uk: <b>Групове перейменування</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
uk: Команда виклику при перейменуванні декількох елементів:

en: Behavior
uk: Поведінка

en: <b>Icon Captions</b>
uk: <b>Підписи піктограми</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
uk: Оберіть порядок, у якому інформація буде виникати під назвами піктограм. Із збільшенням мірила буде з'являтися більше інформації.

en: <b>Date</b>
uk: <b>Дата</b>

en: _Format:
uk: _Формат:

en: Style:
uk: Стиль:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
uk: <b>Заголовки вікон і вкладок</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
uk: Показати повний ш_лях у рядку заголовку та панелі вкладок

en: <b>File Size</b>
uk: <b>Розмір файлу</b>

en: _Prefixes:
uk: _Префікси:

en: <b>File Properties</b>
uk: <b>Властивості файлу</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
uk: Показувати додаткові права у вікні властивостей файлу

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
uk: <b>Перемістити / Копіювати В меню</b>

en: List bookmarks in the menu
uk: Перелік закладок у меню

en: List devices and network locations in the menu
uk: Показувати пристрої та мережеві розташування в меню

en: Display
uk: Дисплей

en: <b>List Columns</b>
uk: <b>Стовпчики переліку</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
uk: Оберіть порядок, у якому інформація з'являтиметься в переліку.

en: List Columns
uk: Стовпчики переліку

en: <b>Previewable Files</b>
uk: <b>Файли для передпрогляду</b>

en: Show _thumbnails:
uk: Показувати _мініатюри:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
uk: _Успадкувати видимість ескізу від батьківсього

en: _Only for files smaller than:
uk: _Лише для файлів менших за:

en: <b>Folders</b>
uk: <b>Теки</b>

en: Count _number of items:
uk: Показувати _кількість елементів:

en: <b>Tooltips</b>
uk: <b>Підказки</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
uk: Показувати підказки у режимі перегляду піктограм та в компактному режимі

en: Show tooltips in list views
uk: Показувати підказки у режимі перегляду переліком

en: Show tooltips on the desktop
uk: Показувати підказки на робочому столі

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
uk: <i>Для теки показується лічильник об’єктів, для файлу розмір. Додатково показати:</i>

en: Detailed file type
uk: Детальний тип файлу

en: Modified date
uk: Дата змінення

en: Created date
uk: Дата створення

en: Accessed date
uk: Дата доступу

en: File or folder location
uk: Розташування файлу чи теки

en: Preview
uk: Передпрогляд

en: Visible Buttons
uk: Видимі кнопки

en: Previous
uk: Попередня

en: Next
uk: Наступна

en: Up
uk: Угору

en: Refresh
uk: Оновити

en: Location entry toggle
uk: Перемикач уведення розташування

en: Open in terminal
uk: Відкрити у терміналі

en: Icon view
uk: Подання піктограмами

en: List view
uk: Перегляд переліком

en: Compact view
uk: Компактний вигляд

en: Visible Entries
uk: Видимі записи

en: Selection
uk: Вибір

en: Favorite
uk: Улюблене

en: Background
uk: Тло

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
uk: Видимі дії та записи розширень може бути налаштовано у вкладці Втулки

en: Context Menus
uk: Контекстні меню

en: Plugins
uk: Втулки

en: Search for files:
uk: Пошук файлів:

en: Case sensitive
uk: Враховуючи регістр

en: Search folders recursively
uk: Шукати теки рекурсивно

en: Search content:
uk: Пошук вмісту:

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: New window
uk: Нове вікно

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
uk: Закрити вікно або вкладку

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
uk: Закрити всі вікна

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
uk: Показати/приховати додаткову панель

[ctx: shortcut window]
en: Search
uk: Шукати

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
uk: Закласти поточну адресу

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
uk: Редагувати перелік закладок

[ctx: shortcut window]
en: Make link
uk: Створити посилання

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
uk: Закріпити/Відкріпити виділення

[ctx: shortcut window]
en: Show help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
uk: Сполучення клавішів

[ctx: shortcut window]
en: Opening
uk: Відкриття

[ctx: shortcut window]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
uk: Відкрити у новій вкладці

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
uk: Відкрити розташування елемента (лише останні файли та пошук)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
uk: Вкладки

[ctx: shortcut window]
en: New tab
uk: Нова вкладка

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
uk: Перейти до попередньої вкладки

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
uk: Перейти до наступної вкладки

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
uk: Перейти до вкладки за номером

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
uk: Пересунути вкладку ліворуч

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
uk: Пересунути вкладку праворуч

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
uk: Навігація

[ctx: shortcut window]
en: Go back
uk: Назад

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
uk: Уперед

[ctx: shortcut window]
en: Go up
uk: Догори

[ctx: shortcut window]
en: Go down
uk: Додолу

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
uk: Перейти до домашнього каталогу

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
uk: Перемикнути вигляд адресного рядка

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
uk: Подвійна панель

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
uk: Перейти до розташування іншої панелі

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
uk: Сфокусувати іншу панель

[ctx: shortcut window]
en: View
uk: Перегляд

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
uk: Збільшити

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
uk: Зменшити

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
uk: Початковий масштаб

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
uk: Оновити перегляд

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
uk: Показувати/ховати приховані файли

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
uk: Показувати/ховати бічну панель

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
uk: Показувати/ховати меню дій

[ctx: shortcut window]
en: List view
uk: Перегляд переліком

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
uk: Компактний вигляд

[ctx: shortcut window]
en: Editing
uk: Зміна

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
uk: Створити теку

[ctx: shortcut window]
en: Rename
uk: Перейменувати

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
uk: Пересунути до смітника

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
uk: Видалити остаточно

[ctx: shortcut window]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: shortcut window]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: shortcut window]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: shortcut window]
en: Select all
uk: Виділити все

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
uk: Спротилежнити вибір

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
uk: Обрати відповідні об'єкти

[ctx: shortcut window]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: shortcut window]
en: Redo
uk: Повернути

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
uk: Показати властивості об'єкта

en: Customize the layout and appearance of your actions in Nemo's menus
uk: Налаштуйте розташування та вигляд ваших дій у меню Nemo

en: Move up
uk: Пересунути вгору

en: Move down
uk: Пересунути вниз

en: Add a submenu or a separator
uk: Додайте підменю або розділювач

en: Icon
uk: Іконка

en: Label
uk: Мітка

en: Restore the original label
uk: Відновити оригінальну мітку

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Save
uk: Зберегти

en: Restore default layout
uk: Відновити оригінальне розташування

en: Nemo Actions Layout Editor
uk: Редактор розташування дій Nemo

en: No icon
uk: Без іконки

en: Use the original icon (if there is one)
uk: Використовувати оригінальну іконку (якщо вона є)

en: Choose...
uk: Вибрати...

en: New submenu
uk: Нове підменю

en: New separator
uk: Новий розділювач

en: Click to add a shortcut
uk: Натисніть, щоб додати ярлик

en: The layout has changed. Save it?
uk: Розташування змінено. Зберегти його?

en: Unsaved changes
uk: Незбережені зміни

en: Open user actions folder
uk: Відкрийти теку користувацьких дій

en: Quit
uk: Вийти
