Clementine Music Player - en to eo translation catalogue (192 entries)

en:  kbps
eo: kb/s

en:  seconds
eo:  sekundoj

en:  songs
eo: kantoj

en: %1 albums
eo: %1 albumoj

en: %1 days
eo: %1 tagoj

en: %1 days ago
eo: %1 tagoj antaŭe

en: %1 playlists (%2)
eo: %1 ludlistoj (%2)

en: %1 song
eo: %1 kanto

en: %1 songs
eo: %1 kantoj

en: %1 songs found
eo: %1 kantoj trovitaj

en: %1 songs found (showing %2)
eo: %1 kantoj trovitaj (%2 aperas)

en: %1 tracks
eo: %1 trakoj

en: %1: Wiimotedev module
eo: %1: Wiimotedev-modulo

en: %n failed
eo: %n malsukcesis

en: %n finished
eo: %n finiĝis

en: %n remaining
eo: %n restas

en: &Custom
eo: &Propra

en: &Help
eo: &Helpo

en: &Hide %1
eo: &Kaŝi %1

en: &Hide...
eo: &Kaŝi...

en: &None
eo: &Nenio

en: &Quit
eo: &Eliri

en: &Tools
eo: &Iloj

en: ...and all the Amarok contributors
eo: ... kaj ĉiuj Amarok-kontribuintoj

en: 1 day
eo: 1 tago

en: 1 track
eo: 1 trako

en: 50 random tracks
eo: 50 hazardaj trakoj

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
eo: ĈIUN GLORON AL LA HIPNOBUFO

en: About %1
eo: Pri %1

en: About Clementine...
eo: Pri Clementine...

en: About Qt...
eo: Pri Qt...

en: Account details
eo: Kontodetaloj

en: Account details (Premium)
eo: Kontodetaloj (Premium)

en: Action
eo: Ago

en: Add Stream
eo: Aldoni fluon

en: Add action
eo: Aldoni agon

en: Add another stream...
eo: Aldoni plian fluon...

en: Add directory...
eo: Aldoni dosierujon...

en: Add file...
eo: Aldoni dosieron...

en: Add files to transcode
eo: Aldoni dosierojn transkodigotajn

en: Add folder
eo: Aldoni dosierujon

en: Add folder...
eo: Aldoni dosierujon...

en: Add new folder...
eo: Aldoni novan dosierujon...

en: Add search term
eo: Aldoni serĉterminon

en: Add stream...
eo: Aldoni fluon...

en: Add to another playlist
eo: Aldoni al alian ludliston

en: Add to playlist
eo: Aldoni al ludliston

en: Add to the queue
eo: Aldoni al la atendovico

en: Add wiimotedev action
eo: Aldoni wiimotedev-agon

en: Added this month
eo: Aldonita(j) ĉi-monate

en: Added this week
eo: Aldonita(j) ĉi-semajne

en: Added this year
eo: Aldonita(j) ĉi-jare

en: Added today
eo: Aldonita(j) hodiaŭ

en: Added within three months
eo: Aldonita(j) en la lastaj tri monatoj

en: Advanced grouping...
eo: Detala grupigado…

en: After copying...
eo: Post kopiado…

en: Album
eo: Albumo

en: Album (ideal loudness for all tracks)
eo: Albumo (ideala laŭteco por ĉiuj sonaĵoj)

en: Album artist
eo: Albumartisto

en: Album info on jamendo.com...
eo: Informo pri albumoj sur jamendo.com…

en: Albums with covers
eo: Albumoj kun kovriloj

en: Albums without covers
eo: Albumoj sen kovriloj

en: All Files (*)
eo: Ĉiuj dosieroj (*)

en: All albums
eo: Ĉiuj albumoj

en: All artists
eo: Ĉiuj artistoj

en: All files (*)
eo: Ĉiuj dosieroj (*)

en: All playlists (%1)
eo: Ĉiuj ludlistoj (%1)

en: All the translators
eo: Ĉiuj tradukistoj

en: All tracks
eo: Ĉiuj trakoj

en: Alongside the originals
eo: Apud la originaloj

en: An error occurred loading the iTunes database
eo: Eraro okazis dum ŝargado de la iTunes-datumbazo

en: And:
eo: Kaj:

en: Appearance
eo: Aspekto

en: Append files/URLs to the playlist
eo: Aldoni dosierojn/URL al la ludlisto

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas forigi la antaŭagordon „%1”?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas rekomencigi la statistikojn de ĉi tiun kanton?

en: Artist
eo: Artisto

en: Artist info
eo: Informoj pri la artisto

en: Audio format
eo: Sondosierformo

en: Authors
eo: Aŭtoroj

en: Auto
eo: Aŭtomate

en: Automatic updating
eo: Aŭtomata ĝisdatigado

en: Available
eo: Desponeblaj

en: Background Streams
eo: Fonaj fluoj

en: Background color
eo: Fona koloro

en: Background opacity
eo: Fona opakeco

en: Bit rate
eo: Bitrapido

en: Bitrate
eo: Bitrapido

en: Body
eo: Korpo

en: Buttons
eo: Butonoj

en: Check for updates...
eo: Kontroli ĉu estas ĝisdatigoj...

en: Classical
eo: Klazika

en: Clementine Error
eo: Eraro de Clementine

en: Close
eo: Fermi

en: Club
eo: Klubo

en: Comment
eo: Komento

en: Covers from %1
eo: Kovriloj de %1

en: Ctrl+Up
eo: Ctrl+↑

en: Days
eo: Tagoj

en: Defaults
eo: Aprioraj

en: Delete files
eo: Forigi dosierojn

en: Delete from device...
eo: Forigi el la aparato…

en: Details...
eo: Detaloj…

en: Device
eo: Aparato

en: Devices
eo: Aparatoj

en: Dialog
eo: Dialogujo

en: Direct internet connection
eo: Rekta interreta konekto

en: Disc
eo: Disko

en: Edit tag "%1"...
eo: Redakti etikedon „%1”…

en: Edit tag...
eo: Redakti etikedon…

en: Edit tags
eo: Redakti etikedojn

en: Edit...
eo: Redakti…

en: Equalizer
eo: Egalizilo

en: Error
eo: Eraro

en: File formats
eo: Dosierformoj

en: File name
eo: Dosiernomo

en: Filename
eo: Dosiernomo

en: Files
eo: Dosieroj

en: Format
eo: Formato

en: Group Library by...
eo: Grupigi kolekton laŭ…

en: Group by
eo: Grupigi laŭ

en: Group by Album
eo: Grupigi laŭ albumo

en: Group by Artist
eo: Grupigi laŭ artisto

en: Group by Artist/Album
eo: Grupigi laŭ artisto/albumo

en: Hours
eo: Horoj

en: Hypnotoad
eo: Hipnobufo

en: Icon
eo: Ikono

en: Information
eo: Informoj

en: Internet
eo: Interreto

en: Language
eo: Lingvo

en: Last.fm tags
eo: Markoj de Last.fm

en: Last.fm wiki
eo: Vikio de Last.fm

en: Library
eo: Kolekto

en: Login
eo: Ensaluti

en: Model
eo: Modelo

en: Months
eo: Monatoj

en: &Music
eo: &Musiko

en: Music Library
eo: Muzikokolekto

en: Mute
eo: Silentigi

en: Name
eo: Nomo

en: New playlist
eo: Nova ludlisto

en: New songs
eo: Novaj kantoj

en: Notifications
eo: Sciigoj

en: Password
eo: Pasvorto

en: Pause
eo: Paŭzigi

en: Pause playback
eo: Paŭzi ludadon

en: Play
eo: Ludi

en: Play/Pause
eo: Ludi/paŭzigi

en: Playback
eo: Ludado

en: &Playlist
eo: &Ludlisto

en: Pop
eo: Popo

en: Port
eo: Pordo

en: Preset:
eo: Antaŭagordo:

en: Progress
eo: Progreso

en: Rain
eo: Pluvo

en: Refresh channels
eo: Aktualigi kanalojn

en: Reggae
eo: Regeo

en: Repeat
eo: Ripeti

en: Repeat album
eo: Ripeti albumon

en: Repeat playlist
eo: Ripeti ludliston

en: Reset
eo: Reŝargi

en: Rock
eo: Roko

en: Save image
eo: Konservi bildon

en: Save playlist...
eo: Konservi ludliston…

en: Save this stream in the Internet tab
eo: Konservi ĉi tiun fluon en la langeto Interreto

en: Search
eo: Serĉi

en: Search mode
eo: Serĉa modo

en: Search options
eo: Serĉaj agordoj

en: Search terms
eo: Serĉesprimoj

en: Select All
eo: Elekti ĉiuj

en: Select None
eo: Elekti neniu

en: Serial number
eo: Seria nombro

en: Settings
eo: Agordoj

en: Stream
eo: Fluo

en: Summary
eo: Resumo

en: Tabs on top
eo: Langetoj supre

en: Title
eo: Titolo

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Track
eo: Kanto

en: URI
eo: URI-o

en: URL(s)
eo: URL-o(j)

en: Unknown
eo: Nekonata

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

en: Usage
eo: Uzado

en: Username
eo: Uzulnomo

en: Weeks
eo: Semajnoj

en: Year
eo: Jaro

en: Years
eo: Jaroj

en: Yesterday
eo: Hieraŭ

en: Your radio streams
eo: Viaj elsendfluaj radioj

en: Zero
eo: Nulo

en: and
eo: kaj
