Comix - en to fr translation catalogue (253 entries)

en: About
fr: À propos

en: Comix is an image viewer specifically designed to handle comic books.
fr: Comix est un visionneur d'images, spécialisé dans la lecture des bandes dessinées.

en: It reads ZIP, RAR and tar archives, as well as plain image files.
fr: Il lit les archives ZIP, RAR et Tar aussi bien que les fichiers images.

en: Comix is licensed under the GNU General Public License.
fr: Comix est distribué selon les termes de la GNU General Public License

en: Developer
fr: Développeur

en: Simplified Chinese translation
fr: Traduction en chinois simplifié

en: Spanish translation
fr: Traduction en espagnol

en: Brazilian Portuguese translation
fr: Traduction en portugais brésilien

en: German translation and Nautilus thumbnailer
fr: Traduction en allemand et développement du générateur de vignettes pour Nautilus

en: Italian translation
fr: Traduction en italien

en: Dutch translation
fr: Traduction en néerlandais

en: French translation
fr: Traduction en français

en: Polish translation
fr: Traduction en polonais

en: Greek translation
fr: Traduction en grec

en: Catalan translation
fr: Traduction en catalan

en: Traditional Chinese translation
fr: Traduction en chinois traditionnel

en: Japanese translation
fr: Traduction en japonais

en: Hungarian translation
fr: Traduction en hongrois

en: Russian translation
fr: Traduction en russe

en: Croatian translation
fr: Traduction en croate

en: Korean translation
fr: Traduction en coréen

en: Persian translation
fr: Traduction en persan

en: Indonesian translation
fr: Traduction en indonésien

en: Czech translation
fr: Traduction en tchèque

en: Icon design
fr: Réalisation des icônes

en: Credits
fr: Crédits

en: Could not find RAR file extractor!
fr: Impossible de localiser le décompresseur RAR !

en: You need either the <i>rar</i> or the <i>unrar</i> program installed in order to read RAR (.cbr) files.
fr: Vous devez installer le logiciel <i>rar</i> ou <i>unrar</i> afin de lire les fichiers RAR (.cbr).

en: ZIP archive
fr: Archive ZIP

en: Tar archive
fr: Archive Tar

en: Gzip compressed tar archive
fr: Archive tar compressée avec Gzip

en: Bzip2 compressed tar archive
fr: Archive tar compressée avec Bzip2

en: RAR archive
fr: Archive RAR

en: _Add bookmark
fr: _Ajouter un signet

en: _Edit bookmarks...
fr: _Éditer les signets...

en: _Clear bookmarks...
fr: Effacer les _signets...

en: Clear all bookmarks?
fr: Effacer tous les signets ?

en: All stored bookmarks will be removed. Are you sure that you want to continue?
fr: Tous les signets enregistrés vont être effacés. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Edit bookmarks
fr: Éditer les signets

en: Name
fr: Nom

en: Comments
fr: Commentaires

en: Could not read %s
fr: Impossible de lire %s

en: There are deprecated files left on your computer.
fr: Il reste des fichiers obsolètes sur votre ordinateur.

en: Some old files (that were used for storing preferences, the library, bookmarks etc. for older versions of Comix) were found on your computer. If you do not plan on using the older versions of Comix again, you should remove these files in order to save some disk space. Do you want these files to be removed for you now?
fr: Des fichiers anciens (qui étaient utilisés pour sauvegarder les préférences, la bibliothèque, les signets, ... pour des versions plus anciennes de Comix) ont été trouvés sur votre ordinateur. Si vous ne comptez plus utiliser d'anciennes versions de Comix, vous devriez supprimer ces fichiers afin de libérer de l'espace disque. Voulez-vous que ces fichiers soient supprimés maintenant ?

en: Edit archive
fr: Éditer l'archive

en: Import
fr: Importer

en: Other files
fr: Autres fichiers

en: The new archive could not be saved!
fr: Impossible d'enregistrer la nouvelle archive !

en: The original files have not been removed.
fr: Les fichiers originaux n'ont pas été supprimés.

en: Archives are stored as ZIP files.
fr: Les archives sont enregistrés en tant que fichiers ZIP.

en: Remove from archive
fr: Supprimer de l'archive

en: Please note that the only files that are automatically added to this list are those files in archives that Comix recognizes as comments.
fr: Les seuls fichiers ajoutés automatiquement à cette liste sont les fichiers de l'archive que Comix reconnait comme commentaires.

en: Size
fr: Taille

en: Enhance image
fr: Amélioration de l'image

en: Defaults
fr: Réinitialisation

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Contrast
fr: Contraste

en: Sharpness
fr: Netteté

en: Automatically adjust contrast.
fr: Ajustement automatique du contraste.

en: Automatically adjust contrast (both lightness and darkness), separately for each colour band.
fr: Ajustement automatique du contraste (clarté et obscurité), séparément pour chaque couleur.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Save
fr: Enregistrer

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: All Archives
fr: Toutes les archives

en: ZIP archives
fr: Archives ZIP

en: RAR archives
fr: Archives RAR

en: Tar archives
fr: Archives Tar

en: A file named '%s' already exists. Do you want to replace it?
fr: Un fichier nommé '%s' existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: Replacing it will overwrite its contents.
fr: Le remplacement du fichier écrasera son contenu.

en: All images
fr: Toutes les images

en: JPEG images
fr: Images JPEG

en: PNG images
fr: Images PNG

en: Automatically add the books to this collection
fr: Ajouter automatiquement les livres à cette collection

en: Could not open %s: Is a directory.
fr: Impossible d'ouvrir %s: C'est un répertoire.

en: Could not open %s: No such file.
fr: Impossible d'ouvrir %s: Fichier inexistant.

en: Could not open %s: Permission denied.
fr: Impossible d'ouvrir %s: Permission refusée.

en: Could not open %s: Unknown file type.
fr: Impossible d'ouvrir %s: Type de fichier inconnu.

en: No images in '%s'
fr: Pas d'images dans '%s'

en: Unknown filetype
fr: Type de fichier inconnu

en: (Copy)
fr: (Copie)

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Rename...
fr: Renommer...

en: Duplicate collection
fr: Dupliquer la collection

en: Remove collection...
fr: Supprimer la collection

en: All books
fr: Tous les livres

en: Remove collection from the library?
fr: Supprimer la collection de la bibliothèque ?

en: The selected collection will be removed from the library (but the books and subcollections in it will remain). Are you sure that you want to continue?
fr: La collection sélectionnée sera supprimée de la bibliothèque (mais les livres et sous-collections seront gardés). Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Rename collection?
fr: Renommer la collection ?

en: Please enter a new name for the selected collection.
fr: Entrer un nouveau nom pour le collection sélectionnée.

en: Could not change the name to '%s'.
fr: Impossible de changer le nom en '%s'.

en: A collection by that name already exists.
fr: Une collection à ce nom existe déjà.

en: Could not duplicate collection.
fr: Impossible de dupliquer la collection

en: Root
fr: Racine

en: Put the collection '%(subcollection)s' in the collection '%(supercollection)s'.
fr: Mettre la collection '%(subcollection)s' dans la collection '%(supercollection)s'.

en: Add books to '%s'.
fr: Ajouter le livre à '%s'.

en: Move books from '%(source collection)s' to '%(destination collection)s'.
fr: Déplacer les livres de '%(source collection)s' vers '%(destination collection)s'.

en: Remove from this collection
fr: Supprimer de cette collection

en: Remove from the library...
fr: Supprimer de la bibliothèque...

en: Removed %(num)d book(s) from '%(collection)s'.
fr: %(num)d livre(s) supprimés de '%(collection)s'.

en: Remove books from the library?
fr: Supprimer le livre de la bibliothèque ?

en: The selected books will be removed from the library (but the original files will be untouched). Are you sure that you want to continue?
fr: Le livre sélectionné sera supprimé de la bibliothèque (mais les fichiers originaux ne seront pas affectés). Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Removed %d book(s) from the library.
fr: %d livre(s) supprimés de la bibliothèque.

en: Search
fr: Recherche

en: Display only those books that have the specified text string in their full path. The search is not case sensitive.
fr: Affiche uniquement les livres avec la chaîne de caractère spécifiée dans le chemin complet. La recherche n'est pas sensible à la casse.

en: Cover size
fr: Taille de la couverture

en: Add books
fr: Ajouter des livres

en: Add more books to the library.
fr: Ajouter plus de livres à la bibliothèque.

en: Add collection
fr: Ajouter une collection

en: Add a new empty collection.
fr: Ajouter une nouvelle collection vide.

en: Open the selected book.
fr: Ouvrir le livre sélectionné.

en: Add new collection?
fr: Ajouter une nouvelle collection ?

en: Please enter a name for the new collection.
fr: Entrez un nom pour la nouvelle collection.

en: New collection
fr: Nouvelle collection

en: Could not add a new collection called '%s'.
fr: Impossible d'ajouter une nouvelle collection appelée '%s'.

en: Adding books
fr: Ajout de livres

en: Added books
fr: Livres ajoutés

en: Adding '%s'...
fr: Ajout de '%s'...

en: SLIDESHOW
fr: DIAPORAMA

en: Preferences
fr: Préférences

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Use this colour as background
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Always use this selected colour as the background colour.
fr: Utilise la couleur sélectionnée en arrière-plan.

en: Use dynamic background colour.
fr: Utilise une couleur d'arrière-plan dynamique

en: Automatically pick a background colour that fits the viewed image.
fr: Choisir automatiquement une couleur d'arrière-plan qui correspond à l'image affichée.

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Thumbnail size (in pixels)
fr: Taille des vignettes (en pixels)

en: Show page numbers on thumbnails.
fr: Voir le numéro de la page sur les vignettes.

en: Magnifying Glass
fr: Loupe

en: Magnifying glass size (in pixels)
fr: Taille de la loupe (en pixels)

en: Set the size of the magnifying glass. It is a square with a side of this many pixels.
fr: Fixe la taille de la loupe. C'est un carré dont la taille du côté est égal à ce paramètre en pixel.

en: Magnification factor
fr: Facteur d'agrandissement

en: Set the magnification factor of the magnifying glass.
fr: Fixe le facteur d'agrandissement de la loupe

en: Image scaling
fr: Mise à l'échelle des images

en: Stretch small images.
fr: Étirer les petites images.

en: Stretch images to a size that is larger than their original size if the current zoom mode requests it. If this preference is unset, images are never scaled to be larger than their original size.
fr: Étirer les images plus petites que la fenêtre si le mode de zoom le requière. Si ce paramètre n'est pas activé, les images ne sont jamais étirés.

en: Transparency
fr: Transparence

en: Use checkered background for transparent images.
fr: Arrière-plan en damier pour les images transparentes.

en: Use a grey checkered background for transparent images. If this preference is unset, the background is plain white instead.
fr: Utilise un arrière-plan gris en damier pour les images transparentes. Si ce paramètre n'est pas activé, l'arrière-plan est blanc.

en: Appearance
fr: Apparence

en: Scroll
fr: Défilement

en: Use smart space key scrolling.
fr: Défilement intelligent avec la barre d'espace

en: Use smart scrolling with the space key. Normally the space key scrolls only right down (or up when shift is pressed), but with this preference set it also scrolls sideways and so tries to follow the natural reading order of the comic book.
fr: Défilement intelligent avec la barre d'espace. Normalement la barre d'espace fait défiler l'image seulement vers le bas (ou vers le haut sir la touche "shift" est enfoncée). Avec ce paramètre, le défilement peut aussi se faire de façon horizontale et Comix essaye de suivre l'ordre naturel de lecture de la bande dessinée.

en: Flip pages when scrolling off the edges of the page.
fr: Tourner les pages lors du défilement en-dehors de la page.

en: Flip pages when scrolling "off the page" with the scroll wheel or with the arrow keys. It takes three consecutive "steps" with the scroll wheel or the arrow keys for the pages to be flipped.
fr: Tourner les pages lors du défilement en-dehors de la page avec la mollette de la souris ou les flèches du clavier. La page est tournée après 3 actions de défilement successives.

en: Double page mode
fr: Mode double page

en: Flip two pages in double page mode.
fr: Tourner 2 pages en mode double page.

en: Flip two pages, instead of one, each time we flip pages in double page mode.
fr: Tourner 2 pages au lieu d'une chaque fois que l'on tourne une page en mode double page.

en: Show only one wide image in double page mode.
fr: Afficher seulement une large image en mode double page.

en: Display only one image in double page mode, if the image's width exceeds its height. The result of this is that scans that span two pages are displayed properly (i.e. alone) also in double page mode.
fr: Affiche seulement une image en mode double page si l'image est plus large que haute. Cela permet d'afficher correctement (i.e. tout seul) un scan d'une double page.

en: Files
fr: Fichiers

en: Automatically open the next archive.
fr: Ouvrir automatiquement la prochaine archive.

en: Automatically open the next archive in the directory when flipping past the last page, or the previous archive when flipping past the first page.
fr: Ouvrir automatiquement la prochaine archive dans le répertoire en tournant la dernière page ou l'archive précédente s'il s'agit de la première page.

en: Automatically open the last viewed file on startup.
fr: Ouvrir automatiquement la dernière archive visualisée au démarrage.

en: Automatically open, on startup, the file that was open when Comix was last closed.
fr: Ouvrir automatiquement au démarrage le fichier qui était ouvert quand Comix a été fermé.

en: Store information about recently opened files.
fr: Enregistrer les informations sur les fichiers récemment ouverts.

en: Add information about all files opened from within Comix to the shared recent files list.
fr: Ajoute les informations sur les fichiers ouverts par Comix dans la liste des documents récents du système d'exploitation.

en: Store thumbnails for opened files.
fr: Enregistrer les vignettes des fichiers ouverts.

en: Store thumbnails for opened files according to the freedesktop.org specification. These thumbnails are shared by many other applications, such as most file managers.
fr: Enregistrer les vignettes des fichiers ouverts selon les spécifications de freedesktop.org. Ces vignettes sont partagés par d'autres applications comme les gestionnaires de fichiers.

en: Use a cache to speed up browsing.
fr: Utiliser le cache pour accélérer la navigation.

en: Cache the images that are next to the currently viewed image in order to speed up browsing. Since the speed improvements are quite big, it is recommended that you have this preference set, unless you are running short on free RAM.
fr: Mettre en cache les images suivantes afin d'accélérer la navigation. Il est recommandé d'utiliser ce réglage à la vue du gain en vitesse que cela procure sauf si vous utilisez un ordinateur disposant de peu de mémoire vive.

en: Behaviour
fr: Comportement

en: Default modes
fr: Modes par défaut

en: Use double page mode by default.
fr: Utiliser le mode double page par défaut.

en: Use fullscreen by default.
fr: Utiliser le mode plein écran par défaut.

en: Use manga mode by default.
fr: Utiliser le mode manga par défaut.

en: Default zoom mode
fr: Mode zoom par défaut

en: Best fit mode
fr: Ajuster l'image à la fenêtre

en: Fit width mode
fr: Adapter la largeur

en: Fit height mode
fr: Adapter la hauteur

en: Manual zoom mode
fr: Mode zoom manuel

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Automatically hide all toolbars in fullscreen.
fr: Masquer automatiquement les barres d'outils en plein écran.

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Slideshow delay (in seconds)
fr: Délai du diaporama (en secondes)

en: Comment extensions
fr: Extensions des fichiers commentaires

en: Treat all files found within archives, that have one of these file endings, as comments.
fr: Considérer tous les fichiers des archives qui utilisent une de ces extensions comme des commentaires.

en: Automatically rotate images according to their metadata.
fr: Rotation automatique des images suivant leurs metadata.

en: Automatically rotate images when an orientation is specified in the image metadata, such as in an Exif tag.
fr: Rotation automatique des images quand une orientation est spécifiée dans les metadata de l'image comme un tag EXIF.

en: Display
fr: Affichage

en: Properties
fr: Propriétés

en: %d comments
fr: %d commentaires

en: Location
fr: Emplacement

en: Accessed
fr: Accédé le

en: Modified
fr: Modifié le

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Thumbnail maintenance
fr: Gestion des vignettes

en: Cleanup
fr: Nettoyage

en: Cleanup thumbnails
fr: Nettoyage des vignettes

en: Thumbnails for files (such as image files and comic book archives) are stored in your home directory. Many different applications use and create these thumbnails, but sometimes thumbnails remain even though the original files have been removed - wasting space. This dialog can cleanup your stored thumbnails by removing orphaned and outdated thumbnails.
fr: Les vignettes sont enregistrés dans votre répertoire dédié (home directory). Des applications différentes utilisent et créent ces vignettes, et parfois des vignettes polluent l'espace disque car elles n'ont pas été supprimées en même temps que le fichier original. Cette option permet de nettoyer les vignettes orphelines et périmées stockés localement.

en: Thumbnail directory
fr: Répertoire des vignettes

en: Total number of thumbnails
fr: Nombre total de vignettes

en: Calculating...
fr: Calcul en cours...

en: Total size of thumbnails
fr: Taille totale des vignettes

en: Do you want to cleanup orphaned and outdated thumbnails now?
fr: Voulez-vous nettoyer maintenant les vignettes orphelines et périmées ?

en: Removing thumbnails
fr: Suppression des vignettes

en: Number of removed thumbnails
fr: Nombre de vignettes supprimés

en: Total size of removed thumbnails
fr: Taille totale des vignettes supprimées

en: Removed thumbnail for '%s'
fr: Vignette supprimée pour '%s'

en: _Next page
fr: Page _suivante

en: _Previous page
fr: Page _précédente

en: _First page
fr: P_remière page

en: _Last page
fr: _Dernière page

en: _Zoom in
fr: Zoom a_vant

en: Zoom _out
fr: Zoom a_rrière

en: O_riginal size
fr: Taille _originale

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Rotate 90 degrees CW
fr: _Rotation de 90 degrés sens horaire

en: Rotate 180 de_grees
fr: Rotation de 180 de_grés

en: Rotat_e 90 degrees CCW
fr: Rotation de 90 degrés sens anti-horair_e

en: Fli_p horizontally
fr: Mirroir _horizontal

en: Flip _vertically
fr: Mirroir _vertical

en: Manual _Zoom
fr: _Zoom manuel

en: Open _recent
fr: Fichiers récents

en: _Bookmarks
fr: _Signets

en: T_oolbars
fr: Barre d'o_utils

en: _Edit
fr: _Édition

en: _File
fr: _Fichier

en: _View
fr: _Affichage

en: _Go
fr: A_ller à

en: _Help
fr: A_ide

en: _Transform
fr: Tra_nsformer

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: _Double page mode
fr: Pages _doubles

en: _Toolbar
fr: Barre d'_outils

en: _Menubar
fr: Barre de _menus

en: St_atusbar
fr: Barre d'_état

en: S_crollbars
fr: Barres de _défilement

en: Th_umbnails
fr: _Vignettes

en: H_ide all
fr: Tout cac_her

en: _Manga mode
fr: _Mode manga

en: _Keep transformation
fr: Se souvenir de la _transformation

en: Run _slideshow
fr: Lancer le _diaporama

en: Magnifying _glass
fr: _Loupe

en: _Best fit mode
fr: Ajuster l'image à la _fenêtre

en: Fit _width mode
fr: Adapter la _largeur

en: Fit _height mode
fr: Adapter la _hauteur

en: M_anual zoom mode
fr: Mode zoom m_anuel

en: _About
fr: À _propos

en: _View comments...
fr: _Voir les commentaires

en: _Edit archive...
fr: _Éditer l'archive

en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: _Enhance image...
fr: Am_élioration de l'image

en: _Thumbnail maintenance...
fr: _Gestion des vignettes...

en: Pr_eferences
fr: Préfér_ences

en: _Library...
fr: _Bibliothèque...

en: First page
fr: Première page

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Next page
fr: Page suivante

en: Last page
fr: Dernière page

en: Manga mode
fr: Mode manga

en: Magnifying glass
fr: Loupe
