Uranium json setting files - en to de translation catalogue (39 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
de: Gerät

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
de: Gerätespezifische Einstellungen

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
de: Die für das Drucken verwendete Extruder-Einheit. Diese wird für die Mehrfach-Extrusion benutzt.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
de: Düsen-ID

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
de: Der Düsen-ID für eine Extruder-Einheit, z. B. „AA 0,4“ und „BB 0,8“.

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
de: Düsendurchmesser

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
de: Der Innendurchmesser der Düse. Verwenden Sie diese Einstellung, wenn Sie eine Düse einer Nicht-Standardgröße verwenden.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
de: X-Versatz Düse

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
de: Die X-Koordinate des Düsenversatzes.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
de: Y-Versatz Düse

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
de: Die Y-Koordinate des Düsenversatzes.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
de: G-Code Extruder-Start

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
de: Auszuführenden G-Code beim Umschalten auf diesen Extruder starten.

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
de: Absolute Startposition des Extruders

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
de: Bevorzugen Sie eine absolute Startposition des Extruders anstelle einer relativen Position zur zuletzt bekannten Kopfposition.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
de: X-Position Extruder-Start

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
de: Die X-Koordinate der Startposition beim Einschalten des Extruders.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
de: Y-Position Extruder-Start

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
de: Die Y-Koordinate der Startposition beim Einschalten des Extruders.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
de: G-Code Extruder-Ende

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
de: Auszuführenden G-Code beim Umschalten von diesem Extruder beenden.

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
de: Absolute Extruder-Endposition

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
de: Bevorzugen Sie eine absolute Endposition des Extruders anstelle einer relativen Position zur zuletzt bekannten Kopfposition.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
de: Extruder-Endposition X

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
de: Die X-Koordinate der Endposition beim Ausschalten des Extruders.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
de: Extruder-Endposition Y

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
de: Die Y-Koordinate der Endposition beim Ausschalten des Extruders.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
de: Z-Position Extruder-Einzug

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
de: Die Z-Koordinate der Position, an der die Düse am Druckbeginn einzieht.

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
de: Drucklüfter Extruder

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
de: Die Anzahl der Drucklüfter für diesen Extruder. Nur vom Standardwert 0 ändern, wenn Sie für jeden Extruder einen anderen Drucklüfter verwenden.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
de: Druckplattenhaftung

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
de: Haftung

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
de: X-Position Extruder-Einzug

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
de: Die X-Koordinate der Position, an der die Düse am Druckbeginn einzieht.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
de: Y-Position Extruder-Einzug

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
de: Die Y-Koordinate der Position, an der die Düse am Druckbeginn einzieht.

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
de: Durchmesser

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
de: Der Durchmesser des verwendeten Filaments wird angepasst. Stellen Sie hier den Durchmesser des verwendeten Filaments ein.
