Uranium json setting files - en to it translation catalogue (42 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
it: Macchina

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
it: Impostazioni macchina specifiche

[ctx: extruder_nr label]
en: Extruder
it: Estrusore

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
it: Treno estrusore utilizzato per la stampa. Utilizzato nell’estrusione multipla.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
it: ID ugello

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
it: ID ugello per un treno estrusore, come "AA 0.4" e "BB 0.8".

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
it: Diametro ugello

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
it: Il diametro interno dell’ugello. Modificare questa impostazione quando si utilizza una dimensione ugello non standard.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
it: Offset X ugello

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
it: La coordinata y dell’offset dell’ugello.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
it: Offset Y ugello

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
it: La coordinata y dell’offset dell’ugello.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
it: Codice G avvio estrusore

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
it: Inizio codice G da eseguire quando si passa a questo estrusore.

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
it: Assoluto posizione avvio estrusore

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
it: Rende la posizione di partenza estrusore assoluta anziché relativa rispetto all’ultima posizione nota della testina.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
it: X posizione avvio estrusore

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
it: La coordinata x della posizione di partenza all’accensione dell’estrusore.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
it: Y posizione avvio estrusore

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
it: La coordinata y della posizione di partenza all’accensione dell’estrusore.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
it: Codice G fine estrusore

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
it: Fine codice G da eseguire quando si passa a questo estrusore.

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
it: Assoluto posizione fine estrusore

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
it: Rende la posizione di fine estrusore assoluta anziché relativa rispetto all’ultima posizione nota della testina.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
it: Posizione X fine estrusore

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
it: La coordinata x della posizione di fine allo spegnimento dell’estrusore.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
it: Posizione Y fine estrusore

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
it: La coordinata y della posizione di fine allo spegnimento dell’estrusore.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
it: Posizione Z innesco estrusore

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
it: Indica la coordinata Z della posizione in cui l’ugello si innesca all’avvio della stampa.

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
it: Ventola di raffreddamento stampa estrusore

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
it: Il numero di ventole di raffreddamento stampa abbinate a questo estrusore. Modificarlo dal valore predefinito 0 solo quando si ha una ventola di raffreddamento diversa per ciascun estrusore.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
it: Adesione piano di stampa

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
it: Adesione

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
it: Posizione X innesco estrusore

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
it: La coordinata X della posizione in cui l’ugello si innesca all’avvio della stampa.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
it: Posizione Y innesco estrusore

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
it: La coordinata Y della posizione in cui l’ugello si innesca all’avvio della stampa.

[ctx: material label]
en: Material
it: Materiale

[ctx: material description]
en: Material
it: Materiale

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
it: Diametro

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
it: Regolare il diametro del filamento utilizzato. Abbinare questo valore al diametro del filamento utilizzato.
