d-feet master - en to de translation catalogue (12 entries)

[ctx: _]
note: (itstool) path: media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the file.
en: external ref='figures/icon.png' md5='c45eac54a2a8b6303933c68fabc1c84b'
de: original

note: (itstool) path: info/desc
en: The <app>d-feet</app> help.
de: Die Hilfe zu <app>d-feet</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: <media type="image" mime="image/png" src="figures/icon.png">[icon]</media> <app>d-feet</app> Help
de: <media type="image" mime="image/png" src="figures/icon.png">[icon]</media> Hilfe zu <app>d-feet</app>

note: (itstool) path: page/p
en: This is for d-feet - a dbus debugger.
de: d-feet – ein dbus-Debugger.

note: (itstool) path: section/title
en: Contents
de: Inhalt

note: (itstool) path: info/desc
en: Basic usage of d-feet
de: Grundlegende Verwendung von d-feet

note: (itstool) path: page/title
en: Basics
de: Grundlagen

note: (itstool) path: section/title
en: Quick guide
de: Kurzanleitung

note: (itstool) path: section/p
en: Here is the quick guide howto use d-feet
de: Kurzanleitung zur Benutzung von d-feet

note: (itstool) path: item/p
en: Select a bus you want to connect to (System Bus or Session Bus)
de: Wählen Sie einen Bus, zu dem Sie eine Verbindung herstellen wollen (Systembus oder Sitzungsbus)

note: (itstool) path: item/p
en: Select a service you want information about
de: Wählen Sie einen Dienst, über den Sie Informationen benötigen

note: (itstool) path: item/p
en: Select a property or a method of the service
de: Wählen Sie eine Eigenschaft oder eine Methode des Dienstes aus
